Nieowe Leiclse Courant k™'MAAJ STAKING BIJ VAN HEIJST 0LGA van fc* Werknemers zijn woedend Waarom horen we niets?' Commentaar Staalgiganten in Europoort JAMIN Loonspuiter na vergiftiging overleden Kopen op afbetaling wordt eenvoudiger Nieuwe grote kerkbouwactie Philips stelt bonden gerust Vrijdag II September 1967- 48«te jaargm» Hoofdredicteuri Or. E. DIEMER Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 „Stantvaitich I» ghablavan mijn hart In taghenipoatl" Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Ontwijk een uitvrager, want hij is ook een uitflap- per. HORATIUS „ONTLUISTERD" BISSCHOPSAMBT -PAG. KERNMERK Wanneer wordt de doden- weg (de rijksweg tussen Ber gen op Zoom en Kruiningen) eindelijk eens verbeterd Durft het Rijk zijn naam nog aan deze weg te verbinden Deze en meer vragen blijven onbeant woord. Daarom gaan de trans portbonden protesteren bij minister Bakker. (Zie pag. 15) 0 Jean Dulieu, vader van Paulus de bos kabouter - pagina Radio TV M ET «ril* Enkele buien DE BILT Het weer in onze omgeving wordt nog steeds be heerst door een hoeveelheid koude lucht boven Noord- Frankryk. Hieromheen trekken storingen via Duitsland naar het westen. Één ervan bracht in het afgelopen etmaal regen en regen buien. Voor de komende 24 uur kun nen we naast enkele verspreide opklaringen opnieuw enige re gen of regenbuien verwachten. Tevens kan in de avond in op- klaringsgebieden mist ontstaan. Verder zal in de noordoostelijke stromingen het temperatuurs- verloop maar weinig veranderen. DE BILT Verspreide opkla ringen, maar tijdelijk enige regen of enkele buien, In de nacht èn Ochtend hier en daar mist. Zwak ke tot matige wind uit oostelijke richtingen en weinig verandering in temperatuur. 16 september zon op 6.15. onder 18.54, Slachtoffer in tuinbouw WATERINGEN De 29-jarige P. Bakker uit Wateringen, -die enige we ken geleden bij het gron'dontsmebten op een tuinbouwbedrijf in Kwintsheul klachten kreeg nadait hij methylbro mide had ingeadend, is vannacht o leden. Hij werd verpleegd in het Zuidwal- ziekenhuis in Den Haag, maar de be handeling in een ijzeren long heeft niet gebaat. Het slachtoffer was gehuwd en had één kind. Ook enige andere loonspui- ters uit het Westland, 'die met methyl bromide werkten, vertoonden vergifti gingsverschijnselen. Hun toestand was minder zorgwekkend. LUXEMBURG Begin volgend jaar kunnen de EEG-landen een ge voelige opleving van de conjunctuur en de industriële bedrijvigheid ver wachten, zo heeft de Franse vi- ce-voorzitter van de Europese Com missie, Barre, gisteren in Luxemburg verklaard. Gisteren viel Hoogovens definitief af wie zou nu nog bereid zijn Van Heijst van de ondergang te redden Steeds werd verwacht dat gisteren de beslissing zou vallen. De onzekerheid onder het personeel leidde vanmorgen tot een uitbarsting. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Staatscommissie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De zeshon derdvijftig personeelsleden van de in ernstige moeilijkheden verkerende radiatorenfabriek J. B. van Heijst en Zn. hebben vanmorgen het werk neerge legd. De woede van de werknemers was vanmorgen tot het kookpunt gestegen. Vooral van de zijde van de Algemene Nederlandse metaal- bedrijfsbond (NVV) werd ernstig geprotesteerd tegen het feit dat de mensen vanmorgen nog niets wis ten over de verdere ontwikkelingen binnen het bedrijf. „We hoorden gisteravond via de radio dat het fabriekscomplex in Den Haag zal worden gesloten en dat de bedrijven in Wierden en Grobbendonk (België) zullen blij ven doordraaien. Deze mededeling deed voor ons de deur dicht", aldus de heer M. Pit van de ANMB. EIS Gistermiddag eiste de bond van