Lockheed is Europa met een luchtbus voor Geleerden verrukt Ark" over succes GESCHIL OVER ONTWERP Britten mogen „De soldaten" niet zien De Gaulle in Auschwitz Lynda Johnson gaat trouwen Stoutste dromen overtroffen 99- Cyprus: akkoord lijkt in zicht COLOMBÏANEN WEER THUIS Ca Is blijft bij cle Achttien Z-Afrika knoopt banden aan met Malawi 6 MAANDAG 11 SEPTEMBER 1967 (Van onze luchtvaartmedewerker) SCHIPHOL De Amerikaanse Lockheed vliegtuigfabriek heeft plannen gereed voor de bouw van een nieuw type straalver- keersvliegtuig, dat moet voorzien in de behoeften van het wereld- luchtverkeer in het begin van de zeventiger jaren. Dit nieuws heeft nogal wat rumoer veroorzaakt, aangezien West-Duitsland, Frankrijk en Engeland vrqdag gezamenlijk een akkoord zouden tekenen voor de ontwikkeling van een soortgelijk type vliegtuig. reden hebben boordwerktuigkundigen en vliegers een tweemotorig ontwerp, zoals de Eurobus. onaanvaardbaar ge noemd. terwijl exportmogelijkheden naar de VS uitgesloten zijn. Al met al lijkt het vrijwel uitgeslo ten dat de regeringsvertegenwoordigers eind deze week de definitieve contrac ten zullen kunnen tekenen. Opnieuw zou dan blijken dat het niet mogelijk is om in Europees verband een vlieg tuig tot stand te brengen. Nog maar kort geleden heeft Frankrijk zich te ruggetrokken uit een consortium voor de bouw van een nieuwe straaljager, terwijl de Westduitsers ook niet enthou siast zijn. Zal deze „kikkervis" de Europabus worden? BELEDIGING VAN CHURCHILL (Van onze kunstredactie) LONDEN De Lord Chancellor, die censuur uitoefent op het Brltae toneel leven heeft de opvoering van ..De sol daten" van de Duitse schrijver Rolf Hochhuth („Der Stellvertreter") onmo gelijk gemaakt. Sir Laurence Olivier, de vermaarde regisseur-acteur die het spel met het Nationaal Theater instudeerde, heeft verklaard dat inwilliging van de eisen van de Lord Chancellor «vele ingrijpen de coupures o.a.) Hochhuths werk zou den verminken. Conditie van de censuur was ook. dat aan nabestaanden van belangrijke Brit ten die in het spel worden uitgebeeld of aan de kaak gesteld, toestemming voor de opvoering zou worden ge vraagd. Zoals gemeld, verwijt Hochhuth Chur- chili, schuld te hebben aan de dood van de verongelukte Poolse generaal Si korsky. In „De soldaten" is de Chur- chillvertolker vrijwel steeds in de scène. Het eerder door de nationale theater commissie afgewezen stuk kan nu nog slechts een realisering in besloten kring halen. Of Sir Laurence hiertoe zal overgaan, is zeer de vraag. In oktober wordt de oerpremière ge geven in West-Berlijn. WARSCHAU President De Gaul le, die een bezoek brengt aan Polen, is zaterdag in het concentratiekamp Auschwitz geweest. In het boek van I het kamp schreef hij: „Auschwitz, wat een droefheid.... wat een verschrikking.... maar ondanks alles ook een les voor de mensheid". SAN ANTONIO Lynda Bird Johnson, de 23-jarige, oudste dochter I van de Amerikaanse president, heeft «ich verloofd met de 28-jarige kapl- teln bij de mariniers Charles (Chuck) Robb uit Milwaukee. Het huwelijk sal begin december in het Witte Huis worden gesloten. Kapitein Robb. die evenals zijn aanstaande vrouw tot de Episco- paalse kerk behoort, wordt eind fe- bruari of begin maart in Vietnam! gestationeerd. Lynda is lange- tijd vaak gezien in het gezelschap van de knappe filmac teur George Hamilton, die velen dan ook beschouwden als de meest serieu ze huwelijkskandidaat, De rijzige, donkerharige Lynda is al eens ver loofd geweest met een jongen uit Texas, Bernard Rosenbach. loving werd verbroken, kort - Johnsons in het Witte Huis kwamen, nen is zaterdagavond door vlieg-, tuigen van de Amerikaanse lucht-' Lynda is vorig jaar juni klaargeko- macht jn de omgeving van Hono- t£™-! 