STERKE GROEI IN WEST-IRIAN GEREFORMEERDEN DOORLICHT ONTVANGEN BOEKEN Biochemie niet te remmen Een woord voor vandaag Meer contact gewenst met hervormden Kivestie-Assen zegt jongeren niets meer Uitslag enquête in procenten Drie kwart met veranderingen ingenomen Westduitsers moeten nu visum aanvragen voor Lutherfeesten Vaticaan kan maar moeilijk rondkomen Ontwikkelingshulp op enkele landen richten 'Team beter leraar alleen MAANDAG 11 SEPTEMBER 1967 In het huis van Martha en Maria sluipt de jaloersheid binnen. Martha is druk bezig de Here van alles te voorzien, terwijl Maria luistert naar wat Hij zegt. En dat steekt. Martha zegt het onverbloemd: „Here, trekt Gij het U niet aan, dat mijn zuster mij alleen laat dienen?" (Lukas 1040). Zo zij een ogenblik heeft gedacht, dat Jezus Maria zou opdragen haar te helpen, wordt Martha toch wel spoedig daarvan afgebracht. Het antwoord van Jezus is kort en het begint met die machtige woorden: „Martha. Martha, gij maakt u bezorgd en druk over vele dingen Druk maken over vele dingen. We staan aan het begin van een nieuwe week. Misschien zijn alle dagen gevuld met af spraken van de vroege morgen tot de late avond. We hebben nergens anders tijd voor, we jakkeren maar voort. Er is eens gezegd: We hebben zelfs geen vijf minuten meer voor God. Zo erg is het met ons gesteld. Maar Jezus zei over Maria: Zij heeft het goede deel uitgekozen, dat niet van haar zal worden weggenomen. lezen vanavond 1 Samuel 25 vers 14 tot 22. (Van onze kerkredactie) KAMPEN Wie let op het aantal brieven, dat gestuurd is aan de gereformeerde synode, denkt dat de kwestie-Assende belangrijkste zaak is, die daar aan de orde komt. Maar in werke lijkheid is niet minder dan 56 procent van de kerkleden kennelijk helemaal niet in deze zaak geïnteresseerd. Dat blijkt uit een onderzoek, dat het (inmiddels opgeheven Gereformeerd Sociologisch Instituut in november 1965 heeft ver richt onder 750 belijdende leden van de Gereformeerde Kerken. Van de jongste ondervraagden (beneden de 25 jaar) heeft zelfs 85 procent geen mening over deze zaak. De conclusie lijkt gewettigd, dat dit vraagstuk de jongeren niets meer zegt, of althans dat het bij hen niet leeft. Zondagsheiliging en Zondagsarbeid. Uitgave Gereformeerd Sociaal en Eco nomisch Verband, Rotterdam. (80 blz., 4,25). Gods revolutie en de verantwoorde lijkheid van de mens, door Harvey Cox. Uitgave Bosch en Keuning, Baarn. Overheid en frustratie, door prof. tnr. P. J. Verdam, dr. ir. P. C. van de Griend, H. Lammers, prof. mr. B. de Goede en prof. mr. L. H. C. Hulsman. Uitgave AE. E. Kluwer, Deventer. (77 blz., ƒ6,50). Sijmen betaal! Belastingen van toen en nu, door prof. dr. J. van der Poel. Uitgavr? Samsom. Alphen aan den Rijn. (182 blz., 8,50). Galilei, door dr. P. van der Hoeven. Uitgave Het Wereldvenster, Baarn. (142 blz., ƒ8,90). Een seksuele revolutie, door Yves de Saint-Agnès. Uitgave A. W. Bru- na. Utrecht. (128 blz., ƒ2.