Familiekroniek spiegel van sociaal onrecht de stad en dokter Moore Reportages „FORSYTE SAGA" IN SERIE OP TV GALSWORTHY'S ROEM HERLEEFT RommeK VP-bestuur geeft geen leiding 13 t/oor cetaialülf Cetaflex witte houtlijm .^3^ i &T Ir i? -s RIJDAG 8 SEPTEMBER 1967 Brandpunt had gisteravond twee voortreffelijke reportages, één von Henk Neuman over de Vietnamese verkiezingen en één van Aad "on den Heuvel over de huidige stand van zaken in Rhodesië. In Vietnam konden wij met de waarnemers toe zien hij de hoogst ingewikkelde pro cedure, die bij het stemmen en het tellen wordt toegepast, en constate ren dat zeer gemakkelijk steken kon den vallen. Opname van activitei ten in Rhodesië gaven een vrijwel volledige indruk van de ontwikke ling die zich daar voltrekt onder de nieuwe wetgeving. Misschien was de slotzin wel het meest kenschetsend voor de situatie: „De blanken dan- i vulkaan' (Val e radio- en tv-redactiel deel vielen, vonden direct na zijn dood hun weerslag. Meer dan 30 jaren bleef hij wegge zonken in de vergetelheid. Zijn wer ken, in vele landen vertaald, werden niet meer herdrukt. Niemand las ze HILVERSUM Drie miljoen gulden heeft de BBC geïnvesteerd in een 26 afleveringen tellende televisieproduktie van John Galswor thy's familiekroniek (drie generaties omvattende) „De Forsyte Sage". HTet Britse kijkpubliek is er innig dankbaar voor geweest, het hing aan het scherm en liet er op andere netten de beste amusementspro gramma's van de zaterdagavond voor schieten. En hoe zal deze lange serie de VARA maakte er door enkele it u een vuiKuun samenvoegingen 16 fikse afleveringen van het in Nederland op te-. Wij1 kregen"die"zorgeloze dans- levisie doen? Van zondagavond af zullen wij dat weten, want dan ken van het boeiende verhaal, dat a 1 zich uitstekend leent voor verfilming. Tot 1966 toe moest hij vechten bij erfgenamen om de rechten los te krij gen. Toen was hij al bezig de 120 acteurs en actrices voor de zeer zwa re rolbezetting te verzamelen. In feite is het aan de televisie to danken, dat hierin plotseling verande ring is gekomen. BBC-producer Do nald Wilson kreeg al elf jaar geleden de idee, een enorme tv-cyclus te partij te zien in de volle winkels j komt het eerste deel op Ned. 1. waar niettegenstaande de boycot schijnbaar nog volop van alles krijgen. Interessante opnamen uit de ta baksindustrie, de feitelijke bron van iemands bestaan in Rhodesiëleer den ons bij commentaar van een Nederlandse sorteerder, dat deze in dustrie de harde klap opvangt, maar dat het de gekleurde werknemers zijn. die er de dupe van worden. .Ach meneer, de blanken redden zich wel In deze geest adem de de gehele reportage. Maar de be dreiging van de vrijheidsstrijders werd toch niet omzeild. Aangetoond werd, hoe de meeste kerken in ver zet komen tegen de nieuwe wetten. Door dit sterke reportagewerk en de uitvoering van Beethovens vijf de pianoconcert vooraf, bleef het televisiespel „Het Raamvan Jaap ter Haar, het minste deel van het KRO-programm a Origineel van opzet, bij goede uit buiting van het medium en zijn mo gelijkheden, was de voorstelling toch aan de magere kant en bloedarm aan interpretatie. De beste scène was die van Gijsbert Tersteeg als de stervens bereide Franse markies. Voetbal direct in radioverslag HILVERSUM De NRU zal woensdag a.s. (13 september) een rechtstreeks verslag geven van de voetbalwedstrijd Nederland Oost-Duitsland, in Rotterdam te spe len. zulks in