Gelaatskleur bepaalt kwaliteit van tinten de stad en dokter Moore Puzzelboek PERIKELEN VAN BONT BEELD „Het raam", tijdloos generatieconflict DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1967 Joan Haanappel naar de TROS AMSTERDAM De 26-jarige «chaats(kunst)rijd- ster Joan Haan appel gaat deze winter voor de TROS-televisie als verslaggeefster en presentatrice mee werken aan de nieuwsrubriek „Kompas". Boven dien zal Joan, die ook enkele jaren optrad in de Wie ner Eisrevue, een programma pre senteren over boeken, grammofoon platen, film en toneel. Tv-gesprekken over Afrika's kerken (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De onafhankelijk heid stelt jonge Afrikaanse kerken voor allerlei problemen. Deze komen ter sprake in een uit twee delen bestaande reeks interviews met Afri kaanse kerkleiders. CVK en IKOR zullen deze gesprek ken uitzenden op de donderdagavon den 21 en 28 september a.s., telkens tussen 10.30 en 11 uur op Ned. 2. Vijf Nederlanders in zangconcours DEN BOSCH Na drie dagen voorselectie heeft de jury van het Internationaal Concours voor Voca listen 29 van de 92 candidaten tot de demi-finale toegelaten. Nederland is daarin vertegenwoor digd met de alten Marianne Klep en Nel Wisse uit Den Haag, de tenor Bert van Delden uit Enschede en de baritons Ruud van der Meer uit Bode graven en Chris Verhoof uit Den Haag. Kruiswoord-puzzel zonder zwart 2 3 5 6 7 8 Is Horizontaal: 1. plaats in Zeeland - bijb. figuur; 2. jongensnaam voedsel - gindse; 3. stok met voettre de - einde; 4. vreemde munt - rund - water in Limburg; 5. arbeidseenheid - hoofddeksel plaats in N.Brab.; 6. ontgonnen land - biljartstok - scheik. element (afk.); 7. jongensnaam - voor zetsel - kledingstuk; 8. telwoord (Eng.) - boom - ontkenning; 9. zware zoete wijn - oude lengtemaat - plaats in Gelder!. Verticaal: 1. sluiswachter (ZN) - niet vast; 2. tegenstelling van vroeger - dorp in Gelderl.; 3. plaats in N.Brab. -. scheik. element (afk.) - ei kenschors; 4. niet dicht opeen staan de - plaats in Groningen; 5. gebloemd katoen - maanstand - achting; 6. ver tegenwoordiger - zwemvogel; 7. boom - water in Friesl. - lijk vaas; 8. op een andere wijze - uitroep; 9. natuurlijk waterbekken - zilt vocht. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. geschelpt. 10. sol, 11. Nero, 12. A.M., 14. mis, 16. Leo, 17. las. 19. ook. 21. tr, 22. trio, 24. pak, 26. elke. 28. pil. 31, Oene. 33. mis. 35. ra. 37. ring, 39. k.o., 40. aan. 42. Goor. 44. krop, 45. smet. Verticaal: 2, es. 3. som, 4. Clio, 5. en. 6. lel, 7. pret, 8. toorn, 9. halt, 13. mare, 15. sop, 18. silo, 20. kap, 23. oker, 25. kim, 27. enig, 29. lik, 30. prak. 32. Enos. 34, som. 36. aar. 38. gom, 41. no, 43. re. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM „Het zal niet mogelijk zijn, elke buitenlandse kleurenfilm of -band ook bij ons bont op het scherm te brengen", vertelde ons een technische functionaris van de NTS, „wij zullen daarmee zelfs heel voorzichtig moeten zijn. Vooral films, gemaakt voor projectie op doek, kunnen dik-j wijls niet worden gebruikt voor televisie-uitzending, omdat er dan1 een hinderlijke tintenvervorming kan optreden. Wij moeten uitgaan van de kwaliteit waarin de gelaatskleur overkomt en dat zal ook bij directe reportages heel wat perikelen opleveren." „Wat men bij zwartwit-opnamen niet opmerkt, is bijv. de invloed die het interieur heeft op de lichtvalling. Een groene of rode kamerwand geeft het licht een groene of