ONTVOERING VERHINDERD ys Commentaren Queen Mary met pensioen JAMIN* Seebohm overleden Supporters woedend: 40 doden Londense politie haalt geleerde vlak voor de start uit Russisch vliegtuig 'NIEUWS Minister Bakker: liet geld komt er wel Stank plaagde woonwijken langs Waterweg Weer water in Hengelo Jongen (zes) onder trein Maanrla, 18 K-ptrmrbr 1967- 4Rata jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ii gh«blev« teghenipoet Waagjg Coaraat Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00-19-00 uur Door vol te houden, hereik- te de slak de ark. SPURGEON Perspectief en drei ging in de rectoraats redes - pagina Kern- Zonder mankeren is za terdag ook de vierde voetbalronde afgewerkt ook al moest een enkel duel wegens noodweer worden gestaakt. Rijns- burgse Boys en Noordwijk blijven het in de topklas geweldig doen. Bij de korfballers lijkt PKC an dermaal een klasse apart. HIT Willi DE BILT Gedurende het weekeinde stond het weer in ons land onder invloed van een lage drukgebied. De hierdoor veroor zaakte buien vielen vooral in het westen. Dit gebied is nu wegge trokken, maar geleidelijk beginnen oceaandepressies hun invloed uit te breiden tot onze omgeving. Nadat een oceaanfront ons land vandaag is gepasseerd, zullen vannacht en morgenochtend enke le opklaringen voorkomen, waarna de bewolking weer zal toenemen op de nadering van een volgend oceaanfront. Uit deze bewolking zal morgen enige regen vallen, terwijl de wind overwegend matig en zuidwestelijk zal zijn. In het tem- peratuurverloop komt daarbij wei nig verandering. DE BILT Vanavond nog plaatselijk een bui gevolgd door enkele opklaringen. Morgen overdag vanuit het westen toe nemende bewolking gevolgd door enige regen. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Over wegend matige zuidwestelijke wind en weinig verandering in temperatuur. 6.20. o r 18.47. Groenen strijken NAVO-vlag UTRECHT Als onderdeel van de ontgroening hebben vier Utrechtse eerste jaars gistermorgen vroeg de vlag van het NAVO-hoofdkwartier in Brunssum gestreken en er de vlag van Veritas, hun vereniging, voor in de plaats gehangen. De gehele nacht zijn de groenen bezig geweest om zich over de drie ruim twee meter hoge versperringen te werken die ook nog met prikkel draad zijn bespannen. Een van hen filmde de operatie. De wacht had niets in de gaten. De Ventas-vlag hing al een uur. voordat er alarm werd geslagen. LONDEN De „ontvoering" van de in Engeland studerende Rus Vladimir Tkasjenko door Russische diplomaten heeft twee protesten uitgelokt: een Brits en een Russisch. De Britten waren het eerst: „on wettig en schandalig gedrag van ambassadepersoneel, dat Tkasjenko wilde ontvoeren". Later reageerde de ambassade met een officiële klacht over de houding van de Britse politic, die bruut geweld zou hebben toegepast tegenover de jonge geleer de, diens vrouw, ambassadepersoneel en bemanning van het vliegtuig, waarmee de student naar zijn vader land zou worden teruggebracht. Tkasjenko is nu in een ziekenhuis. Zijn verblijfplaats is geheim. De Engelse politie kan hem nog niet ondervragen, want de jongen heeft een shock. Tkasjenko is een van de eerste Russische geleerden cl in Engeland zijn gaan werken op basis van het culturele akkoord. In Birmingham doet hij onderzoekingen op het ge bied van lage temperaturen. Profes soren noemden hem een briljant student. De lezingen van de „ontvoering" lopen geheel uiteen. De Russen zeg gen. dat Tkasjenko op de ambassade kwam met het verzoek onmiddellijk naar de Sowjetunie te mogen terug keren. Hij was nerveus en wist niet eens wat hij zei. Hij vroeg zelfs of zijn begeleidster zijn vrouw wel was. Zijn vrouw zou hebben verteld dat Tkasjenko de laatste dagen erg ze nuwachtig was en kalmerende mid delen gebruikte. „OVERREDEN" Tkasjenko verliet het gebouw, om dat hij dacht dat dit niet de Russi sche ambassade was. Op straat ach terhaalde men hem. Men overreedde hem weer mee te gaan en een arts gaf hem een kalmerende injectie. De Britse politie meent, dat Tka sjenko op straat om hulp heeft geroepen voor hij in een auto werd