INDONESIË ZOU KREDIET VAN 100 MILJOEN VRAGEN us OLGA Huwelijk kent meestal geluk JAMIN! Commentaren Seda sprak met Witteveen I Reis voor financiële hulp Geen nood in de zuivel EUROPA GEREED VOOR BRITSE TOETREDING Hagenaars mogen zelf bos aanplanten Huur opgezegd aan veertien gezinnen Donderdag J1 aeptember 1967 48«te Jaargang |»ir«cteuri P. DIEMER Hoofdredicteuri Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „SUntvattich i» ghablcven mijn hart in taghempoatl" Da Rotterdam®1' t Dordti Dagblad j f Hieuwt i Cov» Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Indonesië zoekt naar een kre diet voor ontwikkelingsprojekten. In een persconferentie gaf de In donesische minister van financiën, Frans Seda, gistermiddag geen antwoord op vragen, die op de grootte van het door Nederland te verlenen krediet sloegen. Naar in Den Haag verluidt zou Indonesië echter 100 miljoen heb ben gevraagd. Als zelfkennis wat meer gepaard ging met zelfkritiek, zouden er heel wat minder pedante mensen zijn. A. BROUWER Jacob Chelli uit India „bedelt" voor christelijk onderwijs - pagina Kernmerk Wie was Josef Stalin Wie waren de mensen die hem omringden? In „Twin, tig brieven aan een vriend" probeert Stalins dochter, Swetlana Alliloe- jewa, iets van de sluier op te lichten. (Zie pagina 13). "MËY IMÉïSti DE BILT Boven de Noord zee bevindt zich het restant van een oude depressie, die vooral gisteren in de noordelijke helft van het land veel buien veroor zaakte. Een nieuwe depressie, die oor spronkelijk als orkaan de naam Chloe had, is over de oceaan in de Golf van Biskaje aangeko men. Deze depressie trekt het komende etmaal in oostelijke richting verder en zal samen met de oude depressie op de Noordzee het weer in West- Europa bepalen. Het blijft wisselvallig en tij delijk zwaar bewolkt weer met regen of buien. De luchtdruk- verschillen zullen echter klein blijven zodat er in het algemeen weinig wind zal staan, terwijl in het temperatuursverloop nog weinig verandering zal komen. DE BILT Opklaringen maar ook hier en daar een bui en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Vanavond en vannacht echter in het zuidoosten van het land nog enige regen. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen en weinig verande ring in temperatuur. 22 september MEUBELSHOW BETER WONFN' Vanaf vrijdag 15 t/m zaterdag 23 september Vrijdag tot 10 uur njn. 196-198-209-202-256-258 AMSTERDAM In de eerste ze ven maanden van 1967 had ruim 67 procent van de door RAI-bromfietsfa- brikanten geleverde eenheden een ca- taloguswaarde van nog geen ƒ550. In het bijzonder de prijsklasse van 450 tot 550, een eenvoudige brommer met voorwielvering, wint snel aan popula riteit. Op de RAI voor tweewleters van volgend jaar zullen dan ook twintig van de dertig ingeschreven merken lichte brommers zijn. Nu de Nederlandse marlet overstroomd wordt door buitenlandse merken is men zich gaan toeleggen op de export, die in het eerste half jaar van 1967 een verdubbeling onderging: 8700 tegen 4300 in 1966. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Naar in regeringskringen verluidt, heeft de Indonesische minister van fi nanciën, Frans Seda, Nederland om een krediet van 100 miljoen gulden gevraagd. Dit i6 46 miljoen gulden meer dan Djakarta over het nog lopende begrotingsjaar gekregen heeft. Minister Seda, die dinsdag j.l. in ons land arriveerde en gisteravond de voetbalwedstrijd Ajax-Real Madrid bijwoonde, heeft gistermiddag uitvoerige besprekingen gevoerd met minister Witteveen van financiën (tevens waarnemend premier nu minister-president De Jong met vakantie buitenslands verblijft) en met minister Udink van ontwikkelingshulp. Vandaag is de Indonesische mi nister naar Bonn vertrokken. Nog de ze week reist hij verder naar Parijs, waarna hij New York en Washington zal bezoeken. Begin oktober hoopt hij in Rio de Janeiro te zijn voor een vergadering van het Internationale