rode weer kaatsing en dat valt het meest op in het gezicht. Dat is ontzettend irrite rend voor de kijker. Het kan zijn dat alle gezichten dan een te rode ofwel een groen- of blauwachtige tint krij gen en daarmee is het hele beeld als onecht gekwalificeerd." Kleurvervorming bii kleding, stoffe ring of bloemen treft het oog veel minder: men heeft immers niet de juiste tinten voor ogen en wat hin dert het, of een japon iets donkerder of lichter lijkt? Proeven De NTS heeft al vele proeven geno men met geïmporteerde kleurenfilms en gebleken is, dat deze bij tv-verto- ning vaak opmerkelijke zwemen groen en blauw vertonen, zodat de mensen er spookachtig gaan uitzien. Zulke films zullen in zwart-wit wor den uitgezonden, ook al is er nog zoveel ruimte voor kleurentelevisie. „Kan men niets doen om dat te verbeteren?" „Ja. er is een beperkte correctie via de apparatuur mogelijk, maar aan apert-foute copieën kunnen wij niets doen. Daarin schuilt namelijk ook vaak de fout; de copieën van een goede kleurenfilm kunnen onvoorzich tig worden gemaakt. Kleuren zijn overgevoelig en zo kan een copie sterk afwijken van het origineel." Eigen iverk Veel beter dan met bioscoopfilms valt te werken met films en banden, die speciaal voor televisie zijn ge maakt. Maar ook deze kunnen sterk verschillen in kwaliteit en opvatting. De ene produktie heeft harde, felle kleuren (vooral in sensatieverhalen), de andere zachte, vloeiende tinten. Mini-omroepen op late avond (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Pas dezer dagen zal worden beslist, op welke dag en uur de vijf nieuwe zendgemachtig den, in de wandeling „mini-omroe pen" genoemd, op het scherm zullen komen. Carel Enkelaar. programmaleider van de NTS, had hen voorgesteld op maandagavond na de omroepprogram ma's te verschijnen. Eén van de nieu welingen vond dat geen geschikte avond. Nu onderhandelt men over de late dinsdagavond en dat wordt het waarschijnlijk wel. De vijf „mini's" krijgen afwisselend op Ned. 1 en 2 zendtijd. INTERLAND IN SAMENVATTING (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NTS zal op woensdag 13 september a.s. niet meer dan een samenvatting geven van de voetbalwedstrijd Nederland Oost-Duitsland, die d. g in het kader van het toernooi om de Europa cup voor landenteams in het Olympisch Stadion te Amsterdam te spelen. De reportage komt. bij commentaar van Herman Kuiphof, tussen 22.25 en 22.55 uur op Ned. 1. Zoals U mogelijk weet geldt het hier de tweede ontmoe ting tussen beide elftallen: de eerste wedstrijd won Oost-Duitsland met 4—3. Het bonte scherm zal dus op dat vlak ook afwisseling vertonen. Bij het eigen kleurenwerk van NTS en omroepen zal men nog veel ervaring moeten opdoen, ook al is er reeds ruim geëxperimenteerd. Geble ken is, dat de beste resultaten wor den verkregen door opnamen op 16 mm band, beter dan op 35 mm, waar mee de Amerikanen veel plegen te werken. Daarbij komen de kleuren in het PAL-systeem minder goed over. tussen de diverse kleurovergangen door. want ook dit is een euvel dat zich gemakkelijk voordoet. Wij heb ben dat zelf kunnen constateren bij kleurenprogramma's, waaraan toch de op het ogenblik nog „beste stuur lui" hun krachten geven. Sir Malcolm niet in „Last night" (Va e radio- en tv-redactie) door A ff at ha Y nun ff Veel lich t Men zal veel meer licht nodig heb ben bij de opnamen en zich sterk moeten concentreren op de kleuren in de directe omgeving. „Bij studio-opnamen of bij per sonen thuis gaat