lekkere 'lekkere 'BlueBand boordevol bouwstoffen itamine en caroteenvoor de groei en Me fioeien deenergiejggtu Ton Sij brands alleen aan kop in Livorno Celtic klopte Penarol (2-1) Uitbreiding Caltex Openlucht recreatie te karig bedeeld Meer interlands voor amateurelftal Warm weer stimulans voor spaarzaamheid? Blue Band 1111 voor zo Jj weuug? CHEPEN-. Geldmarkt aan betere hand lEITWE LEEDS E COURANT .7 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1967 Om Europese damtitel LIVORNO Na de achtste ronde in het damtornool om de coupe d'Eu- rope te Livorno heeft de Nederlandse kampioen Ton Sijbrands alleen de lei ding. Hiervoor zorgde de Nederlander Van der Sluis, die in een boeiend duel tegen Koeperman de punten deelde. Zelf had Sijbrands niet veel moeite met de Tsjech Reimann. GLASGOW Voor eigen publiek heeft Celtic Glasgow dinsdagavond in een vriendschappelijke wedstrijd ge wonnen van Penarol, kampioen van Uruguay, met 21. Bij de rust was de stand 20 door doelpunten van Wallace. Spencer bepaalde in de 70e min. de eindstand op 21. Inter Milaan won dinsdagavond voor 40.000 toeschouwers in het San Siro-stadion met 31 van Barcelona wedstrijd. In de eerste helft stond het spel nog op hoog peil, maar na de hervatting was de strijd minder inte ressant omdat Inter met maar liefst zeven en Barcelona met drie inval lers in het veld verscheen. Liverpool leidt in Engeland Een doelpunt van linkshalf Emlyn Hughes in de 52ste minuut van de wedstrijd Nottingham Forest Li verpool, heeft de formatie van mana ger Bill Shankley aan de top van de Engelse eerste divisie gebracht. Deze 10 overwinning van Liverpool bete kende tevens de eerste thuisneder laag van Nottingham Forest, sinds 26 wedstrijden. Debutant Coventry boekte zijn - eerste overwinning door in een ruwe wedstrijd met 21 van Southampton te winnen. Westham United kon het niet bolwerken tegen Everton, Met 2—0 gingen de Londenaren ten on- ROTTERDAM Als laatste heeft ook Chevron (tot voor kort Caltex) besloten de capaciteit van haar raf finaderij te Pernis vergroten. Vóór eind 1969 wil men 12'/i miljoen ton ruwe olie verwerken, tweeëneenhalf maal zoveel als tot nu toe. De dagproductie zal van 150.000 tot 250.000 barrels per dag worden ver- Deze uitbreiding is gisteren in San Francisco bekendgemaakt door presi dent-commissaris Otto N. Miller. De door Caltex gebouwde raffina derij is sinds kort eigendom van Che vron Oil Europe Incorporation en Texaco Incorporation. Shell gaat, zoals bekend, haar raf finaderij uitbreiden tot 25 miljoen ton per jaar en Esso tot 16 miljoen ton. Gulf gaat een petro-chemische fa briek bouwen en BP een overslag- station voor ruwe olie. ABN geeft rente op girorekening AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland zal dit najaar ten behoeve van particulieren, die perio dieke inkomsten zoals salaris, AOW-ultkering, pensioen en derge lijke bij de ABN doen overboeken, een nieuwe rekening introduceren, de rente-girorekening. Deze rente-girorekening heeft het karakter van een normale bankreke ning. Bovendien wordt halfmaande- lijks een rente van 3.5 procent ver goed. De ABN zal in nauwe samenwer king met andere banken overgaan tot uitgifte van gegarandeerde betaalche- Gegarandeerd Rekeninghouders ontvangen behal ve een betaalpas 30 cheques, die ie der tot een bedrag van ƒ50 worden gegarandeerd. De Amsterdam-Rotterdam Bank heeft meegedeeld, dat de uitbreiding van het dienstenpakket van de ABN