Monetaire Fonds. De reis van de heer Seda is be doeld om voor het komende begro tingsjaar nieuwe en hogere kredieten te verkrijgen. De crediteurlanden van Indonesië, de zogenaamde donorsta- ten, komen in november in Amster dam bijeen. Op deze intergouverne mentele conferentie de vierde sinds het vorig jaar zullen de fi nanciële behoeften van Djakarta wor den doorgelicht. In een persgesprek, dat de Indone sische minister gistermiddag enkele journalisten toestond, werd geen ant woord gegeven op vragen die op het gewenste of het te verlenen, nieuwe krediet sloegen. Wel gaf de heer Seda toe dat hij voor het ter beschikking stellen van meer geld had gepleit. Ook suggereerde hij dat naar zijn verzoek welwillend was ge luisterd. TOESPELING De bewindsman merkte in dit ver band op dat er meer krediet nodig en wikkelingshulp met 75 miljoen gul den per jaar te verhogen (van 450 tot 525 miljoen) en op slechts enkele landen te richten. Voor het komende begrotingsjaar re kent Indonesië met een betalingsba- lanstekort van 350 miljoen dollar (1,26 miljard gulden). Voor het lopende budget was een raming gemaakt van 212 milj. dollar. Als het nieuwe vijfjarenplan in 1969 van start gaat, moet de stabilisatie van de economie, waar thans zo hard aan wordt ge werkt, achter de rug zijn. Met 65 miljoen dollar is Amerika thans de grootste kredietgever van het nieuwe Indonesische regime. Daarna volgen Japan met 60 miljoen en West-Duitsland met 25 miljoen dollar. Nederland komt op de vierde plaats met 15 miljoen dollar. Voor vervolg zie pagina 9 ENSCHEDE— Met zwartgallige ar tikelen, ook in de zuivelpers, bewijst men de zuivel geen beste dienst. Men zet er feen kilo kaas meer door af en het doet de zuivelnaam van Neder land geen goed. Aldus reageerde minister Lardinois op de vergadering van de FNZ, de organisatie van de coöperatieve zui- velindystrie. Hij verdedigde zich te gen de'kritiek, dat hij verantwoorde lijk is voor de grote kaasoverschotten, doordat hij geen inleveringsprijs voor magere melkpoeder heeft uitge vaardigd. Ook tijdens de vergadering werd deze kritiek gehoord, uit de mond van FNZ-secretaris dr. Van de Wiel. Het ware te wensen, aldus de mi nister, dat er meer zelfvertrouwen zou zijn om de problemen aan te pakken Het gaat niet aan onmiddel lijk te roepen, als bijvoorbeeld Duitsland een beschermende maatre gel neemt, omdat Nederland in be paalde opzichten ook geen onbevlekt blazoen heeft. De Duitse boeren vinden, dat Neder land bevoordeeld is door het pachtbe- leid en de lage vervoerskosten. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De meerderheid van de Nederlandse huwelijken is gelukkig. Seksualiteit en geld vormen de grootste spanningsgebieden tussen echtelieden. De vrouw praat over eros minder ge makkelijk en is ook minder geneigd vrij heden hierin toe te staan dan de man. Zij kan geacht worden de beschermster van het monogame huwelijk te zijn. Dit zijn enkele conclusies uit het on derzoek, dat uitgeverij De Spaarnestad ten behoeve van haar damesblad Libelle heeft laten uitvoeren door de Neder landse Stichting voor Statistiek in samen werking met een bureau voor psycholo gisch marktonderzoek in Rotterdam. De enquête is gehouden onder 1200 Nederlanders van al lerlei rang en stand. Meningsovereenkomst en goede commu nicatie worden vooral in de middenklassen als voorwaarde voor het slagen van een huwelijk beschouwd. Verder is ge bleken, dat er weinig verschillen bestaan in de percen tages gelukkige huwelijken tussen oudere of jongere mensen. „Gemengde" huwelijken blijken eerder kans te lopen te mislukken dan huwelijken tussen partners van hetzelfde geloof. Ook huwelijken tussen een veel oudere vrouw en een jongeman blijken eerder span ningen op te roepen. De meningsovereenkomst en de communicatie in de echtvereniging blijken groter te worden, naarmate de partners sociaal-cultureel meer met elkaar in overeenkomst