„Artsen tekenen maar briefjes" JAN J. SCHOONHOVEN Geharrewar over op vrij zaterdagmiddag Rennies Ambtenaar een goede baan je wordt niet uitgezogen PJ* k n Volkslening voor ontwikkelingshulp Protest vader Regis Debray Sjaloom tegen lening voor arme landen na Nieuwe Volvo van tweedeurs succes P 144 REGERING: KNOOP DOORHAKKEN DELTA MET IMAGO Fel verzet tegen zaterdagsluiting 11 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1967 Van onze Delftse redactie) DELFT Omringd door vrouw, kinderen, drank en beat- muziek in een vertrek dat lijkt op woonkamer en atelier: Jan J. Schoonhoven. Donker-vrij-woe lig achterover gekamd haar, diepliggende ogen achter een bril zijn handen spelen wat ner veus over het model van reliëf) en een wat sarcastische uitdrukking in zijn gelaat: dat is kunstschilder Schoonhoven. Deze drieënvijftigjarige Delft- se P.T.T.-ambtenaar en kunst schilder heeft op de Biennale in Sao Paolo één van de tien hoofd prijzen voor zijn ingezonden werk ontvangen. Dit betekent een tiende deel van zestig mil joen Braziliaanse cruzeiros of op zijn Hollands tienduizend gullen. Met nog twee Nederlandse kunste naars: Ad Dekkers en Peter Struic- ken was hij door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk aangezocht om werk voor deze Braziliaanse Biennale in te sturen. Met een reliëf heeft hij deze prijs van Sao Paolo veroverd. Ongecom pliceerd, recht op de man af, praat hij over zijn kunst. „Ik maak pre cies datgene, wat ik zelf wil. Dat zijn dan voornamelijk reliëfs en tekenin gen'.' Over de combinatie ambtenaar en kunstschilder is hij kort: „Dat ambte- narenleven ligt me wel en er is toch e^n eenheid tussen je leven en wat je maakt. Die reliëfs zijn het voor Över die eenheid tussen leven en wat je maakt, bedoelt hij de gelijk matigheid van een bureaucratisch bestaan en de wetmatigheid van een [eerlijke bijkans Kafkaiaanse ver- reliëf, fceei „Vroeger zat ik op de Dit en Kijkgelden. Daar beginnen en dus kuam ik altijd eerder en ging wat zitten lezen. De chef kuam precies op tijd en het stemde hem altijd goed ah hij zag, dat ik er al was. Nu zit ik op de Centrale Afdeling Gebouwen in Den Haag. Daar is de chef altijd te laat. Dus heeft het voor mij geen om vroeg te komen, want de chef REGERING OVERWEEGT: DEN HAAG De regering heeft nu officieel meegedeeld, dat ze een langlopende volks lening tegen lage rente voor de hulp aan arme landen over weegt. Op deze wijze probeert ze aan extra middelen voor de ont wikkelingshulp te komen boven de f 525 miljoen, die ze volgend jaar voor dit doel uit de schat kist beschikbaar stelt. Minister Udink (ontwikkelingshulp) deelt dit mee in de memorie van toelichting op de begroting 1968 van Buitenlandse Zaken. De minister hoopt, dat er behalve Atoomteehniek contra honger WENEN Dc atoomtechniek kan een grote rol gaan spelen bij de strijd tegen de honger in de wereld. Een gecombineerde atoomenergiefa- briek kan bijvoorbeeld duizend mega watt elektrische energie opleveren en tevens dagelijks 1,520 miljoen liter zoet water maken uit zeewater. Bovendien kan een dergelijke fa briek nog een grote hoeveelheid kunstmest, ammonium en fosfor leve ren. Met deze produkten uit een enke le fabriek kan nu al in tot dusver onvruchtbare gebieden graan worden verbouwd voor enige tientallen mil joenen mensen. Dit zei de voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie Saeborg gisteren tijdens de conferen tie van de internationale organisatie voor atoomenergie in Wenen, die ge heel in het teken staat van het niet-verspreidingsverdrag. In een boodschap aan de vergade ring zei president Johnson dat de atoomenergie een geweldige kracht voor de verbetering van het mensen leven in de gehele wereld kan wor den wanneer het gelukt, de ontwikke ling van de atoomenergie voortaan te beperken tot vreedzame doeleinden. Hij wekte de afgevaardigden op tot .het zoeken naar nieuwe wegen tot vreedzaam gebruik van atoomener gie. de harde matras