TV NTS: ZWIERIGE AANPAK ONTMOETINGS-OPG 4 VE RADIO de stad en dokter Moore "Bij ons mag men lachen" Dinsdagavond hoogtepunt Besprekingen West en met met de de BRT WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1067 en Weerman binnenkort in eigen hu is (Tan onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De straalverbin ding met een der gebouwen van het KNMI in De Bilt is gereed en de studio voor de weerman eveneens. De NTS is bezig, deze studio te voorzien van de nodige apparatuur en dan kan de weerman eindelijk „in eigen huis" zijn tv-programma maken. De NTS streeft er naar, het aantal getekende weerberichten dan uit te breiden tot zo mogelijk elke werk dag. maar dat is nog niet beslist. School-tv hoopt op eigen zendtijd HILVERSUM De Ned. Onder wijs Televisie (NOT) heeft, zoals wij al eerder mededeelden, eigen zendtijd aangevraagd. Zij wil zo mogelijk ook ruimere armslag krijgen en zolang zij gast is van de NTS kan dat vanwege de zendtijdindeling niet. Waarschijn lijk is-er spoedig een beslissing uit Den Haag te verwachten. Teleac is tevreden met de huidige gang van zaken en heeft geen zend machtiging aangevraagd, hoewel deze stichting werkt met eigen apparatuur in eigen studio en dus heel best zelfstandig zou kunnen optreden. (Vai radio- en tv-redactie) HILVERSUM Bijna dagelijks rol je in omroepstad van de ene verbazing in de andere, nu de diverse organisaties hun winterpro- gramma's aanbieden. Wél en niet-politieke klachten bij de zwaar tillende VARA, culturele ingetogenheid bij de NRU, een stralende op gewektheid bij de NTS, die gisteren als novum een eigen seizoen plan kenbaar maakte. „Bij ons mag je lachen", zei Carel Enkelaar. hoofd van de programma- dienst. die alles toelichtte, „wij maken er een zwierige aanpak van. ook van de ontmoetingsopgave. Wij hebben (net als de NRU) die verplichting ontmoetingspunt voor allerlei stromingen te zijn voornamelijk verwerkt ons totaalprogramma, maar op dinsdagavond wordt het meer toegespitst". Zo gedrukt, zij het tevreden, als men zich gedroeg op de NRU-perscon- ferentie, zo onbezorgd en vrolijk ging het toe in die van de NTS. Hier ook goede woorden aan het adres van de adviserende programmaraad, maar men maakte er niet zo'n punt van. Onverteerbaar „Het is voor de NTS onmogelijk, zich voortdurend op hoog cultureel peil te presenteren, aangezien zij 40 pet. van de zendtijd moet vullen en de omroepen gehouden zijn, een to- NTS KOESTERT MEER PLANNEN (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Dit is niet het optimale programma dat wij zouden kunnen geven, maar wel alles wat op het ogenblik mogelijk is," verklaarde de NTS-voorzitter E. A. Schütten- helm bij de aanbieding van het win terplan. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. dit zegt men van duiven met veren van verschillende kleuren (ZN), 10. muzieknoot, 11. Rom. keizer, 12. in het jaar der we reld (afk. Lat), 14. verkeerd. 16. jon gensnaam, 17. tussenzetsel, 19. tevens, 21. trustee (afk), 22. drietal, 24. bun del, 26. iedere. 28. dikke boterham, 31. dorp in Gelderland. 33. verkeerd. 35. deel van de mast. 37. cirkelvormig voorwerp, 39. term bij het boksen (afk). 40. voorzetsel, 42. gemeente in Overijsel, 44. ongebuild tarwemeel. 45. vlek. Verticaal: 2. boom. 3. optelling. 4. j muze der geschiedenis, 5. voegwoord, 6. deel van het oor, 7. lol, 8. gramschap, 9. militair commando. 13. tijding, 15. vloeibaar beestevoer, 18. graanelevator, 20. hoofddeksel, 23. verfstof, 25. horizon, 27. onbep. voor- naamw., 29. gevangenis (bargoens), 30. hoeveelheid eten, kliekje, 32. zoon van Seth, 34. optelling, 36. bloeiwijze. 