Vernieuwing zoeken, achterban behouden Vredeskrant slaat aan Een woord voor vandaag Gereformeerden schrijven over Pinkstergroepen Kanttekening jDs.J.Wiepkema overleden Gezamenlijke arbeid niet meer mogelijk een zelfstandige kracht ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1967 Geen slaaf kan twee heren dienenHet is een opmerking van Jezus, die zo nogal eens in het dagelijkse leven wordt gebruikt. We hanteren haar graag. En ach. we zijn overtuigd van haar waarheid ook. Geen twee heren dienen. Het gaat dus of om de een of om de ander, om het maken van een keus. Tenzij we proberen met beiden goede maatjes te worden om, zoals dat heet, van twee walletjes te eten. Daartegen waarschuwt Jezus nu nadrukkelijk als het gaat om Hem of de wereld. Bij Jezus is geen gemarchandeer mo gelijk. Het is bij Hem of helemaal of niets. Wie zegt Hem te willen aanhangen zal radicaal moeten breken met alles wat met Zijn wil in strijd is. Niet morgen, maar nu. Wij lezen vanavond 1 Samuel 28 vers 1 tot 14 Wij lezen morgenavond 1 Samuel 28 vers 15 tot 25 WERELDRAAD, ZEGT IILAKE, STAAT VOOR GEHEEL NIEUWE PROBLEMEN (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het grote pro bleem waar de Wereldraad van Kerken mee worstelt is hoe hq de oecumenische beweging in Nuchter volkje? TN het onbehagen, dat in dese da gen ook binnen de politiek op geld doet, maar waarvan men sich toch altijd wel mag afvragen in hoeverre het werkelijk is of door anderen aangepraat, klinkt ook de vraag op naar groter duidelijkheid ln die politiek. Zulk een vraag heeft te allen tijde de schijn van redelijkheid mee. Wat lijkt billijker dan de wens naar dui delijkheid? 19 dat reeds steeds het geval, dan zeker in een tijdsbestek als het onze, dat nu eenmaal, als geen tijdperk in het verleden, door openheid is gekenmerkt. Men wil weten, men wil kennen, men wil sich oordelen kunnen vormen, men wil inzicht en doorlicht. Een redelijk verlangen dus, echter mits het zelf binnen de begrensing van de redelijkheid blijft. Want dui delijkheid moge een verdienste sijn, sij is uiteraard niet onder alle om standigheden de laatste wijsheid. Is een zaak te veroordelen wanneer bij haar niet al die duidelijkheid valt te betrachten die men op sichself gaarne sou zien? TT EN voorbeeld: Wetenschap is ln onze eeuw als regel nogal inge wikkeld; kennis van selfs onderde len is nog alleen aan de deskundi gen voorbehouden. Duidelijkheid is er een schaars artikel. Men kan dat betreuren, maar valt de wetenschap deswege te veroordelen? Politiek is geen wetenschap, al is er al wel ook een wetenschap der politiek wat op zichzelf reeds te denken moet geven (dit laatste óók ln diepere, wil men: in wetenschap pelijke sin). Maar waarom zou er ook in de politiek aan de op sich self terecht nagestreefde duidelijk heid niet een onvermijdelijke grens kunnen sijn? En wie dan verlangt wat die grens overschrijdt, wordt onbillijk en bewijst de politiek zelf geen dienst. Er ontstaat dan het risico dat men de politiek wil gaan persen in het keurslijf van die zo begeerde dui delijkheid. waarnaar te verlangen alleszins billijk is, maar die men toch niet aks een absolute eis mag stellen waaraan de politiek onder geschikt dient te worden gemaakt. JJET risico klemt te sterker, wan neer dat streven naar duidelijk heid in de politiek leidt tot versim peling binnen de politiek. En ver simpeling zal niet zelden tegelijk verarming betekenen. Waarmee dan behalve de politiek ook de democra tie geschaad zal zijn. Versimpeling, mede een gevolg van overdreven roep om duidelijkheid, komt met name uit een in al te ge makkelijke opdeling van de stand punten. zoals die opdeling in deze weken van onderscheidene kan ten, maar met een vaak vergelijk baar gemak in de