Bonden tegen bezuiniging ziektekosten Twijfel aan V S en de Yietcong Uniek plan maanden klaar Een woord voor vandaag Pastoor G. A. van Kleef tot bisschop gekozen Uw probleem is het onze.... Afscheid van rector ds. Van de Werfhorst Woningnood in 1970 vrijwel opgeheven Weer incident bij Suezkanaal Synode doet beroep op regering en politieke partijen Pyromaan in B reukelen WOENSDAG f> SEPTEMBER 1967 Eén ding hebben de discipelen wel ontdekt Jezus kan hen ineens voor verrassingen plaatsen en in verlegenheid brengen. Als zij Hem voorstellen de schare van vijfduizend man naar huis te zenden omdat de avond begint te vallen, zegt Hij: Geeft gij hun te eten, terwijl de Here toch weet, dat zij niet meer bezitten dan vijf broden en twee vissen. En als zij op Zijn vraag. Wie zeggen de scharendat Ik ben, zeer uitvoerig beginnen te antwoorden, komt Hij plotseling met een tweede vraag: Maar gij, wie zegt gij dat Ik ben? (Lukas 9 19). Misschien heeft de laatste vraag de discipelen een schok ge geven. Ook nu moeten zij antwoorden. Nu moeten zij als het ware in hun eigen hart kijken, en dat is moeilijk. Wij hebben dat ook te doen. Immers, de vraag raakt ook ons. We kunnen orts urenlang bezighouden met de vraag hoe an deren over Jezus denken, maar uiteindelijk richt Hij zich ook tot u en mij. En geeft de vraag óns een schok? Wij lezen vanavond Samuel 22 vers 1 tot 10. Brieven die niet zijn voor alen van naam en adres kannen niet In behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Raad van lezer: Naar aanleiding van uw antwoord van 3 juli inzake woelratten, kan ik de volgende raad geven omdat andere middelen nooit geholpen hebben. Vorig jaar heb ik van fijn kippegaas, waar zelfs geen muis door kan, een fuik gemaakt en die met zogenaamde vleugels in het water langs de slootkant geplaatst. In enige dagen kwamen er vier zeel ten en tientallen kikkers in. Het gevreet aan aardappelen, an dijvie en bieten ging steeds voort. Zelfz een populier van 15 cm doorsnee ging dood omdat alle wor tels waren afgeknaagd. Niets hielp. Geen vergif, geen wortelklem. Tul pen, blauwe druifjes en krokussen kwamen niet boven de grond omdat de woelratten de bollen hadden op gegeten. Op 15 tot 20 cm onder de grond vond ik een gang van 10 cm doorsnee. Daarop heb ik de fuik ge zet. In enkele dagen ving ik 22 woel ratten, enkele mollen, drie gewone ratten en een wezel. De laatste heb ik vrijgelaten. Men neme twee meter ijzergaas fkippegaas). Knip dit midden door, dan heb je twee vierkante meter. Knip de tweede ook middendoor. Dan heb je een vierkante meter en twee halve vierkante meter. Dan ste vig ijzerdraad om drie hoepels van te maken, een op elk van beide ein den en een in het midden. Om die hoepels komt het stuk gaas van 1 vierkante meter, dus dit wordt een koker door de afgeknipte draden in •lkaar te draaien. Dan maakt men van die twee stuk ken van een halve vierkante meter gaas puntzakken, zoals de winkelier die gebruikt. De punt van de zak blijft open (ongeveer 5 cm doorsnee). Die twee puntzakken achuiven wij in beide uiteinden van die koker, zodanig dat de punt onge veer in het midden van de koker komt, en vastmaken aan de koker met dun ijzerdraad. Hel geheel voor de gevonden gang plaatsen (geen lok middelen gebruiken) en heel het ge val afdekken met ruige mest of kant gras of een baalzak. Vraag: Mij kwam ter ore dat de heer J. Meeuws, als stamapostel van een mij onbekende kerk, namelijk de Heilige Universele Apostolische Gemeente, een openingsdienst van