RITMEESTER Hoogendijk: voorlopig geen progressief-christelijke partij TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL PIKEUR 18ct Een woord voor vandaag Radicale koers heeft tijd nodig Begrip tonen voor elkaar Uw probleem is het onze.... Unieraad CHU steunt federatie AR en KVP Bouwplannen tien jaar vooruit regelen Ds. F. J. Pop van Kerk en Wereld overleden Ottaviani is niet tegen Burgemeester bij inwijding pinksterkapel Wat is de belangrijkste band tussen de mensen? Sommigen zeggen: de band van het bloed. Er zijn tijden en culturen ge weest waarin die band inderdaad overheerste. Een zoon ging in de voetstappen van zijn vader. De bloedband hield de men sen bij elkaar. In onze samenleving is dat allemaal veranderd. Niet dat wij niet meer ons verwant voélen aan onze familieleden, maar we laten die band niet ons leven bepalen. We hebben ons daarvan bevrijd om eigen wegen te gaan. In zekere zin is dat een gevolg van het evangelie. Op een dag komen Maria de moeder en de broers en zusters van Jezus naar Hem toe. Ze zoeken Hem, om Hem te voeren in hun eigen wereld, terwijl de Heer op weg is naar de nieuwe wereld van God. Dan vraagt de HeilandWie zijn Mijn moeder en broeders? En Hij wijst op de mensen om Hem heen en zegt: ,jZie, Mijn moe der en Mijn broeders". Hij verbreekt hier de band van het bloed voor de band van het geloof, van Gods Geest. Er is een nieuwe familie, niet die zich schaart om een patriarch, zelfs niet om Abraham, maar die zich schaart om de troon van God. „Al wie de wil van God doet, die is Mijn broeder en zuster en moeder", zegt de Here Jezus. Dat is geen natuurlijke gemeen schap, maar een geestelijke. We lezen vandaag: Jeremia 7 1-15. MAANDAG 9 OKTOBER 1967 Brieven die niet «Mn voor zien van naam en adres kannen niet in behandeling worden te- nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten In afionderliike brieven worden geateld. Per brier dient een golden aan post- segels to worden ingesloten. Vraag: an uons helpen aan een recept voor bereiding van pompei- Antwoord: De pompelmoes is een hoofdzakelijk in de tropen voorko mende citrusvrucht van bijna 1 kg gewicht. Deze kan u ongeveer behan delen als de grape fruit en geeft verder geen moeilijkheden. Wij menen echter dat u een re cept wenst voor pompoenen. Deze zijn voor consumptie geschikt, mits zij nog niet te rijp zijn. Het recept is: Doorsnijden, harde schil verwij deren en de zaden (pitten) eruit ha len. Wassen en in stukjes snijden en dan met een sausje koken en klaar maken. Bij gebruik ais komkommers: klaarmaken als boven, Instukjes ani.iden van ongeveer 5 cm. opzetten met één cm water boven de panbo dem en zout. Aan de kook brengen en 20 minuten gaar koken. Afgieten, maar met vocht bewaren. Maak een sausje van boter, bloem en kooknat, voeg een half dl. azijn toe, wat pe per en laat ze dan nog even stoven. Meng voor het opdoen wat fijne gesneden peterselie erdoor. Een en ander kan ook opgediend worden met tomaten- of kerrysaus. Of: 1 kg pompoenen. 25 gr. bloem. 1 dl kooknat, 25 gr. boter, een halve dl azijn, zout en peterselie. Berei ding als boven. Men kan dan ook opdienen met tomaten-, kerry- of kaassaus. Of: Wecken op de gewone manier als andere produkten. ria in Belgische Evang. Zending Dr. H. Pavne niet weer benoemd BRUSSEL De interne moeilijk heden bij de Belgische Evangelische Zending hebben ertoe geleid dat het vertrouwen in directeur dr. Homer Payne is opgezegd. De jaarlijkse con ferentie van predikanten en ouder lingen, die verleden week drie dagen vergaderde, verwierp een voorstel tot zijn herbenoeming voor een vol gende vijf jaar. Dr. Payne volgde in 1962 dr. John Winston op als directeur van de BEZ. Daarvoor werkte hij onder meer vijf tien jaar bü het Emmaüs Bijbel In stituut in Zwitserland. De BEZ. wordt grotendeels gefi nancierd uil Amerika; de functie van directeur is gebonden aan het Ame rikaanse