KRO VOL VERTROUWEN OP m i l ll) MINISTER de stad en dokter Moore Minister zet gesprek met omroep voort DINSDAG 12 SEPTEMBER 1967 Commentaar Niet groots FR waren gisteravond geen grootse uitzendingen op de televisie. Een van de boeiendste was Kenmerk, waarin over allerlei kerkelijke za ken werd gerapporteerd. Veel aan dacht werd besteed aan de gerefor meerde synode in Lunteren en haar besluiten, waarbij teleurstelling werd geuit over het ontbreken van een markante uitspraak over Vietnam. Interessant was wat een Heilsoffi cier vertelde over haar werk in Kon- go en het Amerikaans componeren van een Mis in beatstijl, heel serieus j en heel mooi. Niet onaardig was bij de AVRO het kweekschoolcabaret. Al liet de kwaliteit en puntigheid van sommige i liedjes te wensen: het was tenslotte amateurswerk, zij het van heel re delijk gehalte. De AVRO vertoonde ook een al weer enige jaren oude Franse repor tage over een reis van Brigitte Bar dot naar Amerika, waar zij een film première ging bijwonen. Een bijzonder slordig stuk film werk, maar voor de fans van B.B. iets om het hart aan op te halen, want de gevierde actrice werd niet moe in allerlei kleding en op vele plaatsen te poseren, te babbelen en te lachen. En dat met een gemak, alsof het allemaal echt was. Zendtijd verdeling tegen het zere been NRU heeft spijt van reportage (Van onze radio- en tv-redactic) HILVERSUM De NRU betreurt het, dat een korte reportage in haar radioprogramma „Iks, een sprong ii het duister" over de verzorging van di Duitse soldatenbegraafplaats in hei Limburgse IJsselstein, minder aange naam is uitgevallen. Er werd cynisch gesproken over wat Duitse en Nederlandse jongeren op initi atief van de Pax Christibeweging vooi dit kerkhof doen en er werd kennelijk getwijfeld aan de zuiverheid van de ideële bedoelingen die daaraan ten grondslag behoren te liggen. In Limburg heeft men deze reportage zeer kwalijk genomen: plaatselijke bla den reageerden er fel op en de organisa tie zelf zond een boze brief aan de NRU, waarin haar een anti-Duitse instelling wordt verweten. De NRU heeft gauw geantwoord, dat zij die niet bezit: heeft zij in hetzelfde programma een week later niet aller vriendelijkst over Berlijn 'aten spreken en ook in haar vakantieprogramma „Grenspost" allerlei positieve dingen van de Duitsers gezegd? Wel geeft zij toe, dat de gelaakte reportage harder is geworden dan was bedoeld en dat spijt de NRU. fni'uf-piiïxel Vul horizontaal in: 1. op welke tijd. 2. schoeisel. 3. schrikbewind, 4. witte mier, 5. bu reau, 6. draad van een radiotoestel, 7. oproer. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes de naam van een plaats in Z.H. Oplossing vorige puzzel. Horizontaal. 1. Rasteel - tg. 2. Opeen - Eire. 3. Sim - Nornen. 4. ss - nu - roede. 5. Uniek - pree. 6. Meent - sg - sn. 7. Nota - Ate - ei. 8. Adi - ha - enig. 8. Regel - Ls - ne. Verticaal. 1. Rossum - nar. 2. Apis - ne - ode. 3. Sem - nietig. 4. Tenue - Nahe. 5. En - ork - taal. 6. Eer - opstel. 7. Li - nergens. 8. Trede - sein 9. Gene - (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het is bij de KRO al niet anders dan bij de overige omroepen: men toont zich in de jaarlijkse persconfe rentie voor het winterpro- gramma eerst tevreden met eigen werk en conditie, prijst vervolgens het overgangsbestel en breekt dan los in de wel bekende serie klachten jegens diverse overheidsmaatregelen en -nalatgiheden, voor zover het bijv. de uitblijvende herziening van de kijk- en luistergelden, de algemene armoede van de om roep en vooral de zendtijdinde ling betreft. Bij de KRO viel echter in de rede van voorzitter mr. H. W. van Doorn een groot vertrouwen in het toe komstige beleid van minister Klompé te beluisteren. Deze omroep is over tuigd van de kundigheid van de mi nister en mr. Van Doom zei: „Geloof mij, ik ken haar. Zij is tegen een nationale omroep en vóór fair play. Daarom ben ik er zeker van, dat zij zich nog eens zal beraden op de huidi ge voorstelling van zaken lretreffende de „algemeenheid" in de NRU- en NTS-programma's en de zendtijdinde