Zendelingen blijven in Biafra Buskes blij en Dijk bedroefd Nog zendelingen in Guinee Een woord voor vandaag Nachtpastor in Chicago KENNISMAKING MET KAMPEN Dr. W. D. Jonker twee dagen op oriëntatiebezoek Kleuteronderwijs krijgt kruimeltjes van de iWest-Duitsland: meer vair ié Hrvt»matip.U maar hii I i grote Mammoet-koek Uw probleem is het onze.... Papoea-jongeren willen geen inmenging Vrijgemaakten „Intergratieis schrijven gevaarlijk" naar Korea Net als tegen de geesten zegt de Here Jezus tegen de genezen melaatse: „Zie toe, dat gij niemand iets zegt." Dat lijkt merk waardig. Is de mens niet geroepen om te getuigenDat is toch een bijbelse opdracht. Het antwoord ts te vinden in het vervolg van Marcus 1:44. Deze man krijgt een speciale opdracht. Hij moet naar Jeruza lem gaan om zich te tonen aan de priesters en de door de wet vereiste offers te brengen. Hij moet dit doen: „hun tot een getuigenis" Deze man moet niet met woorden getuigen. Hij moet zijn veranderd, gereinigd leven tonen. Het evangelie wordt niet alleen door woorden uitgedragen, maar veeleer door veran derde levens. De priesters moeten het evangelie zien in het veranderde leven van deze man. Nog nooit is een melaatse genezen. Nog nooit zijn de bijbelse reinigingswetten gebruikt. De doktoren konden deze mensen niet genezen. De priesters konden hen niet reinigen. Maar nu komt er wel een genezen melaatse. Deze man is voor de priesters het bewijs dat een nieuwe tijd is aangebroken. Zo moet het met ieder leven zijn. Een ver- X anderd, gereinigd leven moet de nieuwe tijd. de nieuwe we reld weerspiegelen, het nieuwe leven ook. Wij lezen vandaag Psalm 76. Wij lezen morgen Psalm 77. ZATERDAG 23 SEPTEMBER CHICAGO Ds. R. H. Owen van de Protestants Episcopale Kerk werkt nu al vier jaar In Chicago als „nachtpastor". Alle musici, barkee pers, kellners. dansers, portiers en an- ren, die 's nachts werken, kennen hem. Elke avond gaat hij om tien uur naar zijn kantoor, dat in een hoek huis gevestigd is. Van een raam straalt in neonlicht het woord „Night- pastor". Tot twaalf uur kan men hem daar vinden. Van twaalf tot twee maakt hij zijn ronde in zijn „paro chie". Daarna is hij weer een uur op zijn kantoor, om van drie tot vijf uur alle open bars te bezoeken. Omdat ds. Owen een voortreffelijk pianist is, nodigt men hem dikwijls uit om in jazzorkesten mee te spelen, zo lezen wij in „Woord en Dienst". Bouwkundige naar Timor OEGSTGEEST De hervormde zending gaat in samenwerking met de gereformeerde zending een Duits echtpaar uitzenden voor de bouw van een theologische school op Timor (In donesië). De heer Jung (27) heeft enkele ja ren in dienst van de Duitse zending op een ander Indonesisch eiland. Ni- as, de bouw van two? kerken geleid. Zijn vrouw is verpleegster. De hervormde en de gereformeerde zending bekostigen samen de bouw van de theologische school op Timor. Ook aanstaande Soembanese predi kanten zullen er worden opgeleid. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Dr. Willem Daniel Jonker, de nog jonge Zuidafrikaan, die door de gere formeerde synode benoemd werd tot hoogleraar in Kampen, kwam gisteren de synode bedan ken. Hij was twee dagen in Ne derland om kennis te maken met Kampen en op de weg naar huis was hij even op de Blije Werelt. Maar hij kon nog niet zeggen of hij de benoeming aannam. Hij was overgekomen voor een kort oriënteringsbezoek. Zowel zijn aanstaande collega's als ds. P. G. Kunst, voorzitter van de synode zetten hem in alle vriende