deze kerk zou hebben geleid. Is dit een nieuwe kerk of bestond zij reeds onder andere leiding? Antwoord: Deze gemeente bestond reeds dertig jaar geleden onder de naam Vrije Apostolische Zendingsge meente. De dienst op 5 februari was een soort heroprichting onder een andere naam. De gemeente is voorstandster van de oecumene en haar arbeid is zuiver evangelisch. Voorganger was die dag de heer J. Meeuws, Van Diemenstraat 177, Den Haag. De samenkomsten geschieden in de aula van het Gymnasium Ha- ganum op Laan van Meerdervoort 57. De heer Meeuws kan u alle ver dere inlichtingen geven. Tonie v. d. Boorn WENEN Een woordvoerder van de Belgische ambassade in Sofia, die de belangen van Nederland behartigt, heeft meegedeeld dat de Nederlander Tonle van den Boorn is vrijgelaten maar terecht zal moeten staan. Van den Boorn werd begin au gustus gearresteerd toen hij samen met twee Westduitsers Bulgarije wil de binnengaan om zijn schoonzuster, de Oostduitse dr. Gudrun Lehman (28) naar het Westen te „smokkelen". (Van onze kerkredactie) HAARLEM Pastoor G. A. van Kleef (45) uit Rotterdam is gisteren gekozen tot oud-ka tholiek bisschop van Haarlem. Hij volgt bisschop Jacobus van der Oord op, die op 1 september met emeritaat is gegaan. Er was behoorlijke belangstelling voor de verkiezingsplechtigheid in de kathedrale kerk van Haarlem, die voor elke oud-katholiek toeganke lijk was en ingeleid werd door een mis. De leiding had deken mr. J. W. Key, die samen met de Haarlemse pastoor A. R. Heyligers op het ogen blik het bisdom leidt. Dit bisdom heeft geen kapittel, zoals het aartsbisdom Utrecht. De bisschop wordt daarom gekozen door de dienstdoende priesters van het bisdom (de deken en negen pastoors) en één leek. Dat was ir. J. H. Giskes uit Alkmaar. INSPRAAK Nieuw was bij deze verkiezing (de eerste in oud-katholiek Neder land sinds 1945), dat de gemeente leden in het bisdom in de gelegen heid zijn geweest, om zich op ge meentevergaderingen uit te spreken over de eisen, die een nieuwe bis schop moet hebben. Daar is druk gebruik van gemaakt. Bij de eerste stemming kregen pastoor Van Kleef en de Haagse pastoor prof. M. Kok elk vijf stem men. Bij tweede stemming was de verhouding 64. FIJN- GEEN PIJN Geschenk voor bibliotheek (Van onze kerkredactie) UTRECHT Gisteren heeft de Theologische School van de Vrije Evangelische Gemeenten afscheid genomen van haar rector ds. J. van de Werfhorst. Tegelijk werd de nieuwe rector ds- P. van Sta veren geïnstalleerd. Heeft de opening van het nieuwe cursusjaar aan deze school gewoon lijk een sober karakter, ditmaal had men er het officiële en feestelijke karakter van een schooldag aan gege ven. In zijn afscheidsrede sprak ds. Van de Werfhorst over „waarheid en vrij heid". Het aanvaarden van een recto raat van een seminarie kan een licht zinnige daad zijn. Het gaat er niet alleen om, te leren, maar ook om het geleerde toe te passen in de gemeen te. En dan zijn vooral in een kleine gemeenschap de moeilijkheden vaak groot. Wij mogen de boodschap niet ste riel maken. Wij moeten waar zijn, om vrij te blijven, aldus de scheiden de rector. Om de Heer te dienen, zoals Hij het nu waagt, is het steeds weer nodig bepaalde formuleringen, hanteringen van beginselen achter je te laten. Echte gehoorzaamheid aan Velen betalen te lage huur DEN HAAG Eind vorig jaar waren er in ons land nog ongeveer 95.000 woningen te weinig. Als rekening wordt ge houden met de bevolkingsgroei, de jaarlijkse vervanging van oude woningen en met het