Nieuwe Leidse Courant Üj£r Plan voor bestrijding van werkloosheid SPINAZIE 600? 99 JAMIN iso "1.28 Twintig mille, verduisterd Ex-premier Griekenland durft spreken Voorstel vakcentralen: Raad arbeidsmarkt Hevige gevechten langs Suezkanaal H0LL. SNIJBONEN Donderdag 28 september 1967— 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich If gheblevan mijn hert In teghentpoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 De Britse minister van buitenlandse zaken George Brown vertoeft op het ogenblik in de Verenigde Staten, onder meer voor het bespreken .van enkele problemen met president Johnson. De staatslieden zitten riiet doorlopend achter de conferentietafel. Af en toe wandelen zij ook eens in de tuin van het Witte Huis. Dat praat namelijk gemakkelijker. De vakcentralen hebben een plan gelan ceerd om Het kwaad van de werkloosheid beter te kunnen bestrijden. Zij willen een speciale adviesraad, die alles wat voor de werkgelegenheid wordt gedaan, coördineert. Overheid en bedrijfsleven zullen, aldus het plan, terdege met deze raad rekening moeten houden. 0M„. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De drie werknemersvakcentralen, samenwerkend in het overlegorgaan, hebben vanmid dag het voorstel gelanceerd over te gaan tot stichting van een Raad voor de Arbeidsmarkt ter bevordering van de werkgelegenheid in ons land. De vakcentralen, die vrezen dat in het komende voor- en najaar het aan tal werklozen nog sterk zal toenemen, willen in deze raad vertegenwoordigers opnemen van werkgevers, werknemers en ministers. Om de belangrijkheid van de taak van de overheid binnen de raad tot tot uitdrukking te brengen; zal een regeringscommissaris als voorzitter moeten optreden. De vakcentralen zouden de raad een plaats willen geven binnen de Sociaal-Economi sche Raad. Overigens wil men de beleidsuit voering en de beslissingsbevoegd heid voor de werkgelegenheid laten waar zij nu ook is. Instellingen die reeds werken op het gebied van de werkgelegenheid, landelijk, regionaal of per bedrijfs tak zouden hiermee rustig kunnen doorgaan, maar de raad zal coördi nerend moeten optreden en op hiaten in het beleid wijzen. TEL AVIV Gisteren is langs het Suezkanaal urenlang hevig gevochten tussen artille rie-eenheden van Israël en Egypte. Hierbij zouden zeker 48 Egyptenaren en vier Israë liërs om het leven zijn gekomen. Het was een van de ernstigste schendingen van het bestand sinds de zesdaagse oorlog in juni. Volgens de Israëlische lezing open den Egyptische militairen het vuur op een Israëlische patrouille op vijf tien kilometer ten zuiden van Is- mailia waarna ook Egyptische tanks aan de beschieting gingen deelne men. Kairo beweert dat een Israë lische pantserwagen de eerste scho ten loste. Israëlische artillerie zou toen Ismailia onder vuur hebben ge nomen. BESCHADIGD Het duel breidde zich al spoedig uit over een afstand van honderd kilometer van Qantara in het noorden tot Suez in het zuiden. Het spoorwegstation en enkele tientallen huizen werden door Israëlisch vuur beschadigd, aldus radio-Kairo. Ook werd aanzienlijke schade aangericht in Qantara en Suez. Niet minder dan zeven Israëlische waarnemingspos ten zouden zijn vernietigd. Vanaf het moment dat de gevech ten uitbraken heeft de bestandscom missie van de Verenigde Naties po gingen gedaan een staakt-het-vuren tot stand te brengen. Pas de zesde poging had succes. Van de 48 Egyptenaren die het le ven lieten, waren er 36 uit Ismailia. Aan beide zijden vielen tientallen gewonden. Op 15 juli en 6 september kwamen bij ernstige incidenten meer dan hon derd burgers en militairen om het leven. In Gennep werk voor 200 man GENNEP De NV Papierfabriek Gennep gaat uitbreiden. Hierdoor komt er werk voor 200 man. Het omzetcij fer van het concern, dat vies vestigin gen in Europa bezit, zal door de uit breiding de 100 miljoen gulden gaan overschrijden. engelse snijcaramels niet duur wel heerlijk Aan de hand van kennis omtrent het beleid van de overheid, middel lange termijnplanning en inzichten van het bedrijfsleven, zal de raad ad viezen opstellen, die de overheid moeilijk naast zich neer kan leg gen. Deze adviezen nemen de controle functie van het parlement echter niet weg. Ze leggen een morele verplich ting op het bedrijfsleven. De advie zen worden openbaar. De