lijkheid behoorlijk onder druk om de benoeming aan te nemen. Maar in Zuid-Afrika deed zijn kerkeraad in Emmerentia. een voorstad van Johan nesburg vorige week hetzelfde. Het wordt dus de leerling van prof. dr. G. C. Berkouwer (38 jaar) niet gemakke lijk gemaakt. Wat hij vooral in de Amsterdamse hoogleraar waardeerde is dat deze geen scholasticus is. Zijn grote be langstelling voor alles wat er op theo logisch gebied aan de hand is. In Zuid-Afrika is de theologische situatie anders. De Nederlandse gere formeerde invloed is er sterk. Men beseft dat zich in Nederland een theo logische omwenteling voltrekt. Maar men heeft zelf nog geen bepaalde richting gekozen. Wat dr. Jonker zwaar weegt is de vraag waar hij het beste gebruikt kan worden. Zuid-Afrika heeft be hoefte aan theologen. Vorige week zei een ouderling tegen hem: „De bij bel zegt dat wie lieeft, die zal gege ven worden en wie niet heeft van hem zal genomen worden. Ik hoop dat dat niet voor ons zal gelden." Dr. Kunst zorgde voor het tegen wicht door te zeggen: „Als u kunt en durft te komen en ook uw eigen volk kunt dienen door ons volk te dienen is dat voor ons een blijde zaak." Dr. Jonker bleek ook daaraan ge dacht te hebben. Hij zei me: „Er is wel heel veel contact tussei. uw land en het mijne, maar er moet nog meer zijn. Nederland is ons stamland. We- Dr. Jonker vertelde mij erg daidt- steije„ prijs pp wat er over onJ gezegd baar te zijn voor de benoeming. Tot I en gedacht wordt. Overkomen zou de synode zei hij: „Ik denk over me- mjj de kans geven het contact te •erdiepen." Tegelijkertijd dienstweigeraars vak is eigenlijk dogmatiek, maar hij heeft altijd bijzondere belangstelling gehad voor de ambtelijke vakken. komt dan aan de andere kant dé tenschap op dat hij toch ook predi kant is in hart en nieren. Zelf zegt (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Op de al gemene vergadering van chris telijke kleuterleidsters te Am sterdam, heeft de presidente, mejuffrouw A. Tak. er op ge wezen dat de wet op het kleuter onderwijs elf jaar geleden werd aanvaard, maar nog steeds is niet voldaan aan de eis. het aan tal kleuters per klas op veertig te stellen. Nog altijd is er geen aandacht geschonken aan het ANOF-rapport. waarin wordt geadviseerd in fasen dit euvel te boven le komen. Een rapport, waaraan veel kostbare lijd ls gegeven, ligt renteloos in een la op het departement. Helaas tien wij niet, aldus mejuffrouw Tak, dat dit binnenkort leiddraad tal worden voor een verantwoorde leerlin- genschaal bij het kleuteronderwijs. DORTMUND Het aantal erken de dienstweigeraars in West-Duitsland neemt sterk toe en Sprekende over de onder™,s-besro- za, dit Jaar „.„rschijnlijk drie mul ting memoreerde mejuffrouw Tak I dat slechts een gering deel van de Brieven die niet züo voor sten van naam en adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding Is ver- tekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband «taan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post- xegels te worden ingesloten. Vraag: Kan de man de AOW voor gehuwden (beiden boven de 65 jaar) geheel voor zichzelf houden? Antwoord: De vrouw kan de Socia le Verzekeringsbank verzoeken dal haar op grond van de AOW artikel 16 lid 2 de helft van het pensioen wordt uitbetaald. Vraag: Met moederdag heb ik een chrysant gekregen. Toen deze uitge bloeid was. heb ik haar afgesneden en in de tuin gezet. Nu is zij weer mooi uitgelopen. Hoe kan ik die plant het beste behandelen en later weer