S Drie landen komen met emissies PUZZEL VAN DE WEEK DAM- RUBRIEK «S»w»d£r sr? s». M- ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1967 Van de postadministraties van Luxemburg, Liechten stein en Zwitserland zijn nieuwe emissies te melden, die nogal wat verschillende gebieden bestrijken en de beeldfilatelie-enthousiasten interesseren zullen Ik wil ze graag met de nodige infor matie aan u doorgeven. Luxemburg heeft 14 september zes regels uitgegeven. Als eerste neem ik een propagandazegel voor het werk der jeugdherber gen ln Luxemburg. De afbeelding toont de jeugdherberg van Et- telbrüek naar een ontwerp dat is gekozen uit kindertekeningen, die voor een wedstrijd waren inge- Voorts twee herdenkingszegels onder de titel „200 jaar Luxem burgs aardewerk". In de 18e seuw hebben de gebroeders Boch, die voordien in Au- dun-le-Tiche aardewerk fabri ceerden, in Luxemburg een fa briek gevestigd onder de naam „ksizerlij'ke-koninklijke fabriek van aardewerk en pijpaarde". Op de zegels zijn te zien: een veelkleurig scheerbekken uit 1819, waarop een bruiloft staat afgebeeld, en een pronkvaas met reliëfversieringen uit dezelfde tijd. Een vierde zegel is gewijd aan „volkstuinieren". Het interna tionaal bureau voor eigen huis en hof, dat in Luxemburg zetelt en gel van fr. 1 herdenkt de dichter Johan-Baptist Büchel, die veertig jaar geleden is overleden. En dan nog drie zegels met afbeeldingen van Christus-symbolen: alpha en omega, het kruis als teken van victorie (tropaion) en het Christus-monogram gevormd door de Griekse letters chi en Zwitserse week In Zwitserland kwamen maan dag jl. vier herdenkingszegels aan de markt (prijs fr. 1,10). Een zegel van 10 rappen wegens het vijftigjarig bestaan van de zoge naamde Zwitserse week, een in stituut dat tijdens de eerste we reldoorlog in het leven is geroe pen om het national-» produkt te Postzegel rubriek door J. J. M. KIGGEN beschermen en te verbeteren. De afbeelding duidt op samenwer king in de industrie en op pre- cisiearbeid. De zegel van 20 rappen eert de zorg voor bejaarden in de ruimste zin des woords ten be hoeve waarvan in oktober 1917 door de Zwitserse maatschappij tot nut van het algemeen een stichting is opgericht. De derde zegel loopt vooruit op de opening van de verkeerstunnel door de St. Bernard, die eind van dit jaar De vierde zegel (50 rappen) is uitgegeven ter herdenking van de internationale spoorwegovereen komst van 1 januari 1893. Op 18 september zijn tevens nog vier aanvullende waarden uitgekomen in de serie permanen te zegels met gebouwen-afbeel dingen. De herziening van de posttarieven eiste deze uitbrei ding. Een typisch bouwsel uit de 16e eeuw is het „Lussy-Höchhus" in Wolfschiessen, dat in 1586 voor Melchior Lussy, een edel man van het platteland, gebouwd is (70 rappen). Bij Seedorf in het kanton Uri staat een prachtig patriciërshuis. Het slot werd op last van land voogd Jakob A Pro in de jaren 1556—1558 gebouwd (fr. 2). De postzegel van fr. 2,50 toont de rijke hoofdingang van de laatgo tische St. Oswaldkerk in Zug. De vierde zegel (fr. 3,50) geeft een afbeelding van de benediktijner- abdij Engelberg. Zoals het nu op de zegel voorkomt, is het na de brand van 1729 herbouwd naar plannen van Johannes Rueff van Vorarlberg. Zoals steeds zijn ook deze ze gels weer meesterwerkjes van Zwitserse graveer- en drukkunst. nog onbekende jonge speler i 12e plaats <blj bracht er weinig van terecht. Zijn leermeester dr. Relman-n uit Praag toonde enige vooruitgang. ALs gevolg van onvoldoende steun Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. 3. 9. 14. 15. 18. 19. 21, 34. Onze landgenc Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. staartster, 4. gevangenis, 7. elk. 9. bijwoord, 10. einde, 12. ongaarne, 13. plaats in Drente, 14. drietenige struis, 15. weefsel, 18. voorzetsel, 20. vaste koper in een winkel, 23. verhindering, 25. gemoedsbeweging. 