publiciteit wordt gebracht. De jongste opdeling treft men aan in het voorstel binnen de PvdA, dat immers tendeert naar twee grote blokken binnen het politieke veld, te weten een dat de progressieve concentratie wordt genoemd, en het andere, dat dan allicht met de be naming van conservatieve concen tratie wordt belast. Zoals met zovele versimpelingen het geval ls: het klinkt op het eer ste horen aantrekkelijk, vooral voor wie zich tot de progressieve sector aangetrokken zal voelen. In feite is se, als alle versimpelingen, een op deling die aan de gevarieerdheid, waartoe juist de democratie ruim te en mogelijkheid heeft gegeven, afbreuk doet. W/"ANT wie even doordenkt zal moeten toegeven dat die derscheiding van progressiviteit en conservatisme aan het leven zelf voorbijgaat. Beide, het bouwen èn het bewaren, zijn in het leven devol. Niet zonder diepere sin kreeg de mens als eerste opdracht om „de hof" zowel te bouwen als te be- Dat is intussen niet het enige be- zwaar dat in te brengen valt tegen de op zichzelf belangwekkende voor stellen zoals se deze week binnen de PvdA naar voren zijn gebracht. Een ander bezwaar is, dat van poli tieke partijen gevraagd wordt zich nog vóór de verkiezingen in enig. bovendien dus te simpel concentra- tieverband vast te leggen. Misschien dat dit in een enkel geval de duide lijkheid zal vergroten; in nog veel méér gevallen echter zal het de ver starring in de hand werken, die men nu reeds, sij het in ander opzicht, zozeer aanwezig acht en te laken wenst. W/"AARVOOR men dus moet op passen ls voor "net scheppen van kunstmatige tegenstellingen. Ze kunnen aan de politiek misschien wel even de schijn verschaffen van gro tere duidelijkheid. Maar ze ontne men tegelijk aan de politiek de ver scheidenheid die het leven self zo boeiend maakt. En denkt men dan werkelijk, dat daarbij de politiek gebaat kan zijn? Neen, wat men zal behoren te doen ls terugkeren naar het uitgangs punt, en dat is: het gestelde onbe hagen. Niet alleen maar de politiek zal op haar Innerlijke kracht moeten worden beproefd, maar ook dat onbe hagen. Is het reëel, is het vermeend? In hoeverre is het reëel, in hoeverre is het vermeend? Is het gefundeerd, is het aangepraat? Dat zal geen gemakkelijk onderzoek zijn, omdat het, ook voorzover het is aangepraat, langzamerhand kracht van een reëel onbehagen kan hebben gekregen. Dan rest nog 'alleen een beroep op de nuchterheid. Iets is niet daarom goed omdat het bestaat. Maar iets is ook daarom niet verkeerd omdat het bestaat. En evenmin is iets goed daarom omdat het als nieuw wordt aangeprezen. De zo vaak verguisde politiek heeft, als alle andere zaken, recht op een bezonnen beoordeling. Dat geldt de in gemoede bereikbare duidelijk heid. Dat geldt verder de politiek als uitdrukkingsmiddel van in al hun rijke geschakeerdheid. Met overdreven eisen schieten we niets op. Met versimpeling schraling al evenmin. Het onbehagen, dan reëel, zal er alleen groter door worden. We hebben nu kansen om bovendien te laten zien in hoeverre we werke lijk een nuchter volkje zijn. GRONINGEN Geheel onver wachts overleed de gereformeerde emerituspredikant, ds. J. Wiepkema in Groningen. Hij diende tweemaal de gereformeerde kerk van Duisburg-Ruhrort, die vooral pastora le zorg geeft aan schippers. Bovendien stond hij in Neede en Rekken, waar hij in 1927 werd be vestigd, Tiel en Roden. Ds. Wiepke ma was op 1 juni 1966 met emeritaat gegaan. De begrafenis is dinsdag te Thesinge na een rouwdienst in de gereformeerde kerk om kwart over twee. LUNTEREN De gereformeerde synode is voor een vaste paasdatum. Gisteren besloot zij akkoord te gaan met de plannen van de Wereldraad van Kerken om te pogen tot een der gelijke vaste datum te komen. Wel vinden de