Werkloosheid bij jeugd hard meegevallen Nieuw plan voor vrede in Vietnam „VERBETERING" ZET NIET DOOR Tekort handelsbalans dit jaar minder Kloos: Het gaat naar 4 procent Koeperman kansloos na verlies tegen Simonata Metz speelt met korte èn met lange rok Vakbond laakt beleid Van Heijst-directie Politie moest huis bestormen Voor waggelende' gang veertien dagen geëist 9 DONDERDAG 7 SEPTEMBER 196T Verdere beperking van produktie bij Van Gelder AMSTERDAM Om tot aanpas sing van de voorraden gereed pro- dukt te komen, heeft de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder en Zo nen besloten de produktie van pa pier verder te beperken. In het eer ste halfjaar van 1967 bedroeg de produktie 198.000 ton tegen 207.000 ton in het eerste halfjaar van 1966. De exploitatieresultaten over het eerste halfjaar zijn positief geweest, dank zij de genomen reorganisatie- en rationalisatiemaatregelen. De re sultaten van Crown-Van Gelder ver tonen een verdere verbetering, zo als ook was verwacht. In verband met dit alles wordt hervatting van de betaling van het primaire divi dend over het gehele aandelen kapitaal mogelijk geacht, tenzy in de resterende maanden de markt situatie zich ongunstiger zou ontwik kelen, dan thans is te voorzien. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het aantal werklozen is in augustus met 4.000 gedaald, maar hieraan moet géén optimistische ver wachting verbonden worden. Wanneer men de seizoensinvloe den uitschakelt, blqkt de werk loosheid te zijn gestegen van 85.000 tot 87.200. De stijging was niet zo groot als vorig jaar augustus, maar begon juist de sterke toeneming van de werkloosheid. De verbetering in de werkgele genheid die zich in juli leek voor te doen en waarover Sociale Zaken nogal optimistisch was, Iheeft zich niet doorgezet. Afgenomen De jeugdwerkloosheid is niet toe genomen, maar zelfs duidelijk af genomen, tegen veler verwachting in. Het aantal werkloze jongens on der de 19 jaar kwam van 11.100 op 7.700. Het aantal werkloze meisjes ging licht omhoog: van 1900 naar 2100. Planbureau te optimistisch? bedragen. Dit cijfer zou gunstig afsteken ten opzichte van 1966 toen het tekort bijna ƒ4,6 mil jard was. DEN HAAG Het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buiten land voorspelt in een overzicht over het tweede kwartaal 1967, dat het tekort op de handelsba lans dit jaar rond 4 miljard zal de harde matras met alk comfort van een zachte !j APELDOORN Als er niet snel een kentering komt, zal de werkloosheid verder toenemen en in de loop van de komende maanden wel vier procent of meer van de afhankelijke be roepsbevolking omvatten. Dat betekent 150.000 werklozen. Deze sombere voorspelling deed de voorzitter van het NVV, de heer A. H. Kloos, vanmiddag in Apeldoorn tijdens een receptie ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de bij het NW aangesloten Algemene Be drijfsgroepen Centrale. De heer Kloos noemde dit percenta ge hoog, en in de huidige maatschap pelijke verhoudingen, zelfs onaan vaardbaar hoog. De oorzaken zijn van structurele en conjuncturele De conjuncturele oorzaken dienen naar zijn mening nationaal en inter nationaal te lijf te worden gegaan met gerichte inspuitingen van de overheid. De strukturele oorzaken, die vol gens de heer Kloos voor een deel met de conjunctuur samenhangen, vragen evenzeer veel grotere inspanning van de overheid dan deze op dit moment bereid is op te brengen. Kloek op eieren „Zoals een kloek op zijn eieren zit, to bewaart dit kabinet zijn uitgaven en deviezenpot", zei de heer Kloos. Niet meer de economische groei en een hoog peil van de werkgelegen heid staan primair, maar angst voor een toekomstige inflatie. De argumenten, die daarvoor wor den gebezigd, zijn