Spinazie a la crème Theologische scholen van jonge kerken groeien Niquw Vreugde voor velen wier leven leek vastgelopen Uw probleem is het onze.... Drie experimenten op 3 continenten Veuillot en Suenens in nieuwe commissie VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 Een woord voor vandaag Hier is nog weer een gelijkenis uit het Marcus-evangelie. Het Koninkrijk Gods is als een mens die zaad werpt in de aarde en slaapt en opstaat, nacht en dag en het zaad komt op en groeit zonder dat hij zelf iveet hoe. Daar hebben we het wonder van het nieuwe leven. Net als bij lichamelijke groei, ontdekken we al spoedig dat er be paalde dingen zijn die de groei belemmeren of bevorderen, maar we kunnen de groei niet verklaren. Wie goed wil groeien, moet een goed dieet volgen. Dat geldt ook voor geestelijke groei. Ontvangen we wel de juiste „voe ding" in de kerkdiensten? In onze tijd, en vooral in de steden, zijn velen geneigd be paalde predikanten na te lopen. Zij beseffen niet dat daar een geestelijk gevaar iti zit. Een mens kan ook niet leven van iedere dag cake. Maar we kunnen ook één bepaalde predikant trouw blijven en toch niet voldoende voedsel ontvangen, of voldoende va riatie. Dan hebben we bijvoeding nodig in de vorm van een bijbelkring of gespreksgroep- Hoe weten we dat we geestelijk groeien? Er is geen weeg- j schaal voor. Sommige mensen zijn altijd bezig toch een der- gelijke weegschaal of meetlat te construeren. Tevergeefs. Het is zelfs gevaarlijk. Ik plantte eens bonen. Iedere dag groef ik ze op om te kijken of ze groeiden. Ze zijn nooit opgekomen. Stil laten groeien is het beste. We lezen vandaag: Jeremia 11 18-23 en 12 1-6. (Van een onzer verslaggeefsters)) A MERSFOORT „Aan de voorspellingen hoe over nogmaals veertig jaar een psychiatrisch ziekenhuis en een inrichting voor zwakzinnigen er uit zullen zien, zal ik mij niet wagen. De medici onder ons kunnen ervan getuigen hoe juist in de laatste tien tot vijf tien» jaar een deels revolutio naire ommekeer in de wijze Van behandeling kon gaan plaatsvinden." Dit zei mr. H. Rijpstra uit Almelo, voorzitter van de Vereniging Neder- landsche Hervormde Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken, vandaag op de ledenvergadering bij het veer tigjarig bestaan. „De ontdekking en toepassing van psycho-t'armaceutische middelen in bevoegde en blijkens de pers en tele visie helaas ook wel in onbevoegde handen, bewijzen hoe het levenskli maat in en buiten de psychiatrische PI annmg Vraag: Moet bij een nalatenschap, als er anders niet is dan de inboe del, enig goud, wat zilveren sieraden en wat geld, ook een notaris in geschakeld worden met het oog op de successie? Is er ook een limiet waarvoor geen successierechten be hoeven te worden betaald? Antwoord: Een dergelijke kleine erfenis kan men gemakkelijk onder ling regelen. De aangifte voor succes sie moet binnen 8 maanden geschie den en de betaling van successierech ten binnen een maand na de aanslag, doch de ontvanger zou uitstel kunnen geven. Gaat de erfenis naar verschillende familieleden in rechte lijn, dan zul len de porties wel zo klein zijn, dat er geen successierechten verschul digd zijn. In andere gevallen be hoeft men geen successierechten te betalen indien de porties niet groter zijn dan 500. Herhaalde vraag: Op mijn vraag naar katoenen sokken raadt u badstofsokken aan. Maar daarin is ook een weefsel verwerkt, dat mijn benen en voeten irriteert en jeuk veroorzaakt.i Waar zou ik toch 100 pet. katoenen sokken kunnen ko pen? (Misschien kan een lezer hel pen.) Vraag: Mijn getrouwde dochter woont al 19 jaar bij mij in met man en kinderen. Ik ben nu 80 jaar. Als er wat met niij gebeurt, kunnen zij dan in het huis blijven wonen? Antwoord: De huurbescherming strekt zich in geval van 'overlijden van de huurder uit tot kinderen, die met de hpurder een gemeenschappe lijke huishouding hebben, en niet tot kinderen-onderhuurders. Mis schien is er met de eigenaar een re geling te treffen. Vraag: Kunt u mij het adres opge ven van het secretariaat der poezes.