gereformeerden het gewenst dat contact opgenomen wordt met joodse instanties. Eer de synode echter haar definitieve toestemming geeft wil zij de concrete voorstellen onder ogen hebben ge- Eugene Carsen Blake onze tijd kan blijven dienen zonder zijn achterban te ver liezen. Dit zei secretaris-gene raal Eugene Carson Blake gister- Artikel in Opbouw gaf doorslag Weer pleidooi bloedproef UTRECHT De nationale commis sie tegen het alcoholisme vindt, dat ook in ons land de invoering van de verplichte bloedproef niet langer kan worden uitgesteld, zo blijkt uit een brief van de nister. BEBOEPMGSWERK NED. HF.RV KERK Beroepen te Terkaple ca 'toez 1 H M. ter Haar te Usselo Aangenomen naar Kampen (vac J L. Meesters). P de Ruiter te Steen- wijkerwold; naar Noordhorn ca. Gron.: C. v. d. Berg te Kesteren. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuweroord: W. B van der Meulen te Uithuizermeeden: te De Lier (vac. B. WentseP: M E. van Hee- ari te U en-Grave. Bedankt voor Ridderkerk 'vac. A C. tAooy) en voor Varsseveld. F. de Jonge te Lmmercompascuum. Beneem! tot evangelist te Breski Murch. beno GEREF. GEMEENTEN Bedankt roor 's Gravenhage-Zuid: R. Rijkven te Gouda. 1 -{}• In Semarang werden onlangs 873 personen gedoopt. Elfhonderd mensen worden hier nog voor de doop voorbe- -> Een exemplaar van eeu kerkorde, in 1649 uitgegeven door naar Amerika uit- geweken puriteinen, heeft op een vei- j ling in New York 250.000 gulden opge- (Van onze kerkredactie) KAMPEN De hoogleraren aan de Theologische Hogeschool van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) zien geen moge lijkheid meer tot de gezamen lijke arbeid. Als gevolg hiervan moest de inschrijving van aan komende studenten, die maan dag zou hebben plaatsgevonden, worden uitgesteld. Oorzaak hiervan is een artikel in het weekblad Opbouw van vorige week, dat ondertekend is door de re dactie. Van de redactie van dit blad maken prof. C. Veenhof en de emeri tus-hoogleraar prof. dr. H. Jager deel uit. Hoewel de vier andere hoogleraren eenstemmig en met grote aandrang verzocht hebben deze aanstoot weg te nemen, is dit artikel nadrukkelijk ge handhaafd, zo wordt gezegd in ee kort verslag van de curatoren, i dinsdag vergaderd hebben. Sjibboletli In het artikel werd kritiek gel( verd op het besluit van de senaat inzake de waardering van attesten van aankomende en te examineren studenten, onder de kop „Open Brief geen sjibboleth". Het artikel bevat de volgende pas sage: „Deze besluiten en handelingen achten wij rampzalig voor onze ker ken. Een kind kan voorspellen wat er verder gaat gebeuren. Geen leerling aan de Hogeschool, die niet tegen Je Open Brief is! Maar hoe de professo ren en docenten „die van oordeel zijn. dat de O.B. geen gewichtige oor zaken van nadenken geeft"? En hoe dan met dienaren des Woords en ambtsdragers, die er evenzo over den ken? Zo is de O.B. tot een toetssteen gemaakt. We kunnen ook zeggen: hij wordt als een breekijzer gebruikt." Onjuist Curatoren hebben uitgesproken, dat zij de interpretatie in Opbouw van het besluit onjuist achten. Zij betreuren het, dat twee hoogleraren, die er tevoren geen kennis van heb ben gegeven dat zij aan de uitvoering van het besluit niet zouden kunnen medewerken, zo tegen hun mede-se naatsleden en curatoren zijn opgetre den. De senaat kreeg van curatoren op dracht voort te varen tot de inschrij ving van studenten, ook al zouden éen of meer hoogleraren "hun mede werking niet verlenen. Volgende week vrijdag vergaderen curatoren DIACONALE PUBLICATIES Een huis in Hongkong 0.50 Het diokonaat in deze tijd, 2e druk 1.25 De opbouw van het gemeente-diaconaat, 3e druk 1.20 De gemeente en de geestelijk gehandicapte, 2e druk 1.20 Tijden en taken, een jubileumboek, dat uitvoerige informatie