ge reedkomen van 125.000 huizen per jaar, zal de woningnood omstreeks 1970 geheel zijn op geheven, behalve dan in de dichtbevolkte agglomeraties. Dit staat te lezen in het jaarverslag van de centrale directie van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid. Over de huren zegt het verslag dat er (financieel zwakke) bevolkingsgroe pen zijn die voldoende huur voor de nieuwe huizen betalen. Maar voor zeer grote delen van ons volk is het inkomen dat aan huur wordt betaald zonder meer laag te noemen. Uit het oo°punt van volkshuisvesting dreigt hier een gevaar. „Als het wonen te laag genoteerd staat, gaat de liefde ervoor verloren". De centrale verwarming heeft In 1966 een grote vlucht genomen. Van alle te bouwen woningwetwoningen waarvoor de plannen in 1966 werden ingediend, zal 77 procent centraal worden verwarmd. Het percentage woningen dat centrale verwarming heeft steeg van 47 In 1965 tot 59 in 1966. Het rijk verstrekte van 1958 tot 1966 voor niet minder dan ruim ne gen miljard gulden aan leningen vier procent voor de financiering van woningwetwoningen en bejaardente huizen. de Schrift is nooit blinde gehoorzaam heid, zo zei ds. Van de Werfhorst, die in dit verband het werk van prof. Berkouwer noemde. Hij riep de vrije evangelischen op, vooral heen te wijzen in de prediking naar wat God doet door, voor en in ons. Daaraan ontbreekt het volgens hem geducht. Wel wordt machtig veel gepreekt over wat wij met de genade doen. De vrome mens wordt gepreekt. Maar het gaat er niet om, wat ik doe, maar wat God met mij doet. Ruim 22 jaar is ds. Van de Werf horst aan de Theologische School ver bonden geweest, achtereenvolgens als curator, docent en rector. Hij werd namens het curatorium toegesproken door mr. C. L. Wieringa, die ook me vrouw Van de Werfhorst in zijn toespraak betrok. Hij bood beiden na mens het curatorium geschenken aan. Fonds De heer A. C. Louwerse, zojuist afgestudeerd, sprak namens het actie comité van studenten en oudstuden- ten, dat ruim tweeduizend gulden bij een had gebracht. Op verzoek van ds. Van de Werfhorst wordt hiervan een fonds gevormd, waaruit de biblio theek van de school aangevuld kan worden. Vervolgens werd ds. Van Staveren als rector geïnstalleerd. De voorzitter van het curatorium gewaagde daarbij van de grote eenstemmigheid, waar mee hij gekozen was, en de grote verwachting, waarmee het curatori um de toekomst tegemoet ziet. Ds. Van Staveren sprak de hoop uit. dat er schokkende impulsen van de school zullen uitgaan, die de ge meenten zullen behoeden voor verstikkende tradities. 's Middags gaf ds. M. Nijkamp een college over de verhouding tussen de afzonderlijke plaatselijke gemeente en de Gemeente in haar totaliteit. Mevrouw Van Coevorden uit Zwolle zong enkele liederen. ■IET WEER INI EEROPA Kopenhagen Londen Amsterdam Luxemburg Pastoor Van Kleef Gerhardus Anselmus van Kleef is een zoon van wijlen prof. dr. B. A. van Kleef, kerkhistoricus van inter nationale faam. Hij werd 19 juli 1922 in Messkirch (Duitsland) geboren. In 1946 werd hij tot priester gewijd. Sinds 1953 is hij pastoor van een van de twee Rotterdamse oud-katho- lieke parochies. Hij heeft veertien dagen bedenktijd gekregen. Het bisdom Haarlem omvat twaalf parochies met circa 6200 gelovigen in de provincie Noord-Holland. Sinds 1945 werd het geleid door bisschop Van der Oord. Hij was de oudste residerende oud-katholieke bisschop ter wereld. Indiase bisschop krijgt 204 kerken NEW YORK De Indiase bis schop V. J. Stephen heeft tijdens