Volle dag nodig voor basis synodebesluit GSA GEEN BEZWAAR TEGEN VOLLEDIGE SUBSIDIËRING Contact baptisten met Pinksteren Groningen-Zuid mocht van kerkorde afwijken Werker in werelddiakonaal Wartburg héél belangrijk Uw probleem is het onze.... Nieuw Een noord voor vandaag Er staat een merkwaardige zin in Marcus 1:34. Christus „liet de geesten niet toe te spreken, omdat zij Hem kenden." Dat merkwaardige zit in de tweede helft van die zin. De geesten kenden Hem. en daarom mochten zij niet spreken. Had Jezus dit getuigenis al is het dan een getuigenis uit de onderwereld niet kunnen gebruiken? Hij had dan toch tegen de mensen kunnen zeggen: ziet u wel. zelfs de geesten getuigen van Mij. Maar dan hadden waarschijnlijk de mensen gezegd: maar zij zijn leugenaars van de beginne. Christus wil niet, dat de mensen in Hem geloven omdat de geesten van Hem getuigen, of omdat de mensen van Hem ge tuigen, of omdat de wonderen beivijzen wie Hij is. Dat zijn geen juiste gronden voor geloof. De basis voor het geloof is geen getuigenis van mensen of geesten of engelen, maar het woord van God. Dat is het enige wat vaststaat. Deze hele pericoop (Marcus 1:29-39) illustreert dit ook. Het ontbreekt niet aan wonderen, ook niet aan mensen die te hoop lopen, noch aan getuigende geesten. Maar dan trekt de Heiland zich terug, Hij gaat in gebed. Hij wil luisteren naar God. Christus wijst de weg naar het ware geloof. Het geloof brengt ons niet tot een woord van mensen, maar direct tot God. Ge loof herstelt de directe gemeenschap met God lezen vandaag: Psalm 75:1-11. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 ZORGVULDIGE FORMULERING (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De leeruitspraak van de synode van Assen- 1926 geldt niet langer in de Gereformeerde Kerken. Na 25 jaar niet gefunctioneerd te hebben, besloot de synode gisteravond met overweldigende meerderheid hem op te heffen. Het besluit op zichzelf werd zonder al te veel moeite geno men. Moeilijker was het om tot een formulering te komen van de uitspraken, die de basis van dit besluit vormen. Daar had de synode een volle dag voor nodig. Slechts twee synodeleden stemden tegen. De eerste was ds. J. van der Schaft uit Oud-Bei jerland. omdat hij Assen-1926 gelijk stelde met een belij denisuitspraak. Naar zijn mening moest de synode het besluit nemen met tweederde meerderheid en dan voorleggen aan de plaatselijke ker ken ter ratificatie. Het tweede synodelid dat te genstemde was ouderling J. van Die uit Den Haag. die als lid van de synodale commissie een minder heidsrapport had ingediend, waarin hij pleitte voor handhaving van de leeruitspraak. Een ouderling uit de i Alt-Reformierte Kircheri stemde blan- voor de gemeenteleden. En juist die derde pastorale uitspraak leverde veel moeilijkheden op. Amendementen (Van kerkredactie) OUD LEUSDEN In krin gen van het gereformeerd so ciaal werk bestaat geen be zwaar tegen honderd procent subsidiëring van het maat schappelijk werk door de over heid. Dat werd duidelijk op de bestuuraconferentie van de stichting Raad voor Gereformeerde Sociale Ar beid, die dit jaar in het teken stond van de komende wetgeving op het maat ach appel ijk welzijn. Drs. C. Groen uit Rotterdam leidde dit onderwerp in. Hij was er niet bang voor, dat bij volledige finan ciering door de overheid de band met het achterland verloren zou gaan. Ook al geeft de overheid honderd procent subsidie, dan blijft een finan ciële bijdrage uit eigen kring nog no dig. Verder blijft steeds nodig, dat mensen uit de eigen kring zich voo^ subsidiëring geen voet de zeggingsmacht van de overheid? Drs. Groen meende, dat men niet bang behoefde te zijn voor het prijsgeven van eigen vrijheid, mits er aan wordt vastgehouden, dat de over heid de eigen strukturen van de instellingen respecteert. Wel is het dan de taak van de instellingen voor i de kerkleden geëist werd dat zij geloven zouden in de historiciteit van Adam en het