MEER RUSSISCHE HULP VOOR NOORD-VIETNAM Ziekenvervoer is nog een chaos Engelse piloten JAMIN Opleving in de textiel ACTIE TEGEN HOGE PRIJZEN Massa-executie in Nigerië Vrij warm Prins Bemhard onderscheiden Schröder uit ziekenhuis BAGGERMOLEN GEZONKEN Miljoenenschat in Oostindiëvaarder Maandag 25 september 1967— 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaifich i« ghableven mijn har) in taghampoatl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 H\eu«* levds* Coutatf De Rotterdamw* rDordtsDagblad Coanaf Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ver. Staten betreuren de wapenleveranties Verdedigingskracht moet worden opgevoerd OOSTERBEEK Op het gebied van het ver voer van zieken en verkeers slachtoffers bestaan in ons land afgrijselijke lacunes. Men kan hier de exploitanten van ambulance-wagens niet voor aanspra kelijk stellen, doch sommigen van hen wel verzoeken er mee op te houden. De fout ligt bij hen die verantwoorde lijk zijn voor de gezondheidszorg in Dat zei zaterdag de geneesheer-di recteur van de GG en GD te Breda, dokter A. J. M. Smulders op een bondsvergadering van het Oranje Kruis (bond voor reddingwezen en EHBO). De heer Smulders pleitte voor een verdeling van het land in districten met als middelpunten centrale posten, van waaruit het vervoer kan worden geregeld. Van de rijksoverheid moet een sti mulans uitgaan om die districten in het leven te roepen. De heer W. F. K. J. F. Frackers, officier der rijkspolitie eerste klasse zei dat de politie geen gebrek aan communicatie te verwijten was, im mers zij heeft mobilofooncontact met de centrale van waaruit men hulpver lenende instanties vrijwel terstond kan inlichten, met uitzondering van het alarmeren van ambulances. Zolang de hulpverlening niet beter georganiseerd is, zal de politie zelf naar oplossingen moeten zoeken. Hij j pleitte voor een speciale ambulan cedienst voor de grote wegen en de aanleg van helihavens om gewonden te kunnen vervoeren. Dr. W. van der Slikke. traumato- I loog dat het Dijkzigt-ziekenhuis te Rotterdam, zei dat bij de zieken- huisbouw dikwijls onvoldoende zorg wordt besteed aan adequate eerste j hulpafdelingen en de daarbij behoren de personeelsvoorzieningen. Olievlek verdwenen ROTTERDAM Het gevaar voor vervuiling van een deel van onze stranden door de olievlek die vrijdag voor de kust van Voome-Putten werd waargenomen, is geweken. Zaterdag zag de bemanning van het. lichtschip Goeree, dat de vlek het eerst ontdekte, slechts hier en daar nog wat olie op het water. Of het veld uiteen is geslagen door de zee en stroming e naar elders is af gedreven, is onbekend. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken betreurt het besluit van de Russen. Het ministerie deed een be roep op de Sowjetunie om te stre ven naar een vreedzame regeling I van het conflict. Boeddhisten In Saigon hebben militante boed dhisten gisteren geëist dat de pre- j sidentsverkiezingen van 3 septem- j ber ongeldig worden verklaard. Op een bijeenkomst in de pagode van i de boeddhisten waren ook aanwezig Thitsj Tri Quang. organisator van de mislukte anti-regeringscampagne van vorig jaar, en Troeong Dinh Dzoe. een van de verslagen burger kandidaten voor het presidentschap. Zuidvietnamese studenten deden ENSCHEDE Nu de orderpositie van verscheidene fabrieken in de tex tielsector weer iets beter is geworden volgend jaar wordt een behoor lijke opleving verwacht blijkt de personeelsvoorziening van enkele be drijven met moeilijkheden gepaard te gaan. Zo kan de stoomspinnerij Twenthe te Almelo ondanks alle pogingen geen voldoende personeel krijgen, zo dat het bedrijf, dat grondig gereorga niseerd is, niet op volle toeren kan draaien. Ook het Schuttersveld-concern te Enschede kan niet voldoende spin ners en spoelers krijgen. AMSTERDAM Morgen zal een delegatie vrouwen zesduizend brief kaarten met handtekeningen aanbie den aan de voorzitter van de Tweede Kamer om op deze wijze de aandacht te vestigen op de ontevredenheid van de huisvrouwen over de steeds da lende koopkracht. De actie gaat uit van de commu nistische Nederlandse Vrouwenbe weging in Amsterdam, die hoopt dat de Kamers maatregelen zullen ne- BENIN Uit Benin wordt verno men dat federale troepen bij de hero vering van deze stad tenminste 500 mensen die de terugtrekkende solda- i ten van Biafra zouden hebben