- vereniging te Rotterdam? Ik heb een Siamese poes. Antwoord: Het adres der Neder landse vereniging van kattenvrien- den is postbus 1450 te Rotterdam. Nieuwe psychiatrische ziekenhuizen worden gebouwd en oude worden ver nieuwd en uitgebreid. Op de foto een maquette van de moderne personeels- huisvesting van Licht en Kracht in Assen. Het na-oorlogse wetenschappelijke onderzoek met zijn toepassingen in de ziekenhuizen heeft er ook des te sterker toe geleid met de planning van het aantal bedden of patiënten plaatsen grotere behoedzaamheid te betrachten. Er staan geen bedden leeg en voor de bejaarden en de zwakzinnigen is er nog een feitelijk tekort in ons land. Op deze wijze heeft de wetenschap niet alleen bijgedragen tot grotere vreugde voor velen wier leven leek vastgelopen, maar ook soms zichzelf betaald door besparing van investe ringen. Het lijkt mij goed dit ook voor ogen te houden indien in deze tijd weieens zorgelijk wordt aangeke ken tegen een investering van een 80.000 per bed." Vormen van consolidatie op het ter rein van de geestelijke gezond heidszorg noemde spreker het sociale verzekeringsstelsel, dat in principe zijn afronding krijgt in het ontwerp Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten. Een andere vorm is de totstandkoming van de Stichting Nati onale Ziekenhuisraad als overkoepe ling van het totale Nederlandse zie kenhuiswezen. „Naast het doel gemeenschappelijk beleidsorgaan te zijn, is er het voomc- te komen tot oprichting van een centrum: Het Nationaal Zieken huisinstituut." Spreker noemde ook de klinisch pastorale vormingsweken, zoals die sedert 1963 in „Hulp en Heil" worden gehouden. Het bestuur heeft het voor nemen dit werk uit te breiden, opdat predikanten in het algemeen en zie kenhuispredikanten. in het bijzonder beter worden toegerust. „Dit mag geen vrijblijvende zaak blijven binnen de totaliteit van de Hervormde Kerk. noch in het geheel van de geestelijke gezondheidszorg in De voorzitter eindigde zijn toespraak met de opmerking dat zijns inziens voor zenuwartsen en gro tere opleidingsmogelijkheden in de psychiatrische ziekenhuizen moeten zijn. Overheid en universiteiten moe ten hier meer aandacht aan geven. Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan is een geïllustreerd boekje verschenen „19271967", waar in een kort overzicht wordt gegeven Daarin staat, dat in 1927 er een oproep verscheen in een weekblad voor de Nederlandse Hervormde I Kerk van enkele voormannen in het diaconaat, die ,,in contact zochten te komen met hen die denkbeelden mochten hebben welke voor arbeid van de Hervormde Kerk van waarde zouden kunnen zijn." Die oproep gaf mede de stoot tot I oprichting op 31 mei 1927 van de j Vereniging Nederlandsche Hervorm de Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken. In augustus 1928 vond de aanbesteding plaats voor de bouw van een psychiatrische inrichting I voor 250 patiënten te Amersfoort. Op I 28 mei 1931 opende koningin-moe- der Emma het eerste gedeelte van Zon en Schild. Later volgden Licht en Kracht te Assen en het daaraan grenzende Port Natal. Hulp en Heil in Leidschendam j kon pas vlak na de tweede wereldoor log worden afgebouwd, hoewel er I voor de oorlog aan was begonnen. In 1960 werd het aan Hulp en Heil ver- bonden Schakenbosch in gebruik ge- i nomen. In Katwijk aan Zee kwam het psy- chiatrisch ziekenhuis voor bejaarden, I Overduin. Oranje Nassau's Oord werd in gebruik genomen voor geeste- 1 lijk gestoorde bejaarden. Eind 1967 zal het gereed zijn. FONDS STIMULEERDE 240 PROJECTEN (Van kerkredactie) AMSTERDAM Terwijl West-Europa vele theologische faculteiten en hogescholen maar moeilijk voldoende stu denten trekken, groeien de se minaria en theologische scho len in de ontwikkelingslanden gemiddeld met 2 a 3 procent per jaar. Op het ogenblik zijn er 30 tot 50 procent meer theologische studenten in Azië, Afrika en La tijns-Am erika dan tien jaar ge leden. Dit deelde dr. James F. Hopewell, directeur van het Theologische Opleidingsfonds gisteren mee op een kleine pers conferentie in Amsterdam. