STAATSBEZOEK MOET WENSELIJK ZIJN NIEUW GEZICHT VOOR DE CHU Voorbereiding kost schermen zes tot negen maanden ONTMOETING DER CRACKS Automobilist moet zwaarder belast Fabriek Robinson sluit: 94 man ontslagen Naar volwassenheid van tweede jeugd 9 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1967 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) DEN HAAG Het staatsbezoek van het Luxemburgse groothertogelijk paar aan Nederland is het achttiende in de negentienjarige regeringsperiode van koningin Juliana. Als staatshoofd heeft Hare Majesteit zelf elf officiële be zoeken aan andere landen gebracht. De verste reizen tvaren die naar de Verenigde Staten in 1952, naar Iran en Thailand in 1963, naar Mexico in 1964 en naar Canada nog maar enkele maanden geleden. De diepere betekenis van een staatsbezoek in volle staatsie het wel eens gebruikte woord „staatsiebe- zoek" is fout! is de versteviging, of zo men wil: het opnieuw beleven, van bestaande goede betrekkingen tussen twee landen. Deze kunnen zo wel van politieke als van econo mische aard zijn, beide kan natuur lijk ook. Ander karakter Vroeger, in de glorietijd der Euro pese monarchieën, droeg een staatsbe zoek een ietwat ander karakter dan tegenwoordig. Omdat er toen heel wat meer tronen waren, was het aan tal officiële visites ook aanzienlijk De koningen en koninginnen uit die dagen kwamen bij elkaar op be zoek om zich den volke te tonen. De mensen stroomden de straat op. De glans, de schittering, de gezichten alles moest persoonlijk worden waar genomen. De moderne publiciteitsmedia kranten, radio, televisie hebben van een staatsbezoek een evenement gemaakt, waar het volk niet meer zo direkt bij betrokken is. De overgang van de absolute naar de constitutione le monarchie, de meer recente devalu atie van het koningschap ook, zijn hier tevens oorzaak van. Het is niet langer de vorst, die beslist of een staatsbezoek wenselijk is, maar de regering in Nederland de Koningin en het kabinet dus. Bij de overwegingen spelen politieke en economische factoren een voorname roL Met een land kunnen goede of redelijk goede betrekkingen worden onderhouden zonder dat het in aan merking komt voor een staatsbezoek. Voorbeelden hiervan zijn Spanje, Duitsland en Indonesië. De scherpe puntjes uit het verleden zijn in poli tieke ^jn nog niet afgesleten. Hand gelicht Dat met de algemeen geldende maatstaven toch wel eens de hand wordt gelicht, bewijst het officiële bezoek, dat het Nepalese koningspaar 9^n maand of vijf geleden aan Neder land bracht. Handelsbetrekkingen zijn er nauwelijks met het bergstaat- je aan de voet van de Himalaja; di plomatieke betrekkingen bestaan slechts op de laagste sport van de Nederland schijnt te hebben meege- hobbeld met andere westerse landen, Brand bij Hoogovens: drie mannen gewond VELSEN Gisteren hebben bij een brandje in een opslagloods voor kalkammonsalpeter op het terrein van de Hoogovens in Velsen drie personeelsleden verwondingen opgelo- In het KNVB-centrum te Zeist, tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse selectieploeg, ont moette debutant Jan Klijnjan (links) de cracks doelman Pieters Graafland, rechts, die zijn come-back viert, en Johan Cruyff, die door schorsing enkelé internationale ontmoetingen mis te. De DFC-er Klijnjan dreigde óók zijn eerste interland (woens dag tegen Oost-Duitsland) te zul len missen. Als militair had hij enkele dagen licht arrest te goed. Zijn conimandant heeft die straf opgeschort. De Dordte- naar kan nu zijn debuut maken. die de koning en de koningin van Nepal eveneens officieel hebben ont vangen. De diepere drijfveren moe ten wel van psychologische betekenis zijn geweest. Hoewel de nieuwe naties (Afrika, Azië) wel eens tegenovergesteld me nen te moeten handelen uit presti- gedrang van het staatshoofd of met het doel de nodige „erkenning" voor het wereïdforum te krijgen is het een misvatting te geloven dat het ont vangende land het initiatief tot een staatsbezoek neemt. Niet de gastheer, maar de gast gooit het balletje op. De gastheer beoordeelt daarna wèl of het voorgenomen bezoek van de gast opportuun is. De monarchale traditie wil dat het staatshoofd met de minste dienstja ren bij reeds langer in functie zijnde staatshoofden