Nieiiwe Leidlse Conrant r MILJOENEN HIELPEN NIET JAMIN KLM'ers vrijgelaten na drie maanden gijzeling Vier doden op rijksweg 18 Dzoe-op weg verkiezingen te controleren - in arrest Commentaren OLGA Rustig weer BERNINA nu 659.- Vakcentralen: problemen uitgesteld Werkloosheid niet goed aangepakt Belangrijke rede van Johnson Guinee geeft toch toe TWEE ZUSJES GEDOOD Twee mannen in Utrecht ontsnapt ABERFAN IS WOEDEND VriJJag 29 aeptemW 196T- 48»t» >argan( Hoofdredacteur; Dr. E. DIEMER Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 mijn hert in teghenipoet!" Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 SPREUK Tactloosheid noemt zich graag pralend openhartig heid. BOUGEAUD Breng meer variatie in de dienstplicht - pagina Kernmerk Was de middeleeuwse schilder Jeroen Bosch een ketter, een naaktloper, een hallucinaties opwek kende zonderling of een rechtzinnige moralist (Zie pag. 7) PLAN VOOR DE WERELDVREDE PAG. RADIO TV IsiSjS DE BILT Nog steeds ligt ten westen van Ierland een de pressie. Boven Polen bevindt zich het ceijtrum van een omvang rijk hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de Azoren tot over de Alpen en Zuid-Noorwegen. Aan de oostflank van de depres sie bij Ierland wordt een zuid westelijke stroming in stand ge houden. Hiermee wordt het ko mende etmaal een veranderlijke bewolking meegevoerd, waaruit plaatselijk enige regen of een bui kan vallen. In het tempe- ratuurverloop komt weinig ver andering. DE BTLT Veranderlijke be wolking met plaatselijk een bui. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 30 september zon op 6.38, onder 18.22, BUSSUM Een voorbijganger, die constateerde dat de luiken voor een juwelierszaak geopend waren heeft de politie opmerkzaam gemaakt op een inbreker, die uit de zaak siera den, horloges en ringen ter waarde van 50.000 heeft gestolen. De juwelier, die boven de zaak woonde en geen alarminstallatie had, heeft niets van de inbraak gemerkt. Behalve sieraden mist hij ook hon derd gulden. De nieuwe vrije arm zig-zag machine met 5 nuttige naden. Bezoek onzezelfbedienings- handwerkcorner LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los. Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721)-412 UTRECHT De drie vak centralen zyn van oordeel dat de injectie van viermaal honderd miljoen gulden die de regering beschikbaar heeft gesteld om de werkloosheid in de probleem gebieden te bestrijden, vrqwel niets heeft uitgehaald. De heer Tjeerdsma van het CNV verklaarde gisteren na zijn bezoek aan de noordelijke provincies, Over ijssel, Noord-Brabant en Limburg nog somberder gestemd te zijn dan hij al was. De financiering van sommige werkgelegenheidsprojecten werkt volgens de vakcentralen niet als een injectie, omdat een deel van het geld wordt gebruikt voor consolidatie. De rest zorgt alleen maar voor een versnelling bij de uitvoering. De ge meenten krijgen het geld gewoon eerder, maar de maatregelen hebben geen a:onomisch effect: de proble men worden hoogstens uitgesteld. GEEN GELD De aanvullende werken zul len voor iionderd procent moeten worden gesubsidieerd, omdat juist de „arme" gemeenten geen geld hebben om zelf hun deel van de kosten op te brengen en daarvoor weer moeten putten uit overheids gelden die eigenlijk niet voor dit doel bestemd zijn. De vakcentralen hebben berekend dat duizend .gulden nodig is om één man een week aan het werk te zet ten. Met een bedrag van honderd miljoen gulden kunnen maar twee duizend mensen een jaar aan werk geholpen worden. Om de probleem- .gebieden werkelijk te heipén moet er dus veel meer gebeuren. Uit