ling, waarbij de A-omroepen het gro te offer moeten brengen en de toela ting van de zgn. mini-omroepen in ongezonde mate verbrokkeling in de hand werkt. De minister zal deze be sluiten hopelijk beschouwen als een overgangsfase in een overgangsbe stel." De zendtijdindeling blijft overal het zere been. De een benadert dat euvel op deze, de ander op gene wijze. De KRO-voorzitter vatte het mede aan door verwijten te maken over het feit. dat de Ned. Onderwijs Televisie (NOT) en Teleac het momopolte van educatieve uitzendingen via de tv dreigen te krijgen. Hij zou ook hier voor liever de omroepen en de geza menlijkheid willen laten optreden, ook met dien verstande, dat alle on- derwijsuitzendingen in de zendtijd van NRU en NTS worden opgeno- roan: deze organisaties zouden dan minder tijd kunnen spenderen aan programma's, die de omroepen zelf ook best kunnen maken en de moge lijkheid dat er twee nieuwe omroe pen zonder leden maar met verreweg het grootste part zendtijd zullen ontstaan, wordt daarmee verkleind. NOT en Teleac mogen van de KRO best blijven bestaan, wanneer hun programma's maar ontstaan in meer overleg met de omroepen, die op hun beurt ook in zekere mate „onderwij zend" willen kunnen optreden, en als hun uitzendingen in dc totale presen tatie van de gezamenlijkheid worden Meer radio Juist nu de NORV berustend heeft afgezien van haar jarenlange strijd voor langere radiozendtijd, neemt de KRO deze op zijn verlanglijstje: er zou ten minste één zender moeten zijn die tot 's nachts 1 uur doorgaat en het begin zou naar 6 uur 's mor gens moeten worden verlegd. De televisie zou gedurende het weekend 's avonds later moeten eindi gen, dan kan er betere programma- planning worden toegepast en zouden de omroepen de jongeren beter aan hun trek kunnen laten komen. Niettegenstaande alle klachten gaat do KRO ..opgewekt het seizoen in", volop vertrouwende, dat minister Klompé wel „verstandige correcties" zal aanbrengen op de gelaakte beslui- A1 is het ledental in de laatste ja ren van 600.000 teruggegaan tot 562.000, in het afgelopen jaar bleef dit cijfer stabiel: de KRO verloor aan TROS noch AVRO-RTN, behield in elk geval zijn leden-peil. De omroep voelt zich thuis „in de stroomversnelling der verschijnselen", aldus mr. Van Doorn en is ook niet bang voor de politieke ontwikkeling binnen de KVP: „Wij hebben nooit adhter een politieke partij gestaan en dus maakt het voor ons niets uit of de KVP bestaat, uit elkaar valt of verdwijnt, onze koers blijft dezelfde". Het feit, dat Brandpunt en Echo, de actualiteitenrubrieken van tv en radio, stelling hebben genomen voor de „radicalen", heeft de KRO niet meer dan 5 bedankjes opgeleverd. Actueel Ook al gelijk met de andere omroe pen zal de KRO in het komende sei zoen de nadruk laten vallen op meer informatie op beide media, vooral wat de radio betreft. De Echo-actuali teiten, tot nu toe 3 tot 5 maal per week l te horen, krijgen nu ook een ochtend- aflevering (na het nieuws van 7.30 j uur) plus korte verschijningen op Hil- j versum III, waardoor het totale aan- tal uitzendingen op 13 wordt ge- bracht. Hiervoor wordt de reportage- j dienst uitgebreid. Het programma Contekst, waarin „over de dingen wordt doorgepraat" komt nu weke lijks op de late dinsdagavond. Dc KRO gaat ook beginnen met een satirisch radioprogramma, voorlo pig eenmaal per vier weiken op zater dagavond om 10 uur. Hiervoor zijn vooraanstaande r.k. publicisten aange trokken, want men wil wel „in eigen sfeer" blijven. Men wil deze satire in cabaretvorm (de andere weken wordt het halve uur gevuld met opnamen van Nederlands cabaret) zien als een proefneming voor de mogelijkheid, sa tire op televisie te brengen. Dat ge beurt in elk geval dit seizoen niet Brandpunt wordt eveneens uitge breid en wel tot vier uitzendingen per maand, waarvan één op Ned. 2. Dat wordt een verzameling reporta ges, waardoor Brandpunt „een regio nale tak" krijgt. door Agatha Young Kleuren Wij hebben al eerder aangetoond, dat het accent bij de kleurenprogram- ma's zuiver op amusement zal vallen. Zo