Firato voorloper van start kleurentelevisie de stad en dokter Moore Kleurverwachting voor Europa Kleuren-televisie gaat zwart-wit verdringen DINSDAG 2*> AUGUSTUS 1167 Brian Epstein slachtoffer van verstrooidheid LONDEN Enkele tabletten, in verstrooidheid ingenomen na enkele glazen alcoholhoudende dranken, kun nen de oorzaak zijn geweest van het plotselinge overlijden van de imp.-2- sario van de Beatles, Brian Epstein (32). De politie heeft talrijke medicijnen tegen allerlei kwalen in zijn woning gevonden. Epstein had zaterdagavond een feest gegeven in zijn buitenhuis te Heathfield, een dorp 80 km ten zui den van Londen. Daar was "hij plotse ling vertrokken, maar zijn vrienden hadden dit niet ongewoon gevonden, omdat hij vaker voor zaken onver wachts weg moest. Van de zijde van de synagoge van Liverpool is meegedeeld dat Epstein niet voor donderdag zal worden be graven. Over het tijdstip zullen ech ter geen bijzonderheden worden be kendgemaakt, opdat de plechtigheid een strikt particulier karakter zal hébben. Uitvinder monopolie-spel Miljonair Darrow (78) overleden ÖTTSVILLE Op 78-jarige leef tijd is gisteren in de Amerikaanse stad Ottsville (Pennsylvania) de uit vinder van het monopoliespel, Char les B. Darrow, overleden. Omstreeks 1930 bracht hij het spel op de markt. Toen hij 43 was, kon hij zich al uit de zaken terugtrekken. Met zijn uit vinding had hij zich een fortuin van 3,5 miljoen gulden verworven. Mr. Knottenbelt (62) overleden AMSTERDAM Mr. J. Knottenbelt, één der vice-presidenten van de Am sterdamse rechtbank, is gistermiddag op 62-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Luik overleden. Hij werd op 16 augustus tijdens zijn vakantieverblijf in het Belgische plaatsje Houffalize door een bewusteloosheid getroffen.- Mr. Knottenbelt, die voor de Tweede Wereldoorlog advocaat en procureur in Soerabaja is geweest, werd in 1947 rechter in de arrondissementsrecht bank Amsterdam. Drie jaar, van 1949 tot en met 1951, was hij rechtercom missaris. In 1958 volgde zijn benoe ming tot vice-president. Vlaggen in top op doopdag Alexander DEN HAAG Ter gelegenheid van de doopplechtigheid van Prins Willem-Alexander op zaterdag 2 september zal op die dag van alle rijksgebouwen in Den Haag de vlag met Oranje wimpel worden uitgesto- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Er ligt een brief op mijn bureau: „Ik en duizenden kijkers mét my wil len nu wel eens precies weten hoe het staat met de kleuren televisie. Je hoort zoveel en je leest zoveel, maar we kun nen er geen wijs uit worden. De een zegt dat wij in septem ber beginnen en de ander: op 1 oktober. En is het waar, dat Nederland alle andere landen behalve Duitsland vooruit is? Ik geloof daar niets van na al het gepraat". Kijk, op zo'n brief kun je nu eens gemakkelijk antwoord Mahalia Jackson in ziekenhuis geven. En het belangrijkste daarvan is, dat Nederland in derdaad het tweede Europese land is, dat met kleuren te voorschijn komt: officieus op 21 september, officieel op 1 oktober. Om heel precies te zijn: donderdag 21 september, 's avonds om 8.45 uur uur zal AVRO/RTN de eerste omroep zijn, die van de Firato af kleuren over Nederland uitzendt, en wel een Bavaria-produktie (hoe kan h«2t an ders?) gewijd aan het Roemeense bal let „Altenia". Geen eigen produktie dus, maar het afdraaien van een kleu- renband. Gedurende de Firato (radio- en