dat wel, maar buitenreportages maken de zaak moeilijker: daar kan men niet met decors aan de gang gaan en moet men de zaken nemen zoals ze zijn. Dan is het mogelijk, dat de kleur- vorming te wensen overlaat." U ziet, de mensen die zich straks met kleurentelevisie gaan bezighou den, staan voor de nodige problemen. We zullen hen, vooral in de experi mentele periode, niet te hard mogen vallen, ook al komt er eens een rood j dan wel groenachtig gezicht in het beeld, of lopen er markerende lijnen 1 HILVERSUM Evenals in voor gaande jaren zal de NCRV de traditio nele „Last night of the Proms", afslui ting van de serie Henry Wood Prome nadeconcerten, gegeven in de Lon- dense Royal Albert Hall, op televisie (Ned. 1) uitzenden. Helaas zal echter de ook bij de jeugd zo geliefde dirigent Sir Mal colm Sargent niet het middelpunt van dit cutlturele spektakel zijn, om dat hij ziek is. De jonge, veelbelovende dirigent Colin Davis, die een groot deel van de Proms deze zomer heeft geleid, neemt zijn plaats in. Hij zal zich natuurlijk houden aan het voor geschreven programma voor het slot- concert dat het BBC-symfonieorkest geeft: „Pomp and circumstances" van Elgar, de door Henry Wood gearran geerde „Sea Songs", ..Rule Brittan- nia" van Arne en „Jerusalem" van Barry. Het zal interessant zijn te ervaren, of de jeugd die altijd in massa aanwe zig is om Sir Malcolm te huldigen, nu met hetzelfde enthousiasme Colin Da- vis zal begroeten en in hoeverre dus dit uitbundigheidsvertoon een persoonlijke hulde dan wel een bij de traditie ingelijfde demonstratie is. De uitzending komt om 9.30 uur op het scherm. Vanavond op het scherm (Van o e radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het is volkomen toevallig, dat het oorspronkelijke tele visiespel van Jaap ter Haar, dat de KRO vanavond op Ned. 1 uitzendt, met „Het raam" dezelfde titel draagt als het kleine drama dat de NCRV verleden week vertoonde. De stukken hebben niets met el kaar te maken, of het moest zijn io de filosofie van de levenskunst. Jaap ter Haar stelt het conflict tussen de generaties in dit spel als repeterend door eeuwen en samenlevingen heen: het is altijddurend of tijdloos, juist zoals men het wil zien. Dialoog Hij maakt deze opvatting op boeien de wijze duidelijk, door een voort gaande dialoog, terwijl tijden, lan den en situaties zich wijzigen. Een opmerkelijke voorstelling van zaken, zuiver televisionair ingesteld, want op het toneel zou het onmogelijk zijn. midden in een gesprek kleding, haar dracht en decor op slag te verande ren. Voor de camera's is dat slechts kinderspel. Als het scherm licht wordt, zit een oude, bekommerde man (Frans van der Lingen) aan het raam. Hij tobt over zijn kinderen: zijn dochter Syl- vie (Anne Oostveen) en zijn zoon Ro bert (Wim van Rooy) en hij spreekt zijn zorgen en gedachten uit tegen zijn vriend de schilder (Frans Vorst man). Het raam speelt zijn rol doordat het niet goed meer sluit. Het moet worden gerepareerd omdat het zoveel heeft opengestaan. Uit het gesprek daarover ontwikkelt zich de dialoog, die van de ene eeuw naar de andere overspringt. Franse revolutie Het is 1793, de vader herinnert zich hoe hij zijn vrouw verloor in het bloedbad van de Franse revolutie. Zijn dochter is een felle revolutionai re. zijn zoon keert zich af van de politiek en moet niets hebben van de fanaticus die zijn zuster heeft uitver koren en die met geweld een betere toekomst voor de mensheid wil vero veren. Een seconde