HET BONTE LEVEN VAN ISADORA DUNCAN Commentaar DOCUMENTAIRES VAN NIVEAU nw EN TV UITSTEKEND NCRVtv-gesprek over goede gezinsvorming Hele avond radiodebat over Schiphol-lawaai Mozarts Don in sublieme Giovanni opname ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1967 Dansen, liefde en broederschap (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Zij was een ijdele vrouw, die geloofde in haar eigen onbegrensde mogelijk heden en door vele bewonderaars daarin werd gesteund. Haar naam is een legende geworden en feite was haar hele bestaan al talent aan veel liefde en geïdealiseerde fabrikant Singer vielen het meest broederschap, maar intussen op. kostje was voor de roddelpers, die ook toen al welig tierde. In 1918 keerde zij terug naar Rusland, waar de revolutie veel had veranderd. Zij was diep ge roerd door de „broedcrschapsge- Zij werd in San Francisco gebo- dachte" en noemde zichzelf „de ren in 1878 en vertoonde als kind koningin van het communisme..." de danskunst. Zij maar haar ideeën over „internati- TALENT stuk tragi-komedie. Isadora ontwikkelde haar aanleg in Ame- onale broederschap" Duncan, de wereldberoemde Ame- rika, maar zocht succes in het de Sowjetlciders te gortig en Isa- rikaanse danseres, wier bonte le- oude Europa. Pas toen zij 24 was dora werd het land uitgezet, ven verweven was met een glan- slaagde zij er in. de aandacht op "ÏÜfSSÜ*™:., zic.h ves"sen toen zt' I" Pari's In 1922 trouwde zij met de ge- De BBC nw^kte een film over optrad. vluchte Russische dichter Sergei haar en u kunt die dinsdagavond De frivole lichtstad zag wel Esenln Met hem en wee ZI n' Isadora, die letterlijk en ren vorige verbintenissen figuurlijk wilde breken met het WOOnde zij in Frankrijk. Onder keurslijf van het klassieke ballet zeer tragische omstandigheden en zelf dansen creëerde in oude verloor zij hen alle drie door de Griekse stijl. Zij pende zich niet dood en een paar jaar later, in meer in, maar droeg losse, vloei- 1927 kwam zij in Nice zelf om de Amerikaanse rassehonlusten haar, zoals zovele anderen die in voefen^Zo werd ziTeer^Parhse he* leve" b'j een vreemd auto-on- de afaeloven zomer 'door Koos de vergetelheid dreigen te raken i' j i j geluk. Hoe het allemaal ging, ae meiopen zomer JUOTKoos «ken, sensatie en de vurig verlangde toont u dinsdagavond de film langs de Europese „isadora". Behalve rijk aan informatie in goede verscheidenheid, was de re portage over achtergronden Misschien zou het nooit bij u opgekomen zijn, eens een boek te lezen over deze merkwaardige vrouw, ook al kent u haar naam. De televisie is er goed voor Postema voor de VARA-Televisie volledig gemaakt) ook voortreffelijk constructie. Isadora was zo met zichzelf in- De rustige en 'overzichtelijke genomen, dat zij een boek opbouw van het geheel, uitlopend schreef over haar leven, met een in een pakkend religieus slot na vrijmoedigheid, welke in het be de climax van het besprek met gin van onze eeuw gênant i vrouwelijke gekleurde staats- deed, maar nu geen stof herinnering te bren- toernee hoofdsteden volgde. Wtm Sonneveld is vanavond meer dan een uur te zien KRO-prgramma. Het tweede deel van zijn one-manshow (twee jaar geleden voo eerst vertoond) wordt herhaald. Om S.30 uur op Ned. 1. Omstreeks 1910 was zij voor het eerst in Rusland en ook daar maakte zij zeer veel opgang: Di- aghilef en