GEVAAR LIJKT GEWEKEN U RAIFFEISENBANK Beek leeft 24 uur in grote spanning Neuman kritisch over V ietnam-ver kiezingen Romantiek in page-pakje en sober lijnenspel 5 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1967 Lit de bocht De gekantelde Franse tankwa gen met 40.000 liter propyleen op rijksweg E 9 bij Beek. Het gevaar voor ontploffing was niet denkbeeldig en daarom werd het verkeer omgeleid. In de afgelo pen nacht is men begonnen het gas over te hevelen. BEEK (L.) Pas in de loop van vandaag is men erin geslaagd de helft van de 40.000 liter propyleen, die zich in de bij Beek ge kantelde tankwagen bevond, over te hevelen. Toen was het gevaar voor ontploffingen vrjjwel verdwenen. Meer dan een dag hebben de deskundigen in spanning verkeerd over de afloop van deze uiterst gevaarlijke operatie. De Franse tankwagen, die geladen was bij het polychemiebedrijf van de Staatsmijnen in Beek. vloog gis termorgen omstreeks half elf kort na het vertrek bij de oprit naar rijksweg E 9 uit de bocht. De wa gen kantelde en versperde daardoor j dralon. een deel van de rijksweg. Propyleen is vooral van belang als grondstof. Men maakt er onder synthetische vezels van zoals Redelijk FJE stembuszege van de nu gekozen president Thieu en zijn vice- president Ky is klein. Dat èn d« grote aanhang van de vredeskandi daat Dinh Dzoe zijn de grote ver rassingen van de Zuidvietnamese verkiezingen. Eigenlijk feiten waarmee het volk van Zuid-Vietnam gelukgewenst kan worden, omdat ie wijzen op redelijk verlopen verkiezingen, gegeven de omstandigheden. Natuurlijk niet naar westerse maat staven gemeten. Ook de waarne mers zullen zich, hoewel een orde lijke dag meemakend, bewust zijn geweest van het voorspel. Een voor spel dat de militairen oneerlijk be vooroordeelde. Maar als er werkelijk sprake was van grootscheepse fraude, zoals de verslagen kandidaat beweert, dan moeten de generaals wel over eer bijzonder schrandere „adviseur' hebben beschikt om verlies te ne men in de grootste steden en c meerderheid zo klein te doen zijn. Bovendien heeft de uitslag voor hen gevolgen: zij moeten rekening hou den met de aanzienlijke minderheid, Resultaat oorlog niet passief; er is een behoor lijke politieke belangstelling; maar ook: de conventionele vredespogin gen zijn niet genoeg. Thieu beloofde toenadering tot Ha noi en een pauze in de bombarde menten. Wij weten niet of hij erop speculeert dat Hanoi toch wel zal weigeren. Maar zelfs al is dat zo, het is niet genoeg meer. De aanhang van Dzoe en ongetwijfeld ook andere kiezers van burgerkandidaten willen onder handelingen met het bevrijdings front, de Vietcong. Thieu zou de eerste, zij het gebrek kige stap op het pad der democratie helemaal tot een aanfluiting maken als hij met deze wens geen rekening houdt. Het zou het positieve resultaat van de stembus kunnen zijn, sinds de zaken voor de rest onduidelijk lig gen. De bedoelingen van Peking en Hanoi zijn duister, zo ook die van het bevrijdingsfront. De verwarring in Amerika is 7.0 groot, dat Johnsons koers wel onze ker moet worden. Het Vietnamese volk is begonnen zijn mening ken baar te maken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De heer H. J. Neuman, een van de journalisten die als regeringswaarnemer de ver kiezingen in Zuid-Vietnam hebben bijgewoond, heeft zich in een inter view met de Volkskrant uiterst kri tisch uitgelaten over de gang van zaken daar. Deze verkiezingen vormden naar zijn mening hoogstens een lippen dienst aan de democratie. De heer Neuman vertelt onder meer dat in Saigon allerlei geruchten lopen dat aan militairen twee of meer oproep kaarten zijn verstuurd. Voorts wer den op geen enkel stembureau de namen van hen die hun stem uit brachten in het kiesregister door gestreept. Men gebruikte formulieren met