$ÊÊÊk 31/2% op een rente-girorekening De Gaulle teleurgesteld naar Parijs terug GESPREKKEN OVER CORRUPTIE Een duistere figuur en een vreemd telefoontje iPolen nog vijandig jegens Duitsland Maak uw salaris rentegevend! bij de Algemene Bank Nederland Olympia DINSDAG 12 SEPTEMBER 1967 Indonesische spelletjes in Nederland Frankrijks president Charles de Gaulle is hartelijk ontvangen in de oude Poolse havenstad Dantzig. De Poolse premier Cyrankewicz (recht in de camera kijkend) sprak hem toe met enkele waarderende woorden, die een tolk vertaalde. WARSCHAU President De Gaulle is vandaag als een teleur gesteld man uit Polen naar Parjjs teruggekeerd. Tijdens zjjn zes daagse bezoek aan dit communis tische land is hjj er niet in ge slaagd verandering te brengen in de vijandige houding van Polen jegens West-Duitsland. Ook voor een onafhankelijke koers ten op zichte van de Sowjetunie voelt partijleider Gomoelka niets. Gisteravond deed De Gaulle in een televisietoespraak nog een laatste po- ging het regiem tot andere gedachten te brengen. „Polen en Frankrijk zijn nu nauwer dan ooit aan elkaar ver bonden. Dit geldt niet alleen voor de econo mie, de cultuur en de wetenschap, maar ook voor de politiek. Wij zijn nooit met. elkaar in oorlog geweest en we moeten nu samen voor de vrede ijveren. Deze vrede zal slechts door ont spanning, begrip en samenwerking „van alle volkeren van ons oontinent" kunnen worden verzekerd, „welke wonden hun conflioten en de door hun regeerders opgerichte barrières ook achtergelaten hebben", aldus De Gaul le. Verworpen Eerder op de dag had Gomoelka de ideeën van de Franse president over een onafhankelijk Polen in een ver enigd Europa in het openbaar ver worpen. Gomoelka zei dat het ver bond tussen Polen en de Sowjetunie „onverbrekelijk" is. Hij eiste de kenning van het bestaan van twee Duitslanden, hetgeen De Gaulle altijd afgewezen heeft. Overigens sloeg Go moelka de deur niet dicht voor toe komstige politieke samenwerking met Frankrijk. Dat De Gaulle duidelijk teleurge steld is over het bezoek leiden waar nemers af uit het feit, dat de president de in de tekst van zijn tv-toespraa.k opgenomen woorden „Nu dank ik Godniet heeft uitgesproken. Intussen heeft de Westduitse rege ring gematigd gereageerd op de uit latingen van De Gaulle in Polen. Re geringswoordvoerder Ahlers zei dat het kabinet het volledig oneens is met de Franse president wat betreft het „Poolse karakter" van het gebied ten westen van de Oder-Neisse-grens. Uit de geschiedenis blijkt, dat dit gebied „Duits gebied is, waarvan de Duitse bewoners op onrechtmatige wij- re verdreven zijn". Wij willen geen krachtige termen [ebruiken omdat wij weten dat De ïaulle afgezien van de grenskwes tie in Polen als goede pleiter voor de Duitse Oostpolitiek optreedt. Ook zou de Franse president volgens Ahlers getracht hebben het Poolse wantrouwen tegen de „nieuwe koers" in Bonn ten opzichte van Oost-Europa weg te nemen en in Polen de verant woordelijkheid van de vier grote mo gendheden voor de oplossing van het Duitse vraagstuk hebben bevestigd. Volgens protest VS-schepen schonden grens van Algerije ALGIERS Algerije heeft bij de Amerikaanse regering krachtig gepro testeerd tegen een „schending van de Algerijnse territoriale wateren door Amerikaanse oorlogsschepen," zo is door het Algerijnse persbureau APS meegedeeld. Volgens APS waren enige Ameri kaanse oorlogsschepen, waaronder on derzeeërs, op 7 september de Alge rijnse kust bij Cherchell tot op 7 mijl genaderd. (Vervolg van pagina 1) (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) DEN HAAG De affaire Ma- lik, Widjatmiko en Loebis tegen „de Spiegel" is uitgemond in een stukje Indonesische binnenland se politiek, die op Nederlandse bodem wordt bedreven. Met het aanspannen van een proces tegen het Nederlandse weekblad De Spiegel bereikt de affaire een hoogtepunt. Eind juli begon de zaak. die in augustus een James Bond-achtig ka rakter kreeg. Op de luchthaven Schiphol kwam toen de Indonesische advocaat