gehol- i pen. hebben gedood. De slachtoffers j waren voornamelijk lbo sprekende burgers, zo werd gezegd. De militaire goevemeur van Benin, overste Obgomoedia, ontkende echter j deze bsrichten. Ik geef op als nieuwe abonnee: l^betaalhD per kwartaal per maand DE BILT Op de Atlantische Oceaan bevindt zich een diepe depressie, terwijl zich boven Midden- en Zuid-Europa een hogedrukgebied handhaaft. Tus sen beide druksystemer. staat een zuidelijke tot zuidwestelijke luchtstroming, waarmee vrij warme lucht wordt aangevoerd. Kleine storingen die via de Golf van Biskaje en Frankrijk naar het noordoosten trekken, brengen ook in ons land af en toe wolkenvelden, waaruit plaat selijk wat lichte regen valt. In deze situatie komt het komende etmaal maar weinig verandering. Het blijft dan ook vrij warm weer met een overwegend ma tige zuidelijke wind. DE BILT Veranderlijke be wolking net nu en dan enige regen, maar ook enkele opkla ringen. Meest matige zuidelijke inhoudend vrij warm. r zon op 6 31. onder 18.31. 0. onder 15.09. 36 septei Lof maakt goede mensen beter en slechte mensen slechter. FULLER In Luthers gezin vindt men zijn hele theologie - pagina Kernmerk PRINS KREEG URKER POP IN MIDDELBURG Prins Willem-Alexander heeft een pop in originele Urker kle derdracht. Prinses Beatrix, die zaterdag met prins Claus in Mid delburg het jaarlijks congres van het Veteranenlegioen Nederland bijwoonde, nam haar daar voor haar 2oon in ontvangst. De pop was vervaardigd door mevrouw Sijtje Woord-Weste- ring uit Urk, die voor de koninklijke familie geen onbe kende is. De aanbieding gebeurde buiten het protocol om. Toen het prinselijk paar zich in het Provinciehuis bevond, werd het met het zeer gewaar deerde geschenk voor prins Willem-Alexander verrast. VPRO-BESTUUR NIET ZONDER MEER ACHTER DIRECTIE - PAG. RADIO TV. HET WEER „W e welen nu waar dal rammelende geluid vandaan komt." Dordt en Papendrecht zijn door •en brug met elkaar verbonden. Za terdagmiddag heeft de minister van verkeer en waterstaat drs. J. A. Bak ker de nieuwe oeververbinding ge opend en daarna wandelde hij (met zonnebrilals eerste van de ene zijde van de Beneden-Merwede naar de andere. De zeer moderne brug behoort tot de langste bruggen, die in Nederland zijn gebouwd, en doet enigszins den ken aan de Van Brienenoordbrug. De vreugde over het gereedkomen jan de lang verwachte verbinding was groot. Er was vuurwerk en een optocht van ruiters in historische klederdracht, er waren arresleden, koetsen en „old timers". Een praal wagen beeldde het Papendrechtse r uit, dat nu uit de vaart is ge nomen Betrokken bij ontvoering Tsjombe WASHINGTON De Sowjetunie zal volgend jaar haar hulp aan Noord-Vietnam belangrijk uitbreiden. Dit is nodig om de verdedigingskracht op te voeren en de economie te stimuleren, zo is bekendgemaakt na besprekingen tussen de Russische leiders en vertegenwoordigers van Hanoi. ALGIERS De Algerijnse rege ring heeft zaterdag de twee Britse piloten die betrokken waren bij de ontvoering van ex-premier Tsjombe van Kongo onverwacht vrijgelaten. David Taylor (27) en Trevor Cop- leston (38) kwamen gisteren na 8€ dagen In een gevangenis te Alglem gevangen te hebben gezeten, ln Lon den aan. Op een persconferentie ontkenden zij iets te maken te hebben gehad met de ontvoering van Tsjombe. Tay lor verklaarde dat een gewapend# passagier, de Fransman Francis Bode- nan, hen had gedwongen het vlieg tuig waarin Tsjombe van Ibiza naar Majoca zou reizen, naar Algerije te brengen. De oud-premier bevindt zich daar nog in gevangenschap in afwachting van zijn uitlevering aan kongo. Volgens de laatste berichten zou de Algerijnse regering intussen hebben toegestemd dat Tsjombe aan Kongo zou worden uitgeleverd. De twee piloten wilden op de persconferentie echter niet veel zeg gen in afwachting van de vrijlating van twee Belgische inzittenden van het vliegtuig door Algerije. Zij zeiden wel Tsjombe te hebben gezien en zelf goed te zijn behandeld. Eén van de piloten zei de indruk te hebben dat de Algerijnen niet op de hoogte wa ren van de komst van het vliegtuig. De steun zal voornamelijk bestaan uit vliegtuigen, raketten, luchtdoel geschut, artillerie, lichte wapens, munitie, uitrusting, voertuigen, olie- produkten en andere goederen. Tot nu toe was niet veel bekend over Russische hulp aan Hanoi; men wist slechts dat