later hervindt men dit drietal met dezelfde opvattingen in nazi-Duitsiand: de vriend is dan SA-man. Terwijl het krakeel door gaat en de rivaliteit tussen ouderen en jeugd oplaait, zijn we plotseling met het hele gezelschap in een Amsterdams provo-café of In heden daags Moskou... dan ook weer terug in de 18e eeuw. Om nog scherper aan te tonen, hoe de mens in wezen en in zijn reacties op het grote gebeuren niet verandert, laat de auteur overal eenzelfde „man netje" verschijnen (Paul Deen), een figuur die evenzo altijd heeft bestaan en die immer zegt: „Waarom al die leuzen? Het enige wat ik wil is leven en eten, en wie er nu de baas is, de kleine man legt toch altijd het loodje". ISevenscènes Het spel beperkt zich echter niet tot de lotgevallen en meningen van het gezin en de twee vrienden al leen, er komen allerlei illustrerende nevenscènes in voor. O.a. zult U Gijsbert Tersteeg zien als een van de Franse edelen, die in de gevangenis op de guillotine wachten en proberen tot klaarheid te komen over leven en smadelijke dood. Toch duurt het hele stuk. geregis seerd door Luc van Gent, niet langer dan 40 minuten, maar het zal U voor komen, alsof U bij het kijken diverse levens meeleeft. Een scène uit het boeiende oorspronkelijke televisie spel van Jaap ter Haar ,Jiet raam", dat de KRO van avond op Ned. 1 vertoont. Een spel van alle eeuwen" ofwel „tijdloos" te noemen, waar het handelt over de conflictsituatie tussen ouderen en jeugd. Hier ziet U twee van de hoofdpersonenWim van Rooy als de zoon Paul Deen als „het mannetje" dat alleen maar wil leven en eten. Het spel springt van de ene eeuw naar de anderede kleding ev de haardracht wisselen mee, maar de ge sprekken blijven ononderbroken doorgaan VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.30 uur (NTS) Mensen in de sport: zeezeilen. 8.20 uur Eugene Malinin speelt met het Kunstmaan orkest het 5e pianoconcert van Beethoven. 9.05 uur tv-spel „Het raam". 9.45 uur Brandpunt. Ned. 2 AVRO 8.05 uur film over de Portugese kolonie Macao. 8.25 uur actualiteiten. 8.50 uur aflevering vary „The wild. wild West". 9.40 uur tweede deel van het tv-optreden Charles Lloyd-kwartet. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 8.05 uur kunstkroniek. 8.25 uur Radio Filharmonisch orkest concerteert (stereo). 9.00 uur thriller-hoorspel „Wie moet er hangen?" 10.55 uur Theo Strengers in ,,'t Mag geen naam heb ben". Hilversum 11 NCRV 8.30 uur amusementsprogramma uit de Prot. Mil. Club in Steenwijkerwold. 10.45 uur dr. Douglas Mews bespeelt het orgel in de Amsterdamse Oude Kerk. 11.15 uur poëzie van Hans Andreus in „Vers in 't ge hoor". Deze krant behoort tot HET KWARTET In het Westen veruit grootste prot.-chr. dagbladpers 45 Maar nu krijgen de steden om ons heen nieuwe jong» mensen, meestal met een ervaring in de stad en met erg afwijkende ideeën. Zij vragen nog betere ziekenhuizen en laboratoria en een grotere differentiatie van de medische praktijk, en zij krijgen die dingen ook. Zij hebben het zo druk dat zij niet hoeven te wedijveren om patiënten en zij denken er zelfs niet aan. Zij vormen in de stad medische groepen, gezondheidscentra. Zij raadplegen elkaar. Zij hou den niet alleen samen kantoor, maar zij kopen zelfs ala groep hun uitrusting, een uitrusting die zij alleen niet zou den hebben kunnen aanschaffen." Stoner zweeg even om zijn gedachten te ordenen en David zei: ,,In de stad in New York doen de patiënten volgens mij te veel een beroep op de