in bloei krijgen? Antwoord: Wanneer u een bakje bijvoorbeeld één of meer ruiters ter beschikking heeft, kan u in oktober/november de plant met kluit opnemen en in de bak zetten tot het voorjaar (maart/april). Dan neemt u de plant op en als het kan scheurt u haar, zodat u er meer planten van krijgt. Daarna plant u haar buiten uit. Beschikt u niet over een bakje, dan kan u de plant met kluit opne men en in grote pot of in een kistje zetten, en in een lichte en vorstvrije kelder laten overwinteren. Verder moet u handelen zoals boven is aangegeven. U kan ook de plant la ten staan en tegen de winter met wat stro afdekken. In het voorjaar losdekken en verder behandelen zo als we reeds aangaven, Vraag: Ik heb braamstruiken aan een heining ter lengte van 20 meter. Er hangen veel vruchten aan. maar nu groeier, er van die lange uitschie ters aan. Wat moet ik daarmee aan? Antwoord: De lar.ge uitschieters zijn de vruchtdragers voor het vol gend jaar en mogen dus niet weg gesnoeid worden. Leid ze bijvoor beeld langs de onderste draad en doe er verder niets aan. De afgestor ven vruchtranken worden na de oogst weggesnoeid en verbrand. De eenjarige ranken worden in het late najaar op de grond bijeenge houden en met stro e.d. afgedekt om bevriezing te voorkomen. In het voorjaar moet u alles los dekken en dan de lange scheuten aan de dra den binder., ongeveer 50 cm van el kaar. Zijn er te veel. dan moet u de slechtste wegnemen. Te lange zijscheuten moet u wal inkorten Werk per plant een of twee kruiwagens verteerde stalmesi onder plus r.og 6 kg ASF korrels 12*10x18 per are. Dit in het vroege voorja-r gelden voor het kleuteronderwijs wordt uitgetrokken. En dat met voor bijgaan aan de grote nood der veel te zwaar bezette klassen en een sala risverschil met de collega's van het lager onderwijs dat niet te geloven Het maximumsalaris van éen volle dig bevoegd leidster verschilt met haar volledig bevoegde collega onder wijzer toch altijd nog 340 per maand. En wat blijkt nu? aldus de presidente, dat juist het kleuteronder wijs een van de posten is waarop men tot een vermindering van uitga ven wil komen en wel tot een bedrag van zestien miljoen. Ik zou haast zeggen, zo. betoogde zij, dat men bij de verdeling van de koek naar de kruimeltjes is gaan zoeken om vooral niet heer Mam moet te kort le do-en. Wij stemmen toe dat voor de kleu ter slechts een gering schoolgeld wordt geheven, maar dat dit nu met 300 procent Ineens verhoogd wordt, is gezien het geheel van het onder wijsbeleid, een vreemde zaak. En dat dit bovendien midden in het huidige schooljaar valt is absurd. Sprekende over de eenheid van het christelijk onderwijs zei mejuffrouw Tak dat het toch op zijn zachtst ge zegd bedroevend is dat zij die Jezus Christus willen dienen als hun Heer niet samen optrekken. Binnen het christelijke terrein blijft ieder binnen het eigen afgeba kende vaarwater en acht eigen princi pes belangrijker dan het vervullen van de opdracht van God. hoog zijn als twee jaar geleden. Het totale aantal van 1965 (2000) werd dit jaar eind april al overschre- Kerk 66 - 2000 ROTTERDAM Zaterdag 14 okto ber zal er in het gebouw van de CHJ te Rotterdam een ontmoeting plaatsvinden tussen hervormde jonge ren uit heel Zuid-Holland en verte genwoordigers van de provinciale kerkvergadering. Het wordt een soort afsluiting van de actie Kerk 66 - 2000. BELANGSTELLING Hij vertelde me erg veel van prof. Berkouwer. zijn promotor aan de Vrije Universiteit, geleerd te hebben. Derde