een Schooldag werd grote demonstratie Oecumenische predikanten voor Meeuwenplaat gezocht Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Diakonale taak bij leren recreëren KERKEN SCHAREN ZICH ACHTER NBG 11.000 gasten „Nyborg - conferentie" begint morgen Arme landen komen er maar heel schamel af DONDERDAG 28 SEPTEMBER 19«7 In Marcus 223-28 lezen wij nog iets wat Christus leert. Op nieuw is het geen leerredezoals we bij Johannes vindenmaar een antwoord op vragen van de Schriftgeleerden. De Farizeeën proberen Christus te vangen met de wetof eigenlijk, de discipelen. De leerlingen van Jezus hebben aren geplukt op de sabbat. Ze hebben dus de wet overtreden en Christus heeft er niets van gezegd. Zo uiten ze hun kritiek op de Heiland. Maar dan laat de Heer Zijn licht vallen op de wet. Het gaat om de mens, niet om de wet. Letterlijk zegt Hij: De sabbat is gemaakt om de mens en niet de mens om de sabbat." Dat is een gevaarlijke uitspraak, laten we eerlijk zijn. Die woorden kunnen misbruikt worden. Maar eigenlijk zegt Christus tot onsBeste mensen, de Farizeeën misbruikten zelf ook de wet. Dat was niet minder gevaarlijk." Christus durft het aan om de mens centraal te stellen, maar dan de mens. die de weg tot God moet vinden. De wet en natuurlijk ook het evangelie is er niet om de mens in een dwangpositie te brengen, maar om hem te bevrijden, de wet is er niet om hem het leven moeilijk of zelfs onmogelijk te maken, maar om hem te leren leven. We lezen vandaag: Psalm 79 1—13. (Van een medewerker) AMSTERDAM Voor het eerst is de Raad voor Contact en Overleg (RCO) bijeengeweest, die bestaat uit vertegenwoordi gers van dertien kerken en ge loofsgemeenschappen in Neder land. Deze raad zal als zelf standig lichaam de verbindingen onderhouden tussen de daarin vertegenwoordigde kerkelijke organen en het Nederlandsch Bijbelgenootschap. Tot voorzitter is gekozen prof. dr. R Bijlsma te De Bilt (U.). de verte genwoordiger van de Nederlandse Hervormde Kerk en tot vice-voorzit- ter ds. L. G. C. Grabandt, luthers predikant te Haarlem. Secretaris is de heer J. G. Bos. secretaris binnen land van het NBG. De installatie van de raad geschied de door ds. J. Prins, christelijk gere formeerd predikant te Rijswijk en Brieven die niet iöb voor- ilen van naam en adres kannen niet In behandeling worden ge nomen. Geheimhouding la ver zekerd. Vragen die niet ondor- llng met elkaar In verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Vraag: Deze zomer had ik veel last van wormpjes in mijn frambo- rea Wanneer moet ik daartegen bespuiten? Op het ogenblik zijn er ook veel wormpjes in mijn bramen en hele trossen zijn na de bloei ver dord. Kan ik nu nog spuiten? .Antwoord: De wormpjes in de frambozen zijn afkomstig van de frambooskever en zijn eigenlijk lar ven. Spuiten of stuiven met een DDT-preparaat. zodra de kevers be ginnen te vreten, dus in het voor jaar. Geregeld inspecteren. Eer.- of meermalen herhalen (om de tien da gen). Spuiten of bestuiven na zonson dergang zodat de bijen weer in hun kast terug zijn en er niet van te lijden hebben. Daar u zegt, dat de trossen van de bramen verdorren nemen we aan, dat we bij de bramen te doen heb ben met de rodewormziekte. Thans kan u hiertegen niets meer doen. maar in het voorjaar, als de jonge scheuten een lengte hebben van 5 tot 15 cm. moet u spuiten met 100 gram spuitzwavel per 10 liter water Een tweede bespuiting is nodig vlak voor de bloei. Verder