CRUYFFIE'S GOAL WAS GENOEG VOOR DE ZEGE Anquetil won ronde Catalonië Goed debuut van Jan Klijnjan Snel doelpunt was beslissend Predikanten willen een commissie voor sport Kessler: een gouden overwinning RECHTER IN DE SCHOUWT LUCHT Tweekleurig stappen we de winter door i Eddy 5 kaas s uit het I I vuistje I I I Zaterdagelftal tegen Fins Olympisch team „Verdreven doch niet verslagen" 9 DONDERDAG 14 SEPTEMBER iffl Toch nog toto prijs voor invalide man ROSSUM Er is een hap py-end voor het totodrama, dat vorige week zoveel stof op deed waaien in het anders zo rustige Bommelerwaardse dorp Rossum, toen daar een 60-jarige invalide man een forse prijs uit de totopot van een zestienduizend gulden aan zijn neus voorbij dacht te zien gaan. Woensdagmorgen rond het micl- daguur kwam onverwachts de di recteur van de Nationale Sportto- talisator, de heer J. Muilenburg naar Rossum om hem alsnog een cheque te overhandigen ter groot te van de gewonnen prijs minus de afgehouden belastingen. Een ontroerde man en vrouw zagen zich alsnog een prachtige prijs in de schoot geworpen die hun door het verkeerd adresseren der brief waarin alle totoformulieren van de plaatselijke voetbalvereniging zaten volgens de reglementen der toto niet kon worden uitgekeerd. Dat men deze alsnog kreeg is te danken aan het feit dat de sporttoto jaarlijks een exploitatie overschot heeft waaruit in dit ge val wél een forse greep moest worden gedaan. „Wanneer een van onze 20.000 medewerkers in het gehele land een fout maakt moet die worden hersteld", aldus de heer Van Muilenburg, die zei dat het stichtingsbestuur una niem van oordeel was dat Steven van Hemert zijn prijs verdiende omdat ook nog uit het onderzoek was komen vast te staan dat er niet de minste argwaan bestond om aan fraude te denken. Hij dacht ook dat deze uitke ring geen precedenten zou schep pen voor later, omdat deze fout in het totoverleden nog nimmer was gemaakt. Wel neemt men in overweging nu bedrukte retouren veloppen voor de incasseerders der toto in te gaan voeren. Van Hemert zei na het bezoek van vorige week steeds goede hoop te hebben gehad om alsnog voor de prijs in aanmerking te komen en dat hij beslist uiterma te tevreden was over de afwer king van het geheel. Op de vraag wat er nu met het totogeld zou worden gedaan ver telde mevrouw Van Hemert dat zij graag de door hen bewoonde gemeentewoning van de gemeen te Rossum zouden willen kopen en voor het eventueel overschot geen doel hadden. Dat zouden ze bewaren als een appeltje voor de dorst. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Cruyffie's come-back was grandioos. Al na twee minuten stond dat in het kille Olympisch Stadion voor de 52.000 toeschouwers als een paal boven water. De „Amsterdammer met z'n baby-face" lag op volle snelheid. H(j smeekte als het ware Piet Keizer om de bal. Cruyff ving de afgemeten hoge voorzet van de Ajax-linksbuiten op de borst op, liet de bal op zgn schoen stuiten, sprintte als een wervelwind nog even door en schoot Oranje ver volgens op magistrale wyze naar een 10 voorsprong. Het „Cruyffie, Cruyff ie" donderde van de tribunes. De dolgelukkige Johan Cruyff stond er alsof hjj nooit was weggeweest. Dat de 20-jarige Amsterdammer de show met dit even snel als briljant gescoorde doelpunt zou stelen, had hij op dat moment niet kunnen den ken. Want het bleef niet bij die ene doeltreffend afgeronde aanval. Met de actieve Keizer stelde hij de Oost- duitse verdediging voor zeer moei lijke problemen. Een tweede doel punt