gesprekken is de vertegen woordigers van NVV, NKV en CNV wel gebleken dat een decentralisatie van het beleid niet alleen mogelijk maar ook op korte termijn gewenst is. Zo zou de uiteindelijke beslissing over aanvullende werken niet in Den Haag maar op regionaal inveau moeten worden genomen. nootjestoffees niet duur wel heerlijk NEW YORK President Johnson zou vandaag in San Antonio (Texas) een belangrijke rede houden over de Vietnamese oorlog. Aangenomen wordt dat Jonhson hierin zal reageren op de toenemende druk om de bombarde menten op Noord-Vietnam te staken. De president vertoeft op zijn buiten verblijf na gisWen een bezoek te heo- ben gebracht aan het door overstro mingen getroffen gebied in Zuid-Texas. Ook gisteren werden nieuwe bom bardementen uitgevoerd op de Noord- vietnamese havenstad Haiphong. Een verkeersbrug op vijfhonderd meter van het stadscentrum werd zwaar be schadigd. Ook werden bommen gegooid op het gebied ten noorden van de ge demilitariseerde zone. Op een weg tussen de Griekse plaatsen Saloniki en Veria zijn gis teren een tankauto en een autobus tegen elkaar gebotst. Negen perso nen kwamen om het leven. George Adamson, de man, die in de hele wereld bekend is om zijn liefde voor leeuwen, bevindt zich weer in de wildernis van het nationale park Meroe, Kenia, temidden van zijn vrienden. Hij is eigenaar van drie leeuwen, vier leeuwinnen en twee welpen. Een van de leeuwinnen heeft als Elsa in de film: In vrijheid geboren, al lauweren geoogst. Op de foto: Adamson met een van zijn leeuwen, die ligplaats heeft gekozen op het dak van zijn jeep. SCHIPHOL Guinee heeft de vier KLM-employés, die precies drie maanden geleden in Cona kry huisarrest kregen opgelegd, gisteren vrijgelaten. Dit heeft de Nederlandse tijdelijke zaak gelastigde in Monrovia (Libe ria) vernomen. Het bericht is nog niet officieel bevestigd, om dat in Conakry geen autoritei ten beschikbaar waren wegens de nationale feestdag. De vier Nederlanders zijn de heren H. A. van Dijck, H. Oostveen, H. Sctjo en J. M. Hoffenaar. De tijdelijk zaakgelastigde, mr. J. Fietelaars, heeft inmiddels contact met hen opge- exclusieve modeschoenen President Johnson heeft gisteren tijdens een bezoek aan het door zware overstromingen getroffen zui delijk deel van Texas 24 districten tot rampgebied verklaard. SAIGON Zuidvietnamese agen ten hebben vanmorgen de advocaat Troeong Dinh Dzoe, leider van de burgerlijke opposietie in het land, ge arresteerd. Hij wordt beschuldigd van belediging van de rechterlijke macht. Dzoe, die bij de presidentsverkie zingen van 3 september tweede werd achter het militaire duo Thieu-Ky, was op weg naar de Nationale Verga dering om verkiezingsdossiers te ve rifiëren. Zoals bekend houdt Dzoe vol dat de verkiezingsuitslag is ver valst. Politie-agenten op motorfietsen dwongen Dzoes auto in onbekende richting te rijden. Een andere presi dentskandidaat, die Dzoe vergezelde moest eveneens mee. Sinds woensdag had Dzoe gewei gerd gehoor te geven aan een oproep om op het politiebureau te verschij nen. Gisteren vertoefde hij de hele dag op het hoofdkwartier van het Democratisch centrum, dat hij uit angst voor arrestatie niet durfde te verlaten. Dzoe wordt naar zijn zeg gen voortdurend lastig gevallen door de politie om druk op hem uit te oefenen en zijn naam als leider van de oppositie in diskrediet te brengen. Hij was van plan morgen een pro testbetoging te organiseren tegen de fraude die volgens hem bij de ver kiezingen is gepleegd. Morgen zal de Nationale Vergade ring zich uitspreken over de klachten die over de gang van zaken bij de