gesleurd. De ambassade had een Russisch vliegtuig, dat op het punt van vertrekken stond, gevraagd nog even te wachten. Toen Tkasjenko aan boord was gebracht, werd het vliegtuig door politiewagens omringd, zodat het niet kon opstijgen. De Rus stapte niet uit en er volgde een handgemeen tussen politie en Russen. De strijd werd in het voordeel van de „bobbies" beslecht. Tkasjenko werd naar een geheime plaats ge bracht om weer op te knappen en te kunnen worden verhoord, aldus de LONDEN De Britse rege ring maakte vanmorgen bekend dat de jonge Russische geleer de aan de Russische ambassade zal worden overgeleverd. Duizenden die de Qiteen Mary op de kaden van Southampton uit wuifden, het God save'the Queen, dat werd ingezet, de sirenes van tientallen begeleidende vaartuigen, en de zware hoornstoot als antwoord van het 81.000 ton metende en 31 jaar oude schip, het droeg er allemaal toe b[j dat. velen de tranen in de ogen sprongen bij het vertrek voor de laatste reis. De Queen Mary van de Gunard Line gaat met pensioen. In Californië, Long Beach, zal het schip definitief komen te liggen om als hotel en als scheepvaartmuseum te dienen. Na aankomst in New York zal het schip rond Kaap Hoorn opstomen naar zijn nieuwe thuishaven. Het zal in Amerika een nog grootser afscheidsfuif krijgen. Prinses Margriet was zaterdag getuige bij het huwelijk van haar studiegenote mejuffrouw C. C. V. baronesse Bentinck, dochter van de burgemeester van Soest, met ir. M. P. W. Evelein uit Hilversum. Op 10 januari was baronesse Bentinck een van de bruidsmeis jes bij het huwelijk van prinses Margriet met mr. P. van Vollen hoven. ROTTERDAM Een defect in de verwarmingssystemen van de aan de Botlekweg gevestigde Chemische Indu strie Rijnmond NV heeft zondagavond een hinderlijke mate van luchtveront reiniging in een groot deel van het Wa terweggebied veroorzaakt. Zowel de telefoons van de politie bureaus in Vlaardingen. Maassluis en Rozenburg als het bekende ..stanknum mer" (28.28.87) van de centrale meld en rcgelkamer kregen tal van klachten te verwerken over een zoetige, onaan gename geur, die prikkelend op de ogen zou werken. De hinder was ontstaan door het ont snappen van een hoeveelheid „dow- therm". een vloeistof die de Chemische Industrie Rijnmond gebruikt in haar verwarmingsketels. Na vijf minuten had het personeel van het bedrijf het lek ontdekt waardoor de vloeistof ont snapte. maar door de mistige weersge steldheid bleef de kwalijke damp nog lange tijd boven Rozenburgse en Maas- sluise woonwijken hangen. Volgens de directie van de fabriek was de lucht ongevaarlijk voor mens Generaal Taswin ambassadeur van Indonesië DJAKARTA Generaal-majoor Taswin Almanik Natadininggrat is door waarnemend president Soeharto beëdigd tot Indonesisch ambassa deur in Den Haag als opvolger van dr. Soedjarwo Tjondronegoro. De generaal is 45 jaar. Hij nam al deel aan de besprekingen met Neder land in 1947. Hij is plaatsvervangend commandant van de Siliwangidivisie, militair commandant van Djakarta en hij heeft zijn opleiding gehad aan het stafcollege van het leger in Ban doeng. Minister Malik zal midden oktober naar Nederland komen om te spreken over eventuele nieuwe Nederlandse kredieten. Ook Frankrijk en Duitsland zullen met een bezoek wor den vereerd. Kind overlijdt na val uit wandelwagentje AMSTERDAM De tweejarige Bianca Huisman uit de hoofdstad, die zaterdag in de Dapperstraat uit een wandelwagentje viel en met haar hoofdje op de grond sloeg, is gisteren in haar ouderlijke woning overleden. Het meisje, dat aanvankelijk niets scheen te mankeren, werd onwel op het tnoment dat haar moeder met haar op een ziekenbezoek in het ziekenhuis kwam. Geconstateerd werd toen evenwel, dat het meisje naar huis kon gaan. DEN HAAG Minister Bak ker van vêrkeer'en waterstaat heeft het bureau verkeersveilig heid van zijn ministerie ver sterkt om zo spoedig mogelijk de plannen uit te werken, die staan genoemd in de dezer da gen verschenen nota. Binnen een jaar kunnen de eerste maat regelen al in werking zijn. De minister zei dit zaterdag in de overheidsuitzending