de beste tabak is NORTON tabak ,Ik had zó 1000 gulden binnen' Rennies Inkomens in Nederland: vijf superrijke gebieden Doctor vóór afleggen van artsexamen •rijp, vitaal, echt... Juf Sop weer voor de klas Nieuwe zendingsfilm over werk Simavi VRIJT) \G 6 OKTOBER 1967 Rudi Carroll over „gezellige avond bijj Van Heijst" AMSTERDAM Vrij Neder land brengt deze week een uit voerig artikel over de affaire Van Heijst. Naast een gesprek met Van Heijst zelf, geeft .het ook het commentaar van de ar tiest Rudi Carrell, die eenmaal op een house-party" van de directeur is opgetreden. De cabaretier vertelt: „Een paar jaar geleden ik weet niet meer wanneer het precies was werd ik opgebeld door een man met een heel geaffecteerd stemme tje. die zei: „U spreekt met Van Heijst, ik geef op 11 september een house-party en ik zou graag wil len dat u daarvoor tien minuten zou optreden." Nou verdiende ik in die tijd niet zo veel een honderdvijftig gulden per avond en ik had van Fred Kaps gehoord dat die houseparties goed betalen, dus ik zeg: „Goed meneer, da's best. Ik wou er graag vierhonderd gulden voor hebben." „Akkoord", zei-ie, ik snor een pia nist op, die ik een deel van die vierhonderd piek beloof en samen gaan wij op die avond naar de villa waar we zijn besteld. We bellen aan, er gaat een luikie open en een juffrouw met zo'n wit kap- pie op vraagt wat er van onze dienst is. „Artiste!" roep ik en wij worden in een soort portaaltje gelaten. Komt er een dikkige man op ons af dat was die Van Heijst, hij stelt zich niet voor of niks en het eerste wat-ie zegt is: „Mag ik even met u afrekenen?" Hij pakt zo'n tiet met geld uit z'n borstzak en telt de lapjes van hon derd af: één, twee, drie, vier in het Dan stapt-ie op m'n pianist af en tot onze aangename verrassing krijgt dié ook één, twee, drie, vier briefjes van honderd toegestopt. „Ja, heren", zegt die Van Heijst, Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel helpen direct AMSTERDAM Tegen de gebrui kelijke gang van zaken in is de 24-ja- rige student in de medicijnen C. Me- lief gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde voordat hij zijn artsexa men heeft gedaan. Hij promoveerde aan de gemeente lijke universiteit bij prof. dr. J. J. van Loghem, buitengewoon hoogleraar in de immunopathologie, op een proef schrift over „Leukocyten, anti-stoffen en immuun, adherentie", waarin hij de reactie van bepaalde witte bloed lichaampjes op bepaalde anti-stoffen beschrijft. De Amerikaanse student deed on geveer twee jaar geleden doctoraal examen medicijnen en hoopt volgend jaar het examen voor arts af te leg gen. Hij is werkzaam op het laborato rium van de Amsterdamse bloed transfusiedienst. ONTVLUCHT PER KIST Morgen geeft Rudi Carrell (rechts) weer zijn eerste show, nu met (links) Leen Jongewaard. „het is maar een klein gezelschap, het bestaat uit dertien heren, alle maal van de televisie." Ik stap naar binnen en wie zie ik daar: Siebe van der Zee Jan Cot- taar, Dick de Vree, Timo de Wit, Jean Smits en Ger Lugtenburg, affijn allemaal jongens die ik ken de en die wat erger was m'n hele repertoire kenden. Ik verkleed me en toen werd ik door meneer Van Heijst aangekondigd: „Heren, vorig jaar was het een grote sof, toen hadden we Wim Sonneveld, maar nu presenteer ik u een jong talent: Rudi Carrell!" Ik heb toen maar negen minuten lang de laatste witzen van het Rembrandtsplein verteld en één liedje gezongen. „Bravo, enorm!" zei meneer Van Heijst, hij gaat weer in die tiet met geld en geeft me er nogmaals vierhonderd ballen néé zeshon derd, ik ging die avond met een rug naar huis bij. „En nu bent u mijn gast", zei-ie. Ik heb tot de volgende morgen om acht uur met z'n dochter gedanst, begeleid door een orkestje van vijf man, dat speciaal uit Düsseldorf was overgekomen en dat ëen geel tje het uur de man verdiende. Het was een mooie