moet u in het najaar vroeg insnoeien en het snoei- hout verbranden. Vraag: Van een familie is de vrouw het laatst overleden. Er is geen testament. Wie heeft er recht op de nalatenschap? Van de man zijn nog broers en een zuster in leven. Van de vrouw is er geen fami lie In rechte lijn; alleen halfbroers en halfzusters. Van de broers en zusters der vrouw zijn er wel kinde ren. Het geld staat op de bank. Antwoord: Heeft de vrouw alleen halfbroers en halfzusters, dan delen deze de erfenis. Kinderen van vooro verleden halfbroers en halfzusters nemen bij de verdeling de plaats in van hun ouders. N'u laat uw vraag de mogelijkheid open dat er kinderen in leven zijn van vooroverleden volle broers er zusters. In dat geval treden deze kinderen in de plaats van de overle denen. In dat geval wordt de erfenis in twee gelijke delen verdeeld. De eerste helft wordt in even zo vele porties verdeeld als er voor overle den volle broers en zusters waren 'kinderloze overledenen blijven 'en beschouwing). Elke portie dt weer tussen de kinderen van vetrokken overledene verdeeld. tweede helft wordt gelijkelijk -eld over de al dan r'et overle- broers. zusters, halfbroers er. zusters of hun kinderen. De v is ingewikkeld en onzeker, bo- dien staat het geld op een bark Hulp van een notaris is dus on misbaar. vice-voorzitter van het NBG. De raad is de Nederlandse neerslag van het internationale beraad, dat in 1964 plaatshad in Driebergen (the Church Leaders' Conference) tussen kerken en bijbelgenootschappen. Als gevolg van dat beraad werd in november 1965 een Nederlandse ker- kenconferentie gehouden, die in zijn aanbevelingen heeft gevraagd een raad voor contact en overleg in een zo breed mogelijke samenstelling bij een te roepen. Dat dit thans is ge beurd noemde prof. Bijlsma een be langrijke 'oecumenische gebeurtenis vanwege het grote aantal deelnemen- den. Waar allerlei groeperingen samen in de raad bezig zullen zijn. zal het stuurmanskunst vereisen alles goed lot zijn recht te laten komen. Het Is er om te doen. dat de kerken en geloofsgemeenschappen achter het werk van de NBG staan, niet als een oordelende commissie, maar als een zelfstandig adviesorgaan, dat aanwij- ziglngen kan geven om te voorkomen, dat bijvoorbeeld vertalingen in be paalde kerkelijke sectoren blijven „hangen". Zo zal het NBG de mensen blijven helpen aan de Statenvertaling. Het zoeken van contact met de groeperin gen, die deze vertaling wensen, blijft voortgaan. Via hun kerkelijke verte genwoordigers zijn- ze reeds indirect bij de Raad betrokken. ONTWIKKELING De ontwikkeling gaat echter verder en er is behoefte aan een breder over wogen vertaling met een bredere be langstellingssfeer. Daar wil het NBG mede voor zorgen. In dit verband noemde prof. Bijlsma de sterk ge groeide belangstelling voor de Bijbel in rooms-katholieke kring, waardoor contact en samenwerking niet tegen zijn te houden. Hij sprak de hoop uit. dat eveneens de Katholieke Bijbel Stichting een vertegenwoordiger in de Raad zal kunnen benoemen. De verschillende bijbeluitgaven zul len een punt van bespreking vormen. Hoe kan de Bijbel ons volk bereiken en gelezen en verstaan worden? Op het gebied van de verspreiding valt veel te doen. De kerken en geloofsge meenschappen moeten meer aandacht geven aan de colportage en de na zorg. over de Evangelische Omroep: lees het zelf in de gratis aktie-krant van Sphrijf even 'n kaartje naar .PÓSTBUS 5186 ROTTERDAM DIAKEN: WELZIJNSOFFICIER IN LEGER VAN CHRISTUS (Van onze kerkredactie) ARNHEM „Recreatie" was het thema, dat ruim 800 gere formeerde diakenen gisteren bezig hield op hun jaarlijkse conferentie. Duidelijk werd, dat recreatie niet maar een nood zakelijke adempauze tussen het werk is, maar een eigen zelf standig wezenlijk stuk van het leven. En even duidelijk werd, dat te veel De gereformeerde diakenen maakten op hun conferentie kennis met enkele mensen, die zich voorbereiden op uitzending in het kader van de wereldhulp- actie. Van links naar rechts: mejuf frouw B. de Boer (Semarang, gemeentediakonaat). de heer Bos (Karatsji, sociaal ontwikke lingsproject). een Indonesische, mejuffrouw G. Blaauw (sociaal werk in Lahore, Pakistan), me vrouw en de heer Van Atten (Curagao, kerkelijk buurtpro- ject) en nog een Indonesische. De beide Indonesische dames zijn in ons land voor studie en oriëntatie. Zuid-Afrika remt rk-immigratie af O PRETORIA De Zuidafrikaanse regering heeft stappen genomen, om het aantal rooms-katholleke immi granten te verminderen. Dit heeft dr. P. J. Koorhof. parle mentslid voor de Nationalistische Par tij van premier Vorster, verteld op een congres van de partij in Transvaal. Het percentage rooms-katholieken onder de blanken van Zuid-Afrika is van 1951 tot 1960 gestegen van 5.3 procent tot 6.2 procent. Volgens dr. Koorhof wil de regering verdere stij ging voorkomen. Dit jaar zullen als gevolg van de getroffen maatregelen zeker zesdui zend mensen minder uit Zuid-Europa naar Zuid-Afrika emigreren. „Deze geruisloze discriminatie is er een nieuw voorbeeld van, hoe Zuid-Afrika zich isoleert in een pro gressieve wereld", aldus de reactie van de anglicaanse deken van Preto ria. Mark Nye, op de verklaring van dr. Koorhof. KAMPEN De schooldag van de vrygemaakten, altijd al een massale gebeurtenis, kreeg gisteren het karakter van een demonstratie. Niet minder dan 11.000 leden van de vrijgemaak te Gereformeerde Kerken kwa men naar Kampen om in drie kerken en drie tenten te tonen dat zü ook in de interne moei lijkheden de Theologische Hoge school en hun Gereformeerde Kerken niet in de steek laten. De kerkelijke spanning schijnt de laatste weken tot een hoogtepunt ge komen te zijn. Sommige leden van deze kerken vertelden ons dat zij het niet meer mogelijk achten een scheu ring te voorkomen. Iets van de huidige conflictsituatie bleek uit de lijst van de sprekers. De naam van prof. C. Veenhof ontbrak. Ook de traditionele bidstond op de vooravond, die altijd door de kerke- raad van Kampen werd belegd was vervallen. De bidstond, nu georganiseerd door de curatoren van de Theologische Ho geschool, vormde ditmaal het begin van de schooldag, die veel meer be langstellenden trok dan in de laatste jaren. (Van een onzer verslaggevers) Grote Nederlandse delegatie hervormde wijkgemeente Hoogvliet moeten de kan- Meeuwenplaat in Rotter- didaten ook zeer aposto- dam-Hoogvliet heeft zijn lair gericht zijn en beroepingscommissie op- tenslotte dienen zij dracht gegeven namen te open oog noemen ran predikanten die zeer oecumenisch zijn inoesteld. Daarvoor zijn twee re denen in de eerste nlaats het fei kerkelijk ce Bron" nu gezamenlijk ei gendom ran de hervorm den en de rooms-katho- lieken is en ten tweede de aanwezigheid van de Antwoordkerk, waarvoor vooral een goede samen werking met de gerefor meerden vereist is. hebben jeugd. Zodra de commissie m geschikte predikant wee re- meent gevonden te