In Rood China gemeenschap staat de voorop Dames waren rovers te erg Moeilijke speciale opgave brigade Duitser gaf zich uit voor Nederlandse majoor Loondwang en spaarplicht in een kleur- en klasseloze maatschappij Uit de Haagse hof geplukt Meisje van 12 jaar vastgebonden Marokkaan beroofd door landgenoten Koe stapt bij baby in box DINSDAG 29 AUGUSTUS 1967 SJANGHAI De staat is de enige en de oppermachtige in de Chinese volksrepubliek. De lonen, de prijzen, de huren, de spaarplicht, de godsdienst, de opleiding van Lin of Li, de mode, de medische verzorging, de recreatie alles en nog eens alles is in Mao's paradijs opgelegd. Knellende teugels, geestelijke onderdrukking, hersenspoe lingen, waar zelfs de sterksten onder bezwijken, zijn kenmer ken, die men overal ontmoet. In naam van zichzelf worden 800 miljoen mensen gere geerd door een hovaardige elite, die doet voorkomen alsof ze slechts het volk dient, doch die in werkelijkheid met druk middelen werkt, waarvan de zo fel bestreden absolute heer sers nog veel zouden kunnen leren. Voor het in de praktijk gebrachte, zuivere communisme moet men niet langer naar Rusland gaan. China, of beter: de partijleiding in Peking, is er trots op het enige land ter wereld te zijn, waar noch van de Mar xistische, noch van de Leninistische koers wordt afgeweken. Mao en zijn trawanten willen nog wel zaken doen met de „imperia listische honden" uit opportu nistische overwegingen overigens en zolang er technische achterstanden bestaan maar die van het Westen blijven zowel imperialisten als hon- Wereldcommunisme Het volk wordt voorgehouden dat het kapitalistische systeem op 't punt van. instorten staat. De onderdrukte miljoenen van Europa en Amerika staan te trappelen van ongeduld om zich van het juk van de afschuwe lijke uitbuiters te bevrijden. Het mor genrood daagt; hun verlossing is na bij. Het wereldcommunisme, dat alleen nog door China beleden wordt, zome de de klassestrijd, die zich in de laatste fase bevindt, zullen te langen leste zegevieren. De partij wijst er op pal te staan tegen de gevaren, die van buiten de grenzen dreigen. In hun laatste stuip trekkingen zouden de verdorven kapi talisten nog wel eens pogingen kun nen aanwenden ook het edele en het goede in hun val mee te sleuren. Het Volksbevrijdingsleger, dat on dergeschikt is aan de partijleiding en vier miljoen man telt, kan daarom niet sterk genoeg zijn. Hetzelfde geldt voor de volksmili tie, die- in staat is zo'n 150 miljoen mensen op de been te brengen. Albanië Van dit volksbedrog hoort en ziet men alles in Sjanghai. De publici- teits- en propagandamedia zijn erop gespitst de vermeende bedreigingen er dagelijks in te hameren. Alleen Albanië, zo lezen de kranten en de plakkaten, houdt „aan de andere kantvan de wereld" moedig vol in zijn ideologische strijd tegen de impe rialisten. Hoe klein of geïsoleerd Al banië wel is, wordt er nooit bij ver teld. Het is niet moeilijk zich in Sjang hai in de loonpolitiek van het Chi nese communisme te verdiepen. De partijleden, die men erom vraagt, zijn er trots op te vertellen dat de verdiensten over de hele linie zo goed als gelijk geschakeld zijn. De best betaalde kracht vindt in z'n maandelijks loonzakje 100 Jen Min Piao (ongeveer 150 gulden); de slechts betaalde arbeider of ar beidster moet van 50 volksbankdollar zien rond te komen. Gemeenschap voorop „Een bewijs van het ware commu nisme", zei een rode gardist in dit verband. „Bij ons staat de ge meenschap en niet het individu voor op. Talenten en mogelijkheden zijn onderworpen aan dienstbaarheid en gebruik. Koningen en koninginnen, die zich op de rug van het volk ver rijken, of door hun hebzucht de gang van zaken ondermijnen, beschouwen we als staatsvijanden. Een atoomgeleerde mag niet sterk voorgetrokken