tegenstelling tot de NTS, die later op de avond een samenvat ting biedt. Wim Hoogen doorn en Dick van Rijn.zijn in het stadion voor de repor tage, welke tussen 8.10 en 10.05 uur is te horen op Hilversum I. Kruiswoord-puzzel zonder zwart John Galsworthy de ouderen zul len zich zijn naam herinneren, jonge ren weinig. Zij zullen hoogstens van hem weten, dat hij niet zo'n eminente schrijver was en in 1932. een jaar voor zijn dood toch de Nobelprijs voor letterkunde kreeg. Iets, waaro ver lang niet iedereen het eens was, ook al genoot hij toen in zijn vader land opgewonden verering. Galsworthy was een merkwaardig man. Hij kwam voort uit een wel gestelde familie, die het Victoriaanse standpunt huldigde en voor wie bezit en aanzien het hoogste goed was. Zijn beroemdste werk, de trilogie „The Forsyte Saga" beschrijft in feite zijn eigen familie. Onomwonden en kritisch zet hij de personen in hun milieu: bekrompen en zelfgenoeg zaam, altijd er op uit, hun bezit te vergroten. Verteller Horizontaal: 1. boom - zilt vocht: 2. opgewekte geest of stemming - on gaarne: 3. gebod - soort van hond: 4. wijze - einde: 5. elk - zuiver: 6. uitroep - stad in Engeland: 7. inwendig lichaams deel - oude vrouwelijke datief van een; 8. duw - bekende afkorting - meisjes naam: 9. telwoord (Eng.) - steen - boomloot. Verticaal: 1. bolwerk - rivier in Italië:. 2. ingang - elektrisch geladen atoom: 3. meisjesnaam - vaarwel - muzieknoot; 4. lengtemaat (afk.) - vlug - latwerk; 5. gestolen buit (barg.) - stok; 6. één jarig kalf - scheik. element (afk.) - munt in China: 7. hok - land in Europa 'afk.) - bijb. figuur; 8. piaats in Gelder land: 9. onderrichten - broedplaats van vogels. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1 Sluis - Adam: 2. Aad - ei - gene: 3. stelt - ende; 4. sen - os - Neer; 5. erg - pet - Erp; 6. rode - keu - se: 7. Leen - te -rok; 8. one - den - nee: 9 sek - el -Deil. Verticaal: 1. sasser - los; 2. later - Oene: 3. Uuden - Gd - eek; 4. iel - Opende; 5. sits - e.k. - tel.; 6. agent - eend; 7. den - Ee - urne: 8. anders - oei: 9. meer - pekel. In werkelijkheid genoot Galswor thy geen grote literaire begaafdheid. Hij was meer een verteller in de geest van Diekens, maar toch weer niet zo briljant. Zijn verdiensten schuilen wanneer men die nu, hon derd jaar na zijn geboorte, bestudeert voornamelijk in de scherpe en ra ke tijdstekening. „De Forsyte Saga", een boek dat hem zeer kwalijk werd genomen in '"er-alde kringen, maar dat hem toch r.iet teveel pijn ver schafte omdat hij het in afleverin gen liet verschijnen, is daar een goed voorbeeld van. Ogenschijnlijk is het een wat lang dradig. niet zonder humor en met grote kennis van zaken geschreven familieroman. maar de waarde schuilt in de kritische ontleding van de mentaliteit van de gegoede stand in die tijd. Zijn privé-leven Is" hfëY'groots ge-" weest. Hij trouwde vrij jong, maar maakte daarna, toen hij na zijn rech tenstudie door zijn vader twee jaren op wereldreis werd gestuurd om het familiebezit te inspecteren, kennis met Ada. de vrouw van zijn neef, die hem tot schrijven aanzette. Zij bleef zijn inspiratie, en zij kregen elkaar I lief. Ada bewerkstelligde ook zijn en haar scheiding. Vooral de zijne werd een afschuwelijke kwestie en duurde tien jaar. Toen hij eindelijk Ada trouwde bleef zij zijn „muze". Galsworthy begon pas zijn eerste novellen te schrijven op zijn 30ste jaar. Hij publiceerde ze aarzelend on