de beste tabak is NORTON tabak KAMER VOOR NIEUWE WOONWAGENWET Ruimere toelating van buitenlandse pleegkinderen -rijp, vitaal, echt... fUt Vonnis soldaat conform eis VOGEL WINT VAN VLIEGTUIG Uit de Haagse hof geplukt VRHDAG 22 SEPTEMBER 1967 Bereidheid AMERIKA heeft er goed aan ge daan, bij het begin van de nieuwe zitting van de Algemene Vergadering nog weer eens duide lijk te maken, dat het gaarne vredesonderhandelingen over Viet nam wil beginnen. Dringend is Hanoi gevraagd om definitieve verklaring, dat stop zetting van de bombardementen zal leiden tot zinvolle onderhandelin gen, zonder dat een van beide par tijen er (militair) van zou pro fiteren. Totdusver heeft Noord-Vietnam slechts laten weten, dat onderhan delingen mogelijk zouden zijn, maar dat het zich tot niets wilde ver plichten. Amerika acht een derge lijke toezegging terecht on voldoende. De Amerikanen hebben nu ook on omwonden verklaard, dat naar hun mening op grond van het Handvest van de Verenigde Naties in Vietnam een taak ligt voor de volkerenor ganisatie. Een bezwaar Is echter, dat Hanoi en Peking, de voornaamste bij het con flict betrokken partijen, niet in de VN zijn vertegenwoordigd en ook niet bereid zijn, bemiddeling van die zijde te aanvaarden. De voornaamste taak van de VN zou dan ook kunnen zijn pogingen aan te wenden om de landen, die in 1954 het befaamde akkoord van Genève hebben getekend, opnieuw aan de conferentietafel te krijgen. Hierbij zal de organisatie niet al leen rekening moeten houden met de eisen van Hanoi, maar ook met de gerechtvaardigde verlangens vat de Amerikanen. Hetgeen een bijzon, der moeilijke opgave is gebleken. Biennaleprijs voor Jan Schoonhoven (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Een van de tien prijzen van de Biennale van Sao Pau lo. waara.an een belangrijk bedrag is verbonden, is toegekend aan de Neder landse kunstenaar Jan Schoonhoven. Zijn werk maakt, samen met dat van Ad Dekkers en Peter Struycken, deel uit van de officiële Nederlandse in zending. MBBt1 NORTON is erl Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerika's oude Zuiden. NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak— de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn, geen dag! Omdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. NORTON Is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton is de sigaret die er nog niet was—gemaakt door mannen die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juist, dat is Nortoni mannen die alles volle weelderige tabak KAMER: INTERPELLATIE ALS BELEID VIET VERANDERT Oostduits schip gezonken: 24 man vermist BREST Het Oostduitse vrachtschip Fiete Schulze, 12.000 ton, is gisteren in de Atlantische Oceaan, 240 kilometer van de noordwestpunt van Spanje, gezonken. Het Amerikaanse schip Jasmina heeft twee reddingboten met in to taal 18 man aan boord genomen. Over de andere 24 man van de be manning is nog niets bekend. Het zoeken wordt voortgezet door een vloot van schepen, waaronder Russische, en Franse helikopters. De oorzaak van het zinken is niet bekend. Isolement geleidelijk opheffen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer kan, naar gisteren bleek, in grote lijnen instem men met de nieuwe Woonwa- genwet. Deze komt in de plaats van de regeling van 1918, waar- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer gaat er nog eens bij de minister van justitie op aandrin gen om de normen voor toe lating en opneming van buiten landse pleegkinderen te verrui men. Ze zette gistermiddag een streep onder de conclusie van de Kamercommissie voor de verzoekschriften, dat de huidige toelatingsnormen te krap zijn. Deze conclusie is getrokken naar aanleiding van adressen van drie echtparen over deze zaak. Op het ogenblik is het zo, dat als j een Nederlands echtpaar reeds twee of meer kinderen of pleegkinderen