38. kleefmiddel, 41. ontkenning (Eng), 43. muzieknoot. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Bram-Soest 2. eerst-Elia. 3. sen-roi-Ate. 4. Tehe- ran-s.l. 5. gl-edel-lis. 6. Rome-nt-Ina. 7. oren-oa-neb. 8. edelman-Ee. 9. Ne- „Wij zouden graag nog meer infor matie geven, dat achten wij ons be langrijkste terrein. De afdeling hier voor is echter nog in opbouw." In verband met deze wens worden ook besprekingen gevoerd met Surina me en de Nederlandse Antillen. De programmaraad wil graag meer voor lichting over ontwikkelingen en actu aliteiten uit de West en hiervoor tracht men een formule te vinden. Ook is overleg gaande met de BRT om tot intensievere samenwerking te geraken, o.m. door het gezamenlijk produceren van grote uitzendingen. Men heeft reeds een lijvige documen taire over Pieter Breughel op 't oog. Tot haar spijt heeft de NTS het drama moeten laten vallen: er is op het moment geen plaats meer voor. Een groot tv-spel deed het erg goed op de zondagavond, maar deze uren zijn nu gebruikt om de NTS gelegen heid te geven zich (op vrijdag- en donderdagavond) te integreren in de omroepprogramma's. Zij blijft echter diligent in deze en zoekt naar kansen om opnieuw tot het uitzenden van tv-spelen, opera's enz. te komen. Overigens heeft zij de omroepen gevraagd een proef op te stellen waarbij haar gehele programma in omroepavonden zou worden geïnte greerd. zodat de NTS geen hele avon den meer zou bezetten, maar verschij nen zou in blokken van bijvoorbeeld IV* uur per dag. Voor het komende seizoen zou zulk een opzet uiteraard nog niet worden gerealiseerd. Pipo blijft tot einde van mei de-£ e-nl. Verticaal: 1. Best-groen. 2. reëel-or de. 3. Arnhem-eed. 4. ms-reden-le. 5. Storen-oma. 6. oei-altaar 7. elan-Lin- ne. 8. sits-ineen. 9. taël-sabel. (Van o e radio- en tv-redactie) HILVERSUM 1 oktober zal Pipo voor de kleuters terugkeren en nu elke avond tussen 5 voor 7 en 7 uur op beide netten. Hij blijft tot einde mei 1968, dus het gehele seizoen onaf gebroken, en... ook op zondag. 's Zondagsmiddags verschijnt er in Monitor ook een kleuterserie en wel in kleuren: Paulus de boskabouter, die zich al jaren heeft laten horen via de VARA-radio, laat zich nu ook zien bij de NTS. Het verhaal van Jean Dulieu wordt als poppenspel vertoond. Voor iets grotere kinderen wordt „Flipper" in Monitor opgevolgd door een getekende reeks, de avontuur lijke (Amerikaanse) wild west-beleve nissen van „Tonto, de Indiaan," ook al in kleuren. taai-programma te bieden, waarin ook een portie cultuur en educatie moet worden verwerkt. Vijf uren per week zware NTS-kost zou eenvoudig onverteerbaar zijn", deelde namens de programmaraad de heer J. W. Ren- gelink mee, en voorzitter E. A. Sohüttenhelm was het daarmee volko men eens. „Zo denkt ook ons bestuur", zei hij. De NTS zal drie programmablok- ken verzorgen: op zondagmiddag, op dinsdagavond (Ned. 2) en op woensdagavond. Verder verschijnt zij (uitgezonderd de dagelijkse journaal- en Pipo-uitzendingen) op donderdag en vrijdag in de vooravond. Op zondagmiddag komt het gevari eerde programma Monitor terug met allerhande informatie, ook over be langrijke politieke, religieuze en cul turele ontwikkelingen. Ter afwisse ling kleuter- en kinderprogramma's in kleuren. 