beh eerste ben zal deze door acht dat het gemeenteleden worden m „De „gehoord". Eerst na een oesprek van de beroe pingscommissie en het achttal met de betrokken predikant zal de kerke- raad worden geadviseerd tot beroeping over te Hervormd Meeuwen plaat komt binnenkort maatschappij toegespitst op de taak van de christenen in de westerse en de communistische landen. De conferentie wordt vrijdag geo pend door de oud-secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, de i Nederlander dr. W. A. Visser 't Hooft. Een van de voorzitters is de oud-secretaris-generaal van de her vormde synode, dr. E. Emmen. Er zal een grote Nederlandse bijdra ge zijn in deze conferentie. De her- I vormde delegatie bestaat uit ds. F. H. Landsman en prof. dr. P. J. Roscam Abbing als officiële vertegenwoordi- i gers van die kerk. Zij zullen boven- I dien geadviseerd worden door dr. G. de Ru. praeses van de hervormde sy node. prof. dr. H. Jonker, oud-minis ter mr. Y. Scholten en drs. H. M. i Franssen. De gereformeerde delegatie bestaat uit dr. J. van Klinken, de directeur van het Algemeen Diakonaal Bureau. ds. P. van Strien de preases van de vorige synode, mevrouw A. J. de Rooij-Tiemans uit Den Haag en de heer J. J van der Wilden uit Rijswijk. Rotterdam krijgt tweede Duitse predikant ROTTERDAM Voor het eerst se dert het bestaan van de Deutsche Evangelische Gemeinde in Rotterdam zal deze gemeente beschikken over twee predikanten: zondag 22 oktober zal ds. Eberhard Koens in de Duitse kerk te Rotterdam als zodanig wor den bevestigd. Ds. Kochs is speciaal aangetrokken voor het zeemanswerk, zijn ar beidsterrein zal vooral in het haven gebied Botlek en Europoort liggen. Hij krijgt de gelegenheid zich volle- vakant omdat ds. K dig in te werken in de nieuwe situa- Verbeek godsdienstleraar tie in scheepvaart en haven, die on- in Assen wordt. der meer leidt tot automatisering en veel kortere ligtijden. Dat de samenwerking ^an de aanstelling van ds. Kochs is tussen hervormden en sociologisch onderzoek naar de rooms-katholieken op de situatie voor Duitse zeelieden in Rot- Meeuwenplaat zich terdam voorafgegaan. krachtig voortzet bewijst het feit dat de opbrengst van de zendingsbussen in „De Bron" nu eerlijk tussen Zending en Missie wordt verdeeld. De ker- keraad heeft dit voorstel van de parochieraad graag aai DEN HAAG De vijfde Nyborg conferentie wordt ditmaal niet in De nemarken gehouden, en ook niet op een boot in de Sont. Vertegenwoordi gers van de Europese kerken komen dit jaar in Oostenrijk bijeen in het plaatsje Pörtschach aan de Wörthersee. Thema is dit jaar „Die nen en verzoening in het huidige Eu ropa." Het thema zal in secties op verschil lende manieren worden belicht. Er zal gesproken worden over de verant woordelijkheid van kerken en christe nen voor eeri bijdrage voor de vrede, over de conseqquenties voor de ker ken van de snelle veranderingen in de moderne maatschappij en over de problemen van kerk, staat en Oecumenische gulle gift DEN HAAG Een jubilerende 'ooms- katholieke geestelijke in ons land is op een bijzonder gulle manier oecumenisch te iverk ge gaan. Duizend gulden heeft hij namelijk geschonken aan de her vormde zending. De geestelijke, die onbekend wenst 'te blijven, gaf hiermee een gedeelte van het bedrag dat hij bij zijn 25-jarig jubileum onder couvert ontving. Er waren zeker 11.000 mensen vol gens de Kamper politie en opvallend veel jongeren. De vrijgemaakte scho len