ONDERZOEK TECHNICI ZWENDEL BUISLEIDING JAMIN M mm jp* w CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA TOT 45% KORTING OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! Al vier arrestaties Fouten gecamoufleerd Zeer ingewikkelde juridische puzzel naftvTzeer brandbaar Volgend jaar april derde Praagse vredesconferentie Clement Attlee (84) overleden maan crag t OKcooer rroT4Wste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ia ghebleven mijn hort In teghonapootl" Courant Höofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SraiBK Velen geven liever trompet tende een guldendan in stilte een cent. LAURILLARD ■fe Unieraad CHU steunt federatie AR en KVP - pag. Kernmerh. De pessimisten hebben ongelijk gekregen. Zij die meenden dat er na alle regen zaterdag weinig van sport terecht zou komen, zijn bedrogen uitgeko men. Over de gehele lijn en van laag tot hoog werd er gespeeld. Bij de voet ballers waren er heel wat mutaties in de ranglijsten door verrassende resul taten. O Bij VPRO vrede ge tekend en Arie Kley- wegt terug pagina Radio TV iy" jsVS ,JU heb uw shampoo gebruikt." De kern van een hogedruk- gebied dat geleidelijk in beteke nis toenam, verplaatste zich ge durende het weekeinde over Midden-Frankrijk naar het noordoosten. Het weer in ons land stond daardoor onder invloed van een zuidwestelijke luchtstro ming die in stand gehouden werd door dit hogedrukgebied en een Repressie bij IJsland. Een nieuwe oceaanstoring, die in noordoostelijke richting was getrokken, had vanmorgen in middels de westkust van Schot land bereikt en trekt nu verder in de richting van Zuid-Scandi- DE BILT Veel bewolking met voornamelijk in het westen en noorden van het land enige regen of motregen. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind en weinig verandering in temperatuur. Liz Taylor aan dood ontsnapt PORTO CONTE/SARDINIë De actrice Elisabeth Taylor is zaterdag aan de dood ontsnapt. Haar kleedka mer-wagen stortte over een klip van 50 meter hoogte de zee in, enkele minuten nadat zij de wagen verlaten had. De mobiele kleedkamer (waarde 36.000 gulden) verdween in de golven. De wagen, die op een helling gepar keerd stond, is door zijn remmen geschoten en naar beneden gestort. Zes mannen van de filmploeg kon den ternauwernood het gevaarte ont wijken, dat op centimeters afstand langs hen heenschoot. Elisabeth Tay lor en Richard Burton zijn. momen teel op Sardinië voor opnamen van hun film „Go forth". VRAAG UITVOERIGE FOLDER BU DE CALTEX STATIONS BREDA De officier van justitie in Breda, mr. J. Louët- Feisser, is vandaag begonnen met het aantrekken van vier tech nische deskundigen, die na beëdiging een onderzoek zullen instel len naar de zeer omvangrijke knoeierijen hij de aanleg van de huisleidingen voor lichte benzine van het Botlekgebied naar de Staatsmijnen in Geleen. Het gaat hier om een miljoenen- zwendel, die zeer waarschijnlijk tot gevolg zal hebben dat de 190 kilo meter lange leiding op vele plaatsen zal moeten worden opgegraven. Tot vanmorgen waren al vier ar restaties verricht: een uitvoerder van het aannemingsbedrijf Algera uit Wolvega, een van de onderne mingen die bij de aanleg waren be trokken, een uitvoerder van het bu reau Tebodin in Den Haag, dat de supervisie over het werk heeft ge had, de heer F. V. uit Wagenberg, lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant voor de Boerenpar tij, die eveneens in dienst was van het aannemingsbedrijf Algera, en een vierde man, wiens identiteit nog niet is bekendgemaakt. FOUTEN Langs de leiding, door velden en onder wegen, kanalen, rivieren en dijken door, staat elektrische appa ratuur, waarop men kan aflezen of de zaak ondergronds in orde is. Bij de aanleg van de buisleiding zijn ernstige fouten gemaakt, die niet zijn hersteld. Ze zijn wel gecamoufleerd door het knoeien met weerstandjes in de meetapparatuur. Daarmee voorkwam men grote financiële stroppen. Het gevaar voor branden en ontploffin gen werd hierdoor echter zeer groot Vanwege deze „gevaar-zetting" heeft de justitie nu strafrechtelijk ingegrepen. De justitie in Breda kon nog niet precies zeggen, wie heeft geknoeid en waar er is geknoeid. Onlangs werd bij een technische controle van de leiding in West- Brabant onder 'bepaalde kruisingen een weerstand aangetroffen. De eige naar van de leiding, de NV trans port-maatschappij DSM een doch teronderneming van de Staatsmijnen heeft toen de politie in Made in gelicht. Deze stelde op 'haar beurt de justitie in Breda op de hoogte. 