bewindvoerder mr. M. P. Bloemsma dat hij nog diezelfde dag nadere me dedelingen zou doen. „Als die niet komen, zal ik het personeel aanraden maandag het werk neer te leggen", zei de heer Pit. De verklaring kwam inderdaad, maar tot grote teleurstelling van het personeel stond er slechts in dat de onderhandelingen voor overneming van het bedrijf nog niet waren afge rond en dat vrijdag meer bekend zou worden. Deze ontwikkelingen waren voor de personeelsleden voldoende reden te staken. Op alle afdelingen van het bedrijf werd vanmorgen begonnen met een inventarisatie van de aan wezige voorraden. HOOGOVENS Hoofovens heeft het intussen definitief laten afweten. Ze ziet niets meer in de overneming van het bedrijf. Een woordvoerder van een van de vakbonden zei dat de onderhan delingen met een andere gegadigde nog niet zijn afgerond. Daarmee is waarschijnlijk de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij (NDSM) in Amsterdam bedoeld. Maar bewindvoerders zouden ook nog in contact staan met andere on. dernemingen. Oud-minister Bot ambassadeur in ERTSOVERSLAGBEPRIJF VAN „DUITSE VIER" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Wanneer de gemeenteraad ermee ak koord gaat zullen vier grote Duitse staalbedrijven zich in Europoort, tussen het Caland- kanaal en de Dintelhaven vesti gen. Deze groep denkt jaarlijks ongeveer zeventien miljoen ton ertsen via Rotterdam te gaan importeren. Hiervan zal onge veer elf miljoen ton op dit ter rein (28 ha) worden overgesla gen. Reeds in 1966 besloot de gemeente raad tot het aanleggen van kademu ren langs het Calandkanaal en de Dintelhaven voor de vestiging van erts- en kolenoverslagbedrijven. Het lag toen in de bedoeling dat zówel een Duitse als een Rotterdamse com binatie zich daar zouden vestigen. Beide groepen zouden samen gaan werken op technisch gebied. Deze bedrijven zouden daarbij de beschikking krijgen over aanleg plaatsen voor grote schepen. Hoewel het besluit tot de bouw van de kades reeds is genomen, is men nog niet overgegaan tot de bouw, daar zich sindsdien nieuwe ontwikkelingen heb ben voorgedaan. Het is gebleken dat de besprekin- Een Vietnamese jongen, met op zijn rug zijn grootmoeder, tijdens een massa-evacuatie uit het ge bied van Nam Tran. Het was de grootste volksverhuizing sinds de acties in de ..ijzeren driehoek'' en de gedemilitariseerde zone. Canada DEN HAAG De oud-minister zon der portefeuille, belast met de ontwik kelingshulp, mr. Th. H. Bot, zal wor den benoemd tot ambassadeur in Ca nada. De heer Bot is 56 jaar. Hjj volgt dr. A. II. Lovink op, die de pensioenge rechtigde leeftyd heeft bereikt. Mr. Bot heeft op regeringsniveau di verse functies vervuld. Eerst als staats secretaris van Binnenlandse Zaken in het ministerie De Quay, vervolgens als minister van O.K. en W. in het ministe rie Marijnen en tenslotte als minister zonder portefeuille in het ministerie Cals. Nigeria gaat er mee akkoord, dat een missie van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid zal proberen de crisis in Nigeria op te lossen. Nederlander vast in O.-Duitsland? BERLIJN Een woordvoerder van het Oostduitse ministerie voor staatsveiligheid, luitenant-kolonel Kehl, heeft gisteren op een persconfe rentie in Oost-Berlijn de namen ge noemd van drie buitenlanders, die eertijds door de CIA als agenten in West-Berlijn zouden zijn aangewor ven. Onder hen zou ook de Nederlan der Willy Willems zijn. Wat er van hen geworden is, werd er niet bij gezegd. Prinses Beatrix, prins Claus en de Luxemburgse gasten waren gisteren in Zeeland. In Middel burg waren zij toeschouwers bij een ringrijderij, die hun veel plezier verschafte. Vooral het slot vonden zij