naar het oordeel van de heer Kloos identiek aan die van de voorstanders van de gave gul den in de jaren dertig. Langzaam begint de gedachte te rij pen dat de middellange termijnplan ning een wezenlijke bijdrage kan vor men om fricties in de toekomst tijdig te onderkennen en leegloop van ar beid en kapitaal te voorkomen. Harde tik De heer Kloos zei voorts dat het geloof in de ondernemingsgewijze produktie door de plotselinge sluitin gen en massa-ontslagen in het afgelo pen jaar een harde tik heeft gekre gen met misschien als enig voordeel, dat de geesten rijp werden gemaakt, ook bij de ondernemers, voor aanpas singen van de maatschappelijke struk- tuur, die tot voor enkele jaren on denkbaar waren. De aanpassingen liggen naar het oordeel van de heer Kloos in het loonpolitieke systeem, de zeggen- schapsstruktuur van het bedrijfsle ven en in de vermogensstruktuur, alsmede het doorlichten van maatschappelijke en technische ont wikkelingen. Welke betekenis het tekort van rond 4 miljard zal hebben voor de betalings balans is moeilijk te voorzien. Het staat echter nu al vast, dat het optimisme van het Centraal Planbureau met betrek king tot de export niet gerechtvaardigd zal blijken. Voor de automatische vervanging van binnen- door buitenlandse vraag bij verzwakkende binnenlandse conjunc tuur waarvan het Planbureau aan vankelijk uitging het „Zijlstra- effect" blijkt onze concurrentieposi tie niet meer voldoende te zijn, zoals van de zijde van het bedrijfsleven her haaldelijk is gesteld, aldus het Centraal Orgaan. Het Centraal Orgaan heeft zijn voor spellingen onder meer gebaseerd op het verloop van de buitenlandse handel in de eerste zes maanden van dit jaar toen het invoeroverschot ƒ2.185 miljoen be droeg, hetgeen 566 miljoen minder was dan in dezelfde periode van het vorige Geen eindverslag ziekteregeling ambtenaren DEN HAAG De vaste commis sie voor ambtenarenzaken en pen sioenen uit de Tweede Kamer heeft gisteren besloten voorlopig geen eindverslag uit te brengen over het wetsontwerp Algemene Ziektekos tenvoorziening Ambtenaren, zulks in verband met de moeilijkheden, die er zijn gerezen als gevolg van het regeringsvoornemen tot bezuiniging op de regeling. Het kabinet denkt erover de ge pensioneerden de volle premie te laten betalen, iets waartegen de bonden van overheids- en onder wijzend personeel zich fel hebben verzet. Het overleg daarover wordt op 15 september voortgezet. Prof. dr. Lr. J. P. Mazure is opnieuw benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer voor het zittingsjaar, dat zal beginnen op 19 september (Prinsjes- In het bouwbedrijf, waar de werk loosheid steeds het sterkst op de voorgrond trad, kwam in augustus een daling van 12.900 tot 12.200. Maar deze daling is naar verhouding zeer beperkt. Schakelt men boven dien toevallige omstandigheden uit, dan steeg in de bouw de werkloos heid met 800 man. Tien procent Sinds vorig jaar augustus is de werkgelegenheid in de bouw met tien procent afgenomen. Maar in Utrecht, Zeeland en Noordholland steeg het aantal werkende bouw vakkers nog. Het opvallende en verontrustende hierbij is dat ook het aantal bouw vakkers in Zuid-Holland afnam. Hier blijkt de afnemende werkge legenheid zich niet alleen in het oosten en noorden van het land voor te doen, maar evenzeer in het westen. De daling van het aantal bouw vakkers met tien procent hoeft ove rigens nog niet te betekenen dat tien procent van de bouwvakkers ook werkloos is geworden. Een aan tal kan overgegaan zyn naar andere bedrijfstakken. Iets betere cyfers komen uit de metaal- en textielindustrie. Het aantal werkloze metaalarbei ders kwam van 9530 op 7510 en in textiel daalde het ciifer tegen de verwachting in van 1300 tot 1090. In