staatsburgerschap. In de Belgische gemeenten bestaat daar over ontevredenheid. deld. Het heeft over de hele wereld 31 ziekenhuizen, 67 poliklinieken, 54 kraamklinieken en 6 melaatsenkolonies. DRIEBERGEN Mr. W. C. D. Hoogendijk, schrijver van de veelbesproken brochure „De samenleving vernieuwen", heeft zaterdag op de studieconferentie van de ARJOS in Driebergen ge waarschuwd tegen het streven om in de christelijke partijen een „scheiding der geesten" tot stand te brengen. „Zover ben ik bepaald nog niet", aldus mr. Hoogendijk. „Ik voel mij erg verwant met de christen- radicalen, maar ik zie ook de grote moeilijkheden om aan die gezindheid gestalte te geven. Dat heeft z'n tijd nodig. Het moet allemaal nog groeien." Met andere woorden: mr. Hoogen dijk wilde voorlopig nog niet denken aan de vorming van een nieuwe, pro gressief-christelijke partij naast de bestaande confessionele groeperingen. Hij vond het te goedkoop om te zeg gen: wij zijn christelijk-radicaal, de anderen christeiijk-conservatlef en dus moeten we maar uit elkaar van wege de duidelijkheid in de poli tiek. (Van onse parlementsredactie) verbreding van het gesprek in de Achttien in die zin, dat ook christe nen uit niet-confessionele partijen daarbij werden betrokken. Lankmoedig In een christelijke partij moeten wij elkaar zien te winnen en te over tuigen en niet beginnen met ons verschil in opvatting onmiddellijk in groepen en instituties vast te leggen. Ook de radicalen zullen lankmoedig heid moeten opbrengen jegens de zeer velen die in hun denken en doen nog niet zover zijn," Mr. Hoogendijks brochure vormde het gespreksthema op deze AR- JOS-conferentie. De in dit geschrift aan de orde gestelde problemen wer den vrijdag in discussiegroepen besproken. Zaterdagmorgen was er een algemene discussie, waaraan ook werd deelgenomen door de Kamerle den prof. Albeda en dr. Veerman, het oud-Kamerlid Tjalma en ds. A. J. Kret. Blijkens een schriftelijk rap port van het gesprek in de discussie groepen deelden de conferentiegan gers over het algemeen de gezindheid en de probleemstelling van de brochu re. Opvallend was, dat niet alle deel nemers meer onder alle omstandighe den aan christelijke partijvorming wensten vast te houden. Er bestond ook een vrij grote voorkeur voor een Geen dogma „Christelijke partijvorming", repli ceerde mr. Hoogendijk tijdens de al gemene discussie, „1§ voor mij geen dogma, maar uitsluitend een instru ment. Ik ben er niet zeker van, dat als ik in Amerika woonde, daar zou ijveren voor de totstandkoming van een christelijke partij. Wel kies ik voor een overtuigd christelijke poli tiek. En juist daarom zou het bepaald geen vanzelfsprekendheid zijn dat ik, als ik in Duitsland leefde, daar op de CDU zou stemmen. Die CDU is een centrum-achtig geval en een christe lijke partij als centrumformatie trekt mij niet aan." Nu er in Nederland geïnstitueerde christelijke partijen bestaan, Ynogen we daar blij mee zijn en moeten we er een zo goed mogelijk gebruik van maken. Mr. Hoogendijk betreurde het dan ook, dat vele vooruitstrevende katholieken thans „deconfessiona lisering" bepleiten. „In dat streven vind ik de geest van het Concilie en van paus Johannes niet meer te rug." Voorlijke plaats De ARP neemt volgens mr. Hoogen dijk in het proces van heroriëntering op het evangelie een „voorlijke plaats" in In katholiek-kerkelijke kring is die heroriëntering meer aan geslagen dan in katholiek-politieke kring. De katholieke politici verkeren ACHTER INITIATIEF VAN JONGEREN (Vai onze parlementsredactie) Antwoord: Neen als er water in het hart van de plant komt, gaat ze rotten. Vraag: Ik ben 58 jaar en wil mijn kruideniersbedrijf beëindigen. Tot wie moet ik mij wenden? Antwoord: Tot het Centraal insti tuut voor het midden- en kleinbedrijf, Burg. Hoggnerstraat 1183. Amsterdam UTRECHT De Unieraad van de CHU is het met de CH- I Jongeren eens dat een