'oeloe geborgen^ De kleine ark na heeft zij gewerkt voor een natio- van Noach werd Uit delucht „ge- naal damesblad. De laatste tijd heeft plukt" en aan boord gehaald, zij artikelen geschreven over de stu- ontwerp: de Eurobus A-J prototype zou eind 1970 gereed zijn. Het is een toestel dat over korte afstanden 280-300 passagiers zal kunnen vervoe- De Eurobus zal worden uitgerust met twee Rolls-Royce straalmotoren, waar van de ontwikkeling alleen al ruim 1600 miljoen gulden vergt. De totale ontwikkelingskosten worden geraamd op 5200 miljoen gulden. Engeland en Frankrijk zullen hiervan ieder 37 Vj pro cent bijdragen en de Westduitsers de rest. Ook het werk aan het toestel zelf moest worden verdeeld en dat heeft nu al de nodige voeten in de aarde gehad. Aangezien de Britten de motor lever den, meende men dat Sud in Frank rijk de bouw van de romp en de eind- assemblage voor zijn rekening zou moe ten nemen. Britse vliegtuigfabrikanten, die het toch al niet voor de wind gaat, zijn het daar niet mee eens en eisen een groter deel. Dat had tot gevolg dat BAC en Hawker Siddeley ieder met een eigen ontwerp op de proppen zijn ge- 1 komen. De fabrikanten zijn zelfs zo ver ge- gaan dat zij 7>i miljoen gulden in hun ontwerpen hebben gestoken. Zij wor den daarin gestijfd door de BEA, die meer van de nationale industrie ver wacht dan van het landen-trio. Volgens de oorspronkelijke plannen zou in het voorjaar de technische eind beslissing kunnen worden genomen voor deze machine. Er zouden er 75 tegen een stukprijs van 37 miljoen gulden verkocht kunnen worden aan Air Fran ce. BEA en Lufthansa. Deze luchtvaart maatschappijen zijn het echter onder ling nog niet eens over de uitvoering en noodzaak van het ontwerp CONCURRENTIE Maar de ..Eurobus" was niet het eni ge ontwerp. Ook Boeing. Douglas en Lockheed werken aan een dergelijk vliegtuig. Vooral deze zeer bekende concurrenten zullen er wel voor zorgen dat de Amerikaanse overheersing in de vliegtuigmarkt gehandhaafd blijft. Im mers zij hebben de afzet in eigen land. Verder hebben Air France en Luft hansa laten weten dat zij geen haast hebben met een Europese luchtbus Allemaal belangrijke punten die de de finitieve bouw van de ..Eurobus" nog vrij onzeker maken, vooral nu bekend is geworden dat het Lockheed-ontwerp reeds een jaar eerder gereed zal zijn. Bovendien blijkt dat het Lockheed- toestel beter aan de eisen voldoet. Verschillende instanties hebben er op aangedrongen dat een vliegtuig voor het massatransDort uit het oogpunt van vliegveiligheid minimaal voorzien zou moeten zijn van drie motoren. Om deze David Wilkerson (Teen Challenge) naar ons land DEN HAAG De Amerikaanse predikant David Wilkerson komt naar ons land. Op 15 en 16 september zal hij meetings leiden in Houtrust in Den Haag. David Wilkerson is directeur en stichter van Teen Challenge, een orga nisatie, die werkt onder tienerbenden en verslaafden aan narcotica en hen helpt een nieuw teven te beginnen. Hij begon in 1958 in New York. maar nu zijn de centra van zijn organisatie over heel de Verenigde Staten. Cana da en Porto Rico. Zijn komst staat onder auspiciën van de Broederschap van Pinksterge meenten. KAAP KENNEDY De Ame rikaanse „bio-satelliet 2" met zijn levende have van 10 miljoen in- dentenwereld, over het Amerikaanse vredeskorps in Zuid-Amerika en over het spraakgebruik van de moder ne jeugd. Gunstig TT ET aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Malawi en Zuid-Afrika is een gunstig verschijn sel, dat navolging verdient. Want het laat zien. dat ondanks te genstellingen, van allerlei aard sa menwerking mogelijk is tussen lan den, die op elkaar zijn aangewezen. Malawi is sterk afhankelijk van Zuid-Afrika. Het ligt dus eigenlijk voor de hand. dat het een politiek van vriendschap met het welvaren de Zuid-Afrika voert. De gebeurtenissen in de rest Afrika en in het Midden-Oosten tonen echter, dat