-). Hulpverlening bij geboorteregeling, door H. van Osch en drs. C. H. G. M. Kuitenbrouwer. Uitgave Het Spec trum, Utrecht Levins molen, door Johannes Bo- browski. Uitgave Moussault, Amster dam. (201 blz., 9,50). Telecommunicatie, door A. H. W. Beek. Uitgave W. de Haan. Hil- versum/J. M. Meutenhoff, Amster dam. (252 blz., 9,50). Storm en zegepraal, door Winston Graham. Uitgave Ad. M. C. Stok, Den Haag. (330 blz., 17,90). Van wit, van zwart, door Helma Wolf-Catz. Uitgave Contact, Amster dam. (154 blz., 7,50). Leasing, door dr. W. D. Voort- huysen. Uitgave AE. E. Kluwer, De venter. (78 blz., ƒ9,50). Verboden terrein en Eigen weg, door Toos Zuurveen. Uitgave West-Friesland, Hoorn. Resp. 5,90 en 6,90. Marian, door Nel van der Zee. Uit gave West-Friesland. Hoorn. (203 blz., De Duitse Herder, door Ake Wint- ƒ5,90). zeil en Leif Knutson. In de serie Ballon en luchtvaart in oude Mijn hond in beeld reeds besproken: ansichten, door A. L. M. Smit; De De Boxer. Uitgave Zomer en Keu- Nederlandse paardetram in oude ning, Wageningen. (ƒ8,90). ansichten, door Jan Reeskamp. Uitga- Chinchilla's kweken, door Paul ve Europese Bibliotheek, Zaltbom- Koeck. Uitgave J. M. Meulenhoff, mei. Per deel ƒ16,90. Amsterdam. (192 blz., 7,50). Is het juist om het ambt van predikant voor de vrouw open te stellen? Het zou jammer zijn als het bij de ge reformeerden niet zou komen tot aan sluiting bij de Wereldraad van Kerken De synode moet de uitspraak Assen-1926 („kwestie-Geelkerken") handhaven Er is nog te weinig contact tussen de Her vormde Kerk en de Gereformeerde Kerken Het zou goed zijn, als veel meer zaken centraal geregeld zouden worden in onze kerken De Gereformeerde Kerken ontwikkelen zich op het ogenblik in een verkeerde richting Iemand, die, alhoewel hij er toe in staat is, niet tweemaal naar de kerk gaat, is niet goed gereformeerd Gezien al het werk dat de kerk te doen heeft, wordt thans te veel geld be steed aan kerkbouw De diakonie behoort zich voornamelijk bezig te houden met hulpverlening bij financiële moeilijkheden Gelukkig is er bij de gereformeerden sinds vroeger heel wat veranderd Het gaat niet goed met de kerk als er niet veel onderling contact is tussen de leden Het is echter moeilijk, om te ko men tot een beleid, dat de veranderin gen in het denken volledig verdiscon teert, omdat dit beleid nu eenmaal in de eerste plaats wordt gevoerd door de kerkelijk goed geïntegreerden en deze in hun denken een niet onbe langrijke discrepantie vertonen met het denken van de moderne groepen. Een verstandig beleid zal met deze achterstand in de veranderingen in het denken rekening houden. Daartoe zal het dan echter in alle eerlijkheid de feiten moeten laten spreken, aldus dr. Dekker. Het GSI stelde elf vragen over ac tuele zaken, die thans binnen gere formeerd Nederland in discussie zijn. Meer dan de helft van de kerkle den is 't niet eens met de bewering dat de Gereformeerde kerken zich op het ogenblik in een verkeerde rich ting ontwikkelen. Niet minder dan 75 procent stemt in 77 1 1 met de uitspraak, dat er sinds vroe- 11/611 W66K611C1 0V61 ger bij de gereformeerden gelukkig Dr. G. Dekker, aan wiens verslag in het maandblad „Regelrecht" wij deze gegevens ontlenen, komt tot de conclusie, dat men mag verwachten, dat het a-traditionele denken sterk zal toenemen, omdat dat vooral gevon den wordt bij de groepen, die in zeke re zin de toekomst hebben (de jonge ren en de personen met een hogere opleiding). Een op de toekomst ge richt beleid zal met deze trend reke ning houden. heel wat veranderd is. Eenenvijftig procent vindt het on juist, om het ambt van predikant voor de vrouw open te stellen. Vijfenvijftig procent is voor aan sluiting bij de Wereldraad. Drie kwart vindt, dat er nog te weinig contact is met de Nederlandse Hervormde Kerk. Twee derde vindt twee maal naar de