Leuzen van Mao schalden over de Waalhaven Protest aan verkeerde adressen PROPAGANDASCHIP IN ROTTERDAM Stuurman verdronk bij reddingswerk OAS boycot Cuba TWEE SPANJAARDEN LEVEND VERBRAND Uit de Haagse hof geplukt 5 MAANDAG SS SEPTEMBER 1** Drama op de Schiekerk ROTTERDAM By het redden van Zuidslavische schipbreu kelingen in de Indische Oceaan is zondagochtend eerste stuur man C. J. Brouwer (39) uit Heiloo van het m.s. Schiekerk op tra gische wijze om het leven gekomen. Hij hing aan een lijn langs de romp van zijn schip om enige zwaargewonde zeelieden uit het water te halen toen een hoge golf hem tegen de scheepswand sloeg. De lijn brak en de heer Brouwer was snel uit het zicht verdwenen. De gehele zondag is de Schiekerk (9830 ton) aan het zoeken naar hem geweest, met behulp van vliegtuigen. Het was echter tever geefs. De Schiekerk voer tegen de avond richting Durban in Zuid- Afrika, waar de Zuidslaven aan land werden gezet. De Schiekerk vond gisterochtend bij toeval een vlot met 14 opvaren den van het Zuidslavische schip Trebinje (4700 ton), dat zaterdag- Schipholherrie AMSTELVEEN Tijdens een teach-in over bestaande en komen de geluidshinder van Schiphol voor de aanliggende gemeenten te Am stelveen zijn harde noten gekraakt. Niet alleen over het euvel zelf, doch evenzeer over het gebrek aan communicatie tussen bewoners en overheden, de overheden onderling en tussen ambtelijke organen en overheden. Via een steekproef kwam aan het licht dat de betrokken bewoners slechts voor een gering deel naar democratische middelen hadden ge grepen om hun bezwaren kenbaar te maken. Het Amsterdamse libera le raadslid drs. A. Pais gaf grif toe dat hier ernstig tekort is geschoten in contact tussen bevolking en ver tegenwoordiging. Sedert 1961 is er veel verdoezeld voor de burgerij. De heer Ed van Thijn, socia listisch Kamer- en raadslid vond dat er teveel „dossier-politiek" wordt bedreven waardoor democra tische besluitvorming faalt. Indien zijn vragen aan minister Bakker straks niet bevredigend worden be antwoord, zal hij een interpellatie aanvragen. Mr. dr. M. J. J. Imkamp van D-66 zei dat er ten behoeve van bepaalde belangen met de openbaar heid is gespeeld. Uit de zaal werd burgemeester Samkalden verweten dat hij niet aanwezig was. Anderen begrepen, dat hij nog niets kon zeg gen over het probleem. Tot grote verbazing van de aan wezigen vertelde piloot O. Fer- werda, dat Schiphol geen richt lijnen heeft voor het in- en uit vliegen van de machines. De vliegvelden van New York, Lon den en Kopenhagen hebben zones voor het uitvliegen van de toe stellen met het oog op de ge luidshinder. Maar een piloot, die Schiphol verlaat, mag rustig over Amsterdam vliegen. ochtend met een brand in de ma chinekamer had te kampen. Toen bleak dat het vuur niet kon wor den geblust, gingen de 50 opvaren den van boord. Op het uitgezonden noodsein kwam als eerste het Nederlandse schip Karachi. De opgegeven positie van 380 kilometer ten noordoosten van Durban bleek echter onjuist te zijn. Urenlang werd zonder resul taat de zee afgezocht. De Trebinje had een verkeerde positie opgege ven, zo bleek later. De Schiekerk vond na het vlot met de 14 man, die moeizaam aan boord konden worden gebracht, een tweede vlot met 36 man. Bij het redden van deze opvarenden ver dronk stuurman Brouwer. WASHINGTON De ministers van buitenlandse zaken van de Or ganisatie van Amerikaanse staten hebben gisteren een resolutie aange nomen, waarin wordt besloten alle schepen, die goederen van en naar