ZUINIGER OP LANGE TERMIJN <352> Bezuiniging van 1 miljoen Loonsverhoging drie procent JAMIN? Commentaar Uitgi aven toch op een record Journalisten helpen politie bij arrestatie weekend-systeem Roofoverval bij vrouw in Gieten 1967- 48»te jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich gh«bl«v«n mijn hart In taghanipoetl" r Dordts Dagblad ^ïiHgu Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31 -44-1 Abonnementsprijzen ,p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Punten uit de Troonrede 1. Bevordering vredesonderhandelingen Vietnam. 2. Voorkoming verspreiding kernwapens. 3. Meer hulp aan minder landen. 4. Investeringsaftrek gehouwen. 5. Terughoudendheid loon en salaris. 6. Handhaving hogere benzine-acc\jns; verhoging omzet belastingen. 7. Aanmoediging industrieën. 9. Wettelijke regeling minimumloon. 10. Wettelijke bestrijding luchtverontreiniging. Wat er vanmiddag uit het koffertje van minis ter Witteveen kwam, zal iedereen straks terde ge in zijn portmonnee gaan merken. Met beper king van de overheidsuitgaven alleen komt de minister er niet. Dat betekent o.a. dat dranken en snoepgoed, radio en televisie, de kleuter school en de universiteit duurder worden. Te genover de lasten staan ook lusten, maar die zijn minder concreet. Zie elders in dit blad. Verstand, heeft ieder, maar hoe weinigen zijn verstandig. FEUCHTERSLEBEN Mohammedanen dreigen met „heilige oorlog" - pagina Kernmerk De mensen in het westen van Nederland hebben er geen idee van hoe erg de werkeloosheid is. Deze woorden zijn van de heer A. Lanting uit het Drentse Gees. Hij maakt nu een protest-fietstocht door het deel van Neder land waar voldoende werk Morgenavond ontmoet Ajax het roemruchte Real Madrid in Amsterdam Pagina 15 liyiy- nüfÉi» il»l wwmmK. 7 Koude nacht DE BILT Nadat gisteren een oud oceaanfront met regen en onweersbuien ons land pas seerde, stond het weer vandaag onder invloed van een vol gend front. Dit behoort bij een oceaandepressie, die zich thans tussen IJsland en Schotland be vindt. Na de passage van het front zal morgen van de oceaan af komstige lucht ons land binnen stromen. Deze stroming, die in stand wordt gehouden door de depressie bij Schotland en een hogedrukgebied tussen Spanje en de Azoren, voert koele onstabiele lucht naar ons land. Hierin komen op enkele plaat sen buien tot ontwikkeling. De wind zal daarbij overwegend matig zijn uit zuidwestelijke richting. Na een tamelijk koude nacht zal morgen de tempera tuur oplopen tot ongeveer de zelfde waarden als vandaag. DE BILT Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Overwegend matige zuidweste lijke wind en ongeveer dezelfde middagtemperaturen als van daag. 20 septemhpr zon op 6.21. onder 19.45. De gouverneur van de Mexi caanse staat Yucatan heeft meege deeld, dat de orkaan Beulah in Yuca tan 300.000 mensen dakloos heeft ge maakt. De storm is nu op weg naar Tampico, aan de oostkust van Mexi- FLEXA-DEALER SCH0NEVELD Kempenaerstr. 71, OegstKeest. Tel. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet-De Jong heeft blijkens de nieuwe Miljoenennota alles in het werk gesteld om de stijging van de staatsuit gaven in 1968 zoveel mogelijk te beperken. Op verschillende beleidsterreinen zijn forse bezui nigingen doorgevoerd met het doel aldus ruimte te scheppen voor uitgavenverhogingen op an dere gebieden. De beperkingen echter houden de verhogin gen slechts zeer gedeeltelijk in evenwicht, zodat het kabinet zich genoodzaakt ziet voor 1968 aan vullende dekkingsmaatregelen in de vorm van belastingverhogingen voor te stellen. Zo wordt o.m. de tijdelijke verhoging van de benzineaccijns (aanvankelijk alleen voor 1967 bedoeld) definitief gemaakt en verder komt er een heffing van 20 opcenten op het 10 