een toernee door de Verenigde Staten ge noeg geld opgehaald, om 204 kerken te bouwen. Bisschop Stephen is de leider van een groep christenen, die vorig jaar met de steun van de ICCC uit de Kerk van Zuid-India is getreden, om dat zij zich achtergesteld voelden. Zij wilden hun oude Anglicaanse Kerk herstellen, die in 1947 opging in de nieuwe kerk van Zuid-India. Door hun uittreding verloren zij echter al hun kerkelijke goederen, waaronder 200 kerken. Sindsdien komen zij in geïmproviseerde kerken bijeen of in de open lucht. Vliegramp eiste 34 mensenlevens GANDER Vierendertig inzitten den van het Tsjechoslowaaks vlieg tuig, dat gisteren bij het opstijgen van het vliegveld Gander op New foundland (Canada) is ontploft en neergestort, zijn om het leven geko men. Van de 35 overlevenden zijn er velen ernstig gewond. KAIRO De eenheden van de Rus sische vloot, die Port Said In Egypte juist hadden verlaten na een bezoek van twee maanden, hebben zich na de vuurgevechten tussen Israëlische en Egyptische troepen teruggekeerd naar deze havenstad. Nadat zich maandag de hele dag botsingen b|j het Suez kanaal hadden voorgedaan, is er ook gisteren, volgens Egyptische militairen, weer een vuurgevecht van een half Egypte meldt dat de Israëliërs om kwart voor negen gisteravond (Ne derlandse tijd) het vuur hadden ge opend. Er zouden geen slachtoffers zijn. Het treffen had plaats in het ge bied van Al Tina ten zuiden van Port Said. CAIRO Bij de Israëlische beschieting van Suez en Port Tewfik zijn maandag 42 doden en 161 gewon den onder de burgers gevallen. Der tig gebouwen en twee moskeeën zou den zijn geraakt. Veertig procent van de 950 scholen op de westelijke Jordaan-oever zijn gisteren gesloten gebleven. Verbitter de Arabische leerkrachten zeiden dat ze geen les meer zouden geven tot Israël „ophield de geschiedenis te ver- Ze bedoelen het schrappen van anti- Joodse passages uit de Arabische leer boeken. Israël heeft bekendgemaakt dat ze 78 van de 134 „aanstotelijke" Arabische schoolboeken hebben gewij- (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Zoals wij gisteren een deel van onze edities reeds verwachtten heeft staatssecretaris van binnenlandse zaken mr. C. van Veen de organisaties van overheids- en on derwijzend personeel gistermiddag meegedeeld, dat de regering ook wil bezuinigen op de ziektekostenvoorzie ning door gepensioneerden de volle premie te laten betalen. In het wetsontwerp Algemene Ziek tekostenvoorziening Ambtenaren, dat nog steeds bij de Tweede Kamer ligt, is de premie voor deze verzekering voorlopig bepaald op 5.3 procent, waarvan het rijk de helft voor zijn rekening wil nemen. Het lag aanvankelijk in de bedoeling de gepensioneerden onder dezelfde voorwaarden onder de regeling te la ten vallen, tegen een premiebetaling van 2.65 pet. over 70 pet. van de pen sioengrondslag. Het plan is nu voor hen een uitzondering te maken door de gepensioneerden de volle premie van 5.3 pet. te laten betalen, hetgeen voor de schatkist een besparing van 25 a 30 miljoen meebrengt. Onderminister Van Veen zal de vas te Tweede Kamercommissie voor amb tenarenzaken vandaag van een en ander op de hoogte brengen. In de centrale commissie voor georganiseerd overleg hebben de ambtenarenbonden laten weten dat zij de plannen van de overheid afkeuren. Het overleg zal op 15 september worden voortgezet. Gastdocent loopt financieel vast (Van onze onderwijsredactfe) DEN HAAG Er moet een finan ciële regeling komen voor gastdocen ten in het