Nieuw® Leidse Courant nmMi FISCUS WIJZIGT STELSEL Thomassen rammelt zijn portefeuille met JAMIN breidt uit Commentaren Brown blijft in beste bui Per 1 januari 1969 Omzetbelasting basis Kermiswagen vloog uit bocht: 2 doden Vrijdag oktober 1967 48ste Jaargang Hoofdredaeteuri Dr. E. DIEMER Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitieh I* ghebleven mijn her» in teghen»poetl" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98y p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ons belastingstelsel wordt aangepast bij dat van de EEG. Dit betekent dat de omzetbelasting een zwaarder accent krijgt. De pryzen zullen bij de invoering van het nieuwe stelsel hier en daar merkbaar wijzigen. Maar de invloed op het ge middelde prijspeil blijft gering. CHARME IN ALUMINIUM Er is veel verstand nodig om sommige dingen onbegrijpe lijk te vinden. FRANCKEN Bres in stil zivijgen bisschoppen synode pagina Kernmerk De KLM heeft voor het eerst sinds zes jaar weer nieu we vliegers in dienst genomen. Het waren er zestien. De ko- mende twee jaar heeft de KLM er zeker nog honderd nodig. Zie pagina TT. i'è krijgt toch) kleurentelevisie pagina Radio/TV iw®® iwwbh Opklaringen (DE BILT Een actieve stormplepressie is 'het afgelopen etmaal over de Noordzee naar de Oostzee gekoerst. Hierachter kwam een rug van hoge lucht druk, die de wind bij ons deed" afnemen en de buiigheid onder drukte. Een in betekenis afnemend front, dat vandaag over Enge land en Frankrijk oostwaarts is getrokken, wordt morgen ge volgd door een zuidwestelijke luchtstroming. Deze voert zach te maar ook tamelijk vochtige oceaanlucht aan. Hierin komen naast wolkenvelden ook opkla- ringsgebieden voor. Daar tevens een rug van hoge luchtdruk na dert, zijn de regenkansen voor morgen klein. 1 oktober zon op 6.50: onder 18.OS: maan op 12.05; onder 19.33. Joseph Kennedy, de vader van de vermoorde president, met zijn twee zoons op de tribune in Fenway Park te Boston, kijkend naar de World Series Game (honkbal). Links Ted, senator van Massachusetts, rechts Robert, die New York vertegenwoordigt als senator en wordt genoemd als kandidaat voor het presidentschap. (Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Witteveen en staatssecretaris Grap- perhaus (beiden van Financiën) willen in het zittingsjaar 1968- 1969 voorstellen bij de Tweede Kamer indienen tot verdere verhoging van de omzetbelasting en gelijktijdige verlaging van de inkomstenbelasting. Zij delen dit mee in de toelichting op het wetsontwerp be treffende de invoering van het nieuwe stelsel voor de omzet- drukverhoudingen principeel zou willen handhaven, aldus de bewinds lieden. In hun toelichting geven zij een kleine 'bloemlezing van argumenten (sociaal-economische, psychologische, internationale) voor een verdere drukverschuiving. „In 'het gedach- ■fcenleven van de burgers, en ook in het fiscale denken, wordt in het al gemeen de inkomstenbelasting aan gemerkt als de basis van ons belas tingstelsel. Ze is het wezen daar- De andere belastingen hebben daarnaast een aanvullend karakter. Nadere bezinning noopt er evenwel toe aan de omzetbelasting een plaats van meer gewicht toe te kennen naast een inkomstenbelasting", (zie elders deze krant). Bij de verlaging van de inkom stenbelasting gaat het om de vol gende punten: zo mogelijk het vereenvoudigen van de inkomstenbelasting. De regering wil met eenvoudige maatregelen komen. Met name zal de positie van de minst draagkrach- tigen en van de grote gezinnen de bijzondere aandacht krijgen. Verschuiving De regering meent dat een ver dere verschuiving van direkte belas tingen naar indirekte belastingen ernstig moet worden overwogen, ge let ook op de zeer zware druk van de inkomstenbelasting in Nederland. Op het ogenblik is zo'n verschuiving nog niet mogelijk. Vooral met het oog op de prijs zetting is het stellig ongewenst ge lijk met de invoering van het nieuwe omzetbe'lastingstelsel (BTW) en ho gere omzetbelastingtarieven te be werkstelligen. Dit betekent echter niet dat het kabinet de bestaande Demonstratievrijheid in geding (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een hoogst onderge schikte wijziging in de algemene politie verordening is donderdagmiddag aanleiding geweest tot eep uitgebreid maar ook scherp debat over de demonstratievrijheid. Een recht op de man af gestelde vraag van mr. dr. S. W. Couwenburg (kath.) aan burge meester Thomassen was aanleiding tot de stellige en besliste uitspraak: „Ik zal geen krimp geven als het gaat om het van ver gunningen voor demonstraties overgaan tot een meldingsplicht. Ik neem deze zaak zo hoog cfp dat het voor mij een portefeuille kwestie is." THOMASSEN geen