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Drie ex perimenten op het gebied van het theologisch onderwijs wer den gisteren door dr. James F. Hopewell beschreven. Gualamala: Hier bevond zich een theologische school met zes studenten die niet erg beantwoord de aan zijn doel. De drie jaar voor al intellectuele opleiding bereidde de jonge predikanten in net ge heel niet voor op hun pastorale werk in een wereld als de nunne die zo snel verandert. Vier jaar geleden werd besloten de school te sluiten. In plaats daar van werden verspreid in dit Mid den-Amerikaanse land tien institu ten gesticht. Waar iedereen kan komen. De docenten reizen van stad naar stad om deze studenten te helpen. Nu zijn er 150 studenten. Enke len zijn hoogleraar aan een staatsuniversiteit. anderen zijn arts. Er komen boeren, wevers en mecaniciens. Zij krijgen een oplei ding van zes jaar naast hun gewo ne werk. Lang niet alle studenten worden predikant, maar de Presby teriaanse Kerk van Guatamala krijgt er een groot aantal geeste lijke leiders bij die de kerk op tal van posten kunnen dienen. Formosa: De presbyterianen hadden hier een uitstekend semi narium met hoge intellectuele nor men. Maar door de academische benadering waren de studenten wel in staat theologie te studeren, maar werden zij nauwelijks opge leid voor het pastorale werk. De studie is nu aangevuld met allerlei praktisch werk. Sommige studenten moeten in hun vakan ties in een fabriek werken, ande ren worden ingeschakeld b'j het studentenpastoraat, aan de uni versiteit, weer anderen worden te werk gesteld in jeugdgevangenis sen. Enkelen leerden het Chinese poppenspel. Lang niet alle studen ten worden nu predikant, maar vele gemeenten krijgen er goede ouderlingen bij. Zuid-Afrika: Honderden Ban toes hebben zich in de laatste tien tallen jaren van de historische ker ken afgescheiden en autonome ne- gerkerken gesticht. Maar le lei ders van deze kerken worden ou der. En zij zijn niet in staat ge weest opvolgers op te leiden. Vele van deze kerken en kerkjes (met een totaal aantal leden van 2 miljoen Bantoes) hebben contact gezocht met het Christelijk Insti tuut van dr. Beyers Naudé. Dit heeft een speciele schriftelijke cur sus gesticht om deze mensen waarvan sommigen zich „bis schop" en anderen „dominee" noe men te helpen. Op hel ogenblik worden 1000 Bantoes bereikt. Dr. Hopewell. 38 jaar en tweemaal gepromoveerd (in de theologie en de filosofie) bezocht ons land even' om de kerken die dit fonds steunen op de hoogte te brengen van de jongste ontwikkeling. Dit fonds werd in 1956 ingesteld om het theologisch onder wijs van de jonge kerken te stimule ren. Het heeft reeds.in 240 gevallen subsidies verstrekt, vaak om experi menten mogelijk te maken. Neder land heeft ongeveer 270.000 gulden bijgedragen in de laatste tien jaar. In de drie traditionele zen- djngs-continenten zijn ongeveer 1400 theologische en 'bijbelscholen, die vaak slechts aan minimale eisen vol doen. Dan zijn er ongeveer 100 die zich met recht hogescholen kunnen noemen, en een aantal, misschien 10, die werkelijk kunnen wedijveren met de opleidingsinstituten in het westen. VRUCHTEN Dr. Hopewell gelooft dat het fonds direct heeft bijgedragen aan de groei in het aantal studenten. Een tweede vrucht is dat een aantal scholen nu eindelijk goed gehuisvest zijn. In de derde plaats hebben scholen elkaar gevonden en werken sommige zeer nauw samen. Maar deze rustige Ame rikaan ziet nog voldoende problemen die overwonnen moeten worden. In de eerste plaats zal het docenten korps verbeterd moeten worden. Nog 1 altijd moeten in vele landen buiten- i landers worden ingeschakeld. Maar zendelingen zijn niet altijd de best geschikte docenten. In de tweede plaats staan vele scho len en seminaria voor de vraag hoe I ze hun studenten het beste kunnen opleiden voor hun toekomstige taak. Vaak is het rooster eenvoudig