pcts,- tarief dat wil zeggen op de omzetbelasting van frisdranken, bier, wijn, chocolade- en suiker werken en bromfietsen. Deze artikelen zullen dus duurder worden. De Rijksbegroting-1968 biedt een merkwaar dig beeld. Hoe stevig de regering ook het mes in allerlei uitgaven heeft gezet (vooral in die van onderwijs, defensie, volkshuisvesting en sociale zaken), toch bereikt het totale uitgaven- peil volgend jaar een recordhoogte van 23.137 min. De ontvangsten worden geschat op 20.360. Dus resteert een begrotingstekort van 2.777 min., wat zeldzaam hoog mag worden genoemd, vooral als men bedenkt dat in de ontwerp begroting voor 1967 nog met een tekort van „slechts" 1.176 min. rekening werd gehouden. Volledigheidshalve zij vermeld, dat het na delig saldo over dit jaar inmiddels is opgelopen tot bijna 2.870 miljoen. Als voornaamste oorzaken van het grote tekort in 1968 noemt m inister Witteveen (Financiën): het achterblij ven van de belastingopbrengsten als gevolg van het „verflauwen" van de conjunctuur, en de voorgenomen sane ring van het Gemeentefonds. Alle bezuinigingen ten spijt is de minister er niet in geslaagd met zijn uitgaven binnen de voor 1968 beschik bare trendmatige begrotingsruimte 1250 miljoen) te blijven. Dus bin nen de ruimte die in het kader van een begroting beschikbaar is voor uit gavenverhoging en/of belastingverla ging. De uitgavenstijging overschrijdt volgend jaar deze begrotingsruimte met 123 miljoen. Aanvaardbaar De bewindsman acht deze overschrijding voor één jaar aan vaardbaar, omdat het kabinet tevens enkele maatregelen voorstelt, die na 1968 tot bezuiniging zullen leiden. Deze zijn: het besluit om de rijksbijdrage voor de Algemene Wet (bijzondere) Ziektekosten in de jaren 196970 niet aan de loonontwikke ling aan te passen, het financieren van de Wereldomroep uit de luister en kijkgelden, en het geleidelijk te rugbrengen van de kindertoelage voor ambtenaren tot het peil van de kinderbijslagen van de sociale verze kering. Deze maatregelen leveren het rijk 100 a 150 miljoen op, genoeg om de 123 miljoen overschrijding van de begrotingsruimte 1968 te dekken. Conjunctuur Ook tegen het enorme begrotingste kort 1968 van 2777 miljoen kijkt minister Witteveen niet zo zwaar aan. Hij acht het conjunctureel aan vaardbaar, gelet op de economische vooruitzichten voor 1968, die wijzen op een groei van de produktie, een verbetering van de betalingsbalans en een langzame daling van de werk loosheid. Driekwart miljard van het tekort is te wijten aan conjuncturele tegenvallers (het teruglopen van de belastingopbrengsten). Deze zullen de komende jaren verdwijnen als de con junctuur weer oploopt. Bij een normale conjunctuur zou het tekort dus ruim 2 miljard heb ben bedragen. Daarvan zal de volgen de jaren, wanneer de overschrijding van de begrotingsruimte wordt inge haald en ook de sanering van het Gemeentefonds verder wordt ver werkt, rond 350 miljoen verdwij nen. Daarna resteert een begrotingste kort van 1,7 miljard: nauwelijks gróter dan dat van het ontwerpbegro ting 1967. Leningen Voor 1400 miljoen kan het tekort van 1968 gefinancierd worden uit de reserveringen die via de voorinschrijf- rekeningen netto ter beschikking van het rijk komen. De 700 min. con juncturele tegenvaller zouden met monetaire middelen, dus vlottend, kunnen worden gefinancierd. Ge beurt dit inderdaad, dan kunnen de resterende 500 a ƒ600 min. op de open kapitaalmarkt worden geleend. Samenvattend: minister Witteveen geeft toe dat we volgend jaar met de staatsuitgaven nog boven onze stand leven, maar hij verzekert dat dit de komende jaren zal worden ingehaald, niet alleen door de verwachte verbe tering van dè conjunctuur, maar voor al ook door in te voeren bezuinigin gen en in Het algemeen door een om buiging van het regeringsbeleid in de richting van meer soberheid. 