verstrekt over het diokonaat 5.90 Uitsluitend te bestellen door storting op giro 2211. tji.v. het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken te Utrecht Pit nummer staat steeds open voor bijdragen voor het wereld- dlakonaat. Inmiddels heeft de inschrijving don derdag plaatsgehad. Prof. J. Kamp huis deelde ons mee. dat dertien stu denten werden ingeschreven. Moei lijkheden met de attestaties waren er niet. Prof. Veenhof was door ziekte verhinderd. Nieuwe eenheid in zuiden (Van onze kerkredactie) DEN BOSCH De classis Noord-Brabant/Limburg ('s-Hertogen- bosch) van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft de kerk van Brunssum-Treebeek en een van de twee vrijgemaakte kerken van Alm- kerk-Werkendam tot de classis toege laten. De kerk van Eindhoven, die ook toelating had gevraagd, werd vooralsnog niet geaccepteerd. Hierdoor is de situatie in het zui den thans geheel gewijzigd. Deze classis, die vorig jaar gevormd werd, toen twee kerken zich van de bestaan de classis Noord-Brabant/Limburg hadden afgescheiden, ontving enkele weken geleden erkenning van de ge nerale synode, nadat zij al eerder door de particuliere synode van het zuiden erkend was Deze classis telt nu zes kerken (Almkerk, Breda. Brunssum-Tree- beek. 's-Hertogenbosch, Tilburg en Zevenbergen). De oude classis, die al geruime tijd niet meer vergaderd heeft, bestaat uit drie kerken (Alm kerk B, Breda B en Maastricht). Eindhoven heeft toelating tot de eerste classis gevraagd en Waardhui zen houdt zich voorlopig nog „neu traal". Tenslotte is er nog de kerk van Rijsbergen, wier positie helemaal onduidelijk is. (Van onze kerkredactie). DEN HAAG De Vredeskrant waarmee de gereformeerde synode niet bar gelukkig was schijnt bij de kerken bijzonder aan te slaan. Oorspronkelijk was gedacht dat een oplage van 150.000 ruim voldoende zou zijn. Het aantal aanvragen is zo groot dat al spoedig een tweede druk moest verschijnen. Maar zelfs toen had de commissie er nog niet genoeg. Iedere dag komen er aanvragen binnen voor tienduizenden exemplaren. Besloten werd deze week nog weer eens 200.000 exemplaren te laten drukken, waardoor er nu reeds een half miljoen verspreid zullen worden. Optimisten in de commissie geloven dat het er wel een miljoen kunnen worden. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM Univ. v. Amsterdam prop. ex. theol.: mej. E. A. Hogervorst mej. J E. v. d. Korst. T. M. ..f Moontm, H. Geurs. J H. Leppink en A. Kranen donk. Amsterdam. RU kand. gesch.: mej. O. avond tijdens een persgesprek te Utrecht. De wereldraad bestaat hoofd zakelijk uit conservatieve ker ken die overal in de wereld de gevestigde orde vertegenwoor digen. Maar zij leven in een wereld die snel verandert en zij zullen wegen van vernieuwing moeten wijzen. Terwijl de een roept om snelle besluiten en een vooruitstrevende koers, roept de ander dat de kerken niet te snel moeten spreken en hande len, omdat anders de eigen leden het allemaal niet meer kunnen bijhou den, vervolgde Blake. Hij bracht anderhalve dag in Ne derland door om contact te hebben met de Nederlandse kerken die steaks de nieuwe Raad van Kerken gaan vormen. Graag had hij ook een bezoek gebracht aan de gereformeer de synode, maar die kon zijn komst niet meer in haar programma inlas- Theologisch Een tweede probleem dat de We reldraad in onze dagen onder ogen moet zien ligt op het theologisch vlak. „We zitten midden in een ge loofscrisis. Sommigen zeggen dat de kerk alleen maar geconfronteerd wordt met een communicatiepro bleem. Hoe moet zij het evangelie in onze tijd prediken? Anderen gaan veel verder en vragen zich af of de inhoud van die boodschap niet veran derd moet worden. Het gevaar is groot dat sommigen vast willen houden aan de oude ver