overge- Openbare les VU dr. S. L. Visser (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Dr. S. L. Visser, benoemd tot buitengewoon lector in de faculteit der geneeskunde aan de VU voor het onderwijs in de encefalo- grafie en de klinische neurofysiolo gie, heeft vandaag zijn openbare les gegeven, getiteld: Mogelijkheden van verwerking van elektro-encefalo- grafische gegevens door een compu ter. Dr. Visser hield eeen beschouwing over de vraag welke mogelijkheden de computer-techniek voor d-2 elek- tro-encefalografie biedt. Dr. Simon Lammert Visser, in 1927 te Rotterdam geboren, studeerde me dicijnen te Leiden. In 1959 promoveer de hij aan de VU. Sinds 1960 is hij als zenuwarts verbonden aan de Va- leriuskliniek te Amsterdam en vanaf 1963 is hij tevens werkzaam in het academisch ziekenhuis van de VU. nomen van een school in het westen, Het gevolg is dat de studenten het gevoel hebben dat zij veel ballast meekrijgen, waaraan ze weinig heb ben in de praktijk. VRAGEN Een derde vraag die in de laatste jaren gesteld wordt is hoe een derge lijke predikantenopleiding gebruikt kan worden om de kerken in staat te stellen beter hun taak te verstaan in deze veranderde tijd. Hoe kunnen de ze scholen ook mensen afleveren die bruikbaar zijn voor allerlei pioniers- In wezen zijn dat natuurlijk ook vragen die in West-Europa gesteld worden. Ook daar is een nieuwe be zinning aan de gang over de aard van het theologisch onderwijs. Maar dr. Hopewell heeft het gevoel dat de zendingslanden wat gemakkelijker tot nieuwe experimenten komen (zie elders op deze pagina), ook al is het daar ook moeilijk de traditie te door breken. EXPERIMENTEN Dr. Hopewell betreurt het dat de experimenten in sommige scholen zo weinig de aandacht hebben getrok ken in Europa en Noord-Amerika. Hij zou het op prijs stellen als er meer uitwisseling kwam van hoogle raren tussen deze scholen van de jon ge kerken en de traditionele universi teiten (Europa) en seminaria (Ameri ka). Maar tot nu toe bleek het moeilijk een dergelijke uitwisseling te orga niseren. Als jonge kerken goede ei gen hoogleraren hebben, vinden zij het maar moeilijk om hen een jaar lang af te staan aan het westen. Toch zou een dergelijke uitwisseling, meent dr. Hopewell, waardevol zijn voor het oude westen (beter is „noor den") en het jonge zuiden. Jeugd Het laatste initiatief is het tot stand komen van de afzonderlijke jeugdpsychiatrische kliniek Fornhese, uitgaande van Zon en Schild. Tot de jubilerende stichting be hoort ook de in 1951 opgerichte Her vormde Stichting voor Geestelijk Hulpbehoevenden met de inrichtin gen Hendrik van Boeijen-Oord te As sen, Eemeroord te Baarn (in ont werp), een te Middelharnis (in ont werp) en een te Beetsterzwaag (in ontwerp). Enquête over liet celibaat NIJMEGEN Het Instituut voor Toegepaste Sociologie van de Nij meegse universiteit start binnenkort met een onderzoek naar de meningen over het celibaat onder de Neder landse priesters. Bij de opening van het pastoraal concilie in Doorn, dat in het begin van dit jaar werd gehouden, heeft kardinaal Alfrink de enquête reeds aangekondigd. De leiding van het onderzoek is in handen van dr. J. van Kemenade, directeur van het instituut. Drs. J. A. A. van Laarhoven, vicaris van 's-Her- togenbosch, heeft de leiding van een begeleidingscommissie, die het episco paat vertegenwoordigt. Spaanse protestanten veroordelen wet van godsdienstvrij heid TARRAGONA De evangelische kerken van Spanje, die in Tarrago na hun jaarlijks congres houden, hebben woensdag de wet inzake de godsdienstvrijheid in juni door het Spaanse parlement aangenomen veroordeeld. Zij vinden de wet voor een deel in strijd met de geest en de letter van de verklaringen over de vrij heid van godsdienst die op het jong ste Vaticaanse concilie zijn aangeno- De evangelische kerken zijn de twee grote protestantse groeperin gen in Spanje. De vorige maand be sloten de Spaanse Baptisten de wet te boycotten door zich niet als groep te laten inschrijven. Inschrijving