ook bij de KRO: Bonanza en De Flintstones komen in bont beeld door, en verder twee nieuwe series „Daktari" (Amerikaans, opnamen uit een dierenpark) en „De wereld van Fernandel", zich afspelend in Parijs. Voorts worden de gedanste hitpa rade „Waauw" voor tieners en „Nar- retje Notedop" voor kinderen in kleu ren uitgezonden. Het tv-amusement in eigen produk- tie blijft zwak bij de KRO: een leem te die al jaren geldt. Op het ogenblik zijn „Mik" en „Het gulden schot" de voornaamste specimen van eigen kun nen. Wel haalt de KRO (o.m. met de Duitse operettes en de Hitchcock- films) goed amusement uit het buiten- Mr. Van Doorn deelde echter mede, dat er voor het volgende seizoen stu die wordt gemaakt van betere eigen ontspanningsprogramma's en sterkere presentatie. „Niet, dat ik de program- ma's van n>u wil afvallen, maar ik ir. H. W. van Doorn: geef toe, dat het allemaal samen niet naar tevreden I ons beste tv-werk is". De voornaamste solisten van het beroemde Moskouse Bolshoi Theater, primaballerina Maja Plisetskaja en eerste danser Nicholas Fadeïjetsjew, treden vanavond om 7 uur (Nederland I) op voor de NCRV-televisie. in een door de Franse omroep gemaakte opname. U ziet het paar in drie dansen: Melodieop muziek van Gluck, de vermaarde „Stervende zwaan" van Saint-Saëns en „De zwarte zwaan' uit Tsjaikowski's ,JIet zwanenmeer". In ,JDe stervende zwaan" streeft Maja de klassieke interpretatie van haar grote voorgangster Anna Pawlona nabij. Deze creatie is voorgoed een der hoogtepunten van het Russische ballet gebleven. U ziet het paar hier in de pas-de-deux „Melodie". Kosmos 175 MOSKOU De Russen hebben gisteren hun 175ste Kosmos-kunst- maan gelanceerd. De grootste hoogte van de baan is 386 km, de kleinste 210 km. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Minister Klom pé heeft, samen met enkele van haar ambtenaren, gistermiddag gedurende drie uren gesproken met de vrijwel voltallige dage lijkse besturen van NTS en NRU. In die tijd is men nog niet aan een einde gekomen: het overleg wordt maandag 25 september voortgezet. Van omroepzijde is men hoogst in genomen me tde gang van zaken. De minister heeft zich niet gehaast, maar rustig de tijd genomen zich over de diverse knelpunten te laten inlichten. Men kreeg de indruk, dat zij zich uitstekend had georiënteerd in de kwesties en op deze wijze kon een „inderdaad verhelderend gesprek" worden gevoerd. Dat was het. wat Hilversum van Den Haag verlangde. Nog niet alle punten zijn aan de orde gesteld. Ter tafel werden gebracht de be zwaren tegen de zendtijdverdeling voor beide media. Hierbij werd o.m. aangevoerd dat een C-omroep wel terecht 2% uur t.v.-tijd per week wordt toegekend maar de in de wet genoemde ver houding van C B A als 1:2:3: kan dan (bij 40 procent van de totale zendtijd voor de NTS) on mogelijk voor de A-omroepen wor den gehandhaafd. Immers krijgen zij slechts 6 a 7 uren per week toegewezen en dat zou eigenlijk 12% uur moeten zijn. Aangedrongen werd daarom op meer zendtijd niet alleen voor de televisie maar ook voor radio. Wereldomroep Een ander belangrijk punt was de financiering van de wereldom roep die nu uit de staatskas wordt geregeld maar die bij verhoging van luistergelden weer op de luis- terpot zou moeten drukken zodat de binnenlandse omroep daarvan geen profijt zou hebben. Over de gewenste verhoging van luister- en kijkgelden en de inning via één kanaal zoals in diverse andere landen ook geschied (wie tv heeft betaalt voor radio en tv, wie geen televisieontvanger bezit, alleen voor radio) is niet met de minister gesproken. Men verwacht dat deze dingen in de troonrede zullen worden aangekondigd en daarop kan men niet vooruit lopen. Tot de onderwerpen, die in het tweede gesprek met de minister zullen dienen behoren de positie van de Teleac en NOT (de NOT heeft een eigen zendmachtiging aan gevraagd) en de zaak van de Aka- demische Radio Omroep (ACRO). VARA biedt nieuwe actualiteitenshow VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NCRV 7.00 uur Russisch ballet. 7.20 uur aflevering „Van nul uur één". 