avond." Gevraagd naar de voorgeschiede nis van" de televisiefilm over zijn fabriek, vertelt de heer J. P. J. van Heijst, dat deze uit deze gezellige avond is voortgekomen. „Daar kunnen ze nu wel kwaad om zijn bij de AVRO, maar dat kan me niet schelen. Ik vond het de grootste stunt, die we hebben uit gehaald in nota bene een pe riode, waarin er nog geen reclame in de televisie was. Als ik die reclame had moeten betalen, dan had het me een miljoen gekost. M'n con currenten, zo hoorde ik later, zaten met een stopwatch voor het scherm om precies vast te leggen hoe lang wij nou deden over de produktie van een bepaald onderdeel. Ze zaten natuurlijk te knarsetanden van woe de en afgunst. Tja, niet iedereen kent Siebe van der Zee". Nieuwe rijksweg tussen Eindhoven en Den Bosch BOXTEL Binnenkort zal de ge vreesde bottleneck in rijksweg 64 tussen Den Bosch en Eindhoven ver leden tijd worden: op 17 oktober wordt de acht km lange oostelijke rondweg onder Boxtel en Liempde geopend. De nieuwe autoweg heeft aansluiting op de te zelfder tijd dub- belbaans gemaakte rijksweggedeel ten (drie km) bij Vught en Best. In het nieuwe tracé bleek de aan leg van vier bruggen, vijf gelijk vloerse kruisingen, vier oversteek plaatsen en een spoorwegovergang nodig. Ongelijkvloerse kruisingen komen in het tracé niet voor. Waarschijnlijk heeft men deze voorzieningen niet getroffen omdat het rijkswegenplan intussen alweer een geheel nieuwe E-9 tussen Den Bosch en Eindhoven in het verschiet heeft gesteld. NORTON NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerika's oude Zuiden. NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak—de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn, geen dag! Omdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. NORTON is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton is de sigaret die er nog niet wasgemaakt door mannen die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juist, dat is Norton.' 25 NORTON cigarettes/1.50 voDe weelderige tabak rijp, vitaal, echt Rust in schoolstrijd (Van onze correspondent) LOMM Er is een pauze ingetre den in de schoolstrijd in het Noord- limburgse plaatsje Lomm. Mejuf frouw F. Sop (56) mag voorlopig weer lesgeven aan haar veertig kleu ters terwijl mejuffrouw A. Seesing (19) thuis blijft. Zij krijgt echter wel haar traktement betaald. Maandag waren beide dames voor de klas gaan staan. Dit kwam omdat mejuffrouw Sop haar ontslagaanvra ge had ingetrokken. Ze had mon deling per 1 oktober jl. ontslag gekregen, maar de officiële papieren had ze niet. Die zouden nog volgen. Pastoor Mejuffrouw Seesing was per 1 ok tober benoemd, maar ook zij had nog geen papieren. Toen de kleuter leidsters tegelijk voor de klas gingen staan, werd de pastoor, als voorzit ter van het schoolbestuur, erbij ge roepen. Ook de politie verscheen ten tonele. De kleuterschool werd ge sloten. Maar gisteren werd een voorlopig eind gemaakt aan de schoolstrijd en mocht mejuffrouw Sop weer les ge ven. Pastoor Jenniskens, die bij het bisdom op het matje zou zijn geroe pen, weigerde ieder commentaar. De pastoor had verzuimd de officiële papieren op te sturen naar de dames. GRONINGEN - RU bevord. t. arts: J. B. Hovelng, Terneuzen: doet. tandheelk.: R. P. v Oort, Alblasserdam; kand. wlsk. en nat. wet.: J. H. Wierlngam Zlerikzee: J. J. K. Robertus, Spi.lkenisse. DELFT TH - prop. geod. ing.: N. Buurman, Schiedam: prop. vliegtuigbouwk. Ing.: R. Pouwels. Geertruidenberg; Rijke wordt rijker en arme armer Amsterdammers gaan achteruit v.d. Voort, Dordre Schiedam. In een grote kist, afkomstig uit Tsjechoslowakije en bestemd voor een technische beurs te Stockholm, arriveerde een vluchteling uit Oost- Duitslanri. De man maakte een get in de wand en bevrijdde zi'hzelf. Hij meldde zich direct bij de politie. Vermoed wordt, dat hij zich op het ogenblik in West-Doitoland