krimp De heer Couwenberg had de burge meester gevraagd wat zijn mening was over het advies vém de Wiardi Beckmanstichting (op initiatief van de commissie-Samkalden) in de ge meenten een commissie in te stellen als contactorgaan voor demonstraties. Burgemeester Thomassen toonde zich niet erg ingenomen met de ju risprudentie met betrekking tot de persvrijheid. „Het is naar mijn idee een vreemde zaak dat de Hoge Raad als hoogste rechterlijke instantie be paalt dat de neon-letters op een fa briek in Naarden (Nederland ontwa pent) onder de vrijheid van me ningsuiting valt. Er komt een tijd (nog deze eeuw) dat men op deze uitspraak zal terugkomen," aldus de burgemeester. Hij gaf de voorkeur aan het bestaande systeem, waarbij de monstranten zich 24 uur van te voren bij de politie moeten melden voor een vergunning. „Het is nog nooit voorgekomen dat er een is gewei gerd." GEEN VERBETERING Over het rapport van de Wiardi Beckmanstichting zei burgemeester Thomassen dat hij nog niet volledig op de hoogte was van de inhoud. „Van wat mij tot nu toe bekend is lijkt mij het geen verbetering. Vol gens dit rapport moeten de de monstranten zich vier dagen van te voren melden. Voor Rotterdam zou dat voor de demonstratievrijheid een achteruitgang betekenen. De verantwoordelijkheid voor de- AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie mr. Van Renessc heeft vanmorgen anderhalf jaar gevan genisstraf geëist tegen de 23-jarige koopman A. van G., die in de nacht van 22 op 23 mei vijf schoten loste na een gevecht voor een café In de Amsterdamse Lange Niezel. De kogels, die bedoeld waren voor de café-eigenaar, ketsten af op een acht millimeter dikke deurruit. De officier achtte de poging tot zware mishandeling bewezen. De yerdachte bekende grif. monstraties te verschuiven naar een commissie is onaanvaardbaar. Er is er maar één die daarvoor verant woordelijk is: de burgemeester. We moeten goed beseffen dat wie de straat gebruikt voor een de monstratie de openbare orde be dreigt. De vrije straat biedt de rusti ge burger een volledige rechtsbescher ming. Wie wil demonstreren brengt in de normale gang van zaken een uitzondering. Voor vervolg zie pagina 11 Zwerver gepakt voor diefstal HAZERSWOUDE De 25-jarige J. W. uit Vlaardingen is aange houden voor verscheidene dief stallen. Het laatst bestal hij een chauffeur in een wegrestaurant te Ridderkerk. Na zijn arrestatie bleek dat de man, die een zwervend leven leidde, ook in andere gemeenten had ge opereerd. Vaak overnachtte hij in hotels zonder te betalen. Onder meer werd hij gezocht in Middel- harnis, Ouddorp, Dirksland en Texel. Nederland geeft vijf ton meer aan Zuid-Vietnam DEN HAAG Nederland gaat de hulp aan Vietnam uitbreiden, on danks de moeilijke omstandigheden waaronder in dat land moet worden gewerkt en ondanks het hoge bedrag dat reeds wordt gegeven. Minister Udink (ontwikkelings hulp) schrijft de Tweede Kamer dat via het Centraal missie commissa riaat aanvragen verwacht kunnen worden voor de inrichting van een technische school en van enkele klas lokalen voor sociaal jeugdwerk in Thu-Duk, dertig kilometer van Sai gon. De hulp zou ongeveer een half miljoen gulden kosten. volkoren biscuits niet duur wel Jieerlijk Een japon van aluminium, ge toond op een internationale ten toonstelling te Parijs en straks te dragen door de vedette in de film „Qui êtes vous, Peggy Mago?" RHENEN De 73-jarige C. J. Heij- kamp uit Berghem is gistermiddag toen hij per bromfiets de provinciale weg tussen Rhenen en Veenendaal overstak, door een personenauto ge grepen en gedood.' ALPHEN Op de Baarlese weg te Alphen is gisteravond een kermiswa gen met aanhanger uit een scherpe bocht gevlogen. Nadat de auto tegen een boom terecht was gekomen ram de hij de gevel van een café. De lading van de aanhanger schoof toen naar voren en doodde de 28-jarige bestuurder H. A. Geerts uit Apel doorn. De bijrijder liep een shock op en werd licht gewond. Bij dit ongeluk raakte ook een an dere auto betrokken. De bestuurder hiervan, de 25-jarige O. Kra uit Goir- le werd gedood. Vier Inzittenden van zijn wagen moesten gewond naar een ziekenhuis worden gebracht. WIERINGERWERF De 44-jarige vertegenwoordiger W. Boiten is hier met zijn auto in een kanaal gereden Bezoek onzezelfbedienings- handwerkcomer LEWENSTEIIM Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721) - 412 en verdronken. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Een passeren de automobilist zag de auto in het kanaal drijven. AMSTERDAM De 26-jarige E. Gauw werd gisteren op het kruispunt Nijenberglaan-A. J. Ernstraat in Amsterdam door een andere auto aan gereden, die hij geen voorrang had gegeven. De man later overleden. WOENSDRECHT De 65-jarige mevrouw W. Kuzee-Van Doorn uit Krabbendijke werd gisteren door een auto aangereden en gedood toen zij met haar bromfiets de rijksweg Zee landBrabant overstak. ROTTERDAM ICI (Holland) dochteronderneming van de En gelse Imperial Chemical Industries gaat in Europoort een fabriek bouwen voor de vervaardiging van zogenaamde Melinex-films. Over twee jaar moet de 50 miljoen kos tende fabriek draaien. De films worden gebruikt in de fotografie en de elektrotechniek. De produktie van MelineX-films zal van 3000 tot 7000 ton per jaar worden opgevoerd. ICI zal dan de grootste producent van dit soort films in Europoort zijn. ICI heeft in Europoort een terrein van 185 hectare, waarop nog vol doende uitbreiding mogelijk is. De bestaande produktie-eenheden zijn pas enkele jaren in bedrijf. Na Euro poort vestigde ICI zich ook in West- Duitsland (spinnerij van nylonga rens). Vóór die tijd was ICI vooral geconcentreerd in en gericht op het Britse Gemenebest. Belastingen T^R Is in de politiek een roep om duidelijkheid en direktheid. Men wil weten en kunnen weten. Men wil zien en inzicht hebben, om vervolgens ook toezicht te kunnen houden. Alles respektabele zaken. De vraag is, in hoeverre dit alles wordt nageleefd bij de aangekondig de belastingvoorstellen. Ze komen neer op een verschuiving van het direkte naar het indirekte, van d© direkte belastingen naar de indi rekte. Maar indirekte belastingen het woord zegt het reeds zijn minder zichtbaar. Ze lijken ook minder voel baar, doch dat is goeddeels schijn. Want elke belasting, welke ook, moet toch betaald worden. Waarmee we niet gezegd willen hebben dat •de regeringsvoorstellen onjuist zijn. Want sommige direkte belastingen hadden inmiddels een uitwerking gekregen in de Indirekte sfeer ze werden namelijk door berekend, wat voor de slachtoffers op een nieuwe belasting neerkwam. Er zal over de voorstellen nog ge praat moeten worden. Men ziet ech ter al, dat er „eigentijdse" vragen bij rijzen. Verschil Tweede Kamer, de inzichten van onze volksvertegenwoordiging ter kennis van de Verenigde Naties te brengen. Uit de wijze waarop bleek dat onze minister zelf een wat andere mening toegedaan is. Die andere wijze van benadering heeft hij ook in de Kamer niet onder stoelen of banken gestoken. Het is een wat vreemde zaak. Ook een minister mag afwijkende me ningen hebben. Naar onze mening echter niet, als het om een funda menteel probleem gaat. De rege ring wordt geacht te spreken over eenkomstig de volksvertegenwoor diging. Uit zijn rede sprak, dat Luns de mening van een, weliswaar niet on belangrijke factor in de Nederland se politiek weergaf, maar dat hij er als vertegenwoordiger van de re gering wat anders over dacht. Dat doet de naam van Nederland als staatkundige eenheid geen goed. Trouwens, oo:k onze minister heeft er geen baat hij; er zou twijfel kun nen rijzen, of hij werkelijk wel Nederland vertegenwoordigt. Duits wegplan P VEN ALS de wolindustrie en me nige agrarische sector van ons bedrijfsleven zucht thans ook ons vervoer onder de maatregelen, die mede-lidstaten van de EEG zich menen te kunnen veroorloven tegenover ons land. De Wcstduitse verkeersminister Leber heeft een aantal lastenver zwaringen voor het wegvervoer aangekondigd die er niet om liegen. Ook het buitenlandse vervoer wordt hierdoor getroffen. Het voorstel is strikt persoonlijk en is nog geen wet. Een duidelijk Nederlands protest kan hier van in vloed zijn. Staatssecretaris Keyzer heeft op de Rotterdamse havendag de aange kondigde Duitse maatregelen al een onverteerbare pil genoemd. Terwijl de douanetarieven binnen de EEG worden afgebroken, gaat Duitsland de tolmuren optrekken. Het heeft, evenals vrijwel elk Euro pees land, kennelijk grote moeilijk heden met het opvangen van de verliezen van het railvervoer. De oplossing waarvoor minister Leber in Duitsland gekozen heeft, is echter de depkbaarst ongelukkige. OOK KA NEDERLAAG IN EIGEN PARTIJ De stemming op het grote congres van de Britse Labourpartij in Scarborough is opperbest. De rege ring van premier Wilson mag dan op enkele punten een nederlaag hebben geleden (verwerping van de VS-politiek in Vietnam), het weerhoudt de ministers er niet van hun vrolijkste beentje te blijven voor zetten: links de minister van financiën, Jim Callaghan, en rechts minister Brown van buitenlandse zaken. Minister Brown, die bij een danspartij aan het begin van het congres wat al te luidruchtig was, geniet (nog steeds) het volledige vertrouwen van premier Wilson. Voor de tv zei Wilson gisteravond: „Kij is de juise man op de juiste plaats".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1