GEVECHT BIJ SUEZKANAAL In textielhandel licht herstel te bespeuren Dure schotels in Engeland JAMIN Waarnemers niet overtuigd van fraude Vliegtuig stort neer: 27 doden VOLLE PREMIE VOOR ZIEKTEREGELING GEPENSIONEERDEN? Commentaren Werkloosheid voortvarend bestreden Ernstige schending van het bestand 9 VN-waarnemers moesten bemiddelen TEL AVIV Israëlische en Egyptische strijdkrachten heb ben gisteren een urenlang ge vecht geleverd aan de zuide lijke ingang van het Suezkanaal. Na ongeveer anderhalf uur kwam door bemiddeling van waarnemers van de Verenigde Naties een staakt-het-vuren tot stand, maar kort daarna laaide de strijd weer op. Pas in het begin van de avond zwegen de kanonnen. Volgens radio-Kaïro probeerden Israëlische schepen gistermorgen uit de Rode Zee het Suezkanaal bin nen te varen, wat gezien werd als een schending van het bestand met de Egyptische strijdkrachten. Een van de schepen, die bewapend waren, opende toen het vuur op de haven van Suez. Tegelijkertijd vuur den ook Israëlische tanks en artil lerie in de richting van Suez. Egyp tische eenheden schoten terug. Israël De Israëliërs beweren dat de Egyptenaren met vuren begonnen toen twee marinevaartuigen in de Golf van Suez patrouilleerden. De Israëlische strijdkrachten wisten de kanonnen tot zwijgen te brengen. Om kwart voor twaalf werd een staakt-het-vuren bereikt na overleg met de bestandscommissie van de VN, die sinds 18 juli toezicht houdt. Een kwartier later, aldus de Is raëlische lezing, nam Egypte Israë lische posities in de Sinaï. tien kilo meter ten noorden v^n Port Toefik, onder vuur uit Port Ibrahim (vlak bij Suez). Om half twee later ont wikkelde zich een nieuw artillerie- gevecht, dat tot in de vooravond duurde. Aclit doden Van Egyptische kant is meege deeld, dat onder de burgerbevol king acht doden zijn gevallen. Vijf endertig mensen liepen verwondin gen op. Er zouden twee Israëlische tanks en een radio-station zijn ver nietigd. De Israëliërs zouden volgens ra dio-Kaïro, die gistermiddag haar uitzendingen onderbrak om melding te maken van het gevecht, hebben geprobeerd ook vliegtuigen in te zetten. De opgestegen toestellen wa ren echter direct opgevangen door de Egyptische luchtmacht. Ze keer den toen naar hun bases terug. Tel Aviv zegt dat een Egyptische motortorpedoboot tot zinken werd gebracht. Onder de Israëlische mi litairen zou één dode zijn gevallen. Drie ondernemende Nederlanders hebben per auto een non-stop- rit Holland-Moskou gemaakt: Leo Mollink, hoteleigenaar, Derk Hos- man, technicus en Albert Eikenaar, journalist. Op het Rode Plein te Moskou trok hun auto, die met Nederlandse en Russische opschrif ten was beschilderd, sterk de aan dacht. Overigens hadden de Mos- covieten ook wel belangstelling voor hun kledij. De kinderen mochten de klompen even passen en dat vonden zij geweldig. Voorzitter christelijke detailhandelaren: LONDEN Twee jonge technici van het grote Brit se luchtvaartopleidingscen trum Farnborough hebben gisteren bekend Engeland met „vliegende schotels" bij de neus te hebben willen ne men. Verspreid over Zuid-Engeland werden gisteren zes ovaalvormi ge voorwerpen gevonden van 1.20 meter lang. 75 centimeter breed en 45 centimeter dik. Ze waren gemaakt van fiberglas, zilvergrijs van kleur en zonden voortdurend een „blecp-blcep-gcloid" uit. Eerst meende men met grap pen van studenten te doen te heb ben. maar later namen politie, le ger en luchtmacht de zaak ernstig op. De eerste werd gevonden door een agent op een golfbaan in Bromley ten zuidoosten van Lon den. Scotland .Yard stuurde er vijf rechercheurs op af. De ernst waarmee de vondsten werden bekeken, slo2g echter om in hilariteit toen een van de deskundigen in een van de „scho tels" in Engeland gemaakte bat terijen. een zender en luidspre ker vond. Duur De conclusie van het