Russen stonden alleen in hun politiek verzet Toradjakerk ondervindt concurrentie van missie L0NDEN f55 90 NCRV en KRO: samen Lutherherdenking en schoolradio Uw probleem is het onze.. Missouri - lutheranen blijven nog buiten Wereldraad Jaarverslag Geref. Zendingsbond DINSDAG 29 AUGUSTUS 1967 voor vandaag Wat noemt gij Mij Here, Here, maar doet niet wat Ik zeg? Het verweer hebben we al klaar: Ach, het is zo moeilijk, of: het kan soms tactischer zijn je er niet zo nauw aan te houden. Akkoord, het is moeilijk. Niemand minder dan Paulus spreekt zelfs ervan, dat het strijd kost. Als hij aan het eind van zijn leven zijn jaren overziet, constateert hij: Ik heb de goede strijd gestreden De strijd is dus ook goed. Het gaat immers om de zaak des Heren? Mijn Naam wel in uw mond nemen, maar verder niets! We gaan er allen mank aan en we brengen onszelf ontzaglijke schade toe. Wij zijn zegt Jezus als mensen, die hun huis op zand bouwen. Er komt een stroom en het huis wordt één grote bouwval (Lucas 649). Het is allemaal zinloos geweest. Het kan de grote tragiek worden van mensen, die aan het eind van hun leven moeten erkennen: Ja, Here, ik héb'U altijd wel genoemd, doch meer heb ïk nooit gedaan. We lezen vanavond 1 Samuel 17 vers 45 tot 59. tweemaal per dag I Ou«UU Hoek van Holland vertrek 12.00 en 23.40 uur Londen aankomst 20.20 en 9.14 uur Hoek van Holland-Harwich HILVERSUM NCRV en KRO sluiten zich op radiogcbled steeds nauwer aaneen. Niet alleen hebben sij hun zenddagen onderling ver deeld en laten zij daarbij diverse ge richte programma's (voor vrouwen, zieken, bejaarden, plus godsdienstige en actualiteltenuitzendingen) op ge lijke uren lopen zodat continuïteit in het totaalpatroon ontstaat, maar zij hebben nu elkaar ook gevonden in eeige belangrijke co-produkties: de komende Lutherherdenking en enige schoolradioseries. Het feit dat de Lutherherdenking (tevens die van de Reformatie) di verse oecumenische manifestaties in den lande oproept, heeft mede de weg geëffend tot samenwerking van de omroepen op verschillnde punten. Zo zullen NCRV en KRO gezamen lijk een reportage geven van de op 31 oktober a.s. in de Rotterdamse Pauluskerk te houden herinne- ringsdienst, welke wordt voorbereid door de Rotterdamse Raad van Ker- In een serie van vier programma's over „De Reformatie toen en nu" zul len behalve deze twee omroepen ook VPRO, IKOR en CVK op het appèl zijn. „Gezamenlijk erfgoed - verdeel de boedel" is het motto van deze Brieven die niet zyn voor zien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Mijn vakantie viel van 17 tot 31 juli. Op 24 juni heb ik de 6 pet. vakantietoeslag ontvangen. Voorgaande jaren was deze toeslag ongeveer een dag voor de vakantie uitbetaald. De wijziging in uitbeta ling brengt mij een behoorlijk na deel, want op 1 juli zou ook ons vierde kind in de belastingaftrek vallen. Bovendien is de verlaging van de loonbelasting nu niet toege past. Is hieraan iets te veranderen? Antwoord: Aan het tarief voor de loonbelasting is niets meer te wijzi gen. Het ogenblik waarop men de toeslag geniet, is beslissend. Wel had u met uw werkgever van tevo ren kunnen overeenkomen dat u geen recht op vakantietoeslag zou hebben voor 1 juli, maar achteraf is er niets meer te wijzigen. Wel kan u over het gehele jaar een aanslag in de inkomstenbe- lastig vragen, wanneer u in totaal meer loonbelasting heeft betaald dan u over uw inkomsten aan in komstenbelasting zou hebben be