worden, een arts of een bedrijfsleider evenmin. Ze bete kenen niets meer dan een landarbei der of een visser, en hebben ook geen grotere behoeften. Alleen door de staat zijn ze in de gelegenheid gesteld te worden wat ze zijn. En de staat is gemeengoed; de staat is de belichaming van het volk". Spaarplicht De bewoner van het rode rijk heeft een spaarplicht, die er zijn mag. Bijna de helft van zijn loon wordt ingehouden en voor ontwikke- lingsprojekten of binnen- en buiten landse staatsuitgaven gebruikt. Spaar penningen zijn in wezen belastingpen- ningefi. Het is moeilijk, zo niet onmogelijk de onder dwang ingelegde gelden vrij te maken en voor eigen doelein den te besteden. Wel wordt er een soort rente uitbetaald, hoewel deze een minder kapitalistische naam heeft. De door de staat vastgestelde hu ren zijn laag en voor iedereen gelijk. Per maand betaalt men ongeveer 7Vt gulden. Voor Sjanghai, met zijn twaalf mil joen inwoners de grootste stad van de wereld, kan echter worden gesteld dat men hier niet veel meer dan een enkele kamer voor krijgt. De woning nood is kennelijk schrijnend. Tiental len gezinnen hokken bijeen in de ge vorderde huizen der rijken. De pa leisachtige glans van weleer is ver vaagd. Er is sprake van een totale uitwoning. Levensmiddelen Het levensmiddelenpakket is eento nig maar redelijk goedkoop. Kleding en schoeisel zijn in ideologische zin gerantsoeneerd. Van elke goede com munist wordt verwacht dat 'hij per jaar niet meer dan één costuum en één paar schoenen koopt. Het particuliere bezit is nog niet helemaal uitgeroeid. Een jonk bij voorbeeld kan persoonlijk eigendom zijn; hetzelfde kan gezegd worden van een rickshaw of een fiets. Het is toegestaan een bediende in dier.st te hebben alleen: wie zal dat betalen en wie wenst in de gepre dikte -periode van zuivering en beke ring door de Rode Garde voor een uitbuiter of een slavendrijver te wor den uitgekreten. Personenauto's ziet men weinig in Sjanghai. Eigenaars van gemotoriseer de voertuigen zijn er vrijwel hele maal niet. De wagens, die men ziet rijden, zijn staatsbezit. De partij heeft overal goed gevulde garages, waar alleen hoge functionarissen een 'beroep op kunnen doen. Idealistische droom De klasseloze maatschappij, die overigens altijd wel een idealistische droom zal blijven ook in Rood-China, want daar zijn nieuwe heersende groepen opgestaan mani festeert zich nog in sociale voorzie ningen, die voor iedereen gelijk zijn. Elke dag een nieuwe muurkrant. Rijke landen TJET plan van tien rijke landen om te voorzien in een reserve aan internationale betaalmiddelen, overeenstemt met de groei van de wereldhandel, is van historische be tekenis. Goud, dollar en ook het pond ster ling zijn nu aanvaarde betaalmidde len. De goudproduktie houdt geen gelijke tred met de groei van de we reldeconomie. Als Amerika het te kort op de betalingsbalans kan weg werken, zal ook de hoeveelheid dol lars niet meer voldoende zijn. Zonder een nieuwe reserve zouden er landen in liquiditeitsmoeilijkhe den kunnen komen, met gevaar van een economische crisis. Het IMF krijgt de supervisie over het nieuw te vormen fonds, waaruit staten met deviezenmoeilijkheden kunnen putten, met dien verstande dat alle landen mógen lenen in ver houding tot hun bijdrage aan het fonds. De rijken dus het meest. Het gezond maken van het geldstel sel bij een groeiende wereldhandel is van groot belang. De vraag rijst echter, of dit systeem de kloof tussen rijke en arme landen niet nog groter Materieel zijn er twee redenen de arme landen niet het kind vai rekening te laten worden: het is voor de rijken een eigenbelang om de ont wikkelingslanden een flink deel var de groeiende wereldhandel te gun nen; en de liquiditeitsmoeilijkheden van de arme landen zullen in de ko