onderzoek was: „Als dit een grap is, is het een zeer dure". De deskundige schatte dat de voorwerpen onge veer 25 pond per stuk kostten. Hij toonde later voor de tv de len van de „vliegende schotels". In andere scholels werd een vaal witte vloeistof gevonden, die stonk als rotte eieren. De makers van de schotels. Christopher Southall en Roger Palmer, beiden 22, verklaarden dat de schotels voorspel waren voor de Britse groenweek. De stinkende substantie was een mengsel van bloem en stijfsel. Zondagavond waren de scho tels neergelegd, zodat het zou lij ken of een eskader vliegende schotels in Engeland was geland. (Van onze soc.-econ. redactie) ZEIST In de textielhandel iS' een licht herstel te bespeuren Langzaam begint het op te kla-; ren. Tussen de buien door zieni we weer de zon. Dit optimistische geluid kwamj gisteren van de voorzitter van de Nederlandse Bond van Christelij ke Detailhandelaren in Textiel en Modeartikelen, de heer K. Mole naar. Maar de buien zijn er ook nog. Wat betreft het 'loonfront noemde hij de j 7Vt pet. loonstijging in 1968. waaro- j ver voorzitter Kloos van het NVV i heeft gesproken. De heer Molenaar kon nauwelijks aannemen, dat de I heer Kloos dit in ernst bedoeld heeft. In de huidige economische situatie van ons land vond hij het onverant woord de lonen sterker te doen stij gen dan de produktiviteit. (3 pet.) Als andere donkere wolken wees hij aan het toekennen van het minimuminkomen aan vrouwen van 25 jaar en ouder, de textielpakketten van de NVV-bonden, de vijfdaagse werkweek met vrijaf op zaterdagmid dag en maandagmorgen en de nog steeds geweigerde kinderbijslag voor de eerste twee kinderen van mid denstanders. Directeuren met een in komen van ƒ50.000 per jaar krijgen deze kinderbijslag wel. Voor vervolg zie pagina 2 ANTWERPEN De gemeenteraad I heeft gisteren besloten, de toegang tot de Scheldetunnel te verbieden voor vrachtauto's die ontplofbare ladingen, giftige gassen maar ook licht ontvlam bare ladingen als hooi en stro ver- voeren. De recente ramp in Martelange is aanleiding geweest tot een herziening van het tunnelreglement. 1 W eersver» nrli iiiit* Onbestendig DE BILT Een actieve storm- depressie trok het afgelopen etmaal over de Oceaan naar Ierland. Daar vertraagde het lagedrukgebied zijn tempo. Een bijbehorend frontensysteem, vergezeld van veel bewolking en een regenzone, drong over de Britse eilanden en Frankrijk naar het oos ten op. Daar bracht het op vele plaatsen regen. Op de nadering er van kromp de wind in ons land naar het zuiden en wakkerde langs de kust tot stormkracht aan. DE BILT Nu en dan buien, afgewisseld door enkele opklaringen krachtige tot stormachtige wind, aan de kust tijdelijk storm, ruimend van zuidwest naar west, morgen later afnemend. Koel weer. STRANDWEER Een stormdepressie bij Schotland geeft ook morgen nog veel wind met afwisselend een paar buien en opkla ringen. Temperatuur 16 a 17 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Belangrijke versto ring door vrij grote depressie-aktivi- teit. roomboter koekjes niet duur wel heerlijk „Wij deden het om reclame te maken voor onze groenweek aan het eind van deze maand. Het is ons plan 2000 pond voor liefdadi ge verenigingen bijeen te bren gen, en dit was de beste manier om de aandacht er op te vesti gen. Wij dachten ook dat het een goede oefening voor de politie zou zijn om buitenlandse „vlieg tuigen" op te sporen." De bouw van de zes schotels had twee maanden gevergd. Overigens komen er weer be richten van overvliegende scho tels. De bemanning van het Spaanse vrachtschip „Juan Artez- za" heeft bij dc haven van Bil bao, zeer duidelijk, twintig minu ten lang, een zeer lichtend kegel achtig voorwerp zien overvliegen. WASHINGTON De 22 Amerikaanse waarnemers bij de verkiezingen in Zuid-Viet- nam zijn er niet van overtuigd