bevindt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Peter Creutz- berg, winnaar van het filmfesti val 1967 in Arnhem, maakte in opdracht van de vereniging Si mavi een kleurenfilm over het werk van de organisatie in Suri name. De vëreniging koos Suri name, omdat het medisch werk in dit land representatief is voor Simavi. In het Diaconessenhuis Bronovo in Den Haag werd gistermiddag in aanwezigheid van vele vertegen woordigers uit medische en kerke lijke kring de première gegeven van de film, die de suggestieve titel „Tot aan het laatste dorp" kreeg. AB voorzitter van Simavi stelde proi. dr. P. J. Zuidema, dat de film in de eerste plaats voor propaganda doeleinden was gemaakt. „Wij hopen door het veelvuldig vertonen van „Tot aan het laatste dorp" voldoend» collectanten te krijgen. Maar ook hel werk van Simavi werd op kundige Vliegtuig In de film wordt het accent ge legd op de twee belangrijkste fac toren die de medische hulp tot in de verste uithoeken van het uitgestrek te bosland van Suriname bracht: het vliegtuig en de radio-telefonische verbindingen. Hoewel niet alle pro blemen hiermee werden opgelost werd er wel veel verbeterd. Creutz- berg verfilmde ook uitgebreid het nog altijd primitieve leven van de bosnegers en indianen. Als gevolmachtigd minister van Suriname sprak dr. J. F. E. Einaar zijn dankbaarheid uit voor het Sima- De excellentie was van mening dat door het medisch werk het Evangelie kon doordringen. „Daarom kunnen wij niet dankbaai genoeg zyn voor het werk van Simavi, dat zich niet tot een kerk beperkt, maar alle zie ken helpt. Wij hadden in Suriname al oecumene, voordat dit begrip in Nederland het volle accent kreeg", aldus dr. Einaar. (Van een onzer redacteuren) GRONINGEN Als het ver schil tussen „rijkdom" en „ar moede" in Nederland in kaart gebracht wordt, wekt het geen verwondering dat de kaart zwarter (de kleur van de armoe de) wordt naarmate men van west uitwaaiert naar oost, noord en zuid. Maar het is wel opmer kelijk dat de verschillen in het gemiddelde inkomen per belas tingplichtige zo aanzienlijk zijn als dr. R. Tamsma deze week bij zijn inaugurele rede als hoog leraar in de economische en sociale aardrijkskunde in Gro ningen signaleerde. Hij heeft Nederland regionaal in 128 delen verdeeld. Van deze schom melen 42 gebieden om het landelijk gemiddelde: ƒ5760. Ongeveer 10 pro cent armer zijn 49 gebieden en 12 regio's liggen zelfs 20 procent bene- den het Rijksniveau. Er moet wel bij gezegd worden, dat alle cijfers uil 1960 stammen. Aan de zonzijde van het gemiddel de liggen 14 gebieden (10 procent wel varender, 4 zelfs 20 procent en 2 liefst 30 procent rijker). De kroon spannen 5 gebieden, die 50 tot 70 procent boven het gemiddelde uitstij gen: de woongebieden van Amster dam (het Gooi en de streek ten zui den van Amsterdam), de omgeving van Haarlem, Wassenaar en omstre ken en, zo waar, de Noordoostpolder. De omgeving van Rotterdam en Den Haag ligt niet zo ver boven het gemiddelde, met uitzondering van een kleine strook aan de zuidgrens van het eiland IJsselmonde: Baren- drceht, Rhoon. Ook de Haarlemmer meer en de bollenstreek doen hel niet slecht, evenmin als het oosten van Utrecht en rondom Groningen. De verschillen zouden nog aanzien lijker zijn als het inkomen per hoofd was berekend. Dan zou er een flinke afstand zijn tussen het kinderarme Groningen en het kinderrijke Bra bant, waar ze nu ongeveer op hetzelf de peil liggen. VEELZEGGEND Nog een veelzeggend cijfer. Bij een •vergelijking van gemeenten zou de taping tussen de rijkste en armste gemeenten bijna 400 procent zijn, ver relijkbaar met de afstand in rijkdom lussen Nederland en de Philippijnen. procent van de bevolking woont in gebieden waarvan het inkomen ruim boven het landsgemiddelde ligt. In de rest van Nederland" is dat cijfer slechts 1 procent. Nog zwarter wordt de