der pseudoniem. De ontvangst ervan gaf hem moed onder eigen naam een i roman te produceren, welke de uitge- i ver hem echter tweemaal liet I overschrijven. Dit werk verscheen on- I der de titel „Eiland-farizeeërs" en doelde al.sterk op het euvel van de I kortzichtigheid dér bezittende klasse van Engeland. Wie zich ergerde, gaf hem de naam „socialist", maar dat was hij in wezen niet. Hij marcheerde nimmer achter het rode vaandel, deed niet aan poli tiek en schuwde vergaderingen of de monstraties. Hij had ook geen om gang met werkende socialisten. Was hij een salonsocialist? Ook dit heeft men hem verweten, maar daarvoor stond hij toch teveel met hart en ziel achter zijn verontwaardiging, ook al bleef de salon hem vertrouwder dan het krot of de fabriek. Werkelijke roem verwierf hij pas toen de of leverineen van zijn „Forsy te Saga" in een tijdschrift begonnen te lopen. In dit verhaal heeft hij zijn Ada gestalte gegeven in de vrouw Irene, toonbeeld van goedheid en lief de, samen met de stamvader Soames, hoofdfiguur van het verhaal, dat wel Het duurde maar liefst 22 jaren, eer de driedelige roman onder de ti tels „Het geluk der rijken", „In kete nen" en „Te huur", later nog aange vuld met de vervolgen „De witte aap", „De zilveren lepel" en „Zwanen zang", die gezamenlijk weer „Een mo derne comedie" werden genoemd, in zijn geheel was verschenen. Duidelijk blijkt uit het totale werk. dat Galsworthy in die vele jaren van inzicht veranderde. Is bijv. in het eerste deel de oude Soames voor gesteld als een redelijk onsympatieke figuur, later laat Galsworthy hem an ders zien en tenslotte wordt hij de grote held, die alles juist zo best heeft gedaan. De eer en roem, welke Galsworthy (die 66 jaar werd) vooral in de laatste jaren van zijn leven overvloedig ten Best-seller Hij kreeg van de BBC slechts toestemming voor de verwerkelijking van zijn plan. als het werk in 1967, een eeuw na de geboorte van de au teur. op het scherm kon komen. Met geweldig werken is dat gelukt. Wat Wilson voorsnelde. gebeurde: het En gelse volk herinnerde zich plotseling zijn vereerde schrijver. Het boek moest worden herdrukt. Met 500.000 exemplaren werd het dit jaar de meest-verkochte pocket in Engeland. Er verscheen zelfs een luxe-uitgave en het boek blijft wegvliegen. In ons land verschijnt binnenkort natuurlijk ook een pocket-herdruk van „De Forsyte Saga": uitgever Bruna gelooft er wel in. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De oud-fractie leider van de KVP in de Tweede Kamer prof. mr. C. P. M. Romme is gisteren fel van leer getrokken tegen de partijleiding. Dat ge beurde toen hij zich mengde in een debat tussen partijvoorzitter mr. P. J. M. Aalberse en de KVP-„radicaal" mr. E. C. M. JurgenS. PProf. Romme zei het te betreuren en onjuist te achten dat het partij bestuur vóór de afloop van de dis cussie die thans over de partij ver nieuwing gaande is, geen leiding geeft. Ook als het bestuur een meer derheids- of een minderneidsstand- punt zou-hebben, moet dit volgens hem worden meegedeeld. Tegen deze „roep om ding" kwam de heer Jurgens verzet. Hij vond het juist moed getuigen om een stukj soevereiniteit prijs te geven. Het gebrek aa: durf van de po-| litieke partijen,! zich vóór de ver-p kiezingen vast te leggen wat de sa-;^ menwerking met Uzc anderen betreft, eminentie... is volgens hem de oorzaak van de huidige malaise. „Er moet een eind komen aan het euvel van onderhandelingen binnens kamers, aan hetgeen de kiezers be schouwen als „koehandel op Soest- dijk, in de Tweede Kamer of waar dan ook", aldus mr. Jurgens. rotterd 8.13c pvea Hij benadrukte dat er geen protest mars gehouden wordt tegen de con fessionele partijen, zoals vaak wordt beweerd. Alles vloeit voort uit het gemis aan invloed van de kiezers op de samenstelling van het kabinet. De heer Romme vroeg zich af hoe je als KVP met partijen als de PvdA en D '66 gezamenlijk een ver- Jazz-rondo. 