buitenland, concludeert prof. dr. W. Thijs, voorzitter van de werkcommissie voor het derde collo quium neerlandistiek in Den Haag. Als de Nederlandse gastdocent aan een buitenlandse universiteit zijn op dracht goed heeft vervuld, is hij na dien veelal zonder baan en heeft hij geen pensioenrechten, omdat hij de band met de vaderlandse universiteit heeft moeten loslaten. Daardoor komt het voor dat de beste docenten zich niet altijd beschikbaar stellen. Prof. Thijs is voor een oplossing op Europees ni- Synode over Vietnam (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De gereformeerde synode betwijfelt het, of Amerika in Vietnam op de goede weg is, maar wilde evenmin erkennen dat de Vietcong of Ho Tsji Minh de vrije hand moeten krijgen. Dit staat te lezen in een rapport van een commissie die voor de gereformeerde synode een verklaring over Vietnam opstelde en die unaniem door de synode werd aangenomen. Rapporteur van deze commissie, prof. dr. Herman N. Ridder hos zei, dat onmogelijk gezegd kan worden dat Amerika op de zelfde manier bezig is Vietnam te bevrijden als het Nederland twintig jaar geleden bevrijdde. Amerika zit met twee voeten in een kous, zo vervolgde de Kamper hoogleraar. Je kunt niet zeggen dat het een koloniale oorlog voert. Maar de tragiek van de situatie is, dat het zich tevens verzet tegen het nationa- j lisme. Ho Tsji Minh was indertijd tegen Frankrijk de leider van de nati onale beweging die streefde naar zelfstandigheid. Met enige aarzeling begon de syno de aan dit politiek debat. Er was van drie verschillende kerkelijke zijden gevraagd om een verklaring. De - kerkeraad van Westzaan wilde een soort veroordeling van Amerika. De heer H. Meyer uit Ede had de synode gevraagd om uit te spreken dat de Verenigde Staten niet schuldig zijn aan het lijden in Vietnam. Hij verzocht de synode om er bij de Ne derlandse regering op aan te dringen aan de zijde van Amerika militair deel te gaan nemen aan de oorlog. De classis Groningen wilde een op roep richten tot de christelijke politie ke partijen om samen één evange lisch verantwoorde uitspraak over Vietnam op te stellen. De commissie, noch de gehele syno de wilde tussen beide alternatieven kiezen. Gezocht werd naar een kerke lijke uitspraak in de wetenschap, dat de synode niet in staat zou zijn het verlossend woord te spreken. Onze verklaring, zei prof. Ridder bos, herinnert de kerk aan wat ze kan en is, een vergadering van gelovi gen die met elkaar bidt, het Konink rijk Gods verwacht, en in een donke re wereld de hoop op het licht levend Hoewel de synodeleden vrijwel una niem van mening waren, dat kerke lijke vergaderingen zich bezig moe ten houden met kerkelijke vragen, besprak zij deze verklaring toch, om dat. zoals prof. Ridderbos zei, men niet kan zeggen dat de kerk niets ta maken heeft met dit onderwerp. Zij heeft met de strijd in Vietnam ta maken in haar gebed en prediking. Oproep Overleg bevorderen (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De gereformeerde synode aanvaardde gis teravond de volgende verklaring over Vietnam. De synode deelt in hoge mate het medegevoel én ook de afschuw die in de kerken leeft ten aanzien van hetgeen zich in Vietnam af speelt. Zij wekt voor haar deel gaarne de kerken op te volhar den in het gebed voor de vrede en draagt de generale deputaten voor de diaconale arbeid op, mo gelijkheden te zoeken tot leniging van de nood van het Vietnamese volk. Terwijl de synode om meer dan een reden zich niet geroepen en bevoegd acht