DUITS PLAN: BELASTING VOOR ZWAAR VERVOER OLGA Ruimere aanvoer - olieprijs omlaag Commentaar Fokker meest verkocht in Europa Schuld Van Heijst aan pensioenfonds ruim ƒ1,3 miljoen Autobanen worden ontlast Opbrengst kwart miljard Olieveld niet voor maandag aan kust Aan arme landen geen hulp via frisdranken US JAMIN? Zaterdag 23 september 1967— 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Staritvaitich li ghebleven mijn hart In taghenspoetl" De Rotterdammer DorJIs Dagblad ^gsT Coanni Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DEN HAAG De schuld van de NV J. B. van Heqst en Zonen aan het beambtenpensioenfonds bedraagt niet, zoals aanvankelijk was verondersteld, acht ton, doch 1,3 of zelfs 1,4 miljoen gul den. Hjj is onder meer samenge steld uit een bedrag aan niet gestorte premies, aan een direct opvorderbare lening van een half miljoen zo was althans door de directie vastgelegd als Bet bedrijf tot liquidatie zou overgaan en aan rente. De heer M. Pit. districtshoofd van 3e Algemene metaalarbeidersbond, heeft dit gisteravond in Den Haag medegedeeld op een vergadering, die door ongeveer 150 werknemers en ex-werknemers van het over de kop gegane bedrijf werd bezocht. Zijn verklaring sloeg in als een bom. Hoewel hier geen toespelingen op werden gemaakt, is het duidelik dat deze zaak thans strafrechterlijke aspecten gekregen heeft. Over de eigenaar-directeur, de nog steeds in België verblijvende heer J. P. J. van Heijst, zei de heer Pit dat deze op dit moment „heel hard" ziek is. Doordat hij geen cent meer bezit, alles bij hem wordt weggehaald en iedereen hem in de steek heeft gela ten, verkeert de door wanbeheer en wanbeleid failliet gegane werkgever ook in andere opzichten in een moei lijke positie. Beslag De curatoren proberen, zoals hun plicht is, op alles wat waarde heeft beslag te laten leggen. Hierbij beho ren slaapkamerameublementen, wijn kelders, het wagenpark en een grote hoeveelheid gouden horloges, die voor jubilerende werknemers was bestemd. Het bevreemdde verscheidene werk nemers dat de afgelopen week steeds vrachtwagens van de NDSM bij het Haagse bedrijf zijn gesignaleerd voor het afhalen van grote kwantiteiten voorraden. Velen hadden ook de in druk dat werkgevers, die belangstel ling tonen voor de werkloos gewor den Van Heijst-mensen voordeel trachten te putten uit het overvloedi ge aanbod door het aanbieden van aanmerkelijk lagere lonen. Het is volgens de heer Pit niet langer verantwoord de nog werken den in onzekerheid te laten. Er is door die onzekerheid een zeer grote druk op de mensen gelegd, en er was hem verteld dat werknemers in de radiatorenafdeling in veertien dagen grijs zijn geworden. De hoop dat de afdeling stalen ra men voor de werkgelegenheid in Den Haag kan worden gered, achtte de vakbondsbestuurder niet bijster Betaling abonnement Vlj verzoeken onze abonnees, die ge- zend zijn het abonnementsgeld te gire- en, voor 1 oktober a.s. ƒ4.» nr. 58936 De abonnees, die gewoonlijk per kwitan tie betalen, doch inmiddels ln het bezit zijn van een postrekening, worden even eens verzocht, ter besparing van incasso kosten, bovenstaand bedrag te gireren. Uiteraard geldt dit bericht niet voor de abonnees die ons een machtiging hebben verstrekt voor automatische afschrijving. Directie Nieuwe Leidse Courant. Afspraak De heer Pit had gehoord dat de NDSM samenwerkt met de vestiging van Van Heijst in het Belgische Grob- bendonck. Hij vermoedde dat er een afspraak tussen beide bedrijven was gemaakt om elkaar het leven niet zuur te maken. „Dat is moreel uiter aard zeer afkeurenswaardig, maar de commerciële belangen zullen hier bij wel hebben geprevaleerd." Het bedrijf in het Ierse Wicklow kon al niet meer werken en zou ze ker in het debacle worden mee gesleept. Wat er gaat gebeuren met het bedrijf in België is nog niet hele maal duidelijk. Deze dochter heeft een