kerk gaan op zondag niet een noodzakelijk kenmerk van goed gere formeerd zijn. Bijna negentig procent meent, dat j er veel onderling contact moet zijn tussen de leden van de kerk. Wie oecumenisch opvoeden LAAG-ZUTHEM (O) In aanslui ting op de weekends voor gemengd verloofden en gehuwden (van rooms- katholieken met protestanten) zal het vormingscentrum Den Alerdinck in samenwerking met Sjaloom een bijeenkomst beleggen over „oecume nisch opvoeden". Omdat de „opgave" van een oecu menisch huwelijk pas begint na het huwelijk zal men zich in het week end van 16 en 17 september afvragen waar het bij het opvoeden van kinde ren uit een gemengd huwelijk om gaat. Dit. weekend- is .uitsluitend open gesteld voor gemengd verloofden en gehuwden, Predikambt voor vrouwen in Geneve open GENèVE De kerkeraad van de nationale Protestantse Kerk van Genève heeft met grote meerderheid van stemmen een verandering in de kerkorde aanvaard zodat vrouwen ten volle het predikambt kunnen uit oefenen. De kerkeraad heeft hierbij gewei gerd uitzonderingsbepalingen te ma ken of bijzondere voorwaarden te stellen. Tot nu toe konden afgestu deerde vrouwelijke theologen slechts hulpprediker of plaatsvervangster zijn. De bijzondere gevallen die even eens voor mannen gelden worden ter beoordeling van de kerkelijke lei ders overgelaten. Ze worden echter in samenwerking met de betreffende gemeenten en de vrouwelijke predi kanten beslist. Het betreft bijvoor beeld huwelijk, zorg voor het gezin enzovoort. De vereiste veranderde teksten in de kerkorde moeten nog worden be vestigd. waarna het ambt van predi kant volledig voor de Geneefse vrouw zal openstaan. „n beetle teeett VATICAANSTAD Een voor aanstaand Vaticaans administrateur heeft bekend gemaakt dat het Vati caan elk jaar moeite heeft om aan ruim een half miljoen gulden tot ruim een miljoen gulden te komen om de begroting rond te krijgen. De administrateur, kardinaal Del- lacqua, noemde schattingen van de rijkdom van de kerk door buitenstaan ders sterk overdreven. Hij sloot de mogelijkheid niet uit, dat de begrotingen van het Vaticaan nog eens zullen worden gepubliceerd. In ieder geval moeten ze geregeld aan de paus worden voorgelegd. M? "den; die "ervoor ontvankelijk zijn, (Van onze kerkredactie) BERLIJN De Oostduitse bisschoppen Janicke en Noth heb ben een brief geschreven aan alle Westduitsers, die door de Oostduitse kerk uitgenodigd wer den om de Luther-feesten in Wit tenberg te komen bijwonen. Hun wordt verzocht zo spoedig mo gelijk bij de regering van de DDR een visum aan te vragen. Een aantal van de uitgenodig den ontving tegelijkertijd een brief van het ministerie van bin nenlandse zaken van Oost-Duits- land. In die brief staat dat alleen kerkelijke leiders een visum zul len krijgen die voorstanders zijn van normale betrekkingen tussen Oost- en West-Duitsland. De bisschoppen van Maagdenburg en Dresden behoren tot het comité dat de festiviteiten organiseert. Reeds lang hangt er om de uitnodiging aan de Westduitse kerkelijke leiders een geheimzinnig waas. Het is de vraag of velen van hen door de Oostduitse regering toegelaten zullen worden. De bisschoppen dringen er bij hun gasten op aan zo spoedig mogelijk een visum aan te vragen, opdat op die wijze duidelijk zal worden welke kerkelijke personen wel toegelaten zullen worden en welke niet. In hun brief schrijven zij dat het thema van het