heeft, het geen vergunning krijgt voor opneming van een buitenlands pleegkind. Als de minister van justi tie deze norm niet verruimt, althans niet spoedig een wijziging van de j desbetreffende vergunningsbepaling in overweging neemt, zal de KamtT vermoedelijk een interpellatie aanvra- j «en- i De verruiming is vooral van belang voor Vietnamese en Koreaanse kinde- ren De a.r. dr C. Boertien hield giste ren (mede namens de fracties van KVP, PvdA. VVD. CHU. PSP en D"66) vooral een pleidooi voor de Zuidkoreaanse kinderen van ge mengd bloed, die verschopt en versto ten worden en een trieste toekomst tegemoet gaan. DEN HAAG Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren de 19-jari- ge sbldaat K.. die geweigerd had zijn haar te laten knippen, conform de cis veroordeeld tot drie maanden militai re detentie met aftrek van voorar rest. K sliep vannacht nog in het strar- kamp Nieuwersluis. Vanmorgen is hij naar zijn onderdeel teruggebracht. Voorwaardelijk is hem drie maan den strafklas opgelegd met een proef tijd voor de tijd dat hij nog dient. Het hof benadrukte, dat het vertrou wen stelde in K's belofte zijn militai re plichten naar beste kunnen te ver- VUHiermee is het zware vonnis van de krijgsraad vernietigd. DEN HAAG De Koninklijke Luchtmacht is in een toestand van ver- j hoogde waakzaamheid in verband met de enige weken geleden begonnen j vogeltrek over ons land. Naar schatting trekken elk jaar enige honderden miljoenen vogels van noord naar zuid over Europa. De trek houdt rekening met klimatologische omstandigheden: de ene dag honderden vogels, de andere dag niet een. De luchtmacht doet elk uur radarwaarnemingen aan de hand waarvan de „vogelintensiteit" wordt bepaald. Intensiteit 5 en 6 hebben beperking in het vliegen tot gevolg, 7 en 8 stilleggen van laagvliegen. Vogelintensiteit 6 is al,een paar keer geweest, komt een hoger cijfer bin nen dan kunnen oefeningen gewijzigd worden. Sinds 1963 zijn er 32 vogelaanvaringen met de Starfighler geweest. Dit najaar waren dal er zes. Ondanks de waarnemingen DOOR Geen haar op mijn hoofd heeft ooit gekruld door drieste gedachten aan een apparaat voor kleurentele visie. Het oude Teveetje is zelfs nog een betrekkelijke nieuweling in de huiskamer. We! goed gewend overi gens. De man die de antenne bouwde bekeek hem als een voorwereldlijk dier. dat volkomen onverwacht uit een aardkorst te voorschijn is geko men. ..Dat zo iets nog bestaat" fluisterde hij eerbiedig. Maar twer minuten later gooide hij al een sta pel folders op tafel met en zonder aantrekkelijke betalingsvoorwaar den. Maar Teveetje doet het lekke: Soms wat brommerig, soms wat tril lerig. Mag ie alsjeblieft? Wij takelen ook allemaal een beetje af. Haartje minder, rimpeltje meer. De botter kraken wat, de handen trillen soms Maar we doen toch maar. Elk' dag weer. Zo is het met Teveetje ook. Hij doet het. En laat hij het afweten met een griepje, dan komt oom deskundige weer en zoemt en straalt hij na wat revisie. De kleurenkoorts zagen we met wat narreligheid aan komen. Moet dat nou? Weer de .nensen lekker maken en laten hol len achter de worst die net onbereik baar voor hun neus hangt. Nou was het een psychologisch grapje dat de Fugitive net vanavond op zou houden met hollen èn de :leur de kamer zou versieren. Anders zou je gewoon kunnen zijn gaan wandelen. Maar nu zat er nog wel risico in het wachten tot tien Kleuren .oor negen om dan te gaan vluchte- 'ii gen. We zijn nogal intens levende lie den en als we in iets verdiept zijn vliegt de tijd altijd te snel. Nou ja, het smoesje is goed ge- loeg om te verklaren waarom we ■toch minister De Block de knop za- ;en indrukken en de ballonnetjgs za gen opstijgen. Teveetje deed zijn uiterste best. Geen kuchje, geen beefje. Blank was blank en zwart was zwart en alle grijzen precies op hun plaats daartussen. Zwart was des