mr. Ta- rif aan, die regelrecht van Djakarta naar Nederland was gevlogen. Hij zocht verbinding met zijn Amsterdam se confrère mr. A. C. van Empel, die door hem gemachtigd werd gerechte lijke stappen te ondernemen tegen „de Spiegel" en tegen de New Yorkse medewerker van het weekblad, de heer Willem L. Oltmans. Oltmans schrijft Wat was er gebeurd? De omstreden Oltmans, die in vroeger dagen nogal sympathiek stond tegenover het Soe- karno-regime, had in „de Spiegel" van 27 mei een artikel gepubliceerd, waar in een rijsttransactie in de Verenigde Staten aan de kaak werd gesteld. Letterlijk schreef hij: „Op gezag van Adam Malik zou de heer Widjatmiko (een Indonesische zakenman red.) in de V.S. rond 40.000 ton rijst aankopen. Men scha kelde een weinig bekende scheepvaart lijn, de „Flare Line", in om de rijst te vervoeren. Op 11 juli 1966 werd de zending per s.s. „Travaylor" naar In donesië verscheept. Normaal bedragen de verzendkosten „conference rate" 25 per ton, en „charter rate" tussen de 21 en 23 dollar." „Widjatmiko en Onishi (een Ame rikaanse zakenman van Japanse ori gine met kantoren in New York en in Zwitserland red.) verscheepten de rijst voor 40,75 per ton naar Indo nesië! Met de totale aankoop zou een bedrag van 8 miljoen dollar (bijna dertig miljoen gulden) zijn gemoeid geweest. Met welke bedragen hebben de heren Malik, Widjatmiko en Onishi (alsmede een Amerikaan) hun zakken gespekt? De „winst" zou volgens wel ingelichte kringen in Wall Street min stens twee miljoen gulden hebben be dragen". Volmacht Na de aankomst van mr. Tasrif in Nederland lekte slechts naar buiten uit dat diens opdrachtgever Widjat miko was. Tijdens het eerste gesprek bleek echter dat ook de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, en de bekende Djakartaanse journalist Mochtar Loebis (wegens het zijdelings gebruiken van zijn naam in een andere vermeende corruptie-af faire) achter de affaire stonden. Van alle drie heren had de Indonesische advocaat een volmacht op zak om te procederen. Mr. Van Empel, die in Nederland de kat de bel moest aanbinden, was overigens geen onbekende voor mr. Tasrif. Tijdens het geruchtmakende proces tegen Jungschlager en Schmidt vertrok de Amsterdamse advocaat in opdracht van de regering naar Indo nesië om de verdediging van beide Nederlanders op zich te nemen. Dit mislukte wegens allerlei moeilijkhe den, die hem door Djakarta in de weg werden gelegd. Mr. Tasrif, een volbloed republikein, was toen een van de leiders van de anti-Nederlandse demonstraities op het Merdekaplein. Daar werd o.m. een pop verbrand, welke de confrère voor moest stellen, die hij jaren later de belangen van zijn cliënten toever trouwde. Conflict (een girorekening met 31/2% rente) Inlichtingen en folders bij alle kantoren. Mislukt gesprek Èn de Amsterdamse èn de Djakar taanse advocaat kwamen begin augus tus bij de hoofdredactie van „de Spie gel" in Wageningen op bezoek. Hoe wel als grond van het aan te spannen proces „belediging en/of onrechtma tige daad" was genoemd, wilde mer in een gezamenlijk gesprek trachten de zaak „buiten rechten tot een be vredigende regeling te brengen". Men kwam tot niets. De eisende partij verlangde een rectificatie op grond van stukken, die konden worden overgelegd. Ook als de publicatie werd inge slikt, behield zij zich het recht voor een civiele procedure aanhangig te maken. Als schadeloosstelling had zij aan een bedrag van 230.000 gulden gedacht één gulden voor elke abonnee van het weekblad. Fotokopie Niet lang daarna kwamen drie stukken op tafel. Uit het eerste moest blijken dat niet (alleen) Malik de opdrachtgever van Widjatmiko was, maar het gehele kabinetspre sidium (generaal Soeharto en de sultan van Djokjakarta incluis dus). In het tweede stond dat de rijst transactie in New York 50.000 in plaats van 40.000 ton betrof. In het derde werd naar voren gebracht dat •de verzendkosten 25 en niet 40,75 per ton hadden bedragen. Wat de fotokopie, die van het laatste document werd overgelegd, authentiek