schuld van 4,5 miljoen gulden aan de moeder, doch bij een eventu eel faillissement is de in België uitstaande schuld preferent. De cura toren zullen dan ook moeten overwe gen of de voortzetting van Grobben- donck in het belang is van de schuld eisers. Autofabrikant Quandt (45) omgekomen MILAAN De autofabrikant Ha- rald Quandt, een van de rijkste man nen van West-Duitsland, is gisteren om het leven gekomen toen zijn parti culiere vliegtuig neerstortte in de Ita liaanse Alpen. Ook de vijf andere inzittenden van het toestel vonden de dood. De 45-jarige Quandt was een stief zoon van Hitiers minister van propa ganda dr. Joseph Goebbels. Hij leid de samen met zijn halfbroer Her- bert de „Quandf'-groep, die invloed heeft in verscheidene grote in dustrieën, zoals Daimler Benz en BMW. Cupwedstrijd rechtstreeks HILVERSUM Op woensdag 4 oktober zal de NTS een rechtstreekse reportage geven van de interland-voetbal wedstrijd Denemarken Neder land, te spelen in het Kopen- haagse Idraedts Parken. 1 Dit is de tweede ontmoeting tussen beide elftallen in het ka der van het tornooi om de Euro pa Cup voor landenteams. De Westduitse regering heeft een revolutionair plan voorgesteld om het verkeer op de autobanen in goede banen te leiden en ook om de spoorwegen rendabel te maken. In Nederland zijn al bezwaren tegen het voorstel gerezen. BONN Om de verkeers stroom te verbeteren en de spoorwegen meer rendabel te maken, zullen de autowegen in West-Duitsland zoveel moge lijk van zwaar vrachtvervoer worden ontlast. Dit is wel het belangrijkste en meest ingrijpende punt van een gisteren bekend gemaakt vijf jarenplan, waarmee de Bonds regering in de periode 1968 1972 de vervoersmiddelen en de verkeerswegen wil aanpas sen aan alle internationale eisen. De minister van verkeer, Georg Le ber, bracht naar voren dat met in gang van 1 januari 1968 een extra vervoersbelastlng zal worden gehe ven, waarvan de schatkist een op brengst van 225 miljoen gulden per jaar verwacht. Belasting Voor vrachtwagens van industriële en handelsondernemingen bedraagt deze belasting 2,7 tot 4,5 cent per ton/kilometer. Voor auto's van het be- roepsgoederenvervoer met een nuttig laadvermogen van meer dan vier ton wordt 0,9 cent per ton/kilometer bere kend. Bovendien zal met ingang van 1 Juli 1970 het vervoer over de weg van massagoederen (graan, hout, ste nen, kolen, ijzer, staal enzovoorts) voor onbepaalde ttjd geheel worden verboden. Het gaat om naar schatting 31 miljoen ton per Jaar, die via de Duitse spoorwegen zullen moeten worden vervoerd. Door de afgekondig de maatregelen zullen ook buiten landse expediteurs getroffen worden. Reactie NOB-Wegtransport, de grootste or ganisatie van beroepsvervoerders in ons land, achtte zich gisteravond nog niet in staat op de details der aange kondigde maatregelen in te gaan. Wel werd gesteld dat de organisa tie ernstige bezwaren heeft tegen el ke kunstmatige ingreep, welke de vrije keuze van de verlader aantast. Aan elk van de vervoerstakken moet een reële, gelijkwaardige kans wor den gegeven. Als de concurrentiefac- tor wordt ingeschakeld en de maatschappelijke kosten van het ver voer hoger worden, heeft de consu ment hier alleen maar schade van. NOB-Wegtransport wees er nog op dat de Nederlandse vervoerders, die van de Duitse wegen gebruik maken, veel meer hoogwaardige dan mas sa-goederen vervoeren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het olieveld van vijf kilometer lang en anderhalve ki lometer breed, dat vrijdag op onge veer 14 mijl uit de kust ter hoogte van Oostvoorne op de Noordzee werd waargenomen, zal niet voor maandag de stranden kunnen bereiken. Dit heeft rijkswaterstaat meege deeld. Deze dienst heeft nog geen maatregelen in overweging. Daar het strandseizoen afgelopen is zal nie mand hinder van de olie hebben. Mocht zij op de stranden komen dan is de bestrijding niet zo