Bij VPRO vrede getekend en Arie Kleywegt terug Aanvechtbaar amusement de stad en dokter Moore Satirisch tv-programma gaat door MAANDAG 9 OKTOBER 1967 Violist na redding viool overleden GREAT NECK/NEW YORK De concertviolist Ignace Nowlcki is giste ren dood aangetroffen in zijn woning in Great Neck, New York, nadat hij de dag tevoren het brandende huis was binnengesneld om zijn viool te redden. De violist was ernstig ver brand, zijn viool bleef onbeschadigd. InvuUpuzzel HILVERSUM „Mijn indruk is, dat het personeel helemaal tevreden is en ook in de lei ding de orde is hersteld", zei ir. Kooy, voorzitter van de VPRO tegen ons, „de commis sie van goede diensten heeft heel veel gesprekken gevoerd en dat heeft de lucht gezui verd. Er is wederzijds beter begrip ontstaan en ik geloof dat we nu weer gewoon met elkaar verder kunnen wer ken." Ook van personeelszjjde verna men wij, dat men vrijwel is gerustgesteld en voorlopig af ziet van enige actie. Vandaag heeft het hoofd van de tv-sectie, Arie Kleywegt, zijn plaats weer ingenomen, na een week schorsing en twee weken verlof om op verhaal te komen. De commissie heeft inderdaad „goe de diensten" bewezen, want van weerszijden zijn excuses aangeboden, men heeft elkaar de hand toegesto ken en probeert nu, de zaak te verge- I Goede samenwerking (Van onze radio- en tv-redactie) Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. Nederl. sohrijver, 2. Vreemde munt, 3. stengel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. Horizontaal: 1. doris, 4. hemel 8 as, 10. ei, 12. dar, 15. moker, 17. eisen, 19. era, 20. eng, 22. pee, 23. smeer, 24. Leo, 28. pel, 27. Oss, 29. Armee, 30. elite, 31. Let, 33. eg, 37. na, 38. leven, 39. Steen. Verticaal: 1. Damme, 2. os, 3. in, 5. ei, 6. Ee, 7. Linne, 9. ba, 11. Oka, 12. drempel, 13. regelet, 14. esp, 16. order, 18. eerst, 21. nee, 24. label, 25. oma, 27. oir, 28. Sedan, 32. es, 34. ge, 35. de, 36 st., 37 ne. Zaterdag heeft het algemeen bestuur van de VPRO weer een bui tengewone vergadering gehouden en het rapport van de commissie aange hoord en besproken. Resultaat was een verklaring, welke daarna werd uitgegeven en waarin wordt gezegd, dat het bestuur van mening is dat de commissie een nieuwe basis voor goe de samenwerking tussen de directie en het hoofd van de tv-sectie heeft gelegd, door met alle partijen te pra ten. Van beide kanten hebben de betrok kenen de inhoud van het rapport zon der voorbehoud aanvaard en er in toegestemd, met ingang van vandaag de normale werkverhouding te herstellen. Het bestuur acht het begrijpelijk, dat de directie tot maatregelen inza ke de voorbereiding van het sati rische cabaretprogramma meende ie moeten overgaan. De schorsing van Arie Kleywegt wordt echter door het bestuur gezien als een op dat ogenblik in de gegeven situatie minder adequate maatregel en anderzijds acht het bestuur de uitlatingen van de heer Kleywegt di rect na de schorsing niet in over eenstemming met de verantwoorde lijkheid van zijn functie in het VPRO-bedrijf. ■Hiermee volgt het bestuur de con clusie uit het rapport van de commis sie. Maar het rapport vermeldt ook, dat er van beide zijden schuld is erkend: de directie betreurt achteraf de getroffen maatregel en de heer Kleywegt heeft zijn spijt betuigd over de fouten die hij na de schorsing heeft gemaakt. Hiermee was men quitte en op basis van ver gevingsgezindheid kan er dus worden verder gewerkt. Verbeteringen Het bestuur heeft uit het rapport toch wel begrepen, dat er iets man gelt aan de