federa tieve samenwerking van AR, I CHU en KVP op basis van een I politiek program van even- i wichtige vooruitgang en een korte beginselverklaring, ge- wenst is. Dit blijkt uit een communiqué dat zaterdag is uitgegeven na een geza menlijke vergadering van de Unie- raad en de Landelijke Bestuursraad I van de CHJO. Het gesprek is tot stand gekomen op initiatief van de CH-jongeren. De voorzitters van bei de organen de heer J. Huijsert (CHJO) en jhr. De Geer (Unieraad) toonden zich verheugd over het constructief karakter van deze bespre king. CHR. BOUWVAKKERS VRAGEN STABILITEIT Als basis voor deze bespreking dien de een rapport dat door CHJO is opgesteld. In dit stuk worden di*ie onderwerpen aangeroerd, die in discussiegroepen zijn behandeld. Te weten; de uitgangspunten voor de samenwerking met andere partijen en de organisatorische opbouw van de Unie. Unieraad en CHJO waren het er over eens dat de organisatie van de CHU versterkt moet worden, waarbij een forse contributieverhoging nood- j zakelijk is. Het Evangelie achten beide gesprekspartners voor het politieke handelen onontbeerlijk als de stuw kracht. die de partij er toe brengt opnieuw te beginnen en nieuwe we gen in te slaan. De christelijke solida riteit met de naaste dient in het poli tieke program duidelijk gestalte te krijgen. Voorts werd bekendgemaakt dat volgende week de door de CHJO op gestelde brochure „Unie nieuwe stijl" zal worden uitgegeven. Dr. Lorentz de Haas (56) overleden (wegenaanleg, openbare gebouwen, aanleg industrieterreinen enz.) De heer Grasman betreurde het dat thans, in een tijd van betrekkelijk gro te werkloosheid, voor dergelijke plan nen dikwijls de tekeningen nog ont breken en het voorbereidende werk nog moet worden gedaan. K rot o pruimi n g Om de activiteiten in het bouwbe drijf op gang te houden voorzag hij in de toekomst ook de noodzaak, de krotopruiming over langere termijn te plannen. A'eel krotten zijn in parti culiere handen. Bij een verzadiging HEEMSTEDE Op 56-jarige leef tijd is overleden dr. A. M. Lorentz de Haas. directeur-geneesheer van Meer Meer pluriformiteit in het ambt nodig (Van een onzer medewerkers) DEN HAAG Opnieuw heb ben protestantse en rooms-ka- tholieke geestelijke verzorgers in gevangenissen gezamenlijk van gedachten gewisseld over hun werk. Zij kozen als thema voor hun gesprek „Het eigen tijdse pastoraat", dat werd in geleid door prof. dr. F. Haars- Prof. Haarsma zag een drievoudige crisis: In de eerste plaats die in het pastoraat als gevolg van de grote onzekerheid over de theologische ba sis van het ambt; dan is er de crisis binnen de kerk als gevolg van het zoeken naar nieuwe structuren; en ten slotte nog de crisis in het geloven zelf. Kap men in een techni sche wereld nog geloven in een persoonlijk God? Volgens prof. Haarsma heeft heel de gemeente de opdracht het konink lijk priesterschap uit te oefenen. Een herwaardering van sommige brieven van Paulus noopt ons, zei hij, veel meer aandacht te gaan besteden aan alle gemeenteleden, Met dr. Noord mans pleitte hij voor een kerkorde ning die minimaal is en alle ruimte laat aan de Geest. De ambtsdrager die pastoraal werk doet, moet daarvoor bekwaam zijn. Hij mag niet voorbij lopen aan de we tenschappelijke ontdekkingen. Daar om zal het in de toekomst nodig zijn dat er meer pluriformiteit komt in de functies van het ambt. Deze theoloog waarschuwde echter dat in onze tijd nog velen in het verleden leven. Van de Nederlandse rooms-katholieken staat nog zestig procent aan de conservatieve kant. Ook aan deze mensen zal men zijn zorgen dienen te geven. Daarom is er in onze tijd nog alle plaats voor de gewone dominee en pastoor. in meerderheid nog in het pre-concili- aire stadium. Toch was mr. Hoogen dijk niet pessimistisch gestemd over de mogelijkheid om ook de KVP voor een meer radicale koers te winnen. Ook hiervoor geldt: niet te gauw ne gatieve