voor christelijk onderwijs Synode set mes in alle begrotingen Israël vraagt Maltezer ridders Broedergemeente viert Zendingsfeest GZB ZENDT WEER MENSEN UIT VOOR ZENDINGSVELDEN Uw probleem is het onze. DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1%; Een woord voor vandaag Marcus schrijft in het 22ste vers van zijn eerste hoofdstuk dat Jezus leerde als gezaghebbende en niet als de schrift geleerden". Zo reageerden de mensen, toen ze Christus hoor den spreken. Ze proeven het onderscheid. Ligt hier niet het probleem van onze tijd? Er wordt ge klaagd over een groeiende kloof tussen de theologen en het eenvoudig, kinderlijk geloof van de gemeenteleden. Net als in de dagen van Christus hebben we soms het gevoel dat de theologen ons zo weinig te zeggen hebben. Hun woorden ra ken soms ons leven nauwelijks, de goede niet te na gesproken. Maar dan komt Christus. Hij laat zien dat er anders gepreekt kan worden. Hij raakt de harten. Hij heeft iets te zeggen, wat de mensen beweegt. Zij voelen dat Zijn prediking meer is dan een interessante rede. Wat is het verschil tussen Hem en de schriftgeleerden? Zou het niet dit zijn: de schriftgeleerden kennen de bijbel, Chris tus kent de God van de bijbel. Het gezag komt niet 'voort uit een bepaalde vorm van prekenmaar vloeit voort uit de ge meenschap met God. De mens kan de bijbel door en door kennen, zonder God te kennen. Dan kan er geen kracht zijn. Die twee mogen niet gescheiden worden, het kennen van God en van de bijbel We lezen vandaag: 1 Samuel 31 1-13. Rode wachters TOEKOMSTMOGELIJKHEID VOOR ARMSTEN KERK MIDDELPUNT VAN HUN LEVEN christen Jacob Chelli uit India „bedelt" HONGKONG Rode wachters hebben in Sjanghai een rooms-katho- lieke Chinees aan een kruis gehangen en vervolgens gestenigd en met gloei ende poken verwond. Op zijn geschreeuw werd hij tenslotte door de autoriteiten bevrijd, maar de man is later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Dit heeft een zakenman, die giste ren uit Sjanghai in Hongkong terug keerde, verteld. Het zou hem verteld zijn' door ooggetuigen en door zegslie den van de politie in Sjanghai. De rode wachters arresteerden de rooms-katholiek, toen zij hem met een crucifix zagen lopen. Zij namen hem mee naar een schoolgebouw, dat ze als kazerne in gebruik hadden en veroordeelden hem op beschuldiging, dat hij een „bange-hon- den-godsdienst" gekozen had boven de leer van Mao. Bij de rechtszitting was een groot aantal studenten en rode wachters aanwezig, die voortdurend riepen: ,,Hij moet dood. Kruisigt hem." De rooms-katholieke Chinees werd ver volgens op het schoolplein aan een kruis gebonden. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Hij is 33 jaar, klein van stuk, zeer leven dig en vastbesloten, om zijn doel, 110.000 gulden, te bereiken: Jacob Chelli uit India. Zijn „bedelreis" over de wereld voor christelijke scholen in zijn land bracht hem een week in Nederland. Morgen vertrekt hij naar Canada. In december hoopt hij pas weer thuis te zijn. Een van de grote problemen van de laagste kasten en de kastelozen van India is de opleiding van hun kinde ren. Zij verdienen nauwelijks genoeg om hun gezinnen in leven te houden. Maar gratis onderwijs was tot voor kort onbekend. Daarom kregen de kinderen van de armen op zijn best een gedeeltelijke opleiding, waar ze in de praktijk nauwelijks wat aan Brieven die niet zijn voor zien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post- i worden Ingesloten. segels t Vraag: De vijfjarige termijn van een hypotheek liep onlangs af. Deze kon verlengd worden maar dan zou de rente van 4'/s pet. tot 6Vs pet. verhoogd worden. Van dit aanbod is niet gebruik gemaakt en het openstaand bedrag is overgemaakt aan de hypotheekbank. Nu schreef de notaris ons dat hij de akte van royement ten hypotheekkantore