Fokine, stichters het nieuwe Russische ballet en secretaris, voldeed zeer na zoveel zou doen opwaaien. Men kon grootmeesters in de danskunst. documentaire programma's waar- trouwens zulk een autobiografie waren diep onder de indruk van i.j„;haar originele dansen. De grote Franse beeldhouwer Rodin maak te schilderijen van haar dichter d'Annuzio bezong Isadora in treffende verzen. EIGEN STIJL interviews in kleine brokken verwachten van de danseres, die worden geknipt en als commen- haar onbetwistbare kunst paarde taar bij snel wisselende beelden gebruikt. Nieuws kwam er in feite niet meer dat er nu viermaal zoveel uit: de klachten van de miljoe- geld wordt gespandeerd aan dit nen Amerikaanse negers zijn steeds groeiende vraagstuk dan overbekend. Maar in deze repor- voor de Vietnamese oorlog, en Helaas had Isadora ook in haar visie levert ook een bijdrage aan tage kwamen interessante dat degenen die beweren dat het persoonlijk leven een eigen stijl, het op gang gekomen gesprek persoonlijkheden aan het woord: vele geld voor de oorlog beter Zij stortte zich in de ene lief- over verantwoorde gezinsvor- een sociaal werkster die ons de hiervoor kan worden gebruikt, desaffaire na de andere. Die met ming. De heer N. van Gelder zal ellendige sfeer van een getto liet ongelijk hebben: na de oorlog de Britse decorontwerper Gordon op zaterdag 30 proeven, de vreedzame ds. Jesse vrijkomende gelden resulteren ge- Graig en met de Amerikaanse Ned. 2 een korte ontmoeting heb Jackson zowel als opstandleiders woonlijk in belastingverlaging. multi-miljonair en naaimachine- ben met leden van de Pro- HILVERSUM De NCRV-tele- radio- en tv-redac- Zwitserse en Waalse televisie, tie) verhaalt de avonturen van de rid der Frangois Recci. die in het Frankrijk van Lodewijk XIV leef de. De eerste aflevering heet „Het nadeel van de De joyeuze costumering uit die september* via leent zich bijzonder hun felheid èn in wei-over dachte haatbeschouwingen, onder- wijsspecialisten die nog eens de tragische cirkel van onvoldoende schoolopleiding, werkloosheid, laag levenspeil en apathie in ar moede en uitzichtloos gettoleven, aantoonden. Daartegenover de klare taal van de vrouwelijke departe mentsambtenaar, zelf na onder wijs van het platteland naar de grote stad gekomen en behorende tot de krachtigen, die zichzelf HILVERSUM Vanavond houdt de VARA van 8.05 tot 10.30 uur een groot radiodebat over de geluidshinder welke inwoners van gemeenten rondom ondervinden van Schiphol. Mr. G. P. J. hebben opgewerkt en nu door Cammelbeeck is voorzitter, gesprekspartners diverse raadsleden, rasgenoten van „slavenmentali- Tweede Kamerleden en andere plaatselijke prominenten. teif" worden beticht. De belangrijkste bijdrage aan het débat verwacht men van de Belangrijk waren ook de in het 540 'burgers, die van het lawaai kunnen» meepraten. De entree- Witte. Huis afgelegde verklarin- kaarten waren in drie dagen weg, gen van de heer McPherson, ad- komen uitpraten. viseur van de president, over de Er is ook een enquête gehouden over de vraag, of men het pogingen welke worden onderno- gevoel heeft dat klagen en actie voeren bij de daarvoor geëigende men om het klemmende negerpro- instanties zin heeft. De uitslag daarvan bleem op te lossen. Hij zei onder 'horen. testantse Stichting, die zich speci aal met dit onderwerp bezig houdt, de PSVG. ..Geestelijke