dokter." „Ik geloof dat het zelfs ook hier gaat beginnen. Een paar jaar geleden raadpleegden de mensen hier alleen een dokter, als zij er zelf niet meer uitkwamen. Dat was de algemene gang van zaken. De welvaart is de oorzaak van de verande ring. De mensen kunnen het zich nu veroorloven en zij consulteren de dokter vaker. Televisie en tijdschriftartikelen hebben hen als het ware gezondheidsbewust gemaakt Zij weten nu meer van hun ziekte af en zij vragen meer. Nee, de revolutie in de plattelandsgeneeskunde heeft zich niet beperkt tot de doktoren." „Ik leic hier uit af dat de veranderingen zich niet beper ken tot het platteland van Vermont." „Volstrekt niet. Voor zover ik weet is dat overal zo." „En wat het ziekenhuis betreft..." Stoner draalde zijn stoel direct naar het bureau en tastte naar zijn bril. Hij zette hem met een zwaai op, bijna met een gebiedend gebaar en hij keek scherp, recht en koud naar David. „Het ziekenhuis heeft zijn tijd gehad," zei hij. „Ik neem aan dat u bedoelt in zijn huidige staat- Dokter Moore vertelde me van zijn financiële moeilijkheden en de noodzaak om te moderniseren..." „Ik bedoel onder de huidige omstandigheden. Haddon heeft geen ziekenhuis nodig. Er is geen rechtvaardiging er hier een ziekenhuis op na te houden, tetwijl er een zo dichtbij in Warwick aanwezig is. Hoe sneller dit ziekenhuis in Haddon gesloten wordt, des te beter het is voor de stad." David werd door deze woorden geprikkeld. Instinctief en ongemotiveerd nam hij een verbazingwekkende tegenzin bij zich waar. Stoner zei: „Bent u al in het ziekenhuis geweest?" David bepaalde zich tot het nee-schudden. „Ons gesprek zal vruchtbaarder zijn als u er geweest bsnt. Ik wil u namelijk duidelijk maken dat de stad beter af is zonder ziekenhuis dan met een ziekenhuis dat steeds meer veroudert en tweede-rangs is. Het houdt de medische voor uitgang tegen." David was nog niet helemaal zeker toen hij zei: „Als het nu geen particulier ziekenhuis was als het eens door de stad werd overgenomen... Ik weet niet hoe dergelijke dingen meestal verlopen..." „Er zou een beroep op de gemeenteraad gedaan kunnen worden, als Moore er tenslotte van overtuigd is dat hij het niet bol kan werken- Maar ik zal tegen zo'n beroep zijn. Haddon heeft geen ziekenhuis meer nodig." Armstrong wilde heel wat te berde brengen, haalde diep adem, zag de nutteloosheid ervan op dit ogenblik in, zweeg en zag de zwakste van zijn gedachten onder de ogen. Hij wist dat het einde van het ziekenhuis Moore's hart zou breken. „De stad is heel wat aan Moore verschuldigd. Ik bewonder hem. Ik waardeer hem zelfs persoonlijk, maar hij wordt oud. Ladd is oud. Perkins is niet jong meer, vooral niet voor een chirurg. Maar ik weet dat u tot een bepaalde relatie staat met dit ziekenhuis en de problemen ervan." David die in gedachten niet zo ver was gegaan, maakte een vlugge geestelijke sprong en knikte. „Een chirurg heeft een ziekenhuis nodig om in te werken. Als u..." „U denkt hier niet langer te blijven dan een jaar naar Jk verneem. Het ziekenhuis haalt dat met gemak, hoewel begrij pelijk niet veel langer. Ik denk dus niet dat u er last van zal hebben. Maar u hoort iets van de achtergrond te weten die ik u geschilderd heb voordat u zich erin mengt." Stoner bracht zijn handen op de stoelleuning en Armstrong herkende dit klassieke gebaar als teken dat het onderhoud geëindigd was. Hij stond op- „Ik ben bang dat ik te veel van uw tijd gevergd heb." „Volstrekt niet