of ging 't om een handige fotomontage? Hoofdredacteur A. Teunis, die contrabewijzen wilde aandragen, kwam tot de conclusie dat er een ander stuk bestond, dat de beweringen in zijn blad zou kun nen staven, of althans een direkt betrokkene, die ten gunste van de publicatie zou kunnen getuigen. Vreemde stem Tijdens het onderzoek botste hij tegen enkele vreemde feiten op. Hy werd opgebeld door een Indonesiër of in ieder geval een persoon, die met een Indonesisch accent Neder lands sprak, en die noch z'n naam, noch z'n functie wilde zeggen. Van deze man kreeg hij slechts het ge heimzinnige bericht doorgespeeld dat hij uit z'n doppen moest kijken, omdat 't bezwarende document over de prijzen, waarmee mr. Tasrif had geschermd, een vervalsing was. Niet lang daarna dook een andere duistere figuur op een Indonesiër, die in een dure suite van een bekend hotel in een grote plaats woont (naam en adre3 zijn ons bekend). De heer Teunis werd verzocht eens langs te komen om over Malik te praten. Beider belangen, zo werd eraan toe gevoegd, liepen parallel. Dit laatste bleek te kloppen. Ook deze man zat wegens een corruptie- affaire achter de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken aan. Be ter is trouwens te stellen dat de dure afgezant namens een paar uitgeran geerde generaals sprak, die recht me nen te hebben op een deel van een kapitale som ($150.000), die een groot Nederlands concern aan Malik zou hebben uitbetaald. Ook Praag? H(j had trouwens nog een paar ap peltjes te schillen met de in op spraak gebracht Indonesische be windsman. Hij vertelde tenminste daarbij jonglerend met documenten, die uit een klein, leren koffertje te voorschijn kwamen dat Maliks naam genoemd werd in verband met een financieel schandaal in Praag, dat betrekking had op mil joenenorders voor kunstmest en ka toenen stofjes. Waar het gesprek met de hoofd redacteur van „de Spiegel" op neer kwam, was dat als deze bezwarend materiaal tegen de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken wilde aanvoeren, dit dan mede door hem aangedragen kon worden. Nóg een Indonesiër kondigde zich ongenood aan. Nu een 'hoge leger officier (naam bekend), -die van Engeland naar Nederland was gevlo gen, en beweerde op eigen initia tief te handelen. Zijn verhaal kwam hierop neer dat hij er b(j de hoofd redactie van „de Spiegel" op aan drong met voor het Soëharto-regime nesië zou met een man als Malik een beetje in de maag zitten. En dat in een tijd, waarin hij de handen vol had met het laveren tussen Soe- karno-isten en Soeharto-isten. Tasrif terug Terug naar Tasrif, die na meer dan een maand van rondhangen in Nederland en in Oostenrijk („Ik -heb Wenen nog nooit gezien") plot seling en met grote haast naar In donesië is vertrokken. Beweerd wordt dat hy door generaal Soehar to is teruggehaald deze zou van de voorgenomen aktie tegen „de Spie gel" aanvankelijk niets hebben ge weten omdat hy zo ontactisch is geweest ter ontlasting van Malik een document op tafel te leggen, dat het voltallige kabinetspresidium be lastte. De Indonesische ambassade in Den Haag blijkt overigens goed op de hoogte te zijn met de verschillende facetten van deze affaire, die de in triges binnen de „Nieuwe Orde" op overduidelijke wijze aan de kaak stel len. Ambassadeur Soedjarwo, die onlangs een vluchtig bezoek aan z'n land bracht mede In verband met deze zaak? meldde vlak voor z'n vertrek per telegram dat er vol machten van Malik c.s. voorhanden lagen om tegen „de Spiegel" te pro cederen. Nigeriaanse regeringstroepen hebben volgens hun zeggen door bombardementen het vliegveld van Enoegoe, de hoofdplaats van het af gescheiden Biafra, onbruikbaar ge maakt. Negatief DIJ alle zorgen van India is nu ook nog de vrees voor ernstige moeilijkheden met communistisch China gekomen. Vijf jaar geleden leidden grensinci denten tot een Chinese opmars op Indiaas grondgebied. Een wapen stilstand maakte daar een eind aan. De conflictstof is echter gebleven, omdat beide landen het niet eens kunnen