jubileum zal zijn ,.de actuele uitleg van het evangelie, dat Luther samenvatte met de woorden: Christus, mijn gerechtigheid." Dit the ma verbiedt, zo schrijven zij, valse tegenstellingen en politiek misbruik van de Reformatie en haar boodschap. individueel Tegelijkertijd heeft een aantal uit genodigde gasten een brief van dc Oostduitse regering gekregen. Ook daarin staat dat zij individueel hun aanvragen voor een visum moeten richten tot het bestuur van de Kreis Wittenberg. Opnieuw wordt in deze brief ge zegd dat alleen zij de feesten zullen mogen bijwonen „die zich inzetten voor normale betrekkingen tussen de beide Duitse staten, die zich -verzet ten tegen de gedachte dat alleen de regering van Bonn het Duitse volk vertegenwoordigt, want die eis is te gen de vrede gericht en vergroot de kloof tussen de beide Duitslanden." Deze maatregel werd genomen, zo schrijft het ministerie, omdat bepaal de kringen in West-Duitsland in de laatste tijd een krachtige reactionaire campagne begonnen zijn. Volgens de regering van Oost-Duitsland worden zo de reformatiefeesten misbruikt om de vrede in gevaar te brengen. Verklaring In deze brief wordt van de West duitse gasten niet meer gevraagd hun aanvrage voor een visum vergezeld te doen gaan van een politieke verkla ring. Deze werd enkele weken gele den nog wel geëist. Het comité dat de feesten in Wit tenberg voorbereidt weet nog steeds niet welke gasten uit West-Duitsland zullen komen. Volgens de Westduitse kerkelijke perscommentaren is de brief van Janicke en Noth bedoeld om uit te vinden wie reeds een visum ontvangen heeft en wie niet. Veel hangt af van de houding die de Oostduitse regering zal innemen bij het verstrekken van visa. De genodigden uit West-Duitsland voelen er niet veel voor om voor een politieke wagen gespannen te worden van dc Oostduitse regering. Enkele weken geleden heeft de se cretaris-generaal van de wereldraad van Kerken. Eugene Carson Blake reeds gezegd dat als werkelijk West duitse gasten op politieke gronden ge weigerd zullen worden, het mogelijk is dat hij en andere vooraanstaande personen uit de Wereldraad van Ker ken alsnog zullen besluiten om niet naar Wittenberg te gaan. Vaticaan nu nog geheim, toch kend, dat de kerk grote bezittingen aan effecten heeft in Italië en el ders. De Italiaanse minister van finan ciën, Luigi Preti, heeft op 16 maart in het parlement meegedeeld, dat het Vaticaan in 1965 een bedrag van bij na negentien miljard gulden heeft verdiend met zijn Italiaanse effecten bezit. Minder animo voor landbouwonderwijs DEN HAAG In het schooljaar J966/'fi7 warpn er 390 scholen voor land- en/of tuinbouwonderwijs (1965/'66: 407). Het aantal leerlingen bedroeg 24.000 tegen 24.600 vorig jaar. Het grootste gedeelte hiervan (71 procent) volgde het lager land en/of tuinbouwonderwijs. Het aantal leerlingen, dat in de periode 16 oktober 1965 - 15 oktober 1966 voor het eerst tot de land- en/of tuinbouwscholen werd toegelaten, be droeg 7.200 (vorige periode 7.300), waarvan 4.100 (4.200) tot de lagere scholen. In 1965/'66 waren er 971 lagere land- en tuinbouwcursussen in ons land (1964/ 65: 1.092). Het aantal leer lingen bedroeg 14.400 (15.000). waar van bij het landbouwonderwijs 7.600 (8.700) en bij het tuinbouwonderwijs 6.800 (7.200). Het ging het GSI er niet alleen om, te weten te komen hoeveel procent van de leden het al of niet met een