Mensheid op weg naar een sprookjeswereld? Werkelijkheid zal minder mooi zijn dan het lijkt ONBAGS BLAD rwv Bevolking verdubbelt in veertig jaar tijd 77 ril ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1967 waarbij de samenleving in drie jaar tijds even sterk ver andert als in dertig jaar aan het begin vaD de twintigste eeuw, meer don in driehonderd jaar vóór Newton en meer dan in drieduizend jaar gedurende het stenen tijdperk.... Met als gangmakers de wetenschappelijke en de technische vooruitgang wordt de mensheid in zó'n snelle ontwikkeling meegesleept, dat we ons soni6 verbijsterd kunnen afvragen waar het allemaal op uit zal lopen. De Europese arbeidsproduktiviteit heeft (vau 1880 tot 1953) 73 jaar nodig gehad om zich te verdubbelen, daarna slechts 10 jaar om zich nóg eens te verdubbelen. In de tien jaar van 1952 tot 1963 is de industriële groei in Europa even sterk geweest als in de eerste verlig jaar van deze eeuw. Dit groeitempo bereikt e De werktijden die vroeger 3.900 uur en nu 2.300 uur per jaar omvatten, zullen in het begin van de volgende eeuw zijn teruggebracht tot gemiddeld 1.200 uur per jaar: een 30-urige werkweek in een jaar van 40 werkweken en 12 weken vakau- Dan zal de moderne westerse mens gemiddeld nog slechts 35 jaar arbeids- produktief bezig zijn. Gedurende zijn gehele leven zl hij nog ongeveer 40.000 uur beroepsmatig werken, ter wijl hij (bij een gemiddelde levens duur van 80 jaar) 700.000 uur leeft. Hij zal dan dus 660.000 uur „over" hebben, ter volledige eigen beschik king Levensstandaard De levensstandaard van de gemid delde mens in de westerse samenle ving is, over het geheel genomen, van 1800 tot 1950 vervijfvoudigd en de huidige vooruitzichten kondigen al een nieuwe vervijfvoudiging aan, maar ditmaal binnen zestig jaar. Een verdubbeling van de levensstandaard kan plaatsvinden binnen twintig jaar, gepaard gaande met een nóg grotere spreiding over de brede massa. In 1840 verdiende een lid van de Raad van State evenveel als 50 mijn werkers, nu nog „slecht" ongeveer zoveel als 6 mijnwerkers. Gezien in het perspectief van de eeuwenoude mensheid zijn deze voor uitzichten toverachtig, in bepaald op zicht zelfs waanzinnig, omdat een verdubbeling van de levensstandaard in 20 jaar een vermenigvuldiging met 32 in een eeuw, met 1.024 in twee eeuwen en met 1.050.000 in drie eeu wen oplevert! Als zulke vorderingen waren gemaakt sinds de Franse re volutie, zouden de inkomsten (d.w.z. het bestedingsvolume van een ieder van ons) ongeveer 500 maal zo groot zijn als thans: wie hu 1.000 gulden per maand verdient zou in dat ge val nu 500.000 gulden per maand ver- Fantasie? Integendeel, deze c 1 r - van de volkeren trapsgewijs. Sterker sii nog: experts schatten dat de landen li« die het verst zijn gevorderd (zoals de VS) een tijdsperiode van 30 jaar Een andi nodig zullen hebben om de tech- getal van i in de nationale behoefte te rijk genoeg zouden zijn om er een tweede huis op na te houden, dan zou er onvoldoende ruimte voor zijn; .s, dat het a,g wij ons a]len een knedu en een grens stelt dienstmeisje konden veroorloven, dan mische groei is (behoudens uiteraard niet te voorziene rampen) bij de hui dige stand van onze wetenschappe lijke en economische kennis gemak kelijk te realiseren, ware het niet dat het om allerlei redenen in de praktijk allemaal veel moeilijker en trager blijkt te gaan dan in theorie mogelijk is. Er bestaat namelijk een kloof. Kloof Door KLAAS VAN DER VEEN De zakelijke gegevens voor deze pagina z\jn grotendeels ontleend aan het bock „40.000 uur" van de Franse ingenieur, econoom en socioloog Jean Fourastié, in ons land uitgege ven door de Werkgroep 2000 in sa menwerking met de uitgeverij Paul Brand. De grote kloof tussen de technische ontdekking en de laboratoriumpro- duktie enerzijds en de massaproduk- tie, afgestemd op een grote natie of een werelddeel, anderzijds. Een voorbeeld: het is gemakkelijk een super-modelboerderij op te zetten en daaruit een optimaal profijt te halen, maar het is een heel ander en een heel wat moeilijker vraagstuk om de werkmethode van 55 miljoen boeren te veranderen. De huidige voorraad wetenschappe lijke kennis staats praktisch volledig ter beschikking van alle volkeren, maar tóch verloopt de ontwikkeling J^EN van de grootste problemen althans