portretten vn de kandidaten en symbolen van de partij waarvoor men kandidaat was. Men mocht zes senatoren kiezen uit een pakket van 48 namen. De minister van buiten landse zaken van Zuid-Vietnam, die Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. KY OOK WINNAAR IN SENAAT Saigon wil mogelijk overleg met Hanoi SAIGON Er zijn steeds meer aanwijzingen dat de ver kozen president Nguyen Van Thieu zijn verkiezingsbelofte zal nakomen en een bombarde mentspauze zal voorstellen met het doel vredesbesprekingen met Hanoi aan te knopen. Niets wijst er echter op dat Hanoi deze toenadering niet zal afwijzen, zoals in het verleden is gebeurd. Staatshoofd Thieu en premier Nguyen Cao Ky wormen de verkiezin- gen'van zondag met 1.6 miljoen stem men, ruim 800.000 stemmen meer dat de tweede kandidaat, de advocaat Troeong Dinh Dzoe. Deze kreeg ver rassend veel steun voor zijn program ma van onderhandelingen met Hanoi. Vice-president Nguyen Cao Ky is ook als winnaar tevoorschijn geko men uit de senaatsverkiezingen. Met de senaat op zijn hand zal Ky in een sterke positie verkeren in een eventu ele machtsstrijd met de gekozen presi dent Nguyen Van Thieu. Inmiddels heeft Dzoe verklaard „een grote hoeveelheid bewijsmateri aal" van de door hein genoemde „fraude op de verkiezingsdag" in zijn bezit te hebben. Amerikaanse functionarissen ach ten de kans op vrede in Vietnam althans een nieuwe pauze in de bombardementen groter na de Zuidvietnamese verkiezingen. Volgens Washington schijnt het vredesaspect steeds meer te over heersen nu men de uitslagen van de verkiezingen analyseert, waarbij Thieu en Ky een derde van de stemmen kregen met „vredeskandi daat" Dzoe als onverwachte tweede. Bittere strijd Onder dekking van raket- en mor tiervuur hebben Vietcong-strijders een aanval gedaan op de provincie stad Tam Ky, 50 kilometer ten zui den van Da Nang. De Zuidvietname se verdedigingstroepen sloegen deze aanval af, waarbij 136 Vietcongleden gedood zouden zijn. Enkele uren ervoor was er een einde gekomen aan een twee dagen durende strijd tussen Amerikaanse mariniers en eenheden van het Noordvietnamese leger, 23 kilometer van Tam Ky. kandidaat is voor de senaat, had Neuman gezegd dat hij zelf moeite had om zijn lyst terug te vinden. Hoe moten de eenvoudige Vietna mese boeren hier dan wijs uit wor den?, aldus de heer Neuman. Cor ruptie was er ongetwijfeld, al viel dit moeilijk te controleren, zegt de Nederlandse waarnemer. Geruststellender was het stand punt van een andere waarnemer, mr. G B. J. Hiltermann. Voor de televisie wekte hij gisteravond de indruk dat het hem was meegeval len, al is de situatie natuurlijk niet helemaal zuiver. De drie waarnemers zullen van hun bevindingen verslag uitbrengen aan de regering. Waarschijnlijk zal de regering ook het parlement van dit rapport in kennis stellen. Auto onder trein: bestuurder overleden ALMELO Omstreeks kwart over drie gistermiddag is op een met auto matische knipperlichten beveiligde overweg aan de Deldensestraat in Al melo een personenauto onder de snel trein Enschede-Amsterdam terecht gekomen. De bestuurder van de auto, de 62-ja- rige J. C B. Staubesand uit Amster dam. is later aan zijn verwondingen overleden. Duitsers: Scherpe grenscontrole op Nederlands produkt DÜSSELDORF De werkgemeen schap van de consumentenorganisaties in Noordrijnland-Westfalen fteeft. naar aanleiding van de „kippe vlees-af faire" de minister van binnenlandse zaken van deze deelstaat gevraagd, bij de grensposten de controle op Nederlandse produkten te verscherpen. Volgens deze consumentenorganisa ties zou de ontdekking van besmet Ne derlands kippevlees geen op zichzelf staan geval zijn. De consumenten in Noordrijnland- Westfalen. aldus de werkgemeenschap der consumentenorganisaties zouden zich nog maar al te