gezondheid", licht de NCRV daarbij toe, „is een be langrijk facet van het menselijk bestaan en het wekt dus geen verwondering dat in Nederland een aantal centra is ontstaan ter begeleiding daarvan. Een van de ze centra is de PSVG en over het werk dat hier wordt verricht, wil len wij informatie geven." Een heel ander initiatief van de NCRV-televisie is de verto ning van een dertiendelige Franse kleurenserie. welke op voor kleurenopnamen en het mantische verhaal wordt er te boeiender door. MIN DER 3e NET OP MIDDENGOLF (Van onze radio- en tv-redac tie) HILVERSUM In do maanden oktober tot en met februari zal Hilversum III weer korter te be luisteren zijn op de middengolf: van 's morgens negen tot 's mid dags half vier. graag wil men zich *eens Ned. 1 gaat lopen van 28 septem- Daarna moet men overschakj ber af. „De stormridder" luidt de len op de FM-kanalen om tot z( ertaalde titel. De reeks, gemaakt door een vanavond eveneens te Franse filmmaatschappij in sa menwerking met de Canadese, te kunnen luisteren, draadomroep heeft merkt hier van niets: deze uitzendingen op kanaal 3 gaan gewoon door. Schoolschrift (Van onze onderwijsredacteur) Investeringen in de VS In de Verenigde Staten hebben onderwijs en in dustrie in ieder geval één ding gemeen: beide wegen investering en rendement terdege tegen elkaar af. Het schriftelijk onderwijs bijvoorbeeld gaat groten deels van de universiteiten uit. De universiteit van Utah verzorgt lessen voor meer dan vijfduizend cur sisten, die als ze doorzetten, een universitaire graad kunnen halen. De lessen zijn gratis, omdat men die ziet als een zakelijke investering. Als van een groep van twintig leerlingen één man een cursus afmaakt, zal hij in zijn leven altijd meer opbrengen dan die twintig el kaar gekost hebben, zeggen ze in Utah. Arm hoofd der school Over het hoofd van het hoofd der school zijn al vele grappen uitgestrooid. Hij wordt van alle kanten bekeken, want: „als hij grappig is, is hij familiair; als hij ernstig is, is hij een zuurpruim; als hy jong is, weet hij niets; als hij erop staat dat men zich aan de voorschriften houdt, is hij lastig; als hij het niet doet, is 'hij een slappe vent; als hij zijn ogen de kost geeft, is hij een spion; als hij dat niet doet, maakt hij het zich te gemakkelijk". Arm hoofd der school, dat het overigens te druk zal hebben om zich over deze kritiek het hoofd te breken. Prof per advertentie Een der argumenten die tegen een groter aantal instellingen van academisch onderwijs worden aan gevoerd is dat er te weinig hoogleraren zouden zijn om de doceerposten te bezetten. Aldus prof. dr. H. W. J. Wijnholds in Intermediair. Voor Nederland, dat jaarlijks een groot aantal docenten voor buitenlandse universiteiten oplevert, lijkt dit argument in zijn al gemeenheid niet houdbaar. Wellicht hangt het samen met de wijze waarop nieuwe hoogleraren worden be noemd. En hiermee komen wij dan meteen terecht bij het door prof. s'Jacob by herhaling en deze week tij dens de rectoraatsoverdracht nog eens bepleite plan dat universiteiten en hogescholen gewoon hoogleraren per advertentie werven. De huidige regeling is uit de tijd en dateert uit een periode dat de kaart van Nederland nog overzichtelijk was. Van onze stam-broeders Het Bundes-Presseamt te Bonn heeft ene professor Helmut Arntz een aandoenlijk boekje laten