bepaalde uitspraak eens was, maar vooral om de* vraag, wie wel en Wie niet met een bepaalde uitspraak instemde. Zo bleek bij de vraag naar de vrouw in het ambt geen verschil tus sen de mening van de mannen en van de vrouwen. Opvallend (als we er aan denken hoe moeizaam het lukt, om op lande lijk niveau meer zaken centraal gere geld te krijgen) is het, dat meer dan de helft van de leden voorstander is van een meer omvangrijke centrale regeling van verschillende zaken in de Gereformeerde Kerken. TT ZEIST Het westen zou er Maar zeer merkwaardig is daarbij. jten aanzien van de ontwikke- Ungshulp beter aan doen, als het tief veel tegenstanders zijn. De vraag Zich Uitsluitend richtte tot lan- n, of er bij hen inderdaad bezwaar bestaat tegen een zoajs Israël en Perzië meer centrale regeling, of dat zij mis- j schien geen vertrouwen hebben in j Aldus de Engelsman B. II. Greenfield het resultaat van een dergelijke rege- (van de Sunday Telegraph) op de l|nK twaalfde weekendconferentie van de I Stichting Door de Eeuwen Trouw. Deze conferentie had als thema „Effectieve ontwikkelingshulp voor recht en vrede". *Jn «W ov„a, W eekendconferentie Door De Eeuwen Trouw NOORDWIJK De biochemie opent geweldige vooruitzichten voor de bestrijding van ziekten, maar ook beangstigende gevaren voor het voortbestaan van de mensheid, indien deze nieuwe ge gevens voor destructieve doel einden zouden worden toegepast. Dat zei prof. dr. A. Quispel uit Leiden dit weekeinde op de jaar lijkse conferentie van de Interna tional Council fir Christian Lea dership (ICL). Onderwerp van de conferentie was de vraag, hoe de christenen en de kerken moeten staan ten opzichte van dit biochemisch onderzoek. Het onderzoek heeft middelen op geleverd voor onkruidbestrijding, maar ook middelen die de bossen van Vietnam ontbladeren. Het is nu mogelijk bepaalde ziekten te bestrij den, maar een ander vrucht is LSD, die jonge levens dreigt te vernieti gen. Varianten Behalve prof. Quispel sprak ook prof. dr. P. van Duyn eveneens uit Leiden. Hij legde de nadruk op de verantwoordelijkheid van de mens. Hij toonde aan dat inzicht in het gedrag van de moleculaire samen stelling van de cellen leidt tot de mogelijkheid met deze cellen te ma nipuleren en op deze wijze allerlei varianten te creëren die men in de natuur niet aantreft. Beide hoogleraren waren het er over eens dat dit onderzoek niet meer te vertragen is, noch stop te zetten. Volgens prof. Van Duyn heb ben individuele ethische beslissin gen op de voortgang van dit onder zoek veel minder invloed dan ethi sche beginselen waardoor politieke en sociale structuren, zoals de Ver enigde Naties worden geleid. Invloed Prof. Van Duyn meende dat de ker ken vooral langs de weg van de be- invloeding van deze structuren in- j vloed kunnen uitoefenen. Zo kun nen tegenwichten geschapen wor den tegen mogelijke ontsporingen van grote industriële concerns en politiek invloedrijke militaire appa raten. De conferentie werd georgani seerd door de internationale bewe ging van vooraanstaande christe nen, die zich samen willen bezin nen op hun verantwoordelijkheid in de wereld van vandaag. Zwaartste deeltje isotoop 258 LIVERMORE (Californië) Amen- kaanse geleerden zijn erin geslaagd j het tot dusver bekende zwaarste deel- t>3 te „fabriceren": de isotoop 258 van het medelevium. Een atoom van dit isotoop is samen gesteld uit 101 protonen