taald. U krijgt dan het verschil te rug indien dit een zeker minimum te boven gaat. Dit kan voor u ook nog van belang zijn omdat u dan over b?t gehele jaar kinderaftrek krijgt voor uw vierde kind. Daartegenover staat dat u dan ook mogelijke neveninkomsten (ren te e.d.) moet aangeven en dat voor inkomstenbelasting niet zoals voor loonbelasting wel een bijzon der en in de regel lager tarief geldt voor bijzondere beloningen, zoals de vakantietoeslag. Het loont echter wellicht de moei te hiernaar in het begin van 1968 te informeren op de belastinginspectie. U moet dan wel een aangiftebiljet (vereenvoudigd) invullen, doch het kan u alleen een teruggave opleve ren. Zou de inkomstenbelasting ho ger zijn, dan behoeft u niet bij te betalen. serie, waarin wordt uitgegaan van de gedachte dat de Reformatie niet één gebeurtenis was, maar een ontwikke ling van meer dan een halve eeuw, die eerst een gezamenlijk erfgoed was, toen een verdeelde boedel, ter wijl men nu weer probeert, alles te rug te brengen tot een geheel waarin men elkaar na harde scheiding terug vindt. De vier radio-uitzendingen zijn gepland voor 26, 29 en 31 oktober en 5 november a.s. Belangrijk nieuws is voorts, dat NCRV en KRO samen schoolradiopro- Sramma's gaan verzorgen. In een oor de KRO aan zijn aangesloten scholen gezonden blad lezen wij, dat de KRO deze samenwerking met de NCRV op prijs stelt gezien de vele raakpunten in levensbeschouwing van r.k. en protestanten wat betreft de wens tot gerichtheid in het onder wijs. Een voordeel van praktische aard is, dat beide omroepen nu mede in eikaars schoolradio-zendtijden te recht kunnen, zodat zij veel meer lessen dan voorheen kunnen aanbie- Aan gezamenlijke produkties staan op het programma een uitzending „Redden wat te redden valt", geschre ven door Will Barnard voor bevrij dingsdag, twee uitzendingen „Over oorlog en vrede", handelend over resp. Afred Nobel en het Roode Kruis, drie klankbeelden over rechtspraak en twee klankbeelden, eveneens geschreven door Will Bar nard over „450 jaar kerkhervorming" (uitzendingen op 20 en 26 oktober a.s.). Al deze programma's zijn bestemd voor oudere leerlingen, even als een serie poëzie-uitzendingen voor het voortgezet onderwijs, waar in telkens een dichter en een gedicht aan de leerlingen worden „voor gesteld". Opmerkelijk is voorts, dat de KRO in dit blad ook een aantal NCRV schoolradioprogramma's (100 jaar Ca nada, Paddestoelen, Licht en China) ter beluistering door r.k. scholen aan beveelt en meedeelt, dat het benodig de lesmateriaal hiervoor ook bij de KRO kan worden besteld. Uit protest tegen de pro-Ara bische en anti-Israëlische hou ding van een aantal tot het communistische blok behorende landen hebben Joodse oud-strij ders destijds verkregen onder scheidingen uit die landen inge leverd. De decoraties waren verkregen door moedig gedrag. De Finse ambassade in Tel Aviv zal de onderscheidingen, in to taal ongeveer 2500, terugsturen. Deze ambassade behartigt de belangen van die landen in Wereldraad over Nabije Oosten en Vietnam (Van onze kerkredactie) HERAKLION, Kreta «Het was een trieste avond," zei een van de afgevaardigden me, nadat het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken gesproken had over de situatie in het Nabije Oosten. Voor het eerst sinds jaren was er met de Russen geen compromis mogelijk. Ze wilden maar één ding. De veroor deling van Israël. Het leek alsof de eerste jaren na de assemblee van New