Cuba vervoeren, te boycotten. Van de 21 ministers onthielden die van Mexico, Chili, Ecuador, Columbia en Uruguay zich van stemming. De conferentie veroordeelde het huidige Cubaanse bewind wegens zijn herhaalde inmengingen in de binnenlandse zaken van Bolivia en zijn aanvallen op Venezuela en an dere Latynsamerikaanse landen. Inbreuk De ministers besloten met alge mene stemmen de Verenigde Naties te laten weten dat de ondermijnen de activiteit van Cuba een inbreuk vormt op een in 1965 door de Volke renorganisatie aangenomen resolu tie inzake niet-interventie. De OAS-conferentie was bijeen geroepen op verzoek van Venezuela, dat gevraagd had om meer actie te gen terroristen en guerrilla-strijders, die volgens dit land in Cuba worden opgeleid. NEWSWEEK: Duitse raketgeleerde werkt in China NEW YORK De Duitse raketge leerde Wolfgang Pilz werkt al drie maanden in China aan de ontwikke ling van een stelsel van ballistische raketten. Dit schrijft het Ameri kaanse blad Newsweek. Pilz was in de Tweede Wereldoor log assistent van prof. Werner von Braun en nam in 1960 de leiding op zich van een team geleerden en deskundigen, dat zich in Egypte bezig hield met de ontwikkeling van draag- raketten. Nauwelijks was de Li Ming in de Rotterdamse haven afgemeerd of de bemanning van een Chinees schip, dat reeds in de haven lag, begaf zich met trommel- en ke telmuziek aan boord, onder het schreeuwen van allerlei citaten uit het (rode) Mao-boekje. Mao op rondreis HONGKONG De voorzitter van de Chinese communistische partij, de 73-jarige Mao-Tse-toeng, heeft pasge leden een deel van noord-China en het zuidelijk deel van midden-China bezocht, aldus het persbureau Nieuw-Ohina. Hij kwam de culturele revolutie inspecteren. Volgens het persbureau is de toestand in de be zochte gebieden „nog nooit zo schitte rend geweest". Maanverkenner - 2 weken winterslaap PASADENA Vanuit het ruimte- laboratorium te Pasadena in Califor- nië heeft men zondag het instrumen tarium van de Surveyor-5 op het maanoppervlak op nonactief gesteld in verband met het invallen van de maannacht, die twee weken zal du- Om de instrumenten tegen een kou van 155 graden Celsius onder nul te beschermen, is een verwarmingssys teem ingeschakeld. Tot nu toe heeft het maanschip onder meer de beste foto's van de zon naar de aarde geseind, die ooit zijn genomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Chine se propagandaschip Li Ming is zaterdagavond, compleet met leuzen uit het rode boekje van Mao de Waterweg binnengelo pen en afgemeerd aan de Waal haven bij Pakhuismeesteren. „Lang leve de vriendschap tussen het Chinese en het Nederlandse volk", staat er op een der spandoeken zowel in Chinese lettertekens als in het Engels te lezen. Overigens zullen weinig Nederlanders deze „groet" le zen. omdat het schip een eind vm d« stad ligt afgemeerd. Zoals bekend heeft het schip in Genua opzien gebaard. De havenauto riteiten van die haven eisten dat de Chinezen de leuzen van hun schip zouden verwijderen, omdat deze uitspraken beledigend voor Italië wer den geacht. Onder escorte van een politievaar- tuig voer d eLi Ming de Waterweg op naar de Waalhaven. Daar werden de opvarenden van de Li Ming ver welkomd door hun landgenoten de Hang Zou, die eveneens bij Pak huismeesteren ligt afgemeerd. Van de kade af begroetten deze Chinezen de nieuw aangekomenen met leuzen van Mao Tse-toeng,' ter wijl zij het rode boekje boven hun hoofd uitzwaaiden. De bemanning van de Li Ming be antwoordde de spreuken met een zelfde