zijn. Ontrouw in het huwelijk beschou wen de meeste Nederlanders niet zodanig, dat het gevolg altijd breuk zou moeten zijn. Geld als een der belangrijkste spanningsgebieden, blijkt nogal eens aanleiding te geven tot het ontstaan van ruzies. Veelvoorkomend bege leidend verschijnsel: het smijten met deuren. Ofschoon de betrouwbaarheid van de resultaten dezer enquête, gezien de zeer persoonlijke kwesties die erbij werden aangesneden, wellicht iets minder groot is dan bij een ander onderzoek, kan toch gesteld Al twaalf doden door Beulah BROWNSVILLE De orkaan Beulah een van de verschrikke lijkste sinds mensenheugenis is gisteren vanuit de kust van Texas meer dan 160 kilometer landin waarts getrokken, dood en vernie ling zaaiend. Op de twaalfde dag, dat de orkaan woedt, waren er reeds twaalf doden gevallen. Teleurstelling bij voetbal- minnend. Nederland: Ajax kwam in het Europacup-duel met roemrucht Real Madrid niet verder dan 11. Ajax' beste man Johan Cruyff werd in Amster dam voortdurend door drie man bewaakt en kwam, ondanks dat, vaak nog tot verbluffende acties. Bij de pech, die de hoofdstede lijke ploeg hadkwam een ge brek aan stootkracht, want de medevoorwaartsen konden het beetje vrijheid, dat zij door de extra-bewaking van Cruyff kregen, niet uitbuiten. Foto: Cruyff in een kopduel met Socco (links) en De Felipe. Een ver slag van de ivedstrijd op pagina 11. MATRASSEN (Van een onzer verslaggevers)) DEN HAAG De Hagenaars mogen volgend jaar zelf een stukje bos aan gaan leggen in de Uithofspolder. In de begrotingstoelichting zet de gemeente uiteen, dat naast twee speelweiden ook een stuk bosinplant het recreatie gebied Uithofspolder zal sieren. De jeugd en ook de ouderen krijgen alleen door de gemeente opgegeven waar het bos moet komen, maar de ideeën van de „tuiniers in het groot" mogen geheel vrij worden uitgewerkt. Het ziet er voor de liefhebbers van recreatie goed uit, want »»r hestaan ook plannen om een nieuw recreatiegebied aan te legge^ voordschepolder. STRAATSBURG De „rege ringsverklaring" van de voor zitter van de gefusioneerde Eu ropese commissie, de Belg Jean Rey, is goed door het Europese parlement ontvangen. Rey zei vóór onderhandelingen te zijn met Engeland en andere geïnte resseerde landen. De Europese op bouw heeft nieuw elan nodig. De Belg wide; in afwachting van het moment dat de leden-staten het eens worden over een politieke unie, reeds bepaalde gemeenschappelijke taken ondernemen. Slechts zijn aankondiging daartoe nauw kontakt te willen onderhouden met de verschillende regeringen stuit te op enig verzet van de zijde van het parlement, dat dit gevaarlijk vond. Ook Griekenland kwam weer ter sprake. Zoals bekend hebben de Scan dinavische landen een klacht inge diend bij de Europese commissie voor de rechten van de mens. Jean Rey stelde, dat Griekenland „ons voor geweldige gewetensproblemen stelt". Hij vroeg zich af of er niet verdere stappen genomen moeten worden dan alleen de associatie „op een laag pitje" te zetten. Nigeria herovert stad Benin LAGOS eg Federale Nigeriaanse troepen hebben gisteren de stad Be nin veroverd en melden tevens de val van vier andere steden in het midden-westen. Dit gebeurde enkele uren nadat het gebied zich tot de onafhankelijke republiek-Benin had uitgeroepen. Volgens de plaatsvervangende Britse hoge commissaris in Benin juichten veel mensen de binnentrek kende federale troepen toe. De val van Benin is een belangrijke vorde ring in de tien weken oude burgeroor log in Nigeria. Het Nigeriaanse midden-westen heeft zichzelf tot republiek uitge roepen onder de naam Benin. Na Biafra is dit het tweede Nigeriaan se gebied, dat zich van de federa tie heeft vrijgemaakt. De beide nieuwe republieken zijn voorne mens een nauwe samenwerking aan te gaanvooral op militair ge bied. worden, dat de uitslag in grote lijnen een juiste weergave van de feiten is. Dit onderzoek vormt nog maar een