mende jaren onvoorstelbaar groot worden sinds het bedrag dat zij moe ten betalen aan rente en aflossing op leningen de werkelijk verleende hulp benadert. IOORD IN AMSTERDAM gepast. De staatspensioenen zijn wei nig gedifferentieerd. De staat zorgt er voor dat niemand bijzondere privileges worden toegekend. Dat is het grauwe en eenvormige beeld van Sjanghai, waar zich de helft van China's industriële bedrij vigheid ontwikkeld heeft. Op het platteland wordt de uniformiteit met dezelfde ambities nagestreefd. In het feit, dat de Chinezen van oudsher individualisten zijn, kan misschien de kern van een conflictsituatie lig- Verdachte moord naar psychiater ARLINGTON De 29-jarige John Patier, die beschuldigd wordt van moord op de Amerikaanse nazi-leider George Lincoln Rockwell, moet een psychiatrisch onderzoek ondergaan, zo heeft een rechter te Arlington (V.S.) gisteren bepaald. Patier, een ex-lid van de Nazi-partij, werd vrijdag kort na de moord aangehouden. Werken van bekende meesters gestolen BRUSSEL Uit een particulier huis bij Brussel zijn het afgelopen weekeinde drie schilderijen een Brueghel, een Jeroen Bosch en een Bosschaert gestolen. De waarde van de drie doeken wordt geschat op ruim 200.000 gulden. Het weekeinde daarvoor verdwe nen uit een huis in Brussel negen schilderijen, waaronder twee Brue- ghels, die samen meer dan 200.000 gulden waard zijn. TWEEMAAL MISLUKTE GISTEREN GREEP-IN-DE-LA TE CAPELLE AMSTERDAM De in Amster dam gevormde speciale brigade van de politie voor moorden en andere ernstige misdrijven heeft nog geen enkel spoor gevonden in de moord op de 41-jarige kantoorbediende Al- bert Souman. Zoals we gisteren reeds in een gedeelte van onze op lage meldden is de heer Souman in zijn woning in de Fagelstraat giste ren gewurgd op zijn bed gevonden. Deze oplossing van deze moord zaak betekent het debuut van de spe ciale Amsterdamse brigade, die on langs in het leven is geroepen. Het team bestaat uit zestig ervaren re chercheurs van het hoofdbureau en de afdelingen. De leiding heeft com missaris T. C. J. Sanders van de cen trale recherche. Tijdstip? Men staat voor een moeilijke op gave. Het tijdstip van de moord is haast niet te bepalen. De heer Sou man was vrijdag niet op zijn werk verschenen en toen hij ook gisteren niet verscheen, belde zijn werkgever (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE Dankzij het moedige optreden van me vrouw W. Luyten-De Jager is maandagmiddag een roofover val in het winkelcentrum De Koperwiek goed mislukt. De da ders zijn twee donker gekleurde mannen, vermoedelijk Italianen, die zonder enige buit op de vlucht sloegen. Om ongeveer twee uur, toen het nog stl was in het winkelcentrum omdat bijna alle zaken op maandagmorgen gesloten zijn, kwam het tweetal brood kopen in de brood- en banketzaak van de heer G. L. Luyten. Mevrouw Luy- ten stond zelf achter de toonbank. De mannen wilden gesneden brood hebben en om de verkoopster duidelijk te maken welke soort zij wensten, kwa men zij achter de toonbank. Toen de keus was gedaan, wilde een van de twee met een rijksdaalder betalen. Op het moment dat mevrouw Luyten de kassa opentrok om wisselgeld terug Op 4 september 1501 stierf Claes steeg. In 1528 werd hij benoemd tot beul, in dit geval Jan Sybrants, zet- in Assendelft, toen zijn oudste president van het Hof van Hol- te een trechter in de mond van het land. slachtoffer en goot er water door tot Vier jaar daarna kwam de volledi- de veroordeelde stikte. Ach ja, de ge breuk. Gerrit moest Catharina vijanden van Batman zijn niet de een behoorlijke alimentatie geven eerste engerds. en kocht voor haar een huis in de En er is nauwelijks verschil tus- Boven Nieuwstraat. De zoon bleef sen het redhtbankvonnis uit de zoon Gerrit, genoemd naar de groot