stortvloed van woorden. Zeker is, dat zodra de Li Ming lag afgemeerd de opvarenden van de Hang Zou met elkaar gesproken heb ben over het „Genuese avontuur." „De Rotterdamse rivierpolitie ziet geen aanleiding in te grijpen omdat de leuzen geen beledigend Karakter hebben". Overigens beperken de leu zen op de Li Ming zich uitsluitend tot een spandoek aan weerszijden van het stuurhuis. De Li Ming heeft reeds eerder in Nederland de politieke gemoederen in beweging gebracht. Het ging toen om de raadselachtige dood van een Chinese lastechnicus. Het schip werd dag en nacht door de politie bewaakt, omdat men er rekening mee hield dat de acht andere lasdeskundigen zou den proberen met de Li Ming uit Nederland te ontkomen. Zij wilden niet getuigen voor de justitie. De bewaking van het schip lokte een Chinees protest uit, waardoor maandenlang Rotterdam werd geme den door Chinese koopvaardijsche- Een uur na aankomst in de Waalha ven gingen de opvarenden van de Li Ming in alle rust in Rotterdam passa gieren. Twee verdachten overval gepakt UTRECHT De Utrechtse politie heeft de 47-jarige losarbeider Z. uit Jutphaas en de 29-jarige smid V. uit Utrecht aangehouden. Zij worden er van verdacht ruim een week geleden betrokken te zijn geweest bij de mislukte roofoverval op het Utrechtse postkantoor van het sociaal fonds bouwnijverheid. Twee andere verdachten werden reeds eerder aangehouden en zijn in middels voorgeleid aan de officier van justitie. Auto onverlicht op rijbaan ARNHEM Twee Spanjaar den zyn in de nacht van vrijdag op zaterdag bjj een verkeers ongeluk op rijksweg 12 (Utrecht-Arnhem) levend ver brand. Gebleken is dat de auto van de Spanjaarden onverlicht stilstond op de rijbaan. Een vrachtauto met aanhanger is er in volle vaart op gereden. Behalve de personenauto vloog ook de cabine van de vrachtwagen in brand. De vrachtwagenbestuurder en zijn bijrijder konden echter bijtijds uit de wagen springen. De twee verkoolde lijken van de Spanjaarden zijn later in de totaal uitgebrande personenauto gevonden. De slachtoffers zijn de 46-jarige José Carranza Rita uit Essen, gehuwd en vader van vijf kinderen en de 29-jari- ge Eusebio Lopez-Lopez, ongehuwd, eveneens woonachtig in Essen. ARCEN Zaterdagnacht heeft zich op de rijksweg Venlo - Nijme gen in de gemeente Arcen en Velden' een frontale botsing voorgedaan tus sen een autobus en een personenauto. De bestuurder van de personenauto, H. M. Gertz (26) uit Roermond, werd hierbij op slag gedood. DEN HAAG C. Rose veld (19) uit Den Haag werd zaterdag gedood, toen de motor waar hij op de duo zat. frontaal tegen een personenauto botste. Volgens de politie reed de bestuurder van de motorfiets met te grote snelheid door een bocht waar door hij op de linkerweghelft terecht DRUTEN J. C. van Schaik (63) DOOR Ze hadden allemaal gezegd, dat ik maar vroeg naar bed moest gaan. Braaf had ik geknikt, maar ach... Wim Sonneveld wilde ik toch even op Teeveetje Dan een stilte. Paniek. Nu zoü de plof komen. Huis de lucht Met ik al op de been. Rende naar de 'oorkant, omdat het achter allemaal Later vraag je je af waarom, want volmaakt argeloos en vredig was. ziet. Goed. dan maar Eppo Doeve als troostprijs. Wat met een kater ein digde omdat tot slot Eppo voor veer tig cent verkocht werd aan elk nieuw Troslid. Naar bed, verstandig zijn. Ja ik was moe. bevestigde ik me zelf. Zo moe, dat ik zelfs als de telefoon ging ik niet op zou staan, zo moe dat ik de speech begon te verzinnen waarmee ik de huisgeno ten duidelijk zou maken, dat