de schuldigen aan deze oorlog aan te wijzen en te veroordelen, weet zij zich één met het streven dergenen, die niet in de weg van wapengeweld, maar van onderhandeling, internatio naal overleg en rechtshandelen, de oplossing van het conflict zoe ken. Zij ziet het als de roeping van de Nederlandse regering en de politieke partijen in ons land, om in de daarvoor aangewezen we gen alle overleg te bevorderen en alle druk uit te oefenen, die tot een zodanige oplossing kunnen leiden en zij betuigt daartoe haar zedelijke steun aan iedere poging, die ondernomen wordt om de in ternationale rechtsorde op te bouwen en te bevestigen en aan de dreiging van een nieuwe we reldoorlog te ontkomen. De synode gevoelt met velen in de kerken de moeite van het veel- zins werkloos te moeten toezien, terwijl, zowel in Vietnam als in vele andere delen van de we reld, geweldpleging en strijd, dood, lijden en verwoesting over mensen en landen worden ge bracht. Zij is ervan overtuigd, dat in dit alles een krachtige aansporing ligt voor de gemeente om niet te vertragen in het geloof en in het gebed, in het getuigenis van wat recht is, in het oproepen tot vrede en in het dienstbetoon aan al wat ellendig en op 'hulp is aan gewezen; ook voor iedere gelovige om het met zijn politieke verant woordelijkheid ernstig te nemen. Terwijl de kerken in dit alles moeten waken tegen verstarring en verslapping in haar roeping, zullen zij en haar leden, wanneer zij tot politieke oordeelvellingen welke dan ook en een daar uit voortvloeiend optreden menen te moeten komen, tevens de zorg vuldigheid hebben te betraohten, opdat hetgeen in naam der kerk en met een beroep op het evan gelie wordt verkondigd de eis van het evangelie ook metterdaad op een geloofwaardige en onmisken bare wijze vertolkt. Ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid (Van onze soc.-i redactie) UTRECHT De christelijke wo ningbouwvereniging Talma in Drachten heeft een nieuw middel uitgedacht voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid in de bouw. In het raam van een groter bouw plan wil deze vereniging een af zonderlijk blokje van zes woningen laten uitvoeren door jongelui die dit jaar de lagere technische school hebben verlaten en nog geen werk in de bouw hebben kunnen vinden. De Gids, orgaan van het CNV, sohrijft deze week dat het plan kant en klaar is, de financiering ge regeld, de aannemer elk ogenblik kan beginnen en bij het gemeente bestuur alles in orde is bevonden. Toch kan het werk men had til op 1 augustus willen starten nog steeds niet beginnen. De vergun ning van het ministerie van volks huisvesting blijft uit, al ligt de aan vraag al vier maanden te wachten. Voor latere plannen van dezelfde woningbouwvereniging zijn al ver gunningen verleend, maar juist voor dit plan niet. Niemand bij het ministerie wil zeggen waarom het zo lang duurt. Langzamerhand dreigt het gevaar, dat door dit uitstel het plan zal mislukken of anders ernstig zal worden bemoeilijkt. Maar Den Haag blijft zwijgen, zo schrijft het CNV. IDEE lijke vakbeweging: H. Kingma in Drachten, districtsbestuurder van de Nederlandse christelijke bond van werknemers in de 'hout- en bouwnijverheid. De bouw zal wel iets duurder worden dan normaal, maar daar voor is een oplossing gevonden. De aannemersfirma Paulisma uit Drach ten verklaarde zich bereid deze zes woningen zonder winst te laten bou- De woningen maken deel uit van een plan voor de bouw van in to taal 55 premiewoningen voor be jaarden in Obsterland. „We