VAN REUWIJK Beroep op Indonesië om executies te voorkomen STIJLMEUBELEN Geen steun voor motie-Van Mierlo KORT GEDING BATA TEGEN VAKBONDEN Arts werkt mee bij bloedproef Excuses van premier Motie ingetrokken PRINS JAAGT IN SPANJE Uit de Haagse hof geplukt 9 VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 Nederlands grootste Woninginrichting brengt: een internationale collectie Op Nederland 1 is zaterdag een uitzending te zien van The Mounties. Piet Barribergen (met geruite pet) en René van Vooren spelen daarin een scène in een café. De regie berust by Rob van Roy en. Brief Vietnam: onjuiste procedure (Van onze parlementsredactie) IfiEN HAAG D '66-ieider I-/ Van Mierlo kreeg gister avond geen been aan de grond m|ét zijn motie om de Tweede Kamer een brief over Vietnam te.jlaten schrijven aan de leden van het Congres van de Ver enigde Staten. De Kamermeer derheid vond dat, geheel los van de inhoud van de brief, een volstrekt onjüiste procedure. „Dien dan ineens een motie van afkeuring in over het Viet- nam-beleid van minister Luns en het kabinet", adviseerde ze de heer Van Mierlo. Van zijn Een taak MOGELIJK wordt de crisis in het 1. Nabije Oosten binnenkort weer door de Veiligheidsraad en niet meer door de Algemene Vergadering be handeld. Russen en Amerikanen, wier stand punten over oplossing nog ver uiteen lopen, lijken op dit punt geen ver schil van mening meer te hebben. Zoals men weet waren het de Rus sen, die een speciale bijeenkomst van de Algemene Vergadering eis ten, toen zij in de Veiligheidsraad geen voet aan de grond kregen. Een probleem is nu nog, hoe de tekst van de resolutie moet luiden, die aan de raad zal worden voorgelegd. Hier over is overleg met andere lidstaten gaande. Beide landen zullen zich realiseren, dat rechtstreekse besprekingen tus sen Israël en de Arabische landen uitgesloten zijn. Voor de Verenigde Naties is dan ook een belangrijke rol weggelegd. Niet duidelijk is de taak van secreta ris-generaal OeThant. Zoals bekend voelt Israël niets voor een bemiddelende rol van de Ver enigde Naties, omdat het met deze organisatie (speciaal onder Oe Tliant) niet zulke beste ervaringen heeft. Israël moet evenwel besefen, dat het er zelf belang bij heeft, als gepoogd wordt de crisis op te lossen vóórdat een nieuwe botsing onvermijdelijk wordt. Veel zal afhangen van de mate, waarin Amerikanen en Russen het met elkaar eens kunnen worden en In hoeverre zij beide partijen in het conflict k' .nen beïnvloeden. Erg hoopgevend zijn de vooruitzich ten niet. Toch mag het zoeken een oplossing niet worden opgege ven. Voor de Veiligheidsraad ligt er een belangrijke taak. achterdeurtjesmethode wilde ze niet weten. De motie-Van Mierlo ,werd met 13 tegen 7 stemmen verworpen. Alleen D '66 stemde voor. Het was typerend, dat zelfs de PSP niets in deze stunt zag. Wel kwam drs. Den Uyl nog met een andere Vietnam-motie. waarin hij de regering verzocht de op 25 augustus door de Kamer aanvaarde motie-Schuijt alsnog uit te voeren. De PvdA-fractieleider meende een te genstelling te bespeuren tussen wat premier De Jong over Vietnam had gezegd en het standpunt van minister Luns op 25 augustus. Tegen regering Zijn motie was een duidelijke mo tie van afkeuring, met name tegen minister Luns. Daaraan wensten de regeringspartijen zich niet te bran den.