met alle comfort vancea zachte! CAMIRI In het proces tegen de Franse schrijver Regis Debray is het gisteren weer tot protesten ge komen van de verdediging. De vader van de schrijver, een vooraanstaand Parijs advocaat liet weten dat hij zich terugtrok omdat de Boliviaanse krijgsraad hem het recht onthield met zijn zoon overleg te plegen. Voor het gebouw waar het proces wordt gevoerd demonstreerden giste ren vijftig mensen die leuzen riepen als „dood aan de verraders" en „wij willen de hoofden van Debray en Bustos". deze lening ook nog particuüere bij dragen komen naast de speciale ac ties, onder meer van kerkelijke zijde, die reeds zijn aangekondigd. Dit geld is dan bestemd voor de niet-commerciële particuliere orga nisaties, die zich inspannen voor de arme landen. De aangekondigde volkslening staat los van de samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven in een op te richten financieringsmaatschappij. De ze maatschappij kan particuliere in vesteringen in de ontwikkelingslan den stimuleren en voor dit doel lenin gen op de kapitaalmarkt opnemen. De leningen wil de regering met een bedrag van 115 miljoen garanderen. Minister Udink kondigt een vierja- renprogram aan, waarin wordt aange geven welke vormen van ontwikke lingshulp op middellange termijn voorrang zullen krijgen en aan welke landen Nederland in het bijzonder aandacht zal schenken. ODIJK (U.) De Sjaloomgroep staat volstrekt afwijzend tegenover het voor nemen van de regering ten behoeve van de ontwikkelingshulp een obliga tielening uit te schrijven. Dit blijkt uit een verklaring van de groep, die mede werd ondertekend door onder meer de federatie van jongeren groepen in de Partij van de Arbeid, de Hervormde Jeugdraad in Nederland, de Arjos, het Nederlands studenten bureau voor internationale coöperatie en de Unie voor katholieke studenten in Nederland. Sjaloom noemt de regering een vreemdeling in eigen land als ze door middel van een lening met rente meent de bereidheid van het Nederlandse volk tot ontwikkelingshulp te moeten peilen. Zo'n verkapt referendum is des te erger, aldus Sjaloom, omdat de over heid (die kennelijk doof is gebleven voor vele andere adviezen) het bedrag voor ontwikkelingshulp nauwelijks verhoogd heeft. Er wordt een klemmend beroep op het parlement gedaan het beleid van de regering radicaal te corrigeren. Jan Schoonhoven heeft in de afge lopen jaren aardig verkocht. Hij raakte werk kwijt aan de gemeente musea van Den Haag, Amsterdam en Eindhoven. Ook staat hij onder con tract van de Haagse galerie Orez. Binnênkort zal hij in het Haagse Gemeentemuseum een tentoonstel ling openen. De kunstschilder-amb tenaar heeft voor de gemeente Delft een geschenk vervaardigd voor het nieuwe „postkantoor". „Mijn werk heeft nu eenmaal een architectonis aspect. Je persoonlijke fantasie is beperkt tot een minimum. Je moet je onder werpen aan het element. Maar het gaat nu net om dat kleine beetje extra. Dat beetje persoonlijke in- De Delftse kunstschilder voelt er niet veel voor om zijn baantje bij de P.T.T. op te geven om de ge hele dag aan de kunst te kunnen be steden. Geen leraar Muziekkorpsen niet opgeheven Van onze Haagse redactie DEN HAAG De galaruniformen van de militaire muziekkorpsen die op non-actief zijn gesteld, zullen niet worden verkocht. De legervoorlichtingsdienst deelt mede dat er wat betreft het op non- actief stellen van een viertal mili taire korpsen nog wat verwarring bestaat. Het is niet waar, dat deze korpsen, waaronder de Limburgse Jagers, opgeheven zullen worden. Ze zullen een sluimerend bestaan leiden, hetgeen betekent dat ze niet meer zullen optreden. Deze maatregel is genomen in het kader van de bezuinigingen van het ministerie van defensie. Zodra de economische situatie beter is, zullen de korpsen weer optreden. De uni formen van de korpsen zullen voor lopig in een legerdepot worden op geslagen. Sir James Learmonth, een van de grootste deskundigen op het gebied