de beste tabak is NORTON tabak Arabische bende snel opgerold ff -rijp, vitaal, echt van Haiphong Hervormd internaat schippers jeugd kan in Rotterdam komen Diensttijd in Rusland een jaar korter Scheepswerven CMB heet voortaan ondernemersverbond VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 SUCCES ISRAËLISCHE POLITIE SABOTAGE IN JERUZALEM NORTON SAIGON Scheepswerven in de Noordvietnamese havenstad Hai phong werden gisteren door Ameri kaanse vliegtuigen aangevallen. Zij stonden op de lijst van verboden doe- In de buurt van de havenstad hebben de Amerikanen ook het vliegveld van Cat Bi aangevallen, dat geschikt is voor MIG-straalja- gers. Andere doelen waren een fabriek voor binnenschepen, een energie centrale, vrachtwagenkolonnes en een luchtdoelraketbssis. Te Washington herhaalde minis ter Rusk op een persconferentie de waarschuwing, dat Hanoi de bete kenis van het Vietnamdebat in Ame rika niet verkeerd moet uitleggen. Geen van beidé groepen wil on middellijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen of een grote uitbreiding van de oorlog. Het gaat om een middenkoers, aldus Rusk. Onderzoek naar aanleg astma (Van een onzer verslaggevers) DAVOS Een aantal aanstaande moeders zal binnenkort onderzocht worden om de erfelijkheid of „aan leg", zoals de medici liever zeggen, van astma te bepalen. Het Neder lands Astma Fonds heeft voorlopig f 60.000 voor dit onderzoek, dat een groot aantal jaren in beslag zal ne men, uitgetrokken. Zwangere vrouwen met astma tische kenmerken zullen worden ver geleken met zwangere vrouwen zon der astmatische kenmerken. De Gro ningse hoogleraar dr. N. G. M. Orie heeft de leiding. Uiteraard zullen ook de na dit onderzoek geboren kinde ren worden onderzocht. Op deze wij-, ze kan men eventueel de „risico graad" van bepaalde huwelijken vast stellen. Niet alleen de research naar astma zal de komende tijd met grote kracht worden begonnen, het Fonds beschikt zo langzamerhand over de financiële middelen om iets meer te doen. Zo is aan de Stichting voor Christelijke Ziekenverzorging een subsidie van 125.000 verleend, een bijdrage in het te bouwen paviljoen in Ermelo om astma bij zuigelingen klinisch te gaan behandelen. Een geheel andere mogelijkheid is gevonden in de aankoop van een boerderij in Varsseveld, waar volwas sen astmapatiënten een (verzorgde) vakantie kunnen doorbrengen, daar mee aan hun dagelijkse verzorgers, meestal de >echtgeno(o)t(e), de kans biedend ook eens vakantie te nemen. Dit alles is meegedeeld op een persrondleiding in Davos, waar jour nalisten een kijkje konden nemen in de astmakliniek Eugenia van het Ne derlands Sanatorium. Friese romanprijs voor Riemersma BOLSWARD De commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. B. Linthorst Homan, 'heeft donderderdag de tweejaarlijkse „Gijsbert Japicx- prijs" uitgereikt aan Trinus Rie mersma voor diens in 1964 versche nen Friese roman „Fabryk". In dit boek maakt de geïndustria liseerde mens zijn entree in de Friese literatuur. Een lid van de uit drie personen bestaande commissie van advies had de prijs toegekend willen zien aan R. van der Velde voor diens boek „De Fuke". Bloemen brengen sfeer „Elkander helpen" T ekenwedstri] d chr. scholen in drie provincies DEN HAAG Voor alle leerlingen van christelijke ulo-scholen in de pro vincies Zuid-Holland, Noord-Brabant en Drente heeft de Protestants Christelijke reclasseringsvereniging (PCRV) een tekenwedstrijd uit geschreven. „Elkander helpen" is het thema, waarop de deelnemende scho lieren met pen, penseel, krijt of houtskool mogen „voortborduren". fer zijn twee leeftijdsgroepen (12-14 jaar en 14 jaar en ouder), waarvoor prijzen beschikbaar zijn. Voor iedere leeftijdsgroep is één prijs van hon derd en vier prijzen van vijftig gul den beschikbaar. De PCRV behoudt zich het recht voor, de werkstukken van de prijswinnaars te verwerken in de kalender, die zij uitgeeft. De ingezonden tekeningen worden beoordeeld door een jury. die bestaat uit mevrouw Jenny Dalenoord, il lustratrice, de heer Edmond Wingen, kunstschilder/tekenleraar en de heer Kees van Bohemen, kunstschilder. Vorig jaar organiseerde de Prot. Chr. Reclasseringsvereniging een te kenwedstrijd in de provincies" Noord-Holland, Overijsèl en Zeeland. De wedstrijd werd toen een groot succes. Ajax is terug uit het zonnige Spanje. De spelers arriveerden gisteren op Schiphol, nog enigs zins onder de indruk van de ne derlaag tegen Real