Salarisverhoging. 3 Vlo rente 1968 wetenschappelijk onderwijs centraal AMRO BANK Directeur Bottenheim ontslagen Plannen van minister Veringa Weggebruiker op) liet zich glaasje rijden Aktie „Goed achterlicht" Jongste prof Wanbeleid bij fabriek ...dankzij de AMRO-Salarisrekening. Want die geeft (Plus alle giro-mogelijkheden) Rijksbegroting: eerste stap op de weg naar herstel 5 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1967 Voorzieningen Mammoetwet (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG De belangrijkste voorzieningen waartoe de invoering van de Mammoetwet per 1 augustus 1968 zal leiden zijn: 1. Verlaging van de gemiddelde klassebezetting voor de eerste leerja ren van de scholen van vwo, havo en 2. Vermindering van het aantal door de leiding van de mavo-scholen te geven lessen. 3. Toekenning van een toelage aan de adjunct-directeuren van de grote scholen voor mavo. 4. Vermindering van het aantal per leraar te geven lessen door toeken ning van speciale taakuren voor de eerste leerjaren van de scholen voor vwo, havo, mavo, lavo en voor het lager beroepsonderwijs. 5. Toewijzing van studie-uren ten behoeve van de eerste leerjaren van de scholen voor vwo, havo en mavo. (Van onze parlementsredactie) j DEN HAAG De minister J van onderwijs, dr. J. Veringa, i stelt in zijn memorie van toe- i lichting bij de begroting voor j 1968 herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs cen traal. Als kernvraagstukken noemt hij voorts de toename van het aantal studenten, ver korting van de studieduur en de coördinatie van het weten schapsbeleid. De minister komt. zoals bekend, dit jaar nog met een nota. Verwacht wordt echter, dat de beschikbare middelen toch ontoerei kend zullen zijn voor de behoeften VERBOM) VOOR VEILIG VERKEER: WETENSCHAPPELIJK OM)ER7,OEK UTRECHT Evenals de overheid is ook het Verbond voor Veilig Verkeer van oordeel dat een wetenschappelijk onder zoek een eerste vereiste is om de strijd tegen de verkeerson veiligheid zo doelgericht en ef ficiënt mogelijk te kunnen voe ren. Blijkens opinie-onderzoe ken is de meest sprekende kern- thema-aktie die van „Glaasje op? Laat je rijden" geweest. Niet alleen de bekendheid werd Zwarten blank (13) Met grote aandacht en instemming heb ik uw artikel over de visie van de heer Schakel op het „apartheidsbe- j leid" in Zuid-Afrika gelezen. Vanaf 1936 bezocht ik het land zes maal en bij elkaar was ik 24 maanden In Swazi - Basoeto en Zoeloeland en doorkruiste ik geheel Zuid-Afrika. Het resultaat van mijn bevindingen is, dat geen enkel christenvolk in de laatste dertig jaar meer heeft gedaan aan de ontwikkeling van de gekleurde bevolking dan het Zuidafrikaanse. Wanneer zullen onze „christelijke" broeders hier in Nederland zich eens gaan distan eieren van de laster, die jegens Zuid-Afrika wordt uit gestrooid? Waarom komt er niet veel meer oppositie als een half miljoen christenen wordt omgebracht in Oost-Afrika? Melissant P. S. Sieling Zwart en blank (14) Even een weerwoordje aan de le zers, die mijn stukje hebben bestre den. Waar ik mijn gegevens vandaan haalde? Wel. uit het boek „Apart heid", nog geen jaar geleden versche nen en waarschijnlijk in alle gemeen tebibliotheken aanwezig. Bovendien: niet zo lang geleden stond in onze krant een verslag van de VN. waaruit bleek dat Zuid-Afrika als het ware één grote gevangenis is; de 90-dagenwet opent de mogelijkheid iemand 90 dagen in arrest te houden zonder dat hij ondervraagd wordt. De hoofdredacteur van een christelijk dag blad mocht Zuid-Afrika niet binnen, maar het Tweede Kamerlid de heer Schakel wel. In de Bijbel staat: gij zult de Here uw God liefhebben en uw naaste