zijn .opwachting" maakt. Meestal vindt dan later een contrabezoek plaats van ongeveer de zelfde lengte en dezelfde zwaarte. Uitzondering Wat Nederland betreft, vormt Ame rika hier een uitzondering op. Al in 1952 bracht onze vorstin een staatsbe zoek aan de Verenigde Staten, dat nog altijd niet beantwoord is. Als de regering meent dat een staatsbezoek wenselijk is, komt het vliegwiel op gang van de machine, die gestalte moet geven aan de mani festatie. De centrale figuren zijn de grootmeesters der beide hoven als 't tenminste om een koninklijke gast en gastheer gaat zomede de weder zijdse ambassadeurs. De voorbereidingen behoren tot „het geheim van Soestdijk". Tussen het eerste contact en de eigenlijke daad ligt een periode van zes tot negen maanden. De grootmeester, die als de opperce- remoniemeester kan worden betiteld, wordt o.m. bijgestaan door de chef van het militaire huis en de opperstal meester. De eerste regelt het militai re eerbetoon, de tweede het vervoer in de ruimste betekenis van het woord. Helikoptervloot Tot het transport behoren de karos sen en de paarden, maar ook de li mousines en de eventueel in te scha kelen vliegtuigen, treinen en schepen. Voor het staatsbezoek van groother tog Jan en groothertogin Josephi ne-Charlotte van Luxemburg staat zelfs een helikoptervloot ter beschik king vijf stuks waarmee het hoge gezelschap en zijn gasten over de Deltawerken vliegt. Gebruikelijk is dat een staatsbe zoek aan Nederland drie a vier dagen duurt. Even gebruikelijk is dat Amsterdam als hoofdstad, Den Haag als residentie en Rotterdam als eerste handelscentrum in het programma worden opgenomen. Tot de vaste prik ken behoren een kranslegging bij het verzetsmonument op de Dam vrij wel onmiddellijk na aankomst een ontvangst van de regering, een voorstelling van het Corps Diplomati que of althans van de chefs de mis sion, en een galadiner over en weer. Voor 't overige wordt al naar ge lang de wensen van de gast en de mogelijkheden, die gedurende diens officiële bezoek bestaan, een keuze uit een scala van „aanbiedingen" ge daan. Een rondvaart door de grachten resp. havens van Amsterdam en Rot terdam blijkt bij staatshoofden zeer in trek te zijn. Hetzelfde geldt voor een bezoek aan het Rijksmuseum en aan de Philipsfabrieken. De Deltawer ken staan wel eens op het program, de bloemenveiling van Aalsmeer, de Keukenhof, het .Frans Hals Museum (Haarlem), de Prinsenhof (Delft), het Mauritshuis (Den Haag), de Fokkerfa brieken, de Jaarbeurs enzovoorts. Wensen Zeer bijzondere wensen uitte de Sjah van Perzië, die in 1959 een officiéél bezoek aan Nederland bracht. Hij gaf te kennen naar de Verolmewerf op Rozenburg te willen gaan, waar een naar zijn vader ge noemde Iraanse tanker tewater gela ten werd, zomede naar een fokkerij van stamboekkoeien in Friesland. Aan beide verzoeken kon worden vol- Ook koning Boudewijn van Bel gië, de broer van groothertogin Jose phine Charlotte van Luxemburg, zorg de in dat zelfde jaar voor ean sur prise. Hij wilde nog een keer in de duinen van Noordwijk staan, die hij uit z'n jeugd kende. Koningin Astrid en haar kinderen waren daar vaak de gast van burgemeester Van den Mortel. President Bourguiba van Tunesië had voorkeur voor Leiden. Op het gebied van de wetenschap en ook op dat van de drukkunst kan deze uni versiteitsstad als een „Oosters bol werk" gelden. Dat er van de organisatoren van een staatsbezoek vele draden lopen naar de gemeentelijke en procinciale overheden, naar de Rijkspolitie, Het ministerie van buitenlandse zaken (protocol) en de Rijksvoorlichtings dienst (faciliteiten voor binnen en bui tenlandse publiciteitsverte- genwoordigers) behoeft wel niet on derstreept te worden. Alles, tot het kleinste detail toe, Tartaren mogen weer naar huis MOSKOU Het Kremlin heeft de Tartaren van de Krim gerehabili teerd. 