hing lange tijd in de lucht. Het kwam niet. Maar Cruyff's goal betekende niet temin een prachtige revanche op de dramatische nederlaag die Nederland in april in Leipzig leed (43). De Oostduitsers waren geen schim meer van het elftal wat ze toen vormden. Zowel in technisch als in taktisch opzicht was het Nederlands elftal dui delijk de meerdere. NACHTMERRIE Cruyff hij zwalkte voortdurend van links naar rechts moet voor zijn directe belager Geisler en voor doelman Blochwitz een nachtmerrie zijn geweest. Hij fungeerde nu niet alleen als „stoorzender", maar was bovendien levensgevaarlijk bij elke aanval. Dat hij niet meer aan het scoren van een tweede doelpunt toe kwam, lag vooral aan het voortreffe lijke werk van doelman Blochwitz, die door zeer snelle reacties Oost-Duitsland voor een grotere ne derlaag behoedde. Het behoeft nauwelijks betoog dat de Oranje-triomf in alle opzichten Gezamenlijke aanpak problematiek (Van een onzer sportredacteuren) ROTTERDAM Uit naam van al le deelnemers aan dé Zuidhollandse predikanten-conferentie die de Neder lands christelijke sportunie woensdag in Rotterdam hield zullen dr. C. P. van Andel (Raad van kerk en samen leving van de Ned. Herv. Kerk), de heer L. P. Isings (deputaat van de generale synode van de Geref. kerk), ds. B. Scholten uit Amersfoort en ds. J. Wagner uit Voorburg een brief schrijven aan de synoden van alle prot. chr. kerken in Nederland. In dit schrijven zal er met klem op worden aangedrongen een commissie in het leven te roepen die zich gaat bezig houden met de problematiek rondom de sportbeoefening en alles wat daar mee samenhangt. Een afschrift zal ook worden gestuurd aan Oecumenische raad, bin nenkort overgaand in de Raad van Kerken. Mogelijk dat een van de te vormen sub-commissies van deze raad zich met de sport en recreatie zal kunnen bezighouden. Het besluit tot het schrijven van deze brief was het resultaat van een in discussiegroepen gehouden gesprek naar aanleiding van inleidingen die de predikanten B. Scholten (Gerefor meerd) en J. F. Wagner (Ned. Her vormd) in de middaguren hielden. „De chr. sportorganisaties roepen ,al jaren om bezinning", zo stelde ds. Scholten. „Men wil spreken over de zon dagsrust, d^ subsidie van over heidswege, de samenwerking met neu trale sportorganisaties, de toelating van niet-christenen tot de sportclub, de verslaving, de beroepssport. Er is geen duidelijkheid en vele predikan ten weten nauwelijks waarom het gaat." aldus ds. Scholten die pleitte voor een gezamenlijke aanpak van daze problematiek. Ds. Wagner benaderde de zaak van een wat andere kant. „Welke be tekenis geven we aan de „C" in onze organisatie", zo vroeg hij. „Duidelijk ii dat steeds meer mensen uit onze kring bij zondagssport geïnteresseerd raken. Is dat een onder-de-maat-blij- ven als christen of een vorm van wereldgelijkvormigheid? Het zijn vra gen", aldus ds. Wagner, „die ons als predikanten alle raken. Het is duidelijk dat de jeugdvereni gingen in hun oude vorm hun tijd hebben gehad. In de sport ligt nog een kans de jeugd te benaderen. Daarvoor is goede kadervorming no dig', maar ook belangstelling van de geestelijke leiders en bovenal de ou ders. Het is hard nodig", aldus ds. Wagner, dat er in de kerk en bij de onderwijzing van de jeugd uitvoerig over deze zaken wordt gesproken." VULLING „C" Tijdens dc discussie kwam duide lijk tot uitdrukking dat de waarde van de „C" in de organisatievorm steeds meer in twijfel wordt getrok ken nu vaak 75 procent of meer van de leden