Hoe gaan we. een programma over verkeer, ver voer en vooruitzien. De minister meende, dat een aantal plannen uit zijn nota niet zoveel g hoeven te kosten, waarbij hij wees op het alcoholvraagstuk. Hij was niet pessimistisch over de kwestie, dat er wel eens geen geld kon zijn om nota te realiseren BONN De voormalige Westduitse minister van verkeer. Seebohm. is gis teren op 64-jarige leeftijd overleden. Hij was van 1949 tot 1966 onafge broken minister van verkeer. Hij werd vooral bekend door zijn eis de overeenkomst van München van 1938, waarbij Hitier Südetenland van Tsjecho-Slowakije wist los te maken, onverkort uit te voeren. Verder wilde Seebohm. die in de voormalig Duitse gebieden van Polen is geboren, nooit iets weten van de erkenning van de Oder-Neissegrens. De communisten bestempelden hem als revanchist. HENGELO Overijssel heeft weer met wateroverlast te kampen. In Hengelo, dat lager ligt dan de omliggende plaatsen, zijn de beken buiten hun oevers getreden door de langdurige regen van de afgelopen De rijkswegen naar Deventer. Al melo, Oldenzaal en Enschede stonden blank en waren niet berijdbaar. Het water stond in veel straten van gevel tot gevel, kelders liepen vol. Met behulp van zandzakken pro- beerden de bewoners meestal j tevergeefs het water buiten te houden. Nederland loopt beslist niet achter bij andere landen. Het maakt ge bruik van de research van andere landen, tnaar doet zelf ook onderzoe kingen. De resultaten van weten schappelijk onderzoek worden op bruikbaarheid in Nederland onder zocht. De minister gaf toe dat het buiten land verder is in het optreden tegen alcoholmisbruik en het wettelijk op treden in het algemeen tegen over tredingen in het verkeer. GLIZE-RIJEN Op een met auto matische knipperlichten beveiligde overweg tuSsen Gilze-Rijen en Breda is zaterdagmorgen de zesjarige Wim van Loon uit Rijen door een trein ge grepen. Het kind, dat op zijn fietsje de overweg wilde passeren, kwam om het leven- De trein, die van Venlo via Rotter dam op weg was naar Amsterdam, kreeg een half uur vertraging. Twee andere treinen hadden ieder twintig minuten oponthoud. BREDA In het St. Ignatius- ziekenhuis in Breda is gisteren de ze venjarige Angelina Dijck aan haar verwondingen overleden. Ze liep vrij dag een schedelbasisfractuur op, toen ze plotseling de straat overstak en aangereden werd door een bestelauto. Lantaarnpaal BRUNSSUM In de nacht van zaterdag op zondag vloog de 23-jarige motorrijder J. P. L. uit Heerlen in Brunssum tegen een lantaarnpaal. Hij was op slag dood. MENALDUMADEEL De 23-ja- rige automobilist J. Beimers uit St. Annaparochie is vannacht door onbe kende oorzaak in Beetgum, gemeente Menaldumadeel, tegen een boom ge reden. Hij overleed ter plaatse. MARUM De twintigjarige mo torrijder R J. Kraai uit Groningen raakte zaterdag in Boerakkers, ge meente Marum, in een flauwe bocht van de weg en werd legen een boom geslingerd. Hij was op slag dood. Zijn duo-passagier liep een hersenschud ding op- Oversteken AMSTERDAM De 40-jarige Am sterdammer A. C. Dikkeboom is ver ongelukt, toen een personenauto hem bij het oversteken van de Raiweg aanreed. AMSTERDAM De 66-jarige Am sterdammer P. Klein, die woensdag gewond raakte toen hij bij een plotse linge uitwijkmanoeuvre met het voor wiel van zijn fiets achter een auto bumper bleef haken en op straat viel, is in een ziekenhuis overleden. LUNTEREN In de nacht van zaterdag op zondag is de 46-jarige wielrijder A. van Egdom uit Lunte ren in zijn woonplaats door een achteropkomende personenauto aan gereden. Hij was op slag dood. Turkse thuisclub scoorde doelpunt KAYSERI De vijfduizend supporters van Rivas Sport, een club uit de Turkse tweede divisie, konden het niet ver kroppen dat thuisclub Kayseri Sport als eerste een doelpunt maakte. Zij uitten op hardhan dige wijze hun misnoegen. Het uiteindelijke resultaat: om streeks veertig doden en hon derd gewonden. De aanhangers van de thuisclub re ageerden direct op het gegooi met stenen naar hun favorieten. Enkele duizenden drongen naar voren en raakten in handgemeen met de