tv-expositie in Amsterdam) zullen al le omroepen beurt om beurt en na tuurlijk ook de NTS, kleurenfilms of -banden vertonen voor de tentoon stellingsbezoekers. Maar aangezien deze over de bestaande zenders wor den uitgezonden en dan weer via de RAI-antenne opgevangen, kan ieder een die wil, meekijken. Wie een kleu- rentoestel heeft kan het beeld bont zien, wie dat niet bezit ontvangt het zwart-wit. Geen probleem dus. Van die datum af krijgt Nederland zeven uren per week kleurentele visie. Is de Firato voorbij, dan volgt op 1 oktober de officiële start van een jaar experimentele kleurvertonin- gen afwisselend op het eerste en het tweede net. Hierbij zal geen on derscheid worden gemaakt. De expe rimentele periode, waarin zoals wij reeds meldden, allerlei toch al in kleur vervaardigde strips en feuille tons uit het buitenland plus ten minste twee eigen grote produkties van elke omroep, alsmede reportages van diverse aard worden vertoond, eindigt op 30 september 1968: een dag daarna begint de „vaste" kleu- Hoeveel uren kleur we dan per week krijgen, is nog niet te zeggen. Dat zal ook wel afhangen van de belangstelling die het bonte scherm intussen is toegevallen. liet jaar ex perimenteren is normaal: andere lan den passen dat ook toe en we hebben ook een ruime experimentele periode van het zwart-wit-beeld gekend. BERLIJN De beroemde Ameri kaanse gospelzangeres Mahalia Jackson is gisteren in een ziekenhuis opgenomen. De 56-jarige zangeres werd onwel kort voordat zij in het Westberlijnse sportpaleis zou optre- Reeds enige dagen geeft de slechte gezondheidstoestand van de kunstena res reden tot bezorgdheid. Niettemin is Mahalia Jackson zaterdag nog op getreden in een Eurovisie-uitzending van de Westduitse televisie in West-Berlijn. Snelle ontivikkeling in komende 15 jaar AVRO-directie (Va: Televizier e radio- en tv-redactie) BRUSSEL De president van de Duitse radio-unie, Haselmayr, ver wacht in de komende vijftien jaar een zeer snelle ontwikkeling op het gebied van radio en televisie: kleurentelevisie zal de zwart-wit-uitzendingen geheel ver dringen: de tv-toestellen worden kleiner en ook goedkoper; elk gezin zal er twee of drie be zitten; filmcamera's zullen worden ver vangen door kleinere en gemakkelijk te hanteren elektronische camera's. Haselmayr schrijft dit in een rap port dat hij zal uitbrengen op het congres van het internationale secre tariaat van de vakbonden in het amusementsbedrijf, dat van 26 tot 29 september in Londen zal worden ge houden. De technische vorderingen zullen de maatschappelijke positie van tech nici, acteurs en musici ongunstig beïnvloeden, aldus Haselmayr. Voor al de filmindustrie zal een behoor lijke „klap" krijgen. Er zal volgens hem één instrument worden ontwikkeld dat een tv-ont- vanger, een telefoon, een taperecor der, een radio en een elektronisch geheugen (dat gegevens verzamelt) in zich bergt. De ontwikkeling van de Laser-straal zal driedimensionale beelden mogelijk maken. Alleen intellectuelen zullen in de toekomst nog lezen. De meeste mensen zullen gebruik gaan maken van audio-visuele media, die thans worden gebruikt voor het leren van vreemde talen. „De snelheid van de communicatie zal van de wereld één groot dorp maken", aldus voorspelt Haselmayr. En ook dit: een technicus zal in zijn leven driemaal herschoold moe ten worden... HILVERSUM Er is het nodige te doen