van chr. sportclubs buiten kerkelijk is. Waarin onderscheidt de vereniging zich dan nog? Door de stijl, door het afwijzen van bepaalde vormen van sportbeoefening. Ds. K. A. Abelsma uit Wateringen pleitte voor het bewarende en het vormende in de chr. sportclub, waar bij niet alleen op de sportsector moet worden gelet, maar meer op het totale menszijn. BEDREIGING Op dat laatste haakten beide inlei ders nog in. De huidige ontwikkeling in de sportbeweging met name in de sector van de betaalde sport vormt een bedreiging van het mens-zijn. Die bedreiging moet wor den erkend en worden gepareerd, zo werd opgemerkt, „zdaarbij zie ik over vragen als het al dan niet op zondag spelen heen", aldus ds. Scholten. „Het gaat om veel diepere waarden." Het voorstel tot het vormen van een commissie werd unaniem on dersteund, waarbij conferentieleider W. A. Pleysier opmerkte dat binnen kort in de Ned. chr. sportunie een adviesraad zal worden geïnstalleerd die over deze zaken gaat denken en spreken. Daarbij beantwoordde hij in feite dr. Van Andel, die het vormen van een speciale commissie had on derstreept. DONNER REMISE HAVANA Donner heeft in het Capablancatornooi koploper Larsen (Den) een remise afgedwongen. De Deen behield nog wel de leiding met 12 punten en 1 afgebroken partij. Tweede zijn Smyslov en Taimanov (beiden S.U.). Donner is zevende. Post-Karstens won LUIK Het Nederlandse koppel Peter Post/'Gerben Karstens heeft woensdag op de baan van Rocourt (Luik) een omnium voor ploegen ge wonnen voor wereldkampioen Eddy Merckx, die samen met zijn landge noot Ferdinand Bracke een duo vorm de. bondsc Asdag 20 en 27 september zal ach Arle de Vroet een begin ma lt de trainingen voor het UE- FA-jeugdelftal. De volgende spelers zijn uitgenodigd: Husers (AFC), Krljgh (BW), De Groot (SC Cambuur). v.d. Sluis (CW), Van Eijk (Go Ahead). Smit (Hoogeveen), Graauwmans (NAC). Blsh (PSV). v.d. Berg (Velox). Bleyendaal (Vitesse '22). Visser verdiend mocht heten. Want ook ver dedigend stak Nederland in grootse vorm. Israel voetbalde een vrijwel volmaakte partij, Eykenbroek vertolk te als ausputzer eveneens een glansrol. Met Suurbier en Veldhoen die overigens een zwakke start had was de Oranje-defensie een onneembare veste, die bovendien in de uitstekend spelende Eddy Pieters Graafland een sterk sluitstuk had. Het minst sterke deel van de ploeg was de middenlinie bestaande uit Henk Groot en Bennie Muller. Door het veelvuldig terugtrekken van de onopvallend, maar sterk spelende Klaas Nuninga was Nederland echter het meest in fle aanval, vooral in de beginfase, die groots voetbal te zien Debutant Jan Klijnjan leek even in het Ajax-geweld te verzinken, maar ontpopte zich later als een zeer be gaafd aanvaller die zijn plaats in het nationale elftal te volle waard is Zijn afgemeten voorzetten stichtten vaak verwarring in de wat panieke rig spelende Oostduitse defensie, die het vooral in die fascinerende begin fase zeer moeilijk heeft gehad. OP DE PAAL Want na de schitterende treffer van Johan Cruyff bleef Nederland aandringen. Keizer schoot op de paal en richtte even later in vrije positie in de handen van doelman Blochwitz. Met een harde kopstoot van Cruyff in de 16e min. prachtig gestopt door Blochwitz, luwde het Oranje-of fensief. Het tempo zakte en de passes misten zuiverheid. Ook na de hervat ting was de verrassing uit de Neder landse aanvallen verdwenen. Schoten van Muller en Groot vonden geen genade in de ogen van Blochwitz. Oost-Duitsland kwam na 22 min. bijna