goed de sla met chemicaliën en de margarine met een voor de gezondheid schadelijk bestand deel herinneren. Kennelijk wordt hier bedoeld op de „Planta-affaire" en de „Dieldrin-zaak" 'Dieldrin is een bestrijdingsmiddel dat volgens een publicatie in het Duitse dagblad Biltzeitung op Nederlandse sla zou zijn toegepast'. Vermist jacht is gevonden LONDEN Het 85-ton metende ple-! zierjacht .Theodora, dat op de Noord zee met veertien opvarenden werd vermist, is gevonden Een zware storm had het scheepje uit de koers geslagen. Enkele reddingboten, twee Britse oor logsschepen en een vliegtuig hadden gisteren naar de Theodora gezocht. Een reddingboot sleept het jacht, dat op weg was van Nederland naar En geland, naar Yarmouth. De opvaren den vijf volwassenen en negen kin deren zijn ongedeerd. Negerjongen doodgeschoten NEW YORK Honderden mensen hebben politiemannen met voorwer pen bekogeld, nadat een rechercheur een 14-jarige jongen had doodgescho ten. De jongen werd verdacht van het plegen van een roofoverval. Vrijwel onmiddellijk werden onge veer 100 politiemannen ingezet. Een zegsman van de politie deelde binnen twee uur mee, dat de toestand in de buurt weer „onder controle" leek. De verdachte van de roofoverval, een neger, werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij later aan een wond In het achterhoofd overleed. Zijn naam was Richard Ross. Het kantelen op zichzelf was niet zo gevaarlijk. De wagen kon evenwel onmogelijk overeind wor den gezet. Er zat dan ook niets an ders op dan de wagen voor een deel leeg te pompen. En daarbij is het ontploffingsgevaar uiterst groot. Het overhevelen moet namelijk onder hoge druk gebeuren en dan moet ervoor worden gewaakt dat er geen zuurstof bij het vloeibare gas komt. In allerijl werd een speciale mo- torpompwagen uit München naar Beek gedirigeerd. Om acht uur gis teravond kon het karwei beginnen. Met het oog op mogelijke explo sies werd het verkeer over de Rijks weg op dat moment geheel stil gelegd. Ook het luchtverkeer op het vliegveld Beek werd stopgezet. Bovendien werden de bewoners van de omliggende huizen geëvacu eerd. Vier gezinnen hebben de nacht bij kennissen moeten doorbrengen. De gehele nacht zijn de mensen in touw geweest om het gas over te hevelen. In de loop van de morgen was de helft in een andere tank wagen gepompt en kon men begin nen met het overeind zetten van de gekantelde auto. Maar eerst zou men de tank nog röntgenologisch onder zoeken op eventuele scheuren. Meer dan 24 uur zijn de brand weerkorpsen van de staatsmijnen en van Beek in staat van alarm geweest. De veiligheidsdienst van de Staats- Deskundigen zijn het erover eens dat het vervoer van dit soort gas in tankwagens niet gevaarlijk is. De tanks zijn volledig berekend op de hoge druk, waaronder het gas tot vloeistof is geperst. Als er ongelukken gebeuren is dat meestal een kwestie van men selijk falen. Men neemt aan dat de chauffeur van de Franse tankwagen die op weg was naar Grenoble, te hard gereden heeft. Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank. Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden. spaarbank en alle bankzaken Diek Holthaus presenteert (Va moderedactrice) ZEIST De Nederlandse scheidsrechter W. Schalks zal op 19 september de wedstrijd voor de - eerste ronde van het tornooi om de jaarbeursstedenbeker Malmoe-Liver- pool leiden. De heren P. Boosten en J. Bentvelzen fungeren als grensrech ters. Drie cocktailtoiletjes van Dick Holthaus in pagestijl: zwart fluweel met glinsterende knopen, kanten ja bots en kanten lubben om de pols. AMSTERDAM De presenta tie van Dick Holthaus' collectie was boeiend. Holthaus experi menteert niet, maar kiest vast beraden uit de Parijse modelij nen en weet er dan een eigen stempel op te drukken. De roklengte hield hij bij