de ingrijpende gevolgen daarvan, waarvoor de mens van de volgende eeuw komt te staan is dat van zijn eigen getal. Zelfs als de mensheid zich snel over geeft aan een drastische beperking van het aantal geboorten zal de bevolking van West-Europa binnen honderd jaar toch het dubbele tellen van nu. Sprekend is het volgende overzicht van de wereldbevolking tot het jaar 2000, in miljoenen aantallen: Gebied 1920 1940 1960 2000 Noord-Amerika Zuid-Amerika Europa (excl. SU) Sowjetunie Azië (excl. SU) Oceanië Wereld 1.811 2.249 3.008 6.280 Hieruit blijkt dat de groeicijfers over de gehele wereld een ver dubbeling te zien geven in 40 jaar. Zou deze norm zich tot het jaar 2300 handhaven dan zou hij het aantal mensen brengen op bijna 1.000 miljard: een hoeveelheid, die, bij een bevolkingsdichtheid ge lijk aan die van New York, niet alleen het gehele oppervlak van de uit de zee oprijzende aardse landen, maar ook die van de maan, Mars en Venus zouden vullen. Zelfs veel lagere groeicijfers doen nog problemen rijzen van een waarlijk kosmisch karakter. En dan te bekenden dat er voor het begin van het vierde millennium vóór Christus op de gehele aarde naar schatting nog maar 10 miljoen mensen woonden. Dat is even veel als nu in de gemeente Tokio TT ET lijkt soms wel alsof de almaar aanhou dende vloed van verba zingwekkende ontwikke lingen op praktisch elk terrein van het leven ons (willens of niet) meesleu ren naar een sprookjeswe reld, waarin de mens écht toveren kan. Van 1943 tot 1964 is de maximum-snel heid van door mensenhan den bestuurde machines met 40 vermenigvuldigd, de kracht van de explosie ven waarover de mensheid beschikt, is in dezelfde tijd vermenigvuldigd met bij na 10 miljoen. De mijnen zijn hun laatste eeuw van bestaan ingegaan en wor den vervangen door aard gas- en atomaire bronnen. Over 20 jaar zullen brand stofbatterijen onze auto's kunnen aandrijven zonder het lawaai van explosies en zonder schadelijke gas sen. Onze kinderen zullen leven met laser- en maserstralen, foto nenbatterijen, kunstnieren en kunstharten, enzymen, groei- versnellers, atoommotoren, berg- boormachines, voedsel in de vorm van pilletjes, vakantiever blijven op de bodem der zee, ro botten en computers, die hun tal van door ons nog verrichte werkzaamheden uit de handen zullen nemen. Er zijn nog groot moeders, die nimmer één nacht buitenshuis hebben doorgebracht, maar onze kinderen zullen even gemakkelijk naar Brazilië en Ho nolulu reizen als wij naar België en Duitsland. Men zal dieper doordringen in het wezen van de menselijke ziel en de diepste drijfveren van den ken en handelen blootleggen. De grootste ziekten die de mens nog bedreigen (kanker en hart- en vaatkwalen), zullen bedwongen worden. Men zal debielen meer levensvatbaarheid geven, geestes stoornissen door bevriezing van hersencellen opheffen of corrige ren, het leven van bejaarden ver lengen en de menselijke presta ties perfectioneren door vermo gens op te voeren, vermoeidheid te verminderen of zelfs geheel weg te nemen, erfelijkheid te „or ganiseren". Nieuwe planten En op het gebied van de dier lijke en plantaardige biologie: wij fokken reeds slachtdieren die voor onze voorouders fabelachtig reld „heel gewoon" vinden en ge plaagd worden door andere zor gen? Er is nauwelijks twijfel mo gelijk. Want tegenover de sprook jesachtige ontwikkelingen, die in steeds sneller tempo op ons afko men, staat de tragiek van een zekere onmacht. De aarde is, met de thans bekende technieken, in staat 50 tot 80 miljard mensen te voeden, maar toch zijn van de 3.5 miljara bewoners miljoenen on dervoed of lijden honger. Enerzijds brengt de auto geluk en voorspoed, anderzijds doodt zij jaarlijks honderdduizenden mensen. Bovendien schept zij cha otische verkeerstoestanden. Onze kleinkinderen zullen elke morgen naar andere landen vlie gen om er te werken, zij zullen vijf centimeter langer zijn, twin tig jaar langer leven en over veel meer kennis beschikken dan de mensen van nu. Maar zij zijn op gegroeid in steden en huizen, waarin voor hun spel geen ruim te was. Zij zullen voortdurend bloot staan aan „bombardemen ten" van stof, stank, vuil, stralin gen en een onophoudelijke lawi ne van berichten, klanken, beel den, tekens, schema's, letters. Zij zullen nauwelijks meer tijd tot nadenken hebben, want de