Swetlana's brieven biecht in twintig aan een vriend de stad en dokter Moore Puzzelboek! VPRO-directie heeft spijt 13 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 196T JK ZOU NU WILLEN DAT IEDER. DIE DE BRIEVEN ZAL LEZENZE BESCHOUWT ALS AAN HEM PERSOONLIJK GERICHT" (Van een onzer redacteuren) HET gebeurde in de herfst van 1932, en Swetlana Alliloejewa Stalins dochter, was toen nog maar net zes jaar. „Mijn laatste ontmoeting met mama was vlak aan de vooravond van haar dood. Zij riep mij naar haar kamer, liet mij op haar geliefde Kaukasische divan plaats nemen en prentte mij lang in. hoe ik moest zijn en hoe ik mij moest gedragen. Agatha Ynunff Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal 1. plaats in Gelderl. - ieder. 2. bijb. figuur - zijtak Elbe. 3. plaats in Over - gesloten. 4. lengtemaat (afk) - water in Utrecht - ongaarne. 5. oude vr. datief van een - oude naam v. Ierland. 6. zijtak Donau - stad in Duitsland. 7. gekleurde plaat - ontgonnen land 8. lied - water in N. Brab. 9. deel van het oor - eer - voeg woord. Verticaal 1. mannelijk beroep - stronkje. 2. venster - plaats in N. Brab. 3. lichaamsdelen - kleur. 4. metaalsoort - einde. 5. een zekere - wijze leidsman. 6. plaats in Limb. - behoeftig persoon. 7. Europeaan - zwaardvis - familie- lid. 8. jongensnaam - aanw. voornaamw. - duinvallei. 9. oprolbaar zonnescherm (Ind) - on- j bekende - priem. Oplossing vorige pnzzel Hor. Vert. 1 1 Steensel. 2 2 tempel. 3 3 emmers. 4 4 Epen. 5 5 Nes. fl 6 s.l. 7 7 Lunteren. 8 12 Sn. 9 11 net. 10 10 dame. 11 9 nader. 12 8 Semele. (Van onze radio- en televisie redactie) HILVERSUM In een vergade ring met radio- en televisiemede werkers heeft de directie van de VPRO haar spijt betuigd over te haastig handelen. Deze spijt betreft zowel de lakende opmerkingen over de vier leidinggevenden, die verant woordelijk werden gesteld voor de inhoud van het satirische tv-pro- gramma in voorbereiding, als de schorsing van de heer Arie Kley- wegt. hoofd van de televisiesectie. Het gekrenkte personeel drong erop aan, dat deze mededeling van spijt nu ook zou worden gepubli ceerd. De vergadering werd bijeen geroepen, nadat dinsdag de feeste lijke personeelsdag van de VPRO door wegblijven van zeer velen een teleurstellende aangelegenheid was geworden. De schorsing van de heer Kley- wegt wordt niettemin nog aange houden. Hierover zal nader worden overlegd in een aanstaande zaterdag te houden algemene bestuursverga dering, ingesteld op aandringen van ongeveer vijftig VPRO-leden. Bij deze schorsing spelen, zoals wij reeds meldden, ook andere factoren dan het beleid inzake het voorge nomen satirische programma moge lijk een rol. Intussen heeft de VPRO by dit alles niet geheel afgezien van een satirisch tv-programma. Er bestaat nog steeds ambitie voor. Ook deze kwestie komt in de bestuursverga dering aan de orde. Door de nieuwe ontwikkeling in de gang van zaken is binnen de VPRO de opgewondenheid enigszins gezakt, maar het personeel blijft zich verzetten tegen de schorsing van de heer Kleywegt. Derde uitreiking J. H. Donnerprijs AMSTERDAM Oud-minister Vro lijk zal maandag, ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Neder landse Boekverkopersbond, de J. H. Donnerprijs 1967 uitreiken. Het is nog niet bekend wie de winnaar is. Drink geen wijn, zei ze, drink nooit grotere ongelukken die haar te wach- wijn. Dit waren de nagalmen van j ten stonden, gespaard heeft? Zij haar eeuwige twist met vader, die de ,,het schuwe hert" had kinderen volgens Kaukasische ge woonte altijd goede druivenwijn te drinken gaf. In haar ogen was dit het begin, dat tot niets goeds leidde. Waarschijnlijk had zij