op gelijke voet toen de vrijstaande Irmscher uit een voorzet van Bransch van dichtbij rakelings over de lat kogelde. De Oostduitsers moesten het hebben van individuele acties, die de rotsvaste Nederlandse defensie steeds in de kiem wist te smoren. BALBEZIT Oranje legde zich in de slotfase duidelijk toe op balbezit en deed dat met zoveel precisie dat de Oost duitsers geen kans kregen een aanval op te bouwen. Gejuich uit ruim 50.000 kelen klonk op na het laatste fluitsignaal van de voortreffelijk lei dende Schotse scheidsrechter Whar ton. Nederland had revanche geno men voor de smadelijke nederlaag in Leipzig. Hongaren gebaat met Oranje-zege (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De voornaamste over winnaar gisteravond was niet Nederland, maar het nationale elftal van Hongarije, aanvoerder in groep vijf van de com petitie om de Europese titel. De zege van Oranje zorgde er namelijk voor dat het verschil tussen Hongarije en Oost-Duits land op vier punten bleef gehandhaafd. De Hongaren hebben nu de mogelijk heid reeds volgende week woensdag ir Boedapest door een overwinning op de Oostduitsers de strijd in groep vijf te beslissen. Mocht Hongarije de twee resterende wedstrijden en Oost-Duitsland nog van de drie komende ontmoetingen liezen dan kan Nederland mits het Denemarken wint nog gelijk komen met de Hongaren en de Oostduitsers. De kans hierop is dus zeer theoretisch. De stand in groep vijf luidt: Hongarije 4 3 1 0 7 12-3 Nederland 5- 2 1 2 5 9-8 Oost-Duitsland 3 1113 5-5 Denemarken 4-0131 1-11 ISRAËLVËRL00R BOEKAREST «-^ Het Roemeense voetbalelftal heeft woensdag in Boe karest met 31 van Israël gewonnea De Israëliërs, die vorige week donder dag in Utrecht met 21 de Neder landse amateurs'versloegen, hadden bij de rust nog de leiding. Atletiekrecord BRUSSEL Op den Oordt heeft dinsdagavond tijdens internationale atletiekwedstrijden in het Heyselsta- dion in Brussel het Nederlandse re cord op de 3000 meter gebroken in 8.07.6 (0.2 seconden sneller dan Del- noye). Johan Cruyff (rechts) was vooral in het begin van de wedstrijd de grote in spirator van de Nederlandse aanvallen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Een gouden overwinning," zo bestempelde Georg Kessler de Oranje-triomf een half uur na afloop van de wedstrijd tegen de Oostduitsers. „Dit goede resultaat komt op een zeer gelukkig moment. Niet alleen hebben we het seizoen goed ingezet, ook wordt door onze zege het zelfvertrouwen zowel bij de spelers als bij het publiek gesterkt. „We hebben een goede wedstrijd gespeeld. We wisten ons kansen te scheppen. Ik ben bijzonder tevreden over de volledige inzet van alle spe lers. Een negatief punt bij deze wedstrijd was dat wij de tegenstan der nog te veel laten spelen. Ander maal kwam duidelijk aan het licht dat we te weinig interlands spelen. Op de vraag of de verdediging nog extra was getraind op hoekschoppen antwoordde de bondscoach: „Ja, we hebben daar speciale aandacht aan besteed. Maar ook voor de wedstrijd in Leipzig hadden we dat gedaan...." De Dordtenaar Jan Klijnjan was zeer tevreden over zijn debuut. „Het is wel een verschil met het militaire elftal en Jong Oranje, maar ik heb heerlijk gespeeld tussen die Ajacie- den." Eddy Pieters Graafland: ,,"t Ging prima. Het is gewoon een kwestie van organiseren in de verdediging. Dan kan er haast niets mis gaan." Duits voetbal Nürnberg is nu alleen leider FRANKFORT Na de vijfde speeldag van de competitie voor de Duitse Bundesliga. die woensdag avond bij