9 Voor vervolg zie pagina 7 Telefoon duurder voor ministers: DEN HAAG In de rijksbegroting 1968 wordt een herzie ning aangekondigd van de vergoedingsregeling voor de dienst gesprekken via de privé-telefoon van ministers, staatssecreta rissen en hogere ambtenaren. Tot dusver werden de kosten aan deze gesprekken verbon den geheel door het rijk vergoed, voortaan zullen de bewinds lieden en de top van de departementen een zeker percentage van de privégesprekken zelf moeten betalen en zullen zij ook het telefoon-abonnement moeten betalen. Het rijk verkrijgt door deze beperkende maatregelen een bezuiniging, die wordt begroot op 1 miljoen gulden. PLAIVBIIREAU: RECESSIE 1IST '69 VOORBIJ, MAAR PIT JAAR NOG; (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De loonstij ging (voor de kortlopende contracten) kan in 1968 slechts 3 procent bedragen. In totaal is 5 procent be schikbaar, maar 2 procent hiervan wordt in beslag ge nomen door de stijging van de sociale lasten voor reke ning van de werkgever. De stijging van het prijs peil voor consumptiegoede ren wordt eveneens op drie procent geschat, zodat het inkomenspeil voor de werk nemers 1 in 1968 gelijk blijft aan dat van 1967. Deze wat somber gestelde prognose in de Macro-economische verkennin gen van het Centraal Planbureau, het rapport waarop de regering elk jaar haar beleid baseert, gaat echter ge paard met duidelijk optimistische ge luiden over de economische ontwikke ling in 1968: voor 1969, mag afgezien van onvoorziene ontwikkelingen, ver wacht worden, dat ons land de reces sie van de afgelopen jaren te boven zal zijn. Reeds voor het tweede halfjaar van 1967 wordt geen of weinig verdere stijging van het werkloosheidscijfer verwacht. Zowel voor 1967 als voor 1968 stelt het Planbureau de gemid delde arbeidsreserve op 90.000 man, zodat volgend jaar het nieuwe aan bod van arbeidskrachten kan worden opgevangen zonder toeneming van het aantal werklozen. In de loop van 1968 verwacht het Planbureau een langzame daling van de arbeidsreserve. jax-Real Madrid morgenavond op televisie BUSSUM De NTS zendt woensdag 20 september van 20.10 tot 22.00 uur .op Nederland 1 een rechtstreekse reportage uit van de voetbalwedstrijd Ajax Real Ma drid, die in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld. Het betreft hier de eerste wedstrijd tussen beide clubs, die in de eerste ronde van het tournooi om de Europa Cup voor landskampioenen plaats vindt. De uitzending wordt door Herman Kuiphof van commentaar voorzien. ATHENE Een regeringscom missie ter voorbereiding van een nieuwe grondwet heeft voorgesteld in Griekenland (naar het voorbeeld van de Verenigde Staten) een niet vnn een parlementsmeerderheid af hankelijke regeringsleider in te voe ren, aldus wordt uit betrouwbare bron vernomen. DE BILT Een Nederlander, die onbekend wenst te blijven en twee journalisten, Eelke de Jong en C. Soeren hebben mee gewerkt aan een spelletje van de Biltse politie om een partij hasjiesj ter waarde van 200.000.en drie gevaarlijke misda digers in handen te krijgen. De Russische natuurkundige dr. Vladimir Tkasjenko is terug in de Russische ambassade te Londen. De Britten hebben hem gister morgen daarheen overgebracht „op eigen verzoek en overeen komstig het medisch advies". Tkasjenko, die zichtbaar versuft was, moest worden geholpen de stoepen van het ambassadegebouw te betreden (zie elders in deze krant). FLEXA - DEALER 't VERFHUIS NIEUWE RUN 49 - HERENSTRAAT 32-34 De politie was getipt door de onbekende Nederlander, die wel wilde meewerken. Hij zou, sa men met de beide journalisten, als koper fungeren. De koop zou in het pannekoekenhuis De Biltse Boer in