19.00 Lichte g mofoonmuziek. 19.30 Op met doctor Burney Nieuws. 20.05 Actuele m laar. 20.45 lezing. VARA: 21.00 Promenade Actualiteiten. 22.55 I Spectrum. NRU: 20.00 Informa ties voor en over vakantiegan gers. 22.25 Humanistisch Ver bond. 22.30 Nieuws. 22.40 Ste reo: Jazzmuziek. 23.15 Radio TELEVISIE VAM\ OM» i> I URWmniROEi' Voor nu en later, lezing. 12.21 Mededelingen t.b.v. land- er tuinbouw. 12.30 Actueel sport- ir de jeugd. 14.55 Ra- Magazine. 15 40 Beken- •rlander beantwoordt van jonge mensen. Nieuws. 16.02 De Russische revolutie, lezing. (III). Electronisch orgelspel. .15 Opcr o Electr 0 Radloweekjournaal. '.30 Nieuws, "i heidsvoorllchtlng. 12.27 Me- land- en tuin- vs. 12.40 Over- mHHI Over ndlng. 13.00 Lichte Reclame. NTS: 13.34 We naai - met titels voor sl renden. STER 15.57 R VPRO: 16.00 Dagbeeld kiezingsprogramma kunt opstellen. De ervaring had hem geleerd dat een regeringsprogramma voor vijf tig procent wordt bepaald door machtsverhoudingen, echter na en niet vóór de verkiezingen. „Dan kun je toch nooit tevoren een program ma ontwerpen, waarin de machts verhoudingen zijn terug te vinden", zei hij. Partijvoorzitter mr. Aalberse. die op deze vergadering van de KVP-afde- ling Leiden een inleiding hield, vond dat mr. Jurgens op dit facet te veel de nadruk legde. "Ik ontken dat de kiezer in het verleden geen invloed heeft kunnen uitoefenen". De heer Jurgens gaf toe dat de regeerbaarheid van Nederland niet wordt bevorderd als één groep met een gemeenschappelijk programma niet de meerderheid zou behalen, zoals prof. Romme had betoogd. De ervaring leert, zei prof. Rom me nog, dat alleen de christelijke partijen in staat zijn gebleken op basis van saamhorigheid politiek te bedrijven. „Alleen het christelijk cement kan de saamhorigheids gedachte Mr. Jurgens vond. dal prof. Romme (die zei te spreken als lid van de afdeling Leiden van de KVP) zich te veel laat leiden door de bestaan de verhoudingen. Antwoord Partijvoorzitter Aalberse reageerde op de kritiek van prof. Romme met de opmerking dat het partijbestuur op 14 oktober zijn standpunt zal bepalen. Dat zal dan aan de afdelingen worden voorgelegd. Wat het uitspreken van voorkeur be treft, hoopte mr. Aalberse dat zich ook in de andere partijen een proces zal voordoen (zoals in de KVP) en dat als gevolg daarvan voorkeuren kunnen worden uitgesproken. Mr. Jurgens achtte het slechts uitspreken van één voorkeur voor de kiezers niet duidelijk genoes I LISSABON De Spaanse treiler „Milagrito" is gistermorgen voor de Portugese kust gezonken. De dertien bemanningsleden zijn aan boord van Portugese vissersschepen gegaan. Agatha Young De jonge, begaafde hoboïst Han de Vries, die in het Concertgebouworkest speelt, fs een van de gasten die Regine Clauwaert en Dick Passchier vanavond ontvan gen in ..Pick-up". Hij zal iets van zijn werk vertellen, natuurlijk naar aanleiding van een plaat waarop zijn spel is te horen. Behalve Han komen er nog andere gasten, die meer het lichtere genre vertegenwoordigen: Willy Schobben, de Driekonken Blaaskapel, Sylvain Poons de onver woestbare, en misschien ook Johnny Kraaykamp, R\ik de Gooyer en Ramses Shaffy, dat zal er van afhangen of hun nieuwe platen nog op tijd klaargekomen zijn. Deze krant behoort tot HET KWARTET In het Westen veruit grootste prot.