kunstlicht bijna 300.000 toeschouwers in negen stadions trok, nam Nürnberg met negen punten uit vjjf ontmoetingen alleen de leiding. De uitslagen: Borussia Dortmund - FC Köln 20, Bayern München - Karsruher SC 30, Werner Bremen - 1860 München 22, Stuttgart - Schalke-04 2=0, Hannover-96 - Bo russia Neunkirchen 2—0, MSV Duisburg - Eintr. Frankfort 01, FC Nürnberg - Borussia Mönchenglad- bach ls=0, FC Kaiserslautern - Eintr. Braunschweig 22 en Alemannia Aa chen - Hamburger SV 20. Van Nes was niet fout DELFT Het bestuur van de stu- dentenroei-vereniging LAGA, vindt dat zijn leden zich niet hebben misdragen tijdens de Europese roei- kampioenschappen in Vichy. Het bestuur betreurt slechts dat Van Nes een Fisa-bestuurslid heeft beledigd, maar zegt dat deze belediging pas werd geuit nadat de heer Rioli tegen Van Nes had gezegd, dat hij was geschorst. Van Nes, die onlangs met de skif- feuse Meike de Vlas is getrouwd, is na de Europese roeikampioenschap- pen op huwelijksreis gegaan. Engelse toppers uit de strijd LONDEN s=3 West Bromwich Albi on, in 1966 finalist, ging woensdag avond in de tweede ronde van de Engelse Cup roemloos met 13 ten onder tegen de derde divisieclub Rea ding. Vier andere eerste divisieclubs moesten vroegtijdig afscheid nemen van het tornooi: Chelsea (finalist 1967), New Castle United, Sheffield United en Leicester United, door ver lies tegen resp. Middlesborough, Lin coln City (4e div.), Millwall en Man chester City. Het Franse nationale elftal heeft woensdagavond in Odense (Denemar ken) met 12 verloren van een plaatselijk elftal. CASTELLDEFELS De Fransman Jacques Anquetil, die op 24 september in Milaan een aanval doet op het werelduurrecord van zijn landgenoot Rlvière, heeft dinsdag de ronde van Catalonië gewonnen. De Belg Van Rfjckeghem won de achtste en laatste etappe van deze Spaanse rondrit. Anquetil won dinsdag het tweede gedeelte van de zevende etappe, een tijdrit over 45 kilometer, en nam daarmee de leiding in het algemeen klassement over van de Span jaard Gomez del Moral. De Nederlander Jan Janssen die in de laatste etappe achter Daniel Van RRcke- ghem op de tweede plaats eindigde neemt in de algemene eindrangschikking de 28ste plaats in. Schiphol geen baas op eigen terrein SCHIPHOL Geheel in stijl, met kantonrechter mr. J. E. Goudsmit en zijn griffier in het eerste Cessna-vliegtuigje van de rijkspolitie, en de officier van justitie mr. J. Wiarda sa men met zijn opponent, ver dachte mr. C. H. Goekoop, juri disch medewerker van de NV Luchthaven Schiphol, in het tweede, is gistermiddag boven Schiphol een luchtschouw uitge voerd. Na een kwartier lang boven de toe gangswegen van het nieuwe Schiphol te hebben gecirkeld, zetten de ma gistraten weer voet op vaste bodem. In enkele auto's reden zij over die wegen zelf naar dc grenzen van het vliegveld om daar met de bril op de teksten van de vele borden te lezen. Het betrof hier een onderdeel van een in gemeenschappelijk overleg aangespannen proefproces over de ju ridische status van Schiphol's wegver keer. Het laatste woord hierin zal de Ho ge Raad hebben, want het staat wel vast, dat er na het vonnis van de kantonrechter hoger beroep wordt aangetekend. Bekeuring Aanleiding voor het proces was de bekeuring, die mr. Goekoop zich op 28 juli door de rijkspolitie liet geven voor het rijden in een platform-auto zonder kentekenbewijs. Op het oude Schiphol reden talloze auto's zonder een kentekennummer omdat was vastgelegd dat de wegen op de luchthaven particulier