Hagenaar eist f 77 miljoen van failliete Davo KINDERZEGELS RROODNODIG Overheidshulp hangt af van particuliere actie prcflL Mellema: begrip Jintan voor radicalen BEHOUD OPENBAAR VERVOER NOODZAAK 9 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 Davo wilde niet beginnen na druk van zijde van regering Geen gebruik gemaakt van zijn centrale olie-distributie Elizabeth Taylor droeg te Parijs bij de gala-première van de film „De getemde feeks" waarin zij de hoofdrol vervult, een kapsel waarin voor bijna vijf miljoen gulden aan juwelen was verwerkt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG M. van der Esch, 60-jarige ex-Octrooiraad- ambtenaar is een man, die niet in dubbeltjes rekent. In de boeken van de bewindvoerder van de failliete Davo, staat hij geregistreerd voor een eis van 77 miljoen. Deze methode zou. volgens de heer Van der Esch, kunnen leiden tot olie-inkopen tegen grootver- bruikersprijzen. De heer Van der Esch kreeg er zowel voor Nederland als voor het buitenland patent op. Maar tot toepassing Is het bij Davo nooit gekomen. De commissa rissen vonden, dat hij zijn eisen te hoog stelde. Hij wilde een samen werkingscontract en een nieuwe NV, waarvan hij de directeur zou worden. Davó stelde een licentie contract voor, maar daarmee ging de heer Van der Esch niet akkoord omdat hij vond, dat er te weinig voor hem overbleef. Volgens hem wilde Davo toen echter al niet meer aan zijn project beginnen „omdat de regering druk uitoefende". Hoe en waarom? Zijn beschuldi gingen uit hij vaag. Hij spreekt over economische technocratie en over de leiders van het machi- nisme, die hem zouden hebben te gengewerkt om het aardgas een be tere kans te geven. De commissie centrale oliedistri butie, waarin behalve hijzelf o.a. vertegenwoordigers van het mi nisterie en de stichting Ratiobouw zaten om de ipogelijkheden van zijn systeem te bestuderen, zou zich te gemakkelijk van deze studie hebben afgemaakt en een nauwe lijks gefundeerd meerderheidsrap port bij de minister hebben inge diend. En zijn minderheidsrapport zou door de stichting Ratiobouw van een „leugenachtig briefje" zijn voorzien toen 'net naar de minister werd gestuurd. Een bedrag, waarmee h(j verreweg de meest vragende is van de tientallen schuldeisers. De 7,5 ton van de grootste na hem, de Steenkolen Handels Vereniging steekt er maar heel povertjes bjj af, ook al is die vordering erkend en die van de heer Van der Esch niet. Vanwaar die 77 miljoen van een man, die al jaren moet leven van zijn invaliditeitsrente en de ver huur van zijn herenhuis aan de Haagse Jan van Nassaustraat? Om dat hij vindt, dat Davo „hem aan het lijntje heeft gehouden en dat zij hem schade heeft berokkend door geen gebruik te maken van zijn uitvinding, de centrale olie distributie". NIEUW SYSTEEM In 1959 zou hij al contact met Deventer hebben opgenomen. De di rectie zou enthousiast zijn geweest. Ook zij zou enorme mogelijkheden in zijn systeem hebben gezien. Een systeem volgens welk bij woning blokken grote tanks worden aange legd, die de flats via een bui zenstelsel van olie voorzien. Op een in elke woning te plaatsen meter zou dan kunnen worden nagegaan hoeveel elke be woner aan olie verbruikt, waarna aan het eind van het jaar een tota le afrekening zou volgen. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Nog geen vijf mil joen gulden voor 40.000 kinderen die in tehuizen of pleeggezinnen moeten worden verzorgd omdat zij gehandi capt zijn, niet kunnen zien, horen, lopen misschien. Omdat ze geestelijk weinig bedeeld zijn, omdat ze uit het' rechte spoor zijn geraak tof aanpas singsmogelijkheden missen.... wat zet zo'n som voor zoden aan de dijk, bij bouwsommen die miljoenen raken en verpleegprijzcn van zo ongeveer 23 per dag? Moeten we daarvoor centjes toeslag op een postzegel uitgeven? Ja. En zonder voorwaarden. Want de Kinderpostzegelactie behoort tot het particuliere initiatief voor Kinder bescherming en de overheid geeft geen cent aan instellirtgen die niet een bepaald klein percentage geld uit particuliere bron op tafel kunnen leggen. Zo wil het nu eenmaal de Neder- Diplomaat T^NKELE dagen geleden trok een Britse verklaring de aandacht, als zou Engeland geen Frans veto verwachten tegen toelating tot de Europese gemeenschappen. Lord Chalfont, Brits onderhandelaar, had het gezegd voor de raadgevende vergadering van de Raad van Euro pa. Gisteren in Den Haag zei hij ge doeld te hebben op de uitspraak generaal De Gaulle van 16 mei. dat er geen sprake van een veto zou zijn. Lord Chalfont heeft zich reeds doen kennen als een bekwaam onderhan delaar, toen hij Engeland vertegen woordigde bij de ontwapeningsbe sprekingen te Genève. Hij gaat ervan uit, dat men De Gaulle aan zijn woord moet kunnen houden, en beseft dat toetreding afhangt van de mate van zakelijke overeenstem ming. Daarom tracht hij de onderhandr lingspositie van zijn land zo sterk mogelijk te maken, zonder zich te laten verleiden tot krachtige uitspra ken. Toch gaat hij de moeilijkheden niet uit de weg, ook als het de samen-j werking in Atlantisch verband be- j treft. I In dit kader past zijn bewering, dat Engeland ook zonder toelating tot de Europese gemeenschappen welva rend kan zijn. Voorlopig is het aan Engeland het bewijs voor dit laatste te leveren. Want er zullen nog jaren verstrijken vóór de definitieve beslissing over toelating. landse wetgeving op het gebied van Kinderbescherming en daaraan valt niet te tornen. Hoor bijv. wat oud-mi nister dr. G. M. J. Veldkamp ervan zei, toen wij de voorbereiding voor de postzegelactie 1967 (die dinsdag be gint!) bijwoonden: „Er moet bij alle overheidshulp plaats blijven voor het particuliere initiatief, dat ten slotte zelf, met grote offers, het hele kinder- beschermingswerk op touw hééft gezet zet. De directe interesse in dit werk af te kappen door via een mogelijke belasting-modus dit werk voortaan uit de staatskas te financieren, zou een fout zijn jegens het Nederlandse volk". „Dit volk leeft mee met zijn kinder bescherming, het wil doen wat het volgens de wet moet doen, en dan ruimte hebben voor meer dan dat. Het wil zijn gehandicapte of ontspoor de kinderen ook boven de verplichtin gen kunnen helpen." „Maar er is meer. Er moet uiterst voorzichtig worden omgesprongen met overheidsgelden. Daarmee mogen geen experimenten worden bekostigd. Pas wanneer het particuliere initia tief heeft bewezen, dat een bepaalde voorziening nodig en nuttig is. kan de overheid bijspringen. Ik denk bijv. aan de huisvesting voor schoolr gaande schipperskinderen, waarvoor de Kinderpostzegelactie verleden jaar met zoveel succes heeft geijverd." „Denkt u ook vooral niet", aldus dr. Veldkamp, „dat de regering een som zoals door de Kinderpostzegelac tie wordt bijeengebracht, wel erbij zou kunnen fourneren. Vijf miljoen is niet zomaar uit het budget bij te passen. En waar alle kosten jaarlijks stijgen, is het juist een beroep te doen op het hele volk, deze actie ook steeds sterker te steunen." Niet bedelen „Gelukkig is de tijd voorbij dat we moesten bedelen voor onze