Nelson Pessoa dicht bij Europese titel Dyane: speels BAKKER'S AUTOMOBIELBEDRIJF Kind onder tractor bestuurd door vader Wereldrecord Engelse dames Holthaus: herenmode voor de confectie Anton Ebben op tiende plaats Senator De Gaay Fortman ook christen-radicaal Hagenaar promoveert zichzelf tot dokter NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 29 Al Gl STI S 1997 99 (Van onze redacteur automobilisme) AMSTERDAM Citroën heeft zijn nieuwste „eend" ge presenteerd: de Dyane, een luxe, meer gestroomlijnde en speelse uitvoering van de be kende 2 CV. In twaalf Euro pese landen tegelijk werd hij gistermiddag onthuld voor Nederland in het hoofdstedelijk congrescentrum. Het nieuwe van de Dyane zit voor namelijk in het uiterlijk. De wagen liceft strakkere lijnen gekregen, vooral in het front, (ronde lampen in rechthoekige kasten, die in de wielkappen zijn verwerkt), terwijl aan de achterzijde de gebogen lijn heeft plaats gemaakt vo,or een wat hoekiger. Bovendien is nu de hele achterkant opklapbaar. Het linnen dak is gehandhaafd, maar kan niet meer van buiten wor den geopend. Tot de eerste stand kan men het van binnenuit openslaan. De rest moet men van bulten' oprollen. Wat voorts aan de buitenkant op valt, zijn de ingedeukte zijkanten, die de wagen een speels uiterlijk geven. Het glasoppervlak is groot, alleen heeft men achter een vrij grote do de hoek. 100 km per uur De motor van het nieuwe ont werp, dat eind september in de han del komt, heeft de zuinigheid en de bouw van de 2 CV, maar is sterker en heeft een hoger toerental, waar door de topsnelheid op 100 km per uur komt. Het benzineverbruik va rieert, volgens de fabriek, tussen de 1 op 16 en de 1 op 20. Verdere gegevens: horizontale tweecylinder, kopkleppen, cylinder- inhoud 425 cc. Het maximale vermo gen bedraagt 21 pk SAE bij 5500 a 6000 omw. per minuut. Evenals alle Citroëns worden de voorwielen aan gedreven. Het dashboard lijkt iets op dat van de AMI 6. De Dyane is bedoeld als een tus sentrap tussen de 2CV en de AMI 6 en wordt eigenlijk de opvolger van de Azam. Van binnen lijkt hij er ook enigszins op. Zo heeft men er dezelfde comfortabele banken in ge- Boven: Duidelijk is de strakke re lijn van de Dyane herkenbaar. De ingedeukte zijkanten geven een speels effect. Midden: het front van de Dyane strakker en ingebouwde koplam pen. Onder: de DS Pallas met de vier nieuwe koplampen, waarvan de twee binnenste met het stuur mee wegingen. Zodoende wordt een licht bundel geworpen in de richting, die men gaat inslaan. Deze uitrusting betekent de meest perfecte autover lichting, die thans op een seriewa gen kan worden geleverd. Panhard Zodra de Dyane in de handel komt, gaat de Azam er uit. Het was trouwens een model, dat alleen in sommige exportlanden werd ver kocht. In Frankrijk is hij nooit op de markt geweest. De prijzen: Dyane luxe ƒ4850, Dy ane comfort ƒ5130, Dyane commerci- ale (kantelbare achterbank, kunstle- van jodium-gloeilampen. ren bekleding) ƒ5180. De prijs van Een noviteit bij de Pallas de bestaande 2 CV is met 200 ver- voorts, dat hier het tweede stel kop- Citroën zal de produktie van de Panhard-Levassor 24 stopzetten. Hiermee is een van de meest trotse Bij de grote modellen bleven de automerken, en misschien wel het wijzigingen voornamelijk beperkt oudste uit de geschiedenis van de vier koplampen, normale taak hebben andere als verstralers dienst doen. twee een ste model van de oude firma Pan- de beide hard-Levassor. In 1955 sloot de firma een samen- i tot 4350. lampen meedraait met de stuurbe- het leger. Uw CITROËN AGENT LICHTENVOORDE Gistermid dag geraakte het driejarig zoontje van de familie Arink-Ubbink te Lie- velde onder de tractor, die bestuurd werd door zijn vader. Het kindje, dat achter op de tractor stond, viel er