terrein (afgesloten met slagbomen) waren. Op het nieuwe Schiphol is de situa tie anders. Er zijn geen slagbomen en er is geen duidelijke hoofdingang. De vraag is dus of de luchthaven ook als particulier terrein kan worden aange merkt. Indien Schiphol's eigen wegen ge lijkgeschakeld worden met normale „voor het openbaar rijverkeer openstaande rijwegen", dan zal de di rectie van de luchthaven niet langer baas op eigen terrein zijn. Dat zou betekenen, dat voor alle voertuigen, ook voor de zware trek- (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM We weten het- al: dej nieuwe schoenenleest is kort en vierkant met hakken, die kilo's stevig dragen kunnen. Veertien jaar heeft de heer schappij van de spitse leest met naaldhak geduurd. En nog, al bevelen alle modemakers, dat de vierkante schoen nu het ideaal is, blijft er in de schoenenzaken vraag naar de slanke leest, spe ciaal voor het geklede schoentje. Wat wel te begrijpen is, want het blijft een beetje moeilijk VOEDZAAM MAK^ 8 S *HVK nremaoA (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het Nederlands za terdagelftal wacht aan het slot van het juist gestarte voetbalseizoen een extra zwaar interland-programma. Naast de traditionele wedstrijden in het Drielandentornooi tegen België en Frankrijk zal het Nederlands zaterdag elftal in eigen huis de strijd mogen aan binden tegen het Saarlands amateur elftal en voorts tegen het Finse Olym pische elftal, het team dat in juni van dit jaar door een 10 overwinning in Arnhem het Nederlands amateurelftal kansloos maakte voor de Olympische spelen in Mexico. Vooral die laatste wedstrijd kan als een soort examen voor het Nederlands zaterdagelftal worden beschouwd. In die ontmoeting zullen de vertegen woordigende zaterdag voetballers moe ten waarmaken op sterk internationaal amateurniveau een behoorlijk figuur te kunnen slaan. Lukt dat, dan is eer definitieve uitbreiding van het inter landprogramma waarschijnlijk. De wedstrijden worden in mei ge speeld. Bram de Haan was niet in Vietnam AMSTERDAM De Amsterdam mer Bram de Haan, die in de actua liteitenrubriek Attentie van de NCRV heeft beweerd, dat hij een deel van zijn „vredesbrieven" heeft afgeleverd by de Amerikaanse ambassade in Saigon, is nooit in Vietnam geweest. De Haan kwam in het nieuws, toen hij in het VARA-programma „Mies- en-scène" van april aankondigde dat hij en zijn vrouw per bromfiets een monstertocht naar Vietnam zouden maken. Hij deed toen een beroep op alle Nederlanders vredesboodschap pen voor Vietnam te sturen. Met zevenduizend brieven ging hij op pad, maar verder dan Calcutta kwam hij niet. Overigens was het zijn bedoeling altijd geweest de vre desboodschappen zover mogelijk te begeleiden. Dat heeft hij dan gedaan tot Calcutta. kers, wegenbelasting moet worden be taald. Voorts: dat Schiphol mogelijk de opbrengst van de parkeermeters zou mislopen, want de plaatsing daar van zou evenals die van de borden aan haar zeggenschap ontvallen. mooi te vinden als onder een geklede japon die zware hakken komen. Vandaar misschien, dat het overgro te deel van de collectie door het mo decentrum voor de schoen- en leder handel in het Apollo-paviljoen ge toond uit sportieve modellen bestond. Stevige wandelschoenen met hoogop- gesneden voorblad, waarop, zo de gar nering ontbreekt, altijd een strik of gesp, die los verkrijgbaar zijn, kan worden opgezet. Met enige ontsteltenis zagen we een serie felgekleurde (paars, hard groen, blauw) gekleurde schoenen met een uitmonstering van