de knie eh het is merkwaardig, dat juist die roklengte volkomen natuurlijk is bij de huidige mode. Om te beginnen de tailleurs. Man telpak is niet goed, want de eerste serie bestond uit een smalle knicker bocker en een tailleurjasje in gezelli ge niet te dikke tweeds en visgraat- jes. Leuke pakjes voor jonge slanke meisjes. Wie dat niet is, kan beter de rok kiezen, die van voren een bijzon der diepe plooi heeft als van een broekrok. Het achterpand is glad. Kalmer I manteltje kiezen. Veel tailleurs heb ben een kraag en revers van glad bont. Er werden grote musket iershoeden j met ellenlange fazanteveren bij ge- I dragen, maar eerst trok de manne- 1 quin een bivakmuts van soepele jersey over het hoofd en dan pas kwam de hoed aan bod. Bij het tailleur een knielange cape, asymmetrisch gesloten. Weinig blou ses en vaak een mouwloze japon on- I der het manteltje. De mantels zijn recht en slank met veel stiksels, klepjes, zakjes, platte metalen knopen en een ceintuur. De zakjes zijn op ietwat vreemde plaatsen opgezet: vlak boven de zoom of hoog aan een schouder. Robes-manteaux Tussen tailleur en mantel de ro- be-manteau, die dikwijls „robe-panta- - Ion" kon heten. Evenals de geklede japonnen hebben de robes-manteaux lange mouwen, dikwijls met een on dergeschoven manchet. In wezen zijn 1 alle japonnen sober; lijn en materiaal bepalen de elegance Voor feestelijkheden weer knicker bockerpakjes. maar nu van zwart flu- j weel met blouses voorzien van kan- ten jabots en mouwlubben. Met een rokje wat draagbaarder en voor de vrouw met gevoel voor romantiek ide- I aal. die page stijl. Verder langmouwige jurkjes van j een gemetalliseerd satijn of met lu- rex doorweven tweed. Op feestelijke kledij glinsterende knopen en gespen. Avondjapon Een lange avondjapon behoeft niet meer van zijde te zijn. Dun tweed 1 mag ook en het staat vorstelijk, ze ker wanneer er een voetlange mantel bij gedragen wordt of een met afste kende kleur gevoerde cape. Heel sober van lijn was een zijden prinsessejapon met voor een ovaal uitgesneden venstertje, waarachter een prachtig kraaltjesborduursel schitterde. We hoorden bij geruchte, dal Diek Holthaus nog intenser voor de confec- tie zal gaan werken, wat voor de Nederlandse vrouw een goed bericht is. want deze ontwerper weet wat 1 flatteus is. Belgische jongen vermist in Sinai TEL AVIV Het Israëlische leger gaat helpen zoeken naar een Bel gische jongen, die al meer dan twee weken in de Sinaï woestijn wordt vermist. Daniel Abelew (16) werd het laatst gezien in Bir Gafgafa, midden in de woestijn. Daniel werd vorige maand thui» verwacht na in Israël als vrijwilliger te hebben gewerkt. De vader van de jongen. David Abelew (50), een fabri kant uit Brussel, kwam vorige week over om de leiding te nemen bij de speurtocht. „Het zou me niets verbazen als hij in Egyptische handen is gevallen", zei de heer Abelew. Gerard Bauer in Parij s overleden PARIJS De Franse letterkundi ge en journalist Gerard Bauer, die in 1958 de grote prijs voor letterkunde van de stad Parijs kreeg, is maandag, 79 jaar oud, aan een hersenbloeding overleden. We zaten naar de televisie te kij ken. Het ging over de voedselvoor ziening in tijden van nood. En dat we voor drie dagen biscuitjes kun nen eten met ons twaalf miljoenen. Tot ons geluk echter hebben we die biscuitjes niet nodig. Resultaat: de biscuitjes blijven in de trommels. Tot de dag komt, dat de blikken toch wel leeg gemaakt moeten den wil de zaak niet bederven. En wat dan?, vroeg de reporter. Antwoord: ..Veevoeder en als ze daar te duur voor zijn. „Stuur ze op naar India", riep ie mand in de huiskamer, maar het toestel zei: „dan vernietigen. M*t open monden hebben we el kaar aangekeken. Dat je tomaten, spinazie en derge lijke bederfelijke zaken doorge draaid worden