26. hoffelijk, 27. vis, 29. rang, 31. achting, 32. gem. in Friesl„ 37. hemellichaam, 39. water in Z.H., 40. bereide dieren huid, 41. manier van klederdracht, 42. deel van een schip, 43. Europea nen, 44. het oosten, 45. op een andere plaats. Vertikaal: 1. bekende, 2. jubelkreet bij de Bacchusfeesten, 3. naam of opschrift van een boek, 4. kleine rozijn zonder pit, 5. ontgonnen land, 6. bestuurder, 8. water in N.-Brab„ 9. rivier ln Duitsland, 11. meisjesnaam. 16. mug-genlarve, 17. kleur. 18. gemeenschappelijke welde, 19. platte gebakken steen, 21. tropische slingerplant, 22. begrip, 23. tweemaal (Lat.), 24. deel van een boom, 28. schaaldier, 29. een voudig, 30. bijb. figuur, 33. wild zwijn, 34. geraamte, 35. gekleurde plaat, 36. bekend Fr. schrijver, 38. slaapziekte, 40. verdriet. dit jaar zijn veertigjarig bestaan viert, heeft onlangs een congres gehouden. De laatste zegels van het zestal maken toeristische re clame voor Luxemburg. Liechtenstein heeft 28 septem ber als dag van uitgifte voor vijf postzegels vastgesteld. Een zegel van 50 rappen huldigt de behaal de successen in hun vrijhan delszone van de acht EFTA-lan- óen. waaronder ik tevergeefs Liechtenstein heb gezocht. Een ze- OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Bremen, 6. keg. 8. kaneel, 13. kanaal, 14. overal, 15. ik, 17. Up. 18. are, 20. Ier, 21. te, 22. lom, 24. Vaals. 26. ton, 27. emoe, 28. Sarmant, 30. geld, 31. net, 32. hor, 33. oom, 35. Lee, 36. melis, 38. meter, 40. staar, 42. keper. 44. tenor, 47. rasp, 48. oor, 49. rede, 50. taart. 52. belet, 54. rekel, 56. nabal, 58. loten, 60. ons, 62. Lea, 64. ben, 63. bas, 67. slok, 68. Orizaba, 71. Lent, 72. ten, 74. stele, 76. Ate, 77. ag. 78. mos, 80. alm, 81. oot, 83. se, 84. nadeel, 85. Eersel, 87. Aalten, 88. aan, 89. ter- v. D. SLUIS goela, 8. kei, 9. ares, 10. nar, 11. el, 12. Leende, 16. komeet, 19. ramp, 21. Toledo. 23. mot, 24. Varik, 25. snoer, 26. tel, 28. sol, 29. tot, 32. Herstal, 34. Meteren, 38. Maarn, 37. Seoel, 38. merel, 39. reden, 40. set, 41. ara, 43. pol, 45. nek, 46. ral, 51. aanleg, 52. baars, 53. tobbe, 55. Emants, 57. beo, 59. tea, 60. Ostara, 61. Son, 63. ezel, 65. Bea, 66. steeds, 69. itala, 70. Almen, 73. rode, 75. pose, 78. mat, 79. sen, 81. Ort, 82. ter, 84. nl, 86. Lr. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.— en twee van 2,50. j: VOOR DE JEUGD SvJw...... VOOR DE JEUGD VÖÖR DE JËÜGD VÖÖR DÉ JÉÜGD VÖÖR DE JEUGD VOOR DE JEUGD Dag nichten en neven. De herfst is wèl met regen en onweersbuien begonnen. Bij jul lie ook? De zomer gaat nu toch Of het op Prinsjes dag was weet ik niet, maar dit jongetje is in alle drukte z'n moeder of vader kwijtgeraakt. afscheid nemen hoor! Maar we hebben er van 't jaar in ieder geval heerlijk van kunnen genie ten. Zijn we allemaal nog een beetje bruin, of is het er allemaal alweer af? Hoe gaat het op school? We moesten natuurlijk weer eventjes wennen om in 't gareel te lopen. Maar als de gang er weer inzit gaat het allemaal vanzelf. Er is verleden week een fout in ons hoekje geslopen, nichten en neven. Jullie hebt dat natuurlijk allemaal gezien. Er stond een oplossing: de schaar. We begrepen daar natuur lijk niets van. Tante Jos heeft er geen erg in gehad, maar die week ervoor had het volgende raadseltje in ons hoekje moeten Ik heb twee ogen maar kan Verdelen kan ik wel. Ook vind ik bij jou thuis mijn plaats. En doe mijn werk zeer snel. Op de zetterij is het zoekge raakt en zodoende hebben jullie het niet kunnen lezen. Dus dit raadsel is dan ook weer opgelost. Grappig al die raadseltjes oplos sen, vind je niet? Vergeten de nieuwelingen niet hun geboor tedatum in de brief te schrijven? Goed opletten hoor! Tante Jos wil graag weten wanneer jullie jarig zijn. Daaag hoor, tot de volgende TANTE JOS Jarigen Prijswinnaars Altijd werken, netjes schrijven, Nooit behoeven school te blijven. Altijd steeds de waarheid spreken. Nooit je moeders kopje breken, 's Morgens vroeg en vrolijk opstaan, 's Avonds niet te laat naar bed gaan. Dikwijls zingen, zelden huilen, Nooit om