22 jaar nadat Stalin de bevol kingsgroep van het schiereiland aan de Zwarte Zee had gedeporteerd we gens collaboratie met de Duitsers. President Podgorny heeft twee de creten getekend krachtens welke de Tartaren naar hun woonsteden mo gen terugkeren. De meeste van de half miljoen Tar taren zijn gedeporteerd naar Oezbe- 60-jarige vrouw aangerand BADHOEVEDORP Een 60-jarige vrouw, wonende in een woonschuit langs de Nieuwe Meerdijk in Badhoe vedorp, is gisteren aangerand door een onbekende ongeveer 25-jarige jongeman. Hij drong de schuit bin nen toen de echtgenoot van de vrouw juist naar zijn werk was vertrokken. Hij bedreigde de vrouw met een re volver. Na de aanranding verdween hij in een grijze bestelauto. moet zorgvuldig worden bekeken. Als voorbeeld noemen we slechts dat spoorwegovergangen en bruggen nooit een hindernis mogen vormen als het gezelgschap zich per auto van de ene ontvangst naar de andere spoedt. Energie nodig Men kan rustig stellen dat een staatsbezoek veel vergt van de ener gie en het uithoudingsvermogen van de onderscheidene staatshoofden en hun entourage. De dag begint al vroeg; pas tegen middernacht kunnen ze zichzelf weer eens zijn. De schatkist investeert er kapitalen in, die tot honderdduizenden guldens kunnen oplopen. Niet vanwege de staatsie op zichzelf, maar ten behoe ve van een stuk onpersoonlijke recla me voor Nederland op het hoogste Wiardi Beckmanstichting (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het wegennet wordt door de bestaande prijs verhouding tussen de auto ener zijds en het openbaar vervoer an derzijds overbelast. Door deze verhouding in het nadeel van de auto te wijzigen, kan een effi ciënter gebruik van de weg wor den bereikt. Het bijzonder ge bruik van auto's op drukke pun ten kan door tolheffing worden afgezwakt. Het stilstaan of par keren op de openbare weg waar de ruimte schaars is, moet wor den verboden of worden belast door parkeergelden. Het gratis beschikbaar stellen van de gehele infrastructuur betekent een onrechtvaardig voordeel voor hen die zich de aanschaf van een auto kun nen permitteren en dat voor een be langrijk deel op kosten van de niet- autobezitters, in welke groep de laagst betaalden relatief sterk zijn vertegenwoordigd. Dit schrijven dr. C. de Galan, R. M. de Haan en drs. H. Peschar in de brochure „Belasten met mate". Het stuk is opgesteld als prae-advies voor een conferentie van de dr. Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappe lijk bureau van de PvdA, die op 14 september in Utrecht een conferentie zal houden over de overheidsfinan- In het prae-advies worden diverse aspecten van dit onderwerp onder de loep genomen. De samenstellers me nen dat de aanleg van jachthavens geheel door de watersportliefhebbers zelf gefinancierd dient te worden, ter wijl de invoering van een toeristen belasting ernstig dient te worden overwogen. Lynda Bird vliegt uit Weer vliegt een Johnson- meisje het huis uit. Nu is het de oudste dochter van de Ameri kaanse president, Lynda Bird. Johnson en zijn echtgenote heb ben haar verloving bekend ge maakt met Charles Robb (28), een kapitein van de mariniers. Lynda Bird, die 23 jaar is, heeft al laten weten, dat zij be gin december met Charles in het huwelijk hoopt te treden. Ie waarde van 70.000 te (Van een onzer verslaggevers) VALKENSWAARD De schoenfa briek van Robinson in Valkenswaard gaat sluiten. Dat betekent ontslag voor 94 werknemers. Met de vakbonden is overleg gepleegd. Robinson maakt een moeilijke tijd door. Verleden week werd voor 35 man werktijdverkorting doorgevoerd in het hoofdbedrijf in Nijmegen waar 335 mensen werken. Dat was om de grote voorraden, voornamelijk heren- en jon gensschoenen, te kunnen verminderen. Tot sluiting in Valkenswaard, een stikkerij en een afdeling voor onder werk van schoenen, is besloten in het kader van stroomlijning en efficiency van de produktie. De directie van Robinson heeft goe de hoop dat deze maatregelen voldoen de zijn om het bedrijf weer een ge zonde basis te geven. Fusiegeruchten werden ontkend noch bevestigd. De fabriek in Groesbeek, waar 60 man werken, blijft draaien. AUTODIEVEN GEGREPEN ARNHEM De Arnhemse recher che is er dankzij een tip van een autohandelaar in het zuiden van het land in geslaagd een reeks auto diefstallen tot klaarheid te brengen. De 30-jarige Arnhemse koopman H. v. B. en de 27-jarige autohandelaar H. C. uit Driel hebben bekend zestien gestolen auto's, waaronder enkele uit met een tota- hebben ver handeld op markten in Apeldoorn, Beek en Donk, Tilburg en Utrecht. Alle auto's konden worden achter haald. Van het geld bleek echter niets meer over. Een tweede reeks autodiefstallen werd gepleegd door de 19-jarige zeeman H. A. R., de 18-jarige kok J. R. H. en de 17-jarige monteur C. V., allen uit Arnhem. Het drietal is in Antwerpen aangehouden en heeft bekend zes auto's te hebben gestolen. Barber voorzitter conservatieven LONDEN De voormalige Britss minister van gezondheid Anthony Barber, heeft het voorzitterschap van de conservatieve partij overgenomen van Du Cann. Aldus heeft de leider Waarnemers zien in de verandering geen uiting van onenigheid in de partijtop. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG ,,Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landmans voort." Met deze versregel meen den buitenstaanders het. beeld van de Christelijk- Historische Unie wellicht het beste te typeren. De Unie had en heeft immers een sterke aanhang op het platteland, en er gebeuren weinig spectaculaire dingen. Toch moet men zich hierop niet verkijken. Al leek de CHU vaak een onbewogen zee, onder de opper vlakte was het een en al beweging. Om te beginnen was er na de oorlog de onverwachte terugkeer van de CHU. De Unie moest na 1945 aan de „doorbraak" zware offers brengen. Belangrijke leden gingen naar de Partij van de Arbeid over. Tot hen behoorden mr. G. E. van Walsum, de latere burgemeester van Rotterdam; prof. mr. P. Lieftinck, die als PvdA-lid grote bekendheid kreeg als minister van financiën en wijlen prof. mr. J. Barents, de eerste hoogleraar in de politicologie aan de Amsterdamse Gemeente Universiteit. Naast een aantal kopstukken, die de leiding hadden moeten overnemen, verdwenen ook veel jongeren. Zo was de CHU gedwongen een aantal jaren op betrekkelijk oudere kaderleden te steunen, terwijl de doorstroming van onderaf gering was. Geruime tijd had de CHU in de Tweede Kamer de fractie met de hoogste gemiddelde leeftijd. Daarnaast had de Unie te kampen met moeilijkheden op het gebied van haar voorlichting. Haar dagblad De Nederlander moest worden opgeheven. Toch bleef de CHU bestaan. De Unie bleek na de oorlog in haar aanhang zelfs een relatief grote stabiliteit te vertonen. Men kan dan ook constateren dat zij een wezenlijk element in de Nederlandse politiek vertegenwoordigt. Een partij die door ongeveer acht procent van de kiezers niet graag zou worden gemist. Het beeld van de CHU is gedurende vele jaren bepaald door wijlen dr. H. W. Tilanus. Hij WAS de Unie. Terwijl de Kamer in december 1958 naar een crisis toegroeide die het einde zou betekenen van de regeringsperiode-Drees, sprak de heer Tilanus de historische woorden „Moet dat nu zo?" Deze en andere uitlatingen van de Unie-leider vormden het beeld van de CHU als evenwichtige, niet agressieve, naar synthese strevende, protestantse volkspartij. van de verdeeld stemmende CHU tot de uitzonderingen ging behoren. Sinds 1963 toonden de verkiezingen voor de CHU een opgaande lijn, die de Unie-aanhang hoopvol deed uitzien naar de Kamerverkiezingen van 1967. De uitslag werd een bittere teleurstelling. In plaats van de verwachte winst van een en misschien twee zetels, werd een zetel verloren. Deze verkiezingen hebben in CH-kring indruk gemaakt. Men werd zich pijnlijk bewust dat men de organisatie van de CHU jarenlang schromelijk verwaarloosd had. Kort na de verkiezingen werd een commissie van drie „wijze mannen" mr. Y. Scholten, J. Kaland en Jac. Huijsen ingesteld om na te gaan „wat de CHU gelet op de verkiezingsuitslag en de reacties daarop thans te doen staat". Maar ook de politieke oriëntatie veranderde. Onmiddellijk na de verkiezingen bleek dit reeds uit een aantal artikelen in het c.h.-weekblad De Nederlander. Onder andere de oud-Unie-secre- taris mr. J. W. van Gelder en de heer J. T. Mellema (die mr. Beernink als fractieleider opvolgde na diens benoeming tot minister van binnenlandse zaken) pleitten voor meer openheid naar ARP en KVP. „We moeten ons afvragen of in de CHU en ook in de andere grote christelijke partijen zich niet zodanige veranderingen hebben voltrokken dat het klimaat in die partijen niet meer zodanige verschillen vertoont met de CHU dat nauwer contact Jong* Moderne aanpak Omstreeks 1963 zette een verandering in. De heer Tilanus werd als fractieleider opgevolgd door mr. H. K. J. Beernink, en voorts werd de fractie aangevuld