interne verhoudingen en daarom zegt het in zijn verklaring, dat het „in de naaste toekomst veel aandacht zal besteden aan de orga nisatorische structuur van het bedrijf en het functioneren daarin van de diverse secties, zoals radio, televisie, de redactie van Vrije Geluiden e.d. De suggesties, van de commissie van goede diensten zullen daarbij van gro te waarde zijn". Intussen gaan de plannen voor een satirisch tv-programma toch door. „We weten nog niet precies hoe en wat", zei ir Kooy toen wij hem daar naar vroegen, „het zal allemaal nog wel even duren. We moeten nog bestuderen, welke mensen wc er nu voor zullen aantrekken. Misschien wel een of meer van het vorige team, misschien ook niet, maar we gaan het heel serieus behandelen. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat de kijkers nog even geduld moeten hebben. In elk geval is de lucht bo ven de VPRO opgeklaard en dat is een waardevolle zaak. (Van onze radio- en tv-redactie) De Var a-televisie is gestart met een nieuw programma „Hadlmassa", waarvan werd gezegd: ,,voor ieder een, niet voor allemaal" en dat is juist getypeerd. Een heel dure show met grote namen onder de medewer kers: aan de presentatie mankeerde inderdaad heel weinig. Het balance ren op een bepaald thema liet veel variatie toe. Die werd gezocht in woord, lied en sketch van uiteenlo pende kwaliteit. Er waren heel puntige sa tirische opmerkingen bij, maar RAPto VAMVOMl Hilversum l 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 De tefel van (half) zeven: eevar. sr. 19.30 NWS. 19.35 R.V.U.: Region. Federallsatle. NRU: Metropole ork. en sol. Jongeren discussiëren politiek. 21.00 Salzburger t. over de DDR (dl. 1). 22.00 22.55 Lichte TELEVISIE VAYWOMI de Clown. 19.00 Journ. STER: 19.03 Reclame. CVK/IKOR: RKK: 19.07 Over kerk en samenl. KRO: 19.32 In kleur: De Flintstones, TV-fllm. STER: 19,58 Reclame. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Re clame. KRO: 20.20 Waar ls m'n Schoentje, muz. showprogr. 21.00 Baruch, Habah, raël. II 298 m. NCRV: 18.30 Nws cn weerpr. 18.45 Act, if de man af. praatje.) Koorzang: geest. Iled.j Stereo: Licht Inslrurn.. 0.15 Stereo: Münchener! Phtlharm. en sol. (opn.). 22.15 Kroniek over boeken, schrij-! en toneel. ".30 Nws. 22.401 USOVoordr'5 enAmuzn 23.55- loëtlach progr. NTS: 22.15- 22.20 Journ. Nederland II. NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journ. VPRO: 19.03 Hoepla. TV-mag. voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reclame. VPRO: 20.20 Geloven zonder kerk, Teach-in. STER22.15 Reclame. NTS: 22.20 Journ, 19.25 Jonger dan je denkt. 19.52 Journ. 20.25 De vluchteling. 21.15 Het gelukkige gezin. 22.05 Gastprogr.: de kath. gedachte en aktie. 22.35 Nws. >ol; II. Gabriel Fauré: Bal lade voor plano en orkest op 19; III. César Franck: Varia Lions Syrnphoniques, Joh: Ogdon, plano; IV. Camill radio MORGEIN Deze dag. VRO: 8.0( i Actual. 8.15 Stereo; Lichte gramm. (8.30-8.35 De groente man). 8.30 Morgenwijding. NRU: 9.00 Interview met Henk van Ulsen. 9,20 Premières bij 9.33 Waterst. 9.4(j' Muziek uit de Barok (gr), AVRO: 10.00 voor de kleuters. 10.10 Ar- beidsvit. (ar). (11.00-11.02 Nws). 11.55 Beursber. 12.00 Kamerork. van Stuttgart: 12.27 Meded, tuinb. 12.30 Voo 12.40 Sportrei 13.10 Journaa.. Fragm, uit En (gr). 7.30 NWS. 7.32 Act, 7.45 8.10 NCRV-lied. 8.13' Stereo: Gewijde muziek (gr). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.15 Operamuziek (gr). 9,40 School rad. 10.00 Theol. Eherleergang. 10.35 Bariton en piano. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. KRO: 12.00 G< 1 het land; 12.27 Meded. lanc .uinb.; 12,30 Muz.* middag magazine. (I6.O1 Metropole-ork. 18.20 i de Boeren Partij. Mijn naam is cox!, detect spel.^ 15.40 inleiding tot lezing. 16.00 Nws. -12.00 Schooltelevisie. ook minder smakelijke dubbelzinnige teksten, gewoon aan de grove kant en dat achten wij aanvechtbaar amusement. Hier en daar ging het ook langs de rand van profanie, dat blijkt altijd nodig te zijn wanneer men tegen schenen wil schoppen. Wat vorm en vaart betreft doet het programma zich goed voor en op zich zelf is het niet erg wanneer er harde en ook wrange dingen worden ge zegd, mits mem.de geestigheid er niet bij uit het oog verliest. Minder puntig dan voorheen kwam ons de nieuwe Rudi Carrellshow voor. Ook hier uitstekende grappen en deels geslaagde ironie op actuali teiten tussen zwakke momenten. De parodie op het VPRO-gesprek met Lou en Mien gaf aanleiding tot profanie. Op zichzelf was de paro die heel goed, maar de keuze van het onderwerp deed ons toch niet prettig aan. Ook dat zouden wij aanvecht baar willen stellen, uiteraard zonder het voor de beweringen van Lou en Mien op te nemen. Heel sterk is de nieuwe (Franse) quiz van de VARA. Interessant van opzet, leuk en spannend om in de huiskamers mee te doen. 's Middags begon de VARA een nieuwe Amerikaanse familieserie „Sa men op het dak", het zoveelste rose verhaal over een gelukkig paar en hun onschuldige avonturen in hache lijke situaties. Best aardig om naar te kijken. Hoogst plezierig was de ken nismaking met de nieuwe reeks „Ja zuster, nee zuster", die een van de allerbeste Nederlandse tv-program- ma's blijft, niet het minst door de uitstekende liedjes. De TROS, die men een tekort aan eigen produkties op een volledige tv- avond moet verwijten, had veel zorg besteed aan het enige zelfgemaakte 20-mlnutenprogramma „Kleine mensen hebben grote wensen". Kinderen in hun ambities te zien is altijd vertederend en de wijze waar op hier fikse dromen tot werkelijk heid werden gemaakt, was heel aan trekkelijk. Vooral Gerrie, die even kok mocht zijn op de Rotterdam, zal menig kijkershart in verrukking heb ben gebracht door zijn handigheid en dat in zulk een boeiend „echt" decor van de grote boordkeuken. Zondagavond zagen wij hij de NCRV een in alle opzichten perfect verzorgde Franse voorstelling van Mariveux' zedenkomedie „Verdraaid vertrouwen". Er werd met zo'n ge weldige vaart en verve gespeeld, dat de langdradigheid in de dialogen vol komen verdween en de opvoering een modern cachet kreeg. Opvallend was, dat. de uitgelezen acteurs (onder wie de grote mime- speler Jean-Louis Barrault) zich bij "het snelle spreken niet eenmaal ver gisten en een ijzeren rolvastheid ver toonden. Toneel, zoals men het zelden op de televisie zien kan. Sjoukje Hooymaayer en de Vlaamse kleinkunstenaar Miel Cools zijn vanavond bij de KRO te horen, in een poëtisch programma „Man en vrouw", in de KRO- uitzending op Ned. 1. Zij zingen teksten van Jaak Dreesen, die zich liet inspireren over dromen van liefde i daarin passende toekomstmijmeringen. Wie hiervan toil genieten, moet zich echt tot luisteren zetten, want de liedjes lenen zich niet voor vluchtig gehoor. Miel Cools, in Nederland niet zo bekend, stu deerde oorspronkelijk klassieke zang, maar werd zo getroffen door de kunst van Jules de Corte, dat hij ook deze richting uit wilde. Hoezeer hij daarin is geslaagd, kunt U vanavond zelf constateren. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.12 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk. 7.32 uur De Flinstones ('kleur). 8.20 uur Ria Valk-show. 9.00 uur film over amusement in Israël (kleur). 9.50 uur „Man en vrouw", poëtisch liedjesprogramma. Ned. 2 VPRO 7.03 uur tv-magazine „Hoepla". 8.20 uur teach-in uit Amsterdam „Geloven zonder kerk". 10.25 uur gesprek met dr Eugene Carson Blake over „De kerken en de strijd om de vrede". VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NRU 8.05 uur Metropoleorkest speelt. 8.30 uur jongerendiscussie over politiek. 9.30 uur eerste deel documentaire over Oost-Duitsland, 10.55 uur lichte muziek. Hilversum U NCRV 7.05 uur geestelijke liederen. 8.15 uur MünChener Philharmoniker en solisten in werken van Richard Strauss (stereo). 10.15 uur literaire rubriek. 11.30 uur Vers in 't gehoor. Zaak V. d. Zee in AVRO-bestuur (Van onze radio- en tv-redactic) HILVERSUM Het dagelijks bestuur van de AVRO heeft gehoor moeten geven aan het schriftelijk ver zoek van een groot aantal „veront ruste personeelsleden" dat aandringt op nader onderzoek van de relaties tussen tv-directeur S. K. van der Zee en de failliete firma Van Heyst in Den Haag. Er is tegen zaterdag 14 oktober a.s. een buitengewone vergadering van liet algemeen bestuur uitgeschreven. Hierin zal een door het dagelijks bestuur opgesteld pre-advies (waar van de inhoud wordt geheimgehou den) worden behandeld. door Agathu I wiitg Toen Perkins naar de tafel met flessen en ijs liep draalde rij haar stoel naar David. „Hij is geweldig, dat zult u wel aien. Dat is hij altijd, vooral als er iemand kijkt. Hij werkelijk een eerste-klas chirurg." Perkins kwam met de shaker en vulde ofschoon zij nog nauwelijks had gedronken. Hij stond naast Armstrongs stoel en rei: „Drink leeg, dokter en toen Armstrong rijn glas had leeggedronken, rij het met tegenzin, en het uitstak, vulde Perkins het weer tot de rand. Hij lachte, ofschoon David niet begreep waarom, en iets m au lachje deed hem blozen. „Het is een hele gebeurtenis, he Adele? Een nieuwe dokter* in Haddon, en dan nog wel een die volgens Moore van onschatbare waarde is. Een smetteloos verleden, God nog aan toe. Geen enkel vlekje!" Hij liep naar de bar en kwam terug met een vol glas, donkerder^ van kleur dan de vorigs keer. „Nou, deze is voor dokter Parsifal!" David wist niet goed hoe hij zo snel mogelijk kon vertrek ken, hij keek naar Adele en zag haar haar echtgenoot met heldere, vijandige ogen aankijken. Zij hijgde een ^eetP.® en haar lichaam was even stijf als toen zij de woedeuitbar- sting had gekregen vanwege de gehate vrouwen uit Haddom Perkins zei: „Tussen twee haakjes, onze chirurgie betreft meestal de boeren en de lage inkomens van de stadsbevol king, fabrieksarbeiders en hun huisgenoten uit Silver Springs. De rijke buitenstaanders hebben nog niet ontdekt dat zij nu beter terecht kunnen op het platteland. Nee, zij gaan nog met hun moeilijkheden naar Boston of New York, waar het meer kost en nauwelijks beter is. Dat verdriet me. U zult horen, dat ik meer hysterectomies doe dan welke chirurg in de staat dan ook, en het is waar. Dit is de reden. Heel wat boerinnen komen bij me als ze moeilijkheden hebben met de baarmoeder. Misschien is het niet al të ernstig en kunnen ze het nog jaren uithouden. Maar zij moet nu eenmaal steeds naar de dokter en ervoor betalen en ze tobt en misschien kan ze haar werk niet meer aan. Dus dan haal ik haar baarmoeder weg, ik wacht niet en bespaar een hoop ellende. Het klinkt