ik Niemand, behalve de opruimers hebben hier nog iets te doen, maar onvermoede energie was mij zit het dwars, dat er toch nog een tweede inzittende van de jeep moet zijn. Welk vreselijk lot is hem overkomen? Voorzichtig schiet ik een jong agent aan. een strak gezicht boven een smetteloos uniform. ..De tweede man van de jeep?" vraag ik. Hij kykt me afwerend aan en in me trilt de angst. „Die was ik", zegt hij. Ik stamel wat doms. Wil zeggen, hoe het me oplucht, maar hij heeft iets van „mens ga weg". In de sigarenwinkel vegen ze nog. De brandweer zal komen om de zaak dicht te spijkeren. „Gaat u nu liever allemaal weg". het trottoir. Zaterdagavond roerloze gestalte in uniform, witte verschrikte gezichten in het schim mig lantaarnlicht. Dan een drukte zonder veel woor- —I,dcn politiemannen, die van alle adviseert ëenoom agent lange ganse dag louter rust genieten kanten aapkomen; een ziekenauto. a- ik. Naar boven, naar bed. brancard die voorzichtig getild Buiten klinken hamerslagen. De ka- stinkt naar benzine, zit natuur- wilde. Zo moe, dat.... opeens trilde het wordt. Ik zie mijn benedenburen in de lijk aan mijn schoenzolen, sigarenwinkel en hoor glas knerpen Klaar wakker lig ik te denken, aan de gewonden, de jonge agent ecu ontploffing voorbereidend. Licht gat geworden. De jeep is weer op de met het strakke gezicht en de buren op. De kamer stond vriendelijk om wielen gezet en weggeduwd. De beneden, die de klap kregen, me. maar ergens dreigde de machine groene autowrakstukken liggen te- Een klok slaat twaalf. Zaterdag- n°g- gen de gevel. avond is voorbij. uit Horssem werd zaterdag gedood toen hij met zijn fiets op een voor rangskruispunt door een personen auto werd aangereden. Het slachtofer overleed ter plaatse. HALLE Zaterdagnacht ia bromfietser H. D. J. Wenneker (19) uit Halle om het leven gekomen, toen hij frontaal in botsing kwam met een personenauto. Zijn duo-passagier liep een gebroken been op. De auto had slechts één koplicht, terwijl de bestuurder de rijbevoegdheid ontno- Wachten op premier Kabinet besprak affaire-Korsten (Van t parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet heeft zich tijdens de laatste wekelijkse vergadering bezig gehouden met de publiciteit, die is ontstaan rondom het optreden van de public-relations- deskundige Ben Korsten. De heer Korsten heeft onder meer de minis ters De Jong, Udink, Veringa, Den Toom en mejuffrouw Klompé regel matig adviezen verstrekt, evenals aan de oud-ministers Veldkamp, Die penhorst en Bot. In een interview met de Haagse Post heeft de heer Korsten medede lingen gedaan over zijn vertrouwe lijke contacten met deze bewindslie den. Bovendien heeft hij uit laten komen dat hij de hand heeft gehad in de benoeming van de heer D. W. Wettmeyer als voorlichtingsman voor ontwikkelingshulp. Deze benoeming heeft nog al wat stof doen opwaaien, omdat op het ministerie van buitenlandse zaken weinig werd gevoeld voor een voor- lichtingsdeskundige voor ontwikke lingshulp. Bovendien staat de heer Dettmeyer bekend als een aktief lid van de WD. Voorlopig zal de terugkeer van premier De Jong, die met vakantie in Spanje is, worden afgewacht. Daarna zal het kabinet een beslis sing nemen over de affaire-Korsten. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de betrokken bewindslieden hun contacten met Ben Korsten zullen verbreken. Biesheuvel: „Ik begrijp kritiek Geertsema niet" (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In het weekeinde is in Den Haag enige ongerustheid ontstaan over het voortbestaan van de regeringscoalitie. Zaterdag lekte uit dat het VVD- Tweede-Kamerlid mr. W. J. Geert sema op een besloten vergadering van zijn partij de ARP een onbe trouwbare regeringspartner" had genoemd. Hij laakte de houding van de a.r. tijdens het Vietnamdebat in de Tweede Kamer en vooral de uit spraken van fractieleider mr. Bies heuvel over de Troonrede (vorige week voor de televisie). De heer Biesheuvel zei toen dat de Troonrede een stuk was met wei nig visie. Mr. Geertsema vond deze opmerking getuigen van weinig steun van een regeringspartner. Aanvankelijk dacht men dat hier sprake was van een felle aanval van mr. Geertsema op de ARP. Dat bleek achteraf echter niet het geval KCRV-DEO (5) Met wat de heer H. Leyger schreef kan ik voor honderd procent instem men. Soms schamen we ons ltd deze „vereniging" te zijn, want dat aanpassen aan de wereld eh het aan pappen met de r.k. is zo onbijbels als het maar kan. Bovendien is er voor de gewone mens praktisch niets meer bij. Wat heeft men aan theologische beschou wingen en aan liederen in vreemde talen, terwijl er genoeg Hollandse lied jes zijn. In tegenstelling tot wat van NCRV-zijde wordt beweerd is mijn ervaring, dat het bestuur van binnen uit niet is te beïnvloeden. Den Haag W. J. van Starrenburg NCRV—DEO (6) De tweede inzender in deze discus sie sprak de wens uit, dat we als christenen eindelijk eens eikaars verschillende behoeften en inzichten zouden respecteren. Prachtig! Maar de vraag klemt: tot hoever? Er zijn veel „geroepenen" en mensen met een niet-aflatende getulge- nisdrift, vaak gepaard gaande met veel ellebogenwerk en een flinke dosis jaloezie en rivaliteit: een legertje doe- het zei vers, dat wel! Kerkmensen moeten hier maar niet al te hard om lachen, want zou het bij een „vrij podium" in de kerk zoveel anders zijn? Het DE van de nieuwe omroep vind ik misselijk, verwaand en aanmati gend. De vraag is niet, wie de aankla ger is, maar wat de aanklacht is. En ik geloof dat ook bij dit geschil de waarineid in het midden ligt. Hetgeen betekent dat ook de NCRV er nog niet mee klaar is. Ik ben het er volkomen mee oneens, wanneer zij het bestaan van pressie-groepen niet no dig acht. Het is m.i. levensgevaarlijk, vooral bij grote lichamen, als ze er niet zouden zijn: het zijn de wissel wachters, die de trein in het rechte spoor houden. Er zullen op verschillend gebied nog wel meer „onbetaalde rekeningen" worden aangeboden. Leiden I. v. d. Reijden Weer rassenrellen in de Ver. Staten New York In de VS hebben zich afgelopen weekeinde opnieuw rassenonlusten voorgedaan. Zaterdag avond braken in Maywood, een voorstad van Chicago, straatgevech ten uit nalat een politieman met een pistoolschot een neger verwondde die van diefstal werd verdacht Bij deze gevechten vielen drie gewonden. De politie verrichtte dertig arrestaties. te zijn. De heer Geertsema ontkende te hebben gesproken over „verwar de uitlatingen" van de zijde van de ARP. Mr. Biesheuvel reageerde op de kritiek van de heer Geertsema met erop te wijzen dat zijn positieve in stelling ten opzichte van het kabinet- De Jong, zoals gebleken bij de de batten over de regeringsverklaring, niet is veranderd. De opmerkingen van mr. Geert sema over de houding van de a.r.- fractie bij het Vietnamdebat be greep de heer Biesheuvel niet. „We hebben allebei voor dezelfde motie gestemd en we wisten dat hierover verschil van mening bestond met minister Luns, aldus de a.r. fractie-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5