in overeenstemming is met de maatre gelen die de AMRO-bank onlangs ook heeft genomen. Fietser verongelukt BERGHEM De 79-jarige Osse- naar A. van der Heijden is gistermid dag omstreeks half drie in de gemeen te Berghehi in Noord-Brabant veron- De heer Van der Heijden werd, toen hij de weg op de fiets overstak, aangereden door een personenauto. terstand, maar de Rus heeft zijn bei de landgenoten reeds ontmoet. De Russische kampioen Andreiko blijft met twee punten achterstand de lei ders volgen. Hij klopte de Zwitser Cazemir, die in een goede stand de onjuiste tactiek toepaste, waardoor hij zijn positie verzwakte. Van der Sluis deelt met de Fransman Simona- ta de vijfde plaats. De uitslagen van de achtste ronde luiden: Koeperman (Rusl) - Van der Sluis (Ned) 1-1; Andreiko (Rusl) - Cazemir (Zwits) 2-0; Verleene (Belg) - Simonata (Fr) 0-2; De Descalars (Marokko) - Simonelli (It) 1-1; Fedl (Oost) - Bajolle (Fr) 0-2; Reimann (Tsj SI) - Sijbrands (Ned) 0-2; Agliar- di (Monaco) - Bonifacino (It) 1-1; Tsjegolev (Rusl) - Virtu (It) 2-0. De stand luidt: 1. Sijbrands 15; 2. Koeperman en Tsjegolev 14: 4. An dreiko 13; 5. Van der Sluis en Simona ta 11. Dudok van Heel won in Montreal MONTREAL Op het meer van Saint Louis bij Montreal zijn dinsdag de wedstrijden begonnen om het we reldkampioenschap in de Flying Juni or klasse. Op de eerste dag werd onze landgenoot Dudok van Heel - eerste voor de Zweed Andersson en de Italiaan Biancchi, die resp. de tweede en de derde plaats bezetten. Onze landgenoten Van der Meden en Van Hellemond werden vijfde en ZANDVOORT De achttien miljoen gulden, die het ministe rie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk dit jaar heeft uitgetrokken voor de open lucht-recreatie, staat in geen en kele verhouding tot datgene wat nodig is. Aldus kritiseerde de directeur ver keer en recreatie van de ANWB, ir. C. A. Kuysten, gisteren op een pers excursie langs recreatiegebieden het overheidsbeleid. „Wanneer onlangs in de Kamer werd opgemerkt, dat bij voorbeeld de uitvoering van een re creatieplan in Spaarnwoude alleen al 300 miljoen vergt, dan steekt de achttien miljoen gulden daarbij wel heel schril af". Dit projekt in Spaarnwoude vormt een van de 28 „elementen van for maat voor de dagrecreatie", waarover de tweede nota ruimtelijke ordening spreekt. Zoals bekend, moeten twaalf van deze elementen (van het formaat van het Amsterdamse Bos) in de om geving van de grote steden tot stand worden gebracht. Volgens ir. Kuysten zijn de kosten per element ongeveer honderd mil joen gulden. Dat betekent voor 28 elementen samen: drie miljard gul- Er van uit gaande dat de realisatie van deze 28 elementen voor het jaar 2000 zijn beslag moet hebben, houdt dat in dat hierin vanaf heden per jaar gemiddeld 90 miljoen moet wor den geïnvesteerd De uitgetrokken 18 miljoen gulden vormen hiervan slechts een fraktie, aldus da ANWB-directeur. Nederland morgen tegen Israël (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Ik wil in het komende jaar met het Neder lands amateurelftal minstens zes interlands spelen en daarom ben ik big dat het interland seizoen reeds donderdagavond in Utrecht kan worden geopend met een officiële wedstrqd te gen het sterke Israël." Dit ver telde KNVB-coach Kessler dinsdagmiddag in Utrecht. Het Israëlische elftal speelt voor het eerst na de zesdaagse oorlog een Iandenwedstrijd. Dat gebeurt in het kader van de voorbereiding op de Olympische Spelen