geweest over de voortijdige programmapublikaties in de AVRO-uitgave Telèvizier. De omroe pen hebben zich allerminst ingeno men betoond met deze handelwijze van een blad. dat niet meer „onafhan kelijk" is en zich „dus" kan beroepen op zgn. vrije nieuwsgaring, maar de stand van een omroeporgaan heeft op te houden. Het is natuurlijk 'een feit, dat de omroepen onder elkaar wel een half jaar van tevoren weten, welke rich ting de programmaplannen uit gaan. Dat moet wel, om doublures te voor komen. Men houdt deze zaken echter zorgvuldig geheim en wie mee wil doen in omroepkringen, is moreel ver plicht zich daaraan te houden. Dit kan voor de redactie van Tele vizier, die zich al zoveel jaren met de omroep inlaat, onmogelijk een nieuw tje zijn. AVRO's economische directeur A. Bongenaar, die belast is met de lei ding over de exploitatie van de AVRO-uitgaven, heeft de omroepen meegedeeld, dat de redactie van Tele vizier hem heeft gevraagd of er be zwaar tegen was wanneer zij al het programmanieuws voor het komende seizoen waarvan al openlijk medede ling aan de pers was gedaan, nu nog eens in een apart artikel bij elkaar zette. Daartegen kon de heer Bonge naar uiteraard geen bezwaar hebben. Toen hem echter bleek, dat er aller lei nog geheim nieuws mee was gepu bliceerd, schrok hij niet weinig. Ten slotte verschijnt Televizier als AVRO-programmablad en de omroep kan dus voor deze onbeleefde voortij dige mededelingen aansprakelijk wor den gesteld. Daarom heeft de AVRO Televizier gecorrigeerd en verklaard dat zij maatregelen zal nemen dat zoiets in de toekomst niet meer kan gebeuren. De KRO heeft al laten weten, dat zijn eerste „eigen" programma in kleur een aflevering van de tienerru briek „Waauw" is, uit te zenden op 13 oktober a.s. Vlug erbij Inderdaad, Nederland houdt zijn naam van vooruitstrevend televisie land in ere en is er, na de Duitse start, vlug bij. Wij worden met onze datum van 1 oktober snel gevolgd door de Moskouse omroep voor de Sowjet Unie, die op 25 oktober in kleuren verschijnt ter gelegenheid van het begin der feestelijkheden bij de 50ste herdenking van de revolutie. Frankrijk is nummer 4: op 1 de cember a.s. begint hier de SE- CAM-methode te werken, uitsluitend op het tweede net, dat met 625 lijnen is aangepast bij het lijnensysteem van de rest van Europa. Ook de BBC, die voor Engeland op 1 januari start (na het voorproefje van de Wimbledonwedstrijden dat vrijwel niemand in kleuren zag) doet dat op zijn 625-lijnen tweede net. De Britse commerciële televisie is nog lang niet aan kleuren toe. Hier kun nen nog wel één of twee jaren over heen gaan. In 1968, met nog niet vastgestelde data (maar die zullen alle in het be gin van het winterseizoen komen te liggen), komen verder Oostenrijk en waarschijnlijk Zwitserland erbij. Pas in het jaar 1969 scharen zich in de kleurenrij Joegoslavië, Zweden, Tsjechoslowakije en Hongarije en het wordt 1970 eer Denemarken, Fin land, Polen en Roemenië met kleuren beginnen. Noorwegen heeft zich aan gekondigd voor 1971. Opmerkelijk is, dat een groot land als Italië rustig in het parlement heeft besloten, dat het zich niet in de financiële nesten wenst te steken en daarom na 1970 pas zal gaan naden ken over bont beeld. Ook België, dat nu een „overheidscomissie voor on derzoek naar mogelijkheden" bezit, gaat in dat jaar pas goed overleggen. Nog niets Luxemburg en