als uzelf. Ook de zwarte is onze naaste. Ik vraag alleen nog: is het bordje „alleen voor blanken" daarmee in over eenstemming? (Denk eens aan het „verboden voor Joden" en hoe erg we dat wél vonden!) Spijkenisse G. D van Bueren Zwart en blank (15 en slot) Het is toch wel vreemd dat er mensen in Nederland zijn, die er di rect bij zijn als er kritiek op Zuid-Af rika te leveren valt. Wat er in eigen land mis is schijnt hen in het geheel niet of maar maüg te interesseren. Ik zou aan deze mensen willen vra gen of zij soms Nederland aan Zuid-Afrika ten voorbeeld willen stel- Nederland met aangetoond, maar ook de be reidheid van het overgrote deel van de weggebruikers de ge geven boodschap te aanvaarden en deze op het eigen gedrag toe te passen. DODENTAL In 1966 telde Nederland 2612 ver keersdoden tegen 2479 in 1965. Ook het aantal zwaar- en lichtgewonden nam toe (resp. van 38.826 tot 41.043 en van 23.061 tol 24.266). Het aantal verkeersongevallen steeg van 277.426 tot 284.602. De relatie tussen verkeersdoden en het aantal voertuigen vertoonde een verbetering. In 1965 vielen er tien doden per 6725 voertuigen, in 1966 eenzelfde aantal per 7257 voertuigen. UTRECHT „Goed Achterlicht ziet u wel", is het motto van de voor- lichtingsaktie, die het Verbond voor Veilig Verkeer op 2 oktober zal star ten. Nu de dagen korter en de nach ten langer worden, wordt een goede verlichting van voertuigen extra noodzakelijk geacht. Aan de aktie, die twee maanden zal duren, verlenen een groot aantal garage- en servicebedrijven hun me dewerking. Ook de rijwielverlich- tingsindustrie is erbij betrokken. Te levisiespots, affiches, raambiljetten, transfers en een wandkrant zullen het gebruikelijke instampwerk voor hun rekening nemen. wegens de stijgende studentenaantal len en de verdergaande specialisatie van het wetenschappelijk onderwijs. Daarom is, aldus minister Veringa, een strak doorgevoerde samenwer king tussen de instellingen van we tenschappelijk onderwijs zowel de openbare als de gesubsidieerde, nood zakelijk. Het ligt in de bedoeling om deze taakverdeling een wettelijke grondslag te verlenen. De minister betreurt het dat de ontwikkeling van audio-visuele leer- en hulpmiddelen, met name de school televisie, een traag verloop heeft. De bewindsman zal zich reeds voor het rapport, hierover van de stichting voor toepassing van audio-visuele hulpmiddelen bekend is. bezinnen op mogelijkheden om in deze situatie verbetering te brengen. In de sector kleuter- en lager on derwijs komen of zijn in 1967 40 se ries scholen in aanbouw, waaronder 70 a 80 gymnastieklokalen. Per 1 augustus 1968 zal de financie ring van kosten verbonden aan de bouw en inrichting van scholen voor voortgezet onderwijs a fonds perdu geschieden. In het bouwprogramma is voor onderwijsdoeleinden een be drag van 520 miljoen opgenomen. Dit is 7,5 pet. van het volume voor gebou wen dat voor 1968 op 6950 min. is geraamd. Verwacht wordt dat de groei van het aantal kleuters, voor wie kleuter onderwijs wordt verlangd, zich zal voortzetten. De minister acht verho ging van het kleuterschoolgeld met drie gulden per maand gewenst. De uitgaven per kleuter die in 1956 nog 160 per jaar bedroegen zullen in 1968 tot 600 per jaar zijn opgelopen. Meerjarenplanning voor onderwijs (Van o e onderwijsredactie) DEN HAAG Dr. Veringa stelt in de memorie van toelichting bij de begroting voor 1968 met nadruk dat aan de verdere verantwoorde ontwik keling van onderwijs en we tenschapsbeoefening een meerjaren planning ten grondslag zal moeten liggen. De huidige korte-termijn-plannmg dwingt tot het voeren van een beleid dat in te sterke mate door incidentele beslissingen