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur Iers toneelspel „De maan in de gele rivier" Nederland 2 NTS 8.05 uur Ricorda. amu^ment van de BRT 8.50 uur BRT-documenTaire over homofilie, weten schappelijk benaderd. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 7.00 uur Willem Duys' Muziekmozaïek. 8.05 uur liedjesprogramma. 8.35 uur amusement. .0.00 uur Wereldomroep over de Jeroen Bosch-ten toonstelling. 10.55 uur moderne Engelse muziek. Hilversum II KRO 8.00 uur Omroeporkest concerteert. 9.00 uur Wim van Rooy leest een verhaal van Poe. 9.20 uur Anette de la Bije, soliste bij het Promenade orkest, in opera- en operettefragmenten. 10.45 uur Pools hoorspel „De politie". (Vai radio- en tv-redactie) HILVERSUM i=i „Voor vrij? Los!" is de titel van een grote nieuwe radi o-actualiteitenshow. die Henk van Stipriaan en Joop de Roo voor de VARA-maandagochtend op Hil versum I gaan maken en die op 2 oktober a.s. de première beleeft. De uitzending duurt van 8.10 tot 11 uur en zal wekelijks in de ether zijn. Er wordt voor deze show samenge werkt met de reportage-afdeling en met de staf van buitenlandse cor respondenten. Er wordt echter ook veel muziek ten gehore gebracht, want men kan niet bijna 3 uren met gesproken woord vullen. Er zal ook een verzoekplatenprogramma worden ingevoegd. Als de uitzending goed op gang is geraakt, zal men in het voorjaar van 1968 beginnen met het veriaten van de studio. Dan gaat „Voor vrij? Los!" wekelijks uit in een bepaalde gemeen te. bijv. in de buurt van een markt of een groot winkelcentrum, waar veel mensen bij elkaar zijn, zodat de mo gelijkheid een levendig live-program ma te maken gemakkelijk voorban- Luns en Udink naar VN DEN HAAG De Nederlandse delegatie naar dt tweeëntwintigste Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties, die op 19 september zal beginnen, zal onder leiding staan van minister Luns. Vice-voorzitter is dr. J. G. de Beus. permanent Nederlands vertegen woordiger bij de VN. Minister Udink maakt ook deel uit van de afvaardi ging en zal de debatten over de ontwikkelingsvraag stukken bijwonen. Voorts gaan naar New York vertegenwoordigers van Suriname en de Nederlandse Antillen, de leden van de Tweede Kamer mejuffrouw G. S. H. M. Kok (kath. v.). mr. C. A. Bos (c.h.), dr. K. van Dijk (lib.) en drs. Th. J. Hogendorp (soc.), alsmede prof. mr. P. H. Kooijmans, hoogleraar aan de VU in het internationaal recht. De vakbeweging zal zijn vertegenwoordigd door de heer W. F. van Tilburg, secretaris van het Verbond van vakverenigingen. 49 Onder de indruk van die heldere voorstelling, had hij geen znn om te praten, en hij dronk zijn koffie bijna zwijgend op, terwijl hij zo nu en dan naar haar keek om zichzelf gerust te stellen. Zij scheen geen last van de stilte te hebben. In feite gebeurde er iets met hen, terwijl zij zo rustig hun koffie opdronken. Zij schenen allebei rijp te worden voor een wederkerig gevoel, een gevoel van ongedwongen kame- tdschap, begrip voor elkaar en zelfs achting. Dit alles wa« sterk geworden, dat hij toen hij op zijn horloge keek en de koffiekopjes oppakte, zich ervan bewust werd, dat zij beiden over de eerste hinderpalen die een vriendschap belem mert, heen waren. Terwijl hij de kopjes omspoelde en ze afdroogde wachtte j een ogenblik. Hij was verrast en tevreden dat zo iets hem toch nog kon overkomen. Op het eerste gezicht zou hij zeggen dat zij zijn type niet was. Zij was emotioneel, veran derde vlug van stemming, terwijl zij allebei nogal vitaal schenen. Hij dacht nu aan hel zo tegengestelde type, Maryan- ne. aan wie de herinnering al verbleekt was. Toen hij terugkwam, haalde May een kam door haar korte zwarte krullen. Terwijl hij naast de bank stond en op haar neerkeek, zei hij: „Ik zal bij dokter Moore verslag uitbren gen. We moeten je nu zonder uitstel gaan behandelen," en hij keek ernstig naar haar, want hij achtte het noodzakelijk. Zij legde de kam neer en stak haar hand uit. „Hartelijk dank dat u bent gekomen." Toen hij de trap afliep, terwijl de zware tas tegen zijn been