bijbeluitgave voor geestelijk gehandicapten AMSTERDAM Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft in samenwer- I king met de Stichting Docete en de I Audiovisuele Dienst in Hilversum een derde boekje met grammofoon- plaat doen verschijnen in de voor I geestelijk gehandicapten bestemde reeks „Wat de Bijbel ons vertelt". Onder de titel Bartimeus verhaalt i het de genezing van de blinde bede laar Bartimeus door Christus. De bei de deeltjes „Jezus is geboren" en „Jezus en de storm" zijn met groot I enthouasiasme ontvangen, zowel door I de opvoeders van geestelijk gehandi- capten als door het kleuter- en zon- dagsschoolonderwijs. zo deelt het NBG mee. J De sterk vereenvoudigde bijbèlver- j telling blijkt in een behoefte te voor- I zien. Er zijn ook reeds Amerikaanse, Zweedse, Deense en Duitse edities i van deze boekjes verschenen. Stille nacht elke dag Actie tegen Door de eeuwen trouw' (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Papoea-jon geren, verenigd in de organisa ties Kobe Oser en Onim. heb- De Papoea-jongeren wenster scherp te protesteren tegen de praktij ken van „de Indonesische bezetters" Ze stelden zich op tegen hün landge noot Nicolaas Jouwe, die naar hur, smaak een soort „achterdeurpolitiek' voert. De op hun kosten in New York lvoen. UK up nun itusien in «ew iun ben gisteren m Eindhoven ge- j verbiijVende Papoealeider Marcu: demonstreerd tegen de Stich- - - ting Door de Eeuwen Trouw en het Comité Zelfbeschikkings recht Nieuw-Guinea. Behalve nationale vlaggen werden span doeken meegedragen, die beide organisaties van ongewenste in menging beschuldigden. De laatste, die in Delft woonachtig is, en zich president van de Hoge Raad van Volksvertegenwoordigers van West Nieuw-Guinea noeml, tracht reeds sinds een half jaar in kringen van de Verenigde Naties door te dringen. Tijdens een toelichting op een persconferentie in Den Haag verklaar den woordvoerders van de in Neder- T_ land verblijvende Papoea-jongeren IJ.,^,4- |h -i^krl I pv* ffppn dat zij hun eigen boontjes willen dop- 1AJ1. 1 ^CCIl geen behoefte hebben steun van instellingen. waarin niet-Papoea's de eerste viool spelen. Ten aanzien van de Stichting Door de Eeuwen Trouw werd naar voren gebracht dat men daar eerst maar eens moest zien Arribon vrij te ma ken. Door de heer Korwa. secretaris van Kobe Oser, werd duidelijk gemaakt dat de Papoea's niet me* groeperin gen vereenzelvigd wenser te worden, die andere belangen voor ogen heb ben. Nooit zouden ze marionetten wil len worden van personen de na men van de heren Coer.radi en Ritze- ma Bos werden in dit verband ge noemd die alleen maar de publici teit najagen, en de eigenlijke doelein den van de Papoea's veronachtza men. Onverzoenlijk Even duidelijk werd da' Kobe Oser en Onim. waarin zich 135 van de 200 in Nederland verblijvende Papoe a-ballingen verenigd zouden hebben, onverzoenlijk tegenover Indonesië staan. Ook als het referendum, dat uiterlijk in 1969 in Weat-Irian gehou den moet „-irden, in hel voordeel van Djak uitvalt, zal Indonesië „op leven en dood" worden bestre den. gasthoogleraar NEW YORK Vier radiosta tions in Amerika zijn zo onder de indruk van de vertolking van „Stille nacht, heilige nacht" door Barbra Streisand, dat zij deze plaat een jaar lang eenmaal per dag draaien. De interpretatie Barbra, zo is de motivering, past volkomen bij de gevoelens van de moderne mens. Met drie tenten Schooldag kan 8000 mensen aan (Van onze kerkredactie) KAMPEN De organisatie