kleinigheden pruilen. Lachen, spelen, vrolijk wezen, En vooral de Here vrezen. Ansje Beijen, Arga van Dijk, He- Ellem Hiemstra Den Haag en 1 eentje Koole. Hanneke de Janneke Kok Rijioord Leeuw van Weenen, Karin Mayer, Marjo Stam en Albert v. d. Voorst van harte gefe- OPLOSSING RAADSELS. De naam van het dorp ia liclteerd met jullie verjaardag van Klaaswaal en de koffie heet de nichten en neven. men op 'het vuur. 59 „Héb je hier veel gratis patiënten?" Zij stond stil om te antwoorden. „Een paar. Wij1 noemen dat de 'liefdadigheidsgevallen.". „Dat klinkt wel aardig." „En u weet, dokter, dat ze niet meer opvallen zoals vroe ger!" „Hoe komt dat?" „Nu, we krijgen heel wat patiënten uit de fabrieken van Silver Springs. Die betalen ook niet. De fabriek dekt al de kosten, ook van de gezinsleden. Er zijn verschillende zieken fondsen van het rijk sociale verzekering, buspaUenten ga maar door. En dan is er nog het Blauwe Kruis en het Blauwe Schild. Bijna iedereen is tegenwoordig ergensi verze kerd. Dit kan toch niet nieuw zijn voor u, dokter, wellicht zie je het hier duidelijker dan in een groot stadsziekenhuis waar u gewerkt hebt." „Ik heb hier nog nooit over nagedacht." Zij kwamen in iets wat een nieuwe vleugel leek en ze zeit „Hier is de operatiekamer." Zij deed een stap terug en liet hem voor gaan. Operatiekamers die niet gebruikt werden, verstoorden hem altijd, hoewel hij niet kon zeggen waarom; en ofschoon hij nieuwsgierig was ging hij toch met enige tegenzin naar binnen. Direct zag hij al dat heel wat oud leek, al was het niet uit de tijd. en in zéker opzicht was de operatiekamer meer bij dan de rest van het ziekenhuis en direct herinnerde hij zich Perkins, zelfverzekerd, dynamisch zo'n figuur wilde hij worden, ondanks het gebrekkige budget. Armstrong begon een soort geestelijke inventaris te ma ken. Operatietafel, oud maar bruikbaar; lichten waren goed; narcose-uitrusting onder laken twee evipanapparaten en halothane, modern. Hij hield stil bij de kast, bekeek het elektrische apparaat waarmee kleine bloedvaten worden dichtgeknepen, vaten die anders met de hand afgebonden zouden moeten worden. Het apparaat was wel het oudste wat in de kamer aanwezig was. Iemand had een exemplaar van het Standaard-Compendium van ziekten op de kast laten liggen en hij sloeg het open. Hij las „Edw. Moore", met een tamelijk leesbare hand geschreven, zeker en snel. Hij zocht zuster Judson, maar zij bleek hem alleen gelaten te hebben, blijkbaar had zij nog iets te doen. En ofschoon de kamer hem wel aantrok, en hij ervan overtuigd was dat hij hier kon werken, wilde hij plotseling weg, alsof hij wilde ontsnappen aan elke verbintenis die hij ooit had aangegaan. Hij verliet snel het vertrek zonder verder rond te kijken. Zij wachtte buiten op hem en wilde hem verder leiden. Bijna onmiddellijk hoorde hij lawaai en toen zij een deur opende, sloeg radiomuziek, gepraat en gelach naar buiten. Boven dit alles uit zong een kanarie in een kooi. Hij moest denken aan een prima donna die zich niet door het orkest op de kop laat zitten. Een vrolijke, levendige, zonnige kamer. „De kraamzaal", zei zuster Judson geheel overbodig, want de geur had hem dat al ingegeven. De geur van vrouwen en baby's en een andere zwakke lucht die hem deed denken aan zijn maanden als assistent op de vrouwen- afdeling- Een dikke zware transpiratielucht die aan hem was blijven kleven en die hij er met geen mogelijkheid af had kunnen wassen, zodat het was alsof hij ermee leefde, mee at, 's morgens mee ontwaakte. Hij was de vrouwen een tijdje gaan haten. Hier was het weinig meer dan een herinnering, maar genoeg om hem te doen terugdeinzen. Zes jonge vrouwen zaten of lagen ln bed en waren.druk aan het snateren. Edna Judson zei: „Kalmeer wat, meisjet, beheers jullie. Hier is een bezoeker, dokter Armstrong." Ze waren onmiddellijk stil, keken naar hem, trokken hun verfomfaaide bed jasjes om zich heen, lachten verlegen. Een van hen fluisterde: ,Dag