kinder beschermingshuizen", voegt drs. J. F. Haeck. die jarenlang directeur van „Valkenheide" was en nu voorzitter van de Nat. Federatie voor Kinder bescherming, „we moeten echter voortgaan met frank en vrij te vra gen. Niet uit sentimentele overwegin gen, maar omdat er doodgewoon geld moet zijn." „Geld van leden en begunstigers, geld van de Kinderpostzegelactie. We krijgen een verpleegprijs per dag.... en daarvan mag een bepaald percen tage worden besteed aan ontspan ning. Denk eens aan die kinderen in pleeggezinnen, die altijd op zo'n twee dehands fietsje naar school moeten. Die nooit een echt nieuw stuk krij gen. Aan de jongens in inrichtingen, die wel zouden mogen meespelen in de plaatselijke muziekvereniging... als ze maar een instrument en een uniform hadden. Aan het deelnemen aan sportwedstrijden... als er maar goeie voetbalschoenen zijn." „Ik noem maar een paar dingen... en dat zijn nu net de zaken waar het op aankomt, en die we nooit zonder extraatjes van buitenaf kunnen beta len. Dingen van ondergeschikt be lang? Ach kom, dit zijn dingen, die de kindergeest helpen vormen. Ge woon mee te kunnen doen, niet ach tergesteld worden, zemissen toch al zoveel. Als de mensen eens konden zien, wat het Kinderpostzegelgeld be tekent voor de instellingen, zouden ze L k i 'JU 1 De dijk van het toekomstige Zuid-Flevoland (voorgrond) na dert de Oostelijke Flevopolder. Op 18 oktober moet de d\ik zijn gedicht. De vissersboot zal dan ook nog maar korte tijd dc pol der kunnen binnenvaren. PARELS 95 ct. H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM De trompettist Louis Armstrong is gisteren uit het ziekenhuis in Reno ontslagen. De Amerikaan was zon dag met een longontsteking opge nomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Fractieleider J. T. Mellema heeft donderdag in een rede voor de Haagse Kamerkring van de CHU steun gegeven aan het communiqué van de ch-jongeren, waarin wordt gepleit voor voortvarende besprekingen om tot federatieve samenwerking tussen AR, CHU en KVP te komen. De heer Mellema voegde hieraan toe dat vooral de christen-radicalen in dit overleg betrokken moeten wor- Oud-directeur NS: Voor hen hebt u met het Kinder postzegelgeld een nieuw paviljoen kunnen bouwen bij het Hilversumse Astma-centrum. Zij doen in de juiste ruimte, bij constante luchtregeling hun ademhalingsoefeningen, die hun gezondheid kunnen terugbrengen. beschaamd tweemaal zoveel kopen. En ach. wat zouden we dat kunnen gebruiken..." U w-eet, dat in de laatste jaren de Kinderpostzegelgelden ook worden besteed aan bouwobjecten die hoog nodig zijn. Zeker, ook hiervoor geeft de overheid subsidie, maar dan moet er eerst eigen geld voorhanden zijn. „Bij bouw gaat het direct om ton nen. Daarin kan zelfs de dikste portie Kinderpostzegelgeld maar een tege moetkoming zijn. Maar een onmisba re! Of er zoveel gebouwd moet wor den? Ach. het is toch bekend genoeg, dat de kinderbescherming een grote erfenis aan oude. uitgewoonde gebou wen heeft, kolossen, die niet meer te moderniseren zijn. waarbij interne restauratie eigenlijk weggegooid geld is? De schouders er onder... wat post zegels meer allemaal, en er kómt weer een beter huis, er komen van die moderne, dure apparaten voor de gehandicapte kinderen. Apparaturen, die ze een goed eind op weg helpen naar een volwaardige plaats in de maatschappij." Als we dat allemaal weer eens we tendan is één zo'n sterotiep zakje zegels van een rijksdaalder wel een erg bescheiden bijdrage. Zouden het er dit jaar eens twee of meer