's Avonds om 7 uur komt er op Ned. 2 een nieuwe jeugdserie, overge nomen van de BRT: „Axel Nort", een modern detectiveverhaal, waarin de in eigen land zo befaamde Nand Buyl de titelrol (tevens de detective) „Dag dinsdag" Een betere titel dan „Dag dinsdag" heeft men niet kunnen vinden voor het „staatsieprogramma" waarmee de NTS dinsdagavonds op Ned. 2 verschijnt. Het programma, dat verschillende vaste rubrieken bezit, wordt gepresenteerd door Kees Brus- se, die meteen gelegenheid heeft voor eigen gevarieerd optreden tus sen de items in. Begonnen wordr om 7.10 uur met de verdubbelde rubriek „Van gewest tot gewest" (deze wordt nl. ook op donderdag tn de vooravond uitgezon den, eveneens op Ned. 2) in bredere opzet en meer aangepast aan de actu aliteit betreffende culturele en maatschappelijke ontwikkelingen in de provincies. Dan is er een Amerikaanse serie „De 21ste eeuw", waarin od popu- lair-wetenschappelijke wijzp wordt vooruitgezien in de toekomst van o.m. de communicatiemiddelen, het maan-bezoek. het openbare vervoer, het onderwijs, de auto en de geboor teregering. Bedoeling is, de kijkers tot onder linge discussie te brengen. De Canadese socio-drama's in de serie Wojeck komt later in de winter ook op de dinsdagavond, tot zo lang loopt er een detectiveserie. Sckakelprogramma Het belangrijkste deel van de avond kan men verwachten tussen 9.10 en 10 uur bij het afwisselende schakelprogramma „Eidofoor" dat de ene week actuele (ook religieuze of politieke) discussies tussen twee groe pen in verschillende gemeenten bij presentatie uit Studio Bellevue zal bevatten, de tweede week een gesprek met een in het nieuws ge raakte, doch niet overbekende Neder lander thuis en Joop van Tijn in de studio, de derde typerend binnen- of buitenlands amusement en de vierde een Europees schakelprogramma te leiden door de journalist W. J. Brugsma, waarin bekende internatio nale journalisten een Europese figuur ondervragen. Tenslotte nog op deze avond een Amerikaanse serie gedramatiseerde verhalen, die zich afspelen op de grens van verbeelding en werkelijk heid, weergevend typische gebeurte nissen waarin de verteller zelf van harte gelooft, maar die deels uit. onbe wuste fantasie zijn voortgesproten. In Amerika heet de (daar erg ge vierde) reeks „Twilight Zone", in Ne- oud: Doornroosje. 19 SI Uit; ding Stichting Socutera. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. STER: 20.16 Reclaim NTS- 20.20 Po Politieke IXtfll - 'Ofdfilm ..JT/N 22-45- 23 15 Schooltelevisie Nieuws In 't kort. STER: 20.01 Reclame. NCRV: 20.05 Voor smalfilmers. 20.25 Van nul uur één tot middernacht. Duitse TV-serie. dl. IX. 20 50 Portret van Igor Strawinsky. Deel I. bestaan°Va"1"18 t,gV' 50~Jarlg het vloeken. 21.40 Het vreed zaam gebruik van atoomener gie. doe Ster: 22.10 Reclame. NTS: 22.15 -22.30 Journaal, weerman 20.00 Nws. 20.25 Taal quiz 20.55 De Kroning van Pop- pea opera 23.40 Nws. DRAADOMROEP VANAVOND VAN 18—20 uur loft. Zomerdi Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws en Ochtendgymn 7 20 Lichte gramm. VPRO: 7 55 De ze dag AVRO 8 00 Nws 8 10 Actualit. 8.15 Lichte gramm. Waterst. 9.40 Lichte de twintigers FM-kanalen. NCRV2* 9 02 t.lente vokale r Nws. 10.02 Nwe langspeelpla ten. 11.00 Nws. ïi.r de koffie. 12.00 N varleerd Oevsr. inslag. 