Monaco, afhanke lijk van Frankrijk, schuiven voorlo pig met dit land mee. Zij zullen zich in de naaste toekomst beperken tot meekijken naar de Franse uitzendin gen en daarmee dus min of meer ook kleuren-tv invoeren. U zult hebben opgemerkt, dat er drie Europese landen zijn, die in alle talen zwijgen over bont bee'd en nog niets hebben ondernomen: Bulgarije, Spanje en Portugal. Bulgarije zal op een of andere manier in het Sovjet blok wel meekomen, maar Spanje en Portugal laten tot nu toe de kleuren voor wat zij zijn en hebben zich ook nog niet uitgesproken voor een of ander systeem. Griekenland speelt helemaal geen rol, dat heeft nog niet eens zwart-wit-televisie. Maar wie weet wat daar gebeurt: Hongkong is im mers ook van plan, meteen in kleu ren te starten! Hiermee zijn we de plannen in Oost- en West-Europa zo'n beetje rond. Ongetwijfeld zal zo vlug mogelijk het Eurovisienet worden gebruikt voor kleurenoverbrenging van land tot land: zaterdagavond is daarmee trouwens al een begin gemaakt al was de afname natuurlijk nog niet zo schitterend. Zodra kleurenprogram- ma's door andere landen kunnen wor den overgenomen, verlicht dat voor het uitzendende land de drukkende kosten. Dankbaar Daarom is men dr. Brüch, de uit vinder van het Duitse-PAL-systeem, zo dankbaar voor de meer dan vlotte wijze, waarop hij een uitste kend-functionerende „vertaler" tus sen PAL en SECAM heeft uitge werkt. De zorg, dat Europa nu weer in twee delen zou uiteenvallen en in kleuren niet overal bereikbaar zou zijn, is hiermee totaal weggenomen. rfoor Alle voorspellingen ten spijt, zijn De Mounties (Piet Bambergen en René van Vooren) niet van elkaar ge scheiden en is Piet Bambergen niet in zijn eentje in Duitsland gaan wonen om daar grapjas in een nieuwe show te worden. Van de VARA zijn de Mounties naar de AVRO ge dwaald en hebbeh voor deze omroep een show ge maakt, die op 14 oktober a.s. ma Ned. 1 de lucht in gaat. IJ ziet hen hier op de foto samen met medespeel ster Els Hilenius en regisseur Bob Rooyens, die van groot spektakel houdt. Het is dus een vertoning, waar de stukken van afvliegen. Intussen zal Piet Bambergen zonder René wel voor de Duitse televisie gaan optreden, maar daarvoor behoeft hij zijn Nederlandse werk niet op te geven. Of hij bij de VARA in de nieuwe serie Carrellshows verschijnt, is nog niet bekend. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 7.00 uur aflevering „Ja zuster, nee zuster" (herha ling). 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur aflevering van Z-Cars. 9.40 uur derde deel „Protest" (herhaling). 10.10 uur Boy's Big Band, Liesbeth List en Greetje Kauffeld. Ned. 2 NTS 7.00 uur "reportages wielrennen. 8.50 uur laatste aflevering van „The Virginian". 10.05 uur reportage wielrennen. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.00 uur Radio Filharmonisch orkest concerteert. 8.45 uur Luc Lutz leest een verhaal van Alphonse Daudet. 10.00 uur geestelijke liederen. 11.00 uur hoorspel „De hoed". Hilversum II AVRO 8.05 uur liedjesprogramma. 8.35 uur amusement „Op de zomertoer''. 9.50 uur jazzrubriek. 10.55 uur koorwerken van Monteverdi (stereo). sol. 20.45 Voordr. Nws. 22.40 Gramm. 'muz. 2 kampioenschap de baan te t De Hoed. hoo: Hilversum II. 298 m. AVRO 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Licht ork. 19.00 Licht gevar. platen- progr. 20.00 Nws. 20.05 Lted- icsprgr. 