'EEN DEEL Van de zijde van de firma Alge ra werd meegedeeld, dat zij slechts aannemer was voor een deel van de leiding, een stuk van vijftig-kilo meter in Brabant. Zij acht het niet waarschijnlijk dat de gehele leiding, die vorig jaar december gereed kwam, zal moeten worden opge graven. Op het ogenblik functioneert de leiding normaal. Er zou ook geen onmiddellijk gevaar voor ont ploffingen bestaan. In ieder geval zal de toevoer van benzine moeten worden stopgezet, als een deel moet worden opgegra ven. Dat betekent al een strop van vele miljoenen guldens. ESSO De Esso levert de lichte benzine die door deze leiding wordt ge transporteerd. Ze draagt geen ver antwoordelijkheid voor het trans port zelf. Ook met de aanleg heeft ze geen bemoeienis gehad. De Staatsmijnen hebben op het terrein van de Esso in het Botlek- gebied een stukje grond in onder huur, waar het pompstation van de leiding staat. Dit station wordt van uit de vestiging van de Staatsmijnen in Geleen bediend, aldus de Esso. KOSTEN De totale kosten van de buisleiding zijn nooit bekend gemaakt. Wie straks voor de miljoenenschade zal moeten opdraaien, kan slechts worden geraden. Een zeer ingewik kelde civielrechtelijke puzzel zal hiervoor eerst moeten worden opge lost, Het technische en justitiële onder zoek zal nog vele weken duren. Er worden nog tal van arrestaties ver wacht. Van de vier gearresteerden is de •Wfsl ^eer op VT^e voeten gesteld in SS verband met zijn gezondheidstoe- stand. Wel is hem huisarrest opge- rï legd. Vandaag zou de rechter-com- missaris in Breda uitmaken of de vier mannen opgesloten zullen wor- Het viertal wordt ten laste gelegd py| het plegen of medeplegen van bedrog bij bouwwerken. In Tokio zijn felle demonstraties gehouden tegen de rondreis door Zuidoost-Azië van de Japanse premier Sato. Er vielen twee doden en verscheidene demon stranten werden gewond. In de omgeving van de luchthaven werden gepantserde politiewa gens in brand gestoken. Vragen ir. A. van Rossum aan ministers Geen pendelaars uit Flakkee itslagen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid ir. A. van Rossum (sg) heeft de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van verkeer en waterstaat vragen gesteld over de ontslagen in de Rotterdamse ha vens. Ir. Van Rossum vraagt of door deze ontslagen het aantal werklo zen op Goeree-Overflakkee is ge stegen en wat zij hiertegen denken te doen. Naar aanleiding hiervan heeft het arbeidsbureau meegedeeld dat geen enkele inwoner van het eiland is ontslagen. Alle pendelaars uit Goe ree-Overflakkee werken bij particu liere ondernemingen in de Maasstad en niet bij de Scheepvaartvereniging Zuid, waar havenarbeiders zijn ont slagen. De directeur van het bureau ver wacht niet dat er de komende maan den pendelaars van zijn eiland zullen worden ontslagen. Ir. Van Rossum dringt er bij de ministers op aan, medewerking te verlenen aan bepaalde plannen van de gemeentebesturen op het eiland. De SGP-afgevaardigde vraagt de ministers tenslotte of indijking van het gebied bij het Hellegatsplein geen grote voordelen oplevert. Gastarbeider steekt bij ruzie landgenoot dood DEN BOSCH Zaterdagmiddag heeft in een pension te 's-Hertogen- bosch waar een 25-tal buitenlandse gastarbeiders woont een steekpartij plaats gehad die het leven heeft ge kost aan de 30-jarige B. Cheriff af komstig uit El Jadida bij Casablanca