Delhi herleefden. Maar toen trokken alle afgevaardigden van achter het ijzeren gordijn één lijn. Nu stonden de Russen vrijwel geheel alleen. Zo schijnt de resolutie werkelijk vertaald te kunnen worden, maar zo bleek het helemaal niet te zijn. Toen de Russen dat namelijk in precies diezelfde woorden wilden uitspreken, leden zij de zwaarste nederlaag die zij in jaren hebben geleden, en die alleen te vergelijken is met hun ne derlaag in de assemblee van de Ver enigde Naties toen daar het zelfde onderwerp ter sprake kwam. VLUCHTELINGEN De Amerikaanse collega verander de zijn eerste zin met een vermoeid gebaar. Het werd: „Het Centraal Co mité veroordeelde Israël niet...." Maar ook die zin raakte de kern van deze resolutie niet. Waar het de kerkelijke leiders om ging in hun taal vol compromis-zinnen was, dat er geen verzoening tot stand kan ko men in het Nabije Oosten als er niet een definitieve oplossing wordt ge vonden voor het probleem van de Arabische vluchtelingen. De Wereldraad wil dat zij meer tijd krijgen om een verzoek te kun nen indienen om terug te keren naar hun vroegere woongebieden en dat de invulformulieren zelf geen politie ke implicaties hebben. Eer de resolutie werd opgesteld was er eerst een uitvoerig gesprek geweest met de Arabische christe nen. Zij konden zich geheel met deze resolutie verenigen. Dat op zichzelf was al een winstpunt, want zij beho ren niet tot de gemakkelijksten als Israël ter sprake komt. Vele afgevaar digden meenden dan ook dat de reso lutie zonder al te veel debat aangeno men zou worden. AMENDEMENTEN Tot stomme verbazing van ieder een probeerden de Russen toen in eens om deze kerkelijke vergadering in een tweede VN-assemblee om te zetten. Ze dienden wel vijf amende- meten in, waarvan er één bijzonder doorzichtig was. Zij wilden zich niet uitspreken tegen een nieuwe bewape ningswedloop, maar wilden zeggen dat deze er niet mag komen „nadat de door Israël bezett gebieden zijn bevrijd." Vijf amendementen dienden de Russen in, vijf werden er verworpen. Ze kregen alleen steun van de Hon gaarse bisschoppen Zoltan Kaldy (lu theraan) en Tibor Bartha (hervormd). Zelfs mannen als prof. dr. Joseph Hromadka van de Praagse Vredescon ferentie lieten hen in de steek. Wat dreef de Russen tot deze hou ding? Sommigen zeiden dat er dit maal een communistische spion in hun midden was en zij daarom wel moesten, anderen dat zij pertinent opdracht hadden gekregen van hun regering om de Russische politiek te steunen. Niemand zal het wel ooit weten. Zelfs hun beste vrienden ga ven zij geen antwoord op die vraag. Geen resolutie over Griekse dictatuur Enkele kernproblemen uit de we reldpolitiek komen altijd aan de or de. De Wereldraad wil vanuit een christelijke visie ook over die onder werpen een „profetisch getuigenis" la ten horen. De journalisten spreken er wat allerdaagser over. Die zeggen: De „politiek" komt aan de orde van avond. En dan zitten ze er allemaal, de man van Associated Press, van de New York Times, van Time en Newsweek, journalisten die men an ders nauwelijks ziet. De uitdrukking „profetische getui genis" geeft het ideaal weer, en „poli tiek spreken" vaak de werkelijkheid. De praktijk heeft geleerd dat het niet gemakkelijk is om tot een werkelijk actueel getuigenis te komen. In de debatten blijkt steeds opnieuw hoe moeilijk christenen zich los kunnen maken van hun eigen politieke omstandigheden en nationale inzich ten. Toch werd er gepoogd om