de handel nam het aantal werk lozen toe van 2.400 tot 2.600, in de sector horeca van 750 tot 910. Auto tweemaal aangereden door trein UTRECHT De Hamburg Ex pres die op weg was naar Rotterdam is gistermiddag op een overpad bij Moordrecht in botsing gekomen met een met melkbussen geladen bestel auto. De auto werd op het andere spoor geworpen. De bestuurder, de veehouder G. E. van Velsen, raakte slechts licht gewond. Hij was bezig het wrak van de rails te trekken toen hij opzij moest springen omdat er ook uit tegenover gestelde richting een trein aankwam. Na de tweede botsing was er van de auto niet veel meer over. De trein werd aan de voorkant beschadigd en kreeg 25 minuten vertraging. De Hamburg Expres liep een vertraging van 12 minuten op. Sijbrands twee punten voor LIVORNO Ton Sijbrands heeft zijn voorsprong op Koe perman aanmerkelijk vergroot. Hiervoor was niet alleen zijn minder overtuigende winst te- j gen de Marokkaanse graaf ir. de Descallar de reden, maar het onverwachte verlies van Koe perman tegen de Fransman Si monata. Reeds eerder in het tornooi om de Conpe d' Europe was Koeperman te gen zwakkere spelers door het oog van de naald gekropen. Door tegen Simonata een eenvoudige damcombi- Heel kort of heel lang i de collectie van de harde matras met alle comfort Tan een zachte! (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Metz en Co is een samenwerking aange gaan met het bonthuis Van Daal en Meyer in die zin, dat Metz in het pand van het bont huis te Groningen een nieuwe zaak opent en Van Daal en Meyer in het Haagse filiaal van Metz op 22 september een afde ling krijgt. Een economisch nieuwtje, verstrekt op de persshow van de najaarscollec tie van Metz en Co., ontworpen door Marianne Davids. Een heel mooie collectie, waarvan het grote aantal lange mantels en capes opviel. Mooie statige mantels in doubleface materialen. Bijvoor beeld een mokkakleur met als tegen kant z&cht roze, er behoorde een kort gerokte japon bij van een rose wol len truitje. De mantels immers mo gen lang zijn, de roklengte voor de japonnen was kort, boven de knie. Roklengte Die korte roklengte zagen we later ook bij veel mantels, want de kuit lengte is nog helemaal in het experi mentele stadium. Het vreemde was, dat de lange mantels en capes ons bijzonder fraai toeschenen en een tail leur van die lengte het opeens niet „deed". Een opvallend materiaal was een wollen stof met lak bespoten, bedoeld voor regenmantels. Reusachtige spie gelende metalen knopen als garne ring. Bijna alle mantels waren recht met siernaden, maar een korte man tel had een zeer wijde rug met een klok die midden bij de hals begon. Prachtig waren enige mantels of met Chinese beer in horizontale ba nen belegd of er mee gevoerd. Grap pig een in ruitjes bedrukte ratiné. Voor de avond lange toiletten van Thailandse zijde, die geheel in pa troon doorgestikt was. Bij de dagtoiletten werden veel zwarte zijden kousen gedragen of met bloemranken versierde ajour- kousen. (Vervolg van pag. 1) Ook de commissarissen hadden verstek laten gaan. Van de Haagse heer G. van Galen Last werd gezegd dat hij met vakantie was. De Brus selse heer J. van Bree was „niet di- rekt bij de hand". Hun plaats werd ingenomen door onder-directeur A. J. M. Schellart, het hoofd van de interne accoun tantsdienst, de heer T. J. Coeberg en een secretaresse. Veel volmachten had het trio klaarblijkelijk niet. Over de meest eenvoudige kernvragen moest overleg worden gepleegd. Hoewel het gezelschap weigerde te zeggen hoe groot de schuldenlast van Van Heijst was, wordt aangenomen dat het om tenminste 3 miljoen gul den gaat Een bankrelatie de naam PROF RIEP NOZEMS TE HELP AMSTERDAM Prof. dr. B. J. van Eyk (67), fysicus in ruste, heeft