knalgeel, gifrose of lila. Bij welk toilet zoiets met succes gedragen kan worden? Öok in rustiger samenstellingen van nuances bruin veel combinaties van kleuren. Is de schoen effen, dan is er kleuring in doordat het bruine leer met zwart gefinished is: antiek heet dat Het doet wat denken aan de old-finished meubelen, die eens mode en later verguisd waren. Bij de sportieve schoenen is de klep met franje weer terug, de franje is dunner en slordiger dan in de ja ren dertig, toen de padvinders en jeugdorganisaties die schoenen graag droegen. Gaan we eindelijk van de stoere sportiviteit af dan stappen we in een pump, wel stevig gehakt en vierkant geteend, maar toch iets smaller van leest Dikwijls zijn ze van reptielleer of van chroomleer en wü het goed zijn, dan behoort er een tas bij. Een begerenswaardig bezit zo'n set, al leen zal de tas een langer leven heb ben dan de schoenen. Voor jonge meisjes sets van tas, schoenen en brede ceintuur ln helder gekleurd geschuurd leer, dat een suède effect heeft. De laarzen reikten tot de knie en ook daar zijn al garneringsmogelijk heden voor gevonden. Een met spij kers beslagen bandje om de enkel of een afneembare knieklep. Ten slotte nog dit: de brede hak ken zijn in gewicht zelfs nog lichter dan de naaldhak. Tweede deel historie Koninklijke Marine: (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De longroom van het Marine Etablissement te Amster dam was gisteren een ogenblik kraamkamer waar twee gelukkige ou ders, uitgever W. den Haan uit Hil versum en de Koninklijke Marine, hun jongste spruit vol trots vertoon den aan een uitgelezen schare be langstellenden: het tweede deel van de geschiedenis der Koninklijke mari ne in dc tweede wereldoorlog. „Ver dreven doch niet verslagen", geschre ven door de heer K. W. L. Bezemer (522 blz. 14.75). Op naam van de heer Bezemer staat ook het eerste deel: „Zij vochten op de zeven zeeën", dat al zijn vijfde druk heeft beleefd. De schrijver, het voormalige hoofd van de Marinevoorlichtingsdienst en thans wetenschappelijk hoofdambte naar aan de Utrechtse universiteit heeft nu een belangrijk werk bijna voltooid, want te zijner tijd zal nog verschijnen een boek over de verrich tingen van de koopvaardij, die voor de zaak van de geallieerden on misbaar is geweest. Java „Verdreven doch niet verslagen", beschrijft de handelingen van de schepen der Koninklijke Marine na de val van Java op 8 maart 1942. Schout-bij-nacht Doormans eskader was ten onder gegaan tegen een over machtige vijand, maar dat beteken de niet dat de vloot had opgehou den te bestaan. De onderzeeboten, de motorkanon- neer- en torpedoboten zetten in ge allieerd verband de strijd voort. De bloedvlag bleef waaien op de zeven zeeën. Tientallen successen werden behaald en het aandeel van de Ko ninklijke Marine in de uiteindelijke overwinning is niet gering. Interviews Om zijn gegevens te verkrijgen heeft de heer Bezemer een blik kun nen werpen in enige zg. gesloten ar- cheiven, maar daarnaast heeft hij 175 marinemannen geïnterviewd. De blik in de archieven was zeer belangrijk, omdat hij als het ware over de schou ders van de tegenstanders heen de oorlog ter zee kon bekijken. De interviews leverden hem tal van anecdotes op, die als zij niet waren genoteerd, voor altijd ln het vergeetboek zouden zijn geraakt. Vermeld zij tenslotte nog, dat het boek is ingeleid door minister P. J. S. de Jong en dat het is voorzien van tal van fraaie illustraties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9