hoogst amusant. Lachend keken zij toe hoe de winnaar door zijn mededingers werd gejonast (zie elders deze krant). (Van redacteuren)) DEN HAAG De staatsse cretaris van economische zaken drs. L. J. M. van Son heeft in antwoord op een schriftelijke vraag van het socialistische Tweede-Kamerlid drs. H. Peschar meegedeeld, dat de regering heeft besloten de beperkingen op het aangaan van persoonlijke leningen en op het kopen op af betaling op te heffen. Het besluit zal vermoedelijk reeds volgende week ingaan. kersenbonbons niet duur wel heerlijk LUNTEREN De stichting steun kerkbouw (SSK) van de Gereformeer de Kerken bereidt een nieuwe grote landelijke kerkbouwactie voor. Het is echter de vraag,, of dit weer net als Antwoord '64 een gezamenlijke actie met andere kerken wordt. De onkosten van Antwoord '64 wa ren hoog, zeker in vergelijking met de gereformeerde actie van 1961, al dus dr. P. G. Kunst, voorzitter van SSK. Bij de gereformeerden doen vrijwilligers bij zo'n actie een niet gering deel van de werkzaamheden. Ook hebben de Gereformeerde Ker ken niet die dure publiciteitscam pagne nodig, die andere kerken blijk baar behoeven. Over de actieplannen ontvangt de synode nog een uitgebreide nota. In ieder geval zal wat het tijdstip be treft rekening worden gehouden met de grote gezamenlijke actie voor zen ding en werelddiakonaat volgend jaar maart. Voor alle artikelen wordt de eer ste verplichte storting weer 20 pro cent, met uitzondering echter voor die van auto's, waarvan de eerste afbetaling op 35 procent wordt ge bracht. Zoals bekend werden de beperkin gen op de afbetaling opgelegd in februari 1964. De regering wilde toen de overspannen conjunctuur afkoelen. De artikelen werden in groepen ingedeeld, waarbij de eerste aanbe taling varieerde van 25 tot 55 pro cent. De hoogste percentages golden voor automobielen. Voor personenauto's onder de ƒ6.000,moest een eerste storting worden gedaan van 45 procent, voor auto's van 6.000,tot 10.000, was dit 50 procent en voor auto's boven de 10.000,55 procent. Voor de banken gold, dat het to taal bedrag aan persoonlijke lenin gen jaarlijks niet meer mocht groei en dan 12 procent. Echter, de rege ring liet de banken wat betreft de kredietverstrekking in de vrije sec tor al eerder de vrije hand. Als ge volg hiervan zijn nu de beperkingen op afbetaling van alle artikelen ver licht. EINDHOVEN Ir. Philips heeft gisteren verklaard, dat de teruggang in personeelsbezetting sinds eind 1965 in de Europese organisaties van het be drijf het gevolg is van de omzetontwik keling in de landen afzonderlijk. De hergroepering van de zgn. exportpro- duktie heeft hierop nauwelijks invloed gehad, aldus de directeur. Hij deelde dit mee in een gesprek met vertegenwoordigers van een drietal Europese vakbondsinstanties. Onderwerp was: het produktiebeleid van Philips in de EEG-landen en de gevolgen daarvan voor de werkgelegen heid. Ir. Philips benadrukte, dat de werkge legenheid in EEG-landen niet minder de aandacht hoeft dan die in Neder land. gen tussen de Duitse groep (bestaan de uit August Thyssen-Hütte Aktien- gesellschaft, Friedrich Krupp Hütten- werke Aktiengesellschaft, Hütten- werk Oberhausen Aktiengesellschaft en Mannesmann Aktiengesellschaft) en de Rotterdamse bedrijven (Frans Swarttouw Havenbedrijf, Steenko- len-Handelsvereeniging en Manufran- ce) op niets zijn uitgelopen. Voor vervolg zie pag. 5 MATRASSEN Indonesië roept diplomaten uit Peking terug DJAKARTA Indonesië heeft haar ambassadepersoneel in Peking opdracht gegeven China te verlaten. Indonesië wil echter niet de diploma tieke verbindingen met het land ver breken. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Adam Malik, zei dat het personeel zijn werk niet naar be horen kon doen en dat het niet werd beschermd. Als gevolg van de „an ti-Indonesische campagne" was scha de ontstaan aan de zendinstallatie van de ambassade. Naar aanleiding hiervan was het de Chinese ambassade in Djakarta verboden haar zender te gebruiken. Gisteren zijn twee Chinese diploma ten uitgewezen, omdat zij hadden geschoten op Indonesische betogers voor hun ambassadegebouw in Dja karta. De Chinese autoriteiten hebben tot dusver nog geen uitreisvergunningen verstrekt aan het ambassadeperso neel. De British Petroleum heeft de halfjaarlijkse dividend-uitkering uit gesteld in verband met de onzekere toestand in het Nabije Oosten en de stopzetting van de Nigeriaanse oliele veranties. T\E installatie van de staatscommis- sle voor de herziening van Grondwet en Kieswet heeft gister middag in alle soberheid haar be slag gekregen. Een klein gezel schap hoorde de redevoeringen aan van minister-president De Jong en commissievoorzitter Cals, die zich nogal op de vlakte hielden. Merk waardig vonden we wel, dat slechts drie Kamerleden (allen van D '66) de gebeurtenis bijwoonden. Hope lijk zegt dit niets omtrent de mate van belangstelling in parlementaire kring voor het belangrijke werk van de commissie. Onmiddellijk na de installatie hield het college zijn eerste werkverga dering, hetgeen voor zijn voortva rendheid pleit. Minister-president De Jong liet trouwensuitkomen.dat de regering „in een betrekkelijk spanne tijds" voorstellen van de com missie verwacht. Dat gaf de heer Cals aanleiding om te waarschu wen voor al te groot optimisme over de tijdsduur. Een begrijpelijke waarschuwing en stellig geen over bodige, want het opstellen van een werkelijk gedegen advies over met name de Grondwetsherziening vergt jarenlange arbeid. De staatscommissie zal voorrang ge ven aan de herziening van de Kies wet, zodat op basis van haar voor stellen de Kamerverkiezingen van 1971 kunnen worden gehouden vol gens de opzet van de alsdan ver nieuwde Kieswet. Die procedure ii op zichzelf wel begrijpelijk, maar er zitten bezwaren aan vast. Ook de verkiezingen van '71 zullen ver lopen volgens een kiesstelsel dat het systeem van evenredige vertegen woordiging handhaaft. Want de overstap naar bv. het districten stelsel is alleen mogelijk bij Grond wetsherziening. En die is niet voor 1975 te verwachten. Stel dat de staatscommissie te zij ner tijd invoering van een distric tenstelsel adviseert en de regering dit overneemt, dan zal in verband daarmee de Kieswet voor 1975 op nieuw moeten worden herzien. Tweemaal wijziging van de Kies wet binnen vijf jaar lijkt ons nogal onpraktisch en omslachtig. Het ware, dachten we, reëler geweest om de voorlopige herziening van de Kieswet te laten vallen en met de definitieve wijziging te wachten tot de Grondwetsherziening haar be slag krijgt. Tenzij de staatscommis sie al over twee jaar tot de conclu sie komt, dat een of andere vorm van districtenstelsel voor ons land niet gewenst is. Maar de conclusie kan ook omgekeerd luiden, en in dat geval is een voorlopige wijzi ging van de Kieswet, alleen voor de verkiezingen van '71 een weinig aantrekkelijke procedure. Scheel opvolger van Mende? BONN De 48-jarige Walter Scheel, vice-voorzitter van de Westduitse bondsdag en voormalig minister van economische samenwerking, is bereid opvolger van Erich Mende te worden als leider van de Vrije Democratische Partij (FDP). Mende, die inmiddels een functie in het economisch leven heeft, wil op het volgende FDP-congres januari vol gend jaar niet meer voor het lei derschap in aanmerking komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1