de Noordvietnamezen over Russische vliegtuigen en ra ketten beschikten. Bedrag Volgens Amerikaanse persberich ten zou de Sowjetunie tussen 1965 en 1966 aan Noord-Vietnam voor onge veer 5Vz miljard gulden aan militai re hulp hebben geleverd. De Russische leveranties worden over zee voornamelijk naar de gro te Noordvietnamese haven Haiphong vervoerd en per trein door commu nistisch China. De Sowjetunie heeft de Chinezen er meermalen van be schuldigd deze zendingen op te hou den. In een gezamenlijk communiqué noemen Moskou en Hanoi de leve ranties ,,een nieuwe mijlpaal in de ontwikkeling van broederlijke vriendschap en solidariteit in de strijd van de Russische en Vietna mese volkeren". even later op een massabijeenkomst in Saigon een dringend beroep op president Johnson, een eind te ma ken aan de Amerikaanse inmenging in de Vietnamese binnenlandse aan gelegenheden. De vijandelijkheden moeten direct worden gestaakt, waardoor de weg vrij komt voor on derhandelingen. Tenslotte moeten de Verenigde Staten economische hulp verlenen „zonder bijgedach ten", zo staat in een brief aan de Amerikaanse president. Na afloop werd nog een betoging in het centrum van Saigon gehouden die zonder incidenten verliep. De studenten voerden leuzen mee waar in beëindiging van de strijd werd geëist. Ze protesteerden ook fel te gen de wat zij noemden „frauduleu ze verkiezingen". DEN HAAG Prins Bemhard is gisteravond van Schiphol naar New York vertrokken. Vanavond zal hij daar tijdens het galadiner van de Hol land Society een ere-medaille ontvan gen. HAMBURG De Westduitse mi nister van defensie, Gerhard Schröder, die drie weken geleden een hartaanval kreeg, is zaterdag uit het ziekenhuis ontslagen. Hij zal naar Beleren gaan voor al geheel herstel. Verwacht wordt dat hij eind oktober weer zal kunnen werken. BREMERHAVEN Door nog onbe kende oorzaak is in de Buitenweser de Nederlandse emmerbaggermolen GG-16 gezonken. Volgens de politie werd de baggermolen naar Delfzijl gesleept door de Nederlandse sleep boot Golfbreker. Het enige beman ningslid van de baggermolen kon wor den gered. Sir William McLean, die de mo derne steden van Khartoem (Soe dan) en Alexandrië (Egypte) heeft ontworpen, is zaterdag op 90-jarige leeftijd overleden. LONDEN Deze drie Britse duikers mogen dan trots poseren omdat ze bij de Scilly-eilanden een schat oude munten ter waarde van tienduizenden guldens naar boven brachten, collega's van hen (die nog geen tijd hadden te poseren) zijn bij de Shetland-eilanden een Nederlandse miljoenenschat op het spoor. EMMERS VOL Het kaartje toont de vind plaatsen. De Nederlandse schat is nog grotendeels verborgen in het wrak van de Oostindiëvaarder De Liefde, die in de nacht van 7 november 1711, varende voor de Nederlands Oost- Indische Compagnie, ver ging. Reeds brachten dui kers vierduizend zilveren dukaten naar boven. Maar er is nog veel meer, voor vele tientallen miljoe nen guldens, wordt geschat. Met emmers vol brengen de duikers nog steeds zilve ren dukaten aan de opper vlakte. De poserende duikers borgen twaalfhonderd zil veren en gouden munten uit de Association, een in 1707 gezonken Brits Admiraliteitsschip. Daarmee is voor hun de kous af. Niet alzo voor de mannen twee restauranthouders en twee ingenieurs die bij De Liefde aan het werk zijn. Dit viertal heeft speciale apparaten ontworpen. Via de Britse regering is met de Nederlandse regering onderhandeld over de verdeling van de vondst. Overeenstemming is bereikt. Het is nog een kwestie van tekenen der papieren. De Nederlandse regering is namelijk nog steeds eigenaresse van het schip. Niet onmogelijk is dat in De Liefde, die op één bemannings lid van de driehonderd na met man en muis verging, de grootste schat is verborgen, ooit in de Engelse wateren aangetroffen. De Nederlandse dukaten zijn per stuk minstens 150 gulden waard. Behalve dat zijn er nog andere edele metalen aan boord. De schat ligt op een diepte van 25 meter. Jarenlang zijn de vier Britten met hun nasporingen bezig geweest. De aanwezigheid van het Nederlandse wrak is al sinds 1912 be kend. De exacte localisering is het werk van de vier speurders, die tienduizenden guldens in de affaire hebben gestoken. Een investering die er dubbel en dwars zal blijken uit te komen. cocktail niet duur wcI heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1