13.00 list. 12.27 Meded. t.b.v. land- 3.02 Nederl. dez« Lichte :ek. -4.00 N KRO: derlandse vertaling koos men het Gel derse en Overijselse dialect-woord voor schemer: Tweeduuster. Informatie Aan informatie zal het in de NTS-programma's bepaald niet ont breken. Er zijn nl. nog twee rubrie ken voor: Panoramiek op woensdag 7.30 uur Ned. 1, waarin telkens een belangrijk onderwerp van welke aard dan ook wordt aangesneden en „Open oog" op vrijdag, zelfde tijd, Ned. 2, waarin van alles wordt meege deeld op het gebied van recreatie en uitgaansmogelijkheden. Helaas heeft men ook bij de NTS nog geen „mankracht" kunnen vin den voor oen regelmatig weerkerende parlementaire rubriek, maar die komt waarschijnlijk direct na nieuw jaar toch op het scherm. De woensdagavond blijft gereser veerd voor speelfilms, waarvan enke le in kleuren zullen zijn. Eenmaal per vier weken wordt op de late woensdagavond een Duitse concertse rie uitgezonden, waarin u afwisse lend de Berliner en de Wiener Filhar- moniker klassieke werken hoort en ziet repeteren en uitvoeren. De NTS wil deze serie uitbreiden tot moderne werken en is ook in bespreking met Nederlandse orkesten om in dit kader op te treden. „Inburgeren" krijgt in Jan Roe- lands een nieuwe presentator en wis selt op donderdag in de vooravond met de 14-daagse rubriek „Mensen in de sport" en agrarisch nieuws. Met nog een spannende Franse jeugdserie „Schateiland" (woensdag- vooravond) en een Engelse familiese rie „Die van hiernaast" (vrijdag Ned. 2). plus nog tien herhalings-afleve- ringen van „De Bezetting" die naar Ned. 1 gaan op een nader te bepalen avond, zijn de „vaste" uren van de NTS vol. Sommige reportages maakt de NTS in kleur en dat zal zeker het. geval zijn bij de aankomst van St. Nicolaas op 18 november in Medemblik. Troonrede vooraf JN het AVRO-televisieprogramma vielen gisteravond twee dingen op: de „troonrede-vooraf' van drs. F. A. Hoogendijk en de BBC-repor- tage over de Britse kruistocht van dr. Billy Graham. Drs. Hoogendijk wist te vertellen, dat een regeringszinsnede over Viet nam in de troonrede werd verbeterd, dat benzine, chocolade, suikerwerk en bromfietsen met extra luxebelas ting in prijs worden verzwaard, dat personele- en grondbelasting ver dwijnen. Ook gaf hij een voorspel ling over de woningbouwcijfers. Voor wie de uitzending miste, zal de Koningin op Prinsjesdag toch in elk geval de echte troonrede voor lezen. Mr. G. B. J. Hilterman gaf uit Saigon een positief verslag over de verkiezingen. Nadat de Japanse meisjes heel bekwaam harpspel hadden laten horen al leent dit instrument zich naar onze smaak toch beter voor solo kwam de wèl een jaar oudemaar voor ons nog nieuwe BBC-reportage van Billy Grahams Londense week op het scherm. Men mag nog zoveel hebben ver nomen over deze evangelist, toch zal niemand zijn ontkomen aan het boeiende van dit vertoon. De BBC maakte er een voortreffelijk stuk informatie van en liet elk beeld voor zichzelf spreken, zonder er commen taar aan toe te voegen. De persoonlijkheid van Graham in kracht en kleine zwakheden kwam voldoende uit; vereringtwijfel en kritiek van het publiek, de feilloze handigheid van het team, de mach tige organisatie op de achtergrond waarin het ideële samengroeit met het zakelijke de reportage maak te nergens een geheim van en liet bijvoorbeeld rustig zien hoe onder de hoogtepunten van de samenkom sten achter de schermen de collecte opbrengst werd geteld: zonder geld kunnen Graham en zijn helpers im mers niets voor de mensen doen. en in hwn zakken verdwijnt het zeker De NCRV heeft tan het Amerikaanse network CBS een uit Iwee delen bestaande documentaire gekocht, uelke een tv- jortret geeft van de grootste nog in leren zijnde componist ■an deze eeuu Igor Strawinsky. Hij i.t nu 85 jaar en nog altijd ictief. Vijftig jaar geleden, toen hij als veelbelovende jongeman lijn beroemd geworden „Sacre du Printemps" voorspeelde, vroeg iemand hem: „Hoe lang ga je nog door?" Strawinsky mtu oordde: „Tot het einde" en die woorden heeft hij waai gemaakt. U ziet en hoort hem vanavond op Ned. 2 in gesprek met de componist-dirigent Pierre Bottlez en met zijn repetitor en biograaf Robert Craft. Het tweede deel van het portret wordt uitgezonden op 14 Deze kraut behoort tot HET KWARTET In het Westen veruit grootste prot.