door de oneffenheid van het weiland af en raakte, nadat de vader de trac tor in zijn vrijloop had gezet, door de achteruitlopende tractor onder het rechterwiel. Tijdens het vervoer naar' het ziekenhuis te Enschede, is het kind overleden. MAASBRACHT Gisteren is bij een botsing tussen een bromfiets en een vrachtauto de 45-jarige heer A. H. Stevens uit Valkenburg om het leven gekomen. De heer Stevens reed op zijn brom fiets de St. Joosterweg in Maasbracht en verleende geen voor rang aan de vrachtauto. De echtgeno te van de heer Stevens, die bij hem achterop zat, werd zwaar gewond. Beiden werden overgebracht naar het St. Laurentiusziekenhuis in Roer mond, waar de heer Stevens is overle den, WOGNUM De 18-jarige brom fietser J. Bijman uit Wognum werd gisteren op slag gedood, toen hij met zijn bromfiets tegen een lichtmast bij het viaduct over de provinciale weg in zijn woonplaats botste. Zijn duopassagier, de achttienjarige J. Laan, liep een hersenschudding en een kaakfractuur op. DEURNE Een botsing met een personenauto heeft gisteren het leven gekost aan de 68-jarige heer M. van Schijndel uit Deurne. De heer Van Schijndel liep met zijn fiets aan de hand in versneld tempo de kruising Helmondsingel - Helmondseweg in Deurne op en werd daarbij geschept door een personenauto, die met onge veer 120 km snelheid uit de richting Venray kwam. Het slachtoffer is ter plaatse overleden. NEW YORK Frankrijk zal toe treden tot het internationale verdrag inzake het vreedzaam gebruik van de ruimte, ondanks de boycot door dit land van het ontwapeningsoverleg in Genève. Dokter enthousiast over toestand van Fedor den Hertog NUTH De amateur-wielrenner Fe dor den Hertog, die tien dagen geleden bij een ongeval in België zeer ernstig gewond werd en in levensgevaar naar een ziekenhuis in Luik was gebracht, gaat goed vooruit. De KNWU-arts K, Visser heeft hem maandagmiddag be zocht en zei bij terugkeer in het trai ningskamp in Nuth zelden zo enthou siast te zijn geweest over een patiënt. De kaakoperatie is goed verlopen. Men denkt er al over om hem volgen de week naar een ziekenhuis in Neder land over te brengen. Den Hertog, die volgens dr. Visser de normale verschijnselen van een hersen schudding vertoont, mag ook al be perkt bezoek van zijn familie ontvan- AMSTERDAM In het water voor het Centraal Station is gisteren het lijk gevonden van de zeeman B. Oort 34) uit Giethoorn. De politie heeft geen spoor van misdrijf vastgesteld. Atletiek LONDEN Het wereldrecord, dat een Duitse damesploeg op 16 augustus in Dusseldorp met 6 minuten en 21,0 seconden op de 3 x 800 meter vestigde, heeft maar twaalf dagen stand gehou den. Maandagmiddag tijdens atletiek wedstrijden in Londen, noteerde het Engelse trio Rosemary Stirling, Pat Lowe en Pamela Piercy een tijd van De 7.500 toeschouwers in het White City Stadion zagen nog enkele zeer goede prestaties. Keino, wereldrecord houder op de 3.000 meter, won voor de derde achtereenvolgende maal de tra ditionele Morley mijl in de snelle tijd van 3 minuten en 53,8 seconden. Lynn Davies. Olympische kampioen verspringen, zegevierde met een sprong van 7,73 m terwijl de 22-jarige Alan Rushmer (GB) in een enerverende fi nish Naftali Temu (Kenia) op de drie mijl versloeg. De tijden waren 13.09.2 tegen 13.09.5. De prestatie van Rushmer betekende een nieuw Brits record. Bill Toomey, de Amerikaanse oud- wereldrecordhouder op de tienkamp, won in de buitenbaan een race over 440 yards in 47,4 sec Amateurelftal tegen Israël DEN HAAG Het Nederlands ama teur-voetbalelftal speelt op 7 september in het DOS-stadion in Utrecht een vriendschappelijke interlandwedstrijd tegen Israël. De volgende 15 spelers zijn geselecteerd: Bos (Vlissingen). But, Delmotte en De Vos (allen Middelburg), Deen (ZFC), Mei (DCG). De