raad kan ook optreden als in formatiebron over de toestand op de arbeidsmarkt. Belanghebbenden krij gen in de raad een nieuwe beroeps instantie. Zelf zou de raad in het kader van een algemeen coördineren beleid een stuk aanvullend beleid voor zijn rekening kunnen nemen door het creëren van fondsen ter bevordering van de mobiliteit van werkkrachten, en het volgen van aanvullend onder wijs, enz. Behalve op de departementale diensten'kan de r^ad bij zijn werk dan ook een beroep doen op het Centraal Planbureau, het Centraal Bureau voor de Statistiek, econo- misch-technologische instituten en dergelijke organen. Meer invloed Bedrijfstaksgewijze planning op lange térmijn zou in belangrijke ma te kunnen steunen op het werk van de Raad voor de Arbeidsmarkt. In het algemeen rekenen de vakcentra len erop, dat het bedrijfsleven een grotere invloed zal krijgen op het arbeidsmarktbeleid van de overheid en dat dit beleid zal worden geïnten siveerd. De arbeidsmarkt krijgt een beperkte staf van personeel, aldus het plan van de vakcentralen. Regionaal Prinses Margaret van Engeland en haar kinderen: Lady Sarah Armstrong-Jones (3 jaar) en Viscount Linley, David Albert Charles (6 jaar). De foto is ge maakt door Norman Parkington. Ook denken de vakcentralen aan regionale organen voor de arbeids markt: colleges van deskundigen uit de kring der provinciale en gemeen telijke overheden en uit werkgevers- en werknemersorganisaties. De regionale organen kunnen voor hun gebied coördinerend optreden en prioriteitsprogramma's opstellen, welke de raad weer kan inpassen in zijn totaal beleid. Regionale- organen kunnen voorts adviezen uitbrengen en moeten on derling samenwerken en gebruik maken van andere, reeds lang be staande regionale colleges, die zich ook bezighouden met arbeidsmarkt vraagstukken. Een tweemotorig straalvliegtuig is gisteren op een schoolplein in de Amerikaanse stad Dallas neerge stort. Alle zeven inzittenden kwa men om het leven. De school was vroeger uitgegaan wegens een lera renvergadering. Prinselijk paar gaat zeilen DEN IIAAG Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren naar Zuid- Frankrijk gevlogen voor een zeil vakantie aan boord van hun jacht de Groene Draeck. Ze hopen half oktober weer in ons land terug te zijn. ALITEITS DIEPVRIES De meeste vrouwen kun nen beter geld opmaken dan bedden. DE BOISSON Kerken staan achter werk NBG - pagina Kernmerk De burgemeester in oor logstijd verdient in het algemeen meer waarde ring dan Nederland hem placht te geven. Burge meester Boot van Hilver sum heeft daar een boek over geschreven. pag. 4' TRAGEDIE VAN CAMUS: „DE RECHT- VAARDIGEN - PAG. RADIO TV HIT WEER Enkele buien DE BILT Ten westen van Ierland verplaatste de kern van een depressie zich iets in zuidwestelijke richting, terwijl een gebied van hoge luchtdruk zich handhaafde boven onze om geving. Tussen deze twee sys temen blijft een zuidwestelijke stroming ontstaan, waarin kleine storingen vergezeld van wat re gen of een onweersbui worden meegevoerd. De depressie breidt zijn in vloed in oostelijke richting uit, waardoor in onze omgeving de onstabiliteit wat zal toenemen. DE BILT Veranderlijke be wolking met plaatselijk een bui. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Aanvankelijk weinig, later matige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 29 september zon op 6.36. ond« DEN HAAG De 51-jarige procura tiehouder J. A. van W. uit Rijswijk van de Amrobank heeft de laatste I twee jaar een aantal effecten verduis terd ter waarde van 20.000. De I is gearresteerd en zal morgen bij de officier van justitie worden voorgeleid. Bij een internonderzoek bemerkte de Amrobank de vermissing van effecten, die klanten bij de bank in bewaring hadden gegeven. De man bekende de effecten te heb ben verduisterd. Hij verkocht ze voor f 20.000, het geld ging in het gezin op. De klanten zijn door de bank schade loos gesteld. STRAATSBURG De vergade ring van de Raad van Europa heeft vandaag besloten, dat de onderhan delingen voor de Britse toetreding tot de EEG zo spoedig mogelijk moe ten beginnenen. ATHENE Voor het eerst sinds de militaire staatsgreep heeft een van de vooraanstaande Griekse politi ci het militaire bewind ge waarschuwd snel de politieke vrij heid te herstellen. Het is de afgezette