gelijk, mijn broer Wasili is naderhand door alco holisme omgekomen. Vanavond wijdt de KRO op Ned. 2 een programma aan Dixielandmuziek, onder de lange naam ..Is it true what they say about Dixie?". Dat het bepaald Engels al I moet zim ligt'aan de muziek, maar is ook een vriende- Deze prijs wordt om de vijf jaar I toegekend aan iemand die zich ver dienstelijk heeft gemaakt voor het boekenvak. Het is de derde keer, dat In het gebied van Hamadan in j de prijs, genoetnd naar de oud-voor- Oost-Perzië zijn zeven kinderen door zitter (van 1931 tot 1946), van de Boek wolven verslonden. Het leger is te ver koper sbond. wordt verleend, hulp geroepen om de twee dieren In 1957 werd de heer H. Wink onschadelijk te maken. 1 geëerd, in 1962 dr. P. H. Ritter. Ik zat die dag lang bij haar op de divan, en omdat ontmoetingen met mama over het algemeen zelden plaats vonden, heb ik deze laatste goed onthouden". De dood van de tweede vrouw van de Russische dictator had tot aanlei ding een schijnbaar onbeduidend voorval op het feestbanket aangericht ter ere van het vijftiende herden kingsjaar van de oktober-revolutie. „Vader zei tegen haar niet meer dan: Hé jij, drink! Maar zij riep al leen maar uit: Ik ben voor jou niet „Hé" en ze stond in aanwezigheid van allen van tafel op en ging weg." De volgende morgen vond men haar badend in haar bloed naast haar bed. „In haar hand hield zij een klein Walter-pistool. Het geluid van het schot was te zwak, om in huis ge hoord te worden. Zij was al koud." Het incident op het feestbanket was slechts een aanleiding. De oorza ken. die Stalins vrouw ertoe dreven de hand aan zichzelf te slaan lagen dieper. En over die oorzaken schrijft Swet lana Alliloejewa. wier sensationele vlucht naar het Westen in de gehele wereld grote opschudding heeft te weeggebracht, in haar memoires „Twintig brieven aan een vriend" (uitgave Elsevier, Amsterdam, 283 blz., 16.90). Twintig brieven „ze zijn een biecht, in 1963 in 35 dagen geschre ven". En wie zijn de vrienden? „Ik zou nu willen dat ieder, die deze brie ven zal lezen, ze beschouwt als aan hem persoonlijk- gericht." De dood van zijn vrouw schokte Stalin, omdat hij niet het waarom? begreep. „Vader verkeerde in zo'n toestand dat men bang was hem al leen te laten. Van tijd tot tijd werd hij overmeesterd door een wrok en door woede. Dat vond zijn verkla ring in het feit, dat mama een brief voor hem had achtergelaten. Het was niet gewoon een persoonlijke brief, dit was ten dele een politieke brief. En toen vader hem had door gelezen had hij kunnen den ken, dat mama alleen maar voor de schijn aan zijn zijde had gestaan, maar dat ze in werkelijkheid ergens aan de zijde van de oppositie van die jar°n had gestaan. Toen hij afscheid nam tij dens de burgerlijke doden- dienst. kwam hij een ogen blik bij de kist staan, stiet hem plotseling met zijn han den van zich af, draaide zich om en ging weg. Ook naai de begrafenis is hij niet ge gaan". In die tijden, schrijft Swet lana, waren zelfmoorden aan de orde van de dag. Men had afgerekend met het Trotskis- me. De collectivisatie was be gonnen, de partij werd ver scheurd door de strijd van groeperingen, en door de op- „Ik denk vaak welk lot mama beschoren zou zijn geweest als zij niet was gestorven. Er stond haar niets goeds te wachten. Vroeg of laat zou zij zich temidden van vaders te genstanders bevonden hebben. Ik kan mij onmogelijk voorstellen dat zij ge zwegen zou hebben hoe haar beste, oude vrienden omkwamen, zij zou dit nooit overleefd hebben. Heeft het lot haar misschien een dood geschonken, die haar voor nog deze ongelukken niet kunnen afwen- j lijkheid. voor de befaamde Engelse musicienne Beryl den of ze kunnen toelaten..." Briden, die tonen zal dat het heus niet alleen de tieners Men kan zich afvragen wat de \zijn die weglopen met „dixie", waarde van de twintig brieven is. In Zij is er een kraan in en daarom kwam ze de zee haar na-woord zegt Swetlana tot de over naar de Nederlandse studio, waar zij o.a. Conny vriend: „Je hebt mij opnieuw alles van Bergen, Karin Kent, Anneke Grönloh en Jan Bur- laten beleven, mij opnieuw de I ger's New Orleans Syncopaters zal ontmoeten. 