paradijs. Sommige synodeleden spraken althans van een vervangingsformule. -- reman, i^. n. /Appero en vj. Druuuiwu Assen-;1926 deelt, dat het gezag van J veroorzaakten een dilemma. Nadat de Brieven die niet z\jn voor aten van naam en adres kunnen niet In behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post- icgels te worden ingesloten. Vraag: Ik verwoonde tot 1 juli f 8.75 huur per week. Dat werd op 1 juli ƒ10,50. De eigenaar beweert dat de huur thans vrij is. Ik heb ge hoord dat de huuradviescommissie is opgeheven. Is dit juist? Tol welke instantie kan ik me nu wenden? Antwoord: Dit is een. verhoging van 20 procent. Bij gebrek aan gege vens kunnen wij niet beoordelen of en welke huurverhoging in uw ge val is toegestaan. Maar 20 pet. lijkt ons in elk geval onjuist, tenzij de eigenaar de vorige huurverhoging niet heeft toegepast. Als u in een gemeente woont, waar de huren vrij zijn (informeer eens op het gemeentehuis of bij de huuradviescommissie, die nog altijd bestaat), dan is dit niet eerder dan 1 oktober (en dus niet 1 juli). Is u het in dit geval niet met de eigenaar over een huurverhoging op 1 okto ber eens, dan kan u zich tot de kantonrechter wenden en deze zal de huuradviescommissie raadplegen. Voor de huurverhoging van 1 juli kunt u zich wenden tot de huurad viescommissie. Men kan na 1 okto ber in de betrokken gebieden wèl verhuuder en huurder samen deze commissie raadplegen over een door hen in vrijheid overeen te ko men huurprijs. Vraag: Hoe kan ik platen uit tijdschriften vernissen? Antwoord: U zal het plaatwerk eerst moeten opplakken. Als u dit op karton doet. moet u ook de ach terzijde beplakken om kromtrekken te voorkomen. Op hout heeft u daar minder last van. Is de plaat in olie verf gedrukt' dan kan u direct ver nissen met Rembrandtschilderij- vernis. Gebruik een zachte kwast en houd de plaat tijdens het vernissen in ho rizontale stand. Vernis met lange •treken, die elkaar kruisen en laat dit 24 uur lang drogen. Is het een vierkleurendruk in drukinkt op „gewoon" papier, dan moet de plaat een voorbehandeling hebben met het oog op het oliegehal te van de vernis. Men strijkt de plaat dan na het opplakken en dro gen in met arabische gom. Nogmaals gommen na droging. Bij de tweede maal strijkt u dwars op de vorige richting. Ook wordt voor dit doel vislijm gebruikt. Gebruik de gom of lijm heel dun om te voorkomen dat de vernis later afspringt. Na volledi ge droging kan u vernissen. Een deel van de synodeleden wilde alleen maar de uitspraak opheffen. Zij waren van mening dat de gerefor meerden in onze tijd recht moeten hebben op vrijheid van exegese. Tegenover hen stond echter een an dere groep afgevaardigden die vreesde dat de opheffing van Assen de deur van de kerk wijd zou open zetten voor allerlei wind van leer. Zij vroegen om remmen, garanties en zekerheden. Zo sterk was de aan- het eind van de och tendvergadering het een ogenblik leek of anders het hele besluit in gevaar zou komen. Gistermorgen bleek dat de commis- J De commissie stond er tussen in. In j sie weinig of niets voelde voor het ^aar derde uitspraak verwees zij overnemen van een groot aantal naar de belijdenis. Iedere exegese amendementen op de uitspraak. Rap- zou zich daaraan moeten onderwer- porteur dr. A. Kruyswijk deelde me- P*11- de dat zijn commissie in overleg met Maar dat bleek voor sommigen niet het studiedeputaatschap lang en diep voldoende. Op een gegeven ogenblik toenemen- over de voorstellen had gesproken. ,hadden we zelfs de indruk dat enke dat zij met moeite, maar met grote j len een ..tweede Assen wilden, waar eenstemmigheid eindelijk tot stand waren gekomen en dat er daarom al uitzonderlijk goede verbeteringen moesten komen wilde de commissie ze overnemen. voor Zonderal te veel moeite sprak de Dergelijke voorstellen in verschil- maatschappelijk werk. de eigen aard synoc*e gistermorgen al uit, dat „zij lende bewoordingen van ds. A. I. Kof van deze strukturen