- Wel sprak mr. Biesheuvel de hoop uit, dat het kabinet „na her nieuwde examlnatie" tot dezelfde con clusies zal komen als de Kamer in de motie-Schuijt heeft getrokken. De motie-Den Uyl werd met 92 te gen 49 (PvdA, CPN, PSP en D '66) verworpen. Premier De Jong ontken de het bestaan van de door drs. Den Uyl geconstateerde tegenstelling. Plan-Peschar Door de discussie over de moties ging het plan-Peschar van de PvdA niin of meer de mist in. D '66 had er wel oren naar. Haar financiële ex pert, de heer De Goede, zou het graag uitgebreid willen zien met een temporisering van de uitbreiding van het ambtenarenkorps. De sprekers van de regeringspartij en hadden waardering voor de metho- de-Pèschar. Minister Witteveen heeft het plan van de hand gewezen. De replieken van het Kamerdebat leverden niet zo veel meer op. Leuk was nog even het debatje over de verantwoordelijkheid van de presi dent van de Nederlandsche Bank (prof. Zijlstra). De KVP'er Noten boom had woensdag gezegd, dat „sinds we niet meer op het goud koersen, de minister van financiën het niet meer alleen te zeggen heeft". De president van de Ned. Bank is minstens zo belangrijk. Geen minister De heren Den Uyl en Roemers maakten de KVP'er duidelijk, dat de Kamer alleen met de minister van financiën te maken heeft, niet met de president van de Ned. Bank, die trou wens van de minister instructies kan krijgen. „Prof. Zijlstra is geen pre mier in buitengewone dienst", zei de heer Roemers. De PvdA kreeg op dit punt de steun van VVD-aanvoerder mr. Toxo- peus. Drs. Schmelzer sprong voor de heer Notenboom in de bres, maar zijn verweer was allesbehalve over tuigend. Drs. Den Uyl bleek drs. Schmclzcrs rede in eerste termijn zo kritisch te hebben gevonden. dat hij de KVP-aanvoerder een „progressieve hersenspoeling" toedichtte. Maar met enkele citaten trachtte de heer Schmelzer aan te tonen, dat hij se dert 1964 voortdurend zichzelf is ge bleven... (vervolg van pagina 1) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De PvdA had al bij het begin van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer 300 miljoen meer voor de werkgelegenheid gevraagd. Ze vond de 100 miljoen ver schuiving binnen de begroting niet reëel en eiste daarom gis teren per motie - Den Uyl nog 200 miljoen. D '66, die ook 300 miljoen had gevraagd, wilde nog 100 miljoen op het aanvullend program (motie- Van Mierlo). Minister Witteveen zei, dat het re geringspakket grotere voordelen biedt dan de moties, die ongeveer hetzelfde effect hebben. De invloed op de betalingsbalans is gunstiger en de financiering (waarover binnenkort nadere bijzonderheden) levert minder problemen op. ZEVEN MOTIES In totaal kwamen zeven moties ter tafel. Vier werden verworpen, twee aangehouden en één werd door de indiener ingetrokken. Dat was de mo tie van de communist Bakker, waarin de regering werd gevraagd „haar in vloed aan te wenden opdat in Indo nesië de dreigende executies van Njo- no, Sudisman, dr. Subandrio en ande re politieke tegenstanders van het huidige bewind niet zullen worden voltrokken". Die motie speelde een belangrijke rol in het debat. Minister-president De Jong reageerde er aanvankelijk nogal negatief op. De regering, zei hij, heeft herhaaldelijk haar afschuw uitgesproken over de slachtpartij die na de mislukte staatsgreep in Indo nesië heeft plaatsgehad. Zij betreurt ook onder alle omstandigheden poli tieke vonnissen en politieke execu ties. VONNISSEN Het gaat hier echter om gerechte lijke vonnissen, die volgens een nor male rechtsprocedure zijn geveld. Al thans, voorzover de regering bekend Alleen bij hoge uitzondering zou ze in zo'n zaak kunnen interveniëren. Van een uitzonderingstoestand is hier geen sprake en daarom meende de premier de motie-Bakker te moeten ontraden, vooral ook omdat ze moge lijk een averechts effect zou kunnen hebben. Maar of de regering zich dan niet realiseert dat onder de gevonnisten zich een vroegere minister van bui tenlandse zaken (dr. Soebandrio) be vindt? Jawel, antwoordde de premier, maar het maakt voor de regering geen Verschil of een oud-minister het slachtoffer is of een ander. In een tussenzinnetje mompelde de premier, dat een executie van Soebandrio na tuurlijk wel treurig zou zijn. De toon waarop hij dat zei veroor zaakte hilariteit in de Kamer. Ook tal van socialisten grinnikten mee, maar hun fractiegenoot Roemers in terrumpeerde woedend: „Ik vind dit geen zaak om grapjes over te' ma- Daarop