dat er fraude op grote schaal is gepleegd, zoals intussen zeven van de tien burger-kandidaten beweren. Er zijn hier en daar fouten gemaakt, maar die zijn van weinig betekenis, menen zij. Oud-president Phan Khac Soe, d^e zondag na Van Thieu-Ky en Troeong Dinh Dzoe als derde uit de bus kwam. noemde gisteren verscheidene gevallen van fraude. Hij zei echter niet over bewijzen te beschikken. De officieuze uitslag van de verkie zingen luidt: Van Thieu-Ky: 1,6 mil joen stemmen, Dzoe 800.000 stemmen, Soe 500.000 stemmen, ex-premier Tran van Hoeong 450.000 stemmen. Ruim 1,3 miljoen stemmen werden uitgebracht op de overige zeven bur gerkandidaten of waren ongeldig. In totaal gingen 4.8 van de 5,8 miljoen stemgerechtigden naar de stembus. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken noemde de verkie zingen „een belangrijke srap voor waarts ondanks de terreurtaktiek van de Vietcong". „Het volk van Zuid-Viet- nam heeft zijn keuze bepaald en het verdient dan ook onze steun (van de VS)." Ministers: DEN HAAG De ministers De Block van economische zaken en Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid hebben verklaard dat met voortva rendheid de rijkswerken ter bestrijding van de werkloosheid worden uitge- In antwoord op vragen van de Twee de-Kamerleden Boersma (a.r.) en Kik kert (c.h.) geven zij een overzicht van de bedragen, die in de loop van dit jaar voor de regionale werkloosheids bestrijding beschikbaar zijn gekomen: ƒ200 miljoen in de vorm van twee leningsmogelijkheden voor gemeenten (elk 100 miljoen): 18.5 miljoen verhoging van het be grotingsbedrag voor aanvullende wer ken: ƒ104.5 miljoen rijkswerken en later nog eens 103,7 miljoen rijkswerken. De ministers zeggen dat hun niets bekend is van vertraging als gevolg van ambtelijke bemoeiingen. rTOT DE bezuinigingsmaatregelen van de komende rijksbegroting behoort waarschijnijlijk ook het voornemen om de kindertoelagen voor overheids- cn onderwijzend personeel geleidelijk te verminderen tot het niveau van de kinderbijsla gen voor particuliere werknemers. Grote groepen ambtenaren en on derwijzers ontvangen méér kinder toeslag dan werknemers die niet in overheidsdienst zijn. De maximale verschillen variëren van ƒ73,68 per kwartaal voor één kind tot 358,50 per kwartaal voor acht kinderen. Verschillen, die o.m. inhouden dat een ambtenaar met twee of meer kinderen meer kindertoeslag ont vangt dan een particuliere werk nemer, die een kind méér bezit. We zijn het met staatssecretaris Van Veen eens, dat voor dergelijke ver schillen geen gegronde redenen zijn aan te voeren. De wyze van op ruimen ligt uiteraard gevoelig. Het kabinet denkt er over om de toelagen voor de eerste twee kin deren net zo lang op het huidige niveau te „bevriezen" tot ze door de kinderbijslagen zijn ingehaald. Naar onze mening is dit rechtvaar dig. Zulks in tegenstelling evenwel tot het plan om de extra kinder toelage van 1 pet. van het salaris voor derde en volgende kinderen geleidelijk af te bouwen met 8.2 procent per jaar. Daardoor immers wordt een inko mensvermindering verkregen: die bovendien alleen de grotere gezinnen treft. Waarom niet ook voor deze gezinnen een zodanige methode ge kozen, dat vermindering van het besteedbare inkomen voorkomen wordt? Gelukwens gIJ DE VELE gelukwensen voor prins Claus, die morgen zijn 41ste verjaardag vieren mag, voegen wij gaarne die van ons en van onze lezerskring. De prins is erin geslaagd, zulks dank zij zijn innemende persoonlijkheid, een belangrijke plaats onder ons in te nemen, waarvan de betekenis evenredig is aan zijn eigen beschei denheid. Wij weten hoezeer hij zijn vrouw, ooze kroonprinses, tot steun is. En dat de verjaardag van morgen ge vierd mag worden in een klein maar gelukkig prinselijk gezin, stemt ons allen dubbel dankbaar. GANDER Een Tsjechoslowaaks