teleur gestelde Rivas-aanhang. Messen en gebroken flessen waren de wapens. Er vielen slachtoffers. De meeste doden vielen echter bij de vlucht naar de uitgang, waar enke le honderden van de 30.009 toeschou wers onder de voet werden gelopen. De politie was de zaak niet meester. Met gevelde bajonet stelde zij zich temidden van het strijdge woel op. Resultaat: nog meer gewon den. Inmiddels werd ook al in de stra ten gevochten. Winkelruiten werden ingegooid, auto's gingen in vlammen op. Maar dat was ook het geval in het 200 kilometer verderop gelegen Ri vas. Bij het vernemen van het nieuws stroomde de bevolking de straat op om wraak te nemen op Kayseri-mensen en -auto's. De ergste „voetbalramp" uit de geschiedenis is die van Lfrna in mei 1964. Bij een wedstrijd tussen Peru en Argentinië kwamen 300 mensen om het leven en werden meer dan 500 gewond. Bij Braat werk voor personeel van Van Heijst DELFT De N.V. Koninklijke fabriek F. W. Braat in Delft, waar onder meer stalen ramen worden gemaakt, heeft laten weten dat „haar poorten wijd open staan" voor werknemers van het opgehe- Ambassadeur De nieuwe Indonesische ambassa deur in Nederland, generaal-majoor j Taswin, wordt binnenkort in Dja karta beëdigd. Zijn benoeming, die hem in een totaal andere richting stuwt, moet gezien worden in het grotere verband van de wijzigingen in het Indonesische diplomatiek korps in het buitenland. In feite gaat het om een zuivering, die overigens voorzichtig en op lange termijn wordt doorgevoerd. De tegenstellingen tussen de aan hangers van generaal Soeharto en die van ex-president Soekarno be staan niet alleen in Indonesië self, maar ook in Indonesische kringen in het buitenland. Zeer sterk treden deze naar voren in de diplomatieke wereld, die d« signatuur heeft gedragen van de ter dood veroordeelde Soebandrio, die onder Soekarno minister van buitenlandse zaken was. Uit rancuneuze overwegingen wordt daar nog voortdurend met vuil ge smeten corruptieverhalen spelen hierbij wel de grootste rol met het doel de topfiguren van het nieu we regime in een kwalijk daglicht te stellen. Reeds lang hebben er in Den Haag geruchten gecirculeerd dat ambas sadeur Soedjarwo vervangen zon worden op grond van sympathieën voor het duo Soekarno-Soebandrio, Deze geruchten zijn altijd ten stel ligste door de Indonesische ambas sade ontkend, doch eindelijk zijn ze dan toch bewaarheid geworden. Nederland, dat meer dan alleen di plomatieke betrekkingen met Indo nesië onderhoudt, moet als een van de laatste landen worden gezien, waar generaal Soeharto zijn positie metterdaad versterkt Door zijn soldateske verleden Si- liwangi-divisie, militair commandant van Djakarta kan generaaal Tas win als een typische representant worden beschouwd van het militaire regime, dat Indonesië sinds de val van president Soekarno kent. Toekomst yEEL MEER DAN vroeger, toen de scheidende rector magnificus van universiteit of hogeschool een te rugblik gaf op het afgelopen Jaar, zijn de jaarredes nu toekomstvoor spellingen. Meer dan één rector heeft dit jaar gesproken over de schaal vergroting, zonder exact te kunnen zijn. Dat kon ook niet, omdat de weten schap pijlsnelle vorderingen maakt en de geldelijke basis zeer wankel blijft. Waar het besturen van een univer siteit steeds meer een volle werk kring wordt, die reeds enkele hoog leraren heeft doen verzuchten, dat hun wetenschappelijke werk in de van hun rectoraat eronder lijdt, ge tuigt het van wijs beleid niet leder jaar een nieuwe hoogleraar met deze zware taak te belasten. Het meer jarig rectoraat lijkt ons een uitste kend antwolord op de enorme maar ook boeiende problemen, waarvoor deze „managers" zich gesteld zien. ven Haagse bedrijf Van Heijst. De ze week zal de directie van Braat gaan praten over het aantal perso neelsleden dat in Delft aan het werk kan. De heer F. Faro, personeelschef van Braat, kon niet zeggen om hoe veel werknemer^ het gaat. Hjj zei dat er overleg is gepleegd met het arbeidsbureau in Delft en met en kele betrokkenen bij Van Heijst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1