schrijven dat Binnen de grenzen van Duitsland heet. Het werkje zal binnenkort aan alle Nederlandse scholen worden toegestuurd. De hooggeleerde merkt vol vuur op dat Duitsland als ieder land op aarde zijn bijzonderheden heeft, misschien wel meer dan andere landen. Een van die bijzonderheden is dat ..geen macht ter wereld de Duitse stammen (jawel) van hun overtuiging af zal kunnen brengen dat zij bij elkaar horen en dat zij op een dag die wellicht niet ver verwijderd is, zich weer in vrede zullen verenigen". Leuk dat het boekje vast naar onze scholen ge zonden wordt. We weten dan wat ons te wachten staat VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO en TROS 7.00 uur aflevering De Flintstones. 8.20 uur herhaling tweede deel Wirn Sonneveld-show. 9.40 uur feestprogramma voor de 60-jarige Eppo Doeve. Ned. 2 AVRO 8.05 uur Dick van Dyke-show. 8.30 uur (kleur) documentaire over de Maas. 8 55 uur actualiteiten. 9.20 uur operazanger Hermann Prev VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA 8.05 uur radiodebat over het lawaai van Schiphol. 10.40 uur amusementsmuziek op de plaat Van 11 10 af stereo. Hilversum II NRU en KRO 8.15 uur Openingsconcert Vlaams Festival in Eind hoven (lichte muziek en veel zang). 10.45 uur Goal, muzikaal sportprogramma. PROGRAMMA'S Jeugd (63): De i j KA1MO MORGEN j Ullvc ZONDAG TE ZIEN 8 00 Nws. 8.18 Weer of weer. (9.00 Sportmeded. postdulvenber.). 9.43 Nwi. Klassiek verzoekplaten-pi 11.00 De huren vrij en hoog docum. klankb. 11.30 Ste reo: Strijkork. AVRO: 12.0 Bonte muz. show. 13.00 Nw: 13.07 De toestand ln de wereld lezing. 13.20 Boeken met plaat Jes: korte boekbespr. 13.5 Voordr. 14.00 Schoolkindere Ned. 1 VPRO 6.40 uur (CVK/IKOR) kinderkoren in geestelijke liederen. 8.30 uur Mozart-opera „Bastien et Bastienne". 9.20 uur Amerikaanse dichter Carl Sandburg in Randfiguren. 10.00 uur programma over de bas als instrument Ned. 2 NTS 8.05 uur kamermuziek en zang (Duits programma). 8.40 uur Duitse opvoering tv-spel „Het ultimatum". 10.10 uur (KRO) discussie over het huwelijk. chen 1967: Berlijn* Radio - Symfonie - ork. en zangsol. 16.20 Moderne liederen (gr). VARA: 16.30 Vlaamse luister liedjes. 17.00 Oude amuse- Jeugd. 17.30 Nws. NRU: 18.03 Sportrep. en -beschouwingen. VARA: 18.30 Stereo: Tan go-rumba ork. en zangsol. 11.55 Discussie over een aktu- eel onderw. VPRO: 19.30 Le- vecimbelrecital (gr). AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. Jeugd- ZONDAG TE HOREN Hilversum I AVRO en TROS 8.05 uur gevarieerd programma Rits. 9.30 uur operaconcert. 10.55 uur amusementsmuziek uit Frankrijk. Hilversum II NCRV en KRO 7.30 uur geestelijke liederen. 8.15 uur werken van Bach (slot). 9.00 uur muzikaal programma Paviljoen. 10.00 en 11.30 uur liedjesprogramma. Omroepork. 14 30 Polemologie (3): 15.0 Russische les (3). 16.00 Pipo di Clwon. 16.10-17.00 Serie sprook jes voor Jong en oud: Moedei de Gans. CVK/IKOR: 18.40 Zin gend geli ven. CVK/I- KOR/RKK: 19.05 Bijbelvertel- l:ng voor de kinderen. NTS: 19.10 De witte pijl. TV II. NTS: 20.00 23.55-24.00 NWS. 10.30 Herv. kerkdienst. 11.30 Open Deur. KRO: 12.00 Llch' 12*37 Buitenlands comm. "lL5i KRO-Televlsle ;67-'68: 'sport- jprogr. CVK: 17,00 Geref. kerk- i 1KOR: 18.30 Muz. lezing. 18.4; •Kerk veraf en dichtbij. NCRV: 19.00 Nwsenweerpraat- 19 30 GecsteUjke liet (gr.) 13.00 Nws. 13.07 VARA': tenlandse arbeiders. 