lUnvIiegtuig is vanmorgen by het op stegen van het internationale vliegveld Gander op New Foundland (Canada) ontploft. Vermoedeiyk zyn 27 van de 69 inzittenden om het leven gekomen. Het toestel was op weg naar Cuba Het zou geëxplodeerd zijn toen het nog op slechts zestig meter hoogte was. Slechts met grote moeite konden de overlevenden uit de her en der ver spreid liggende wrakstukken worden bevrijd. De meesten hadden zware brandwonden opgelopen. Het vliegtuig stortte neer op een spoorlijn waardoor het spoorwegver- Gander werd versperd. Spoedvergadering met ambtenaren DEN HAAG Naar wjj is de centrale commissie voor georgani seer doverlég in ambtenarenzaken vanmiddag in spoedvergadering bijeen gekomen om te praten over bezuinl- gingsplannnen van de regering met be trekking tot de ziektekostenvoorziening voor ambtenaren. In Haagse kringen gaan geruchten, dat het kabinet in principe, zou hebben besloten een of meer beperkingen op te leggen aan de deelname aan deze voor ziening door gepensioneerden, zoals die in het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp is geregeld. Verwacht wordt dat de regering in DETROIT Het merendeel van het aantal doden tijdens de onlusten in Detroit in juli had voorkomen kun nen worden, aldus een onderzoek van het Amerikaanse blad, dc Detroit Free Press. Volgens hel onderzoek „gehoor zaamde" de nationale garde „niet aan de bevelen" om de wapens te ontla den en alleen te schieten op bevel van een officier. de centrale commissie zal meedelen, dat zij niet bereid is de hoge kosten, die voortvloeien uit het hogere risico van deelname door gepensioneerden, ten volle te dragen. Dit zou voorkomen kunnen worden door hen óf van de voorziening uit te sluiten óf hen te la ten deelnemen tegen betaling van de volle premie. Dit zou dan de derde grote bezuini gingsmaatregel van de regering ten aanzien van de ambtenaren zijn. Zoals wij reeds vorige week meldden wil het kabinet ook de uitgaven voor de kin dertoelagen en de premiespaarregeling voor het overheids- en onderwijzend personeel verminderen. Nederlandse uitzending van Duitse radio DEN HAAG De Deutschlandfunk in Keulen heeft gisteravond zijn uit zendingen voor het buitenland uitge breid met een Nederlands programma, waarin men luisteraars in Nederland informatie gaat geven over West-Duits- land en Duitse aangelegenheden. De uitzending, op werkdagen, is 's- avonds van half negen *ot negen uur te beluisteren op golflengte 236.5 me ter (1268 Khz). Het bestand tussen Egypte en Israël is gisteren ernstig geschon den toen eenheden elkaar bescho ten omdat enkele Israëlische sche pen zich in het Suezkanaal bevon den. Er zijn zeker tien doden ge vallen. Kinderbijslag en Kindertoelage Wij leren veel van onze successen, maar meer nog van ons falen. HENRY FORD Heilsmajoor uit Kongo terug pagina 5 Oorlog behoort vooral vandaag tot een onmoge lijkheid. Hierop willen ze ven kerken wijzen in de Vredesweek van 8—13 oktober. Natuurlijk is dit bekend. Maar waar de kerken met hun vredes- aktie vooral tegen in gaan is het heersende fatalisme (er is toch niets tegen te doen) en het moralisme (geen oorlog op grond van een bepaalde tekst). Zie pagina twee. Herenmode heurs in Amsterdam pagina 7 Ds. Martin Niemöller zal de helft van de 10.000 roebel (ongeveer 40.000 gulden) aan de hem verleende Lenin- prijs voor de vrede schenken aan het Noordvietnamese Rode kruis. De andere helft gaat naar een West- duitse vereniging voor de vrede, al dus meldLhet persbureau Tass. Geopend Koflieclub LE METRO Mandemakersteeg 11 Daar gaan ze dan, onder vaders paraplu, op weg naar school: van links naar rechts Dirkje, Meint, Willem en Ytje, beter bekend als de Friese vierling uit Deinum (bij Leeuwarden)Van daag zijn ze negen jaar gewor den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1