wordt gekenmerkt. Pleidooi voor achtste medische faculteit (Van 'onze onderwijsredactie) DEN HAAG In een rapport pleit een werkgroep van de Nederlandse Studentenraad voor de stichting op korte termjin van een achtste me dische faculteit, wegens de snelle groei van het aantal eerstejaarsstu denten. Mede door de behoefte aan artsen in de ontwikkelingslanden hoeft men volgens het rapport voorlopig niet bang te zijn voor een artsenover- Harvey M. Fried- man, die vandaag (zaterdag) 19 jaar is geworden, is be noemd tot lector in de mathematische logica aan de uni versiteit van Stan ford (Verenigde Staten). Friedman, nu de jongste docent bij het universitair onderwijs in de VS, heeft de universi teit in drie jaar doorlopen; ook voordien sloeg hy op school herhaal delijk klassen over. Hij begon in het najaar van 1964 aan het Massachu setts Institute of Technology college te lopen. Hij promoveerde 31 augustus jl. De jongeman heeft ook zijn lief hebberijen: Beethoven en tennisspel. Blankenhyclro failliet AMSTERDAM De Federale me taal- en electrotechnische industrie F ME zal aan het personeel van het failliet verklaarde bedrijf Blankenhy- dro NV in Hilversum een uitkering geven ter vervanging van de ach terstallige lonen en vakantiegelden. Van de 32 werknemers van de ma chine- en apparatenfabriek Blanken- hydro, die op straat zijn komen te staan, kregen 21 werknemers gisteren hun laatste weekloon, maar voor de elf maandloners was er geen geld meer. De uitkering van de FME betreft de toepassing van een door een aan tal bij de FME aangesloten onderne mingen genomen initiatief om de werknemers van een failliet ver- kla'ard FME-bedrljf tegemoet te ko men voor reeds verricht werk. A la Van Heijst Volgens de vakbonden is de onder gang van Blankenhydro de Amster damse rechtbank sprak gisteren op verzoek van een van de krediteuren het faillissement uit niet te wijten aan een gebrek aan werkorders maar aan het wanbeleid van de directeu ren. Er zou a la Van Heijst wat ro yaal uit de kas zijn geleefd. Margaret Rusk, de 18-jarige dochter van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk. is gisteren in het huwelijk getreden met de 22- jarige neger Guy Smith. De foto toont, het paar na de huwe lijksvoltrekking. Belangrijke bijkomstigheid: u heeft dan meteen uw eigen vaste bank voor vele andere bankdien sten. Zoals bijvoorbeeld: de spaarmogelijkheden van 4 t/m 6% rente, de AMRO- lening, verzekeringen, beleg gingsadviezen enzovoorts. Bij elk kantoor van de AMRO Bank ligt een gratis foldet over de AMRO-Salaris rekening voor u klaar. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK FINANCIEEL WEEKOVERZICHT De Algemene Bank Nederland heeft de kredietverlening aan het be drijf stopgezet. Deze bank heeft een vordering van een ton. Zowel van het aandelenkapitaal van de onderne ming. ruim 4.5 ton, als van de pot van het sociaal fonds, waaraan werk gever en werknemers bijdroegen, is niets meer over. Verder hebben ook nog talrijke leveranciers het een en I het kwam tot het opnieuw van de vervroegde afschrijving en vesteringsaftrek op andere Groot gat in staatsfinanciën AMSTERDAM De effecten beurs heeft positief gereageerd op de jongste Rijksbegroting, welke een eerste stap op de weg naar het herstel werd genoemd. De prognose over de economische vooruitzichten was voorzichtig opti mistisch gesteld, de exportmogelijkhe den werden niet pessimistisch beoor deeld. Er gaapt overigens nog een groot „gat" in de staatsfinanciën, dat voor een deel inflatoor wordt gedekt en dat de beurs het voorhoofd deed fronsen. Men betreurde het, dat slechts de investeringsaftrek voor ge bouwen wordt hersteld, zonder