met jonge leden, zoals de heren Bos, Schuring en drs. Tilanus jr., die door hun deskundig heid een aanzienlijke versterking van de CH-fractie bleken. De leiding van mr. Beernink bracht een moderne strakke aanpak, die er al spoedig toe leidde dat het traditionele beeld in het belang van heel ons volk geboden is," schreef mr. Van Gelder. De koers van de CHU richt zich momenteel op het zoeken naar samenwerking en overleg met de KVP en de ARP. In het .voorjaar van 1966 kreeg de Unie een nieuw bestuur. Drs. A. D. W. Tilanus werd voorzitter en mr. W. Scholten secretaris. De nieuwe politieke koers bleek duidelijk op het congres van de CHU in maart jl. te Apeldoorn. De heer Tilanus legde er de nadruk op dat ARP, CHU en KVP gezamenlijk naar een nieuwe inhoud van christelijke politiek moeten zoeken. Voorts beklem toonde hij de noodzaak dat de CHU zich tot een moderne partij zal moeten reorganiseren. „We mogen geen eiland worden in een dynamische, progressieve samenleving", aldus de Unie- voorzitter. Dit was een volledig nieuw geluid. Op het congres dat in 1966 in Vlissingen werd gehouden had mr. Beernink nog een groot aantal klimaatsverschillen tussen AR en CHU opgesomd. In zijn afscheidsrede als voorzitter erkende de heer Beernink dat hij het „fusiebootje" van de AR altijd had afgehouden omdat hij meende dat de tijd er niet rijp voor was en de Unie bovendien te veel een eigen karakter had in de Nederlandse politiek. eren De CHU wordt bovendien gestuwd door een actieve jongeren organisatie de CHJO die de Unie kritisch en opbouwend begeleidt. De voorzitter van de CHJO, de 27-jarige Delftsa onderwijzer Jac. Huijsen, maakte deel uit van het „wijze driemanschap" onder leiding van oud-minister Scholten. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de CHJO werd een brochure het zogenaamde rode boekje uitgegeven, dat was gewijd aan-de toekomst van de CHU. Hierin wordt gesteld dat men moet streven naar vorming van één confessionele'partij die zowel protestantse als rooms-katho- lieke kiezers omvat. De houding ten opzichte van de christen-radicalen was tot nu toe afwachtend, kritisch. Fractieleider Mellema waarschuwde op de zomerconferentie in Woudschoten de Americain-groep dat zij door de christelijke politiek eenzijdig in radicale richting te trekken wel eens een tijdbom onder de confessionele partijvorming kon leggen. De activiteiten van de groep-Bogaers in de KVP acht de Unie primair een zaak van deze partij. Drs. Tilanus hoopte dat de christen-radicalen mr. Cals en mr. Jurgens, die ook aan het .overleg van „de achttien" deelnemen, dit gesprek serieus zullen blijven nemen. De belangrijkste gebeurtenis voor de CHU was de verschij ning van het rapport van de commissie-Y. Scholten, in juli van een centrale ledenadministratie betere voorlichting en propaganda een nieuwe wijze van kandidaatsstelling voor de Tweede een volledige omvorming van de Unieraad, het politiek adviescollege der Unie. Het bestuur van de CHU zal zijn standpunt over dit rapport deze maand bekendmaken. In december krijgt de Algemene Vergadering gelegenheid haar visie op de reorganisatievoor stellen kenbaar te maken. Verwacht wordt dat het bestuur de voorstellen van de commissie voor een groot deel zal overne men. In deze richting wijst, volgens insiders, het aftreden van secretaris mr. W. Scholten en zijn vervanging door dr. H. A. Schuring. Mr. Schol ten stond bekend als uiterst voorzichtig met het invoeren van vernieuwingen in de partij-organisatie. Beginselprogram Een heet hangijzer in de CHU is al ruim vijf jaar de herziening van het beginselprogram. Het bestaande program dateert van 1951. De overige grote partijen hebben sindsdien hun beginselen alweer herzien. In het „rode boekje" van de CHJO wordt het CH-beginselprogram „afgestemd op de golf lengte van de negentiende eeuw" genoemd. Het Uniebestuur hoopt tegen het eind van dit jaar het nieuwe program van beginselen in concept gereed te hebben. Volgend jaar zullen wc meer weten over het „nieuwe gezicht" van de CHU. Naar alle waarschijnlijkheid zullen we dan kunnen constateren dat de in 1968 60-jarige CHU bezig is naar de volwassenheid van haar tweede jeugd toe te groeien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9