over het Nabije Oosten werkelijk christelijk te spreken. Het ging niet in dc eerste plaats om een politieke uitspraak, maar om de aandacht van de wereld te richten op mensen die door de politieke situatie in de knel gekomen zijn, vooral op de Arabische refugés. De resolutie die aan de afgevaardig den werd voorgelegd zegt heel in het algemeen dat „geen natie toegestaan mag worden om land te behouden of te annexeren dat met de wapens ver overd is. Zij pleit uitdrukkelijk voor internationale garanties, opdat zowel Israël als de Arabische landen hun politieke onafhankelijkheid en hun eigen territoriale gebieden zullen kunnen behouden. De journalist van New York Times had voor het debat zijn artikel al „Het Centraal Comité van de Wereld raad van Kerken veroordeelde Van den Heuvel leidt afdeling communicatie (Van onze kerkredactie) HERAKLION, Kreta De Nederlander, ds. Albert van den Heuvel is door het Centraal Co mité van de Wereldraad van Kerken benoemd tot hoofd van de nieuwe afdeling voor com municatie. Hij volgt de Frans man Philippe Maury op, die onlangs plotseling overleed, maar krijgt tevens een veel gro tere verantwoordelijkheid. In de nieuwe afdeling wordt niet alleen de informatiedienst van de We reldraad van Kerken ondergebracht, maar ook de eigen uitgeverij en het bureau voor de vertalingen. Alle uitgaven zullen voortaan door deze afdeling worden verzorgd. Tot nu toe verzorgde iedere afdeling en elk secretariaat zijn eigen uitgaven. Van den Heuvel is reeds sedert 1958 verbonden aan de Wereldraad. Voor die tijd was hij secretaris van de Nederlandse Oecumenische Jeugd raad. Sedert 1963 leidt hij het jeugdsecretariaat van de Wereldraad. Van den Heuvel is reeds chef-re dacteur van het kwartaalblad Ecume nical Review. Tevens is hij de redac teur van het blad Risk. VIETNAM De volgende dag herhaalde deze gang van zaken zich in verminderde mate toen Vietnam aan de orde kwam. Toen stelden de Russen voor om ze ven van de tien alinea's te schrap pen. Daardoor zou de kern van het stuk en de uitspraak worden: De Verenigde Staten kunnen beslist een bijdrage leveren door opnieuw in het openbaar uit te spreken genegen te zijn haar troepen terug te trekken,' omdat een afdoende uiteindelijke op lossing alleen gevonden kön worden als buitenlandse inmenging ophoudt." Het debat concentreerde zich ge heel op deze zin en de veranderingen die er in aangebracht werden bewij zen dat de meerderheid geneigd was Amerika wat minder hard aan te pak ken. Dc woorden „besliste" en „om dat" werden geschrapt, zodat we nu twee zinnen hebben die zeggen: ..De Verenigde Staten kunnen een bijdra ge leveren door opnieuw in het open baar uit te spreken genegen te zijn haar troepen terug te trekken. Een afdoende oplossing kan alleen gevon den worden als alle buitenlandse in menging ophoudt." Niet alleen slaagden de Russen er dus niet in de Verenigde Staten als de enige schuldige aan de Viet- nam-misere dood te verven, maar de toevoeging van het woordje „alle" laat met nadruk uitkomen dat er vol gens deze kerkelijke leiders andere buitenlandse machten zijn die een oplossing in de weg staan. GRIEKENLAND De grote teleurstelling van deze vergadering werd dat er geen uitspraak kwam over Griekenland. Het Centraal Comité is eenvoudig be zweken voor druk van het Griekse episcopaat. Een Britse journalist zei me: „Ze spreken alleen over gebie den waar geen kerkelijke landmijnen liggen." Dat wil niet zeggen dat er hele