Personeel Van Heijst voelt zich bedrogen 0LGA Commentaren Vreemde bedragen op JAMIN MATRASSEN Weer een tankwagen gekanteld KVP-radicalen blijven graag in de Achttien Bus botst op trein Amer pleegt zelfmoord Raadselachtige partij bedorven bakpoeder Zaterdag 16 september 1967 48ste jaargang De Rotted» Oortftt Dagblad CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich is ghablevan mijn hert in teghenspoetl" Coora# Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 GEBELGDE WERKNEMERS SCHREEUWDEN IN EEN RUMOERIG AMICITIA: „MAAK DIE BEERPUT MAAR EENS OPEN Hef op straat gezette personeel van Van Heijst is gebelgd. Op een gisteravond be legde bijeenkomst werd fel geprotesteerd tegen het jarenlange wanbeleid van de direc tie. Maar het débacle kon er niet meer door worden voorkomen. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Economie (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Mevrouw Van Bokkel van de afdeling financiën van de in staat van ont binding zijnde metaalindustrie Van Heijst gooide gisteravond de knuppel in het hoenderhok. „Maak die beerput maar eens open!", riep ze op de vergadering uit, welke door de gezamenlijke vakorganisaties was belegd om rekenschap van het gevoerde beleid te geven. Haar opmerkingen werden begroet met een luid gejoel en applaus. De honderden werknemers van het spoedig failliet te verklaren familiebedrijf juichten haar lang toe. Volgens mevrouw Van Bokkel was er net nog een Cadillac van 10.000 gulden gekocht. Ze noemde de naam van Siebe van der Zee (hoofd sectie televisie van de AVRO), die voor 20.000 gulden per jaar op de loonlijst Gespannen luistert het personeel van J. B. van Heijst en Zonen te Den Haag naar de mededelingen van de bewindvoerder mr. M. P. Bloemsma, die hen over hun toe komst bij het bedrijf inlicht foto boven). Het werden sombere woorden.... Verslagen keerden de honderden mannen naar huis terug. Voor hoevélen zal het de laatste keer zijn geweest, dat zij door de poort gingen? Gevaar niet groot BEEK Vanmorgen vroeg is op nieuw een Franse tankwagen in de buurt van Beek (L.) gekanteld. De tank bevatte ongeveer duizend liter vloeibaar gas (propyleen). Volgens de politie reed de wagen, die op weg was naar het chemische bedrijf van de Staatsmijnen, links van de weg, waar hij in een droge greppel raakte. Gevaar voor de omwonenden (er staan in de directe omgeving enkele huizen) was niet aanwezig. Ze kon den in hun woningen blijven. Vanmorgen zijn direct proeven ge nomen om na te gaan of er gas uit de tank ontsnapt. Is dat niet het ge val, dan zal men trachten de wagen weer op zijn wielen te zetten. Vrouw die vader doodde gepakt BERN De 31-jarige Josette Bau er. die in 1961 tot acht jaar gevange nisstraf werd veroordeeld wegens moord op haar vader en die in sep tember 1964 uit de gevangenis in Bern ontsnapte, is in Miami (VS) ge arresteerd. Zij werd aangehouden in verband met smokkel van verdovende midde len, samen met een Zwitserse mon teur onder de naam Paulette Louisse Fallai. Vingerafdrukken wezen uit, dat 'Paulette in werkelijkheid de lang gezochte Josette was, die haar vader doodde om zijn vermogen te bezitten. Tegen de zestienjarige zoon van de afgezette president Soekarno is gisteren door een jeugdrechtbank in Djakarta een jaar gevangenisstraf ge ëist. De 'jongen heeft met zijn auto een voormalige adjudant van zijn va der, kolonel Saelan. doodgereden. Overleg gisteren voortgezet (Van onze parlementsredactie) Den Haag De actie van de KVP-radicalen heeft geen nadelig effect gehad op het overleg in de gespreksgroep van KVP-ARP- CHU, de zogenaamde Achttien. Dit bleek gisteren in de derde bij eenkomst van de groep, die in het gebouw van de Tweede Kamer werd gehouden. De christen-radicalen