een dergelijke handelwij ze niet vanzelfsprekend la. Malawi heeft de moed kunnen op brengen, tégen de Afrikaanse landen die het voor zichzelf van belang achtte. Uiteraard houdt dit geen steun in Geestdriftige geleerden zeiden „verbaasd geestdriftig en verrukt" te zijn over het resultaat van het expe riment. dat o.m. heeft willen nagaan of toekomstige ruimtevaarders hun eigen voedsel kunnen kweken. De saaelliet door communicatie moeilijkheden en een dreigende tro pische storm een dag eerder terug gekeerd. werd donderdag in een baan om de aarde gebracht en zou daar drie dagen blijven. In die dagen zou den de 10 miljoen dierlijke en plant aardige organismen zich moeten uit breiden. En dat hebben ze gedaan." De resultaten hebben onze stout ste dromen verre overtroffen, al dus dr. R. W. Price van de staats universiteit van Colorado. „Wij hebben nu het bewijs, dat de zwaartekracht werkelijk de oriën tering van een plant beheerst." Eengroep die werkte met tarwe- kiemen was eveneens verrukt. De tarwe was ontkiemd en de uitspruit sels blekennormaal van vorm. maar groeiden in richtingen geheel onge lijk aan die welke men normaal in de grond waarneemt. Er waren vele wortels die zich zijwaarts richtten. Aan de inventarisatie wordt nog druk gewerkt. Men zal de verscchil- len nagaan in vorm. structuur en chemische processen tussen de satel- lietplanten en de controleplanten, die in dezelfde tijd zijn gegroeid in het lanceringslaboratorium op Kaap Kennedy. De Amerikaanse bio-satelliet 2, veilig hangend aan een parachute boven de Stille Oceaan. Enkele minuten later werd de met miljoe nen insecten, planten, zaden, bac teriën enz. geladen satelliet door vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht geborgen. De capsule was een dag eerder naar de aarde teruggehaald in ver band met een tropische storm in hel landingsgebied. KESAN Turkije zal akkoord gaan met de aansluiting van Cyprus bij Griekenland op voorwaarde, dat Turkije twee Britse bases op het ei land en tien procent van het grondge bied krijgt, zo hebben welingelichte Turkse kringen in Kesan (Turkije) gezegd na afloop van besprekingen tussen de premiers van beide landen (Demirel van Turkije en Kollias van Griekenland). De Britse bases op Cyprus liggen in Dhekelia en Episkopi en omvatten samen eon gebied van 160 vierkante kilometer. In februari al werd in Nicosia ge zegd, dat aan Turkije zou worden gevraagd in te stemmen met de ,,eno- sis" (de vereniging van Cyprus met Griekenland) in ruil voor een Na- vo-basis op het eiland. Officieel is gisteren niets bekend HAVANNA De 16 passagiers van het Columbiaanse vliegtuig, dat zaterdag door drie gewapenc!-;: man nen werd gedwongen naar Cuba te vliegen in plaats van naar Columbia, zijn weer terug in hun land. Het was de tweede keer in vijf weken, dat Castro-gezinde revolu tionairen een Columbiaans lijntoestel tot een landing in Cuba dwongen. Het vliegtuig was een DC-3 van de maatschappij Avianca. Drs. Bakker terug uit de West SCHIPHOL A. Bakker is van 24 dagen naar de Nederlandse An tillen en Suriname in ons land terugge keerd. Zoals bekend is minister Bak ker (verkeer en waterstaat) ook belast met de koninkrijkszaken. De minister i noemde de werkloosheid in de Antillen van ae andere tegen de twintig procent van de be stap te doen.i roepabevolking ..nijpend" probleem. en botsing tusen een goederen- «r d." P.HI1-M', i„ o™ wordt bedreven. Ook dat is geen ab-| het leven gekomen Achttien passagiers normaal verschijnsel. liepen verwondingen op. Het zal ons altijd een raadsel blij ven, hoe oud muis Alan werkelijk is, maar omdat we sinds Napoleon gewend zijn aan een ordelijke staat met burgerlijke stand, hebben we als zijn verjaardag de dag van zijn vondelingschap aangenomen. Precies een jaar geleden zat hij, verweesd en verdwaald in de N.S.