duidelijk te la- i ten vo"e de zori> van de synode van j feman q h. Appelo en G. Brinkman ten zien. jg Bij de bespreking was de conferen tie het er over eens, dat hoewel het gereformeerde achterland zeker rede lijk functioneert, er toch ook voor het gereformeerde werk behoefte bestaat aan meer middelen, dan zon der honderd procent subsidiëring kun nen worden gerealiseerd. Het gevaar van dirigisme kan al leen worden voorkomen door grotere activiteit en vitaliteit van het particu lier initiatief. Dit heeft dan invloed op de opinievorming en daar zal de overheid uiteindelijk rekening mee houden. Same/itcerking De heer W. M. van And el uit Den Haag besprak de deelname van de gereformeerde sociale arbeid in een algemeen samenwerkingspatroon. In de Haagse Schildersbuurt hebben verschillende levensbeschouwelijke organen voor maatschappelijk werk in nauwe samenwerking met de ge- meente een gezamenlijk project opge- zet. dat nu al positieve resultaten te zien geeft. In de praktijk van dit werk bleek, j dat de cliënten zelf nooit vragen naar een maatschappelijk werkster uit een bepaalde kring. Onze idee van bin ding van het maatschappelijk werk aan een bepaald levensbeschouwelijk achterland bleek in dit milieu, waar kerk niets meer zegt, een fictie, aldus de heer-Van Andel. Hij vroeg zich af. of wij niet vaak te rechtlijnig denken en te veel in vaste patronen, die in feite niets j meer zeggen. Reëel is niet meer de vraag, wat het gereformeerd zijn hier betekent, maar wel welke rol het ge loof speelt, hoe dicht de maatschappe lijk werker leeft bij God. Dat valt bij de cliënt op. De vergadering vond. dat de situa tie niet alleen per provincie, maar ook per plaats en misschien soms wel per wijk verschillend kan. Daarom moet van geval tot geval worden be keken. of en in hoeverre samenwer king mogelijk is. Voorzitter Als nieuwe voorzitter van de GSA werd geïnstalleerd mr. W. C. D. Hoo- gendijk te Den Haag. adjunct-direc teur van de Dr. A. Kuyperstichting. Zijn voorganger dr. W. van der Zwaan, gereformeerd predikant te Leiden, zag zich in verband met zijn drukke werkzaamheden genoodzaakt, het voorzitterschap neer te leg gen. Hij heeft het sinds 1963 bekleed.: de Heilige Schrift door de kerk dient geëerbiedigd te worden". Ook de tweede uitspraak waarin deze synode zegt, „dat zij zich niet bevoegd acht" een uitspraak te doen „over de specifieke aard van het schriftverhaal in Genesis 2 en 3," kostte weinig moeite. Daardoor was het besluit in wezen al gevallen, want zij zei erbij dat zij daarom „de exclusieve wijze, waarop door de synode van Assen-1926 uitspraken zijn gedaan, over de klaarblijkelijke betekenis van bepaal de bijzonderheden van dit verhaal" (de bom^n.in, het paradijs er> het spreke» vaA-.de sla«3-alsï.ZinAu'igelijft waarneeinbare werkelijkheden) niet kon 151ijVen*Volgen. Met een dergelijke uitspraak had den de deputaten, die een studie van dit onderwerp maakten. willen volstaan. De commissie wilde er ech ter graag nog een woord bijzeggen synode zich onbevoegd verklaard had om een uitspraak te doen over de specifieke aard van de heide hoofdstukken uit Genesis, werd nu toch weer een bepaalde exegese bin nengesmokkeld, althans zo voelden velen het. Maar evenmin wilden zij door der gelijke amendementen weg te stem men, de indruk wekken dat het para- dijsverhaal voor hen weinig meer be tekende dat een mythe of legende. Evenals indertijd in Assen trokken de commissieleden, deputaten en in dieners van amendementen zich te rug voor een onderlinge bespreking öm te zien of er toch een weg was om elkaar te vinden. Betekenis Uiteindelijk werd die weg gevon den. Uitspraak drie, die toch al lang was werd er nog langer door. ORS. J. REILING PLEIT l\ DE CRISTEN VOOR CONTACT RAPTISTEN Jj. Voor het eerst heeft een rooms- katholieke hoogwaardigheidsbekleder onderscheiding wegens verdienste (Van onze kerkredactie) SNEEK Drs. J. Reiling, rector van het baptistensemi narie in