dokter" en hij zei: „Goedenmor- gen" tegen de hele kamer en tot zijn enorme woede voelde hij zich rood worden. Toen zij weer vertrokken en Edna de deur achter hen •loot, lachte zij: „Het kraambed is de enige vakantie die zij ooit krijgen." Hij dacht dat de rondleiding nu wel voorbij zou zijn, maar tot zijn verbazing bracht zij hem door een smalle deur naar een steile trap die naar een zolder leidde, boven het oud* gedeelte van het gebouw, waar de ziekenhuislucht vervan gen werd door de geur van oude balken en dakpannen. Er viel niets te zien, maar er waren goed voorziene opslagruim ten, en hij veronderstelde dat zij hem hier bracht, omdat zij van deze afdeling hield. Hier bewaarde het oude huis nog zijn vroegere stilte. De zolder was ver verwijderd van het ziekenhuislawaai op de verdiepingen beneden. Wordt vervolgd Puzzeloplossing De kleuren zijn: bruin, blauw, zwart, wit. rood, groen, grijs, geel en oranje. Wa* eft hij een ver- dri assen al die gro te mensen! Gelukkig dat deze aardige poli tieman er wel raad mee weet. Geloof maar dat hij weer gauw bij z'n moeder is. Zo zie je maar als je zo klein bent: „niet weglopen en dicht bij mamma en pappa blijven! Trekvogels Een grappige puz zel, meisjes en jon gens. Je zult wel denken als je het plaatje ziet: „Wat heeft dat nu met el kaar te maken?" We zullen eens gaan zien. Op de tekening staan bij de voorwer pen een cijfer of een letter. De bedoeling is dat tue nu gaan com bineren met een cij fer en een letter. Dus niet een cijfer met een cijfer of een letter met een letter. We krijgen van twee afbeeldingen één nieuw woord. Probeer het maar eens. Wat leuk! De oplossing moet worden ingezonden vóór dinsdag 26 sep- Veel van deze vogels verdwijnen in het late najaar uit ons land. Er is voor hen dan geen eten meer genoeg, zoals slakken, muggen, vlie gen of kikkers. En er zijn er ook die niet tegen de sterk wisselende temperaturen van ons weer kunnen. Als de temperatuur geleidelijk daalt, hebben zij er niet zo'n hinder van en blijven de meesten nogal wat langer in ons land om dan van lieverlee weg te trekken. 61. „Zeg eens even; ik j schrik me dood! Jullie heb- Het overgrote d«J van de trekvogels trekt ben e£n nieuwe {o_ najaarstrek Vee! vaiT tien ovenvintereif dan fn «Jjdbij je.^t, jé£ SUKKELTJE EN BRUUNKE gels vliegen veei veraer uuur «u» schrik'achter de struik te- Zuid-Afrika. Jullie hebt op school n'tuurhjk koml Sik^l allemaal geleerd waar de Wadden liggen, bo- wpe[. venin Friesland en Groningen Dat „Wij kimnen vliegen rónder toverkracht: dat beeld één van de pleistcrplaaWer, voor dene pjm eens!" pocht hij. Maar ™S. ^I dTn weèJ dan zegt hij ernstig: „Is de toverhoed gevonden? rusten daar een poosj voorleer hebben geen nieuwe kunnen krijgen!" Jasper verder naar het zuiden. In het vroege voorjaar komen ze terug en dat noemt men dan de voorjaarstrek. In de gebieden met een zeeklimaat (dat zijn de landen dichtbij zee) worden dan weer een onnoemelijk aantal insecten geboren en is er eten genoeg voor deze vogels, en de tempera tuur wordt dan veel beter. De snelheid waarmee ze vliegen hangt af van de soort. Het varieert van 40 tot 90 km per uur. De leeuwerik en de vink vliegen niet zo snel. De wilde zwanen daarentegen vliegen wel 90 km per uur en de eenden en ooievaars komen wel boven de 100 km per uur. Het lijken wel kleine straaljagertjes, vind Je niet? Ze volgen altijd een vaste route en vliegen bijna nooit boven de grote open zee en de hoge bergen. Hebben jullie wel eens een zwerm trekvogels gezien? Let maar eens goed op. Straks in oktober zie je ze beslist. schudt van. nee. „We komen vanavond bij elkaar op het Gemeentehuis, om de toestand te bespre ken", zegt hij. Op weg naar Bosdorp komen ze langs een bouwwerk, waaraan pas begonnen is. „Wat wordt dit?!" vraagt Stikkeltje. „Een Technische School; er moeten meer vaklieden opgeleid worden, nu Ouwe Pim niet meer toveren kan!" weet Jasper.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15