verkiezingen zijn ingediend. Samenzwering Het viertal werd eind juni in Cona kry vastgehouden in verband met een reeds lange tijd bestaand geschil tussen Guinee en Ivoorkust. In no vember 1965 begonnen deze moeilijk heden, toen Guinee de oud-directeur van een financiële instelling in Ivoor kust, Frangois Kamano, gevangen nam op beschuldiging van samenzwe ring tegen de staat. In februari van dit jaar hielden de Guinese autoriteiten een vissersboot aan met 22 opvarenden, die ook ge vangen werden genomen. Op zijn beurt nam Ivoorkust een Guinese delegatie in hechtenis, toen het KLM-tocstcl, waarmee de afvaar diging reisde, als gevolg van slecht weer moest uitwijken naar Ivoorkust. De Guinese regering gaf de KLM de schuld van deze aanhouding en leg de de vier employés van de lucht vaartmaatschappij huisarrest op. De vrijlating van de KLM'ers werd al enige dagen verwacht, aangezien Guinee en Ivoorkust hun geschil blijkbaar hadden geregeld en maan dag hun andere gijzelaars hadden losgelaten. BELTRUM In Beltrum, gemeen te Eibergen zijn gisteren twee zusjes onder een met meel beladen vracht wagen gekomen en gedood. Het zijn Leonie en Maria Erst, respectievelijk 2'/« en 1 jaar oud. De kinderen wer den overreden door een wagen die in een inrit korte tijd had geparkeerd. NIEUWERKERK Vanmorgen omstreeks half zeven heeft zich op rijksweg 18 bij Nieuwerkerk (Sehouwen-Duiveland) een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, dat aan mensen het leven heeft gekost Drie personen werden zwaar ge- Het ongeluk gebeurde, toen een truck met oplegger in dichte mist een landbouwtrekker met aanhang wagen inhaalde en daarbij frontaal tegen een busje met arbeiders bots te. Vier van hen waren op slag dood. De gewonde inzittenden van het busje werden naar een zieken huis in Zierikzee vervoerd. De bestuurder van het busje, H. van W. uit Nieuw en Sint Joosland, werd op slag gedood. Drie anderen, P. de H. en J. W. uit Nieuwdorp alsmede A. V. uit Ovezande, overle den tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. SHOWROOM exclusieve meubelen aan de Rhijngeesterstraatweg 56 te OEGSTGEEST tonen wij U zeer fraaie modellen van Fauteuils en Banken met losse, dons- or rubber kus sens en koordfranje. Bekleding naar keuze. Het is de moeite waard deze te gaan bezien en op het hoogwaar dige comfort te beoordelen. Adviseurs voor exclusieve binnenhuiskunst BULTHUIS Botermarkt 23 Nieuwe Rijn 25 Leiden Leiden Rhtjngeesterstraatw. 56, Oegstgeest Onze showroom is geopend van 9.30 tot 12.30 en 2.30 tot 5.30 uur, verder volgens afspraak, ook in de avonduren. Telefoon 20854 - 52352. Uit selectie- instituut Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Goed plan rTOT nu toe is sterk de indruk ge- A wekt, dat de vakbeweging de be strijding van de werkloosheid voor namelijk zag in het ter beschikking stellen van voortdurend grotere be dragen aan overheidsgeld voor werkgelegenheid. In een aan kosteninflatie. hoge rentestand en krapte aan overheids middelen lijdende samenleving is dat een minder gelukkige benadering. Thans heeft die vakbeweging het werkloosheidsvraagstuk ook van meer constructieve kant benaderd, namelijk door een Raad voor de Ar beidsmarkt te stellen. In deze raad moet een samenspel ontstaan tussen overheid en bedrijfs leven en moet een nog pijnlijk ge miste coördinatie tot stand komen. De vakcentralen willen met grote nadruk ook de overheid bij deze activiteiten betrekken, zelfs zou men graag een overheidsdienaar op de voorzittersstoel zien. Wij menen hier te kunnen spreken van een gelukkig plan, dat wij graag in de aandacht