ministers pak en wit zijn, naar ons verteld was. licht blauwe overhemd. Witter dan de witste was blonk zijn splinternieu we boord. Nog stijf van het fa- orieksappret. alhoewel naar de laatste mode iets te laag aan het balskuiltje. Maar wat wil je. we hebben nog nooit excellenties op mannenmo deshows gezien. Uitdrukkelijk zeg ik mannenmo deshows. want op menig damesmode festijn komen de trouwe ministe riële echtgenoten om mee naar hoed jes en jurken te kijken. Tenslotte vormen die het ambtsgewaad van hun vrouwen en dat is staatsbelang Ware ik publiciteitsvrouwe van de ministers ik zou hun beslist advise ren meer modebewust te worden Zou de aanblik van ons kabinet veel ipgewekter maken. Dat alles zoefde door het kijkend loofd, dat mannen in ongetwijfeld kleurrijke zwart-wit kostuums zag dansen. De rust kwam pas toen dr. Kimble als vrij man de weg afwandelde Teveetje knorde nog even. heel te vreden. in in feite het accent lag op de bescherming van de burger maatschappij tegen woonwagen bewoners. De nieuwe regeling daarentegen legt de nadruk op de maatschappelijke belangen van de woonwagenbewoners. Hun sociale aanpassing aan wat wordt genoemd de „gevestigde samenleving" is het hoofddoel van het voorstel. ..Een stap vooruit", zo noemde de Kamermeerderheid de nieuwe rege ling. die de maatschappelijke integra tie van de woonwagenbevolking op verschillende manieren wil bereiken. De gemeenten worden verplicht voor de wagens een vaste standplaats aan te wijzen en ten behoeve van de bewoners die voorzieningen te tref fen. die nodig zijn om de sociale ach terstand en het isolement geleidelijk aan op te heffen. De gemeenten moe ten zorgen voor kampen met een goe de accommodatie, hygiënische voorzie ningen en voldoende mogelijkheden voor onderwijs, spel en ontspanning. NORMAAL Aldus wil men de woonwagenbewo ners langzaam aan rijp maken voor het normale leven tussen vier muren. De wet is vooral bedoeld voor de „reizigers" onder hen: de mensen die van vader op zoon in woonwagens hebben geleefd. Zij onderscheiden zich van de „burgers" waartoe diege nen worden gerekend, die uit hoofde van hun beroep (wegenbouwers, ker mis- en circuspersoneel). door wo ningnood of door ..economisch of mo reel verval" in woonwagens huizen. Voor hen is soms ontheffing mogelijk van het verbod om met de woonwa gen buiten de aangewezen stand plaats te staan. De woonwagens zullen volgens de nieuwe wet aan bepaalde eisen van kwaliteit en afmeting moeten vol doen. Ze zullen een standplaats moe ten kunnen vinden in kampen van zodanige omvang (40' tot 80 wagens), dat stichting van een kampgebouw voor maatschappelijk werk, gezond heidszorg. ontspanning e.d. en van lo kalen voor onderwijs mogelijk en ver antwoord is De gemeenten kunnen eventueel in samenwerking, onder toezicht van Ge deputeerde Staten, zo'n kamp inrich ten. De kampen mogen niet in een uithoek van de gemeente staan. In 1970 zullen er ongeveer 50 kampen zijn. Wel wat weinig, vond de Ka mer. Een van'de hoofdpijlers van de wet is, dat geen vergunning voor woonwa gen bewoning wordt gegeven aan personen die zelf of wier ouders nooit in een woonwagen hebben ge woond (afgezien van hen die voor hun beroep in een woonwagen moe ten wonen). Dit ging de Kamerleden Visser (D'66) en Van der Lek (pac. soc.) te ver. Zij dienden gisteren een amendement in om de Vergunning alleen afhankelijk te stellen van de kwaliteit van de wagen. CENTRUM Dit wijzigingsvoorstel zal de eindstreep vermoedelijk niet halen. Dat geldt wel voor een amende ment-Van Bennekom (a.r.) om het historisch belaste woord „kamp" in de wet door de term „eentrum" te ver vangen. De algemene instemming van de Kamer had ook een voorstel van mej. Kok (kath. v.) om de woonwagenbe volking straks meer inspraak te ge ven in de in te stellen landelijke com missie van advies voor de uitvoering van de wet De minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk die gistermiddag een kort bezoek bracht aan enkele woonwagens, die in de buurt van het Kamergebouw stonden opgesteld (in het gebouw was ook een kleine expositie ingericht) zal de Kamer volgende week dinsdag ant woorden. Franco benoemt vice-president I MADRID Generaal Franco heeft gisteren schout-bij-nacht Carrero Blanco tot viee-president benoemd. De marineman is 64 jaar en was I tot nu toe ondersecretaris van het kabinet van Franco. Hij is een vriend I van het Spaanse staatshoofd en werd i wel eens He ..griizp eminentie" van het bewind genoemd. Blanco volgt generaal Munoz Gran- des op. die in juli moest aftreden. 1 omdat Franco deze functie niet meer i verenigbaar achtte met net lid- j maatschap van de rijksraad. Munoz I Grandes blijft chef van de generale staf Aanvullende cursus aootli.-assistenten DEVENTER De Koninklijke Ne derlandse Vereniging ter Bevorde ring van de Farmacie heeft gisteren besloten tot het oprichten van een voortgezette opleiding voor apothe kers-assistenten. De duur van deze aanvullende opleiding is twee jaar. De bedoeling is tweeërlei: assistenten meer perspectief te bie den, waardoor de animo voor het kiezen van dit beroep kan toenemen. Daardoor zou het chronische tekort aan assistenten kunnen verminderen. Een andere stimulans is, dat er een grote verbetering tot stand is I gekomen in de pensioenvoorziening I van apothekers-assistenten. Vrrgriiing (2) Tegen uw zinsnede „De vrijgemaak te gereformeerden hebben het verzoek om vergeving, dat de Geref. Kerken tot hen gericht hebben, afgewezen" heb ik bezwaar. Het is nl. een zeer gelukkige omstandigheid, dat het Ge ref. Gezinsblad niet de spreektrompet is van alle vrijgemaakten. Integendeel, vele vrijgemaakten zijn van mening dat het Geref. Gezinsblad slechts een deel van ons. vrijgemaakten, vertegen woordigt. Vele vrijgemaakten zijn met mij ver heugd, dat de Geref. Kerken zover kwamen en zullen deze vergeving ook schenken. Wij zijn ervan overtuigd, dat er alle reden is om tot samenspre- ken te komen. Er is een enorme kloof ontstaan, maar onze taak is een begin te maken met die kloof te overbrug gen. Dat het verzoek om vergeving op een moment komt, dat de Geref. Ker ken (vrijgemaakt) een moeilijke tijd doormaken, is niet de schuld van de Geref. Kerken, maar van ons, *'rijge- maakten, zelf; n.l. door het standpunt in te nemen, dat alleen bij ons de I zaligmakende kerk gevonden werd. Wij hebben geen oog gehad voor I Gods welbehagen over ons, door on» in de ruimte te laten stellen en ons niet te binden aan menselijke uitspra ken. Kortom, wij hebben de vnjtna- I king verspeeld. Het bewijs hiervoor is. dat een deel van ons zich nu weer het recht aanmatigt hun mening bindend j aan ons op te leggen, wat wij even- j als in het verleden weigeren. Het gevolg is. dat evenals m 1944 de samenbindende liefde ontbreekt, l waardoor een steeds groter wordende verwijdering ontstaat en er weer een i scheuring dreigt. Men is bezig de huidige synode en. Imet een deel van de hoogleraren voor op. de kerk kapot te maken en het kerkvolk van elkaar te verwijderen. Er zal ons straks niets anders overblij- ven dan de eenheid in Christus t# zoeken bij hen. die ons als broeders in Christus willen aanvaarden. Rotterdam G. Steinman Groningen groter (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag z.h.s. akkoord verklaard met een wetsontwerp om de gemeente Groningen met ongeveer 5500 ha. en 11.000 inwoners uit te breiden, dit ten koste van o.a. de gemeenten Hoogkerk en Noorddijk, die beide hun zelfstandigheid verlie zen. Met 66 tegen 47 stemmen werd een amendement-Schakel (a.r.) ver worpen om de gemeent^ Hoogkerk te laten voortbestaan. Alléén de Boeren partij vroeg aantekening tegen het wetsontwerp te hebben gestemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5