Vries. J. de Wil en M. de Wit (allen ZVC). Van Londen de Graafschap), Mulder (PSV), Leget (UVS), Boer (Heerenveen) en Olden- burger (Emmen). Tenniszege voor Rod Laver WIMBLEDON De Australiër Rod Laver is maandag winnaar geworden van het prof tennistornooi dat in Wim bledon werd gehouden. In de eindstrijd versloeg hij zijn landgenoot Ken Rose- wall in een van de fraaiste partijen, die ooit binnen de muren van het ten- nismekka te zien zijn geweest, met 6-2, 6-2, 12-10. Laver verdiende met ziin overwin ning een bedrag van 30.000 gulden en Ken Rosewall werd 20.000 gulden rijker. mramgggK Uiterst links een jongeman in batledress-overhemd met rits sluitingen. Waar het vooral om gaat zijn de twee personen rechts, die kostuums-in-de-slan- ke stijl dragen. Alles behoort tot de collectie 1S68 van de mode ontwerper Dick Holthaus. JAN TIMMAN DERDE IN JERUZALEM JERUSALEM De Nederlandse jeugdkampioen Jan Timman uit De'ft is als derde geëindigd in het tornooi om het wereldkampioenschap jeugd- schaken in Jerusalem. De Portorikijn Julio Kaplan, die 6,5 pnt. uit 8 par- tiien verzamelde, veroverde de wereld titel, terwijl de Brit Raym-m Keene be slag legde op de tweede plaats. De eindstand luid: 1. en wereldkampioen: Julio Kaplan Porto R'"co) 6.5 punt uit 8 partijen. 2. Raymond Keene 'GB) 5.5 pnt. 3. Jan Timman (Ned) 5 pnt, 4. Robert Hübner W-Dld) 4.5 pnt. 5. Leonard Asplund (Zweden) 4 pnt, 6. Dimilri Gisdavu (Roem) 3,5 pnt. Zwier in het dagelijks pak (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Dick Holthaus is, nog voor zijn coutureshow, gekomen met een collectie herenkleding, bestemd om geconfec tioneerd te worden. Laten we het direct zeggen: wanneer de mode voor de man-van-morgen van Dick Holthaus inslaat, dan zal het Nederlandse straatbeeld daar bepaald aan winnen. de verticale ingezette zakken. Maar het bijzondere was vooral in de kleu ren. Grijs-blauw; bruin-groen. Altijd een gemêleerde tint met warmte, veelal uitgevoerd in kamgaren of tweed, Voor zakenman Holthaus is uit het experimentele stadium gegroeid tot een ontwerper, die een vaste lijn heeft gevonden. Wal verleden jaar nog extravagant leek is nu harmonieus en elegant. Het silhouet is slank. De taille be paald aangegeven maar iets verlaagd, waardoor een vloeiende lijn ontstaat. I De pantalon is recht, niet wijd en niet nauw. De taille is ook hier iets verlaagd. De verslanking van het fi- guur wordt ook geaccentueerd door (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Alleen domme pacli kan de Braziliaan Nelson Pessoa nog van de Europese titel springen afhouden. Gistermiddag zegevierde de donkere Zuidamerikaan in het zon overgoten Kralingse Bos in Rotterdam op overtuigende wijze in het springconcours over twee manches. Met Gran Geste bleef hij zowel in de eerste als in de tweede rit zonder strafpunten. Dat leverde Pessoa. die zijn vorig jaar in Luzern veroverde titel verdedigt, niet alleen een geldprijs van 1000,op, maar tevens de eerste plaats in het algemeen klas sement in de strijd om de Europese titel. Morgen wordt de finale wedstrijd gereden. Feilloos leidde de kleine Pessoa zijn 12-jarige schimmel over de der tien hindernissen uitgezet over een DEN HAAG Het anti-revolutio naire Eerste-Kamerlid prof. mr. W. F. de Gaay Fortman zal op 10 en 11 no vember het congres van de christen radicalen in Scheveningen leiden. Op deze bijeenkomst, waar ook „radi calen" uit KVP, ARP en CHU deel nemen, zal worden getracht tot formu lering van hoofdlijnen van de christen- radicale politiek te komen. De radicalen hebben werkcommiésies ingesteld ter voorbereiding van dit congres. Tot nu toe was niet bekend dat prof. De Gaay Fortman ook tot de groep van christen-radicalen behoorde. De zoon van deze rector magnificus van de VU. mr. B. de Gaay