Bilthoven worden afgehandeld. De politie zette het restaurant rondom af met 23 man en drie politiehonden. De politie van Roosendaal heeft ook een goede slag geslagen met de arrestatie van het echtpaar D. S., dat al lang door de internationale politie verdacht wordt van handel in verdo- Oude man door auto gegrepen NIEUWE TONGE Op de kruising provinciale weg-Molendijk is gistermorgen, omstreeks elf uur, de 77-jarige J. Knöps uit Middelharnis door een auto gegrepen en op slag gedood. De heer Knöps stak met de fiets de weg over, maar keek daarbij kennelijk niet voldoende uit. Een na derende personenauto kon de bejaar de man niet meer ontwijken. vende middelen. Hun medeplichtig heid aan deze handel kwam toevallig aan het licht, doordat de politie een partij opium vond bij een huiszoe king in verband met een inbraak. In totaal werden in deze affaire vijf ar restaties verricht. Voor vervolg zie pagina 11 MAN NA~BOTSING OVERLEDEN St.MAARTENSDIJK De heer D. Quaak, die woensdagmiddag onder St.Maartensdijk in botsing kwam met een vrachtauto en zwaar gewond naar een ziekenhuis werd vervoerd, is zondagmorgen aan zijn verwondin gen overleden. De heer Quaak was 52 jaar oud, gehuwd en had vier kinde- Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I Het Planbureau gaat er van uit, dat in de tweede helft van 1967 enig herstel van de produktie zal inzetten, omdat de recessie in West-Duitsland over haar dieptepunt lijkt heen te zijn. Voorts betekenen de verlaging van de directe belastingen, de gerich te programma's van de regering voor openbare werken en de herstelde voorraadvorming nieuwe impulsen. West-Duitsland, het Nabije Oosten en de stijging van het loonpeil wor den echter onzekere factoren ge noemd, waarvan de opleving bij het bedrijfsleven in belangrijke mate af hankelijk zal zijn. Onze export stijgt dit jaar met 6 procent en voor volgend jaar wordt een toeneming van 7V* pet. ver wacht Suez-gevolgen Het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans zal eind 1967 waarschijnlijk omgezet zijn in een tegoed van 100 miljoen, terwijl voor eind 1968 een stijging van het tegoed wordt verwacht tot ƒ800 miljoen, op voorwaarde dat het Suezkanaal begin 1968 weer opengaat voor het scheep vaartverkeer. Mocht het Suezkanaal ook gedurende 1968 nog gesloten blij ven dan zal dit het te verwachten tegoed op de lopende rekening van de betalingsbalans met ƒ500 miljoen terugbrengen tot 300 miljoen. Over 1967 is een toeneming van de arbeidsproduktiviteit berekend van 4,5 pet., hiertoe heeft de bouwnijver heid met niet minder dan 12 pet. bijgedragen, met name als gevolg van de gunstige weersomstandighe den. De produktiviteitsstijging in be drijven is voor 1968 geschat op slechts 3,5 pet. GIETEN ln Gieten is gister avond tegen twaalf uur een roof overval gepleegd bij de 56-jarige mevrouw de weduwe J. Kans aan de Asserstraat 40. De vrouw, de al in bed lag, hoor de gerucht in de slaapkamer. Toen ze het licht aanstak, zag zij een man met een masker en handschoenen. Deze bezwoer haar geen geluid te geven en geen licht te maken. Hij eiste al haar geld en toen de vrouw zei geen geld te hebben zei de overvaller dat het niet goed met haar zou aflopen wanneer ze geen geld zou geven. De vrouw liep daar op naar een kast en gaf de indrin ger een portefeuille met 475. Bij het weggaan gebood de man haar tot de volgende ochtend in huis te blijven. Bang geworden heeft me vrouw Kans hieraan gevolg gegeven en eerst vanmorgen deed zij aan gifte bij de rijkspolitie in Gieten. De man heeft zich vermoedelijk laten insluiten. Mevrouw Kans gaat dikwijls even bij haar vader op be zoek en laat dan de deur van de garage op een kier. Via deze ga age kan men in de woning komen. ESSEN Krupp en Fiat onderzoe ken