van de chirurgie van bloedvaten, is gisteren in Schotland overleden. Hij is 72 jaar geworden. de harde matras met alle comfort van een zachte! ninklijke Academie in Den Haag gedaan, maar als tekenleraar word je de héledag zo uitgezogen, dat je 's avonds alleen nog maar kan kassie kijken. Nu ben ik vrij om te maken wat ik wil en hoef ik niet te maken om te verkopen. Het ambte- narenbestaan heeft wat dit betreft beslist voordelen". Jan Schoonhoven maakte tot ze ven jaar geleden zijn reliëfs op ge voel tot een bevriend architect hem mathematische reeksen uitlegde, waardoor evenwicht en strutuur in zijn werk beter werden. Voor hem ligt het telegram uit Sao Paolo. „Op de Biennale heeft U één van de tien hoofdprijzen ge wonnen". Een mooie, nieuwe mijl paal van deze kunstenaar (Van onze redacteur automobilisme) DEN HAAG Het succes van de Volvo P 144 heeft de Zweedse fabrikant doen beslui ten een tweedeurs versie op de markt te brengen. Deze P 142 heeft een bijzonder fraaie lijn, een brede instap en veel ruimte in het achtercompartiment. Het standaardtype is ongeveer 600 gulden goedkoper dan de stamvader. Een gedeelde stuuras, «en «...uc- e- Het nieuwe type hoofdremcilin- (behalve op de Favoriet) Dit jaar wordt een verkoop ver. der, dat reeds bij de 144 werd inge- en een' schokabsorberen<J stuurwiel wacht van 3200 exemplaren - onge voerd. is uitgerust met twee volledig behoMn tot de voornaamste wijrigin. veer een derde van de vraag is al op gescheiden reservoirs voor de rem- .ie p 130 serie De p 133 2ag de 144 gericht wat betekent dat vloeistof. Het waarschuwingslampje. g,, vermogen van 2ijn krachtbron deze Haagse firma de meeste wa- De sterke uitbreiding heeft een verbouwing van anderhalf miljoen gulden noodzakelijk gemaakt. Juist dezer dagen is het tienjarenplan, dat hiervoor ontworpen is, voltooid. De 3,5 liter saloon en de 3,5 liter coupé zijn de eerste nieuwe mo dellen van Rover na de fusie met Leyland. De grote veranderingen liggen onder de motorkap. De nieu we lichtmetalen V 8 motor die wordt gemonteerd, levert 30 per cent meer vermogen dan de oude zescilinder krachtbron. Beide mo dellen hebben de beschikking ge kregen over 160 pk, waarmee een topsnelheid van 185 kilometer per uur kan worden gehaald. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het hoofdbe drijfschap detailhandel heeft gisteren de zoveelste klucht op- koop ik meer effecten voor hetzelfde geld.. Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,- aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullenHoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit UTRECHT „Aan de ef- Amsterdam, ficiency in ziekenhuizen valt te Utrecht, nog veel te verbeteren. Daar- Volgens prof. Groen de Irenehal van patiënten worden vol- omdat het bezoek van consu- gens prof. Groen vaak te lenten wordt uitgesteld of veel verschillende medica- omdat bijvoorbeeld het nodig, dat ieder ken veel artsen zich schul- menten tegelijk voorgeschre- röntgenafdeling werkt met lid van het personeel niet 1 dig aan het veroorzaken alleen meewerkt aan het be- onnodige hoge kosten. Ze wat minder zou langrijkste doel, de zorg hoeven alleen maar een voor de patiënten, maar ook briefje te ondertekenen voor de efficiënte functione- vrijwel elk laboratorium- of röntgenonderzoek voor een bepaalde patiënt en maken daar vaak een compleet ge bruik van. ook al zou een meer gedetailleerde diag- •ooraf veel van deze tijdrovende acti- ring van hef ziekenhuisbe- drijf. Men moet zich verant woordelijk voelen voor de totale gang van zaken." Dit zei gisteren prof. dr. J. J. Groen, voormalig hoofd kostbare e van de tweede kliniek voor viteiten inwendige ziekten ven, terwijl men met heel een tekort aan personeel. kunnen Van zeer groot belang volstaan. noemde prof. Groen de tus- Aan de efficiency ont- sen-menselijke verhoudin- breekt ook voor wat de bed- gen in het ziekenhuis. Alles 1 denbezetting betreft nogal wat de stemming van het