gistermorgen groot rumoer veroorzaak in de Amsterdamse Vondel straat, omdat hij weigerde het gerechtelijk bevel om zijn huis te verlaten op te volgen. Vermoedelijk om zich te verde- digen tegen de deurwaarder had eP">cf^deerd, hij een achttal nozemachtige jon gelui te hulp geroepen, die de deur hadden gebarricadeerd en aanvankelijk verzet pleegden. De politie, die reeds een ver- moeoen had, dat er moeilijkhe den zouden komen, had vier agen ten naar het huis gestuurd om de deurwaarder terzijde te staan. Er volgde een korte bestorming van het huis waarbij enkele rui ten sneuvelden en de voordeur werd geforceerd. De professor en zijn hulptroepen namen snel de benen, zodat de deurwaarder uit eindelijk als overwinnaar uit de strijd kwam. Persconferentie De bewoners van het souter rain, die door de dienst volkshuisvesting als hoofdbewo ners werden erkend, en tegen wie prof. Van Eyk tevergeefs had geprocedeerd, konden tenslotte het huis de hunne noemen. De gebeurtenis trok grote be langstelling. Prof Van Eyk had zelfs journalisten en persfotogra fen uitgenodigd en heel officieel een persconferentie gehouden. Prof. Van Eyk, die in Leiden, Bandoeng en Soerabaja fysische chemie heeft gedoceerd, woonde zonder vergunning in het huis, dat betrokken was op naam van zijn vroegere echtgenote. Hij had een deel van de ruime woning aan provo's onderverhuurd. werd eveneens geheim gehouden werd als de voornaamste schuldeiser aangeduid. Op het gebied van verwarmingsra- diateuren bestrijkt Van Heijst 30 tot 35 procent van de Nederlandse markt. 95 procent van het bedrijf is van de vervaardiging van dit produkt afhankelijk. De omzet van alle bedrij ven tezamen bedraagt 50 miljoen gul den. In 1966 en zeker in de jaren ervoor werd winst gemaakt. De laatste jaren zouden in de privésector onverantwoord grote be dragen zijn uitgegeven. Een Haagse manege (Riouwstraat) en uitstapjes met gecharterde straalvliegtuigen worden als de grote geldverslinders genoemd. Het onkostenbeleid zou, gezien de omzetten die werden bereikt, ook veel te wensen hebben overgelaten. Bij de firma werken zeer veel oudgedienden, in 't bijzonder in het Haagse moederbedrijf. Dienstjaren van 35 en zelfs 40 jaar behoren be paald niet tot de uitzonderingen. Ten opzichte van Van Heijst zitten de vakbonden al lang op het vinke- touw. In de Metaalkoerier, het or gaan van de algemene metaalbewer- kersbond, zijn in de loop van de tijd verschillende afkeurende artikelen verschenen. In het bedrijf zelf hebben zich ook de nodige moeilijkheden voorgedaan. Twee directeuren, mr. Daversloot en drs. Geense, werden in vrij korte tijd bijna op staande voet ontslagen. Het personeel is eergisteren van de ernst van de toestand op de hoogte gebracht. De klap was toen echter al gevallen. Ook met werkgevers- en werknemersorganisaties is op 't laatste moment uitvoerig overleg ge pleegd. Verslagen De verslagenheid onder de perso neelsleden is groot. Vooral degenen, die bijna een leven lang voor het oude Haagse bedrijf hebben gewerkt de oprichter was de vader van de huidige directeur-eigenaar en er aan verknocht zijn geraakt, konden het slechte nieuws, dat plotseling uit de bus kwam, nauwelijks geloven. Vakbondswoordvoerders, die giste ren ter persconferentie aanwezig wa ren, lieten doorschemeren, dat het al tijd zeer moeilijk was geweest de hui dige directie te adviseren. Men wist het altijd beter en zelfs nu, in het uur van acute nood, zouden de conces sies, die van directiewege moeten worden gedaan, in het teken van stroefheid staan. De Britten proheren de moeilijk heden in het gebied van Lo Moe te beperken. Daarom willen zij een prikkeldraadversperring aanleggen langs de grens van de Kroonkolonie Hongkong en communistisch China. De ver sperring wordt ruimt 25 kilo meter lang en het veelomvat tende karwei wordt uitgevoerd door Gurkha's. Jong Oranje gelijk tegen O.