hadden vrijaf gegeven voor deze landelijke manifestatie. De diverse sprekers accentueerden vooral de betekenis van de binding aan Schrift en belijdenis. Ontstaan, wezen en functie van de kerk ston den bovendien in het'middelpunt van de belangstelling. Daarmede raakte men dan tevens de kern van de huidi ge crisis in deze kerken. Een der sprekers, ds. I. de Wolff uit Enschede, merkte op dat aan tasten van de inhoud van de „belijde nis voeren moet tot aantasten van de leer van apostelen en profeten. Via de belijdenis willen wij echter, zei hij. de band vasthouden met onze geestelijke familie uit vorige Correcties Ds. De Wolff wilde de belijdenis niet op één lijn stellen met de Heili ge Schrift, maar 'hij waarschuwde wel tegen onderschatting van de Drie Formulieren van Enigheid:\|Wfj ten ons aan die belijdenis houden zolang de synode niet op wettige wij ze correcties heeft aangebracht en dat laatste zie ik nog niet gebeuren." Ds. De Wolff zei voorts: Onder ons zijn poreuze plekken waardoor het vergif van buitenaf binnensijpelt. Wij moeten de wacht betrekken bij Schrift en belijdenis. De Enschedese predikant merkte op dat steeds meer openbaar wordt dat de zogenaamde Open Brief is ontstaan in een geeste lijk klimaat dat hij een gevaar acht voor de vrijgemaakte Gereformeerde Kerken. Herderschap Prof. J. Kamphuis sprak over de reformatie in 1517, de afscheiding in 1834 en de vrijmak'rg in 1944. Uit de kracht van het evangelie is, zei hij, de kerk steeds tot reformatie geko men. Hij kritiseerde de oecumenische beweging van deze tijd. waarin naar zijn mening de eenheid boven de waarheid wordt gesteld. Er is bij het bezien van 1517 (refor matie), 1834 (afscheiding) en 1944 (vrijmaking) niet in de eerste plaats dankbaarheid voor de door de Here gegeven reformatie der kerk, maar verdriet om de scheuring en dat vond prof. Kamphuis beslist onjuist. Ach ter elke bekering zien wij de kracht van Christus. Zo is het met de enke ling. zo is het ook met de kerk. De bekering leidt tot nieuw leven en het nieuwe leven voert tot lof aan God. In de wederkeer der kerk tot Schrift en belijdenis zien wij het werk van Jezus Christus. De vrijma king is geen heilsfeit. zei prof. Kamp huis, maar is wel een krachtsbetoon van het vervulde heilsfeit. Trouw De Asser predikant H. Bouma zei dat bij de opleiding van predikanten trouw aan de onvervalste leer mag worden gevraagd. Voor iemand wordt toegelaten tot de studie zal die trouw moeten vaststaan, want het hangt voor een groot deel van die trouw af, wat er met de gemeenten zal gebeu ren. Ds. De Wolff merkte naderhand op: deze i woorden, zijn een ruggesteun voor curatoren die alleen studenten willen aanvaarden die niet instem men met de Open Brief. DS. BIKKER RIDDER DEN HAAG Ds. A. Bikker, de bekende zendingspredikant in de Christelijke Gereformeerde Kerken, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Verleden week vierde hij zijn veertigjarig ambts jubileum. Tevens is ridder in de orde van Oranje-Nassau geworden ds. G. Vis ser te Heereneen. die dezer dagen met emeritaat is gegaan. Hij was 42 I jaar predikant in de baptistenge meenten. Kennedy-ronde goed voor rijken STRAATSBURG Paul Prebisch. secretaris-generaal van d^, wereldhandelsconferen tie van de VN heeft gisteren in Straatsburg gezegd, dat de Kennedy-ronde wel van groot belang was voor de rijke landen, maar dat de ontwikkelings landen er maar magertjes zijn afgekomen. Sinds 1950 is het