mr. Cals en mr. .Jurgens, die beiden het adres-Bo- gaers hebben ondertekend, blijven lid van de KVP-delegatie in de Achttien. Zij blijven positieve verwachtingen koesteren omtrent het resultaat van het overleg. Met voldoening De andere gesprekspartners hebben met voldoening kennis genomen van de verklaring dat de KVP-radicalen in christelijk partijverband willen blijven werken en confessionele par tijvorming als zodanig wensen vast te houden, zulks in tegenstelling tot de andere stroming binnen de KVP die „deconfessionalisering" voorstaat. De Achttien hebben voorts de laatste hand gelegd aan de „algemene principiële nota", die door een van de vier werkgroepen was voorbereid. De eindredactie zal 9 oktober worden vastgesteld. Dan zullen in het bijzonder ook deelrapporten aan de orde komen. De nota en de deelrapporten zullen te zij ner tijd worden gepubliceerd. Onderneming Naast de nog werkzame groep die over de vredespolitiek en de ontwik kelingshulp zal rapporteren, gaat een vierde werkgroep een nota opstellen over de ondernemingsstructuur. „Gelet op de programmatische fase waarin de besprekingen zijn geko men, stellen de delegaties het op prijs, dat het overleg ook wordt bijge woond door de voorzitters van de drie christelijke Tweede-Kamerfrac ties", werd verklaard. De AR-fractie- leider, mr. Biesheuvel, maakt deel uit van de Achttien. Zijn collega's van KVP en CHU, drs. Schmelzer en de heer Mellema, niet. De groep is ingesteld om een formu lering te zoeken van wat christelijke politiek in deze tijd moet zijn en om na te gaan of er vormen van samen werking tussen de christelijke partij en te creëren zijn. Men neemt aan. zou hebben gestaan. Van Heijst zou hem bovendien nog verrast hebben met een mooi cadeau: een wascombi- natie van 1700 gulden. „En Jan Cottaar dan?" werd er in de zaal geschreeuwd. Ook hij zou op de loonlijst hebben gestaan, evenals de bekende Duitse paardrijder en dresseur Hans Gtinther Winkler. Siebe van der Zee was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. Op onze telefonades naar z'n Hil- versumse huis is, ook in een later stadium, niet gereageerd. Rumoerig De vergadering, die in het Haagse Amicitia gehouden werd, had een iet wat rumoerig karakter. Even leek 't er op of de zaak helemaal uit de hand zou lopen. De vakbondbestuur ders, die zich niet meer verstaanbaar konden maken, dreigden verschil lende .malen de bijeenkomst te zullen sluiten. Duidelijk was dat het personeel van Van Heijst zioh bedrogen voelt. Het drama spitste zich toe op het feit, dat de werknemers, ondanks hun ploeteren en zwoegen, door hun directie bedrogen waren. Het naakte bestaan stond op 't spel: vrouw, kin deren, het dagelijks brood. In de zaal zaten verschillende politie mannen in burger. Buiten werd er ook een groepje gereed gehouden. Tot echte incidenten is 't echter niet gekomen, omdat het merendeel der aanwezigen het hoofd koel kon hou den en de enkele herrieschoppers van het zinloze van hun tumult wist te overtuigen. Bestuurder L. F. Laurier van de katholieke federatie van beambten- bonden had de leiding. De heren M. Pit van de algemene en D. Nederveen van de christelijke metaalarbeidersbond traden als de voornaamste woordvoerders op. De heer Pit gaf een overzicht van de gebeurtenissen sinds het vorig jaar. De veranderingen in het com merciële beleid hadden volgens hem tot de liquiditeitsmoeilijkheden ge- het bedrijf zou hebben kunnen red den. Op een reorganisatiebureau, dat in geschakeld werd, was alle hoop ge vestigd. Toen echter bleek dat de di recteur-eigenaar J. P. J. van Heijst niet van plan was de gegeven advie zen op te volgen, trok dit bureau zich terug. Voor vervolg zie pag. 2 sivaar gewonden VLIJMEN Op de Kenncdybrug