-chr. dagbladpers VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 TROS en NCRV 7.05 uur documentaire over diepzee-onderzoek. 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur Lucy Show. 9.10 uur Pick-up. platenprogramma. 9.45 uur Canadese aflevering van de spionnagereeks „De parallelle wereld". r Coronation Street. Achter het Nieuws, r reportage skelteren in Driebergen. Politici doen r Belgisch dansorkest speelt. VANAVOND TE HOREN I Hilversum I VPRO en VARA 7.00 uur jongerenprogramma Help. 8.05 uur actuele muziek no uur Promenadeorkest concerteert I) uur hoorspel ..Het meisje en de soldaten". 5 uur lichte platen in „Prettig weekend". Hilversum II NRU 8.00 uur Grenspost, gevarieerd vakantieprogra 10.40 uur Profiel van Kenny Burrell (stereo). 11.15 uur Radio Kamerorkest speelt Mozart. 46 David had het kantoor van dokter Mfire gevonden in het oude stenen gebouw achter de kantoren van een groot be drijf. Een donkere gang leidde naar de wachtkamer waar een aantal mensen zwijgend wachtte, allemaal met uitdruk kingen van in zichzelf gekeerd geduld, die door de binnen komst van David niet veel veranderden. Het licht in de kamer dat door hoge, smalle ramen naar binnen viel. wat flauw, het meubilair oud en kaal. hoewel gemakkelijk, het zag eruit of het al zo lang had dienst gedaan, dat het zich helemaal aan 'net doel had aangepast. Het geluid van da rivier, die vlak langs de fundamenten van het gebouw stroomde, was luid. David zocht een verpleegster, of een doktersassistente, maar toen herinnerde hij zich dat Moore gezegd had die niet te bezitten. Hij stond op het punt plaats te nemen toen de deur naar de spreekkamer openging en Moore verscheen. Toen hij David zag. lachte hij. Zijn vermoeide gezicht klaarde helemaal op. Hij sprak niet tegen David, maar tegen de andere wachtende mensen „Dit is dokter Armstrong, de jonge collega die ik wil overhalen hier te komen praktiseren. Hij wil mijn tas lenen het duurt maar even. Kom binnen, Dave." Er ontstond een beweging van deelneming en een oude man met een leerachtig gezicht en houthakkerslaarzen zei iets met een stem die schor was van verlegenheid. David maakte een stijve, zelfbewuste buiging en volgde Moore naar zijn kantoor. De spreekkamer was wat aankleding betrof een voortzet ting van de wachtkamer. Er was één raam dat uitkeek op de rivier, een cilindeibureau, een boekenkast vol met slordig geplaatste boeken, zo te zien afkomstig uit Moores studieja ren Door een gedeeltelijk open deur was een kleine onder- zoekkamer zichtbaar. Dit alles scheen volgens David bij Moore te passen als-de kleren die hij droeg, gemakkelijk en slordig. Hij zei met een soort bezitterstrots: „Ik heb dit kantoor al meer dan dertig jaar. Daar aan de andere kant van de onderzoekkamer is nog een kamer die we voor jou kunnen inrichten. Groter dan deze. De firma van wie ik dit gehuurd heb. gebruikt de kamer als archief, maar ik ben er zeker van dat ze hem aan ons willen afstaan." Hij greep zijn tas uit een stoel en onderbrak Davids bedankje met: „Best hoor!" Hij legde een hand op