reageerde de premier nogal onverstandig. Hij zei dat er in het leven soms zulke ernstige omstandig heden zijn, dat men daar alleen met humor over kan praten. Een opmer king, die terecht de verontwaardiging van de heer Roemers opwekte. Trou wens, Kamervoorzitter Van Thiel en enkele leden van het kabinet waren er evenmin gelukkig mee. EXCUSES Na enig gelobby corrigeerde de mi nister-president even later zijn ver gissing. „Het is bepaald niet mijn be doeling geweest een smakeloze opmer king te maken. Als dat zo is opgevat, bied ik daarvoor mijn verontschuldi gingen aan". De heer Roemers: „Bra- PvdA-fractieleider Den Uyl be treurde de reactie van de premier op de motie-Bakker. Gesteld dat het om een normale rechtsprocedure zou gaan, dan hoeft dat niet uit te sluiten dat de regering haar invloed op Indo nesië aanwendt. Dat heeft ze in het geval-Preston Cobb ook gedaan. Waarom dan nu niet? Overigens: vanwege het averechtse effect vond drs. Den Uyl het niet verstandig de motie-Bakker aan te nemen. INVLOED De overige fractieleiders steunden het standpunt-Den Uyl. Geen motie, wèl invloed aanwenden. Toen ging de premier overstag. Hij zegde toe de zaak van de veroordeelden onder de aandacht van de Indonesische rege ring te brengen, maar dan op de „geëigende manier", dat wil zeggen langs de gebruikelijke diplomatieke kanalen. De Kamer moet dat aan de regering overlaten. Het kan heel spoe dig gebeuren. „Dat komt op hetzelfde neer als ik in mijn motie heb gevraagd", consta teerde de heer Bakker. En daarom trok hij die motie in. Een genereus gebaar uit die hoek. Tekenend voor de irenische sfeer van dit nachtelijk Een kwart van 'I rijkspersoneel gaf voor Israël DEN HAAG Een kwart van het rijkspersoneel heeft een half procent van zijn salaris over augustus, sep tember en oktober afgestaan ten bate van de Hulpactie Israël. Totale op brengst 646.000 gulden. Ambtenaren uit de hogere sala risgroepen hebben in groter getale bijgedragen dan overheidsdienaren uit de lagere en middelbare sala risgroepen. Dit antwoordt de staatsse cretaris van Binnenlahdse Zaken. mr. C- van Veen, op vragen van het Twee de Kamerlid mr. Boot (kath. v.). HEPPLEWHITE EETKAMER, uitgevoerd in matgeslepen mahonie. Grote ovale uitschuif- tafel met 2 inlegbladen. 240 cm lang dressoir waarin een royale opbergruimte. 4 stoelen en 2 armfauteuils, hooggestoffeerd met magnifieke mohair-velours. Zeer chique kamer. 1985,- Bijzonder fraai uitgevoerde bijpassende stijl-servieskast. 798,- Leuke 2-zitsbank, welke door de uitschuif- bare arm tot rustbank verlengd kan worden. Gestoffeerd met exclusieve velours-antique 895,- Klassiek, de altijd sfeervolle, altijd gezellige, al tijd 'rijk' aandoende woonstijl voor hen die van karaktermeubelen houden. VAN REEUWIJK brengt ook hierin een ongeëvenaarde exclu sieve collectie uit Engeland, Frankrijk, Italië, Hongarije, Spanje en nog vele andere landen, waarin "het oude handwerk" herleeft. Het is waard er een dag voor vrij te nemen om deze fascinerende show van unieke woonstijlen te zien. VRIJ TOEGANG, elke werkdag van 9 - 6 uur. Vrijdagavond 13 Okt. tot 9 uur geopend. ROTTERDAM BINNENWEG TEL. 010-141800 (30 L.) (MAANDAGS GESLOTEN) HILVERSUM LEEUWENSTRAAT TEL. 02950-14565 (DINSDAGS GESLOTEN) 3000MEUBELCOUECTIES VAN REEIMVK 8 Directie slaat terug BEST De directie van Bata heeft een kort geding aangespannen tegen de vak bonden in verband met de sta king die zü hebben geprocla meerd. De stukken zijn reeds in het bezit van St. Willibror- dus en ook naar de president van de rechtbank verzonden. De directie nam deze beslissing op grond van haar plicht en vaste wil, zoals zij meedeelde, alles te doen om de onderneming te doen voort bestaan. Buitenlandse zusterorganisaties Bata heeft 80 bedrijven over de gehe le wereld zijn ingeschakeld om te assisteren bij het uitvoeren der ver- ROTA Prins Bernhard is gister avond per