1 Luidruchtig sM' mensen laten zien die mij lief dierbaar waren en die allang niet Je hebt mij opnieuw laten strijden en mij het hoofd laten breken over die tegenstrijdige en moeilijke gevoe lens die ik altijd met betrekking tot mijn vader gehad heb, omdat ik van hem hield en bang voor hem was, omdat ik hem niet begreep en hem toch veroordeelde..." En over de mensen, die zij heeft gekend: „Wat een vaste, volbloedige karakters, hoeveel romantisch idea lisme hebben deze eerste ridders van de revolutie mee hun graf in geno men zij waren haar troubadours, haar slachtoffers, haar verblinde, zichzelf opofferende helden, haar martelaren." Doch dat is voor Swetlana zelf. De belangstellende lezer zal in het boek weinig opzienbarends vinden. Maar en daarin ligt voor hem de waarde de twintig brieven vertellen hem over het leven in Rusland in de tijd. dat Stalin de oppermachtige heerser Zij vertellen over de mannen, die Stalin omringden, mannen, wier naam meermalen op de voorpagina's van de wereldpers heeft geprijkt en van wie de meesten door toedoen of met medeweten van Stalin ter dood zijn gebracht. En de brieven vertellen over de raadselachtige figuur die Stalin zelf was. Hij schoof, maar hij liet zich ook schuiven, hij, was een tiran, die, zijn oor graag gaf aan mensen, die hij meende te kunnen vertrouwen, maar hij was ook eenzaam en hij leed aan vervolgingswaan zin. Op een morgen vond men hem, getroffen door een beroer te, op het vloerkleed van zijn vrolijk wordt het vast. VANAVOND TE ZIEN (NTS) herhaling reportage Firato (kleur). r optreden van het Roemeens Nationaal ballet 01- tenia <kleur). r slotaflevering „De vluchteling" actualiteiten. _jr(es) vocalistenconcours Den Bosch. (CVK/IKOR) eerste deel film over Afrikaanse kerkleiders. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 7.30 uur (IKOR) Bijbelgesprek. 8.30 uur Utrechts Symfonieorkest treedt op. 9.20 uur vrolijk hoorspel „Beschermengel Pratti". 10.55 uur Theo Strengers in ,,'t Mag geen naam hebben". Hilversum II NCRV uur muziek van de Firato. uur vervolgspel „Londen-Melbourne race", uur amusementsprogramma uit de Prot. Militaire Club in Schaarsbergen. uur Nico Waasdorp bespeelt het orgel in dè BusSünise St. Vituskerk. i uur interview met prof. ir. G. J. van der Grinten over kerkbouw. OeleOok rente op giro PTT DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Oele (soc.) heeft minister Bakker gevraagd of het niet gewenst is dat ook de PTT rente gaat vergoeden over de girosaldi van haar rekening houders. De grote banken hebben onlangs rentegirorekeningen ingevoerd, waar op het salaris van de rekeninghouder kan worden gestort, terwijl op het saldo een half maandelijkse rente van 3,5 procent wordt vergoed. „Nou, niet bepaald. Dokter Moore vroeg me of ik haar wilde opzoeken. Het lijkt trombose gedeeltelijke afsluiting van de slagader. Moet verwijderd worden, maar zij schijnt geestelijk niet in orde, houdt zich schuil. Zij wil niet geope reerd worden, schijnt ziek te willen blijven. Moore begrijpt niet waarom, maar hij denkt dat zij misschien een soort shock heeft opgelopen, en ik dacht dat jij misschien wat licht op de zaak kon laten