had ingediend en dat de kosten van deze akte 32 bedragen. Is dit juist? Antwoord: Inderdaad komen de kosten van royement ten laste van de hypotheeknemer en deze bedra gen enige tientallen guldens. Vraag: Al 32 jaar oefen ik mijn be drijf in een huurwoning uit. Na bevel tot ontruiming van het huis en een proces is de eis door de kantonrech ter afgewezen. Ik mag nu blijven wonen. Nu wil men het huis verko pen. Ik mag bij myn bedrijf blijven wonen, maar mijn onderverhuurders zouden eruit moeten. Mag een even tuele koper dit van mij eisen? Ook wil hij een van mijn kamers op zijn naam laten zetten. Wat zou het ge volg kunnen zijn? Antwoord: Als de huurovereen komst u niet verbood onderhuurders te nemen, kan men u noch voor noch na de verkoop dwingen de on derhuurders te verwijderen. Een nieuwe eigenaar kan u niet dwingen hem een kamer af te staan. Een nieuwe eigenaar kan pogen u dwingen het huis te ontruimen, na dat hij drie jaar eigenaar is. Het is echter niet zeker of hij in die po ging zal slagen. GEMIDDELD ZAL TIEN PROCENT WORDEN GEKAPT PERSONEELSSTOP ZAL GELDEN TOT 1970 (Van onze kerkredactie) menlijke kerken staan. Zo hoopt de synode meer begrip te kweken voor haar financieel beleid. LUNTEREN Gistermiddag heeft de gereformeerde sy node besloten de veters van de beurs strakker aan te trekken. Deputaatschappen kregen de opdracht om hun begrotingen voor i OpIlClflCrinff DOSitlC 1968 met tien procent te verlagen. Zij vroegen samen om 4 miljoen gulden, maar zullen onder de 3.5 miljoen moeten blijven. Nog belangrijker is het besluit dat een „personeelsstop" werd in gesteld. De stop zal gelden tot 1 janu ari 1970 met dien verstande dat personeelsuitbreiding alleen in zeer bijzondere gevallen kan worden toegestaan. Het mode- ramen van de synode moet dan echter eerst toestemming ver lenen, na overleg te hebben ge pleegd met de deputaten voor organisaties en administratie en voor het Fonds Algemene Ker kelijke Arbeid (FAKA). Terwijl bij de afzonderlijke behan deling van de rapporten van depu taatschappen steeds traditiegetrouw dank werd uitgebracht, kwam de sy node nu met een standje. De synode besloot „ernstige afkeuring uit te spreken over het feit, dat een aantal deputaatschappen zonder toestem ming van het moderamen" hun begro tingen hebben overschreden. Tijdens de langdurige bespreking bleek dat de Gereformeerde Kerken volgéhd jaar ruim 7° miljoen gulden nodig zullen hebben voor hun plaatse lijk en landelijk werk. Voor algeme ne kerkelijke arbeid is nu 3,5 miljoen nodig. De deputaten voor het FAKA wa- i ren tot de conclusie gekomen dat de I laatste vijf jaar de landelijke kosten veel te sterk gestegen zijn. Inmiddels i wordt hard gewerkt aan een reorga- nisatie om tot een kosten besparing j te komen. Enkele synodeleden dron gen zelfs sterk aan op beperking van het aantal deputaatschappen en zelfs I van deputaten. Voorlichting „Onbaatsuch ti«e toeivijding" Geklaagd werd dat het fonds alge mene kerkelijke arbeid niet erg popu lair is in de kerken. Daarom werd het moderamen opgedragen om zo spoedig mogelijk een voorlichtingsver gadering te organiseren. Er zal een ontmoeting moeten ko- R mini'ctpnPAn UVPC men tussen deputaten voor organisa- lVCUItlbLCJLlCUIl"! C5 van Eindhoven EINDHOVEN In aansluiting op ons bericht „Nieuwe eenheid in zui den" over de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) in Noord-Bra- bant/Lirpburg wordt ons medege deeld, dat het onjuist is,.om uit het feiL dat Eindhoven toelating tot de „classis 's-Hertogenbosch" heeft ge waagd, te concluderen, dat de „oude classis" nog maar uit drie kerken bestaat (Almkerk, Breda en Maastricht). Eindhoven stelt alles in het werk om de breuk te helen en heeft zich daarom ook op de classis 's-Hertogen bosch gepresenteerd, zonder daarmee echter de drie bovengenoemde