van de schooldag van de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt), volgende week woensdag, is rond. Er zijn drie ten ten gehuurd, twee voor elk 2500 per sonen en één voor duizend personen. Verder heeft de commissie de be schikking gekregen over het kerk gebouw van de gereformeerde ge meente, het kerkgebouw van de Lutherse gemeente en de Stadsge hoorzaal, die met elkaar zeker twee duizend mensen kunnen bevatten, zodat er voor 8000 bezoekers plaats 's Morgens wordt in alle vergade ringen een bidstond gehouden door curatoren. Aanvang half elf. 's Middags spreken vier hoogle raren (Van Bruggen, Doekes, Kamp huis en Schilder), een lector (ds. D. W. Wielenga) en de Asser predi kant ds. H. Bouma. Aanvang 2 uur. De hoogleraar en de twee lectoren, die tot de „grote" vrijgemaakte kerk van Kampen behoren (prof. C. Veenhof, dr. H. M. Mplder en drs. D. J. Buwalda) en bezwaar hebben tegen de attestenregeling, zullen dus geen van drieën spreken. In Spanje 306 protestantse kerken MADRID Naast 61.000 rooms-ka tholieke kerkgebouwen zijn er op het ogenblik in Spanje slechts 306 pro testantse. Daarvan hebben er 221 offi cieel vergunning en 85 worden „geto lereerd." De provincie met de meeste pro testantse kerken is Barcelona (38), ge volgd door Madrid (15). Het aantal protestanten in Spanje wordt op 30.000 geschat. Kennismaking in Haarlem HAARLEM De Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) en de Christe- i lijke Gereformeerde Kerken in Haar lem. Heemstede en Santpoort willen I elkaar als kerken en kerkleden beter j leren kennen. Daarom, zo schrijft De Wekker, „werd besloten, dat elk van de vier j predikanten om beurten een preek zou voordragen in een samenkomst van de genoemde kerken." Deze sa menkomsten zullen op vier dinsdagen in het winterseizoen worden gehou- den. Nadrukkelijk zegt De Wekker, dat dit geen kanselruil is, maar een 1 kennismaken met elkaar. i gelukkige zaak MOEILIJK Toen het telegram uit Nederland kwam met de benoeming -zei me vrouw Jonker: „Seg, dat sal tog moei lijk sijn". Maar nu is ze al volkomen bereid om te gaan (ook om te blij ven). Dr. Jonker zei: ,,Ik ben nu een maal zwaartillend." Als het aan de vier kinderen lag, 13, 11, 9 en 6 jaar oud, vertrok het gezin al morgen. Zij vinden het prachtig dat hun vader benoemd is. Gereformeerden en katholieken erkennen doop van elkander (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Ook de Gerefor meerde Kerken en de Rooms-Katho lieke Kerk gaan elkanders doop er kennen. Gisteren kwam een concept verklaring aan de orde die door een gemengde commissie is opgesteld. Met enkele wijzigingen is de verkla ring door de synode goed gekeurd. Deze wijzigingen zullen met de rooms-katholieke afgevaardigden worden besproken. Pas als de synode in januari weer bijeen komt zal de verklaring worden gepubliceerd. Zeer waarschijnlijk zal dan kardinaal Alfrink de gerefor meerde synode bezoeken. Oegstgeest laat hen vrij (Van onze kerkredactie) OEGSTGEEST De hei vormde zendingsarbeider» blij ven in Oost-Nigeria (Biafra). E] zijn daar voor de hervormd! zending drie artsen met hun ge zinnen, twee verpleegsters en een lerares werkzaam. Hun positie kwam uitvoerig t«i jprake op de vergadering van dj raad voor de zending van de Neder landse Hervormde Kerk, deze week Zij willen zelf indien mogelijk - in Oost-Nigeria blijven. Oegstgeeil zal hen zoveel mogelijk steun bieden, De hervormde zending houdt daar mee vast aan de beleidslijn, dat uitge. zonden zendingsmensen in oor logsomstandigheden zelf mogen bepa len, of zij al of niet in een woeli| gebied zullen blijven. Dokter J. J. M. Hellemans en zijn gezin is momenteel met verlof in oni land en heeft zijn terugkeer naar Oost-Nigeria moeten uitstellen. Ooi hij mag zelf bepalen, of hij (al dan niet met zijn gezin) naar Oost-Nige ria terugkeert. Reumatische pijnen TOGAL HELP! Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOG Al "'-PT Assen teruggenomen AMSTERDAM Blijdschap, dank baarheid heerst bij vooraanstaande ex-Hersteld-Verbanders (nu Ned. Hervormd) en geen voldoening over eigen gelijk, nu de Geref. synode de leeruitspraak van Assen in 1926 heeft teruggenomen. Commentaar van dr. J. J. Buskes: Ik ben blij dat ik dit nog mag meemaken, ook blij om de Geref. kerken zelf. Het belangrijkste is, dat wal ons va'n 1926 tot nu toe gescheiden hield, nu is weggenomen. Emeritus-predikant ds. J ter Scheg- get. thans hulpprediker in Diemen, verklaarde: we zijn weer naar elkaar toegegroeid en dat komt door de theo logische ontwikkeling. Ik heb geen gevoel van: Zie je nu wel? Hoogstens realiseer ik me weer: Wij HV-ers iren een beetje pioniersachtig. Ds. M. Hi nlopen van Amstelveen, al even verheugd, had zo graag ge had dat het besluit enige jaren eer der was genomen. Dan had men nog tot dr. Geelkerken kunnen zeggen: We hebben je ten onrechte afgezet. Maar dit is dan ook mijn enige zure opmerking, voegde hij eraan toe. Dr, K. Dijk, die de Asser synode meemaakte, betreurt het besluit. Hij kan zich er niet aan conformeren, want „ik sta nog altijd volledig ach ter de besluiteh van toen." Hij zei verder de jongste besprekingen ter synode niet te hebben willen meema ken omdat hij bevreesd was persoon lijk gewicht in de schaal te leggen. Dat zou onjuist geweest zijn, aldus de hoogbejaarde oud-hoogleraar. Een van de twee synodeleden, die tegen hebben gestemd, ds. J. van der Schaft, deelt ons ter verduidelijking van zijn standpunt mee, dat volgens hem de gang van zaken zo had moe ten zijn, 'dat deze synode slechts een principe-besluit had kunnen nemen, waarover de mindere vergaderingen zich vervolgens hadden moeten uitspreken. Pas de volgende synode (over twee jaar dus) zou een defini tief besluit hebben mogen nemen, waarvoor dan een tweederde stem- menmeerderheid nodig zou zijn ge weest. Overigens legt ds. Van der Schaft er de nadruk op, dat hij niet op deze kerkrechtelijke grond, maar voluit wegens confessionele bezwaren tegen gestemd heeft. (Van onze kerkredactie) BREDA Het gevaar is niet denk beeldig, dat de integratie binnen de Nederlandse Hervormde kerk wordt gebruikt, om de vrijzinnigheid er uit te werken. Aldus mr. H. van 't Veer, voorzitter van de vereniging van vrij zinnige hervormden, tijdens de jaar vergadering, die gisteren en vandaag gehouden is. Integratie zal nooit mogen beteke nen het loslaten van de eigen functie. Anders zou de kerk namelijk aan een kleurloze vervlakking ten prooi kun nen vallen, aldus mr. Van 't Veer. Hij pleitte dan ook voor de handha ving van de eigen vrijzniige afdeling. (Van o onderwijsredactie) AMSTERDAM De Amerikaanse schrijver en criticus Leslie A. Fied ler, hoogleraar in de Engelse taal aan de universiteit van Buffalo, zal geen volledige termijn als gasthoogleraar aan de universiteit van Amsterdam aanvaarden, maar een of twee lezin gen houden, voor zover zijn werk aan de universiteit van Sussex. Brigh ton (Engeland), dat toelaat. Op 28 september komt Fiedler in elk geval naar Amsterdam omdat