in Mexico. Israël speelt in het volgend voorjaar in ei gen land een tornooi met Iran, Cey lon, India en Noord Korea, waarvan de winnaar zich plaatst voor de Spe len in Mexico. Getraind door een Zuidslavische oe- fenmeester heeft Israël de beschik king over een sterk elftal, waarvan ons nationale A-team enkele jaren geleden slechts met 10 kon winnen. Het Nederlands amateurelftal, dat mogelijk ook wedstrijden tegen Schot land en West-Duitsland zal spelen, is voor morgenavond samengesteld uit: doel Bos (Vlissingen)achter Delmot- te (Middelburg), Deen (ZFC), Van London (De Graafschap) en De Vries (ZW); m. Leget (UVS) en Mei (DCG); voor: Boer (Heerenveen), gebr. M. en J. de Wit (beiden ZW) en Groenewegen (Middelburg). Bondscoach Kessler bereed een stokpaardje toen hij nogmaals het grote belang van de vroege jeugdse- lectie bepleitte. In Duitsland is men reeds toe aan een nationaal team Tenniszege voor Billy Jean King FOREST HILLS Billie Jean King kwalificeerde zich maandag voor de vierde ronde van de open Amerikaan se tenniskampioenschappen op Forest Hills door met 64 63 te zegevie ren over haar landgenote Pattie Ho- gan. Zij komt in de volgende ronde uit tegen de Britse Virnigia Wade. De Australische Judy Tegart zorg de voor de eerste verrassing bij de dames. Zij schakelde de als nummer acht geplaatste Amerikaanse Mary Ann Eisel uit met 63 6—2. Onderzoek op doping na elke wegwedstrijd MILAAN Een speciale commis sie van de Italiaanse wielerbond heeft dinsdag in Milaan bekend ge maakt, dat met ingang van 5 septem ber bij alle wegwedstrijden voor beroepsrenners in Italië dopingcontro le zal worden verricht. Ook de ren ners, die een poging zullen doen om het werelduurrecord te breken, zul len zich aan een onderzoek moeten laten onderwerpen. AMSTERDAM Over de prachtige zomermaand augustus zijn niet alleen de vakantiegangers, maar ook de spaarbanken in Nederland bijzonder tevre den. Vrijwel overal werd aanzienlijk meer ingelegd, dan terugbetaald. oorop ging de rijkspostspaarbank, die een positief saldo behaalde van 26.1 miljoen tegen 24.4 miljoen gulden in augustus 1966. Ook van andere sp^ banken uit alle delen van het land komen berichten binnen van in augustus overschotten. voor jongens uit de leeftijdsgroep 12 tot 14 jaar, stelde KNVB-trainer uit dagend. „Vroege selectie is een eis van de tijd willen we de goede voet ballers de opleiding geven die ze no dig hebben en die ze in clubverband door gebrek aan ruimte en facilitei ten niet kunnen krijgen." Die extra selectie kost evenwel han denvol geld, zo vertelde perschef Jaap van der Zwan van de KNVB. „Een contributieverhoging in de ko mende jaren kan dan ook moeilijk uitblijven," merkte hij terloopa op. DOS op 14 september tegen Real Zaragosa ZEIST Het Utrechtse DOS speelt op donderdag 14 september de thuiswedstrijd voor de eerste ronde van het tornooi om de Jaarbeursste- denbeker tegen Real Zaragoza (Span je). Donderdag 12 oktober volgt de returnwedstrijd. De tweede Nederlandse club, die aan dit tornooi deelneemt, DWS uit Amsterdam, ontmoet woensdag 27 september in het Olympisch Stadion de Schotse club FC Dundee. Een week later, woensdag 4 oktober, wordt de tweede wedstrijd in Dundee gespeeld. Mahalia zegt: „Ik kom terug" BERLIJN „Als het warm weer is kom ik terug. Ik ben vaak in Euro pa geweest maar eigenlijk heb ik er nooit anders gezien dan hotels en ■theaters. De volgende keer doe ik thet wat langzamer aan en zal