14.32 Licht ork 15 00 Nws. 15.02 Ankara - Madrid: platenprogr. voor de bultenl arbeiders 19.31 Rhythm and bluet. 18.00 Nwa. voor tieners. (18.30 voet baltoto - uitslagen). 17.00 Nws. 17.02-18.00 Verzoekplatenprogr. 4.25 Schoolradio; grammofoon: ziek. 8.15 Gewïjdf Lichte grammofooi 9.00 Voor dezieken^ Griekse muziek (gr.); derne muziek (gr 12 lng: 16.30 StriJkkw pn.): 17.00 Overheidsvoor- ig: 17.10 Voor de kleu- 17.25 Voor de Jeugd: 17.40 Stereo: Licht instrumentaal sextet: 18 nn Stereo: Lichte koorzang; 18 20 Uitzending Balans van Nederlandse korte films na Arnhemse filmweek steeds niet beroemen op een speelfilmindustrie met produkten die de internatio nale markt veroveren, we hebben wél een aantal ci neasten die duidelijk in staat zijn korte films, reportages en documentaires te maken die prijzen veroveren op in ternationale filmfestivals, alhoewel een te groot opti misme op dit terrein ook weer niet geheel juist is. Uit het laatste jaarverslag van de NBF (Nederlandse Be roepsvereniging van Fil mers) blijkt „dat de Neder landse film in 1966 in het buitenland niet zo bijzonder in tel was. Uit de in het alge meen gebleken geringe verstaan een goed kort verhaal te tasie en fijn getekende beelden. waardering voor de Neder- schrijven. Het stelt stilistisch ho- De idee is: een eenzaam mannetje landse inzendingen van kor- gere eisen dan de roman. Het is plukf alsmaar bloemen, die in rn™* KiiiL-4 «rol dof do direkter dan de roman. Het steeds groter aantal op zijn weg te mms, DiijKi wei a t korte verhaal vraagt in het bij- uit het niets verschijnen. Voortge- goede naam welke Neder- zonder een uitnemende taalbëhan- dreven door verlangens die land tot voor kort op dit ge- deling, een goed afgeronde con- steeds sterker worden naarmate beid had. minder wordt. - ceptie met een duidelijke climax, het boeket groeit, ontmoet hij in sterke opbouw en moet zo wor- de wereld der dromen drie vrou den een juweeltje ideaal "-'en die hem letterlijk „over het gesteld van taal en stijl. hoofd groeien". De uitwerking van deze idee i» werkelijk ot-.-i.v- Hiermede raken we ook aan de meesterlijk en verdient een hoge elders soms mo° j}'™}.*'. eigenschappen waaraan de korte waardering. De foto toont een JU ZÏXfiït-ZTZSZTS? voldoen of dit nu een ren de voor het mannetje ot.er filmt de mini ^rUchtings-, bedrijf»- of vrife het hoo/dpeproeid, Wellicht is. evenals bij de lan ge films, de buitenlandse concur rentie (mede in verband met de dere doet schijnen. bestaat, echter dat de Neder landse produkties inderdaad de mindere ziin, zodat het tijd wordt dat hier te lande op dit gebied opnieuw een internatio naal peil wordt bereikt." film is. Zij stelt eveneens haar is een sterk poëtisch produkt. eigen wetten aan direktheid, stijl, beeldtaal, tekst, poëzie gepaard gaande met een diepgaande ken- QforUo -film ni» van Pn prvarin® met. het film- JlC' 1 1 ervaring met het film medium. De cineast moet in staat zijn steeds weer nieuwe vormen Een ander rijk produkt is de te creëren voor de weergave van film „Sky over Holland" van Dat klinkt nogal somber, doch de meest gevarieerde onderwer- John Fernh0uti werk dat pen, waarbij vooral fantasie en Woofitri.oi» orficfiPirp waiitPi- hier en daar sterke remeniscen- daar staat tegenover dat de Inter nationale filmweek te Arnhem een aantal korte Nederlandse films