20.35 Op de zomer toer; gevar, progr. 21.50 Jazz TELEVISIE VAVWOM) 19.56 Reel. NTS: opslaan. TV-fllm. dam. 20.45 Nws. STER; 20.46 Reel. 2C 19.45 Tekenfllmpje. 20-20 Eurovisie; V :lf, thriller. 22-05 rsum I. 402 m. NCRV: ;s. 7.10 Dagopening. 7.15 Klass. gram. muz. 7.30 32 Radiokrant. 7.50 Llch- uitzendlng. 11.00 Lichte grair muz. 12.27 Mededel, voor land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.4 Kerkdienst. 13.00 Klass. e 15.50 Bljbelvertelling 17.50 Overheidsv 18-00 Tijd vrij .35 Van de voorpag.. pers- iverz.). VPRO: 7.55 Deze dag. kalender. 13.25 Cabaret- i piano. 15.00 Voor 0 Voor de Jeugd. Intern. Concot FM-kanalen. AVRO: (gr.). 13.00 Nws. 1 (14.00 NWS.). 15.00 Nws, 15.02 AVRO's Jeugdafd. B. Mono: Jeugdkamer- t sol. 18.30 Stereo: Llch-1 Country and Western Nederland I. AVR 17.15 Voor de Jeugd. Bradbury was zo verbolgen over het feit dat een paar Amerikaan se toeristen de Engelsen maar futloos vonden dat zij met kleren en al in de Theems sprong en naar de overkant zwom. Behalve de 200 gulden voor het winnen van de weddenschap kreeg ze ook nog een standje van de politie. Diana had de toeristen, die hun ge zicht en deviezen verloren, niet ver teld dat ze eens zwemkampioene van het graafschap Gloucestershire was. 37 Hij deed de lichten uit, pakte zijn tas op (nachtbezoeken aren altijd mogelijk) en verliet zijn kantoor. De rinkelende ruit in de voordeur had weer een dag afgesloten. Er was een koude wind uit de bergen op komen zetten, dat was te verwachten na de regen, de lucht was zwaar bewolkt, er was geen ster te bekennen. Het zou wel gaan vriezen. Hij stond bovenaan de trap en keek neer op de bijna verlaten straat. Hij vond de kou en de frisse lucht om zijn gezicht prettig. Hij herinnerde zich toen dat hij en Howard Perkins nog geen tijd hadden gevonden voor hun overeenge komen gesprek. Hij keek op zijn horloge, daclit eraan op de terugweg langs het 'huis van Perkins te rijden. Toen hij de trap afliep, zag 'hij licht in het pand naast het Republic House. Dat scheen te komen van een achterraam van de drankzaak. Joe en Martha Bridges zouden de kas wel opmaken. Hij herinnerde zich opeens dat hij geen drank meer in huis 'had om David Armstrong mee te verwelkomen, zelfs niet het goedkope spul dat hij zo nu en dan voor zichzelf kocht De gedachte om de jonge dokter goed te ontvangen overmeesterde hem zo, dat hij de straat overstak en aan een deurknop rammelde tot Joe achter het gordijn verscheen en riep dat hij gesloten was. Toen hij zag dat dokter Moore er stond, deed hij de deur wijd open. „Zo, dokter. Kom binnen. We maken de kas op. Kunnen, we iets voor u doen?" „Ik wil een Scotch hebben. Die had ik vergeten. Kan dat?" „Maar natuurlijk." Moore vond het leuk flessen zijn hand te nemen en de etiketten te lezen. Hij liep achter de toonbank terwijl Joe en Martha doorgingen met hun werk en eindelijk had hij het duurste merk gevonden waarover zij beschikten. Terwijl Joe, een magere, kwieke jonge man, de Scotch inpakte, zei hij „Erg wat er gebeurd is, dokter". Ja,hetwaserg,Joe." „Een akelige gedachte als je eraan denkt dat er geen dokter in de stad kan zijn, als je hem nodig hebt Stel j* voordaterietsgebeurtmeteenvanjekinderen. „We zullen ervoor zorgen dat het niet weer kan gebeuren." „Ja, daar zal voor gezorgd moeten worden. De hele stad is van streek. Ze geven u de schuld niet, dokter. Ze geven