wat, Soms moeten patiënten personeel ongunstig dagen langer in een zieken- beïnvloedt, kan zich indi- huis blijven, alleen maar rekt uiten in een minder omdat bepaalde onderzoekin- goede' verzorging van de zie- gen op een bepaalde dag ken, een verhoogd ziektever van de week worden ver- zuim van het personeel en rbodig maken, richt, of omdat hel hoofd een minder economische afdeling toevallig functionering van het zie- gevoerd. Op verzoek van een vijftal leden was het bestuur in spoedeisende vergadering bij eengeroepen om nog voor 1 no vember de zaak van de vijf daagse werkweek voor het win kelpersoneel te regelen. Het ge heel is echter op een fiasco uit gelopen. De vijf werkgeversleden (de Chr. Middenstandsbond deed niet mee; de ze wil een vrije zaterdagmiddag met een koopavond op vrijdag), die een motie hadden ingediend wilden de bestaande tijdelijke verordening per manent maken en daarmee de zaak als afgedaan beschouwen. Dat er van deze verordening met een rouleersysteem, waarbij ieder personeelslid per week een steeds wis selende dag vrij krijgt, niets terecht is gekomen, daaraan zag men voor het gemak voorbij. Hier en daar is er winkelpersoneel dat nog 30 tot 60 vrije dagen tegoed heeft, die wel nooit gegeven zullen worden. Dit mislukte systeem wilden de werkgevers in midden- en kleinbe drijf samen met het grootwinkelbe drijf permanent maken. Behalve de werknemers waren ook enkele werk geversleden hiertegen, zodat de meer derheid (14 stemmen) weigerde het voorstel in behandeling te nemen. De gewijzigde verordening wordt nu eerst in het publicatieblad van de Sociaal-Economische Raad bekend ge maakt en vier weken voorgehangen en op 25 oktober zal het HBD deze verordeningswijziging in behandeling nemen. Deze behandeling wordt dan opnieuw een farce, want het is op dit moment al zonneklaar dat ook dan voor deze verordening niet de noodza kelijke tweederde meerderheid zal bestaan. Zaterdagmiddag Vertegenwoordigers van werkne mers en dc Christelijke Midden standsbond hadden gisteren een meer reëel voorstel ingediend. Zij vroegen steun voor een vrije zaterdagmiddag en een verkoopavond op vrijdag: 's zaterdags verkoop tot 1 uur en vrijdag tot half tien 's avonds. Deze groep uit het HBD wilde de commissie herziening Winkelslui tingswet van het hoofdbedrijfschap verzoeken op korte termijn een onl- werp-advies tot wijziging van de Winkelsluitingswet gereed te maken in bovenbedoelde zin. Om een elegant gebaar te maken tegenover de werkgeversleden buiten de Christelijke Middenstandsbond werd ook de behandeling van dit voorstel aangehouden tot 25 oktober a.s. De behandeling van dit agenda punt komt dan nog vroeg genoeg, om dat de commissie herziening Win kelsluitingswet van het HBD eerst op 31 oktober vergadert. Chaos Wilhelmlnagasthuis in Ook bij de behandeling een paar vrije dagen heeft, kenhuisbedrijf. Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? op de huidige verordening met een rouleringssysteem afloopt, geen nieu we verordening gereed zal zijn. Voor geen enkel standpunt is een tweeder de meerderheid binnen het HBD-bestuur te vinden. Na 1 november zal er daardoor voor het winkelpersoneel een chao tische toestand ontstaan en zal iedere werkgever op zijrf eigen wijze al of niet tot een systeem van vijfdaagse werkweek kunnen overgaan. Uiteindelijk zullen regering en par lement het laatste woord moeten spre ken. De regering immers moet met een wetsvoorstel tot wijziging van de Winkelsluitingswet komen, na zich hierover door de Sociaal-Economi sche Raad. te hebben laten adviseren. Hoewel winkelsluiting en werktijd winkelpersoneel in theorie geheel af zonderlijke zaken zijn, wijst de prak tijk uit dat beide zaken niet geschei den kunnen worden. Alleen de een manszaak kan langer openblijven dan de winkeltijden voor het perso neel aangeven. De oplossing van het probleem zal daarom tot volgend jaar moeten wachten, ondanks het kramp achtige onmachtsvertoon van het