hij dan. op uitnodiging van de studenten vereniging ASVA. in een algemene discussie zal spreken over de rol van een universiteit en over academische vrijheid. Zoals bekend had de Amsterdamse universiteit de Amerikaan het gasthoogleraarschap voor een jaar aangeboden, maar dit aanbod inge trokken toen bekend werd. dat Fied ler was beschuldigd van manipulaties met verdovende middelen. Later deel de de universiteit hem mede, dat hij toch welkom zou zijn. Er waren toen vollediger inlichtingen ingewonnen. Bepaalde gebieden verboden AMERSFOORT De gereformeer de Kerken (vrijgemaakt) zijn niet on- I genegen, om op het vsrzoek van de j Presbyteriaanse Kerk van Korea in te gaan en correspondentie met deze kerk aan te gaan. Of er correspondentie tussen beide j kerken zal komen, hangt nu af van I de Koreaanse Kerk. Deze overweegt namelijk, om lid te worden 1 Gereformeerde Oecumenische Syno- j de. Zou zij dit doen, dan kan volgens de vrijgemaakte synode van cor- respondentie geen sprake zijn, omdat j H van de GOS ook de Gereformeerde modernisme moet worden gezien Kerken lid zijn. directe relatie met de Israëlische en evangelische wijze van belijden. Het Dr. A. de Wilde uit Zaandijk hield een inleiding over het onderwerp „Modernisme, bitter noodzaak". ligie. aldus dr. De Wilde. (Van onze kerkredactie) WASSENAAR Lang niet alle blanke zendelingen hebben Guinee moeten verlaten. Er werken thans nog 22 zendelin gen van de Christian and Mis sionary Alliance (CAMA). Dit blijkt uit het laatste nummer van De Pionier, het blad van de Ne derlandse afdeling van de CAMA, de Parousiazending. Indertijd we'd bericht, dat alle 75 rooms-katholieke en 54 protestantse blanke zendelingen dit Westafrl- kaanse land voor 1 juni moesten ver laten. Nu blijkt, dat dit verbod voor al gold voor de specifieke moslimge bieden. De zendelingen van de CAMA (de enige protestantse zending in het land) kregen toestemming, om te blij ven in de bijbelschool te Telekoro, in de school voor zendingskinderen te Mamoe en op het hoofdkwartier in Conakry. Dat betekende, dat er van de 54 maar 32 moesten vertrekken. Van hen zijn sommigen met verlof naar Amerika en Canada gegaan. An deren konden worden geplaatst in Mali en Ivoorkust. Het is niet bekend. hoeveel rooms-katholieke Guinee mochten blijven. naar Brazilië MAASTRICHT Pastoor J. Brou wer. schrijver van de (rooms-katho lieke) Volkskatechismus. heeft van een Braziliaanse uitgeverij het ver zoek gekregen zijn werk in het Portu gees te mogen vertalen en uit te ge ven. Aan zowel een Engelse als een Duitse vertaling wordt gewerkt. In Nederland zijn inmiddels na het verschijnen in mei 20.000 exemplaren verkocht. Dat is de h-2lft van de eerste editie. Begin 1968 komt de I tweede druk uit. GEREF. KERKEN Beroepen te Bovensmilde. Heemse en te Zuidwolde (Dr.). F. de Jonge te Em- mercompascuum. Benoemd tot hulpprediker te Papen- drecht, S Wouters, a.s. em.pred. te Dordrecht. Bedankt voor Loppersum, R. Ypma te Amersfoort (voorheen te Lopper- GEREF. KERKEN (vrUf.) Ds. A. Hoekert onderscheiden DEN HAAG Bij koninklijk besluit is benoemd tot officier in dc orde van Oranje Nassau ds. A. lioe- kert te Voorburg. Ds. Hoekert heeft 36 jaar de hervormde gemeente Voorburg gedii met emeritaat. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Maassluis, kand. W. van Sorge te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Tricht, A. Hofman ta Zeist. OUD-GEREF. GEMEENTEN IN NED.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2