Fortman, be hoort tot de initiatiefnemers van de zo genaamde Americain-groep van radi calen. Hij was ook „AR-spijtstemmer". De Sabra, de eerste Israëlische auto, die in Nederland wordt ge ïmporteerd. Het bijzondere van de wagen, die in Israël al een zeer algemene verschijning is, is de polyester carrosserie. Hij heeft vier deuren. De motor heeft een inhoud van 1147 cc en ontwikkelt een vermogen van 51 pk. Voor,is de auto uitgerust met schijfremmen. Van de vier versnellingen is de eerste niet gesynchroniseerd. parcours van 593 meter lengte. Rustig en beheerst, zijn paard volko men in bedwang houdend, kwam hij tot tweemaal toe foutloos rond. Daar bij maakte hij door bijzonder korte wendingen uiterst scherpe tijden, het geen overigens niet van invloed was op de einduitslag. De grootste triomf van de Brazili aan betekende voor Jan Kowalczyk een enorme desillusie. De Pool voer de na twee wedstrijden verrassend het algemeen klassement aan. Giste ren werd hij ten aanschouwe van 1500 intens meelevende toeschouwers op ruwe wijze van zijn troon gesto ten. Met Drobnika liep hij maar liefst 13 strafpunten op waardoor hij terugviel naar de zesde plaats in de algemene rangschikking. De Engelsman Smith leverde een knappe prestatie door met Harvester slechts een kwart strafpunt op te lo pen en daarmee beslag te leggen op de tweede plaats, voor zijn landge noot Broome die vier strafpunten liet noteren. De Duitser Schockemöhle gisteren zesde met Pesgö behield de tweede plaats in het algemeen klassement, terwijl Broome van de vijfde plaats oprukte naar de derde. Smith staat vierde voor de Zwitser Weier. BlickenEorler (Zwi.) m the morning, a—12— (Zd.Afr.) met RoyalSei S met Wolf die ter, 12— Het algem wedstrijden: :yk (Pol,) 20,5, Schmidt (W.-Dld.) d'Oriola (Fr.) 30,5, (Zwi) 32.5 10/11, Anton Ebhen 1)ned.) Henri Parot (Fr.) 33,5, 12. Fernano. (Braz 34, 13. Seamus Hayes (Ierl.) 34,5. Raymond Grayston (Zd.-Afr.) 35, 15. Ka tavskl (Su) 35.5. 19. Hans Brugman (Nee ^De uitslag radley (G.B t luidt: 1. 1 foul Flrec (Belg) met Condylys 4—36.9. 6. Marianne von Geiler (Zweden) met Kimperal 4—38,8. 7. Kouzine (Rusl) met Figliar 4—39,1. 8 Hernalsteens (Belg.) met Wildling 4—43,6, 9. Maryon Coalces (GB) met Strolier 8^-35,5,^10. Mary Mcdowell (Ierl) met Sweet Turkse hasjiesj via Duitsland naar Amsterdam AMSTERDAM Volgens de offi cier van justitie, mr. W. K, baron Van Dedem, smokkelen Turkse gastarbeiders, die in Duitsland wer ken, vermoedelijk hasjiesj naar dat land en „stoten" het vandaar „door" naar Amsterdam. De officier zei dit gisteren tijdens de behandeling van drie zaken door de pobtierechter van enkele lieden, de hasjiesj in hun bezit hadden, Mr. Van Dedem noemde hasjiesj gevaar lijker dan marihuana, omdat in hasjiesj de bestanddelen geconcen treerd aanwezig zijn. De politierechter veroordeelde bouwvakarbeider M. G. (27) en zeef de stad en hebben toch een zekere Natuurlijk kan voor onofficiële ge legenheden een veel groter keuze ge maakt worden. Grapjes met kleine opstaande kraagjes bij de „Costumes Russe"; een wijnrood of helderrood pak van triip of fluweel als ..Costu mes Marquis", regenpakken, die tot de hals sluiten of ..Costumes Sporta- ville" met ritssluitingen en geïncrusteerde ceintuurs. De blazer behoudt al zijn rechten, zowel in zwart en marine met meta len knopen als in kleurige strepen van katoen, de laatste ..boating bla zers" voor sportieve zomervierders. De collectie, men begrijpe het goed, is voor zomer 1968, want de confectie is daar al druk mee in de weer. In de overhemden is een enorme modewisseling, waarbij net als in de damesmode „alles mag". Verfijnde kleuren Ook hier verfijnde kleuren, gewo ne kragen al dan niet buttondown. Nieuw waren de battle-dress hemden met een lange rits en grote ring, zo