maal niets gebeurd is. Achter geslo ten deuren heeft de Commissie van de Kerken voor Buitenlandse Zaken toegezegd om een brief te schrijven aan de aartsbisschop van Athene, waarin duidelijk de bezorgdheid van de kerkelijke leiders wordt uitgespro ken. Hem werd verzocht deze brief aan de regering voor te leggen. Na het debat over Vietnam stond bisschop Tibor Bartha uit Debrecen, Hongarije op, en las een verklaring voor mede namens de Russen e— dat de Wereldraad in zijn politieke spreken op de verkeerde weg is, dat de uitspraken te glad gepolijste com promis-verklaringen zijn in plaats van werkelijke profetische woorden. De gedelegeerden uit de andere lan den waren het echt wel met hem eens. Maar zijn identificatie van ei gen politieke visie met „profetisch getuigenis" bewees, zeiden ze, dat hij ook niet wist hoe het dan wel moet. hoe moeilijk het is voor christenen om hun nationale bindingen te verge ten en alleen en direct uit God's Woord te spreken over actuele pro blemen. Sommige christenen zijn ge neigd te zeggen dat dan maar hele maal niet over dergelijke problemen gesproken moet worden. Maar in de Wereldraad antwoord men: „Dat zou wel de allergemakkelijkste uitvlucht zijn. We willen samen blijven zoeken naar Gods wil, ook al weten dat ons spreken onvolmaakt is." Twee Russische werelden tegen over elkaar. Aartsbisschop Jo hannes (linhs) van Los Angeles vertegenwoordigt de Orthodoxe Kerk van de wit-Russen, metro poliet Nikodim (reohts) het patriarchaat van Moskou. Ge woonlijk konden ze het goed samen vinden, behalve als het ging om politieke problemen, dan waren ze eikaars tegen- (Van onze kerkredactie) NEW YORK De Lutherse Kerk (Missouri-synode)met haar 2,8 miljoen leden een van de grootste kerken in de Ver enigde Staten, is nog niet bereid, zich bij de Wereldraad van Ker ken aan te sluiten. De synode, die onlangs in New York bijeenkwam, besloot de kwestie van het lidmaatschap van de Wereld raad, evenals dat van het lid maatschap van de Lutherse Wereldfe deratie, uit te stellen tot de volgende synode, die in 1969 in Denver zal worden gehouden. Lang stond deze conservatieve lu therse kerk, die doohterkerken over de gehele wereld heeft (ook in Euro pa, zoals in België, Frankrijk en Fin land) in een algeheel isolement. De laatste jaren is dat aan het verande ren. Zo participeert-de Missouri-syno de in de vorig jaar opgerichte Lu therse raad in de Verenigde Staten samen met de twee andere grote lu therse kerken in Amerika, de Lu therse Kerk in Amerika (3,3 miljoen) en de Amerikaanse Lutherse Kerk (2,7 miljoen). De synode keurde de contacten goed, die deze raad onderhoudt met hervormden, orthodoxen en rooms-katholieken. Ten aanzien van de Wereldraad werd besloten, dat de synodale com missie voor theologie en kerkelijke betrekkingen richtlijnen voor studie opstelt en enquêtes in de gemeenten en onder de predikanten organiseert. Erkennen De synode sprak uit, de ge meenschap van alle christenen in het lichaam van Christus te erkennen en de oecumenische beweging geenszins te kleineren, „maar het doel van de Wereldraad is in onze kringen nog niet helemaal duidelijk". De synode vond wel, dat de positiebepaling ten aanzien van de Wereldraad zo snel mogelijk dient te geschieden. Soortgelijke uitspraken deed de sy node ten aanzien van de Lutherse Wereldfederatie (LWF). De Missou ri-synode zendt al geruime tijd waar nemers naar de vergaderingen van de LWF. Op de laatste assemblee