Nederlandse kaart én de situatie als we de groei van de inkomens tussen 1950 en 1960 vergelijken met de gemiddelde groei. Dan blijkt dal juist in die streken waar reeds ver voor 1960 pogingen jGOED AF zijn gedaan de welvaart op te trek ken, Oost- en Noord Nederland (met uitzondering van de Noordoostpol der), het grootste deel van Nederland ten zuiden van de grote rivieren, het inkomen steeds lager is geworden ten opzichte van het landsgemiddelde. In deze gebieden woont 40 procent van de belastingbetalers. binnen de lijnen van Leiden via Weert en Venlo naar Zwolle, met 20 procent der inkomens, lag nog wel lager dan het landsgemiddelde, maar was ten opzichte daarvan sinds 1950 sneller gestegen. Een derde had in 1960 wel een ho ger inkomen dan Nederland als ge heel, maar er was sinds 1950 een vertraging in de groei ingetreden. Deze groep besloeg 10 procent van de belastingbetalers, geconcentreerd in Amsterdam, dat dus achteruit gaat. Winkel voor tweede maal door vracht auto vernield RIJSBERGEN Gistermorgen is een vrachtwagen, geladen met beton, van de firma „Rosenbeca" uit Oostro.senbeke in België het winkel pand van de heer Jacques Staaltjens in Rijsbergen ingereden. De wagen kantelde en de lading werd door ,de gehele zaak verspreid. De winkel werd zwaar beschadigd en zal voor een groot deel moeten worden gesloopt en opnieuw opgebouwd. In februari van dit jaar had de heer Staaltjens een nieuwe zelfbedie ningswinkel geopend, omdat zijn ou de winkel in april 1966 op dezelfde wijze vrijwel geheel was vernield. Ook toen reed een vrachtwagen met een lading beton, van dezelfde Bel gische firma, zijn winkel binnen. Een vertegenwoordiger, die in de winkel was werd toen ernstig gewond de man kwam onder het puin terecht. Betoging tegen onderwijsbeleid AMSTERDAM Gisteravond heb ben enkele honderden studenten met een demonstratieve optocht in de bin nenstad van Amsterdam gepro testeerd tegen het onderwijsbeleid van de regering. De demonstratie werd gesteund door de Federatie van jongerengroepen, in de PvdA (FJG) het Algemeen Nederlands Jeugd Ver bond (ANJV), en de PSP-fractie in Amsterdam. De belangrijkste punten waartegen de studenten ageren zijn de gemiddel de verlaging van de studietoelagen met 350 tot 400 gulden, de verho ging van het inschrijfgeld van 10 tot 100 gulden, van het examengeld van 60 tot 100 gulden en het voorstel van de regering om beursstudenten 200 gulden collegegeld te laten beta len. Johnson waarschuwt voor uitstel van belastingverhoging WASHINGTON President Johnson heeft gisteren de waarschu wing laten horen dat verder uitstel van de aanvaarding van zijn be lastingvoorstellen de Verenigde Sta ten vele miljoenen dollars kan kosten in de vorm van prijsinflatie. Op een persconferentie zei hij dat de inflatie zal leiden tot hogere kosten van le vensonderhoud en een algemene ver zwakking van de dollar. De inflatie zal vooral ernstig zijn voor mensen met lage inkomens, zo meende hij. Hij drong er bij het Amerikaanse Congres op aan snel te handelen. Een tweede groep, globaal genomen De laatste groep was het best af. In Zuid-Holland, het zuidelijk deel van Noord-Holland, de Veluwezoom. de Noordoostpolder en Eindhoven wo nen mensen, wier inkomen niet al leen boven dat van het hele land lag, maar dat ook nog sneller dan het gemiddelde was gestegen. Prof. Tamsma geeft nog vele we tenswaardige cijfers (de gedrukte tekst van zijn rede verscheen bij P. Noordhoff in Groningen, ƒ2,75). Een daarvan willen we u niet ont houden: de hoogte van het landbouw inkomen, dat in 1960 niet alleen 11 proeent hoger was dan het Rijksge- middelde uit alle soorten inkomen, maar zelfs 18 procent hoger dan het Nederlandse industrie inkomt i. In 40 van de 128 gebieden was het In dustrie-inkomen lager dan het laag ste regionale landbouwinkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5