wel als voorsluiting als op de zak jes. Andere hebben epauletten of opstaande Russische cols. En voor wie heel apart wil zijn: apache hem den van jersey in felle kleuren en strepen. Ér hoort een onderhemdje bij (voor het doorschijnen). De' presentatie had een oprechte bijval van de heren-beoordelaars, maar overigens bleken ook de dames nieuwsgierig naar de mannenmode. En het moet gezegd toen Adèle Bloe- mendaal binnentrad met een gigan tische hoed en veel allure viel er al een bewonderende stilte! Adèle stal de show tot.... de mannen in Dick Holthaus' stijl 1968 aan bod kwamen. Het was een verkwikkende gebeurte- Roche en Newcombe in tennisfinale BROOKLIN De Australiërs Tony Roche cn John Newcombe hebben zich maandag geplaatst voor de finale van de Amerikaanse dubbelkampioenschap- pen in Brnokbn. Met fi—3 11—9 7—5 zegevierden zij in de halve eindstrijden over de Zuidafrikaanse combinatie Cliff DrysdaleRay Moore. In het damesdubbelspel kwamen de Amerikaansen Donna FloydSails en Marianne Eisel zonder te spelen in de finale, omdat hun Britse tegenstand sters Joyce Williams en Winnie Shaw verstek lieten gaan. drukker M. M. A. (18) tot zes weken met aftrek. Leerling-stratenmaker R. J. D. (19) kreeg een maand met af trek. De officier had tegen allen drie maanden, waarvan één voorwaarde lijk, en aftrek geëist. EBBEN NIET De Nederlanders speelden ook giste ren een ondergeschikte rol. Antoon Ebben wist zich met Kairouun niet bij de eerste vijftien te plaatsen. De Hilversummer zakte van de 9c naar de 10e plaats, die hij deelt met de Fransman Parot. Hans Brugman ver loor eveneens terrein. Hij staat 19e met in totaal 51'/i strafpunt. Ter vergelijking: Ebben heeft na drie wedstrijden 33V2 strafpunt. Pes- j Amsterdamse centrale soa heeft er lOVz tegenover de op de cherche stelt een onder- Iweede piaats staande Sohöekemöhle |zoek in naar de activitei- De politiemannen von- tie 14. Jen van de 14-jarige den in de auto papieren lijdt, heeft zich Dat Nelson Pessoa een ruiter van Haagse boekhouder H. V. van het GAK waaruit verleden o.m. uitgegeven wereldklasse is, bewees hij nogvanaf i iimi »ie on». AMSTERDAM De gehouden omdat hij ten hoofdstad hun hoofd kan- onrechte een esculaapte- toor hobben. ken op zijn auto voerde. V., die volgens de poli grootheidswaan met zijn vijfde plaats die hij gisteren met Huipil behaalde. Deze prestatie leverde hem nog eens 300 op. UITSLAGEN uitslag van het aprlngco "(HrazV mPt (G?BJmet Mr.~SofteëI"o 4~— iskl (SU) met Eplgraphe 5—0. "-ssoa (Braz.) met Huipil. aequo( J. Fernandez ----- 5,25—49.25. Alwln Schockemoehle (W.-Dld) met Pesgoe, _j aequo Pierre Jongque- 75—5.75, 5. Nelson Pes met' Candal 4,25-8,25. die vanaf 1 juni als con- bleek dat hij de functie voor luitenant-kolonel, trolerend geneesheer bij van controlerend ge- BVD-ambtenaar en mili- het gemeenschappelijk neesheer uitoefende. Het tair attaché administratiekantoor dis- was de agenten echter be- Gebleken is dat hij sol- tnct Rotterdam en sinds 1 kend. dat de man, die al liciteerde op een adver- augustus in dezelfde verschillende malen we- tentie van het GAK, functie bij het Sociaal gens oplichting is veroor- waarin een controlerend fonds bouwnijverheid deeld, slechts een mulo- arts voor het district Rot- heeft gewerkt zonder in en een boekhouddiploma terdam werd gevraagd ïrLr. va° bezat' Bi' z«n sollicitatie vïr- artsdiploma. klaarde hij zijn loopbaan n j Het onderzoek werd als militaire arts te ziin De man werd vrijdag overgedragen aan de re- begonnen en daarna tien door enkele Haagse poli- cherche in Amsterdam, jaar in de Verenigde Sta tiemannen die hem ken- omdat zowel het GAK ten werkzaam te zijn ge- den in Scheveningen aan- als het Bouwfonds in de weest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7