-autobus van Den Haag naar Amsterdam. Mijn zoon heeft hem toen van een doodsklap gered en vierentwintig uur in zijn hand of mouw met de muis rondgesjouwd. Een jaar lijkt me lang in een mui zenleven, hoewel ik ook moet zeg gen, dat Alan geen haar veranderd is. Als ie zijn slablaadje maar heeft, zijn korreltjes mais en rijst, zijn brokje kaas. zijn hompje bruin- brood, dan heb je geen muis aan hem. Eigenlijk moet het heerlijk zijn. muis te wezen. Nooit plichten, nooit streven naar meer en beter. Nie mand probeert je via televisie en radio op te voeden, noch weet je van Vietnam, China of Rhodesia. De huurverhoging ig hem voorbijge gaan. Hij heeft geen brieven die no dig beantwoord moeten worden, maar waar je het rustige ogenblik niet voor vindt. Nooit ladders in zijn kousen, want die draagt hij niet. De telefoon laat hij rinkelen en sinds zijn laatste au tobustocht interesseert het openbaar vervoer hem niets. Maar een dergelijk wensloos we zen is wel een probleem voor zijn omgeving. De dagelijkse verzorging is een te gewoon verschijnsel, zijn éénjarig jubileum ten onzent moest toch een bijzonder tintje krijgen. Een ogenblik nog hebben we il lusie gekoesterd poes Jeroen op deze grote dag met hem te verzoenen. Maar het resultaat was verbijste rend. Alan weigerde het veilige bed te verlaten en Jeroen zat wanhopig te turen naar de blauwe papierde ken, waaronder hij zijn aartsvijand wist. Geen van beiden verroerde een haar tot Jeroen ten lange leste met een afschuwelijke grom, eindigend in een rauwe kreet zich afwendde en voor de rest van de dag met snauwen en grauwen nijdig bleef. Hoe nu een feest te maken? Alan kwam voorzichtig glurend te voorschijn toen Jeroen afgevoerd was. Knuffelde even in de hand en grapte wat rond op tafei. We stapel den stukjes koek voor zijn neus, maar dat deed hem niks. Toen het lumineuze idee: een druif.... Maar de druif rolde als Alan zijn snuit er tegen aan drukte en aan het zoete sap kwam hij niet toe. De druif was veel te veel van het goede in muizenmaten gerekend. Dan halveren... En ziet, dat was het. Met een gebaar van opperste verlek kering wroette hij in het zachte bin nenste. zoog en knaagde, slurpte en smikkelde. De helft van de halve druif verdween, toen nog een moe gebaar van snoet en pootjes wassen en bolrond rolde de feesteling het blauwe bed in, zijn ogen vielen al toe bij het dichttrekken van het dek. Echt het moet heerlijk zijn muis te wezen. gemaakt over een akkoord. Hat com muniqué zegt slechts, „dat beide pre miers de noodzakelijkheid inzien om gepaste maatregelen ter vermijding van spanningen op Cyprus." Cocaïne (waarde 2,8 min. dollar) in beslag NEW YORK De Newyorkse poli tie heeft zaterdag op Kennedy-Air port beslag gelegd op een partij co caïne ter waarde van 2,8 miljoen dol lar. Zij werd gevonden op twee Ame rikanen, een Costaricaan, een Cubaan en een Mexicaan, die uit een vlieg tuig uit New York stapten. Kort na de arrestatie werd ook een Cubaanse in haar Newyorkse woning ingerekend wegens handel in verdo vende middelen. Tot dusver is in de VS slechts enke le malen een dergelijke hoeveelheid narcotica in één slag buitgemaakt. DEN HAAG Oud-premier Cals blijft deel uitmaken van de KVP-delegatie in het gesprek met ARP en CHU, de zoge naamde „Achttien". Mr. Cals heeft hier zaterdag toe besloten na een gesprek met KVP-voorzitter Aalberse. Mr. Cals. die benoemd is tot voorzitter van de staatscommissie grondwetsherzie ning, heeft eerder te kennen gegeven terughoudendheid te willen betrachten in zijn politiek optreden ten gunste van de radicalen in de KVP. De groep van „achttien" komt vrijdag bijeen om de tekst te bespreken waarin de uitgangspunten van christelijke poli tiek. zoals KVP. ARP en CHU die zien. staan vermeld. Het KVP-bestuur zal op 14 oktober haar standpunt over de toekomst