is bij de wet verplicht. Prof. R. van Wageningen hield inaugurele oratie (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Prof. dr. R, van Wageningen, benoemd tot gewoon I hoogleraar in de theoretische natuur- kunde aan de VU. heeft vandaag zijn inaugurele oratie gehouden, getiteld J Natuurkundige en Schepping, j In zijn rede zei prof. Van Wagenin gen dat de opdracht van de natuur kundige is de bestudering van de zo genaamde levenloze natuur. Hij kan die opdracht uitvoeren, omdat de mens heerst over de schepping zoals o.a. blijkt uit Psalm 8.. Dr. Riek van Wageningen, geboren in 1926 le Assen, studeerde in Gronin gen. Hij heeft onder meer gewerkt in dienst van de stichting FOM. Sinds 1958 is hij in verscheidene functies aan de universiteit te Groningen ver bonden. Als u vooreen dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas geniet, dan u van uw kloeke TOPIC van een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? Bisschoppen kiezen 8 leden ROME Na eerst op woens dag gefaald te hebben slaagden de bisschoppen die in Rome vergaderen er gisteren" wel in om een commissie samen te stellen. Kardinaal Alfrink werd niet benoemd, maar wel de ta melijk progressieve Belgische kardinaal Suenens. De com missie zal zich moeten bezin nen op de gevaren die het ge loof bedreigen. Kardinaal Ottaviani had voor de bisschoppenconferentie een rapport opgesteld dat al spoedig de r.aam „Ca talogus van Ketterijen" kreeg. Geen van de bischoppen die gekozen zijn hebben zich tijdens het debat echter uitgesproken voor een dergelijke be nadering van dit onderwerp. In zoverre ze aan het woord kwa men hebben zij het rapport van de congregatie voor de geloofsleer tame lijk scherp afgewezen als te pessi mistisch. Gekozen werden behalve kardinaal Suenens, kardinaal Seper uit Joe goslavië. bisschop Carlo Colombo, de theologische adviseur van de paus, aartsbisschop John Joseph Wright uit de Amerikaanse stad Pittsburgh, kar dinaal Doepfner van München, kardi naal Veuillot van Parijs, bisschop Marcus McGrath uit Panama en de Syrische bisschop Neofito Edelby, de adviseur van de mel'kitisóhe patriarch van Antiochië. De paus zal bovendien, nog vier leden aanwijzen. De verkiezing van de Parij se kardi naal Veuillot is het meest opmerke lijke aspect van de keuze der bis schoppen. Hij is de progressieve voor zitter van de conferentie, De bischop pen passeerden uit het presidium de conservatieve Italiaan Felici en ook de Ierse voorzitter die een tus- ser.slandpunt inneemt. Nieuwe studierichting li teratuurwetensckap NED. IIERV. KERK Beroepen te Amstelveen-Buitenveldert (wijkgem, 7 toez.): W. R. v. d. Zee, jeugdpred. te Rotterdam. Bedankt voor Giessendam-Nederhar- dinxveld: J. Kruijt te Rotterdam-Hille- gersberg. voor Rotterdam-Delfshaven (wijkgem. Tussendijken): drs. M. J. G. v. d. Velden te Renkum. GEREF. KERKEN Beroepen te Hijlaard (Fr.): L. Moes- ker te Arapoti (Brazilië); te Suameer (Fr.): C. Bruning te Nieuwlande (Dr.). Aangenomen naar Tzum (Fr.): F. Dijkstra te Hijum (Fr.). KIET WEER II\ EUROPA (Van o onderwijsredactie) DEN HAAG Er is een nieuwe studierichting ingesteld, die van de algemene literatuurwetenschap. Ze valt onder de subfaculteit van de al gemene en vergelijkende taalwe tenschap en de algemene literatuur wetenschap. Men kan algemene literatuurwe tenschap studeren in Leiden, Utrecht, Amsterdam en Nijmegen. Dit hebt u nog nóóit gegeten! Kijk, wat de Iglo-koks deden. Zij hakten En kijk nu eens bij uw winkelier in de diep- zorgvuldig spinazie. Die werd snel gaar vrieskast. Daar ligt die verbazend lekkere gekookt. Intussen maakten zij een apart spinazie a la creme! Voor u! Tafelklaar! romig sausje met exquise kruiden. Dat Alleen maar opwarmen. Niets toevoegen I mengden zij door de spinazie. En toen Niets! Eet vandaag nog deze heerlijke Iglo- proeven... verrassendl keuken-vondst. Spinazie a la crèmel Pak van 450 gram 1.45. Met proefbon 25 ct. reductie!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2