trouwens niemand de schuld, maar ze winden zich natuurlijk wel op. Maar dat zal u wel weten." „Ja, ik veronderstelde het al." Joe gaf de ingepakte fles aan Moore en Martha kwam naast haar echtgenoot staan. „Ze zeggen dat er in Silver Springs een ziekenhuis ge bouwd zal worden en dat uw ziekenhuis gesloten wordt Ik hoop dat het niet waar is, dokter Moore. Hoe zit dat?" Moore voelde zijn vingers jeuken. De helderziende kletspraat van het stadje verbaasde hem, maar dit kwam hem te na. „Natuurlijk gaat mijn ziekenhuis niet sluiten", zei hij kwaad. „Dat kun je tegen iedereen zeggen die dat beweert." Er stond een scherpe wind in de straat en hij boog zijn hoofd tegen de felle stoten en hij vroeg zich verbitterd af hoe dat praatje ontstaan was. Stoner niet... tenzij hij in zijn eigen belang.-..een bijzonder vervelende gedachte. De mensen hadden natuurlijk gelijk ongerust te zijn, omdat er geen doktoren in de stad waren. Het was zijn ervaring dat de mensen drie dingen van een dokter verwachtten be kwaamheid, begrip en beschikbaarheid. Twee daarvan wa ren niet voldoende. Doktoren moesten aan alle drie voldoen. De mensen waren natuurlijk altijd blij dat dergelijke dokto ren in hun bereik waren. De mensen dachten er recht op te hebben, nog eerder dan op onderwijs, godsdienst en bescher ming door de wet. Het sprak vanzelf dat iedereen een bekwame dokter wenste, een dokter met begrip voor je kwalen en een die snel kwam. De gemeenschap had er eigenlijk recht op....Moore stopte de fles voorzichtig achterin de jeep, klom achter het stuur en reed weg. Adele Perkins deed open. Zij was een slanke, gedistingeer de, ontevreden kijkende jonge vrouw, voorin de veertig, in wier nabijheid Moore zich nooit op zijn gemak voelde. Ze zei: „Dag! Kom binnen. Howard is in zijn studeerka mer. Zij liet hem begaan. Hij kwam echter zelden in dit huis en zeker niet voor bezoeken. Het was groter dan zijn eigen huis, niet oud en gemeubileerd ofschoon Moore er niet van hield met een soort conventionele goede smaak die laat zien dat het de eigenaars maatschappelijk wel gaat, een soort dat in Haddon niet veel voorkomt- De studeerka mer was klein, had een groot bureau, waarachter dokter Perkins zat. Kranten lagen opengeslagen en daarop een gedemonteerd geweer, wat vettige lappen en een hoog glas met whisky-soda, bijna vol. Perkins stond op toen Moore binnenkwam. Wordt vervolgd Mei Een studie- commissie inge- make-up steld op verzoek minder moe ïy" ifi®''!; tot de conclusie gekomen dat make-up groep die geen cosmetica gebruikte 40 procent van de vrouwen na een dag al moe was en dat dit percentage na een week tot 56 steeg. Het aantal vermoeiden van de cos- metica-groep bedroeg na een week 19 procent van het totaal. SUKKELTJE EN BRUUNKE 39. „Wacht, deze oude kinderwagen mogen jullie ook hebben!" zegt ze. Daar kan alles mooi in!" „Dank U wel mevrouw!" zegt Stikkeltje en dan zegt |Bruunke: „Eerst eten; daar een lunchroom!" In de hoek speelt een orkestje, gevormd door het personeel. De juffrouw, die bedienen moet, doet ook mee. Na een tijdje roept Stikkeltje: „Juffrouw, 'we hebben zo'n honger!!". Maar maken, voor iemand met niemand komt draaien zet de plaat „O, ja: vreemdelingen moeten eerst muziek zegt Stikkeltje. Het klinkt ze praat Even op- er maar op. Bruunke!" wel lelijk en krasserig! FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9