vader, dertien jaar was. De jongen was pienter en ijverig en werd daar om toen hij achttien jaar was naar Orleans gestuurd om daar zijn rechtskundige studiën te voltooien. Hij trok in het logement de Chas- bij de vader. waar de knappe dochter des huizes Catharina alras tot mance noodde. zestiende Catharina genoot haar vrijheid en methode i gier ter verantwoording geroepen reldfiguren begon het span ei en Gerrit, schuldbewust, trouwde valse munterij. Catharina. Weliswaar niet in de kerk, maar wel in tegenwoordigheid van een notaris en getuigen. Hij dacht daarmee zijn plicht te hebben gedaan en reisde terug naar Den Haag, waar moeder Alijdt in de burchtachtige woning aan het Westeinde hem wachtte. Catharina i gevangenen te ontdoen. Gerrit leefde voort in zijn burcht aan het Westeinde. Geëerd, degelijk en machtig. Hij werd begraven in de kapel ver van het onbekende graf van zijn eens wettige vrouw. En Catharina? Men vergat haar tot,... het huis van Assendelft aan het Westeinde gehuurd werd door de Engelsen, om er het gezantschap (nu de ambassade) in te vestigen. Want de Britten ontdekten in het Haar uitgaven waren zo opzienba- holle huis het spook. Een spook dat rend, dat deze geheime bron van plaagde door water te morsen, de- Maar Catharina de Chasseur had inkomsten wel duidelijk moest wor- kens af te trekken of als een wind verder den en in 1541 viel de klap. Huiska- vlaag door gangen te jagen. Drie geen edelman getrouwd herbergiersdochter te blijven. Ook pelaan Maturijn en Catharina de ambassadeurs hebben zij ondernam de reis naar het Holland en klopte op een de deftige behuizing van haar echt- Chasseur werden gevangen geno- aan men. Het doodvonnis was onvermij delijk. Maturijn werd onthoofd, Ca- .haal gedaan. Steeds won het, want een „volksfeest" moest het ver- andere Bij één was het een jonk vrouw, wier ridder verdronken was; bij de ander een jonkvrouw, wier ridder van dorst in de woestijn de Van As- versmacht was en bij de huidige een proces huwelijk is een huwelijk en Gerrit sendelfts evenzeer een marteling ambassadeur sir Peter is het Catha- moest zijn onwelkome eega plus zijn geweest. Misschien heeft Gerrit rina. de huise- wel zijn invloed gebruikt om het Misschien heeft hij gelijk. Nog veranderd te krijgen. nimmer is hij als dank voor zijn Dat is tenminste gebeurd. Geen begrip met water getart, maar wel, openbare terechtstelling, maar een zo zegt hij, is de vage gestalte hem even gruwelijke dood in de besloten- in een rooksliert verschenen, nei- familie werd een hel. En dat terwijl heid van de Gevangenpoort: „de gend en wuivend.... Misschien ten Gerrit een degelijk man geworden dood metten wateren". Het systeem afscheid? Drie eeuwen spoken moet was en steeds meer in aanzien was even eenvoudig als wreed. De erg vermoeiend zijn. zijn kind wel accepteren i lijke kring. Catharina zal geen lieverdje ge weest zijn en schoonmama niet ge makkelijk. Heel het leven te geven, deed de man onverhoeds een greep in de geldlade. Onmiddellijk sprong de hevig verschrikte mevrouw Luyten op de man af en griste hem het bundeltje bankbiljetten uit de handen. Waarschijnlijk was de man geschrok ken van het winkelmeisje dat juist op het moment dat mevrouw de vreemde ling aanviel de winkel binnenkwam. De tweede rover kreeg daardoor direct de gelegenheid te ontsnappen. Ook de ander kreeg de gelegenheid de benen te nemen. Toen mevrouw Luyten snel naar de achteruitgang van haar winkel liep, zag zij daar een auto wegrijden. Later bleek dat dezelfde rovers kort voor hun bezoek aan de brood- en ban ketzaak van de familie Luyten met even weinig sucvces hebben gepro beerd te opereren in de groenten- en fruitzaak van de heer Mourik. In deze winkel, die naast die van de familie Luyten is gevestigd, had het tweetal peterselie