Madrid. Voor Henk Groot, de maker van het enige doelpunt van Ajax, maakte de aanwezigheid op de luchtha ven van vrouw en dochtertje veel goed. Zo mogelijk in 1970 gereed (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Nu het algemeen internaat voor schipperskinderen te Rotterdam wordt gebouwd, kan, zoals vertegenwoordigers van de afdeling onderwijs ter gemeentesecretarie mee deelden, ook het nieuwe internaat van de Stichting Hervormde Interna- WoT,eheralty'd een beetje fee.ll MOSKOU In een rede voor de Opperste Sowjetunie heeft de Russische minister van defen sie hoog opgegeven over de ver groting van de Russische mili taire kracht. Hij vertelde het parlement, dat de aanvalskracht van de strategische rakettroepen en de luchtafweerge- scliuttroepen kolossaal is. Hun ge- vechtspotentieel zou onvergelijkbaar De leeftijdsgrens voor officieren in actieve dienst wordt verhoogd, opdat de strijdkrachten langer van hun er varing kunnen profiteren. De dienst tijd wordt met een jaar verkort. In verband daarmede worden militaire lessen ingevoerd voor jongens die ouder dan 15 jaar zijn. De maarschalk gaf een lijst, van cijfers waaruit moest blijken, hoe geweldig de voorraad conventionele wapens, de mechanisatie en de vuur kracht waren toegenomen. Het waren zoals gebruikelijk vergelijkende (en dus geen absolute) cijfers. De minister zei, dat een gemotori seerde geschutsdivisie zestien maal zoveel tanks heeft als een soortge lijke divisie in 1939, 37 maal zoveel pantserwagens voor het transport van troepen en anders dertienmaal zoveel automatische wapens. Bij de cijfers, die hij noemde wa ren die voor de kernwapens niet in begrepen. Over de voorraad daarvan gaf hij geen concrete aanwijzing. Wel zei hij, dat de kernonderzeeboot bij de marine het belangrijkste wa pen is geworden. 'ten voor Schippersjeugd in Rotter dam van de grond komen. De plannen" daaryaor zijn reeds heel oud en het is de bedoeling, dat dit internaat de beide in de Coolha- ven gelegen internaatschepen Prinses Irene en Koningin Wilhelmina en liet aan de Burgemeester Meineszlaan staande gebouw Gerben de Jong zal gaan vervangen. De stichting heeft voorts een inter naat in aanbouw in Terneuzen en behalve voor Rotterdam zijn er bouw plannen voor Zwolle, Groningen en Amsterdam. Het internaat in Terneu zen wordt in juli 1968 geopend. Het in Rotterdam te bouwen inter naat komt op de hoek van de Sportsingel en Stadionlaan in IJssel- monde. Op dat terrein staan nu nog twee niet meer" gebruikte houten noodscholen. Het stichtingsbestuur hoopt, dat het in juli 1970 in gebruik kan wor den genomen. De bouwkosten zijn ruim drie miljoen gulden. Het ontwerp is van het architecten bureau Rothuizen en 't Hooft te Goes. Het internaat zal plaats kun nen bieden aan tweehonderd kinde ren, die aan Rotterdamse scholen la ger en voortgezet onderwijs volgen. Al naar leeftijd worden de kinde ren verdeeld in groepen van zestien. Elke groep krijgt twee slaapkamers voor zes kinderen en één voor vier. Er zijn vijf étages, elke étage biedt huisvesting aan twee groepen. Voorts krijgt elke groep een eigen dagverblijf met knutselruimte en een appartement voor een leidster. Boven dien komen er in het gebouw logeer kamers voor quders van bijvoorbeeld zieke kinderen, een grote recreatie zaal en een hobbyruimte. Ook zijn er studeerkamers geprojecteerd. Een aparte vleugel is bestemd voor inwonend personeel. Vanzelfsprekend is het de bedoe ling dat de jongste kinderen de laagste etages zullen bewonen. Er is aan dit hervormde internaat geen school verbonden. Het is open voor kinderen van alle gezindten, de ouders hebben volledig de vrije keus voor wat betreft de scholen die hun kinderen zullen bezoeken. Koningin ontving granman Aboikoni SOESTDIJK Koningin Juliana heeft vanmorgen het grootopperhoofd Jozef Daniel Aboikoni, een van de vijf zg. granmans in Suriname, offi cieel ontvangen. De inlandse bestuur der is hoofd van de grootste bosne- gerstam in midden-Suriname, die der Saramaccaners (12000 mensen). Hij was in gezelschap van de gevolmach tigde minister van Suriname, dr. J. F. E. Einaar. De 77-jarige granman zijn naam Aboikoni betekent letterlijk: slimme jongen vertoeft al enige maanden in het Academisch Ziekenhuis van Groningen, waar hij behandeld wordt voor rheuma. JERUZALEM Israëlische veiligheidstroepen hebben een hele Arabische bende opgerold die de laatste weken in het ge- ïw,hB(Wn"tma een belofte tegelijk. bied van