ik eens om me heen gaan kijken." Dit is het plan van de zangeres Mahalia Jackson, die gisteren per vliegtuig naar Amerika is terugge keerd na een week verpleegd te zijn in een Berlijns ziekenhuis. De toestand van haar hart noopte haar van haar Europese tournee af te zien. In Chicago zal zij voor verdere ver pleging in het ziekenhuis worden op genomen. Henry Miller (76) huwt Japanse TOKIO De 76-jarige Ameri kaanse schrijver Henry Miller gaat woensdag in Los Angeles trouwen met eeh 43-jarige Japanse jazzpia- De vader van de bruid heeft ge zegd dat Miller al twee jaar lang zijn dochter vurige liefdesbrieven heeft geschreven, gelijk een jongeman. Russen pleiten voor Zorba-componist MOSKOU Vooraanstaande Russi sche componisten hebben in een petitie aan koning Constentijn van Grieken land gepleit voor vrijlating van Mikis Theodorakis. Deze componist kreeg be kendheid door zijn muziek voor de film „Zorba, de Griek". Twee doden bij bedrijfsongelukken ROTTERDAM De 54-jarige dok- verver A. Maas uit Rotterdam is dinsdag om het leven gekomen, toen hij bij werkzaamheden aan boord van het Engelse ss Brighton, dat bij de RDM in dok ligt, struikelde en in een dieptank van het schip viel. AMSTERDAM De 40-jarige tim merman P. Besselsen uit Ermelo is gistermiddag in het In aanbouw zijn de PTT-gebouw aan de Oosterdoksks- de met een lift naar beuedsn ge stort cn verongelukt, rwum.o ert kerngezond! HOED EILGN EN ZEILEN Alchlba 5 NO Param Asterope 5 Mauritius i Alpha 5 Varne Aukes 5 wzw Elbe Alcor 5 ZW Calcut Ammon 3 NO t ZO Kp Sandy Anne Christina 5 Marse nr La Nouvelle Atl Cornet 5 ZO Jamaica Benlnkust 5 Le Havre Blitar 5 Pt Swettenham Bovenkerk 5 Lattakla Constanca Brltsum 6 St Nicolas sse 6 N Ouessant tide 6 ZW Genua ■eld 6 ZW Abidjan c Amsterdam 5 O Cor Madrid 5 O Dar Caltex Gorlche m 6 Pembro- Cartago 3 NW Kp S Antonio Ceres 5 ZW Valparaiso Chiron S ZW Azoren Corala cropora 5 ZW Durban Camltla 5 W Azoren Crania S verw Curacao Caltex Eindhoven 5 O St He- Caltex Napels 9 NO L'Mar- icrland 5 St Johns Inelle 5 Cassablanca Doel wijk 5 ZO Almeria Daslna 5 Kp St Vincent Dutch Engineer 5 NW Cderal- Dallia 5 Wight Dutch Master 4 Rurcorn Dutch Mate 8 Rotterdam Dutch Mate 8 Rotterdam Dutch Sailor 6 Rotterda BUllngham Deneb 5 WNW Flores i Broere 5 O Flambc Labrador 5 Antw Gabonkust 5 N Kp Flnlst Gaasterdijk 6 Baltim Gulf Italian S Z Gaasterkerk 5 !L Graveland 6 Sar HoUandsdreef ZZO Cey- Hoogkerk 5 WZW Gibraltar tenrlca Thekla 5 Kp St Vln- Hoop 5 ZO Dagata Houtman 5 Kp Flnlsterre Hermes 5 La Coruna 5 WNW Kp Flnlsterre f pass W Jurjen dc Terschelling Karimata 5 Z Madagascar Koratia 5 NW Trlvandrum Korenla 5 ONO Mombasa Leuvehaven 5 Halmstad Maaslloyd 5 ZW Rastrajun Merwehaven 5 Dulnker Neder Rijn 5 W Luanda Naess Courier 5 Kaapstad Nusakan 5 N Kreta Naess Lion 5 NO Las Pali Neder Weser 5 NO Kp Ken- Neder Linge 5 Nomadisch 5 Crorru Nushaba 6 Agadlr n ■khaven 5 Antwerpen lldora 5 NO Srlracha ydorus 6 verw Durban Margriet 5 ZW Belle isle Pr^ Philips Willem 4 Palamedes 6 Antwerpen Purmerend 7 Lyttleton ilin 5 NO Pt Rico Phecda 5 Marseille nr Barce lona Kadja 5 pass Dakar Randfontcin 5 O St Helena Rljn 5 N Manilla .5 ZW Guayaquil Rlouw 5 Z Kp S Lucas dam 5 Southampton on 5 Thames i 5 NO Pt Mozamblqs Rubato 5 Ouessant 5 ZO Durban ljk 5 verw Bilbao Str Colombo 5 Singapore Savonetta 6 Z Pt Rico Sttula 6 O Alm Str Holland 6 verw Hong- Kloosterdljk 5 Z Kp Race Spaarnckerk 6 ISederlundsche Bank AMSTERDAM