premier Kanellopoelos, leider van de conservatieve radicale unie. Hij zei dat het huidige militaire regime plaats moet maken voor het vrije politieke leven. Het politieke le ven moet echter na de lessen van het verleden en het huidige avontuur wel worden hervormd. Kanellopoelos wraakte beweringen van de militaire leiders dat de oude politici corrupt waren. Ik weet niet of zij die nu het land regeren wijzer en eerzamer zijn dan wij die het voorheen bestuurden. Politieke waarnemers in Grieken land achten de arrestatie van de staatsman na zijn uitlatingen, tegen over journalisten in zijn woning, niet onwaarschijnlijk. Naar vgn welingelichte zijde in Athene is vernomen is het Griekse kabinet gisteravond speciaal bijeenge komen om zich over de uitlatingen van Kanellopoelos te bezinnen. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Volkslening AAN extra-middelen voor de ontwikkelingshulp te komen overweegt de regering een volksle ning tegen lage rente (Z'/s, 3 pet.?). De opbrengst zou tegen hetzelfde rentepercentage aan de hulpbehoe vende landen moeten worden door gegeven. Wat de bestemming betreft denkt de regering o.a. aan de mede financiering van projecten van het particulier initiatief. Er is nog niets besloten. De rege ring overweegt alleen. De medede ling is dan ook kennelijk bedoeld als een proefballonnetje. Reacties zijn er al. Zo heeft de Sjaloom-groep zich afwijzend opgesteld. Ook ander* kampioenen voor meer hulpverle ning zijn niet enthousiast. Over de tegenstanders van ontwikkelings hulp zwijgen we maar. Benieuwd zijn we vooral naar de houding van de protestantse kerken. Die zouden in de lening een door kruising kunnen zien van hun voor volgend jaar voorgenomen actie die twintig miljoen voor ontwikkelings hulp en zending moet opbrengen. In theorie hoeft het een het ander niet te bijten, maar er zijn nu eenmaal ook duizenden kerkmensen voor wie de verleiding om met rente te lenen in plaats van uit naastenliefde te geven net iets te groot kan zijn. Er zitten zekere positieve kanten aan het denkbeeld van de regering. Via de volkslening krijgen de arme landen gelden die hun schuldenlast wegens rente en aflossing aanmer kelijk minder verzwaren dan bij tal van andere hulpverleningsvormen. Te waarderen is ook de bedoeling om het volk als geheel meer bij de ontwikkelinghulp te betrekken. Maar daaraan zit ook een risico vast. Recente enquêtes hebben aange toond, dat de hulpverlening nog niet echt leeft in ons volk. Zelfs inciden tele anti-hongeracties blijken niet altijd een succes. Als nu de lening geheel of gedeeltelijk op een misluk king uitloopt, kan dat worden uitge legd als een negatief referendum over de ontwikkelingshulp als zo danig. Dat kan z'n terugslag hebben op de activiteiten van het bedrijfsle ven, misschien ook op de inspanning van regering, politieke partijen en kerken. En dat moeten we in geen geval hebben. Het is maar goed dat de regering nog niets definitief heeft besloten en eerst het voor en tegen zorgvuldig tegen elkaar wil afwegen. Bij de Mexicaanse stad Monterey zijn gisteren een goederen- en een passagierstrein met elkaar in botsing gekomen. Twintig personen werden gedood. Klucht TJET hoofdbedrijfschap detallhan- del heeft gisteren opnieuw ge sproken over invoering van een vijf daagse werkweek voor het winkel personeel. De drie machtsblokken binnen het bestuur van het schap bleken dui delijk tegenover elkaar te staan! werknemers, werkgevers en groot winkelbedrijf. Alleen een vertegenwoordiger van de Christelijke Middenstandsbond bracht het meeste begrip op voor de maatschappelijke ontwikkeling. Hij steunde een werknemersvoorstel voor een vrije zaterdagmiddag en een koopavond op vrijdag. Dat bedrijfsgenoten in een bedrijfs tak zélf zoveel mogelijk orde op za ken stellen is goed. In deze zin Is de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie een winstpunt. Maar wanneer allerlei geharrewar het op den duur toch nodig maakt, dat de regering knopen doorhakt, wordt het spel van een publiek rechtelijk bedrijfsorgaan als het hoofdbedrijfschap een potsierlijke vertoning. De zitting van gisteren was niet veel meer dan een klucht, waarbij alle partijen proberen de ander in tactiek te slim af te zijn zonder tot zaken te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1