hebben zeker al tien keer het ministerie gebeld", verzuchtte de heer Kingma, „maar een beslis sing komt er niet. We begrijpen er niets meer van". De verklaring bevat geen oproep aan de christelijke politieke partijen om samen met een uitspraak te ko men. Een dergelijke oproep zou zin vol geweest zijn, als de christelijke partijen zelf geen initiatieven in deze richting hadden ontwikkeld. Dc commissie zegt eerder geneigd te zijn om zich tot alle politieke par tijen te richten om alles te doen wat kan dienen tot een beëindiging van het wapengeweld in Vietnam en te komen tot een oplossing in de weg van onderhandelingen. In deze zin heeft zij zich dan ook uitgesproken in de verklaring die elders op deze pagina te vinden is. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Benschop, A. v.d. Vlist te Andel (NB); te Blijham, (toez.), kand. S. Glazenburg te Groningen; te Noordoostpolder (wijkgem. Emmel- oord; toez.), C. Baas te Nieuwerkerk aan den IJssel: te Woerden (4e pred. pl.), J. Vos te Rijssen. Aangenomen naar Sinf-Laurens, vic. A. J. A. Ruys te 's-Gravenhage; naar Meppel (5e pred.pl.), dr. G. J. Paul, ziekenhuispred. te Amsterdam; naar Ochten, P. Posthouwer te Heteren. Bedankt voor Westerhaar (toez.), K. Schaap te Tange-Alteveer. GEREF. KERKEN Beroepen te Donkerbroek, M. Kie vit te Westerlee; te Grootegast (vac. S. v.d. Linde) en te Den Helder (vac. M. Hamming), P. van den Berg te Ol- deboorn. GEREF. KERKEN (VrUg.) Beroepen te Voorburg, M. J. C. Blok te Utrecht-Noordwest. Aangenomen naar Bedum, J. W. Beekman te Hillegersberg-Straatweg, die bedankt voor Berkum (Ov.). te Dirksland. Aden naar onafhankelijkheid Engeland moet praten met Bevrij dingsf ront LONDEN De Britse hoge com missaris in Aden, Sir Humphrey Tre- velyan, heeft gisteren tijdens bespre kingen in Londen minister van bui tenlandse zaken Brown voorgesteld onverwijld besprekingen te beginnen met het Nationale bevrijdingsfront (NLF). Deze beweging beweert het grootste gedeelte van de Zuidara bische federatie (waarvan Aden deel uitmaakt) in handen te hebben. Sir Trevelyan was met spoed naar Engeland ontboden in verband met de machteloosheid van de federale regering. (De Zuidarabische federatie staat aan de vooravond van de onaf hankelijkheid; op 9 januari of eer der). De leider van de NLF heeft de Britse regering verzocht zijn organisa tie als de enige vertegenwoordigster van de Zuidarabische bevolking ta beschouwen en de Britse troepen di rect terug te trekken. Engeland staat nu voor het pro bleem aan wie zij de macht moet overdragen wanneer het straks het bestuur over het gebied beëindigt. Er zijn twee kandidaten: het NLF en het „Front voor de bevrijding van bezet-Jemen" (Flosy). Beide nationalistische bewegingen bestrijden elkaar, waarbij middelen als bomaanslagen en moorden niet uit de weg worden gegaan. Het NLF heeft president Nasser verzocht zijn invloed aan te wenden om een burger oorlog te voorkomen. Brandweercommandant: BREUKELEN Loopt er in het Utrechtse Breukelen een pyromaan rond? Brandweercommandant Lcmai- re is er vrijwel zeker van. De zes branden van de laatste twee weken zijn volgens hem door één en dezelf de persoon aangestoken. In geen der gevallen is de oorzaak ontdekt. Gisteren sloegen de vlammen uit de zadelfabriek van de firma Knoops ontstaan, is afgesloten. Slachtoffers De heer Lemaire sluit de mogelijk heid niet uit, dat er slachtoffers val len als de pyromaan vrij blijft rondlo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2