Bilthoven, pleit voor contact tussen de baptisten en de Broederschap van Pinkster gemeenten en een eventueel sa men toetreden tot de nieuwe raad van kerken in Nederland. De Broederschap v.an Pinksterge meenten bestaat in haar huidige vorm sinds 8 april van dit jaar. Er zijn thans 25 gemeenten bij aangeslo ten. In de openingsrede zei de nieuwe voorzitter, voorganger D. Voordewind uit Alkmaar, onder meer: „Wij belij den als Broederschap van Pinksterge meenten in Nederland, dat wij een deel vormen van de ene heilige alge mene christelijke kerk. Dat wij sa men met alle ware gelovigen op weg zijn naar het Nieuwe Jeruzalem. Wij zijn als Broederschap niet d e vol maakte kerk in Nederland, maar wij vormen een deel van deze ge meenschap der heiligen." Hierbij aanknopend, schrijft drs. Reiling in hel baptistenweekblad De Christen: „Wanneer we dan beden ken. dat er in ons land geen ge meenschap van gemeenten is, die ons inzake de doop en de gemeente zo na staat, als de pinkstergemeenten, dan vraag ik mij af, waarom er met deze gemeenten nog geen eocumenische contacten bestaan. Er heeft in het verleden een gesprek plaatsgevonden tussen de Broederschap en de Nederlandse Her vormde Kerk, maar dit is voorzover mij bekend, reeds lang beëindigd. Zou het nu niet eens mogelijk zijn, dat wij ons met hen in gesprek bege- SAMEN En zouden we niet moeten probe ren om. wanneer wij zelf tot aanslui ting bij de nieuwe raad van kerken in Nederland zouden besluiten, ook voor de Broederschap van Pinksterge meenten toelating te verkrijgen in dien zij dat wensen? Zij bestaat nu uit niet minder dan 83 woorden. Een beetje vereenvoudigd zegt die moeilijke zin, dat de catechismus en de geloofsbelijdenis duidelijk aanto nen welk*een fundamentele betekenis j Oud en Nieuw Testament toekennen j aan de geschiedenis van de oorsprong i van de zonde en de gevolgen van de i zondeval. Er wordt zelfs bij gezegd waar dat j gebeurt. Met nadruk wordt dan ver- volgens gezegd dat de kerk dat ook moet blijven doen in haar prediking. I Toen op drie na alle leden van de synode elkaar vonden in die uitspraak, was het niet moeilijk meer j om te besluiten de leeruitspraak van I Assen terzijde te stellen. In de loop van vandaag werd een i commissie ad hoe benoemd om zich nu te bezinnen op de vraag wat er moet gebeuren met de schorsingen j die indertijd zijn uitgesproken. Een voorstel van die nieuwe commissie komt dan op de januarizitting van de synode aan de orde. Drs. F. H. Wullink aan VU gepromoveerd (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Aan de Vrije Uni-| versiteit is vandaag tot doctor in de geneeskunde gepromoveerd drs. F. H Wullink te Putten. De titel van het proefschrift luidt: Over de invloed van de training op de skeletspier. Promotor, was prof. dr. A. W. J. H. Hoitink. Drs. Wullink, in 1937 in Zutfen gebo ren, studeerde aan.de Vrije Universi- teit. Na zijn artsexamen is hij werk-, zaam geweest als officier van gezond heid. In 1964 vestigde hij zich als huisarts in Putten. Een van de stellingen bij het, proefschrift luidt: bij jonge kinderen met een chronische of geregelde aandoe- j ning van de luchtwegen denke men aan de mogelijkheid van een overgevoelig- j heid voor koemelk. Ds. G. H. Plantinga gepromoveerd GRONINGEN Op het proefschrift „Jeugd en godsdienstige vorming" is aan de rijksuniversiteit van Groningen ds. G. H. Plantinga te Tzummarum tot doctor in de god geleerdheid gepromoveerd. Promotor was: prof. dr. P. J. Roscam Abbing. Stelling 12 van het proefschrift luidt: Van universitaire zijde dient in Nederland het initiatief genomen te worden tot de oprichting van -een- instituut voor godsdienstige vorming. I Leeropdracht voor prof. Idenburg (Van onze onderwijsredactie) j AMSTERDAM Tot gewoon hoog- 1 leraar in de maatschappelijke achter- j gronden van onderwijs en opvoeding aan de universiteit van Amsterdam j is benoemd prof. dr. Ph. J. Idenburg. i Maandag 2 oktober zal hij zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van j een rede. Jaarvergadering Centraal Bond UTRECHT Op 28 september I wordt in het Jaarbeursrestaurant de jaarvergadering gehouden van de Centraal Bond voor inwendige zen- j ding en christelijk maatschappelijk werk. Tijdens het openbare gedeelte, dat om twee uur begint, houdt dr. M. Zeegers. zenuwarts te Den Haag. een lezing over het onderwerp „Zeggen I en laten gezeggen". Achttienjarige doctor in wiskunde CAMBRIDGE (VS) Het technolo gisch instituut van Massachusetts in de Verenigde Staten zal de doctors graad toekennen aan de 18-jarige Har vey Martin Friedman. De jongen begon drie jaar geleden wiskunde te studeren, zonder middel bare school te hebben afgelopen. Dr. Friedman hoopt zaterdag 19 jaar te worden. Als u voor een dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas geniet, dan u van uw kloeke TOPICvan een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? TOPIC senoritas* ER IS MAAR EEN Bespreking rapport kerkopbouw AMERSFOORT De gene- I rale synode van de Gerefor- woestende vrijheid verder uitdroeg. Men zag de nood, dat de Naam des meerde Kerken (vrijgemaakt) I heeft de bezwaarschriften te- Een van de rapporteurs, ds. K. gen de manier, waarop de ker- j Drost (Gouda) betoogde, dat als de keraad van Groninggn-Zuid ds. A. van der Ziel heeft geschorst, afgewezen. De kerkorde (artikel 79) schrijft bij schorsing van een predikant de mede-, werking van de kerkeraad van de naastgelegen gemeente voor. Toen de ze daartoe niet bereid bleek, schorste Groningen-Zuid „in eigen verant woordelijkheid" onder gelijktijdig be roep op de particuliere synode. De synode vond (evenals de vorige synode van Delfshaven), dat de kerke raad het recht had. in deze situatie van de kerkorde af te wijken. Twee synodeleden stemden tegen deze uitspraak, ds. D. Vreugdenhil van Zwolle en ds. J. F. Heij van Amersfoort. Zij dienden een tegenvoorstel in, waarin gesteld werd, dat alle begrip moet worden opgebracht voor de ui terst moeilijke situatie, waarin de kerkeraad van Groningen-Zuid zich bevond, maar dat toch met afgewe ken mag worden van dc wegen, die God in zijn Woord wijst en die in de kerkorde omschreven zijn, ook niet in de afgesproken rechtshandel met de dienaren des Woords, tenzij de laatste mogelijkheid tot het uiterste is beproefd. De synodeleden waren het hier niet mee eens. Ds. O. J. Douma (Assen) noemde de weg in dit voorstel er een van onverantwoorde lijdelijkheid. Dan had het nog minstens een jaar geduurd, voordat er gehandeld had kunnen worden. Men stond tegenover een predikant, die zijn kerkver- zonde vast staat en een twist des Heren moet worden gestreden, de eer des Heren geen uitstel duldt. De grote meerderheid van de syno de was het er over eens, dat dit een situatie was, waarin de kerkorde niet voorziet en overigens, zoals de ande re rapporteur ds. Joh. Francke uit Hoogeveen betoogde, de kerkorde is geen confessie. Het tegenvoorstel van de predikan ten Vreugdenhil en Heij werd met twee stemmen voor verworpen. Ook ten aanzien van de andere be zwaarschriften met betrekking tot de zaak-ds. Van der Ziel werden de voorstellen van de rapporteurs met vrijwel algemene stemmen door de synode aanvaard. Nadat de zaak-ds. Van der Ziel afgehandeld was, hield de tweede as sessor, drs. E. Teunis, een toespraak, waarin hij zijn dankbaarheid uitsprak voor de wijze van bespre king. de synode beijverde zich be den plaats in broederlijke samenwer king. De synode beijverde zich be wijsvoering te geven op grond van Schrift, belijdenis en kerkorde en de besluiten kwamen met grote meerder heid tot stand. Hij sprak de hoop en bede uit, dat de besluiten mogen dienen tot wegne ming van gerezen bezwaren, tot herstel van geschonden verhoudingen en tot waarachtige bouw van de kerk te Groningen-Zuid. e kerkredactie) GENEVE De jonge Liberiaan Burgess Carr gaat een belangrijke post in het werelddiakonaat inne men. Hij wordt co-secretaris voor