worden over de grens. Intussen ging China voort met het bouwen van versterkingen in de omstreden grensgebieden, India dwingend een grote strijdmacht op de been te houden. De gevechten van de laatste dagen hebben niet langer het karakter een grensincident. Een conflict van l^nge duur lijkt niet uitgesloten. Gevaar dat delen van India onder de voet gelopen zullen worden be staat wellicht niet. Niettemin heeft het land reden tot grote bezorgd heid. India werd reeds geplaagd door honger en wateroverlast. Door communisten geïnspireerde stakin gen ontwrichten de toch al zwakke economie. Het ware te wensen, dat de drei ging uit het noorden een eind maakt aan de onderlinge verdeeld heid die de pcsitie van India zo ern stig heeft verzwakt. IJET zou te ver gaan, nu al te schrijven, dat het bezoek van generaal De Gaulle aan Polen op een mislukking is uitgelopen. Aangenomen mag worden, dat de banden tussen Parijs en Warschau belangrijk versterkt zullen worden, ongeacht het verloop van de politie ke besprekingen. De Gaulle heeft de Polen aangera den, het voorbeeld te volgen van Frankrijk, dat zich los maakte uit de Navo en naar verzoening met de Duitsers streefde. Dat de Poolse reactie negatief zou zijn, lag voor de hand. Men kan zich in Warschau niet veroorloven de door de generaal gewezen weg te slaan. Zolang de Westduitse regering wei gert de huidige grenzen van Polen te erkennen, blijft dit land aange wezen op nauwe samenwerking met de Russen. Wil er sprake zijn van toenadering tussen de landen van Oost- West-Europa, dan moet eerst de Duitse kwestie definitief worden opgelost. De bondgenoten van Bonn dienen duidelijk te maken, dat de tijd is aangebroken om tot een regeling van de onopgeloste problemen te komen. Pas dan bestaat de mogelijkheid, dat Je Westduitsers de stap doen, die zij om redenen van binnenland se politieke aard niet durven wa gen. Als Hagenaar knipper je toch wel even met de ogen als je de humor der Amsterdammers ziet opborrelen. Nooit is er iemand op het idee geko men een naam te bedenken voor de heerlijke boemelaar, die de open tram, alleen in de zomermaanden van stal gehaald, is. Een tram is en blijft in Den Haag een tram; een bus en bus. Bijnamen worden niet gegeven Hadden ze in Bergen hun Bello en in Leeds een zwaaiende dubbeldekker, die Hull-trawler werd genoemd, in Den Haag bleef hij bij het kale cij fer. Wat zou er uit de bus komen, wan neer we namen moesten geven? Er is eens een zwakke poging ge weest een schouwburgbus te laten lo pen van Statenkwartier naar Tour- nooiveld. Maar geen Hagenaar, die ooit aan een geinlijn heeft gedacht. In Amsterdam heeft men de burge rij een naam gevraagd voor de con- ducteurloze tram, die daar gaat rij den. Eén op de vijftig burgers, van nul jaar tot maximum leeftijd, heeft er op gereageerd. Wat zal de driekoppige jury daar vrolijke uren mee beleefd hebben. Van mij had het „Zelfreizend bak blik" en „Jan zonder jatten" het ge wonnen. Vrijtuig is ook prijzenswaar dig, hoewel geen statige naam. S'op- in niet origineel genoeg, we hebben hier in Den Haag al een Step-inn als cafénaam, de extra n is de grote vondst. Namen Dat de naam „Weduwe" een eervol le vermelding kreeg is voor mij on verklaarbare wrange humor; maar dat komt waarschijnlijk omdat ik niet Amsterdams kan denken. Daar zit de hele knoop, de gedach tesprong is bij de residentielieden an ders dan bij de hoofdstedelingen. De hoofdprijs (heel toepasselijk een gratis tramabonnement) ging naar de Dievenwagen. Dat voor mij ook on gein. Om er nooit in te stappen. De eerste echte dievenwagen heb ik als klein kind gezien op een ochtendwan deling langs de singels van Breda. Daar koepelt hoog en streng de ge vangenis, ook zoiets waar je voor hui vert. En daar kwam die traliewagen aan, mannen in uniform, die enorm stoer en streng leken. „Wat is dat?" „Die dievenwagen...." Deuren die opendraaiden, de wagen die er doorschoof, deuren dicht.... „Zit daar nou een echte boef in?" Nee, dievenwagen vind ik een nare naam. Maar