zijn schouder en duwde hem gemoedelijk naar de deur. De dokterstas was versleten en puilde uit en hij was zo zwaar alsof Moore zijn halve medische uitrusting met zich mee scheen te slepen. Het zelfvertrouwen van Armstrong steeg nu hij met de tas over de straat liep. Iedereen zou die herkennen als zijnde van dokter Moore. In zijn eigen prak tijk had hij weinig nut van de tas. omdat hij zelden huisbe zoeken aflegde, maar niettemin had hij er een- Het was niet een gebruikelijke dokterstas, maar een platte koffer die bankdirecteuren wel gebruiken en hij had de bekleding zelf ontworpen. Als hij ermee liep. zou hij niet opvallen tussen honderden andere zakenmensen in de straten van New York en dat was nu precies zijn bedoeling. Op dit uur van de dag was de straat overvol met mensen die zich haastten, alsof ze bang waren dat ze niet alles konden kopen voor sluitingstijd. Er 'ning welvaart in de lucht. Tussen de volgeladen auto s met de neus naar de trottoirband geparkeerd, was er nauwelijks een te vinden die ouder was dan vijf jaar; de winkels waren vol artikelen die er duur en stedelijk uitzagen. Op een lege plek stond een bord met de letters GE MEENTELIJKE MEDEDELINGEN. Hij was getroffen door deze zonderlinge mengeling van plattelandsgewoonten en gekunsteldheid. Hij bleef staan om te lezen wat er in keurig handschrift met krijt op was geschreven. Er zou een da- mesbazar zijn van de kerk heel zonderling in een schoe nenzaak. Er was een souper in de Beaver Meadow Grange om aan geld te komen voor de plaatselijke brandweer .Een concert door het Haddonse Hogeschool-orkest De aankomst van de Bloodmobile op donderdag.... Een plattelandsgemeen schap in overgangsstatium op weg een voorstad te worden, zoals de gebieden die leven van de grote stad, maar fels geheel nieuws in de Amerikaanse samenleving. Er ontston den unieke vraagstukken in de loop van de verandering waar hij geen idee van had. De medische problemen vorm den er een onderdeel van,.-.. Heel plotseling bemerkte hij dat hij in een vreemde straat liep met een dokterstas die niet van hem was. Hij was op weg naar iemand die hij niet kende. Hij voelde zich alsof hij besefte dat het buiten hem omging. Zo iets had hij ook wel eens tijdens een concert of een medisch college als hij te zeer van zichzelf vervuld was. Dit was bijzonder onaange naam en hij werd er zenuwachtig van. Tot zijn opluchting merkte hij dat hij bij de trap was die naar May Turners kamer leidde. Wordt vervolgd ÊVE* LATER POMEU ZO OP PE PLAATS VAJJ HET UARtW.- r J ee VAL WA6 COAAPLEET .K'JK, HIER EEN <=.TDK VAN DE EADIO - CABINE! Smartegeld Een i°n§e haar aanstaande bij een auto-onge luk „de charmante spitsheid van zijn neus" had verloren. Dit kwam aan het licht toen de afgewezen minnaar bij de rechtbank te New Delhi smartegeld eiste van de ver oorzaker van het ongeluk. SUKKELTJE EN BRUUNKE 48. „Er zit nu nog foto op; wie zal ik nemen' vraagt Stikkeltje. wacht, die agent, die zo druk met die banketbak ker praat: die kunnen ei er mooi tegelijk op! Zo, klaar!" ker. In de opwinding vergeten ze zelfs de muziek! „Is er iets gebeurd, meneer?" vraagt nieuws- „Of er wat gebeurd is!!" roept de banketbakker gierige Stikkeltje aan de agent en de banketbak- boos. „Kijk: hier op mijn vensterbank stond een grote cake af te koelen en toen ik hem met slagroom wilde bespuiten, was-ie spoorloos verdwenen!" FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13