conclusies trekken. Het Tweede-Kamerlid dr. A. Veer man vroeg zich in dit verband af „of we met z'n allen niet bezig zijn de KVP een centrumpositie op te drin gen". Senator prof. dr. W. Albeda zei, dat als men in Nederland de mensen weer werkelijk wil laten kiezen, de KVP als verschijnsel, als karakterlo ze middenmoot, weg moet. Het zou volkomen onjuist zijn een nog grote re KVP te gaan maken, een grote christelijke partij met centrumfunc tie. Christelijke partijen hebben vol gens prof. Albeda alleen bestaansrecht als ze iets van het evangelie trachten waar te maken. Dat impliceert een „linkse" politiek, „want het hart zit links, niet in het centrum". Dr. Veerman was minder dan prof. Albeda geneigd de KVP nu al af te schrijven voor de nieuwe radicale politiek. Verontrusting Mr. Hoogendijk zag als kenmerk van die politiek: de onvrede met en verontrusting over ,de bestaande or- 1 de, die nog vol is van ongelijkheid en onrechtvaardigheid, niet alleen inter nationaal, maar ook nationaal. De in komensverschillen b.v. worden nog te j veel als vanzelfsprekend gezien. On- J der invloed van een liberaal-kapita- listische denkwijze aanvaarden we al- j ïerlei maatschappelijke verhoudingen als „eindpunt", terwijl we ze vanuit j het evangelie juist zouden moeten corrigeren. Het grote verschil in honorering tus sen b.v. artsen en buschauffeurs zag mr. Hoogendijk als een symptoom van die onrechtvaardigheid. „Je kunt het toch niet helpen dat je een lager i.q. hebt dan een ander, Moet je daar om in mindere levensomstandigheden leven? Zit hier, gezien vanuit het evangelie, niet iets onaanvaardbaars in? In Rusland worden de artsen heel laag betaald". Prof. Albeda: „En toch zijn daar artsen". De conferentie stond onder leiding van de ARJOS-voorzitter H. A. de Boer. De zaterdagmorgenzitting werd o.a. bijgewoond door minister Rooi- Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. MAN VAN HET APOSTOLAAT DRIEBERGEN Op 63- jarige leeftijd is in de nacht van zaterdag op zondag ds. F. J. Pop, voorzitter van het direc torium van „Kerk en Wereld" overleden. Hy is maar kort ziek geweest. Ds. Pop was een van de be langrijkste figuren in de Her vormde Kerk op het gebied van het apostolaat. Zijn jongste boek ,,Zo is God bjj de mensen", trok in de afgelopen maanden grote aandacht, omdat daarin allerlei vormen van kerkelijk aposto laat worden behandeld. Ds. Pop heeft van het begin af aan mede de leiding gehad over Kerk en Wereld dat in 1945 gesticht werd. Hij werd lid van het eerste directorium dat nog door de urgentieraad van de algemene synode van de Hervormde Kerk werd benoemd. Hij had toen reeds de gemeenten van Uitwijk, Spijkenisse, Neerbosch- Hees en van Delft gediend. Hoewel bij een diepgaande studie maakte van alle problemen die het aposto laat raken, was hij geen evangelist in de directe zin van dat woord, wel een man die de theologie vertaalde voor de mensen die geen theologie gestudeerd hebben, een geboren do cent. Zijn belangrijkste naslagwerk is „Bijbelse woorden en hun geheim" dat in vele boekenkasten van niet- predikanten te vinden is, maar ook vaak gereèdpleegd wordt door predi kanten zelf. Het werd gebruikt bij persoonlijke bijbelstudie en in ge- sprekskringen. Hij schreef bovendien commentaren op de eerste en de tweede brief van Paulus aan de Corinthiërs, en talloze brochures en Horst-cahiers. Ds. Pop had veel intresse voor samenwerking en (samensmelting) van kerken. Reeds in 1949 schreef hij de gereformeerde evangelisatiepredi kant ds. W. A. Wiersinga: „Ik ver wacht in deze eeuw de hereniging van hervormden en gereformeerden, niet omdat wij van ons uit naar el kaar toeschuiven, maar veel meer omdat wij bezig zijn naar elkaar toe geschoven te worden." In het begin van de jaren vijftig leidde hij een gezamenlijke gespreks groep van verschillende vormen van apostolaat en evangelisatiewerk, waaraan onder andere J. en E. IJe en Youth for Christ deelnamen. In de laatste jaren zijn er nauwere contacten ontstaan tussen hevorm- den, gereformeerden en roomskatho- lieken, waar hij intens aan meedeed. Op 11 oktober om 11 uur wordt in de Thomasket-k aan de Oranje Nas- saulaan te Zeist een rouwdienst ge houden. De begrafenis daarna zal in alle stilte geschieden. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Door planning op langere termijn kan er in de bouwproduktie een stabiliteit komen, die een zegen is voor ons hele volk. Een stabiele pro- duktie, die in het zelfde tempo groeit als het nationaal inko men, zoti een belangrijke steun betekenen voor onze algemene conjunctuur. Conjuncturele inzinkingen zullen dan lang niot zo sterk viaireie om zich heen grijpen, omdat bet van woningmarkt zal de woning- T~W, \KJ lVfoT»CTV»an bouwbedrijf de kurk wordt, bouw ernstig terugvallen, indien er JL/I iVXCtl ölllctil waardoor het hele bedrijfsleven ^.^Vr^or^. kr0,0,"Ui- min of meer boven water blijft. 1 Bosch en directeur van de Cruquius- hoeve, twee instellingen van de Chris telijke vereniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte. In 1955 werd de heer Lorentz de Haas directeur-geneesheer van Meer en Bosch in Heemstede. De laatste Jaren heeft hij zich bijzonder beijverd voor de stichting van een nieuw medisch centrum, de Cruqulushoeve in Haarlem mermeer. waar 540 patiënten worden verpleegd. Volgend jaar wordt dit centrum in gebruik genomen. Biina tien jaar was de heer Lorentz de Haas voorzitter van de federatie voor epilepsiebestrijding. Ook was hij president van de International league against epilepsy. Catalogus van ketterijen wordt herschreven Diaconaal bureau in Genève GENEVE In Genève is een oecu menisch secretariaat gesticht voor de diakonalc dienst van de kerk. Het gaat zich bezig houden met nieuwe vormen van diakonaat op gemeenteni veau. de opleiding van werkers in het diakonaat en dc oecumenische di mensies van het diakonaat. Het secretariaat gaat uit van de internationale federatie voor Inwendi ge zending en christelijk maatschap pelijk werk en van de wereldfedera tie van diaconessenvercnigingen. De Zweedse lutherse predikant Bengt-Thure Holander is door zijn kerk voor drie jaar afgestaan, om dit secretariaat op te zetten. Hij is in Genève geen onbekende, want van 1950 tot 1957 was hij er secretaris en vervolgens directeur van het jeugdde- partemont van de Wereldraad van Kerken. MADRID - Voor het eerst in de geschiedenis van het Spaanse protes tantisme heeft een burgemeester ge sproken bij dc ingebruikneming van een nieuwe kerk. Burgemeester Antonio Mana Zafra hield een toespraak bij de ingebruik neming van de nieuwe kapel van de pinkstergemeente te Rota. Voor drie honderd aanwezigen sprak hij over de geestelijke waarden van de ar beid, hoe men God kan vinden in zijn dagelijks werk. In Rota, aan Spanjes zuidwést- kust, is een Amerikaanse marinebasis gevestigd. De heer D. H. Grasman, bestuurder van de Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de Hout en Bouwnijverheid zei dit vanmorgen in een vergadering van de bondsraad van de NCB. Er zouden meerjarenplannen moe ten komen voor vijf tot tien jaar. waarbij de overheid steeds kant en klare bouwplannen in gereedheid houdt, die in uitvoering worden geno men, wanneer de overige opdrachten van overheid en bedrijfsleven onvol doende de werkgelegenheid opvan gen. De reserveprojecten zouden voor al de verbetering van de infrastruc- boven bestrijding tuur van ons land moeten betreffen I loosheid. ming zijn gereed gemaakt. Bitter nodig acht de heer Grasman in dit verband het reeds veel bespro ken maar nog steeds niet van de grond gekomen samenwerkingsor gaan van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf. De plannen van de regering op het gebied van de werkgelegenheid vond hij bijzonder teleurstellend. Onbegrij pelijk noemde hij het dat in