trouwde boodschap, die de wereld zo vaak gehoord heeft dat zij haar niet meer verstaat. Maar een even groot gevaar is dat anderen zo zeer de boodschap vervormen dat zij alleen nog maar een echo is van de huidige culturele situatie. Niet Pessimistisch Toch was Blake niet pessimistisch gestemd. Ook in het verleden heeft de kerk altijd aan de spits gestaan van vernieuwing en zij kan dat ook nu nog. Hij meende dat we niet al te zeer moeten klagen over een gebrek aan geloof. Dat geloof leeft nog wel. Waar de wereld echter nu behoefte aan heeft is een man die dat geloof geheel nieuw onder woorden kan brengen, zoals Barth dat deed tegen het begin van deze eeuw. Die man ziet hij nog niet. Blake zei veel te verwachten van het gesprek tussen Genève en Rome. Op het ogenblik wordt vooral gezocht naar een uitspraak die de wereld kan helpen in haar zoeken naar gerechtig heid en vrede. Als er geen spaak in het wiel komt, en dat verwacht hij niet, zal een geza menlijke gespreksgroep binnen de twee jaar met een gedegen uitspraak voor de dag kan komen, waarin nieu we wegen gewezen worden. Raad van Kerken Blake toonde zich Ingenomen met de Nederlandse plannen om een ge heel vernieuwde Raad van Kerken te (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De gerefor meerde synode heeft zich ak koord verklaard met de uitgaaf van een voorlichtend geschrift over de Pinkstergroepen. Het is samengesteld door ds. H. C. En- dedijk, ds. A. G. Kornet en ds. G. Y. Vellenga, terwijl prof. dr. H. N. Ridderbos als adviseur op trad. Het is geen „herderlijk schrijven", maar in de inleiding staat wel, dat de synode de uitgave heeft gestimuleerd. De schrijvers hebben niet bedoeld, heel het verschijnsel van de Pinkster beweging uitputtend te behandelen. Zij zijn vooral ingegaan op de prak tijk van het geestelijk leven en op wat de Schrift leert over de aard van het werk van de Heilige Geest in ie gemeente. De bedoeling is niet alleen een posi tieve gedadhtenwisseling met de aan hangers van de Pinksterbeweging zelf, maar ook enige handreiking aan hen, die daaraan in de gemeente be hoefte hebben, of die leiding hebben te geven aan de praktijk van het geestelijk leven, zoals ambtsdragers. Kinderdoop Een speciaal hoofdstuk is gewijd aan de kinderdoop, terwijl in een aan hangsel een kort historisch overzicht van de Pinksterbeweging wordt gege- De synodeleden toonden zich inge nomen met het geschrift. Ds. D. van Enk noemde het door de nauwe aansluiting aan wat de Bijbel zegt, beter dan het herderlijk schrijven dat de hervormde synode over „De Kerk en de Pinkstergroepen" heeft uitgegeven. N\EU\N nieuw OCULUS voorkomt DIEFSTAL EN INBRAAK Uniek alarm-apparaat voor iedereen - compleet J/J 95 Telefoon 02500 of 023 - 83019. vormen. Hoewel er nog geen sprake van is dat Rome zich bij de Wereld raad zal aansluiten het gesprek daarover is nu eindelijk wel op gang juichte hij het toe dat Nederland het voorbeeld van Mexico volgt, waar de Rooms Katholieke Kerk ook tot een nationale Raad van Kerken is toegetreden. Ik ben niet gekomen om voor te schrijven hoe alles precies geregeld moet worden, zei hij, maar om vra gen te beantwoorden die bij de mensen hier leefden. Ook in de Vere nigde Staten sluit de Rooms Katholie ke Kerk zich nu bij sommige plaatse lijke raden aan. Het is zeer wel mogelijk dat straks bijvoorbeeld een rooms-katholieke jongere officieel de jeugd van de Amerikaanse oecumenische raad op de assemblee in Uppsala zal vertegen woordigen. Ds. K. G. Idema. een van de „altre- formierte" afgevaardigden uit Duitsland op de synode, zei dat het dringendste probleem van het ogen blik voor de gemeenten niet het Schriftprobleem is, maar het teven uit de Geest. Prof. dr. J. van den Berg onthield met enkele