dat be- Buiten onderwijs ook herscholing (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Minister Veringa van Onderwijs en wetenschappen acht bezinning op het vraagstuk van de her- en bijscholing gewenst. Hij heeft hierbij niet uitsluitend h^t oog op her- en bijscholing van docenten, waarvoor in het begrotingsontwerp een aanzienlijk bedrag is uitgetrok ken, maar in het algemeen van diege nen die een beroep uitoefenen of een functie bekleden. Verworven kennis is niet alleen aan veroudering onderhevig, doch ook is te verwachten dat de maatschappelijke ontwikkelingen in de toekomst een veel grotere mate van flexibiliteit zullen vragen. OCULUS voorkomt DIEFSTAL EN INBRAAK Uniek alarm-apparaat voor iedereen - compleet 95 stede Telefoon 02500 of 023—83010 drijfsmiddelen. Met voldoening nam de effecten beurs kennis van de overtuiging van de regering, dat het van wezenlijk belang is, dat de winsten in de ko mende jaren niet te zeer onder druk blijven staan. Het tot staan komen van de neerwaarste trend in de winsten zal, naar het oordeel van de minister van economische zaken, de economische groei ten goede komen. Die winsten zorgen voor risicodra gend kapitaal, dat bijdraagt tot een verdere expansie van investeringen. Eenvoudig gezegd, komt dit neer op de waarheid van de koe, welker gezondheidstoestand de boer op peil houdt, omdat hij goed weet, dat een zieke koe in mindere mate melk pro duceert, waarvan hij, zijn gezin en zijn arbeiders moeten leven. Een ge zond economisch leven is een le vensvoorwaarde voor een gezonde sa menleving. In een dergelijke samenle ving kan iedereen aan zijn trekken komen, althans daarvoor vechten in een ziéke samenleving groeien de verhoudingen scheef en is er te wei- nig ruimte voor maatschappelijke en sociale acties. eem; meer, Ook niet als we bemer ken, dat van deze bedragen meer dan anderhalf miljard gulden inflatoor zal moeten worden gefinancierd. Dat vindt men wel verantwoord met I het oog op de oonjunctuurontwikke- ling, die best een monetaire stimu lans kan gebruiken. De belangrijke werkloosheid in ons land is ook een symptoom van de nog niet herstelde gezondheid onzer sa menleving. Het i3 ernstig de vraag, of het kabinet-de Jong zal kunnen volstaan met de tot nu toe uitgetrok ken bedragen ter bestrijding van de werkloosheid. Dan zou „het gat" in de begroting nog groter worden, maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst PLANBUREAU En laten we vertrouwen dat het Centraal Planbureau gelijk krijgt met zijn voorspelling, dat een geleide lijke opleving der economie in 1968 is te verwachten, waarbij echter veel zal afhangen van de ontwikkeling in West-Duitsland en in de Verenigde Staten, waar in de komende maanden een hernieuwde groei /wordt ver wacht. Laten we hopen, dat het kabi net-de Jong de conjunctuur internatio naal mee krijgt, dan is er een gere de kans, dat in 1969 een evenwichtige toestand ontstaat. Druk besproken werd ter beurze het opzienbarend bericht, dat de om wisseling van aandelen Exploitatie Mij „Scheveningen" in obligaties Cen trale Administratie Mij (CAM), waar in het privé-vermogen van de familie Zwolsman is geïnvesteerd, niet door gaat. Herhaaldelijk is de naam Zwolsman in de pers gevallen, helaas sedert twee jaar niet in onverdeeld gunstige zin. De oorzaak hiervan ach ten wij ten diepste het veel te groot optimisme van de heer Zwolsman. MOEILIJK Men verdubbelde het aantal uitstaande aandelen en plaatste deze bij een buitenlandse maatschappij, waarmede de Veenendaalsche Spinne rij al enige jaren vruchtbaar samen werkt. Daarmee kreeg men tegenover de omstreden direkteur wel de macht in handen en blijft hij buiten