-Duitsland MAAGDENBURG In Maagden burg heeft Jong Oranje met 22 ge lijk gespeeld tegen het Oostduitse Olympische voetbalelftal. Nadat de Oostduitser Ducke zijn ploeg in de vijfde minuut een 10 voorsprong had bezorgd en Zapf de stand in de 26ste minuut op 2—0 had gebracht, zorgde Phalplatz er in de 40ste minuut voor dat beide ploegen met een 21 stand konden gaan rusten. De DFC-er Klijnjan bepaalde in de 62ste minuut de eindstand op 22. Nederland had toen een duidelijk overwicht. Smyslov en Larsen eersten in Havanna HAVANNA De Rus Smyslov en de Deen Larsen delen de eerste plaats in het internationale schaaktor- nooi van Havanna. Beide spelers heb ben 71/» punt uit tien partijen. Onze landgenoot Jan Hein Donner staat met vijf punten op de tiende plaats. Er zijn twintig deelnemers. Woensdag werd er in Havanna ge rust. Er werden alleen enkele afgebro ken partijen afgewerkt. Overtekende lening BNG verhoogd AMSTERDAM De Bank voor Nederlandse Gemeenten heeft het bedrag van de 6Vs pet. 25-jarige obligatielening (1967-11) verhoogd van 100 miljoen tot 150 miljoen. Ook na de verhoging moet een be langrijke reductie worden toegepast Esjkol: Suezkanaal natuurlijke grens TEL AVIV Omdat de Arabieren geen vrede willen, rest Israël geen andere oplossing dan te streven naar natuurlijke grenzen en er is geen natuurlijker grens dan die van het Suezkanaal. Dit zei premier Esjkol van Israël op een inspectiereis door de Sinaï. (Van verslaggevers) ROTTERDAM „Toch blijf ik bij mijn mening dat de politiearts ver dachte op het bewuste ogenblik goed heeft geobserveerd, terwijl dr. Esser slechts te maken heeft gehad met de dorre theoretische feiten. Ik zal daar om veertien dagen gevangenisstraf ei sen en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid". Officier mr. A. Niessen zei dit woens dagmiddag tijdens de zitting van de politierechter. Het ging om de aange houden zaak van de 59-jarige president directeur J. W. H. van een scheepswerf in Vlissingen. Ir. H. was in de nacht van 22 op 23 september met flinke snelheid van een nachtclub naar zijn tijdelijke huis aan de Westzeedijk gereden. Toen hij zijn garage wilde binnenrijden, hielden agenten hem aan omdat hij rode ogen had en naar alcohol rook. Dr. P. H. Esser uit Haarlem die tij dens de eerste zitting als getuige-des- kundige optrad, beweerde toen dat bloeddoorlopen ogen en een alcohol promillage van 1,50 geen enkel bewijs van dronkenschap was, temeer daar ir. H. zelf had verklaard slechts twee whisky's te hebben gedronken. De politiearts die H. had onderzocht, kon gisteren niet als getuige verschij nen, daar hij inmiddels huisarts is ge worden. Hij bleef echter in een brief bij zijn mening dat ir. H. niet in staat was geweest zijn auto te besturen. De brigadier die het proces-verbaal had opgemaakt was tot de conclusie gekomen dat ir. H. niet in staat was te rijden, zulks op grond van de „wag gelende" gang van de verdachte. Poli tierechter mr. A. R. Jolles wilde zich nogmaals overtuigen en liet ir. H. heen en weer lopen. De brigadier bleef echter bij zijn mening, dat Ir. H. on danks zijn normale „zeemansgang" op die bewuste avond nog meer onzeker had gelopen. Overigens voegde de politieman er aan toe dat ir. H. zich de bewuste avond uiterst correct had gedragen. Nadat hij was ingesloten in een cel werkte hij zijn correspondentie ver- Verdediger mr. A. Mout vond het on aanvaardbaar dat uitsluitend op het ietwat moeilijke lopen van zijn cliënt een veroordeling zou volgen. „Temeer daar uit alles blijkt dat mijn cliënt niet onder invloed was: bij zijn garage pak te hij