synodeleden zijn stem aan de uitgave van het geschrift. Hij vond het te mild. Hij had een sterker waarschuwing gewild tegen bepaalde tendenzen (met name in het blad Kracht van Omhoog), die hij een te rugval in heidense demonologie noem de. ,Laat dominees werk afstoten' (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Het verdient vol gens de gereformeerde synode aanbe veling na te gaan, of het mogelijk ls in grotere gemeenten de predl- kantswijken te vergroten, om zo het predikantentekort te verminderen. Hiertoe zouden de predikanten werk moeten afstoten, dat evengoed door andere ambtsdragers of door gewone gemeenteleden kan worden verricht. De synode besprak een brief van de classis Dordrecht, waarin ge vraagd werd om bezinning op het predikantentekort, dat steeds toe neemt. De commissie van preadvies wees op allerlei vaak tijdrovende admi nistratieve neventaken. kerkelijke vertegenwoordiging bij burgerlijke plechtigheden, het voorzitten of deel nemen aan diverse commissies, de be hartiging van de public relations van de kerk. Dat zouden de predikanten zonder bezwaar allemaal kunnen afstoten. Andere ambtsdragers zouden kun nen assisteren in de pastorale verzor ging van zieken en bejaarden, terwijl bij voorbeeld een ouderling-onderwij zer onder toezicht van de predikant een deel van de catechisaties voor zijn rekening zou kunnen nemen. Een goede vorming van de ouderlingen is hiervoor onmisbare voorwaarde. Voor de suggestie, om met hulppre dikers of wika's te gaan werken, voel de de synode niet. Wel beval zij veel- vuldiger combinatie van kleine ker ken aan. Dr. B. C. Lategan gepromoveerd i KAMPEN Gisteren is aan de Theologische Hogeschool (Oudestraat) 1 bij prof. dr. H. N. Ridderbos gepromo veerd tot doctor in de theologie dr. B. C. Lategan. Zijn proefschrift is geti teld „Die aardse Jesus in die predi king van Paulus volgens sy brie- De heer Lategan is 29 jaar. Hij behaalde eerst aan de universiteit van de Oranje-Vrijstaat in Bloemfon tein de graad B.A. en vervolgens de graad M.A. (magister artium) cum laude met een verhandeling over de medium vorm in het Nieuwtestamen tisch Grieks. Vervolgens deed hij cum laude zijn kandidaats-examen aan het theologisch seminarie van de Nederduits Gereformeerde Kerk in Stellenbosch, waarna hij naar Kam pen ging. Deputaten voor de Algemeen Diakonale Arbeid van de Gereformeerde Kerken in Nederland ten zegen zijn voor de wereldIn het kader van het WERELDDIAKONAAT zoeken wij contact met: die op bezielende wijze leiding kan geven aan een be langrijk deel van het christelijk internaat voor thuis loze kinderen IIE AMES MILL TE HONGKONG Voorkeur wordt gegeven aan een gehuwd persoon van ongeveer 30 jaar, die ervaring heeft met jeugd in in- ternaatsverband of met andere vormen van jeugdwerk en die de Engelse taal goed beheerst. Ter plaatse zal hij een opleiding in het Cantonees dienen te volgen. iemand die belast zal kunnen worden met het instel len van een praktisch onderzoek naar de meest doel matige wijze, waarop hulp kan worden geboden aan een deel van de zwervende jeugd van de wereldstad SAO PAULO (Brazilië) In een later stadium zal hij de leiding op zich moeten gaan nemen van deze hulp in de vorm, die mede op grond van zijn adviezen zal worden vastgesteld. Voorkeur wordt gegeven aan een gehuwd persoon van ongeveer 30 jaar. die ervaring heeft opgedaan in een of meer vormen van jeugd- en buurtwerk Studie van het Portugees zal na een kort* voorbe reiding in Nederland, ter plaatse moeten worden voortgezet. Met de pen geschreven sollicitaties en verzoeken om ir.lichtingen t*> richten acn de directeur van het Algemeen Didkonanl Bureau. Koningslaan 7 te Utrecht - Telefoon 0.3016140.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2