-chr. dagbladpers VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS 7.00 uur Amerikaans sprookje: Doornroosje. 8.30 uur detectivefilm „The Maltese falcon", uit 1942 14 jaar). 10.05 uur film over het Panamakanaal en zyn omge ving. .Verf. 2 NCRV 8.05 uur Tips over vakantiefilms- 8.25 uur aflevering serie „Van nul uur één". 8.50 uur eerste deel filmportret van de componist Igor Strawinsky. 9.30 uur kort gesprek over de jubilerende Bond te gen het vloeken. 9.40 uur buitenlandse film over vreedzaam gebruik van atoomenergie. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA 8.05 uur Accoord. gevarieerd programma. 8.40 uur prijsbellen naar de studio. 9.15 uur muzikaal gesprek met Jules de Corte. 10.15 uur Franse chansons. Hilversum II NCRV 8.15 uur reconstructie van de befaamde Melbourne race, deel II. 9.13 uur muziek uit de 17e eeuw. 10.40 uur Vocaal Ensemble zingt. 11.00 uur eerste van drie lezingen over verantwoord ouderschap. daor ff ai hu Younff 44 „Ja." David was hier gekomen om inlichtingen, maar tot dusverre had Stoner maar gepraat en gepraat, terwijl David tot zijn genoegen constateerde, dat Stoner niet veel verder was gekomen. Stoner draaide zijn stoel om. als om aan te geven dat er een hiaat in het onderhoud was ontstaan. Toen hij zich terugdraaide, lachte hij vaag. „Ik veronderstel dat u hier gekomen bent om voorname lijk over het ziekenhuis te praten?" David gaf toe dat het zo was en de glimlach die zijn dienst had gedaan, verdween. „Laat ik beginnen te zeggen dat Haddon op medisch gebied de tijd niet heeft kunnen bijhouden. Ik weet niet in welke mate u op de hoogte bent met de veranderingen die hebben plaats gehad in de plattelandsgeneeskunde..." „Ik vrees dat ik er niets van af weet. Groter dan in d« stad?" „Dat geloof ik wel groter en anders. De plattelandsge neeskunde wordt iets heel anders dan het kort geleden nog was. Je schijnt niet te kunnen waarderen wat er zich in de plattelandsgeneeskunde voltrekt en in de verhouding van Haddon daarmee, tenzij je iets weet van wat de plattelands geneeskunde in het verleden was." „De dagen van de dokterskoetsjes?" „Dat onderwerp hoort bij zestig, zeventig jaar geleden. Ik denk aan tijden die dichter achter ons liggen, laten we zeggen toen Moore begon te praktiseren." Stoner dacht even na, toen zei hij: „Neem me niet kwa lijk!" Hij boog zich over zijn bureau en sprak in een klein zwart toestelletje. „Ik wil een poosje niet gestoord worden. Geef dus geen telefoontjes door." Het toestelletje maakte geluiden die weinig weg hadden van een menselijke stem en Stoner zei: „Dank je." Toen hij zich omdraaide zette Stoner zijn bril af. wachtte even om na te denken, en richtte toen zijn uitgedoofde ogen op Armstrong. „Met de dokter van vroeger bedoel ik de arts die hier al was gevestigd toen Moore in de stad kwam. Die hielp zijn patiënten met al hun ziekten, het deed er niet toe welke en zonder zich af te vragen of hij daarvoor de kennis bezat. Hij was arts en chirurg tegelijk dat -zijn de meeste plattelandsdoktoren trouwens nog. Hij had een eigen kan toor, niet met andere doktoren samen en hij werkte alleen, consulteerde geen andere doktoren