aandeel in de wereldhandel van de arme landen te ruggelopen van 27 tot 16 procent. De tendens is dat dit aandeel nog verder zal teruggaan en dat dit ernstige ge volgen voor de ontwikkelingslanden zal hebben. Prebisch, die sprak voor de Raad van Europa, zei dat begin volgend jaar in New Delhi een twee de wereldhandelsconferentie gehou den zal worden met twee punten op de agenda: een betere toegang tot de markten van de ontwikkelingslanden en een politiek van vrijstelling van invoerrechten van produkten van ont wikkelingslanden die op de markten Grote Antwerpse politie zoekt Nederlander ANTWERPEN De Antwerpse want politie is op zoek naar een Neder- met vier missen per lander, die in dienst was van een weekeinde wordt het firma in de Scheldestad en die piot aantal hervormde Bron- seling verdwenen zou zijn met een gangers ver door het auto van deze firma. Sedert zijn ver- anntal rooms-katholie- dwijning zou ook ten minste 25.000 ken overtroffen. worden vermist. aanvoer van groenten en fruit DEN HAAG Het mooie weer van de laatste weken is de oorzaak van een met vorig jaar vergeleken ongekend grote aanvoer van bijna alle groente- en fruitsoorten op de markten en veilingen. Er zijn in de week van 18 tot en met 23 september bijna twee keer zoveel tomaten aan gevoerd als in 1966, met als gevolg veel lagere prijzen. De aanvoer van komkommers ligt hoger dan normaal en er wordt veel bloemkool ver- van de geïndustrialiseerde landen worden aangeboden. De beslissingen die in de komende paar jaar geno men zullen worden, zullen uitmaken i of de wereld verdeeld zal zijn in gescheiden handelsblokken of zal groeien naar eon wereldomvattend systeem van zich snel uitbreidende handel Export eieren liep terug ZEIST De export van pluimvee- houderijprodukten heeft in de eerste acht maanden van dit jaar 327,8 mil joen gulden opgebracht, bijna dertig miljoen minder dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar. Deze teruggang komt bijna geheel voor rekening van de uitvoer van consumptie-eieren die met 36 procent daalde. Dat heeft de voorzitter van het Produktschap voor pluimvee en eieren gisteren meegedeeld. De vervoersondernemingen hebben het bedrijfsleven meegedeeld dat zij de luchtvaarttarieven voor transport van levende dieren drastisch zullen verhogen. Voorzitter Garrelds noem de dit de nekslag voor de met veel zorg opgebouwde export van een- dagskuikens. mensen met het echte recreëren moei te hebben en dat de diakenen d« „welzijnsofficieren in het leger van Christus", zoals ds. W. van Boeljen ze noemde hier een belangrijke taak hebben. Staatssecretaris mr. H. J. van da Poel hield de diakenen wat getallen voor. In 1870 kende men naast 3000 slaapuren 5000 uur werktijd en 1000 uur vrije tijd. Nu beschikt men ge middeld over 4000 uur vrije tijd en nog maar 2000 uur werktijd per jaar. Men heeft 125 vrije dagen (trouwens, de staatssecretaris vertelde, dat da Middeleeuwers dankzij het uitgebrei de kerkelijke jaar 105 dagen van hei jaar vrijaf hadden). Naast het scheppen van recreatie mogelijkheden stelt de overheid zich ook voorlichting, vorming en educa tie van de recreanten ten doel, maar daar ligt volgens mr. Van de Poel evenzeer een taak voor de diakenen. Hij pleitte voor de vorming van plaatselijke interkerkelijke gesprekskringen over het thema „Een goede vakantiebesteding." Sprong Ds. van Boeijen behandelde meer de theologische aspecten van de recre atie. Hij waarschuwde voor