in het Brabantse Vlijmen is gister middag een autobus van de Bra bantse Buurtauto Onderneming in botsing gekomen met een goederen trein. Van de passagiers werden een man en een vrouw zwaar gewond. Er waren acht licht gewonden. Van de goederentrein zijn de loco motief en de eerste wagon uit de rails gelopen. Het duurde vrijwel de gehele nacht voordat de baan was vrijgemaakt. mokka meika's niet duur wel heerlijk Dag voor ondersoek naar complot CAIRO Veldmaarschalk Abdoel- hakim Amer, de voormalige vi ce-president van Egypte en gewezen plaatsvervangend opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten, heeft met een grote dosis vergif een einde aan zijn leven gemaakt, zo heeft radio-Cairo gisteravond mee- deeld. Amer was onlangs gearresteerd op beschuldiging de leiding te hebben gehad van een samenzwering tegen Nasser, wiens beste vriend en ver trouweling hij is geweest. Hij viel in ongenade na de verpletterende neder laag in de oorlog tegen Israël. Volgens een verklaring van het mi nisterie van beleid van de VAR heeft Amer, die 47 jaar is geworden, don derdag een grote hoeveelheid gifta bletten ingenomen toen hij moest verschijnen voor onderzoek naar de recente samenzwering. De huidige plaatsvervangend opper bevelhebber, generaal Moh. Fawzi, en enkele andere generaals reden hem snel naar een militair hospitaal, waar zijn maag werd leeggepompt. De me dische hulp baatte echter niet meer. VRIJE OFFICIER Amer kende Nasser reeds van de militaire academie. Samen behoorden zij tot de groep van „vrije officie ren", die op 23 juli 1952 een eind maakte aan het bewind van koning Faroek, maar Amer was de enige van de groep die zijn militaire loopbaan voortzette. In de jaren 1958 - 1962, tijdens de mislukte unie van Egypte en Syrië, was hij opperbevelhebber van de strijdkrachten der Verenigde Ara - bische Republiek en bezat hij alle macht in Syrië. Hij heeft ook een beslissende rol gespeeld in de Egyptische militaire inmenging in de Jemenitische burger oorlog. Het stoffelijk overschot van Amer is vrijdag begraven in zijn geboorte dorp Astal. Het Luxemburgse staatsbezoek eindigde gisteren. Groothertog Jan en groothertogin Josephine- Charlotte zijn naar hun land teruggekeerd. In het paleis op de Dam te Amsterdam namen zij afscheid van koningin Juliana en prins Bernhard. verkoop goedkope gloeilampen AMSTERDAM Twee hoofdstede lijke supermarkten (Dirk van den Broek en Jac Hermans NV) moeten hun aanbod van goedkope gloeilam pen intrekken. Oorzaak daarvan is, dat Philips haar Duitse kantoor in Hamburg, waar beide zaken de lam pen goedkoper kregen, opdracht heeft gegeven de leveranties te sta ken. De lampen gingen in Amster dam over de toonbank voor 69 cent. FRANKFORT Ongeveer 140 ton bakmeel uit Amerikaanse legervoor- raden, die vermoedelijk- al 15 jaar lang in een oude schuur in het dorp Langenseldbold bij Hanau (Hessen) opgeslagen heeft gelegen, is in de nacht van woensdag op donderdag onder nog onduidelijke omstandighe den met acht Nederlandse vrachtwa gens naar Nederland vervoerd. Vol gens deskundigen is het bakmeel on bruikbaar. De politie verklaarde vrijdag, dat een douane-beambte enige dagen voor het transport de lading heeft onderzocht; het betrokken douanekan toor weet daar echter niets van af. Duitse en Amerikaanse instanties pogen opheldering te verkrijgen om trent de gang van zaken. Een Amerikaanse levensmiddelen- deskundige verzekerde, dat het bedor- van bakmeel nog m-inder weerd dan de transportkosten. De edele mens is onwrik baar, maar niet stijfhoofdig. CONFUCIUS JAAR 2000 Het mag dan de schijn hebben dat de mensheid in het jaar 2000 in een sprookjeswereld zal leven, de werkelijkheid zal min der mooi zijn dan het lijkt. De Franse econoom