de di- rektiedeur, maar op deze wijze verwa terde men in sterke mate het aande lenkapitaal wat ten koste van de par- tikuliere aandeelhouder gaat. Er is geen reden om ach en wee te roepen over misstanden in het ven- nootschapsland, want die komen op ieder gebied van tijd tot tijd voor. Maar wel is het nuttig te weten, dat de minister van justitie dezer dagen verklaard heeft, dat binnenkort wetsvoorstellen worden ingediend, die het verplicht stellen om jaar verslagen te publiceren en het enquêterecht bij ondernemingen rege len, terwijl ook aandacht zal worden geschonken aan de positie van de besloten (b.v. familie-) vennootschap pen. Mogen dan ook bepalingen worden opgenomen, die de vrijheid van een bestuur ener onderneming beperken terzake van het onderhands uitgeven van aandelen. Wij denken hierbij niet alleen aan het geval der Veenen daalsche Stoomspinnerij, aan de EMS, die onderhands indertijd ook veel stukken heeft geplaatst, maar ook aan andere vennootschappen, die buiten de goedkeuring der aandeel houders om, dat zijn toch de rechtstreeks betrokkenen, soms grote bedragen aandelen uitgeven. Van de koersveranderingen dezer week noemen wij nog de aanne mersmaatschappijen, die profijt trok ken van de stimulans voor de bouwe rij (He Wereldhaven steeg van 498 tot 541 pet.) Billiton Mij, welk fonds van 120 op 124,40 kwam en Vre- destein Rubber, die van 150 tot 167 pet. avanceerde op grond van de bete re gang van zaken in het bedrijf. De verzekeringsmij Hollandse Soc. keert 10 pet. bonus uit en de notering van de aandelen stelde zich van 468 op 491 pet. GEZOND Overigens kunnen we helaas nog niet zeggen, dat ons uit de Miljoenen nota de gezondheid van ons land te- genstraalt. Wat betreft de overheidsfi nanciën is er een tekort voor 1967 van een kleine drie miljard gulden, voor 1968 wordt het deficit geraamd op 2700 miljoen. Van dergelijke be dragen schrikken we tegenwoordig niet Hl. moorden, AMSTERDAM De aandeelhouders van de Ko- doodslagen en roofovervallen aan de Linkiijke Veenendaalsche Stoomspinnerij en Wevc- lopende band, met z'n zogenaamde lrij (y'sW) hebben gisteren met grote meerderheid samenwerking met de heer Bottenheim; het terug- vrijheid, die niet anders is dan bande- j van stemmen goedkeuring gehecht aan een voorstel trekken van Staflex uit de samenwerking met VSW. loosheid, met z'n discriminatie en van raad van commissarissen om aan de heer J apartheid op alle gebieden van het c.Bottenheim, lid van de directie, ontslag te verlc- maatschappelijke leven. nen (11.655 stemmen voor en 3.682 stemmen tegen). Dat het met Nederland snel bergaf- Mr. Voute waarts gaat moet iedereen, die niet 3330 stemmen van Staflex International, die gesteld. Hij probeert zich ziende blind is. toegeven. Het is toch onderhandse plaatsing nominaal 2 miljoen jj wel een toppunt van huichelarij dat .aandelen VSW heeft verworven, hebben daarbij de men doet alsof men met buitenlanders doorslag gegeven. De overige aandeelhouders spra- medelijden heeft, maar intussen zijn h^en zich met een geringe meerdertieid tegen het eigen buurman in nood laat verkomme- VOOrstel uit. 16 Laten we de hand maar eens in j Alle voorstellen van de groep-Bottenheim. waar eigen boezem steken. van de voornaamste ontslag van de heer H. Muller Capelle a_d. IJssel als commissaris en een volmacht aan de heer Bot- C J- Mulckhuijse jtenheim tot werkhervatting waren, werden ruim (Discussie over dit onderwerp geslo- j afgestemd, ook weer door Staflex. knj I Een voorstel een arbitra ga-commissie een diep- Tijdens deze buitengewone algemene vergadering aandeelhouders passeerde het verleden van de Bottenheim opnieuw de revue. De