de veel gemaakte sprong van onze recreatie naar Gods recreatie (herschepping). Achter deze associatie kan een ge brek aan waardering voor de techno logische ontwikkeling schuil gaan. Alsof onze ai beid minder met d« herschepping te maken zou hebben als onze vrije tijd. Recreëren noemde ds. Van Boeijen completeren, aanvullen wat men no dig heeft om helemaal mens te zijn, levend uit de verzoening, ontspannen de sjaloom zoeken van het aards goe de leven in Gods gezelschap. „Sja loom" betekend ook welzijn en zo kwam ds. Van Boeijen tot zijn term „welzijnsofficieren." Er zullen heel wat gemeenteleden regelmatig beschikbaar moeten zijn, om een stuk van eigen recreatie te zoeken in het helpen recreëren van anderen. Werelddiakonaat Voorzitter J. de Boer deelde in zijn openingswoord mee, dat de Gerefor meerde Kerken dit jaar al ruim twee miljoen gegeven hebben voor het we relddiakonaat, maar dat om de be langrijkste zaken te kunnen steunen nog minstens een half miljoen nodig Dr. J. van Klinken, de directeur van het algemeen diakonaal bureau, gaat volgende maand verschillende gebieden in Azië bezoeken. Hij zal onder andere nagaan, hoe de wens van de synode gerealiseerd kan wor den, om hulp te verlenen in Vietnam. Van het miljoen, dat de gerefor meerde diakonieën bijeen willen bren gen voor een recreatiecentrum voor lichamelijk gehandicapten, is nu ruim drie kwart binnen. De heer K. P. Dekker kon vertellen, dat het pro ject (een nieuwe vleugel met zestig kamers aan De Blije Werelt) met een week of acht kapdicht is. De kosten zijn inmiddels gestegen tot 1,25 mil joen. Het gereformeerde diakonaat hoopt volgend jaar weer 3400 mensen, die weinig of geen gelegenheid tot recrea tie hebben, een week ontspanning op De Blije Werelt te verschaffen. Ontwikkelde negers in Z.-Afrika kiezen voor de Islam KAAPSTAD Een toenemend aan tal negers in Zuid-Afrika verlaat de protestantse kerken om over te gaan tot het rooms-katholicisme of de Is lam. Dit heeft ds. Beyers Naudé. di recteur van het Christelijk Instituut bekendgemaakt. De oorzaak noemt hij het feit, dat de protestantse kerken zich niet dui delijk uitspreken over rassenkwes ties. Vele ontwikkelde negers zou den voor de Islam kiezen, „omdat de islamitische leiders hun het bewijs leveren, dat de Islam werkelijk de broederschap en de vriendschap in praktijk brengt", aldus ds. Beyer# Naudé. NED. HERV. KLiw. Aangenomen naar Diever, kand. S. Glazenburg te Groningen, die bedankt voor Blijham (toez.); naar Wapenveld (bgw. wijkgem. in wording; toez.), C. de Ru te Zandvoort Bedankt voor Klaaswaal ftoez.). G. Tonkers te Hazerswoude. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Alblasserdam, W. ten Kate te Huizen (NH), die bedankt voor Beverwijk (vac. Joh. Knol). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Berkum, P. van Gurp te Oldehove. C'HR. GEREF. KERKEN Tweetal te Ouderkerk aan den Am- stel. kand. M. den Bleker te Apeldoorn en kand. W. van Sorge te Apeldoorn. UET WEER IN EUROPA Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel De Amerikaanse politie heeft in Luxemburg North Bergen. New Jersey, een par- tij marihuana van 600 kilogram in Frankfort beslag genomen. De waarde is 7 MOnchen miljoen. Genève Vanaf Kaap Kennedy is gisteren wenen de Lani Bird-3 communicatiesatelliet Innsbruck gelanceerd voor de verbindingen met j££™rid Australië en het Verre Oosten. I Majorca

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2