van de partij bepalen, waarna op 8 en 9 december de Partijraad bijeen zal komen. Verwacht wordt dat het KVP-partijbestuur de Par tijraad geen eensgezind advies zal voor leggen omdat enige bestuursleden de groep van radicalen steunen. Grote meesters in „boek-tijdschrift" (Van kunstredactie) AMSTERDAM Internationale sa menwerking van uitgevers maakt het mogelijk dat Meulenhoff Co tegen lage prijs een reeks „Meesters der schilderkunst" op de Nederlandse boe kenmarkt brengt. Elk „kunstboektijdschrift" zal gewijd zijn aan èèn belangrijke meester en naast de tekst zestien kleurenrepro ducties op groot formaat (26 x 36 cm) bevatten. Maandelijks verschijnen twee af leveringen, te beginnen op 8 september met Rembrandt en Picasso. Daarna volgen (voor 3.75 per exemplaar) o.a. Van Gogh, Renoir. Utrillo. Vermeer, i Modigliani Gauguin. Manet en Kan- dinsky. De eerste druk van 225.000 exempla ren was in Italië al vlug uitverkocht. Maandelijks kopen 180.000 Fransen een aflevering. Ook in Duitsland. Israël, Turkije en Denemarken is de belang stelling voor het Kunstboektijdschrift gr opt. De Nederlandse editie zal behalve in de boekhandel ook verkrijgbaar zijn in kiosken. Aan VUbasiscursus sociale geneeskunde AMSTERDAM Aan het instituut voor sociale geneeskunde van de Vrije Universiteit zal in september voor het eerst een basiscursus sociale genees kunde worden begonnen. Aan deze opleiding blijkt een groei ende behoefte te bestaan bij artsen die een sociaal-geneeskundige functie willen vervullen of hierin werkzaam zijn. De volledige theoretische opleiding bestaat uit twee delen: de basiscur sus, waarin die elementen worden be handeld die voor alle sociaal-genees kundige functies van belang zijn.' In de verschillende specifieke ver volgcursussen komen dan onderwer pen aan de orde waarvan kennis en beheersing in de speciale functie noodzakelijk worden geacht. Er zijn vier typen vervolgcursus sen: bedrijfsgeneeskunde, jeugdge zondheidszorg. verzekeringsgenees- kunde en algemene gezondheidszorg. Vijf zandwagons ontspoord UTRECHT Bij het emplace ment Woerden zijn vanmorgen om half zes 5 lege zandwagons ontspoord. Niemand werd gewond. Omdat som mige reizigerstreinen tengevolge van de ontsporing gedeeltelijk over verkeersspoor moesten rijden waren in het ochtendspitsuur grote vertra gingen niet te vermijden. De ontsporing is vermoedelijk veroorzaakt, doordat de locomotief bij het koppelen met te hoge snel heid tegen een zandwagen is opge reden. Inflatie dreigt in Spanje MADRID In Spanje dreigt in flatie. Na zes jaren van geweldige groei, hapert de economie. De kosten van levensonderhoud gaan steeds maar omhoog. De lonen zijn sneller gestegen dan de produktie. De beste manier om de inflatie te stoppen is de besnoeiing van de overheidsuitgaven. Dit zou om po litieke redenen niet zijn gebeurd. Misschien wel in november. Dan schijnen er ingrijpende politieke veranderingen op til te zijn in de regering van Franco. De directeur van de Bank van Spanje, Rubio, heeft gezegd dat de betalingsbalans zal verslechteren als niet snel de nodige offers worden gebracht. PRETORIA Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft bekendgemaakt, dat Zuid-Afrika en Malawi officiële diplomatieke betrekkingen zullen aan knopen. Er zullen gezantschappen worden geopend in Blantyre en Preto ria en de hoofden van de diplomatie ke vertegenwoordigingen zullen de status van zaakgelastigden hebben. Malawi is het eerste Afrikaanse land waarmee Zuid-Afrika diploma tieke betrekkingen opent. Waarne mers beschouwen dit als een succes voor de regering-Vorster. De orkaan Beulah heeft gisteren de zuidkust van Porto Rico geteisterd en nu in noordwestelijke de Dominicaanse repu- t Porto Rico één dode ge- beweegt richting n. bliek. Er i

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6