De weekstaat der Ne- derlandsche Bank van 4 september toont dat de ultimo-opvragen niet te zwaai zijn geweest voor de banken. De bankbil- jettenomloop nam met f37 (vorige week 188) miljoen toe tot f8313.5 min. Dit kwam de banken zeer van pas daar het betalingsverkeer met het Rijk ondanks aflossing van f70 min. schatkistpapier reeds f 183 min. aan de markt had ont trokken waardoor het saldo der schatkist tot f423 min. steeg. De banken droegen f74 min. deviezen an de Nederlandsche Bank over waardoor goud en deviezen tot f7548,7 min. opliepen, waarvan goud onveranderd f6236,7 min., terwijl conver tible deviezen vanf 1215,1 - tot 1288,7 min, vermeerderden. Het dekkingspercen tage daalde van 86,25 tot 84,92. Van het aan de Nederlandsche Bank overgedra gen schatkistpapier is f74 min. verval- len.waardoor de rekening papier in disconto tot f 83.6 min. daalde. De banken konden de onttrekkingen alleen financiëren door de dure voorschotten met f 210 min. te vermeerde ren tot f260,3 min. De krappere geld markt heeft zich weerspiegeld in verho ging van het daggeldtarief van 3 tot 4% pet. Op 5 september heeft het Rijk f70 min. betalingen verricht. Ook waren er reeds bankbiljeten teruggevloeid. Hier- dooT hebben de banken reeds een flink bedrag aan voorschotten afgelost. Tenge volge van verdere terugkeer van bankpa pier verwachten geldkringen de eerste Contante wisselkoersen AMSTERDAM, 5 september; Londen 10.01 10.02; New York 3.5916— 3 59%; Montreal 3.33113-34^; Parijs 73.30%— 73.35%; Brussel 7.24%—7.24%; Frank fort 89.881689.93%; Stockholm 68.70— 69.75; Zurich 82.80%82.82%; Milaan 57.731657.78%; Kopenhagen 51.81%— 51.86(6; Oslo 50.25%—5030%; Wenen 13.92%— 13.93%; _J 12.60%. Bank Ned. Gemeenten verhoogt emissie DEN HAAG De Bank voor eder- landsche Gemeenten heeft gebruik ge maakt van haar bevoegdheid om het bedrag der tweede 6% pet. 25-Jarlge obli gatielening a pan te verhogen tot ƒ150 miljoen. Desniettemin is er bij de toe wijzing op de inschrijving een belangrij ke verlaging nodig. dagen en verruiming van de markt. De voornaamste posten waren in mil joenen guldens op 4 september (28 au gustus): Activa: Goud 6236.7 (6236,7), vor deringen in goud 1288,5 (1214,9), buiten landse betaalmiddelen 0.2 (0,2) gul- densvord. op buitenl. 89.6 (78,3), papier in disconto 83.6 (158(, PAPIER DOOR BANK GEKOCHT 971,5 971,5). voorschotten 260,3 (49,6), Ned munten 23,3 (23,5); passiva: Bankbiljetten 8313,5 (8276,9). schatkist 423 (239,5), banken in Ned. 19,4 30,1), andere ingezetenen 32,8 (30,3), banken in buitenl. 41,5 (37,2), an dere niet-ingezetenene 14,2 (8.4), saldi buitenl. geld 14,5 (14,6). teenkerk 5 Lor Marques Str Banka 5 Penang nr Mau- Str Luanda 5 NNO Amster- Skadl 6 NO Trinidad Curacao Stad Den Haag i Spes Major 5 ZO Llsta Scheldelloyd 5 Antwerpen Scnegalkust 5 Dakar nr Free- TJitarum 5 verw Manilla Tamara 5 W Kp Matapan Tara 6 B'Alres nr Ilheus Telamon 5 W Can eilander Theron 5 Pt of Spain nr Pa- Waardrecht 6 Geraldton arsum 5 NW Flores veston5 VCra CrUZ "r sdrecht 5 OZO Kp Fare- Woriógiri S ZW Balbao iJselhaven 5 ZW Ouessant IJsel 5 Londen nr Rotterdam Zonnrkerk S Dar es Salaam Zaankerk 5 N Agadlr Zaanland S Z Kp Verdlsche Tweede lijst vlissingen Hollandsduin 7 Koi Koslcta 15 verw Curacao Kossmatella 8 verw Hambld Krebla 17 B. Aires lerkerk 5 pass Vllssln- ind 5 Pt Alegre nt Waterland 6 v Zafra 3 Las Patmas Zarla 9 las Palmaa

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7