en zoute pinda's ge kocht. Een van de mannen betaalde met een biljet van vijfentwintig gulden en toen de dochter des huizes, Ria, het wisselgeld had teruggegeven, vroeg de man of zij nög een briefje van vijfen twintig kon wisselen. Maar het meisje kreeg argwaan, weigerde, en sloot de kassa. Het tweetal snelde daarna de winkel uit. Dankzij de tegenwoordigheid van geest van beide dames konden de po gingen van de rovers, d>"e zich voorde den als Italianen, succesvol worden verijdeld. Van een worsteling is eeen sprake geweest, zegt mevrouw Luy ten. maar wel was zij flink van streek. De rijkspolitie van Capelle aan den IJssel zoekt nu naar de daders. Voor zover hun dat mogelijk was, hebben de dames de politie hun signalementen verstrekt. Men vermoedt dat het twee tal er niet een Opel vandoor is gegaan. Overval Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM Het twaalf jarige dochtertje van de familie O. uit de Populierenlaan is maandagmor gen omstreeks kwart over tien in haar ouderlijke woning overvallen door een onbekende jongeman, die het kennelijk alleen om geld te doen was. Van de dader, die volgens het meisje ongeveer een jaar of achttien moet zijn, ontbreekt elk spoor. Het kind was alleen thuis en lag nog in bed. Toen zij tegen kwart over tien de gang in ging trof ze daar een jongeman aan die iets in zijn hand had. Volgens het meisje pakte de knaap haar vast, knoopte een theedoek over haar hoofd en bond haar handen met een koordje bij elkaar. Vervolgens moest ze op de grond gaan zitten, waarna de jonge man haar benen bij elkaar bond. Daarna heeft hij het meisje onder bedreiging met een kinderpistooltje gevraagd waar het geld lag. Toen het kind zei dat ze het niet wist ging haar belager zelf op onderzoek uit. Kort daarop verliet hij het huis. Het meisje wist zich ondanks dat haar handen waren vastgebonden van de theedoek te ontdoen en slaag de er tevens in om haar benen los te maken. Ze is daarna naar de buren gelopen die de politie hebben ge waarschuwd. De recherche stelt een onderzoek in naar de identiteit van de inslui per die vermoedelijk via de achter- duer, die niet op slot was, de woning is binnen gekomen. AN AST ASIA GEEFT HET NIET OP HAMBURG De Hamburgse ad vocaat van Anna Anderson heeft de pers doen weten, dat zijn cliënte voornemens is haar actie voort te zetten om het bewijs te leveren, dat zij wel degelijk de jongste dochter is van tsaar Nicolaas de Tweede. Een verzoek om revisie zal binnenkort worden ingediend bij het constitutio nele hof in Karlsruhe. De advocaat, mr. Wollman, heeft verder meegedeeld, dat de Duitse au toriteiten veertig jaar geleden aan zijn cliënte een paspoort hebben uit gereikt ten' name van „Anastasia von Romanow", toen zij zich naar de VS bij zijn woning aan. Er werd niet opengedaan. De gordijnen waren ge sloten. Dat was een reden om de po litie te waarschuwen. Men vond het slachtoffer in onder- kleding en aan handen en voeten op de slaapbank voor het raam vastge bonden. In de woning heerste een grote wanorde. De politie denkt in de eerste plaals aan roofmoord. Ook wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van een lustmoord. Gisteravond heeft de recherche een buurtonderzoek ge houden en zijn familieleden en ken nissen van het slachtoffer verhoord. De heer Souman was een Indische Nederlander. Hij woonde nog maar kort in de Fagelstraat. ATET moedige medewerking van haar verkoopster Ida Goudriaan wist mevrouw Luyten te Capelle gistermiddag een roofoverval in haar brood- en banketivinkel te ,ver\jdelen. De dieven namen zonder buit de vluchi. FRANKFORT lil een cel van een gevangenis te Hanau in de West- duitse deelstaat Hessen is de carrière geëindigd van de 36-jarige Duitser Horst Glantschnig, die zichzelf tot „majoor van de koninklijke Nederlandse luchtmacht" liad gepromoveerd en als zodanig met Amerikaanse officieren contacten had gelegd. De politie liet gisteren weten dat Glantschnig ook in hel buitenland al lange tijd gezocht werd wegens oplichterij en diefstal. Bij een bezoek aan een casino van de Amerikaanse strijdkrachten in Hanau had onze „Navo- kameraad uit Nederland" zijn rol zo echt gespeeld dat geen van de officieren aanvankelijk verdenkingen koesterde. Later kreeg men echter argwaan en schakelde de militaire politie in. 