kunnen zijn? U houdt er toch uw geldige postzegels aan over? Motorboot voor Brigitte 33 SAINT TROPEZ Brigitte Bardot heeft gisteren voor haar 33ste ver jaardag een motorboot gekregen van haar echtgenoot, Gunther Sachs. Het feest viel in tweeën uiteen, de eerste helft werd gevierd in een I nachtclub, de tweede in Brigittes vil- I la. De heer Van der Esch voelt zich verongelijkt. In de eerste plaats door Davo. „Vijf jaar heb ik moe ten procederen voordat ik mijn pa tenten terugkreeg", zegt hij. Toen was het inmiddels 1965 en had aard gas de markt al veroverd. De claim van twee ton, die hij indiende wegens contractbreuk werd door de Zutphense rechtbank afgewezen. Zij is nu in behandeling bij het gerechtshof in Arnhem. En de claim van 77 miljoen, die hij op de woensdag gehouden verifi catievergadering voor de Zutph ense rechtbank verdedigde, is nooit erkend. Hij baseerde deze eis op de tien miljoen winst, die Davo gemiddeld per jaar met zijn vinding zou heb ben kunnen maken. En dat vindt men wel een wat 11 te losse grond voor zo'n opvallend 'hoge^. vordering. Volgens de heer Van' der Esch hadden die winsten er dik ingeze ten. „Olie tegen deze lage prijzen en volgens mijn systeem geleverd zou veel goedkoper zijn geweest dan aardgas-cv." Hij noemt de ver houding 6,5 tot 11. VECHTEN Wat hij nu gaat doen? „Verder vechten", zegt hij. En dan: eventu eel andere geïnteresseerden zoeken. Maar of hij die zal vinden, betwij felt hij. De centrale blokverwar- ming met aardgas is al te ver gevor derd om voor olie op grote schaal nog veel toekomst te bieden. „Men had eerder moeten begin nen. Dan had Davo ook nooit fail liet hoeven te gaan. De belangstel- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Hoewel steeds meer mensen de beschikking zulten krijgen over eigen vervoer, moet in een samenleving de mogelijkheid tot openbaar vervoer blijven bestaan", al dus dr. ir. F. Q. den Hollander in zijn lezing tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers, die gisteravond werd ge houden in het hoofdbureau van poli tie te Den Haag. De oud-directeur van de Neder landse Spoorwegen was evenwel van mening dat het openbaar vervoer al leen bestaansrecht behoudt als het gelijk te schakelen is met het eigen vervoer. „In de eerste plaats moeten de kosten gelijk liggen, maar vooral de frequentie, comfort, veiligheid en snelheid moeten kunnen concurreren met de auto". Wat betreft de veilig heid merkte dr. Den Hollander op: „Het openbare vervoer moet zorgen voor goede aansluiting van eigen weg aan de weg van de voetganger (trot- En die 77 miljoen? Dat hij er geen cent van zal krijgen, daarvan is hij overtuigd. Maar desondanks overweegt hij een nieuw proces. Al was het alleen maar om zijn claim erkend te krijgen. toir) zodat een maximum aan veilig heid is gewaarborgd." Tijdens de bijeenkomst werd de première gegeven van een instructie film voor bejaarden, getiteld AU Se cure (alles veilig). Het korte filmpje dat werd aangeboden door de stich ting Comité voor de zomerpostzegels, instrueert bejaarde voetgangers hoe men het veiligst kan oversteken. ONRUSTBAREND In haar jaarrede signaleerde voor zitster mevrouw V. I. van der Does-Enthoven een onrustbarend stij gend aantal verkeersongelukken, waarbij voetgangers verongelukten of min of meer ernstig werden ge wond. In Amsterdam was in 1965 83 procent van de in het verkeer gedode voetgangers ouder dan 60 jaar; in Den Haag was dit cijfer 81 procent. Mede met behulp van de film hoopt men zoveel mogelijk bejaarde voet gangers goede voorlichting te geven. De Vereniging Bescherming Voet gangers voert een nieuwe actie „de kleuter in het verkeernooit al leen". Aanleiding tot de actie was het stijgend aantal kinderverkeerson gelukken van 0 tot 8 jaar. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromiko, is giste ren uit New York naar Moskou vertrokken. Hij had de opening van de Algemene vergadering van de Verenigde Naties bijgewoond. De bushalte ligt aan een plantsoen en vlak daarbij staat een bankje, dat uitziet over een vijverpartij, waarin bronzen bladeren dreven. De ochtend was nog nevelig in de verte, maar het bankje was een plekje in de zon. Op het grasveldje ernaast stond een oude man en scharrelde een zwart-witte hond. die ook naar mensenmaat de leeftijd der zeer ster ken wel gepasseerd was. Opeens vond ik het dwaas om over een paar minuten in die duffe bus te stappen en besloot in ieder geval één buslengte te spijbelen. In een paar stappen was ik bij het bankje, ging zitten. De oude man draaide zich langzaam om en keek of hij iets heel vreemds zag gebeu- Toen kwam hij naast me zitten en begon meteen het gesprek. Over het mooie weer en dat het van hem tot januari zo mocht blijven. Hij trok een pakje shag te voorschijn en een vloeitje. Voor ik het wist had ik mijn pakje sigaret ten uit de tas en bood hem een kant en klaar aan. Daar zaten we, rustig rokend. „Ik ben gepensioneerd" zei hij. „En bevalt dat goed?" informeer de ik. „Vandaag wel", glunderde hij. „Rustig opstaan, bakkie thee, snee tje brood. Dan de schoenen aan en daar staat ie al voor de deur." Hij wees op de hond, die loom twijfelde of hij bij de baas zou gaan liggen of wat voorzichtig wegzwerven. „Eindje om in de zon, bankje, siga retje. praatje... wat kan je meer ver langen?" Ik beaamde het volmondig en zag de bus wegrijden, nog twaalf minu' ten dan was mijn spijbelbeurt om. Hij keek me eens onderzoekend aan, vond het tijd worden dat ik ook eens wat vertelde. Maar hoe kan je nu bij eer. vijver in een herfstig zonnetje wat zeggen over elke dag wat anders en ergens an ders. Daarom moest hij blijven pra ten. En hij deed het. „Als het regent is het lam. Het beest moet er toch uit, maar die vindt een straatje op en neer meer dan genoeg. En ik ook. De vrouw denkt er anders over. Die wil redde ren. Geen vent over de vloer. Om elf uur is de koffie bruin. Dan is het weer gezellig. Maar zo langHij maakte een gebaar van „wegwezen". Het probleem stond levensgroot voor me. „U zou dan gewoon in een bus of tram kunnen gaan zitten, een overstap en u kunt helemaal rondrij den". bedacht ik. Hij wees naar de hond: „Die wordt al misselijk als ie zo'n bus in moet" zei hij op de toon van een trotse grootvader. „Dan laat u hem eerst uit en gaat dan een uurtje rijden", was ik vin dingrijk. De man keek me lang en vol ver wijt aan. „Je oent wel slim, maar snapt het toch niet" werd hij korzelig. „Die hond hoort bij mij en ik bij die hond. En daar zijn geen lolletjes mee te maken." Mijn bus kwam er nan, maar ik had het hart niet op te staan en naar de halte te gaan. We hebben nog een sigaretje ter verzoening op gestoken en over de hond gepraat en over de zon en niet meer over regen en zorgen. Weer kwam een bus uit de verte aandenderen. „Ik moet weg", zei ik spijtig en gehaast. De man schudde zijn hoofd en zei alleen maar: „En dat wou wijzer zijn dan ik....". Toen ik in de bus stapte zag ik nog net hoe hij de shag en het vloei tje weer hanteerde. den. De radicalen kunnen binnen de christelijke partijen een belangrijke stimulans