op het programma had, die zeker een zeer hoog peil bereik ten. Op dit terrein zijn dan ook de mogelijkheden groter lan aangewezen op opdrachten. Die Film is een zeer duur medium n uiteraard zijn de producenten r de grote speelfilms. Kansen In een produktieoverzicht in ge noemd verslag blijkt dat het aan tal korte films per jaar toch vrij opdrachtgevers zijn niet alleen de bedrijven, maar we hebben ook een overheid die opdrachten verstrekt, waarbij de vraag rijst in hoeverre deze beperkingen op legt aan de producent-cineast. ties werkt aan het werk van Haanstra, doch toch een zo ster ke eigen visie vertoont dat een vergelijking niet gerechtvaardigd is. Zijn film geeft uitgaande van de Hollandse luchten en landschappen onzer beroemde schilders een dynamisch en verrukkelijk beeld van ons land met zijn natuur- en stedenschoon en een aantal aspecten van onze af of de samenleving. Zijn keuze, zijn Het hangt er nu vai SIe"uiMer,! n,oAge„ T«l.erSi Ünf? poëtiKhe elke produktie een nieuwe moge- te zeggen en zijn opdrachtgever aaneenschakeling van oog- en lijkheid in vaardigheid is. dan lig- aan ^et verstand weet te brengen oorstrelende impressies opgele- gen daar toch kansen voor het dat hun wens het produkt niet verd, die vooral in cultureel op- ten goede zal komen. Dat vraagt 2lcht van blljvende waarde zijn naast alle artistieke eigenschap- pen die hij mag bezitten de nodi- waarbij hij gebruik heett ge- ge takt. hoofdbrekens, aanpas- maakt van grootbeeld en stereofo- singsvermogen en het is goed als nisch geluid. Nergens vervalt hij hij daarbij terug kan vellen op smakeloze sensaties maar een goede en geoefende staf. houdt de toeschouwer met zijn De Internationale filmweek te suggestieve beeldspraak tot vredigend, alhoewel beslissend is Arnhem bood in het bijzonder de het eind in de ban. Een prachtig gelegenheid een aantal Neder- werk landse korte films te zien, vrije en opdrachtfilms, waarbij er een aantal 'beslist verrassend waren. V OnQSTGn Bovendien hebben we ook nog een vergelijking kunnen trekken Ronny Erends geeft in zijn met wat er op dit gebied geprodu- fiim „Holland terra Fertilis" Het is met de vervaardiging ceerd wordt bij onze buurtgenoot (Vruchtbare aarde) een boeiend an korte films eigenlijk een België op een zg. Belgische mor- voorbeeld van wat een opdracht- wonderlijke zaak. Een vreemde gen. Een keur van korte films, fjim kan zjjn. Hierbij tekenen vergelijking helpt allicht om dit doch waarbij de Nederlandse pro- Wjj aan <jat het ministerie van door ons bedoelde ..wonderlijke" duktie toch niet achterbleef. Landbouw en Visserij de cineast nader aan te duiden. Het is met de grootste vrijheid gelaten deze films precies als met net Een eerste opvallend Neder- heeft. De film heeft de bedoeling korte verhaal, het stiefkind in lands produkt is de film „De bloe- jn korte flitsen te tonen alle pro- het literaire milieu. Er zijn maar men". Een vrije film van Rupert dukten die ons land voortbrengt weinig schrijvers die de kunst van der Linden, kostelijk van fan- op het terrein van de landbouw en visserij. Het is een film gewor den waarin men telkens weer door goede vondsten wordt ver- betere werk. erden zes vrije documen taires vervaardigd, 52 opdracht- films. 