infor matie van vandaag is morgen ver ouderd en wie „bij" wil blijven mag zich niet meer in stilte afzon deren. Overigens zal die stilte nauwelijks nog ergens te vinden zijn. De mens van de volgende eeuw zal „gek" worden van de ver bodsbepalingen (om over het gras te lopen, om te jagen, om te par keren, om te kamperen, om te zwemmen, om te bouwen, om te rijden, om te zitten, om te staan) en hij zal voortdurend moeten wachten (in files, op de bus, op de trein, op hpt vliegtuig, op het groene licht, op visa, op telefoon verbinding); reeds nu is de gemid delde snelheid van een auto in het stadsgebied van New York gedaald tot 18 km per uur, dat is iets lager dan de gemiddelde snel heid voor met paarden bespan nen wagens in 1907... misdaad zullen toenemen. Na de strijd tegen besmettelijke ziekte te hebben gewonnen moet de mens de strijd aanbinden tegen ziels- en „beschavings"ziekten. De traditionele houding der seksen (man verovert, vrouw wacht af) zal zich wellicht om draaien, needs nu wil de vrouw „gelijk" zijn; in het huwelijk zal de vrouw straks wellicht de meer dere zijn, reeds nu legt zij zich meer en meer een mannelijke le venswijze op. Het aantal echtscheidingen en „vrije" huwe lijken zal verder toenemen, om dat de huwelijkspartners steeds veeleisender, onevenwichtiger en egoïstischer worden. Problemen De perioden van jeugd en pu berteit verkorten, de periode der vruchtbaarheid wordt langer. De gemiddelde leeftijd waarop bij de westerse vrouw de eerste menstruatie optreedt is gedaald van 17 tot 12 jaar in een eeuwj die van het ophouden van de li- chaamsgroei van 25 tot 20 jaarj die van het ophouden van de jm. Schade zouden zijn geweest, wij kweken ren van Texas de oceaan in cul- perziken van een pond, appels tuur brengen.... van een kilo. Wij hebben nieuwe planten gemaakt en granen die bestand zijn tegen de Siberische kou. Nieuwe groeiversnellers of -vertragers, nieuwe vitaminen, nieuwe hormonen, nieuwe enzy men. Binnen niet al te lange tijd Schijn bedriegt Een sprookjeswereld, waarin Ie mens écht toveren kan? zullen er sovchozen zijn voor de Schijn bedriegt! De Batavieren walvissenteelt en zullen de boe- zouden de wereld-van-nu een on werkelijk sprookje hebben ge noemd als hun was voorspeld, dat de mens-van-1967 zichzelf in enkele uren tijds van Rotterdam naar Groningen kon „rollen" en dat hij in Den Haag zou kunnen zien wat er op hetzelfde moment in Tokio gebeurde... Hoe groot de schade van dit alles zal zijn is niet te zeggen, maar vast staat dat het aantal onaangepasten en het aantal geestesstoornissen sterk zullen toenemen. De mens van de volgende eeuw zal zich kenmerken door grote geprikkeldheidy onrust, ongeïnte resseerdheid in het verleden, one venwichtigheid, geestelijke ver moeidheid. De intensiteit, fre quentie, schoonheid en ge- voelskracht van film- en tv-uit- zendingen zullen hem in toene mende mate in een toestand van passiviteit brengen, die ook door dringt, tot sport, en seksualiteit.. Besluitvaardigheid, actie en wed ijver worden uitzondering, initi atief een zeldzame, tere plant. De mens is op weg naar een werkelijke amputatie van zijn instinctieve, rituele en gevoelsma tige vermogens, zijn affectief han delen zal ernstig worden gestoord. Ook de verveling en de menstruatie is daarentegen geste gen van 48 tot 52 jaar. Terwijl meer vrouwen-op-leeftijd nog kinderen krijgen, krijgen meer kinderen seksuele problemen. Het meer en meer gericht zijn op het „mannelijke" in de maatschappij (w.o. de vrijwel absolute gelijkheid in onderwijs voor jongens en meisjes) zal bij minstens 80 procent van de meisjes leiden tot een inperking van het gevoelsleven en van de affectieve eigenschappen. Vroeger had de gemiddelde mens op 25-jarige leeftijd reeds zijn familie-erfdeel ontvangen, straks zullen de grijsaards van 60 tot 80 jaar alléén het burgerlijk fortuin bezitten. Directeuren moe ten in enkele dagen problemen oplossen, waarvoor hun vaders en grootvaders jaren de tijd kre gen. Eenvoudige mensen zullen moeten leren omgaan met steeds krachtiger, steeds kostbaarder, steeds gevaarlijker machines, waarbij één moment van falen een drama teweeg kan brengen. Leven wij toe naar een sprookjeswereld? Ach, ieder van ons zal daarover wel zijn eigen gedachten hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9