schijnen." „Nou, misschien wel." Barlow liet de draaistoel terugko men en keek peinzend naar zijn koffie. „Maar ik denk niet dat het het enige is. Geen traumatische ervaring terwijl zij in het ziekenhuis was, tenzij er iets bij het ongeluk gebeurd is dat ik niet weet. Ik zei al dat de moeilijkheid was dat ze niet geschikt was voor verpleegster, maar zij had te veel karakter om direct op te geven. Zij dwong zichzelf en na een poosje werd het te veel- Toch hield ze het meer dan een jaar uit, daarna kreeg ze een soort ineenstorting. Heeft ze Moore of jou daar niets over verteld?" „Ik dacht wel dat het zo iets was. Zij was in die tijd op de kraamafdeling. De baby van iemand ging dood en zij moest die wassen en ik veronderstel dat dit de doorslag gaf. Zij maakte het werk af; daarna vond een van de verpleegster® haar in de linnenkamer waar zij een hysterische huilbui had. Het ging zo slecht dat de verpleegsters van die etage haar niet de baas konden. Ik kwam toevallig langs en ging een kijkje in de linnenkamer nemen. Zij is een knap meisje, zelfs met haar kap op en haar gezicht nat van de tranen." „Zij is knap heeft bijzonder mooie ogen." „Ik wist haar te kalmeren en na een poosje stuurde ik haar naar het zusterhuis met nog een leerling-verpleegster. Ik kon haar echter niet vergeten. Zij is knap Barlow lachte schaapachtig en dronk zijn koffie op. „Ik belde Emily, mijn vrouw zij heeft psychologie gestudeerd en zij ging naar het zusterhuis, haalde May af en nam haar mee naar huis om te eten. Ik had dienst, dus ik was er niet, May kreeg het na het eten weer op haar zenuwen, maar nu veel erger. Doordat zij al die tijd onder zo'n spanning had geleefd, was zij nu elke controle kwijt. Emily wist niet meer wat zij moest doen. Toen ik thuis kwam, gaf ik May een spuitje en belde het zusterhuis om te zeggen dat zij bij ons zou overnachten. De volgende dag had ik een onderhoud met juffrouw Terry, de directrice van het zuster huis.... Tussen twee haakjes, die koffie is niet gek." „Moore zal dit graag horen. Ga verder wat gebeurde er toen?" „Juffrouw Terry zei dat zij zich al enige tijd zorgen maakte over May. Zij had haar zelfs aangeraden de oplei ding te verlaten, maar May wilde blijven en juffrouw Terry liet het toen zo. Zij mag haar graag en Emily en ik mogen haar ook. Dat meisje heeft iets „Bijvoorbeeld bijzondere blauwe ogen.' Barlow lachte. „Meer dan dat Nou, in ieder geval juf frouw Terry belde haar weer en zei haar dat zij het op moest geven. Zij zou aan het eind van de week vertrekken en dit ongeluk gebeurde de voorlaatste dag." „Denk je dat haar geestestoestand iets met het ongeluk te maken heeft? Zocht zij soms een reden waardoor zij wel weg moest?" Barlow dacht na, wipte met zijn stoel heen en weer. Hij zette het lege bekertje op Moore's bureau en zei: „Wat zal ik hierop zeggen? Ik heb nooit goed begrepen hoe die knapen van de psychiatrie zich zo zeker kunnen voelen van hun zaak. Ik geloof dat het een echt ongeluk was, en dat zij geen tijd had om te maken dat zij weg kwam. Maar zoals ik al zei, zeker weet je het nooit! Ik zou zeggen, wat doet het er nu toe. Misschien heeft zij een gevoel dat zij te kort i® geschoten, ze zit nu bij de pakken neer, een beroerde situa tie... Luister... Was dat de buitendeur niet? Het moet Moor® Barlow stopte zijn lege koffiebekertje in de papier- ree doktoren stonden op. Moore belde de volgende morgen om zeven uur Armstrong op'. Hij vroèg of hij een kijkje in het ziekenhuis wilde komen nemen, zo omstreeks half elf, elf uur. „Ik ben nu in >>et ziekenhuis. Deze morgen geef ik narcose, maar dat betekent niet veel, en tegen elven ben ik klaar. Ik kom je dan