48 reclamefilms, 55 tele- isiefilms en ongeveer 570 tele visiecommercials. Die cijfert zijn niet indrukwekkend maar wel be- Eigen wetten Vloeiend Een tien minuten durend filmp je „Spelen in het donker" van Corinne van Moorselaar. die daar voor ook het draaiboek schreef mag zeker niet ongenoemd blijven Het onderwerp is van de onlangs Evenals vorige jaren heeft de geres Birgit Nilsson heeft de Don- overleden dichter Pierre Kemp. Deutsche Grammophon Gesell- na Anna alle vereiste drama- De film is gemaakt met een subsi- schaft voor 1967 een reeks inte- tische kracht mee. terwijl de die van het ministerie van Cul- ressante cassettes tegen sterk Finse bas Martti Talvela (evenals tuur. Het kwam in dit werk ook verlaagde intekenprijzen te bie- Birgit Nilsson en Karl Böhm be- aan op de juiste instelling, met 2n" kend van de vorig jaar uitge- name de poëtische weergave van Een bijzonder hoogtepunt in de- brachte opname van Wagners het werk van de dichter wiens reeks is ongetwijfeld de speci- Tristan) een onovertroffen Com- gedichten worden gezegd door 7. Pra."e "l""™™" ve™° ™ndai°r verbeeldt siem Vroom Eduard va„ der En_ m Mozarts geniale opera Don Don Ottavio wordt expressief den stond aan de camera Alle Giovanni onder leidiep van Mo- weergegeven door de jonge ly- ondardelen van deze Illm, natuur- rlschc tenor Peter Schreier en heelden. lichteffecten, muziek en tekst vervloeien tot een boeiend geheel, volkomen beantwoordend ïrt-specialist Karl Böhm. stereo-langspeelplaten sen, te weten Martina Arroyo (SKL 948/51) leveren een keur Reri Grist zijn voorbeeldig resp. solisten, het Tsjechische Zan- als Donna Elvira en Zerlina. gerskoor Praag en het orkest van Vooral deze laatste kan als één het Nationaal Theater Praag met van de beste coloratuur-sopranen clavecinist Walter Taussig onder van haar generatie beschouwd de Weense dirigent een unieke worden. prestatie. (Prijs van de cassette Voor de Leporello en de Maset- 64 in plaats van 96). to tenslotte kon me Karl Böhm verklaarde, dat hij doen op de succesvolle bas dankzij de moderne opnametech- de Metropolitan Ezio Flagello en niek klankeffecten heeft weten te op de momenteel in Italië buiten- bereiken, die hem bij vroegere gewoon geliefde basso-buffo Al- uitvoeringen wèl voor de geest fredo Mariotti. gezweefd hebben, maar die toen Het koor (geleid door Jozef onuitvoerbaar bleken. Vesalka) en het orkest verdienen De samenwerking tussen de me- nog aparte vermelding voor hun dewerkenden Is vrijwel ideaal te sublieme zang en spel gedurende het doel: het dichterlijke le ven van de dichter, de sfeer waar in de verzen ontstonden, poëtisch in alle delen. Het is niet mogelijk om op de beroep films ontledend in te gaan terwil- le van de ruimte, doch „Corsow" van Peter Cfeutzberg, „Trein ano niem" van Paul Schneider, „Your portrait" van Erik van Zuylen waren stuk voor stuk produkten die naast de uitschieters bewij- dat de Nederlandse noemen. Voor de Don Giovanni de gehele opera. De stereo-kwali- asten op het terrein van de korte had men de beschikking over nic- teit van de realistische opname is uitnemende mand minder dan de voortreffe- niet hoog genoeg te schatten: kort lijke bariton Dietrich Fischer- om een gedenkwaardige repro- prestaties te leveren die de Ne- Dieskau. die inderdaad iets heel bijzonders van deze rol weet te maken. De alom bekende Wagner-zan- in het bijzonder mint. HERM. STEGGERDA

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13