moeilijk. Met weggraven kanaan het euvel een einde worden gemaakt. Op het lichtschip Goeree werd de reuzenolievlek het eerst gezien. Het Loodswezen in Hoek van Holland liet met een boot waarnemingen doen. Een monster wees uit dat het om samngebundelde brokken vuile olie gaat. Waar de olie vandaan komt is niet bekend. DEN HAAG Minister Witteveen kant zich in de memorie van toe lichting op de begroting van financiën tegen het voorstel van het Tweede- Kamerlid mr. J. A. Mommersteeg (kath. v.) om accijns te heffen op fris dranken en deze opbrengst te bestemmen voor ontwikkelingshulp. „Het offer van de uit belastingen te financieren ontwikkelingshulp moet langs normale weg via alle belastingen zo breed mogelijk over alle burgers worden verspreid." De regering overweegt zoals bekend vergroting van de ontwikkelings hulp te bevorderen via aanvullende particuliere bijdragen, mogelijk een langlopende volksrente met lage rente en mogelijk met staatsgarantie voor rente en aflossing. Men beloont een leraar slecht, als men maar altijd zijn leerling blijft. NIETZSCHE. Zondagsblad in nieuwe jas Vandaag vindt u voor het eerst een vernieuwd Zondagsblad. Behalve de oude rubrieken, die ble ven, hebben nieuwe een plaats gevonden in deze opzet. Extra aandacht vragen wij voor de pagina Opinie, die u tevens een overzicht geeft van wat er deze week in binnen- en buitenland plaats r best een baantje bij kun- hebben. Dan kan ik ook uat meer zakgeld krijgen." Zonnig Vandaag begint officieel de herfst, want vanavond om acht minuten over half zeven komt de zon weer recht boven de evenaar te staan. Voor ons noordelijk hal frond betekent dit het begin van de herfst. Het weer zal echter minder herfstachtig zijn dan in de afgelo pen dagen. Vooral in Zuid-Hol land is deze maand al belangrijk te veel regen gevallen; op enkele plaatsen inmiddels ruim 120 mm tegen ruim 70 mm normaal. Een hogedrukgebied geeft een verbetering met zonnige perio den. Wel passeert morgen nog een zwak frontje met tijdelijk iets meer bewolking, maar in zijn geheel verwachten wij de komen de dagen wat stabieler september weer met een temperatuur- die ongeveer 17 18 graden be draagt. n op 6.28. onder 18.36, r 18.33. Uitgeleide gedaan door diverse kleine schepen verlaat hier de Queen Mary voor de laatste keer de haven van New York. De Queen Mary zal met een select gezelschap nog een reis maken rond Kaap Hoorn, naar Californië, waar het zal worden afgemeerd om voortaan dienst te doen als museumschip. Het schip zal worden vervan gen door de afgelopèn week te water gelaten Queen Elisabeth II. ROTTERDAM Met ingang van vandaag is de benzine een halve cent goedkoper gewor den. Daarmee is een deel van de prijsverhoging na de Suez- crisis ongedaan gemaakt. De verlaging werd mogelijk door dat de aanvoer van ruwe olie uit het Middellandse Zee-gebied eerder weer op gang is geko men dan werd verwacht. Neder land is het eerste land in West- Europa, dat de prijzen heeft verlaagd. Vooral de openstelling van pijplei dingen heeft het transport aanzien lijk vereenvoudigd, als daarmee de oliestroom nog niet genormaliseerd. De toestand in Nigeria is nog onzeker en het Suezkanaal blijft dicht. Verde re prijsverlaging lijkt daardoor voor alsnog onwaarschijnlijk, wat bete kent dat de automobilist nog steeds 2,5 cent meer betaalt dan voor de oorlog tussen Israël en de Arabische landen. Industrie Een andere oorzaak van de geringe prijsverlaging van benzine is het feit, dat het ministerie de verlaging voor al ten goede heeft willen laten ko men aan verbruikers van stookolie. Tijdens gisteren gepleegd overleg tussen minister De Block (econo mische zaken) en handel en industrie kwam tot uiting, dat vooral de land bouwbedrijven en de tuinderijen zwaar leden onder de hoge stooklas- ten. Met name in het Westland brach ten deze de rentabiliteit van vele be drijven in