en 157 neu tronen. Het bevatte ook 101 elektro nen in zeven schilten rond de kern. lingshulp een soort verzet in positieve zin tegen de geschiedenis noemde, en mr. dr. M. J. J. A. Imkamp, Tweede kamerlid voor D'66. Meeleven De enquête maakt ook onderscheid i tussen led-en, die sterk in 't kerkelijk leven geïntegreerd zijn (die zich nauw aan de kerk verbonden weten, tweemaal naar de kerk gaan of (oud-)ambtsdrager zijn) en de ande ren. Over het algemeen nemen de kerke lijk sterk-geïntegreerden meer een traditioneel standpunt in. Dat geldt met name bij de vragen betreffende de vrouw in het ambt en de aanslui ting bij de Wereldraad. Des te opvallender is het, dat juist die zich zeer nauw aan de kerk ver bonden weten een beter oog hebben voor de veranderingen in het diako- naat. Van hen is 37 procent het er niet mee eens, dat de diakonie zich voornamelijk bezig moet houden met hulpverlening bij financiële moeilijk heden. terwijl van de anderen maar 19 procent bezwaar heeft tegen deze enge taakformulering. Ten aanzien van het duidelijk be geerde meerdere contact met de her vormden hebben de kerkelijk goed geïntegreerden geen andere mening, dan de anderen. Kenia, omdat deze zich volgens hem met gebruikmaking van de geboden hulp tegen het Westen keren. In het algemeen wordt nog te weinig rekening gehouden met de mentaliteit van de bevolking in de ontwikkelings landen. Andere sprekers waren de voorzitter van DDET, de heer H. Coenradi. prof. dr. M. Bos van Utrecht, die ontwikke- Dr. A. J. S. van Dam: Nieuwe regeling j dan een studietoelagen 7 DEN HAAG Met ingang van het 1 studiejaar 1967/68 is voor het we tenschappelijk onderwijs de integrale renteloze-voorschotregeling afgeschaft en vervangen door de gemengde Gee(bW«me"9" het „laatste woord" Tot nu toe was de toelage tot een bepaald bedrag altijd een renteloos voorschot en wat er boven kwam een beurs. Voortaan zal de toelage altijd voor een deel een renteloos voorschot en anderdeels een beurs zijn. De eerste keer is de toelage voor zestig procent een renteloos voorschot, daar na slechts voor veertig procent. Zeer goede studenten kunnen een toelage krijgen, die geheel uit een beurs bestaat. Een andere uitzonde ring wordt gemaakt voor studenten, wier totale studieschuld door de ren teloze voorschotten tot tienduizend gulden is opgelopen. Is dit maximum bereikt, dan wordt de toelage ver leend als beurs. Nieuw is ook. dat de toelage niet meer in twee, maar in drie termijnen wordt uitgekeerd. Dit blijkt uit een gezamenlijke bro chure van de Nederlandse Studenten raad en het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Deze brochure be doelt studenten en hun ouders een globaal inzicht te geven in de wijze, waarop de toelage wordt berekend en in de normen, die daarin worden gehanteerd. LUNTEREN Evenals in Indonesië be leeft de kerk ook in het voormalige Nieuw- Guinea (thans Irian Barat) een periode van ongekend sterke groei. Tien jaar geleden werd met medewerking van de kerken uit ons land in Nieuw-Guinea de Evangelisch-Christelijke Kerk gesticht. Thans telt zy reeds 175.000 leden. Het aantal doopleden nam in deze tien jaar toe met 35.000. Er zijn in totaal 850 gemeenten. Deze tellen 120.000 belijdende leden. F.r zijn 100 evangelisatie-posten. De kerk heeft 60 middelbaar opgeleide predikanten. Boven dien heeft de kerk, via een onderwijsstichtlng, het be heer over 