redelijk, hoewel ik weet dat niet iedereen het er mee eens is. Tussen twee haakjes, jaagt u, dokter?" David zei flauwtjes, terwijl hij naar Adele keek: „Jagen? „Het hertenseizoen komt weer." ,,0, bedoelt u dat. Nee, ik jaag niet." Adele maakte het bekende gebaar. Zij streek haar haar opzij, en hij had dit wel verwacht. Hij keek weer naar Perkins, nu zelfs een beetje vijandig. Perkins luisterde met zijn glas vlak bij zijn mond. Er sloeg een deur dicht en ook Adele spitste haar oren. Er klonk geschuifel, er scheen iemand door het achterhuls te lopen, er verscheen een soort verbazing op het gezicht van Adele en Perkins, hij begreep het niet, maar het scheen wel bij hen te horen. Een deur van de kamer ging open en een jongeling van een jaar of zeventien kwam haastig binnen, zag een onverwachte vreemdeling en bleef onhandig, maar zelfverzekerd staan. Hij stond rrfet zijn ogen te knipperen alsof er schijnwerpers op hem gericht waren. Hij was groot en zag er bijzonder ondervoed uit. Zijn kleding was slordig en niet erg schoon. Hij had een blauwe spijkerbroek aan, die te kort was en aan zijn voeten zaten vuile zachte schoenen. Hij had een stapeltje boeken onder zijn arm, hij drukte ze zenuwachtig tegen zich aan, en terwijl de drie mensen bij het vuur naar hem staarden, liet hij een boek vallen. Hij bukte met een vlug en behendig gebaar, als van een dier, en Armstrong zag dat de hand die hij uitstak goed gevormd èn, zacht was een fijne, eerlijke hand die hem plotseling een betere indruk gaf van deze ellendige, verlegen jongen. Adele was de eerste die sprak. Haar stem was te hoog en te luid: „Mijn zoon. dokter Armstrong. Howard Manville Perkins junior, medisch student. Hij draagt de gebruikelijke kleding. Ik moet toegeven dat hij geen dokter wil worden." Hoewel haar stem duidelijk en kalm klonk, kreeg Armstrong het gevoel dat zij elk ogenblik in hullen kon, uitbarsten. Howie keek alsof hij een klap had gekregen die hem deed Ineenkrimpen, hoewel hij de slag wel verwacht had. Hij bleef staan waar 'hij stond, alsof hij de tweede slag afwachtte. Armstrong keek wat zijn ouders «r wel van dachten. Adele zat stijf rechtop, haar voeten onder haar stoel, het hoofd opgeheven. Armstrong zag de slagader in haar hals kloppen. Het leek wel of zij ook een slag had gekregen. Perkins schudde zijn glas, zodat het ijs tegen de randen tikte, hij staarde zijn zoon vol minachting aan. Armstrong voelde zich verlegen en woedend tegelijk. Hij zei het enige wat hem voor de mond kwam: „Het feit is dat lk niet al te bekend beu met hysterectomy. Ik heb het een keer of vier gezien toen lk assistent was, op de gynecologische afdeling." Wordt vervolgd Van de ruim Eén miljoen 54 miljoen in- i 'T woners van {analfabeten Italië kunnen ongeveer één miljoen mensen tussen de veertien fabeten. Het grootste aantal mensen dat niet kan lezen en schrijven, woont in het zuidelijk deel van Basilicata en op het eiland Sardinië, Verkiezing InAdeo.v.ei" emgde Staten ®o is een nieuw gezelschapsspel op de markt ge bracht: Verkiezing '68. De pionnen zijn twaalf Democraten en twaalf Republikeinen en de spelers kun nen hun. eigen kandidaten voor het presidentschap en vice-president- schap kiezen. Tot de democraten behoren onder anderen Lyndon Johnson (met ge weer). Goldberg (met wereldbol) en McNamara (met bom). Enkele republikeinen: Richard Nixon (zyn tijd zoekbrengend met nietsdoen) en Nelson Rockenfeller (met een stapel geldstukken).

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11