ker ken los te laten. De afgevaardigden op de classis 's-Hertogenbosch eisten van Eindho ven, dat zij uitsluitend de afgeschei den groep te Breda als zusterkerk zou aanvaarden. De weigering van Eindhoven op dit punt had tot ge volg. dat zij niet werd toegelaten. Binnenkort zal Eindhoven weer een bijeenkomst van de „oude classis" beleggen. hadden. Dat waren dan nog de be voorrechten. De overgrote massa leer de niets. Elke mogelijkheid om voor uit te komen, misten zij daarmee. Zo was de situatie ook in Hoebli, een van de grote steden van de staat Mysore, niet ver van Goa. Jacob Chel li. een tot het christendom bekeerde hindoe, die wel alle kansen had ge had tot een goede opleiding, voelde, dat hij iets moest doen voor zijn min der bedeelde stadsgenoten, onder wie relatief veel christenen zijn. In 1955 (hij was toen 21 jaar en had een jaar tevoren „zijn hart aan de Heer gegeven") startte hij een la gere school, waar voor de ouders absoluut geen kosten aan verbonden waren. In 1958 volgde een middelbare school. OPGEVEN Om dagelijkse leiding aan deze scholen te kunnen geven, was Jacob Chelli genoodzaakt een goede baan en een veelbelovende toekomst in de zakenwereld van Bombay op te ge ven. Zonder salaris werkte hij aan zijn school. Tussen de bedrijven door vond hij allerlei part-time jobs, deed zaken om aan de benodigde middelen te komen en zag een groot deel van zijn privémiddelen in de scholen ver dwijnen. En al heeft de regering van Mysore sinds kort de bezoldiging van het personeel (twaalf leraars en ne gen onderwijzers) voor haar rekening genomen, nog altijd is de school in feite nfet exploitabel. In 1962 deden de eerste leerlingen hun eindexamen. Thans heeft Jacob Chelli in totaal 434 kinderen onder zijn hoede. Kinderen, die gratis eten, kleren en boeken krijgen. Kinderen, die in veel gevallen op school voor het eerst van de Bijbel horen en waarvan sommigen Christus als hun Zaligmaker hebben leren kennen, zo als dat jongetje van negen jaar, die zijn vader en moeder zover gekre gen heeft, dat ze met hem mee gaan naar de kerk. Het voornaamste probleem is-nu. de, vervanging van de bestaande noodba- rakken. Voor 110.000 gulden zou een sober scholencomplex kunnen worden gebouwd met een kapel. En daarom reist Jacob Chelli nu over de wereld. KOFFIE i deputaten voor organisa- administratie, het fonds, het landelijk verband van commissies van beheer en .twee afgevaardigden uit elke classis om uiteen te zetten voor welke verplichtingen de geza- i Predikant in redactie van „.De Bazuin" ZEIST Traditiegetrouw werd ook dit jaar weer op de derde woensdag in september door enkele honderden leden van de Broederge meente uit geheel Nederland het Zen dingsfeest gehouden. Was het aanvan kelijk de bedoeling ditmaal in het Slottuintheater bijeen te komen, ge heel tegen de traditie in. werkte het weer echter nu niet mee. Daarom ver zamelden de feestgangers zich in het witte kerkje aan het Zusterplein, of zoals de echte Hernhutter het zegt. in „De Zaal" Ds. H. Bintz, voorzitter van het Zeister Zendingsbestuur, legde er de nadruk op dat men in Zeist reeds maandenlang naar deze dag toeleeft, die bijzonder in het teken van Surina me staat en een soort reünie is van Afseheidsdienst van ds. Polanen DEN' HAAG Zondagavond in de Open Deur-dienst in de Grote- of SL Jacobskerk in Den Haag zal de beken de Surinaamse predikant ds. G. E. E. Polanen uit Paramaribo voorgaan in de laatste dienst tijdens zijn verlof in Nederland. Het Schevenings Vissersvrouwen- koor zal aan de dienst, die om zeven uur begint, medewerking verlenen. De bosnegerpredikant heeft in ons land tientallen diensten geleid, waar voor altijd veel belangstelling was. Zondag verwacht men dat velen aan wezig zullen zijn. ook van buiten Den Haag Op 6 oktober zal ds. Polanen met de „Oranje-Nassau" naar "jn land terugkeren, waar hij predikant-direc teur van het nieuwe diaconessenhuis zal worden. vrienden van de Suriname Zending waarin men zich verblijdt in de da den Gods op het zendingsterrein. Broeder Rijks releveerde in het kort dat er in Suriname momenteel een 43-tal kerken zijn met meer dan 50.000 belijdende leden. Bijna 180 broeders en zusters werken in de zen ding. terwijl er plm. 600 in het onder wijs werkzaam zijn. Prof. J. Verkuijl, die in de afgelo pen maanden een studiereis maakte naar het Caraibisch gebied en Surina me, gaf enkele indrukken weer van zijn tocht naar o.a. Jamaica, Barba dos, Trinidad. Prof. Verkuijl maakte er geen ge heim van dat hij alhoewel hij natuur lijk bekend was met het werk van de Suriname-Zending, na zijn bezoek daar. een onvergetelijke indruk heeft gekregen van de onbaatzuchtige toe wijding van alle medewerkers. Afgewisseld met samenzang en voordracht door Otto Sterman, naar wie zeer aandachtig werd geluisterd, voerden nog het woord ds. N. M. Erné. zendingspredikant onder de In donesiërs in Suriname en ds. A. van der Deijl. Ds. Erné is thans, na 35 jaar zen dingswerk in Suriname te hebbéh verricht, voorgoed terug in Neder land. waar hij de kerk van de Evang. Broedergemeente in Haarlem nog zal gaan dienen. Ds. Erné gewaagde van dit Zendingsfeest als een feest der ontmoetingen. Ook in Suriname leeft men telken- jare mee met dit feest in Zeist. In een terugblik overzag ds. Erné, die in 1931 r.aar Suriname vertrok, de voort gang die de zending daar mocht berei ken in het werk onder de Javanen. Aanvankelijk 185 zielen tellende, heeft deze gemeente thans een zielen tal van 1000 bereikt. Momenteel zijn er twee Javaanse predikanten werk- i zaam onder in totaal plm. 40.000 Java- I nen in Suriname. AMSTERDAM Een predikant zal deel uitmaken van de nieuwe re dactie van het rooms-katholieke weekblad „De Bazuin". Het is ds. J. Colijn, hervormd predikant, die direc teur is van het Maatschappelijk Cen trum in Nijmegen. Drs. N. Versluis zal de nieuwe re dactie leiden, die volgende week de plaats van de oude in zal nemen. Deze neemt in het nummer van zater dag, het vijftigste van de vijftigste jaargang, afscheid. van SSR over secularisatie LUNTEREN Vrijdag 29 en zater dag 30 september wordt in De Blije Werelt te Lunteren het jaarlijkse SSR-reünistencongres gehouden. Het thema luidt: „ChriSten en Secularisa tie". Vrijdagavond spreken prof. dr. L. J. Rogier en majoor A. M. Bosshardt van het Leger des Heils. Zaterdagmid dag zijn prof. dr. G. Th. Rothuizen, dr. C. Boekestijn en bisschop J. Bluyssen de sprekers. Een nieuwe groep „Vrolijke Vage bonden" is uit Lausanne naar Haiti ge reisd. Dit is de vijfde groep jonge Zwitserse protestanten, die zich inzet ten in de strijd tegen de onderontwik keling in Midden-Amerika. Chelli's vader was een voor- j aanstaande hindoe. Hij werd christen door een dominee, die de vaste ge woonte had, om elke zondagmorgen als hij gepreekt had op weg naar huis even bij de Chelli's aan te wip pen en een kopje koffie te drinken. Jacob Chelli werd ook dominee, in de lutherse kerk, maar legde daar I zijn ambt neer, omdat hij er moder- nisme bespeurde, waarvoor hij geen i verantwoordelijkheid wenste te dra- gen. i Hij stichtte toen de Hebron Bijbel- j getrouwe Kerk. Bestond deze gemeen te eerst alleen uit zijn eigen familie. 