en socioloog Jean Four- nastié geeft in ons Zondagsblad een vrij sombere toekomstvisie. VPRO schorst Arie Kleywegt pagina Radio TV T)IJ de samenstelling van het van- D daag vrijgegeven verkeersrap- port van de VVD hebben de econo men 't laatste woord gehad. Toch kan het inbouwen van meters in auto's en het leggen van inductie kabels onder wegen verre van eco nomisch worden genoemd. Beoogd wordt het ongetwijfeld nijpende verkeersprobleem te helpen oplossen door het bijeenbrengen van fondsen waar de nodige voorzienin gen mee kunnen worden gefinan. cierd. De investeringen in het daar toe verkozen systeem lijken ons echter veel te hoog. Voor een mil jard gulden kan in ons land altijd nog duizend kilometer autosnelweg worden aangelegd. Nog afgezien van de vraag of het juist is de „kleine automobilist" zo zwaar te belasten dat in velerlei op zicht van een afremming der econo mische ontwikkeling kan worden gesproken, is de verkeersnood in Nederland bepaald nog niet zo groot als bijvoorbeeld in de stedelijke agglomeraties van de Verenigde Staten. In impulsenmeters heeft men 't daar echter nooit gezocht, waar schijnlijk omdat deze oneconomisch zijn. In een land, waar de praktische uit voerbaarheid bepaald zwaarder weegt dan elders, heeft men 't econo mischer geacht andere voorzienin gen en niet eens de slechtste te treffen. Jammer voor de studiekoppen van de Prof. mr. B. M. Teldersstichting. Ze hadden hun tijd economischer kunnen gebruiken. Upv uiffCD Deze maand heeft de zon nog weinig geschenen. Het tekort ligt al bij ongeveer 25 uren in de eerste helft van deze maand. Er is boven West- en Midden-Europa nog wat onstabiele lucht aanwezig waardoor er in de middag en avonduren nog verspreide buien passeren, die plaatselijk met onweer vergezeld gaan. Wjj verwachten ook enkele zon nige perioden waarbij de tempera tuur tot 19 k 20 graden kan stijgen. In de komende dagen zal het weer langzaam iets stabieler warden, waarbij iets meer zon is te ver wachten. Prikkels 17 september zon op 6.16, ondei maan op 18.53, onder 4.26. 18 september zon op 6.18, onder maan op 19.03. onder 5.40. l8.52. TJET kopen op krediet is weer ver- gemakkelijkt. De beperking op afbetalingskredieten en persoonlijke leningen is ingetrokken. De overheid beschikt over een aan tal mogelijkheden om de economie in rustiger banen te leiden. Het consumptieve krediet is er een van, Zo kan de schijnbaar tegenstrijdige situatie ontstaan, dat in een tijd van werkloosheid gezegd wordt: kopen maar, de vraag moet toenemen. Voor het bedrijfsleven een stimulans om te investeren, te produceren. Maar in een tijd van hoogconjunctuur wordt de vraag, onder meer doos het cosumptieve krediet te beper ken, afgeremd. Wat is het effect van deze corrige rende maatregel nü? Niet groot, Enige jaren geleden maakte deze vorm van krediet slechts ruim twee procent van de totale consumptie uit en anderhalf procent van het nationaal inkomen. De beperking had ook maar betrek kelijke waarde, omdat deze bijns teniet werd gedaan door één loon- ronde. Maar hoe gering de gevolgen ook zijn, sprekend is toch wél, dat twee derde van door de detailhandel ge financierde verkopen in een sector gebeurden die het bijzonder moei lijk had: meubilair, woninginrich ting-textiel en overig textiel. Onze vraag is: waarom deze injec tie van de koopkracht, die psycholo gisch toch goed moet vallen en ook voor een bepaalde bedrijfstak waar de heeft, niet eerder ingepast in het pakket van stimulerende maatrege len? Of is het zo, dat de heer Peschar door zijn vraag de regering de weg wees? Waarmee het nut van Kamervragen eens te meer bewezen zou zijn. Al hadden we het in dit geval graag anders gezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1