Jeruzalem een reeks sabotagedaden heeft uitge voerd. Er zijn in totaal 24 men sen, onder wie vier meisjes, arresteerd. De meeste arrestaties waren gevolg van snel handelen na de n lukte poging (zondag) een volle bioscoop in het centrum van de stad. op te blazen. Bij invallen in hun schuilplaatsen waren wapens, explosieven, munitie en andere uit rustingsstukken in beslag genomen. „Wij hebben nu een duidelijk beeld van de organisatie en de wijze we op ze te werk ging en hebben zelfs hun hoofdkwartier ontdekt", aldus de hoofdcommissaris van politie. De bende maakt deel uit van de jsabotage-organisatie El Fatah, die vanuit Syrië opereert. Al hun pens zijn ook van hetzelfde model als in het Syrische leger wordt ge bruikt. Gebleken is nog dat veel leden van de groep pas na de zesdaagse oorlog in juni over de Jordaan Is raël zijn binnengekomen. De Nederlandse zwemsters die volgende week een greep zullen doen naar het eerste Olympische „Meer eisen stellen Federatie met r.k. centrale? „goud", in het had van Mexico- teerd. Verder van links naar City. Het is geen snel had, heeft rechts: Coby Sikkens, Mirjam Ada Kok (links) al geconsta- van Hemert en Betty Heukels. soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Christe lijke middenstandsbond (CMB) heeft besloten zijn naam te wij zigen in „Nederlands christelijk ondernemersverbond (NCOV) Centrale van zelfstandige ondernemers in het midden- en kleinbedrijf". De aanduiding „middenstand" blijkt in toenemende mate misver standen op te roepen. De CMB wil beter tot uitdrukking brengen plaats en taak in deze tijd: een centraal verbond van alle zelfstandige onder nemers met middelgrote en kleine bedrijven. Dit geldt niet alleen voor de de tailhandel', maar ook voor ambacht, kleinindustrie, vervoer, toerisme en dienstverlening. Reeds jaren geleden is de naam van het CMB-blad aan gepast. Het heet De Ondernemer. OOK zij j Vorig jaar heeft de Nederlandse katholieke middenstandsbond zijn j naam gewijzigd in Nederlands katho liek ondernemersverbond (NKOV). 1 De derde middenstandscentrale, de KNMB, heeft aan zijn naam de on dertitel „Centraal verbond van zelf standige ondrnemers" toegevoegd. De namen van de protestants- christelijke en rooms-katholieke centrales zijn nu duidelijk op elkaar afgestemd. Gelet op de vele offi cieuze berichten, dat er een federa tieve samenwerking op til zou zijn tussen beide centrales (naar het voorbeeld van de verbonden van in dustriële werkgevers) lijkt deze naamswijziging nog weer een aan wijzing te meer. dat een hechtere samenwerking binnen de Nederland se middenstand spoedig haar beslag zal krijgen. Zes doden bij autorace LAS PALMAS Zes toeschouwers werden gedood en aohttien gewond toen donderdag bij een autorace in Las Palmas (Canarische eilanden) een wagen bij een poging om een overstekend meisje te ontwijken, over de afrastering in het publiek vloog. De coureur Raul Sanchez Gil, die op het moment van het ongeluk met een snelheid van bijna180 km/u reed, kwam met de schrik vrij. Het overstekende meisje bleef eveneens ongedeerd. NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de wanne zon van Amerika's oude Zuiden. NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak— de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn geen dag! Omdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. NORTON is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton is de sigaret die er nog niet wasgemaakt door mannen die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juist, dat is Norton! 25 NORTON cigarettes 1.50 aan beste boek" DEN HAAG In het Museum van het Boek heeft prof. dr. G. W. Ovink donderdag de tentoonstelling vaivde vijftig best verzorgde boeken van 1965 geopend. De eisen, die nu vooral 'van esthe tische aard zijn, zullen volgens prof. Ovink in de toekomst veel meer op de doeltreffendheid van een boek gericht dienen te zijn. Rekening zal moeten worden gehouden met o.a. inhoud; rentabiliteit, druk, formaat, aantal pagina's en de groep waar voor het boek bestemd is. Voorlopig zal dit niet te realiseren zijn, want er bestaan geen gegevens over de lezersmentaliteit. „Wij weten niet hoe effectief een boek is en daarom zijn er esthetische normen opgesteld." In de Verenigde Staten wordt jaarlijks een dergelijke expositie ge houden. Ook deze is in het Haagse museum aan de PrinsessegraCht te Zeg het met bloemen

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5