is erg, maar nog te begrijpen, want conserveren kost te veel. Maar dat kant en klaar inge- blik biscuit op de mestvaalt moet. omdat de honden hier al te door voed zijn om er nog een tand in te zetten, is griezelig. Is er nou honger in de wereld, ja of neen? Of rampgebieden: in ieder geval nog te veel concentratiekampen. Wie weet nog, dat we elkaar plech tig verzekerden, dat we nooit, maar dan ook nooit meer een korst brood in de vuilnisbak zouden stoppen? En nu nadert het ogenblik, dat we drie dagen voedsel voor een heel volk om zeep gaan helpen. Als het niet zo droevig was, zou je hard gaan lachen. Misschien is het beter te gaan den ken, of er niet ergens in de wereld een hulporganisatie is, die met biscuit verblijd kan worden. Inplaats van kaasmeisjes, bloemen- girls en molendraaiers naar het bui tenland te sturen zouden we een biscuitbrengers-gilde kunnen vor men. We hebben missen genoeg, hei de- en garnalenkoninginnen en druivenprinsessen. In Australië kun je alleen schoon heidskoningin worden als je eerst een geweldig bedrag bijeen gegaard hebt voor een of ander liefdadig doel. We zouden hier als voorwaar de kunnen stellen, dat men minstens duizend blikken biscuit een nuttige bestemming moet weten te geven, aleer men miss. prinses of koningin van iets mag zijn. Maar hoogstens zal er wel een stu diecommissie gevormd worden, die een rapport gaat produceren tegen de tijd dat de blikken al vermalen zijn. Het rapport kan dan dienst doen als over x-jaar de nieuw te maken voorraad weer aan verrotten toe is. En dan zal het rapport wel door een nieuwe commissie bekeken moe ten worden, en zo leefden we voort. Onbevredigend Ik wil u graag danken voor de nuchtere en zakelijke, en daarom m.L principieel juiste voorlichting, die u regelmatig geeft over dat moeilijke Vietnam-probleem. Wat u schreef on der het hoofdje ..Onbevredigend" heeft mijn instemming, alleen zou ik nog wat verder willen gaan. U heeft de indruk dat „de oppositio nele tninderheid de meerderheid voor de buitenwacht onder druk wenste te zetten". Ik heb de indruk dat di» meerderheid zich inderdaad onder druk heeft laten zetten e.i voor die druk is bezweken. En dat is vee! er ger. Ik kan mij niet voorstellen dat er bijv. onder de a.r.-fractie niemand was die het in zijn hart met minister Luns en dus met de regering eens was. Dat men dan toch anders stemt acht ik hoogst bedenkelijk. Dat lijkt erop. dat n>3n een beginsel verloo chent om stemmen te winnen of uit vrees stemmen te verliezen en zoiets vind ik niet „radicaal evangelisch". Waddinxve A. Warnaar Jr. West-Irian Uw krant meldde het toetreden van de Evang. Chr. Kerk van West- Irian als Indonesische kerk tot de we reldraad van Kerken. Volgens het Verdrag van New York evenwel is er van 1963-1969 slechts sprake van een Indonesisch bestuur, terwijl in 1969 de Papoea» over hun uiteindelijke status beslis- Nü is het een mandaatgebied. Het is dus géén gebiedsdeel van Indo nesië en de betrokken kerk is géén Indonesische kerk. Deze berichtge ving, die m.i. geheel te goeder trouw ïs, houdt geen rekening met de huidi ge status en moet voor de betrokken Papoea's wel discriminerend aandoen, en. Dordrecht J. C. Vogelezang jr. Flessenmelk (2) Ik ben het geheel eens met de heer D. C. v. d. Ploeg, die protesteerde tegen de afschaf van de verkoop van (goedkopere) losse melk door melkbe zorgers. Wij hebben het opgelost door melk in plastic zakken bij een waren huis te kopen voor 49 cent per liter dal is 10 cent goedkoper dan bij da melkbezorger. We kopen dan 7 a 8 zakken lege- lijk, want je kunt ze een week goed houden in de koelkast, 't Blijft na tuurlijk een noodoplossing, maar wt zijn met z'n zessen en 't scheelt wer kelijk te veel. Rotterdam K. r,0 u

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5