uit de bos sleutels in één keer de juiste sleutel, hij gedroeg zich steeds correct en werkte bovendien de verde re nacht in de cel aan zijn correspon- Mr. Mont somde de vele verdiensten van lr. H. voor de gemeenschap op. Zo Is h(j onder andere leider geweest van een handelsdelegatie naar China en de Sowjetnnie". Het l(jkt me dat de gemeenschap dan ook wel wat terug mag doen". Mr. Mout vroeg vrijspraak of subsi diair een geldboete. Schriftelijk vonnis over veertien dagen. BRUSSEL De Belgische rege ring zal volgend jaar waarschijnlijk de kijk- en luistergelden met vijftien procent verhogen. Dat is noodzake lijk om aan geld te komen voor de kleurentelevisie. Thans wordt 15 aan luister- en 60 aan kijkgeld be taald. natie over het hoofd te zien, was hel pleit spoedig beslecht. De Fransman liet Koeperman niet meer ontsnap- De meeste concurrentie heeft Sij brands nu van de twee andere Rus sen Andreiko en Tsjegolew, die bei den twee punten achterstand hebben. Tsjegolew bestreed in de morgenuren de felle v.d. Sluis, die geen krimp gaf en een keurige remise behaalde. Sijbrands had na de gemakkelijke winst op Feldl 's morgens, in zijn tweede partij verrassend veel moeite. De Marokkaanse graaf bood goed te genstand en bereikte in het eindspel een remise-stelling. Niettemin liet hij zich nog verrassen door de Amster dammer. UITSLAGEN De negende ronde: Cazemier (Zwits) Koeperman 0-2. Simonata (Fr) - Andre Pc» 2. Siminelli (It) Verleene 1—1. Bajolle (Ft) De toende ronde: Koeperr Feldl Bonlfaclno Bajolle/Van der Sluis 14. 7. Slmonat 8. Bonlfaclno 9, 9. Car" 11/Reimann allen 5, 15. na iedere maaltijd.. 25 c Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en' adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. New York Times: NEW YORK De Verenigde Sta ten hebben hun bondgenoten een plan voorgelegd over vredesonder handelingen in Vietnam. De Veilig heidsraad moet een internationale conferentie bijeenroepen over de vrede in Zuidoost-Azië, gebaseerd op de Geneefse conferenties. Dit meldt het Amerikaanse blad New York Times. De Amerikaanse ambassadeur by de Verenigde Naties, Arthur J. Goldberg, heeft het idee geopperd dat de Veiligheidsraad een richtlijn zou kunnen opstellen voor een nieuwe conferentie. De principes, waaTvan de confe rentie zou moeten uitgaan, zijn: wapenstilstand en ontbinding van de strijdkrachten in Noord en Zuid; eerbiediging van de international# grenzen en van de gedemilitari seerde zone en de regeling van de toekomstige hereniging van Noord en Zuid-Vietnam door het volk zelf, zonder buitenlandse inmenging. Een woordvoerder van de Ame rikaanse regering zou echter heb ben verklaard, dat er geen sprake is van een Amerikaans vredesplan, dat aan de Veiligheidsraad zou wor den voorgelegd. Voetbal buitenland Monsterzege voor Aberdeen in Eur. Cuptornooi DEN HAAG In het tornooi om de Europese beker voor bekerwin naars zijn woensdag twee wedstrij den gespeeld. In Hamburg won SV Hamburg met 53 van de Deense club Freja Randers. De Schotse verte genwoordiger Aberdeen was in eigen huis oppermachtig tegen het IJslandse Reykjavik: 100. TURKU Het Russische voetbal elftal heeft woensdag in groep drie van het tornooi om het Europese kam pioenschap voor landenploegen in de Finse stad Turku met 52 van Fin land gewonnen. WENEN Het Hongaarse voetbal elftal heeft woensdag in Wenen Oos tenrijk met 3—1 verslagen. Bij de rust leidden de Hongaren met 1—0. LEEDS Dynamo Zagreb heeft zich geplaatst voor de volgende ronde van het tornooi om de Jaarbeu rsste- denbeker. De Zuidslaven dwongen woensdag Leeds op eigen veld een doelpuntloos gelijkspel af. nadat zij de eerste wedstrijd in Zagreb met 20 hadden gewonnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9