in Marokko. De man was in oktober 1966 als gastarbeider naar Den Bosch geko men. Er ontstond zaterdagmiddag een ruzie tussen hem en zijn kamerge noot de 30-jarige Marokkaan M.H. welke ruzie zo hoog opliep dat H. een mes trok en Cheriff vier steken toe bracht, waarvan twee in de hartstreek. Cherif werd onmiddellijk naar het Groot Ziekengasthuis over bracht, waar hij 's avonds om half elf is overleden. De dader, die in verzekerde bewaring is gesteld, was sinds augustus 1966 in 's-Hertogen- bosch werkzaam. Nafta is een uiterst brandbaar en explosief bestanddeel voor benzine. Dagelijks pompt Esso er miljoenen liters van naar de Staatsmijnen in Beek. Daar wordt de nafta gekraakt. Een gedeelte ervan wordt gebruikt voor de fabricageprocessen in Lim burg. De rest wordt door dezelfde buisleiding teruggepompt naar Esso, die de gekraakte lichte nafta weer gebruikt voor de produktie van ben- Ontvangst op Soestdijk Topvertegenwoordigers van de wereldfederatie van oorlogsvete ranen uit 49 landen zijn naar Nederland gekomen om met el kaar van gedachten te wisselen en de gezamenlijke problematiek te bespreken. In het programma was ook een ontvangst ten paleize opgenomen. Koningin Juliana en prins Bern- hard traden gisteren op als gast vrouw en gastheer. Tot slot werd op de trappen in het paleis Soestdijk een foto gemaakt. Een van de meetpaaltjes van de buisleiding, die door de fraude een onjuiste aanwijzing geven. Op de voorgrond de plaats waar een ge deelte van de leiding werd opge graven. Heier bekneld onder machine ROTTERDAM De 62-jarige hei- er J. A. v.d. Vijver uit Den Haag is vrijdag op een terrein tussen de Hil- levliet, Groene Hilledijk en Randweg over een bandwiel getrokken en ondei een heimachine beklemd geraakt. Toen de machine was stilgezet kon hij in bewusteloze toestand worden bevrijd. Hij had een gebroken linker sleutelbeen, een hersenschudding en wonden aan ogen en oren. De man is in het Dijkzigtziekenhuis opgenomen. NIEUW-VOSSEMEER Zaterdag middag is mr. H. Hennekes, tot vooi kort werkzaam op het gemeentesecre tarie te Waalwijk, geïnstalleerd als burgemeester van Nieuw-Vossemeer. Met zijn 29 jaren is hij de jongste burgemeester van Nederland. PRAAG Volgend jaar april wordt voor de derde maal een pan-christelijke vredesconferen tie gehouden, ditmaal onder het thema „Zoek de vrede en jaag die na". De conferentie wil te vens een soort voorbereiding zijn voor de vierde assemblee van de Wereldraad van Kerken die in Uppsala, Zweden bijeenkomt. Prof. dr. G. Casalis uit Frankrijk zal de enige bekende spreker uit het Westen zijn. Een van de hoofdrefera ten wordt weer gehouden door de Praagse emeritus-theoloog, prf. dr. Joseph L. Hromadka. Andere spre kers zijn de in Wereldraadkringen bekende dr. M. M. Thomas uit India, dr. J. Santa Ana uit Uruguay, dr. A. Tholen uit Kameroen en dr. Nagy uit Hongarije. De conferentie komt van 31 maart tot 5 april bijeen in Praag. In zijn uitnodiging erkent prof. Hromadka dat deze conferentie nog niet de steun heeft van alle kerken. Ons doel is, schrijft hij, de kerken op te roepen een geestelijke opwekking te beleven- ..Wij weten dat slechts geestelijk levende en zich steeds weer vernieuwende kerken werkelijk dienstbaar aan de mensen kunnen zijn." Over het thema wordt gezegd dat de vrede werkelijk mogelijk is. Daar bij is het niet voldoende om van goe de wil te zijn, maar moet de mens zich persoonlijk ook politiek daar voor inzetten. De conferentie wil de openbare me ning mobiliseren, oproepen om te ko men tot internationale structuren in de wereld, en verdedigt een plan om tot een algemene ontwapening te ko men. Bom ontdekt in Jeruzalem JERUZALEM Een zaalwachter eeft gisteravond in een bioscoop in .et hartje van Jeruzalem, waar ruim .chthonderd mensen naar een film za- en te kijken, onder een stoel een tijd- iom ontdekt. De nog tikkende bom, die in een •warte tas zat. werd bij het hoofdbu- eau van politie tot ontploffing