van de LWF (in 1963 in Helsinki) werden de statuten op belangrijke punten gewijzigd, om tegemoet te ko men aan de principiële bezwaren van de Missouri-lutheranen. De synode sprak zich uit voor volle dige openhartigheid bij de verdere discussie over de Wereldraad en de LWF, „zodat de uiteindelijke beslis sing, hoe ze ook uitvalt, genomen kan worden in wederzijds respect en vertrouwen". Geduldig s De vraag naar een eventuele aansluiting bij de nationale raad van kerken in de VS kwam praktisch niet aan de orde. De voorwaarden voor nauwere contacten met de Ame rikaanse Lutherse Kerk oordeelde de synode aanwezig, maar een beslissing over kanselruil en avondmaalsge- meenschap werd ook naar de synode van 1969 verdaagd. De gemeenten werd gevraagd, geduldig te blijven en niet op eigen houtje stappen te Nieuw voor de Missouri-synode was een uitspraak over sociale vraagstukken, al*' de woningpolitiek. Ten slotte hield de synode vast aan de traditionele theologische positie van deze kerk. In enkele resoluties tverd gesproken over de Bijbel als het onfeilbare Woord van G»d, de lichamelijke opstanding van Christus, schepping, zondeval en de eerste hoofdstukken van Genesis. (Van onze kerkredactie) ZEIST De rooms-katholieke missie op Celebes probeert op allerlei manier de invloed van de Toradjakerk tegen te gaan om zelf meer invloed te krijgen. Zjj probeert de jeugd van de Toradja kerk op haar scholen te krijgen; bouwt mooiere kerken om daar mee mensen te lokken en verstrekt gratis medicijnen en vertelt daarbij, dat in het ziekenhuis van de Toradjakerk alles betaald moet worden. Aldus het jaarverslag van de Gereformeerde Zendingsbond in de Nederlandse Hervormde Kerk over 1966. Op heldere wijze geeft dit verslag een overzicht van dat wat in Indonesië in samenwer king met de Toradjakerk verricht werd, van de assistentie, die aan de Hervormde Kerk van Oost-Afrika (in Kenia) verleend werd en van de binnenlandse arbeid. inzicht niet verbreden, omdat ze niet lezen kunnen. Men zit vaak nog erg vast aan heidense ideeën, maar voelt deze nog niet als in strijd met dc bijbelse boodschap. Polygamie verhin dert sommigen christenen te worden, stelt anderen onder kerkelijke tucht, gebruikt. De Hervormde Kerk van Oost-Afri ka heeft nu ook zelf zendingswerk, met eigen geld gesteund, ter hand genomen (in Bungoma). De helft van de kerkcollecten wordt voor dit doel gegruikt. Een christelijke kweekschool te beginnen bleek onmogelijk. De rege ring van Kenia wil het aantal kweekscholen verlagen door kleine te sluiten en de bestaande grote nog te vergroten. Op deze wijze kan zij de opvoeders van de komende genera tie meer efficiënt controleren en nieu we zienswijzen bijbrengen. Wel wer den voorbereidingen getroffen, om dit Jaar een middelbare school van de kerk te openen. Een nieuw literatuurbureau (be kostigd door de actie „Brood voor het hart") werd in gebruik genomen en de verkoop van bijbels en christe lijke lectuur steeg vorig jaar met 46 procent. Predikantentekort baart zorgen Overigens werd de voortgang van het werk der Toradjakerk en van de zending niet ernstig belemmerd, al dus het verslag. Op meer dan 450 plaatsen worden nu zondags samen komsten gehouden. Niet alleen in de Toradjalanden, maar ook over heel Zuid-Celebes. In Makassar zijn ne gen plaatsen van samenkomst. ,,De groei van de Toradjakerk tot ongeveer 200.000 gedoopten, de wie mogelijkheden het evangelie van Je zus Christus uit te dragen