Afrika van de afdeling van de We reldraad van Kerken, die zich met de interkerkelijke hulpverlening be zig houdt. Burgess Carr. 32 jaar en tot nu toe kanunnik in de Episcopaalse Kerk van zijn land. promoveert bin nenkort in de theologie maar heef: ook in de landbouwkunde een graad behaald. Zijn voorganger, dr Z K. Mat thews. dient sinds vorig jaar zijn land Botswana als permanent verte genwoordiger bij de VN en ambassa deur in Washington. (Van onze kerkredactie) VELP Renato di Lorenzo, een Italiaanse ex- priester, die thans op ..De Wartburg" van de stichting In de Rechte Straat (ds. H. J. Hegger) verblijft, heeft een open brief gericht aan dr. K. Dronkert. Dr. Dronkert uitte vorige week op de gereformeerde synode als een van de Rome-Reformatie-deputaten eni ge kritiek op het ex-priesterwerk van de stichting In de Rechte Straat. „Het zijn bijna allemaal Italianen en Spanjaarden, die in het ex-priesterhuis in Velp ge huisvest worden. Het is meer in het belang van hen en van de kerk. dat men deze mensen pas in de uiterste noodzaak naar Nederland haalt", aldus dr.Dronkert. Renato di Lorenzo schrijft, dat de toplossing, die dr. Dronkert voorstelt, simplistisch is en een volkomen ge brek aan kennis van zaken verraadt In de eerste plaats schenkt de stichting 1RS wel degelijk directe hulp aan ex-priesters in Italië. Verder is er in Italië geen „Wartburg". „En een Wart burg is héél belangrijk. Want wie zelf geen ex-priester is. zal zich heel moeilijk kunnen inleven in de delikate en soms verschrikkelijke worstelingen, die een priester moet doormaken in de eerste maanden na het verlaten van de R. K. Kerk. Daarom is zulk een huis, waar een predikant-directeur de leiding heeft, die zelf priester geweest van het "hoogste belang." In Nederland kan een priester, die zijn ambt wil neerleggen, een beroep doen op twee organisaties: In de Rechte Straat en het rooms-katholieke ex-priesterbu reau in Utrecht. In Italië heeft hij niets, kan bij zijn familie alleen zijn toevlucht zoeken als het zeer ruim denkende mensen zijn. Krachtens het concordaat zijn veel beroepen voor hem taboe. Renato di Lorenzo wijst dr. Dronkert er dan nog op, dat hijzelf op geen enkele wijze door In de Rechte Straat verplicht werd, om naar Nederland te komen. Hij kwam vorig jaar september uit eigen beweging en wilde aan de Vrije Universiteit gaan studeren. Na een jaar van bezinning, studie van het Nederlands en dergelijke is hij tot de conclusie gekomen, dat het toch beter voor j Kopenhagen hem is, om theologie te gaan studeren aan de theolo- Londen gische faculteit van de waldenzen in Rome. „De stichting heeft mij geheel vrijgelaten bij deze [Luxemburg beslissing en is bereid om mijn theologische studies in £arijs Rome te betalen. Ik moge hieraan toevoegen, dat de kennis van de Nederlandse taal voor mij van groot nut kan zijn. wanneer ik straks predikant ben in Italië. Immers, er bestaat niet veel protestantse lectuur in het Italiaans. Via het Nederlands krijg ik echter toegang tot de protestantse lectuur van heel de wereld en met name ook tot het zeer vooruitstrevende Nederlandse rooms-ka- tholicisme." NED. HERV. KERK Beroepen te Grijpskerk en Visvliet- Pieterzijl (Gr.) toez.: A. Veldstra. 1 pred. v. buitengew. werkzaamh.: secr. Oec. Raad v. Kerken: te Wanneperveen (O.): B. M ter Haar te Usselo (O.): te Veendam (vac. P. H. Kapteijn): R. 1 Hoen te Holwerd: te Duivendrecht (toez.): J. H. ten Broecke te Ootmar- suw (O.); te Westbroek (U.): A. Breure te Hei- en Boeicop (Z.-H.). Bedankt voor Nijverdal en voor Hoek v. Holland: A. Westra te Rhenen (U.>: voor Zwartemeer 'Dr.): I. D. H. Dijk te Vierhuizen (Gr.). CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te 's Gravenzande: kand. W. v. Sorge te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Patterson (N.Y.-U.S.A.): C. Harinck te Utrecht. HET WEER IN EUROPA Genève Wenen Rome Madrid Majorca

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2