de Troonrede gezwegen wordt over de jeugdwerkloosheid. De overheid 2ou meer kunnen doen ook al zijn de mo gelijkheden beperkt en is de keuze moeilijk. De regering gaf voorrang aan hoogleraar VU (Van onze onderwjjsredactle) AMSTERDAM Dr. W. Marsman, sinds 1962 directeur van het Instituut voor medische psychotherapie aan de VU, is benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de medische psychologie en de 1908 te Almelo geboren. Hij studeerde medicijnen te Utrecht en promoveerde in 1946 op het proefschrift Over de cantrale regulatie van het witte bloed- beeld. Van 1937 tot 1950 was hij huisarts te Ouderkerk aan den IJssel en te Apel doorn. Dr. Marsman is van 1956-1959 als universiteitsarts aan de VU verbon- i de i Valeriuskliniek. de ROME De bisschoppen die in Rome vergaderen hebben zaterdag nog niet besloten om een commissie in te stellen om het document, dat de gevaren die het geloof bedreigen be spreekt, te herschrijven. Wel werd er gestemd over het eer ste rapport dat besproken werd en dat handelde over de herzie ning van het kerkelijk recht. Mondeling verzette niemand zich tegen een dergelijke her ziening, maar sommige bis schoppen zeiden dat zij hun stem schriftelijk wilden uitbren gen. Kennelijk wilden zij bij het uitbrengen van hun stem be paalde voorstellen nog indienen. De correspondent van de „Volkskrant" spreekt de verwachting uit dat deze week, en misschien zelfs vandaag, een theologische commissie van kardinalen en bisschoppen be noemd zal worden om het sterk con troversiële stuk dat de naam kreeg „Catalogus var. ketterijen" van kardi naal Ottaviani te herschrijven. Volgens diezelfde correspondent heeft kardinaal Ottaviani zich dit weekeinde akkoord verklaard met de instelling van een dergelijke commis sie. Hij gaf toe dat vele bisschoppen zijn rapport te pessimistisch en nega tief hadden gevonden, maar dat zij met hem van mening waren dat er in de icerk gevaren en dwalingen bestaan. Dialoog Volgens hem was het rapport lou ter opgesteld om een dialoog tot stand te brengen met de bisschoppen om hen in te lichten over de kwesties die bij de bespreking van dit onder werp ter sprake dienden te komen. Tijdens de discussie van zaterdag vroegen verschillende sprekers vol gens het officiële persverslag rr»2er aandacht voor de vorming van de jeugd, die zich te gemakkelijk mee laat slepen door nieuwe denkbeelden. In dit verband werd gewezen op de geestelijke onverschilligheid. een even ernstig gevaar als atheïsme en secularisatie. Inmiddels plukken de bisschoppen de wrange vruchten van de wijze waarop zij de pers behandeld heb ben. Hun vergadering begon onder grote geheimhouding. Het gevolg was dat allerlei geruchten gepubliceerd werden. Zo schreef een Romeins blad dat één van de drie voorzitters, de pro gressieve kardinaal Veuillot uit Pa rijs, een voorstel heeft ingediend dat „tegen Rome, tegen de curie en in laatste instantie tegen de paus" was gericht. Commissie Volgens dit blad ^ou de kardinaal gepleit hebben voor een permanente commissie van theologen die in feite de besluiten van de Congregatie voor de Geloofsleer aan een nader onder zoek zou moeten ontwerpen. De kardinaal en het Franse episco paat hebben heftig geprotesteerd te gen deze verdraaiing van de werke lijkheid. Het is duidelijk dat de Franse kardinaal gepleit had voor de instelling van een eigen commissie om het stuk van Ottaviani te herschrijven. NED. HERV. KERK Beroepen te Roden 12e pred.pl. - toez.): B. Jager te Gaast en Ferwoude (Fr.). UNIE v. BAPT. GEM. Aangenomen naar Rotterdaxn-Perni* G. H. W. Pflaum te Harlingeh. CHRIST. GEREF. KERKE*» Tweetal te Hamilton (Ont. Can.): w Keuning te Veenendaal J. Kievw te Hoogeveen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Schemonisse: P. Blok Dirksland. HET WEER IN EUROPA Kopenhagen h. bew Innsbruck Madrid Majorca

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2