ophalen." De klok van de kerk aan de andere kant van het grasveld sloeg juist elf uur toen de rode jeep het parkeerterrein van het ziekenhuis op reed. De twee deuren van zeildoek gingen als vleugels open en de twee doktoren klommen naar buiten. Het was een mooie heldere morgen, echt een dag in een berggebied. Armstrong, getroffen door de prachtige klank, stond stil om te luisteren en de wachtende Moore sloeg hem gade. Toen de klok opgehouden was, zei Armstrong: „Zo'n mooie klok heb ik nooit gehoord." „Het is een klok van Revere. De stad is er erg trots op." „Geen wonder. Ik stond verbaasd, zo iets heb ik nog nooit gehoord." „De mooie dag draagt er ook veel toe bij." Wordt vervolgd kamer. „Vader had een vrese lijk en moeilijk sterfbed", schrijft Swetlana. Hilversum I. 402 m. AVRO 18.00 Nieuws: 18.15 Actualitei ten: 18.20 Uitzending van ^de ken; 18.30 Programma uit Pa rijs: 18.55 Gesproken brief: 19.00 Oude gewijde muziek: IKOR: 19.30 Mens en Bijbel: bijbelgesprek: 19.55 Kerk veraf en dichtbij: AVRO: 20 00 amus 1967: Utrechts symfonie orkest; 21.20 Beschermengel Pratti. radio-blijspel; Nleut Melbourner; rspel; 20.15 Gevarieerd r I gramma voor de militair n; 18.50 Journaal: STER: 8.55 Reclame: NTS: 19.00 Inter- lationaa! jeugdjournaal: 19.10 19.53 Toeristische tips: STER 19.56 Reclame; NTS: 20.00 Jour naal: STER: 20.16 Reclame; AVRO: 20.20 Roemeens Natio naal Ballet Oltenia: 20.50 De 22.25 AVRÓ's Televizler; NTS: Ned. itk.... KRO: 20.05 Dixielandmu ziek: 20.50 Vorderingen in de wetenschappen: 21.05 Winnaar vocalisten concours 's-Herto- gcnbosch 1967: 21.30 Nijmegen In dubio: discussie tussen de liek Hoger Onderwijs: STER: 22.15 Reclame: NTS: 22.20 Jour naal; CVK/KOR: 22.35 Afri kaanse kerkleiders (1): inter- Bclgië. Nederlands progr. ka- I terview?' I pan (gr.): ïofoonmuziek; Tango's uit Ja- netje: 19.00 Zorro, d. jeugd (2): 19.25 ken; 19.52 Hier 20.25 Mogul, tv-ftlm (2): 21.1 Kan de vrede uitbreken? He Israëlisch-Arabisch konflik' 22.05 Fragm. uit de nieuwste films: 22.35 Journaal. RADIO MORGEN ,-olg). VPRO: 7.55 tollege Chapel Choir robridge (opn.); 11.55 n; 12.00 Licht et zangsolisten: ingen t.b-v. land- 12.30 Voor de 12.40 Sportrevue; tenkoor: 14.10 De acht zalighe den. klankbeeld: 14.20 Voor de militairen: VPRO: 15.30 Vooi thuiszittenden; 16.00 Nieuws; Tsjechisch Phiiharmonisch or kest: 17.00 Voordracht: 17.10 Stereo: Nieuwe grammof platen: 17.45 Actualiteiten. 1 1 ni 7.15 Lichte grammofoonmu- ziek; 7 30 Nieuws: 7.32 Lichte grammofoonmuz. 7 55 Overwe ging: 8.00 Nieuws: 8.10 Lichte hulsvrouw; 9.40 Schoolradio: 10 00 Stereo: Klassieke gram- mofoonmuziek: 11.00 Voor de zieken: 12 00 Lichte grammo- toonmuziek: 12 27 Mededelin gen t b v land- en tuinbouw: 12 20 Nieuws: 12.40 Actualitel- Stereo: Licht orkest cn zangso- listen: 13.30 Lichte grammo- foonmuztek; 14 00 Schoolkoor, zangsoliste zen...: licht programm FM-kanalen. AVRO: 9.00 Nieuws: 9.02 Actualiteiten: 9.05 Lichte platen: 10.00 Nieuws: 10.02 Arbeidsvitaminen: VPRO: 12.00 Nieuws: 12.02 Buitenlands persoverzicht: 12.05 Een uurtje 4.00 Nieuws: 14 02 Bui lands persoverzicht: 14.05 Lich te platen: AVRO: 15.00 Nieuws: 15.02 Populaire platen; 16.30 Licht muziekprogramma; 17.00 Nieuws: 17.02 Actualitei ten: 17.05-18.00 Pop party. TELEVISIE Ned. I. NTS-NOT: Schooltelevisie. SUKKELTJE EN BRUUNKE 59. Ze lopen uren en worden moe. „Weet je wat: jij gaat in de wagen zitten en ik duw jou. en straks wisselen we om!" stelt Stikkcltje voor. Dat ge beurt dan een paar keer „Hier komt een lange helling; laten we samen in de wagen gaan zitten!" zegt Bruunke. En zo rijden ze samen de heuvel FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13