van de overheid aan bevelen. UTRECHT De Utrechtse politie had vanmorgen nog geen spoor gevon den van de twee verpleegden die gisteravond ontsnapten uit het selec tie-instituut voor ter beschikking van de regering gestelden aan de Gans straat. De 28-jarige varensgezel J. uit Hil- legom en de 51-jarige metaalbewer ker Van D. uit Ede. die zijn veroor deeld wegens diefstal en oplichting, zaten al ongeveer twee weken in het instituue. Na zes weken zouden zij naar hun feitelijke bestemming wor den overgeplaatst. De beide mannen waren als keuken hulp werkzaam. Zoals gebruikelijk kregen zij ook gisteravond opdracht in de keuken koffie te gaan halen. Deze ligt aan de achterzijde van het gebouw, niet ver van de vier meter hoge buitenmuur. De mannen hebben kans gezien door een nauw venstertje boven het raam buiten te komen. De tralies bleken te zijn omgebogen. Ze zijn toen ongemerkt de muur overgeklommen met een stuk touw, dat later door personeelsleden werd gevonden. De mannen moeten goed van de situatie op de hoogte zijn geweest, want ze voerden hun ontsnapping in enkele minuten tijd uit. MATRASSEN Economie ABERFAN Huilende en woeden de mensen hebben gisteren veront waardigd geprotesteerd in het ge rechtsgebouw van Merthyr tegen de uitspraak van de coroner dat bij de ramp van Aberfan 144 mensen om het leven zijn gekomen. De mensen waren met name veront waardigd door de korte duur van de zitting: nauwelijks vier minuten. De conclusie van het onderzoek is, dat de nationale mijnraad verant woordelijk voor het ongeluk is. Er zal echter geen vervolging worden ingesteld. UET Centraal orgaan voor de eco nomische betrekkingen met het buitenland, het gehele bedrijfsleven vertegenwoordigend, komt er in ieder geval rond voor uit: de rege ring moet voorzichtig zijn met poli tieke uitspraken over andere landen, wil zij de gevolgen voor onze wel vaart beperken. Eigenlijk zou de regering verheugd kunnen zijn dat het Centraal Orgaan een dergelijke bezorgdheid uit spreekt. Het betekent namelijk, dat in deze kringen een feitelijke onge rustheid bestaat omdat onze buiten landse politiek niet door materiële belangen wordt bepaald. De morele steun aan Israël en de klacht tegen Griekenland zijn voor beelden. Beginselen van recht en vrijheid liggen aan deze politieke beslissingen ten gTondslag. Het Centraal Orgaan mag gerust pressie uitoefenen. Als het meent dat de regering te weinig met econo mische belangen rekening houdt, kan het hier op wijzen. Het getuigt echter van slechte smaak als zelfs maar de indruk gewekt wordt dat hogere beginselen voor stoffelijke voordelen kunnen wijken. Diakenen "LIET werk van de diaken in onze tijd is boeiend en veelzijdig. Het heeft de blik te richten op de sociale problematiek in de ontwik kelingslanden en ziet zich tegelijk gesteld voor nieuwe taken in eigen samenleving. Vertrouwd raakten wij eraan, dat hij recreatie mogelijk maakt voor hen, die om allerlei medische of sociale redenen aan normale recrea tie mogelijkheden niet deel kunnen nemen. Dat hij nu ook de taak op zich ge nomen heeft, eraan mee te werken, dat de vrije tijd voor velen van alle leeftijden een zinvolle, levende wer kelijkheid wordt, lijkt ons een uit nemende zaak. Voor tè velen Is va kantie een juist grotere psychische overbelasting, in plaats van geeste lijke ontspanning. De „componist van de samenleving" zoals de diaken niet ten onrechte genoemd is wensen wij bij het Ieren recreëren de nodige vinding rijkheid toe. ucuum. u per itwdnaai i_j per maana hokje zwart maken naar keuze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1