1 nu telt ze al 54 gezinnen, terwijl er door de evangelisatiecampagnes van Chelli (want daar vindt hij ook nog tijd voor) elders vier gemeenten ontstaan zijn. Chelli brengt het Woord van God en hij gewaagt van j geweldige zegeningen bij de gebedssa- j menkomsten. Kastentegenstellingen zijn er in de kerk niet. Prof. J. J. Kiwiet naar Texas j CHICAGO —Prof. dr. J. J. Kiwiet is benoemd tot hoogleraar aan het I Southwestern Baptist Theological Se- minary in Fort Worth (Texas). Sinds j 1962 doceerde hij historische theolo- gie aan het Northern Baptist Theolo- j gical Seminary in Chicago. I Daarvoor was hij predikant-direc- leur van de Nederlandse baptistencen tra en conrector var. het seminarium 1 „De Vinkenhof" in Bilthoven. JERUZALEM/ROME Ge ruchten als zou de Israëlische regering aan de Maltezer rid ders gevraagd hebben het be heer over de heilige plaatsen op zich te nemen, zijn door be trouwbare bronnen in Jeruza lem bevestigd. Het plan om het beheer aan de orde van Malta op te dragen, blijkt de kern te zyn van de ideeën van de Paus over de heilige plaatsen. Kardinaal Angelo Felice heeft het in juli aan de Israëlische regering voorgelegd. Israël heeft andere voorstellen om tot een neutraal beheer van de heilige plaatsen te komen (door de VN of door het Vaticaan) van de hand gewezen Tegen beheer door de Maltezer ridders zou het echter geen politieke bezwaren hebben Het voorstel wordt nog door de soe vereine raad van de orde bestu deerd. Deze geestelijke ridderorde is ontstaan tijdens de eerste kruistocht. Voor beheer heilige plaatsen Toen Godfried van Bouillon in 1099 Jeruzalem veroverde, vormden en kele kruisridders een broederschap, die zich ging wijden aan de ver zorging van zieke pelgrims. Naast de hospitaaldienst trad al spoedig ook de krijgsdienst (de verdediging van het Heilige Land) op de voor grond. De orde had uitgebreide be zittingen in Palestina, maar in 1291 viel haar laatste bolwerk (Akko) in mohammedaanse handen. Zy trokken zich achtereenvolgens naar Cyprus, Rhodes en Malta te rug. Op het laatste eiland bleven zij van 1530 tot 1798. De verovering door Napoleon betekende het ver lies van de laatste wereldlijke macht. Sindsdien legde zij zich weer vooral toe op de ziekenverpleging door net oprichten en instandhou den van ziekenhuizen. Soeverein De sleutel van het plan schijnt te zijn, dat de orde van Malta nog al tijd staatkundige souvereiniteit be zit. De vorst grootmeester onder houdt diplomatieke betrekkingen met een twintigtal landen. Israël zou diplomatieke betrek kingen kunnen aanknopen, om dan de voorwaarden vast te stellen, die onder het toezicht van de orde vrije toegang verzekeren voor aanhan gers van alle godsdiensten tot de door hen vereerde plaatsen. De orde van Malta is specifiek rooms-katholiek. Van de Neder landse afdeling kunnen alleen lid worden rooms-katholieke Neder landers met een adeldom van ten minste 150 jaar. Uit de Brandenburger balije (af deling) ontstond de protestantse pendant van de Maltezers, de Jo- hanniterorde. Hij kwam in contact met de ICCC. Ds. J. C. Maris, die hem nu ook naar ons land haalde, is al tweemaal bij hem geweest en preekte in zijn ge meente. „Op voor ons westerse christenen beschamende wijze is de kerk voor de christenen in India het middelpunt van hun leven", zegt ds. Maris. De kerkdienst begon om half acht en om tien uur werd er nog aandachtig geluisterd. Elke avond is er wat te doen. SALOMO In maatschappelijk opzicht heeft Jacob Chelli zich een merkwaardige positie in Hoebli verworven. Hij is een vertrouwensman geworden, bij wie de mensen van de stad komen met hun gezins- en huwelijksmoei lijkheden. Vaak moet hij Salomo's oordelen geven. Hij doet het graag, omdat het hem weer mogelijkheden geeft voor contacten. Dat is Jacob Chelli. Als we over de Ds. Jacob Chelli en de christe- lijk-gereformeerde ds. J. Maris, bij wie hij deze week logeerde. heilige koeien en apen beginnen, lacht hij wat en zegt diplomatiek, dat het radikale opruimen van deze beesten nog niet meer dan een drup peltje zou zijn op de gloeiende plaat van het Jiongerprobleem. Morgen zit hij weer in het vliegtuig naar Canada. Een be delreis? Dat niet alleen. Bij het afscheid diept hij uit zijn ach terzak voor ons een Engels traktaatje op. „God bless you", zegt hij. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT De Gerefor- j meerde Zendingsbond (GZB) in i de Nederlandse Hervormde j Kerk stelt een jonge theoloog, i die tevens historicus is, beschik baar als docent aan de theolo gische faculteit in Djakarta, vervolgens een predikant voor de kaderopleiding in Tangmen- toe in Toradjaland en tot slot de heer Lindeboom uit Strijen, die als tweede bouwkundige naar Kenya zal vertrekken. Dit deelde ds. H. Harkema uit Zeist, director van de GZB mee op de i jaarvergadering van de bond, die j gisteren in Utrecht werd gehouden, Zijn woorden waren een aanvulling op het eerder verspreide en jn onze krant gepubliceerde jaarverslag. TEKORT Hij vertelde over de Toradjakerk. die voor hel onderwijs om een schei kundige heeft gevraagd, maar aan wiens verzoek nog niet kon worden voldaan. Het predikantentekort van de»? bloeiende kerk noemde hij veel I belangrijker dan de concurrentie die de missie aandoet. De zendingsdirector meende dat een antwoord op het dreigende moha- medanisme moet worden gegeven door het uitzenden' van krachten bui ten de 500.000 die dit jaar ter beschikking wordt gesteld. Het woord „samenwerking" dat spreker in verband met de Toradjakerk ge bruikte typeert de nieuwe verhou ding van de zending tot de Geredja Toradja. Hij bracht in herinnering het be zoek van mevrouw Anggui, die Grieks en het Nieuwe Testament in Rantepao doceert. Zij heeft in 1966 een vrouwenbond mee opgericht. Ons land bezocht zij om contact op te nemen met de Hervormde Vrouwen bond op geref. grondslag. Zuster Staal, met verlof in ons land, sprak over haar werk in Kenya. Zuster T. Buys zal daar de overleden zuster Zijlstra als vroedvrouw opvol gen. MILJOEN Opmerkelijk vond ds. Harkema het. dat het afgelopen jaar voor het eerst een miljoen gulden voor het zendingswerk op beide gebieden is uitgegeven. De penningmeester, de heer G. de Groot uit Zeist, zei echter dat voor het eerst met moeite een sluitende rekening kon worden ge maakt. Het werk neemt toe, dus de uitgaven ook. De inkomsten zijn ech ter belangrijk groter dan vorig jaar. De voorzitter van de GZB, ds. K. van der Pol, emeritus-predikant te Ede. sprak in zijn meditatie over de kracht, opdracht en troost bij het werk van de zending. „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde". Alleen in de kracht van Jezus Christus kan het zendingswerk wor den gedaan. „Gaat dan heen, onderwijst alle vol ken" is Konings opdracht, waaraan we ook aan het thuisfront mogen wer ken. De zendingstroost ligt in de woorden „Ik ben met ulieden tot aan het einde der wereld." Bij de bestuursverkiezing werden herkozen ds. J. van Sliedregt, ds. H. A. van Slooten en ds. J. van der Velden. -X- Baptisten in Oost-Afrika starten 1 oktober de eerste geconcentreerde evangelisatiecampagne Gastpredikers en musici komen hiervoor over uit de Verenigde Staten. Liberia. Nigeria en Zambia. De campagne wordt gevoerd in Kenia. Oeganda en Tanzania. NED. HERV. KERK Rcrocppn te Delfshaven (wykgem. Tussendijken): drs. M. J G. v. d. Vel den te Renkum: te Twello (vac. J. B. Cats): S. Kooistra te Lisse. Aangenomen naar Hoevelaken: J. G. Abbringh te Arnemuiden; naar Am- sterdam-Buitenveldert (2e studenten- PXed- °nder herv. studenten aan de VU): P. Bijlefeld te Hoogkarspel: het beroep v. d. generale synode tot pred voor buitengew. werkzaamh. (vloot- pred.): M. B. Blom te Obdam GEREF. KERKEN Beroepen te Orangeville (Ont-Can A. P. v. Dijk te Nieuwleusen (O.). Beroepbaarstelling: de classis Har derwijk heeft geëxamineerd en be roepbaar verklaard: H. Kiezebrink te Wapenveld. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Kornhorn: J. Kievit te Hoogeveen. HET WEER IN EUROI' Parijs Nice Frankfort Madrid Majorca

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2