hoofdbedrijfschap detailhandel. Maandag Ook de maandagsluiting, die met name de textieldetailhandel voorstaat, biedt geen oplossing, om dat het personeel helemaal niet gesteld is op een maandagsluiting. De verloofde van het winkelmeisje heeft niet op maandag vrij, de kinderen moeten op maandag naar school en bovendien zou voor de groothandel en het vervoersbedrijf de week ver kort worden tot vier in plaats van vijf dagen. Prij sverhogend In dc vergadering van het HBD van gisteren gaf de heer Fogarin na mens de werknemers nog een uiteen zetting over de onhoudbaarheid van het huidige rouleersysteem. Het werkt sterk prijsverhogend, omdat ^extra personeel moet worden aange trokken. De service aan het publiek neemt af door geringere deskundig heid van het personeel en een vermin- Nieuwe slagzin: DEN HAAG Holland, industriële delta in Europa. Dat is de slagzin waarmee de economische voorlich tingsdienst een campagne gaat voe ren om er het buitenland van te door dringen, dat Nederland niet alleen op toeristisch en agrarisch gebied iets te bieden heeft, maar daarnaast een mo derne industriële natie is. Naast het molens- en klompen beeld dat men zich in het buitenland van Nederland maakt wil de econo mische voorlichtingsdienst een in dustrieel image voor ons land opbou- Dr. G. H. J. Abeln, directeur van de EVD heeft gisteren iets verteld over de nieuwe campagne. Hij zei dat Duitsland reeds wel een industrieel image heeft. Elk industri eel merkprodukt van Duitse oorsprong heeft al een aureool van kwaliteit en deugdelijkheid, ook indien het merk nog niet bekend is. Dat geeft de ex porteur een extra ruggesteun. Daarom is er ook alles voor te zeg gen het industriële imago van ons land te versterken. Instituut voor vredespolitiek (Van o parlcmentsredactie) DEN HAAG De regering hoopt dat binnenkort een Nationaal insti tuut voor vredesvraagstukken kan worden opgericht Zij zal daarvoor een subsidie van 250.000 in 1968 verstrekken. Aldus minister Luns in de toelich ting op zijn begroting. Hij meent, dat in Nederland steeds meer behoefte bestaat aan een niet-gouvernemen- teel instituut, dat zich toelegt op stu die, voorlichting en vormingswerk met betrekking tot vraagstukken van vrede en veiligheid. derde binding consument en verko per. Bovendien betekent het rouleer systeem een rem op de personeelswer- ving. Als voordelen voor de vrije zater dagmiddag noemde hij op: de koop avond op vrijdag, geen ondeskundig personeel, geen ongelijke concurren tie (verschil in openingstijden), geen extra personeelskosten en een waar devoller weekend ook voor de onder- (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Naar wij ver nemen is het vrijwel zeker, dat de drie werknemersvakcentralen zich zullen stellen achter de eisen van de vakbonden voor winkelpersoneel inzake de vrije zaterdagmiddag. In meerderheid (met uitzondering van de Chris telijke Metaalbedrijfsbond) heeft de detailhandel, zowel midden- en kleinbedrijf als het grootwin kelbedrijf zich tot nog toe af wijzend opgesteld tegenover een vrije zaterdagmiddag voor het winkelpersoneel. Ook een avond verkoop op vrijdag bracht geen verandering in het standpunt. Nu het werknemersstandpunt zo krachtig wordt gesteund komt vooral het grootwinkelbedrijf in moeilijk heid. Nog meer dan het midden- en kleinbedrijf heeft het grootbedrijf steeds de vrije zaterdagmiddag radi caal van de hand gewezen. Het lijkt thans niet uitgesloten, dat wanneer de regering zich binnenkort over de winkelsluitingswet gaat bui gen. de vrije zaterdagmiddag toch uit f'.e bus komt. De grootwinkelbedrij ven zullen dan ook op zaterdagmid dag moeten sluiten. Moet de detail handel volgens wettelijke bepalingen op zaterdagmiddag sluiten dan heeft uiteraard ook het personeel vrijaf. Over de spoedeisende vergadering, die het hoofdbedrijfschap detailhan del gisteren aan deze zaak wijdde, leest mtn elders in dit nummer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11