's-HEERENBERG Bij de grenspost Elten zijn in het afgelopen weekend drie in Utrecht werkende Marokkanen gearresteerd. Ze worden er van verdacht hun 38-jarige landge noot Nimon Alhouati te hebben wil len vermoorden. De drie Marokkanen (38, 36 en 33 jaar oud) waren op weg van Essen naar de Nederlandse grens. Ze waren tot de ontdekking gekomen dat Al houati ruim 3.300,- in zijn porte feuille had. Het drietal beraamde een plan om hun collega het geld afhandig te ma ken. Bij Loikum, veertig kilometer van de Nederlandse grens, greep het drietal Alhouati naar de keel en be- roorde hem van al zijn bezittingen. Op een zijweg van de autobaan smeet men het dood gewaande slacht offer uit de auto. Alhouati was ech ter niet dood, maar had zich heel stil gehouden. Met zware verwondingen hun collega het geld afhandig te ma- aan hals, borst en buik kroop hij naar een telefooncel langs de auto baan en belde de „Kriminalpolizei". Deze waarschuwde haar collega's bij de grenspost Elten. Daar kon het drie tal worden gegrepen. Onbekende jongeman kwam moeder te hulp LEEUWARDEN Door het optreden van een onbekend ge bleven jongeman is een baby van zeven maanden aan de woede van een koe ontsnapt. Tevoren had het dol geworden dier een deel van de stad al op stelten gezet. Het was losgebroken uit het abattoir en rende door straten en over wegen, waardoor het verkeer in de war werd gestuurd. Daarna zocht het zijn weg door tuinen van woningen en liet een spoor van ver nielingen achter. Ergens stond de keukendeur open. De koe ging naar binnen, drukte de vrouw des huizes, die in de keuken aan het werk was, opzij en liep naar de voorkamer, waar de baby in een box speelde. De moeder liep achter de koe aan en zag hoe het dier zijn voorpoten in de box zette. Op dat moment rende de jongeman de kamer bin nen, pakte de baby beet en gaf de kleine aan de angstige moeder. De koe, inmiddels weer op straat beland, was spoedig door omwonen den omsingeld, maar zag toch nog kans te ontsnappen. Het dier sprong tenslotte in een vijver. Onder goed keuring van de eigenaar doodde een politie-agent het met een welgericht karabijnschot. Instituut gaat seksueel gedrag onderzoeken ZEIST Een aantal organisaties op het gebied van de volksgezond heid gaat samenwerken in een nieuw op te richten instituut. Het zal zich uitsluitend bezighouden met onder zoek naar het seksuele gedrag van de Nederlanders. Het bureau komt in Zeist en de directeur wordt dr. B. Witte, eerder directeur van het wetenschappelijk bureau der NVSH. De research zal zich uitstrekken over het totale terrein der seksuele hygiëne. Het instituut zal ook een coördinerende, stimulerende taak hebben en als documentatiecentrum gelden. Medio oktober zullen de werkzaamheden beginnen. De in dit instituut samenwerkende instanties zijn behalve de NVSH de PSVG, de drie landelijke kruisver enigingen en de vier landelijke centra voor de volksgezondheid. Textielfabriek wil 33 man ontslaan TILBURG De wollenstoffenfa- briek Swagemakers-Ceasar N.V te Tilburg heeft ontslag aangevraagd voor 33 werknemers. Een en ander is het gevolg van een verdere ingrij pende rationalisatie en automatise ring teneinde de scherpe concurren tie het hoofd te kunnen bieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5