vormen voor de vernieu wing van de christelijke politiek, al dus de heer Mellema. Hij vroeg daarom begrip bij de ch-jongeren voor het feit dat het gesprek van de achttien niet te over haast gevoerd kon worden om maar zo snel mogelijk een resultaat te ver krijgen. Het gaat er om dat er een duidelijk program voor de christe lijke politiek ontworpen wordt. Daar behoren de radicalen aan mee te doen, aldus de ch-fractieleider. De heer Mellema hierinnerde er aan dat hij op de ch-zomerconferen- tle de radicalen gewaarschuwd had geen bom onder de confessionele par tijvorming te leggen. Thans is mij duidelijk geworden dat dc radicalen' aan de christelijke basis van de par tijvorming vast wensen te houden, aldus de ch-fraktielelder. Spreker zei te hopen dat de aktivi- teit van de radicalen als in de komende maanden hun program is uitgewerkt een positieve bijdrage zal leveren aan de gedachtenwisse- llng over het programma voor de sa menwerkende drie christelijke partij en. Hij zei voorts positief te staan tege nover het gesprek van de achttien. Meer en meer moeten we ons afvra gen of de nuanceverschillen tussen KVP, ARP en CHU nog wel relevant zijn om een apart optreden te recht vaardigen, aldus de heer Mellema. De ch-fraktieleider deelde voorts mee dat hij, ter voorbereiding van zijn rede voor de algemene vergade ring op 16 december de kiesverenigin gen een aantal discussiepunten zal toesturen. Sprekend over de troonrede merkte de heer Mellema op dat hij dit stuk over het algemeen positief beoordeel de. Wel had hij enkele kritische vra gen. De werkloosheidsbestrijding wordt naar zijn mening niet structu reel genoeg aangepakt. Voorts rekende hij er op dat de regering haar aankondiging van meer jarenplanning spoedig zal gaan uit voeren. I>e slang Er zullen wel vele leden van alle kerkelijke instituten geschokt zijn door de uitspraak van de generale sy node der Geref. Kerken over de slang. Want hier wordt Gods Waarheid door een christelijke kerk bekritiseerd en tot in de kern in twijfel getrokken. Dordrecht A. C. de Korver De slang (2) Graag wil ik adhesie betuigen met de getuigenis van dr. Schelhaas. Door de uitspraak van de synode wordt niet alleen aan de grondvesten der kerk geschud, maar ook aan die van ons geloof. Ik zou de professoren wel willen toeroepen: houdt dat geloof kinderlijk door niet de mens, maar God als basis te stellen. Gods Woord is duidelijk in alle dingen, het behoeft niet aange vuld te worden met menselijke inzich- Scheveningen Mevr. Rog De siting (.1) Met de gereformeerde synodale uitspraak over Assen '26 mogen we blij zijn, al zullen velen het er moei lijk mee hebben. Maar dat komt dan, omdat deze mensen gevoelsmatig den ken, d.w.z. voor „vast en zeker" hou den wat hun van jongsaf door mensen met een bepaalde visie is bijgebracht, zonder dat zij zelf de moeite namen die visie te toetsen aan de achtergron den van waaruit de Bijbel werd geschreven. Eén van die achtergron den is bijvoorbeeld, dat het een ty pisch Joodse eigenschap was (en nog is) om een boodschap of een bedoeling duidelijk te maken door middel van een (vaak geheel verzonnen!) verhaal. Zelfs Jezus deed zulks herhaaldelijk via gelijkenissen. Het is iedereen dui delijk, dat het Hem daarbij niet ging om „het verhaal" (dat niet eens echt gebeurd behoefde te zijn), maar om de Boodschap van de gelijkenis. Waarom zouden we dit dan niet aanvaarden ten aanzien van allerlei andere Bij belse verhalen? Rotterdam M. C. Blaak

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9