498 scholen met 807 onderwijzers. Veel onder wijzers zijn tevens voorganger van de gemeenten. Ver der zijn er tal van middelbare scholen, waaronder tech nische scholen, terwijl de kerk bovendien nog twee lepraziekenhuizen en een algemeen ziekenhuis beheert. Kamma is adviseur van de Evangelisch-Christelijke kerk. Deze moest sinds het vertrek van de Nederlanders op een min of meer geforceerde wijze leren, op eigen benen te staan. En dat in een gebied, dat enerzijds in de kustgebieden verstedelijkt met de daarmee gepaard gaande secularisatie terwijl men in het binnenland nog kannibalisme aantreft. Li de stedelij lre centra is grote behoefte aan godsdienstonderwijs op de scholen. Bovendien vraagt de geestelijke verzorging In ziekenhuizen, internaten en gevangenissen grote aandacht. Voorouders De christenen zijn vaak nog niet los van voorouderver ering en magische praktijken. Maar, zo zei dr. Kamma. ook de kerk in het westen torst de last van de geschiede nis, die eerwaarde en hoogeerwaarde voorgangers haar hebben nagelaten en ook dit komt soms een soort van voorouderverering dioht nabij. Zou men een waarde-oor- deel omtrent de christenen In de jonge kerk willen geven, dan past, volgens dr. Kamma de uitspraak: ,,Zij zijn nog niet,wat wij moesten zijn". Negerkerkdiensten in Rotterdam en Amsterdam ROTTERDAM Op 18 november worden 's avonds in De Doelen in Rotterdam en 's nachts in het Con certgebouw in Amsterdam neger kerk diensten gehouden. Het is de tweede keer dat het ..Spiritual and Gospel festival" van Amerika in ons land is. De medewerkenden zijn: ds. Cleo- phus Robinson en Josephine James, organist Napoleon Brown, het septet „The mighty coulds of. joy" en het sextet The Robert Patterson sin- I gers". DEN llAAG De voorbereiding voor het maatschappelijk leven zal bijzon dere nadruk moeten krijgen. Dit kan niet anders dan door met elkaar de problemen van de maatschappij te beleven. Dat kan nooit het werk van een leraar alleen zijn, maar van een De problemen die de kinderen werke lijk bezighouden- moeten daarbij aan de orde komen. Het ligt voor de hand dat de leraren geschiedenis en talen hier een waardevolle bijdrage kunnen leveren, doordat het begrip van wat in de wereld beleefd kan worden in het bijzonder uit de literatuur blijkt. Dat zei dr. A. J. S. van Dam, leraar pedagogiek aan de School voor taai en letterkunde, bij de opening van het 53ste studiejaar. De scholen zijn veelal nog naar het model van het hoger onderwijs opge zet: elk vak voor zich en van elk zoveel mogelijk leren. Daardoor ge ven zij niet wat de kinderen nodig Volgens prof. De Froe zou het beste algemeen vormend onderwijs moeten worden gezocht in het kritisch lezen van Nederlandse en buitenlandse dag bladen, omdat daarin alle onderwer pen die voor het menselijk leven van belang zijn aan de orde komen en vanuit de vakken kunnen worden toegelicht. Wij zullen, aldus dr. Van Dam, straks niet meer van alle leerlingen het zelfde kunnen verlangen. Er zal een verschuiving naar een steeds meer in dividueel onderwijs nodig zijn. Leren onder dwang is uit den boze. de le raar moet enthousiasme kunnen wek- rrtticprk GEREF. KERKEN Beroepen te Bodegraven-Nieuwerbrug 'vac C. J. Tissink): S. S. van Dijk, laatstel. pred. te Buenos Aires 'Argen tinië), woonachtig te Ermelo. 'II I WEEK EUROPA Amstei dam

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2