over zijn patiënten, of stuurde ze door. Het kwam doordat een dokter in die dagen minder verdiende en dus zijn patiënten voor zichzelf hield, uit vrees dat ze naar een andere dokter zouden gaan. „De man van vroeger wist niet veel van medicijnen af nog niet eens zo veel als Moore wist toen hij in deze stad kwam. Hij is een van het oude stempel. Hij weet mazelen en tyfus al aan de geur te herkennen, kan beenbreuken op het gevoel zetten, hij weet het verschil tussen roodvonk en mazelen alleen als de voetzolen gaan vervellen, terwijl de patiënt dan al weer herstelt. Het laboratoriumwerk dat hij nodig hod en hij had erg weinig nodig deed hij zelf. Hij stuurde zijn patiënten alleen als laatste redmiddel naar een ziekenhuis. Vergeleken met zo'n dokter was Moore jong en we tenschappelijk, sommigen zagen het nut daar niet van in. Het ziekenhuis van Warwick was in die dagen net zo groot als Moores ziekenhuis tegenwoordig. De weg van Haddon naar Warwick was niet geplaveid, en als je er heen wilde in de regentijd dan moest je een paard nemen. De gewone snelheid van een paard op goede wegen is 10 km per uur, maar als de wegen niet goed waren deed zo'n beest er misschien drie of vier uur over. Warwick ligt 45 km hiervan daan. Moore vond dat Haddon zelf een ziekenhuis moest hebben en in die tijd had hij gelijk. De stad zag het echter anders en dus moest hij het helemaal alleen opknappen. Ik veronderstel dat u dat verhaal wel hebt gehoord. Armstrong knikte en ging gemakkelijker in zijn stoel zitten. Toen zag hij aan de vragende uitdrukking op Stoners gezicht, dat hij zijn knikje niet had opgemerkt en daarom zei hij: „Dokter Moore heeft het me verteld." „De tijden veranderden. Betere economische voorwaarden op de achtergrond. Goede wegen, telefoons zelfs op afgelegen boerderijen, verbeterde centrale laboratoria met tal van voor zieningen een actievere openbare gezondheidsorganisatie en dergelijke dingen. De jongere mensen en de meegaande zoals Moore hadden voordeel van die veranderingen tot da veranderingen elkaar te snel opvolgden en het te ingewik keld werd ze bij te houden. De meesten bleven werkers op eenzame posten. Dat is Moore eigenlijk op dit ogenblik nog, ondanks het feit dat hij zich geassocieerd heeft met Perkins. Hij behandelt nog steeds alle medische vraagstukken, met inbegrip van de bevallingen. Hij stuurt rijn patiënten niet vaak naar specialisten, ofschoon ik denk dat dit meer een gewoonte van hem is. Wordt vervolgd Met Velpon zie je er geen barst van. CEtafeMT Velpon IC rn i ||n. Aan het tech- nologisch insti- schrilver tuut in Cam- hrirfffp (Vpr SI I is een apparaat ontwikkeld dat 190 woorden per minuut in braille kan afdrukken en bediend wordt door middel van een ponsband. De pons banden. die op een telexmachine ver vaardigd kunnen worden, kunnen ge maakt worden door iemand die geen braille kent. SUKKELTJE EN BRUUNKE 46 Stikkeltje hangt zijn fototoestel om de hals en dan gaan ze op zoek naar een fotograaf. „Daar woont er een!" wijst Bruunke. „Laten we het met hem bespreken!" Bruunke zet de kinderwagen voor de deur .Niemand in de winkel!" bromt Bruunke. Boven klinkt het geluid van een saxofoon. Nu brult Stikkeltje maar weer luidkeels het Bosdorpse Ste- hoorn en Bruunke kleppert voetstappen op de trap: daar komt Ze ontvouwen hun plannen. „Mij best!" knikt de fotograaf. „Jullie maken de opnamen en ik de afdrukken; we delen de opbrengst. Veel succes!* Ned buitengaats 14.30 Stereo: Nws. 17 0: FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9