dat neemt niet weg, dat ik hier in Den Haag wel eens een tram- en bushtnaming zou willen beleven. Bijvoorbeeld als er ooit weer eens een verbinding komt met de Jan van Naussaustraat, waar de rechtbank ge vestigd is. Zelfs daar zou de naam Dievenwa gen niet voor nodig zijn, een Wetsweg of Togacar zouden meer naar de Haagse geest zijn. Tussen haakjes, heeft de Rotterdamse Metro al een bijnaam? Een nieuwe auto met een oude naam: de Opel Olympia. Op de autosalon van Frankfort zullen de nieuwste aanwinsten van Opel worden getoond. De Olympia moet het gat opvul len tussen de Kadett en de goed koopste Rekord. Het model is van het „fast-back" type en is uitgerust met een 1100 cc motor, waarmee een topsnelheid bereik baar is van 140 kilometer per uur. Desgewenst ook leverbaar als tweedeurs (links), vierdeurs (achter) en als coupé (rechts), eventueel met 1.7 liter of 1.9 liter motor. Met de laatste is een top van 162 km mogelijk. De Olympia heeft, evenals alle nieuwe modellen van Opel, een gewijzigde achteras, waarbij de bladveren zijn vervangen door schroefveren, en een veiligheids- stuur. Dc nieuwe Kadett^modellcn hebben ook een aflopende dak lijn gekregen, terwijl de moto ren vari de zwaardere Opel-mo- dellen nog wat zijn opgevoerd. Op de voorgrond een Opel Olympia uit 1935. Want Doublemlnt kauwen bevor dert de 8plj8vertering. 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemlnt reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. De autoriteiten van Hongkong hebben de laatste dagen ruim één miljoen stuks vuurwerk in beslag genomen om te voorkomen, dat het kruit voor gewelddaden wordt ge bruikt. Zwart en blank (11) De sancties op Zuid-Afrika zijn in strijd met het handvest van de Vere nigde Naties, omdat het hier gaat om zuiver binnenlandse aangelegenheden, die generlei verband houden met on derdrukking van de gekleurde bevol king, doch integendeel de verbetering beogen van de positie van alle volksgroepen. Daarom zou het onbestaanbaar moe ten zijn dat westerse mogendheden, de familie Nederland incluis, steun verle nen aan die groepen, die e=s onder het mom der anti-apartheid niets an ders bedoelen dan een einde te maken aan de macht der blanken in Zuid-Af rika. Daarover hoort men weinig. Wel over allerlei futiliteiten, die verband houden met de zgn. kleine apartheid, die beschouwd moet worden als een overgangsfase naar eigen vrijheid en zelfstandigheid der gekleurde groepen. In dezelfde geest schrijvend als de heer Van Bueren heeft gedaan zou ik op mijn wijze kunnen aantonen, dat het in Nederland één grote bende is. Leiden H. J. Lamers sr. Zwart en blank (12) „Zuid-Afrika kan niet zonder zwar ts arbeidskrachten, maar ze mogen slechts het werk doen van ongeschool den" schreef de heer Van Bueren. De ze bewering is in zijn algemeenheid onjuist. Kent de heer Van B. het aantsd Ban toestudenten. die door de technical colleges in Kaapstad, Durban, Pieter Mantzburg. Port Elisabeth, Pretoria en Witwatersrand zyn afgeleverd? Weet hy dat aan de „witte" universi teiten van Natal, Kaapstad Witwaters- Afrika (Pretoria) 1552 Bantoe-stu- rand en aan de universiteti van Zuid door de universiteiten voor niet-blan- denten waren ingeschreven en dat ken sedert de eerste universiteit voor hen werd geopend, 3000 afgestudeer den werden afgeleverd? Is de heer Van B. ervan op de hoog te dat ln de Bantoe-thuislanden dezelf de beperkende bepalingen voor blan ken gelden als in de voor blanken gereserveerde gebieden voor Bantoes en andere gekleurden? Hoe komt hij eigenlijk aan de verge lijkende cijfers van ƒ700 en ƒ80 resp. voor een blank en een zwart kind? En heeft hij zich wel eens verdiept in de vraag hoe het komt dat in Nederland vrijwel geen goede huishoudelijke hulp op normale wijze te krijgen is? Is het misschien zo, dat de Zuidafri- kaanse huisvrouw haar „zwarte meid'» beter weet te waarderen dan d? Neder* landse haar blanke hulp ln de huishou* ding? Rotterdam A. y. d. Wild!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5