gevaar. Daarom is de stookolie met tien gulden per ton verlaagd, evenals de bitumen. Vliegtuigbenzine is ander halve cent per liter goedkoper gewor den, petroleum, tractorbenzine, gaso- lie en huisbrandolie I enll een cent per liter. Produktie omhoog De organisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling (Oeso) in Parijs heeft inmiddels de sombere voorspelling, dat in West-Europa een olietekort van 12 miljoen ton dreigt, ingetrokken. Gebleken is namelijk, dat er veel meer tankers voor het olietransport zijn vrijgekomen dan werd verwacht. Voorts hebben de VS, Venezuela, Iran en de kleine Arabische vorsten dommen hun produktie snel opge voerd, terwijl dc oliestroom uit Lybië het uitvallen van Nigeria als oliele verancier heeft gecompenseerd. Visie TJET beheerste optimisme, waar- mee minister Ver inga de toe komst van ons onderwijs ziet, lijkt ondanks de beperkte financiële middelen niet van gTond ontbloot. Juist immers als er met krappe hand toegewezen kan worden krijgt een minister de kans een visie te ont wikkelen, omdat hij dan móet kie zen. Nu lijkt ons de keuze die dr. Veringa gedaan heeft in grote lijnen voortreffelijk. Geplaatst tegenover een stormach tige ontwikkeling van ons onderwijs, zowel spontaan ontstaan, als in het leven geroepen door de vernieuwing van de wet op het voortgezet on derwijs, toont hij wijs beleid door te kiezen voor een meerjarenplan ning. Terecht stelt de minister, dat het uitzetten van de de bakens op kort zicht dwingt tot een beleid dat in sterke mate door incidentele be slissingen wordt gekenmerkt. Verder valt op, dat de vier vraag stukken die extra aandacht krijgen alle samenhangen en elk afzonder lijk op langere termijn kostenbe sparend zullen werken. Een soepeler overgang van de ene vorm van onderwijs naar de an dere, een nadere studie van het se lectieprobleem, democratisering van het onderwijs (en dus toegang tot dat onderwijs voor hen die een grote kans van slagen hebben) en het vraagstuk van her- en bijscholing zullen de efficiency van ons onder wijs bevorderen en derhalve de kosten drukken. In dat beleid past het verzoek dat de minister gericht heeft tot een particulier organisatie- en efficlen- cybureau om hem nader te advise- SCHIPHOL De Fokker Friendship mag zich het meest ver kochte verkeersvliegtuig van Europa (inclusief Engeland) noemen. De Fokkerfabrieken hebben giste ren bekend gemaakt twee nieuwe op drachten te hebben ontvangen voor de levering van in totaal 12 F-27 toestellen. Dit aantal brengt Fokker's orderboek, ondanks een recente annu lering van een contract voor 2 toestel len, op 452 verkochte F-27 machines. Daarvan zijn er 274 door Fokker ver kocht en 178 door de Amerikaanse Fairchild Hiller fabrieken, die de Friendships in licentie bouwen voor de Amerikaanse markt. Fokker heeft nu het „magische ge tal" van 444 gebouwde Engelse Vic- kers „Viscounts", tot dusverre het meest succesvolle Europese ontwerp, ruimschoots overschreden. Spoedig wetsontwerp schriftelijk onderwijs (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG De voorbereiding van een wettelijke regeling inzake het toezicht op instellingen voor schrif telijk onderwijs is zover gevorderd, dat een ontwerp van wet nagenoeg gereed is. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktlvlteit ontvang ik een grote luxe Sierknljper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Marcus gedrukt worden. De raad van kerken in Kenia heeft 86 laboratorium-uitrustingen voor mid delbare en technische scholen ontvan- yan de Russische Orthodoxe Kerk. N.V. A. SLUYTER Zn. >!f de Jonghstraat 25 Telefoon 24 25 65 VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR HEEL NEDERLAND l^etaalt: O per kwarlaal O per maand straat; plaats: Inzenden aan Bureau van dit bfad I O hokje zwart maken naar keuze j MATRASSEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1