ge acht gaande zijn op drie mannen die 'cort voordat de bom werd gevonden, ie bioscoop hebben verlaten. Israëliërs menen dat de bom door Arabische ter roristen in de bioscoop is geplaatst. De democratische conventie van 1968, die de kandidaat voor het president schap zal aanwijzen, zal op 26 augus tus in Chicago beginnen. De republi keinse conventie wordt op 5 augustus in Miami Beach geopend. Deze derde Praagse vredesconferen tie zal ln het bijzonder aandacht schenken aan drie problemen die in onze tijd de vrede in gevaar brengen: 1. De strijd om sociale gerechtig heid en economische onafhankelijk heid. Zij zijn nodig om te komen tot een menswaardig bestaan. 2. De militaire interventie van Ame rika in Vietnam. De conferentie wil zich opnieuw met kracht voor de vre de in het Verre Oosten inzetten. 3. Het zogken naar de vrede en co-existentie in Europa. Vreedzame co-existentie moet een dynamisch ka rakter dragen, zo wordt gezegd, en betrekking hebben op bepaalde aspec ten van de verhouding tussen de Eu ropese landen. In tegenstelling tot de Wereldraad van Kerken bestaat de Praagse vre desbeweging niet alleen uit kerken, ook particuliere christenen en vereni gingen kunnen zich als lid aansluiten. In dit opzicht lijkt deze beweging meer op de Internationale Raad van Christelijke Kerken. LONDEN Lord Attlee, van 1948 tot 1951 minister-president in En geland, is gisteren op 84-jarige leef tijd na een langdurige ziekte in het Westminster ziekenhuis te Londen overleden. Hij werd vorige maand in dit ziekenhuis opgenomen. Clement Attlee overleed in zijn slaap. Zijn stoffelijk overschot zal op een nader te bepalen datum in Lon den worden gecremeerd en zyn as zal worden bijgezet in Westminster Abbey. Koningin Elizabeth, premier Wil son en leden van de conservatieve oppositie en staatslieden van andere landen hebben na het overlijden van Attlee uiting gegeven aan hun ach ting voor de Labourleider. In ons land herdacht oud-premier dr. W. Drees voor de televisie de overleden politicus. „Attlee was een man van handelen, van praktisch en zo men tegenwoordig zegt pragma tisch handelen, een grote figuur", al dus dr. Drees. zie pagina 5 Vrachtauto viel na botsing dwars over rijksweg (Van c i onzer verslaggevers) GOUDA Vanmorgen even na hall zes verloor een Duitse vrachtwagen combinatie, komend uit de richting Utrecht, bij een botsing voor debrug over de Gouwe zijn balans en kwam over beide rijbanen van de rijksweg t* Het gevaarte was op twee vrachtwa gens ingereden, die voor de geopend* brug stonden te wachten. Wellicht was de Duitse chauffeur oververmoeid. Bij een geopende brug wordt de automobilist door „springen de lichten" immers reeds van ver ge waarschuwd. Bij het ongeluk werd niemand gewond. De materiële schade was bijzonder groot. Het verkeer was ruim vier uur ern stig vertraagd. Via een benzinestation en een „vergissingsweggetje" (een soort parkeerplaats) kon de politie het ver keer vertraagd laten doorgaan. kokos macaroontjes niet duur wel heerlijk Gerard v. h. Reve sloeg Vinkenoog over toneel LEEUWARDEN Op het Neder lands - Fries Dichtersfestival in D* Harmonie heeft Gerard van het Rev* zaterdagavond zijn collega-auteur Si mon Vinkenoog over het toneel gesla gen. Vinkenoog deed bij Van het Rev* de druppel van een al eerder met vetes gevulde emmer overlopen door de wijze waarop hij hem introduceer de. De ontploffing kwam toen hij Van het Reve tegen zijn zin aan het eind van de avond toch een bloeme tje in de handen wilde stoppen. Van het Reve haalde uit en Vinken oog suizebolde geslagen en geschopt over de planken. Mevrouw Vinken oog rende het podium op en begon de aanvaller op haar manier te be werken, maar ook zij liep enige klap pen op. Cees Buddingh kwam ten slotte tus senbeide en werkte de woedende Van het Reve het toneel at jjjetaalt: O per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze J

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1