begin. Het ligt in de bedoeling dat de research nog zal worden verdiept, omdat de gezinssociologie er grote behoefte aan heeft. Nog niet eerder werden onderzoekingen verricht, waarbij de partners ook over elkaar hun mening gaven. VLISSINGEN De NV Heykamp te Amsterdam heeft de huur opge zegd aan veertien van de twintig be woners van een blok liuurflats aan de Boulevard Dc Ruijter te Vlissin- gen, omdat zij niet akkoord gaan met een huurverhoging van 30 procent per 1 oktober. De veertien huurders vinden dat hun woningen eerst van allerlei ge breken moeten worden afgeholpen: lekkage en gescheurde plafonds en De NV Heykamp reageerde daar op met huuropzegging. De huren komen in enkele honderden Neder landse gemeenten, waaronder Vlis- singen, per 1 oktober vrij. Wie met een huurverhoging niet akkoord gaat. kan zijn zaak aan de kanton rechter voorleggen. Na de eventuele opzegdatum verloopt er nog een ter mijn van ten hoogste twee jaar alvo rens men uit de woning kan worden gezet. Indonesië T\E ontwikkelingshulp staat terecht in discussie. Het welvarende deel van de wereld weet er nog niet helemaal raad mee, omdat minder bedeelde volkeren er wel eens be stemmingen aan geven die niet al tijd kloppen met de prioriteiten welke zouden moeten verleend. Het regime van generaal Soeharto tracht de ruïneuze economische en financiële politiek van ex-president Soekarno te boven te komen. Het doet dit met maatregelen waar nog wel de nodige schoonheidsfoutje® aan kleven, doch die op zichzelf de oprechtheid bewijzen, die erachter schuilt. Hoewel het misschien nog te vroeg is voor het opmaken van de balans, zijn er lichtpuntjes zichtbaar, waar op de wereld, in 't bijzonder Neder» land, zich mag verhengen. De Indo. nesische minister van financiën, Frans Seda. die een kort bezoek aan ons land heeft gebracht, heeft hier gisteren zo zakelijk mogelijk op gewezen. De vraag is, of we Indonesië, dat zich uit het moeras wil redden, doch dat machteloos is zonder linlp van buiten, niet verder moeten steunen. We hebben tenslotte meer dan alleen zakelijke betrekkingen met dat land. We doen een beroep op de rege ring, Indonesië de helpende hand t® blijven bieden. Ook binnen he» kader van het uitgestippelde ont- wikkelingshulpbeleid 'zijn er moge lijkheden te over. Gelukwens TNE HEER H. de Mooij, bekend figuur in de middenstands- wereld, heeft zijn benoeming tot Tweede-Kamerlid aanvaard. Voor de middenstand, die niet zo rijk voor zien is van vertegenwoordigers in ons parlement, een gelukkige zaak. Vele malen, en dikwijls terecht, Is al geklaagd over onvoldoende ken nis van de middenstandsproblemen hij de overheid en over het onvol doende rekening houden door d® regering met de levensbelangen van het midden- en kleinbedrijf. Nu niemand minder dan de voor zitter van de Christelijke Midden standsbond de AR-Tweede-Kamer- fractie gaat versterken, is dit een gelukwens aan het adres van ds middenstand waard. Wij wensen de heer De Mooij de wijsheid en kracht toe, nodig om deze niet eenvoudige laak in het algemeen belang, en speciaal in het belang van een belangrijke groep onder ons volk, zo goed mogelijk t® verrichten. Meer dan baby goals. AMSTERDAM Er zijn gister avond in de anderhalf uur die de wedstrijd Ajax - Real Madrid duurde meer baby's geboren, dan doelpunten gescoord. Werden reeds in de eerste helft twee ge lukkige vaders in het stadion op- geroepen direct naar huis te ko men om de nieuwe aanwinsten te bewonderen, na de rust volgden er nog twee, waarvan de heer Korving uit SCheveningen als laatste zelfs werd verrijkt met een tweeling. Voor hem ging de wedstrijd be paald niet zoals voor de 62.999 overige kijkers als een nacht kaars uit... Velen dachten overigens dat er sprake was van een mis plaatste grap. Stadionberichten worden echter eerst na verifica tie uitgesproken. j^betaall: D per kwartaal per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1