stootte, dacht hij dat zij heel goed wist dat hij gfaag gewild had dat zij hem terug vroeg en dat door een loutere impuls van onheil zij het niet had voorgesteld. De kamers boven van het Republic House waren ouder wets, lelijk en schoon- Het kon Armstrong niet schelen dat zijn kamer zo onaantrekkelijk was, want net als bij zoveel mensen die van muziek hielden, boezemde het decor hem weinig belangstelling in. Terwijl hij zich haastte om zich klaar te maken voor zijn afspraak met dokter Moore, zag hij nauwelijks zijn omgeving, want hij was in beslag genomen door de verschillende gebeurtenissen van deze lange dag en dacht aan het rapport dat hij over de toestand van May Turner wilde maken. Deze gedachten werden echter onderbroken doordat hij een beetje last had de stekker van zijn elektrische scheerap- paraat in de contactdoos te krijgen, die een deel was van een ouderwetse lamp boven de wastafel. Op het ogenblik dat het hem lukte, speelde hem een gedachte door het hopfd. Hij was zo verbaasd over het feit dat hij daar eerst over nadacht voor hij het idee zelf in ogenschouw nam. Het was of zijn onderbewustzijn hem iets had toegespeeld. Ja, toe gespeeld was het juiste woord. Het gebeurde op een ogenblik dat hij ergens anders mee bezig was met de stekker van zijn scheerapparaat. „Verdraaid," zei hij, terwijl hij naar zijn spiegelbeeld staarde en in de plaats daarvan May Turner zag, helemaal hersteld, in een kamer met telefoon en toebehoren voor een antwoorddienst van de doktoren. Die installatie kon mis schien direct klaargemaakt worden. De bediening moest van. de bank af gesahieden, en het gevoel ergens nuttig voor te zijn, kon Moore misschien helpen haar te overtuigen dat de trombose verwijderd moest worden. „Uitstekend!" zei hij en ging zich scheren. Hij schakelde het apparaat direct weer uit toen hij besefte dat hij het nog niet geheel eens was over dé idee die zijn onderbewustzijn hem had toegespeeld. Tot zijn verbazing dacht hij na over een antwoordcentrale, een radio verbinding tussen de kamer van May Turner en de dok tersauto's, een radio-telefoon waardoor zij met hen kon praten of zij met haar binnen de actieradius die die dingen hadden. Hij begon zich veerkrachtig te scheren, het vlijtig zoemen de apparaat vormde een prettige begeleiding van zijn gedach ten. Zij had iets nodig dat haar bezig hield. Dit kon het zijn* Zij wilde een deel van haar familie-traditie, de medicijnen. Zij kon zich nuttig ma-ken, terwijl het de gedachten afleidde van datgene waarvoor zij niet geschikt was gebleken. Hij was nu zekerder van zijn zaak dan verantwoord was, hij haastte zich met kleden- Vijf minuten later stak hij de sleutel in het ouderwetse te wijde sleutelgat van de deur, draaide hem om, stopte de sleutel in zijn zak en ging naar de trap. Dokter Moore troonde achter stapels tijdschriften in de hal, hoorde de haastige voetstappen van Armstrong op de trap zonder loper en keek op. Hij dacht eraan dat deze jonge man niet zo oud was, als hij probeerde te lijken. Bij die gedachten werden de rimpels van spanning zachter op zijn gezicht. „Ha, Dave." „Het spijt geweest." dat ik laat ben. Ik ben bij May Turner Wordt vervolgd Deze krant behoort tot HET KWARTET In het Westen veruit grootste prot.-ehr. dagbladpers SUKKELTJE EN BRUUNKE 51. „Ik zie een halve melk boer!" moppert de foto graaf. „Ja, maar daar. op de achtergrond!" wyst Stik- keltje opgewonden. „Wel heb ik ooit: als dat geen rennend Stout Rikje is met een grote cake!!" roept de fotograaf verbaasd uit. De afdrukken worden in de etalage gelegd. „Maar met déze foto gaan we gauw even naar het politie bureau!" zegt Stikkeltje, de deur opendoende... Maar nubotst hij tegen de binnenkomende agent op. „Ik zie, dat je van de banketbakker en mij óók een foto gemaakt hebt; die wil ik wel hebben!" zegt hij. „Maar déze wilt u vast nog liever hebben!" zegt Stikkeltje. „Daar staat warempel een Stout Rikjt op; zijn brutale snoet staat er duidelyk op!" roept de agent blij. "l |p'; Éfel!l 1 111

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11