Dit zijn zaken van het grootste belang voor de gemeenschap. Ik heb zoveel tijd besteed aan het schilderen van de medische achtergrond in Haddon dat ik niet hoef te zeggen, dat ik vurig hoop dat u er de consequen ties uit kunt trekken. Kom weer eens aan wanneer u maar wilt." David greep de lange vingers van de wat vochtige hand die naar hem werd uitgestoken en zelfbewust vertrok hij. Wordt vervolgd HIEPNEEMO'A PISTOOL EN HOUD Oe IK BEN ZO TEeUG Be/ex stuwt2KHA*er Ratten dragen °p «7 °?s- heelkundig labo- coniaei- ratorium in de Nieuwzeelandse lenzen stad Dunedin zijn bij ratten kleine contactlenzen Met behulp van speciale camera's verbonden met microscopen, hoopt men zo betere opnamen te kunnen maken van het netvlies van de dieren. ts.00 Nieu ten. 18 co Uitzending PvdA. 18.30 Lichte Inst le ensembles. 18.55 C IKOR: 19.30 Theo- STER; 19.56 Reclame. NTS: Journaal. STER; 20.16 Re- ie. KRO: logiseren In een athelstiscn tijdperk. 19.55 Kerk verat en dichtbij AVRO: 20.00 Nieuws 20.05 Kunstkroniek. 20.25. Stere- o: Radlophtlharmonisch or- kesL 21.00 Wie moet er han gen T, hoorspel. 22.30 Nieuws. grammof oonmuzlek. 23 55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. NCR.V; - ïl:?0 RacUokrant" lS^GewrtJde muziek (gr.) 20.00 Stereo: Licht grammofoonmuzick. 20.30 A- vondpermlsslc: gevarieerd pro gramma voor protestantse mili tairen. 22.15 Avondsluiting. 22.30 Nieuws. 22.40 Boekbespre king 22.45 Kerkorgelconcert Nederland U. NTS: 20.00 Nieuws in 't kort. STER: 20.01 Reclame AVRO: 20.05 Macao. .50 The west. TV-fllm. 22.40 Het Char les Lloyd kwartet. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15-22.30 Jour naal. KRO/RKK: 22.30-23.00 Turcana filmre Nederlands progr kanalen 2 in 10. 19.30 Velvet, tv-feulll. v. I Jeugd. 20.00 Nws. 20.25 Dr. RADIO Hilversum I. 4#2 m. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.23 Lichte grammo foonmuzick. (7.30—7.35 Van de voorpagina. persoverzicht). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.10 Lichte gram Waterstanden. de vrouw. AVRO: 11.30 Lez (,X slot). Volksmuziek Spanje en Portugal, lez idelingen t.b.v. land- >uw. 12.30 Voor de 12.40 Sportrevue. iws. 13.10 Actualitei- Stereo: Radio ka- en solist. 14.10 Voor- 25 Het kasteel In mu- Muziekfestlval van Praag: A. Phtlharmonisch orkest van Le ningrad. B. Pianorecital. 17.00 Voor de kinderen. 17.10 Stereo: Muzikale aanwinsten. 17.45 Ac- tualltelten. 'acantietlps. 8.45 Voor de zieken. 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.28 Me dedelingen t.bv. land- en tuln- allteiten. 12.5' zangsollsten. Lichte muziek voor de Jeugd. 18.30 Wil je weg wezen..: licht programma. FM-kanalen. AVRO: Nieuws. 0.02 Actualiteit Vrolijk ochtendprogramma. platenprogram 16.30 Licht platenprogram SUKKELTJE EN BRUUNKE 47. „Lastig, dat er nooii ?ens iemand even stil itaat!" moppert Stikkel- tje. Hij kan het nog niet goed! Doe je best. Stikkeltje", moedigt Bruunke aan. Bruunke zegt tegen de voorbijgangers: „Morgen liggen de foto's klaar in de etalage van meneer Klap Kamera; ze kosten een kwartje per stuk. Wie gekiekt is. kan daar zijn foto kopen!" maar niemand besteedt enige aandacht aan hem „Wacht even!" bedenkt Bruunke. Nu ZINGT hij de woorden in de hoorn en begeleidt zichzelf klepperend, terwijl Stikkeltje steeds een nieuwe foto maakt. Nü knikken de inwoners vriendelijk en begrijpend. „We zullen morgen komen kijken, of we er goed op staan!" beloven ze.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7