op het ogenblik de mogelijkhe den om samen vrachtwagens te gaan produceren, aldus een woordvoerder van het Duitse bedrijf. Leven en welzijn T\E vandaag uitgesproken Troon- rede is de eerste van het kabi net-De Jong. Er wordt ergens in het stuk gesproken van het nut dat meerjarenplannen hebben. We heb ben ons afgevraagd, of deze goede gedachte niet ook in de samenstelling van de Troonrede uitdrukking had behoren te vinden. In die van van daag vinden we er nog te weinig van terug. Stelt men hetgeen, kabinetscrisis ten spijt, voor de hand ligt een kabinetsperiode op vier jaren, dan sou men die vier jaren elk op eigen wijze in de vier Troonreden moeten terugvinden. De eerste zou dan het beleid voor de komende vier jaren kunnen aange ven, zo geconcretiseerd mogelijk. De beide volgende zouden als het ware de tussenbalansen kunnen zijn. In de vierde en laatste zou de oogst kun nen worden binnengehaald. UET uitstippelen van het beleid dan is in deze eerste Troonrede selfs voor het komende jaar met schroom valligheid geschied. Naar onze indruk heeft het huidige regeringsbeleid déze teneur, dat, mits bedachtzaamheid en terughoudend heid in acht worden genomen, een gematigd optimisme gerechtvaardigd is. Nu willen wij gaarne vaststellen dat in deze laatste wijze van benadering veel is dat ons aanspreekt. Alleen hadden we deze gedachtengang dan gaarne nog meer centraal geformu leerd gezien en bovendien scherper de kijk op de staatsgemeenschap aan gegeven die aan bedoelde gedachten- gang ten grondslag ligt. Waarmee dan al dadelijk gezegd wil zijn dat deze Troonrede, ook voor datgene wat de regering dan gezegd wil hebben, een stuk is geworden van te bescheiden niveau. Het kost in feite moeite er wezenlijke denk beelden uit te peuren. TNE denkbeelden overigens, die men dus met enige zorg uit het stuk moet lospellen, zijn op zichzelf de overweging waard. Mogen we er en kele noemen die we menen te heb ben ontdekt? Welnu, dan mag allereerst worden vastgesteld dat de regering graag on ze samenleving gezond ziet finan cieel en economisch, maar naar wij vertrouwen ook in andere opzichten. Dit verlangen lijkt ons van temeer belang omdat, naar het zich laat aan zien, in de eerstkomende tijd aan het staatsapparaat geen nieuwe zware eisen gesteld mogen worden. Om de eenvoudige reden dat de beschikbare middelen onvoldoende zijn. Wij vinden dat op zichzelf geen ramp, omdat juist onder zulke om standigheden eigen initiatieven burgerlijke en menselijke extra kansen krijgen. We vinden het ook geen schande, wanneer een overheid een volk daar toe duidelijk oproept, opwekt, aan spoort. Is er voor bepaalde zaken geen staatsgeld genoeg? Dat ls dan jammer, maar het is minder erg in die gevallen waarin we met eigen krachtsontplooiing óók, even goed, of misschien zelfs béter, het nodige kunnen doen. pjET streven van de regering ls dus gericht op een gezonde samen leving, maar wij achten het juist dat in de Troonrede die samenleving niet slechts wordt gezien als een doel op zichzelf, doch als een vruchtbare bij drage tot het welzijn van de wereld. I Voor vervolg zie pagina 2 FLEXA-DEALER Fa. H. SCHUTTE ZN. Weer werk genoeg bij Berk Kampen KAMPEN De directie van de metaalwarenfabriek Berk en Zoon een van de werkmaatschappijen van Berk Beccon) zal geen gebruik meer maken van de vergunning voor werktijdverkorting voor 250 van haar werknemers. De orderpositie heeft zelfs aan leiding gegeven om voor verschillen de afdelingen een overwerkvergun- ning aan te vragen. Ook voor de naaste toekomst wordt een order stroom verwacht. MEUBELSHOW "KTFP WOHFH' Vanaf vrijdag 15 t/m zaterdag 23 september Vrijdag tot 10 uur nm. Haarl.ztr. 196-198-200-902-256-1M

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1