heer Botten heim is arbeidsongeschikt, zo hadden artsen vast- 1 medische verkla ring hierover te onttrekken. Onze vennootschap staat op het spel, luidde de noodkreet van de voor zitter van de raad van commissarissen, de heer H. Muller. Hij zei dat Staflex om de onderhandse plaatsing van 2 miljoen nieuwe VSW-aandelen had gevraagd stemmenoverwicht te verkrijgen die de lang in Staflex Nederland (waarin Staflex enVSW elk voor vijftig procent participeren) van essentiële betekenis voor zijn afzet op het Europese continent. De raadsman van de heer Bottenheim, mr. Voute, zei na afloop dat hij namens zijn cliënt de recht bank zél vragen alle genomen besluiten nietig te verklaren. Tijdens de vergadering had mr. Voute het stemrecht van Staflex betwist omdat de statu ten van de VSW uitsluitend deponering van gecombi neerde aandeelbewijzen van 1000 toestaat en Staflex zich hieraan niet heeft gehouden. Een vertegenwoordigervan Staflex betoogde do. flex zich hieraan niet heeft gehouden. Een vertegenwoordiger van Staflex betoogde dat het voor zijn bedrijf onder geen beding mogelijk was met de heer Bottenheim samen te werken. Een zegsman van Candlewick uit Londen noemde de heer Bottenheim evenwel een „uitstekend zaken man". Hij verweet Staflex uitsluitend haar eigen standje te verdedigen. Ook gisteren bleven de achtergronden van het conflict bij de Veenendaalsche geheel verboren. In een periode van opgang leverde dat rijpe vruchten op. maar toen de tijd veranderde en de geldschaarste zijn intrede deed, kwamen de moei lijkheden voor de EMS opzetten en j had toen de voorzichtige wijsheid I maar niet bij de heer Zwolsman ont- broken. Toen kwam hij met „de ge- bakken peren" te zitten en kon zijn j beloften niet waar maken. In juni j.l. stelden wij, dat het omwisselingsaan- bod, dat met zoveel bravoure voortij- j dig gelanceerd werd, in de lucht was komen hangen en nu komt het be richt, dat Zwolsman genoopt is van zijn voornemen inzake de omwisse ling af te zien. Wat er nu verder gaat gebeuren, is nog niet bekend, maar binnen enkele weken verschijnt het jaarverslag en wordt aandeelhoudersvergadering gehouden. De beurs reageerön nr.- f Nijehome en van 1948 tot zijn emeri- gunstig op het bericht, want dé Ui ring van de aand. EMS liep ceze week van 50 tot 42 terug. Een Ds. Pijnacker Hordijk overleden DIEREN Op 77-jarige leeftijd is overleden de hervormde emeri tus-predikant ds. H. J. Pijnacker Hor dijk. Maandagmiddag wordt hij be graven na een rouwdienst in het ge bouw „Nieuw Dieren" aan de Wilhel- minaweg, die om half een begint. Ds. Pijnacker Hordijk werd in 1890 geboren te Brussel, waar zijn vader predikant was. Hij studeerde in Genève. In 1918 werd hij predikant. Hij stond achtereenvolgens in Waal en Koog, Terhorne, 23 jaar in Ofide- en groep „wijze mannen" heeft zich over de positie van de EMS gebogen j en het staat te voorzien, dat de heer Zwolsman zijn centrale plaats binnen I het concern verliezen zal. DEINING Enige deining was er ter beurze ook rond het conflict bij de Veenen daalsche Stoomspinnerij, waar de ru zie tussen de commissarissen en een direkteur zo hoog liep. dat in de strijd om de macht via een stemmen - meerderheid, de raad van commissa rissen naar een middel greep, dat ernstige kritiek op de beurs ontmoet te. Overgang van ds. Doorenlx)S' IJSSELMUIDEN De vrijge maakt-gereformeerde ds. H. D. Do*>- renbos is met zijn vrouw overgegaan naar de Gereformeerde Kerken. werd hij predikant te Maastricht, v ke gemeente hij in 1958 voor Nijme- I gen verwisselde. Daar ging hij in i 1965 met emeritaat. Hi) vestigde zich toen in IJsselmuider*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5