vliegtuig aangekomen op de Amerikaans-Spaanse lucht- en marinebasis Rota in Zuid-Spanje. Hij is onmiddellijk na aankomst per auto vertrokken naar het nabijgelegen Je rez de la Frontera, waar hij een twee daagse jachtpartij zal meemaken. Terwijl poes Jeroen zijn na jaarsellende afreageert met een klagend gejammer op de balkon rand heeft muis Alan een nieuwe wereld ontdekt. Een jaar lang heeft hij tevreden in zijn huis met blauwe slaapstee gewoond zonder ooit een kik te geven, maar sinds hij de smaak van hel buitenleven in de bloembak heeft leren kennen, is zijn huis hem een benauwde veste geworden. In plaats tevreden te gaan sla pen na een speeluurtje daar. pro testeert hij luide ook al houdt hij het roze bekje stevig dicht. Hij heeft namelijk uitgevonden, dat hij rechtop in zijn bed staande het dak van zijn huis kan laten klepperen, terwijl hij, als ook dat niet helpt, zich in doffe woede met zijn minuscuul gewicht te gen de zijwanden slingert, waar door een ploffend protest ontstaat. Laat het stomme dier dan in zijn bloembak, zeggen de omstan ders, maar die gaan zelf huns weegs en ik zit met het beschermingsprobleem, omdat kat en muis alleen in de kamer een kwestie van leven en dood blijft. Maar zelfs wanneer ik als op pas fungeer zijn de problemen vele. De zwaaipret in de top van de fuchsia is daar nog het ge ringste van. De bloemen hebben het toch allemaal al afgelegd te gen deze behandeling. Alan blijkt echter een muis met technische aanleg te zijn. Gestaag werkt hij aan een ingenieuze bouw van on der- en bovengrondse wegen, compleet met verkeerspleinen en voorraadkelders. OMMItWIIDS Daar moet heel wat grondwerk voor worden verzet, wat met een energie geschiedt, die een slaven drijver zelfs nog tevreden zou doen knikken, Nu is het altijd zo. dat wie een kuil graaft, een berg schept. En die bergen ergeren Alan onmatig. Dus schopt hij ze met vaart en kracht uit de bak. Het moet er gens blijven en tuimelt op. het parket, zo het niet om onze oren vliegt en op hoofdhaar en stoelzit tingen terecht komt. De kluit, die precies in het theekopje van een bezoekster terecht kwam. zullen we als een toevallig incident beschouwen. Het ergste wordt het echter, wanneer ik mijn haardstede wil verlaten. Was er vroeger alleen de zorg dat strijkbout en gaskra nen dicht waren, nu komt er het veilig stellen van Alan bij. Een of andere muiselijke intuïtie zegt hem precies, wanneer ik gehaast weg wil rennen, net zo als een hond al naar de deur loopt als de baas zijn hoed pakt. Alan loopt niet naar de deur, maar tippelt zijn diepste hol in, slaat daar ergens 'in het duister een hoek om en houdt zich muis stil. Lokken, roepen, fluiten, niets helpt. Door aanhoudend zoeken naar nieuwe methoden ben ik er achter gekomen, dat Alan alleen reageert door getik tegen de bloembakwand. Dat vertrouwt hij blijkbaar niet en dat jaagt hem naar het daglicht. Van daar naar het holletje van mijn hand en zo in eigen huis is al een gewoontegebaar geworden. Nu echter wacht ik met angst af, hoe snel Alan ook deze truc van mij door zal hebben en zich permanent in zijn onderaardse stad gaat vestigen. Zo komt een mens nooit uit de zorgen en een plichtingeiï die de Bata op zich heeft genomen, aldus de directie, die voorts meent dat bij het voortduren der sta king het uitvoeren van binnenlandse en buitenlandse orders in gevaar kan komen. Het Verlies van exportorders bete kent, aldus de directie, niet alleen een aantasting van het Nederlandse Bata-bedrijf, maar tevens van de na tionale economie. Gisteren staakten bijna 600 van de ongeveer 1.000 werknemers die in de phoduktie werkzaam zijn. Citroen als soort accu UTRECHT Al staat de tech niek meestal voor niets, soms kan ze het niet zonder... fruit stel len. Dat laat een inzender op de expositie Het Instrument zien, die de bezoekers een motortje van 24 volt toont dat door tussen komst van één citroen drie maan den draaiende kan worden gehou- In de vrucht steken een zilveren vork en een stalen mes, die zijn verbonden met het motortje. Dit bestek wekt een spanning op en het zuur van de citroen zorgt Poor het elektronentransport. Helaas kan van een grootscheepse toepassing (scheepsladingen citroenen bij voorbeeld) in de industrie geen sprake zijn vanwege de weerstand. Maar de citroen op Het Instrument speelt het met zijn motortje toch maar klaar. België ongerust over export naar Nederland DEN HAAG Wij, Belgen, zijn verontrust over onze export naar Ne derland. Minister dr. A. de Winter van Buitenlandse Handelsbetrekkin gen zei dat gistermiddag in de Bel gisch-Luxemburgse Kamer van Koop handel. Nederland heeft het vorig jaar zijn import uit België slechts met 4 procent opgevoerd, terwijl de totale Nederlandse import met 7,5 procent steeg. Daarentegen steeg de Nederlandse import uit West-Duitsland met 13 en uit Italië met 12 procent. NEW DELHI De wervelstorm die de Indiase staat Crissa maandag trof heeft zeker aan 250 mensen het leven gekost. Men vreest, dat het dodental verder zal stijgen. Hele dorpen zijn volkomen weggevaagd. Ook zijn duizenden stuks vee om gekomen. GEWIJZIGD STANDPUNT AMSTERDAM Artsen kunnen onder bepaalde voorwaarden mede werken aan het nemen van een even tueel verplichte bloedproef bij ie mand die bij een verkeersongeval is betrokken. Dit is het gewijzigde standpunt van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. De maatschappij meent, dat de me- disch-ethische bezwaren die eerder naar voren werden gebracht, kunnen worden ondervangen door een juiste formulering en uitwerking van „na der te bepalen voorwaarden". Dit schrijft zij aan de ministers van Justi tie en Verkeer en Waterstaat. Mocht de volksvertegenwoordiging een wettelijke verplichting tot onder zoek naar het gebruik van alcohol aanvaarden, aldus de maatschappij in een toelichting op haar schrijven, „dan moeten er door de arts wel zeer zwaar wegende argumenten naar vo ren worden gebracht, wil men van deze zijde elke medewerking weige ren". SKV-ISIVII In verband met het stukje „Afkeu ring" onder het korfbalnieuws betref fende SKV—ASWH kan ik u meede len dat de aanvoerder van ASWH er weinig voor voelde in de rust de spe- lerskaarten te tonen omdat: 1. het speelveld bijna 1 km verwij derd lag van de kleedgelegenheid; 2. alle spelers(sters) bij de rust tot op hun body waren natgeregend; 3. de scheidsrechter reeds na 7 minu- ten het sein gaf voor de tweede helft; 4. de scheidsrechter op z'n tenen was getrapt toen één der spelers hem, nadat hij hem verzocht had de kaar ten voor hem te halen, verwees naaï de aanvoerder (de juiste weg); 5. de scheidsrechter niet akkoord ging met het voorstel van de aanvoer der om de kaarten na afloop te contro leren in het droge kleedgebouw in plaats van in de regen. Zwijndrecht G. Droogendijk Winfcefsliiiiiiig (2) Met het artikel van Alexandra over winkelsluiting in de rubriek „Uit de Haagse Hof geplukt" ben ik het niet eens. Zij bewijst hiermee in geringe mate op de hoogte te zijn van alle zorgen en moeilijkheden van het win kelbedrijf. Weet men wel dat ons winkelperso neel vele onproductieve uren heeft, vooral 's morgens als er haast geen kopers komen, doch de hoge exploita tiekosten toch doorgaan? Dat de zater dag en vooral de zaterdagmiddag voor alle middenstanders de achterstand van de stille dagen moet vergoe den, omdat juist op die dag het ver diende loon wordt besteed? Ik geloof dat door een vrije zaterdag middag het zuur verdiende geld een verkeerde bestemming zal kiijg»n: nog meer geld besteed zal word?n in patatkramen, aan snoep en in drank gelegenheden Gevolg: toenemende criminaliteit door de jeugd. Veel beter is een goed bestede en werkzame za terdag en een zondag om uit t.3 ris ten. Den Ha9g D. Knoester

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9