en de gro te openheid om er naar te luisteren is een rijke zegen door God geschon ken, waarvoor we de Heere wel dank baar mogen zijn." Een van de grootste moeilijkheden Is wel, dat de vermeerdering van het aantal predikanten, godsdienstleraren en evangelisten met de geweldige uit breiding van de Toradjakerk geen ge lijke tred heeft gehouden. Er zijn heel wat predikanten, die tien tot twaalf gemeenten hebben te verzor gen en daarbij grote afstanden moe ten afleggen om de gemeenten te be- Het werk van de Hervormde Kerk van Oost-Afrika verliep volgens het verslag in 1966 zond-ar schokkende gebeurtenissen. Het aantal eigen pre dikanten is nog drie. Het aantal evan gelisten steeg van 17 tot 25. Op onge veer dertig plaatsen wordt geregeld 's zondags gepreekt. Het kerkbezoek van plaats tot plaats varieert van 15 tot 150. Van de kerkleden is sfechts een klein gedeelte volwaardig lid. Velen zijn belangstellend, nog op doopcate- chisatie of willen zich nog niet defini tief binden. Het jongerenelement overheerst. GERING De kennis van de kerkgangers ls nog gering. Velen gaan pas kort ter kerk. De ouderen kunnen vaak hun UITBREIDING Het jaarverslag stelt de vraag, of de voortgaande uitbouw van het werk overzee niet een nog grotere uitbeiding van „het apparaat" van de GZB in Nederland eist. Daarbij wordt vooral gedacht aan de nood zaak, om de zendingsopdracht van de gemeente in het bijzonder ook onder de jeugd gestalte te geven. Genoamd worden in dit verband de zendingsweekends met de jeugd bonden, gevolgd door ontmoetingsda gen voor jonge mensen, die in het bijzonder in „dienst over grenzen" geïnteresseerd zijn. Daarbij wijst het verslag op de noodzaak, om naar mo gelijkheden te zoeken, om nog meer aandacht aan de scholen te kunnen geven. Het zal zaak zijn, de zendingsbij eenkomsten meer dienstbaar te ma ken aan de voorlichting over de voort gang van Gods werk in de wereld en omtrent de vraag, op welke wijze de gemeente daarin Gods medearbei der behoort en kan wezen. Gesproken wordt van een verheu gende groei van de inkomsten. Die bedroegen vorig jaar ruim 1,1 mil joen. Hiervan ging naar Indonesië, en naar Kenia elk 4.5 ton. Met aftrek van de lasten voor het thuisfront bleef een tekort van ruim achtdui zend gulden over. Mevrouiv Ridderbos naar Torre Pellice (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Als afgevaardig de van de vrouwen van de Gerefor meerde Kerken in Nederland zal me vrouw W. M. Ridderbos-de Rooy de vergadering van de Hervormde We- reldböhd, die van 3 tot 7 september in Torre Pellice in Italië zal worden gehouden, bijwonen. Mevrouw Rid derbos is presidente van de Bond van Gereformeerde Vrouwenvereni gingen. De Hervormde Wereldbond, waar de Gereformeerde Kerken in ons land lid van zijn, !heeft een afdeling vrouwenwerk. Presidente is mejuf frouw dr. W. Timmermans uit Utrecht. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Beijerland (buiten- gew. wijkgem. in wording bij accl.): W. E. den Hertog te 's Gravenhage- Loosduinen; te Zwijndrecht (vac. J. C. Stelwagen): J. A. Poelman te Terneu- zen; te Dussen: F. J. Sinke te Ridder kerk; te Nieuw-Beijerland: kand. M. v. d. Linden te Utrecht. Aangenomen naai- Noord-Oostpolder (als pred. met bep. opdracht: arbeid onder vrijzinnig hervormden vac. A. P. Rasch): J. J, Brijker te Hoorn. Bedankt voor Twello fvac. J. B. Cats toez.)H. C. v. Itterzon te Rhoon. GEREF. KERKEN Beroepen te Ridderkerk (vac. A. C. Mooy): F. de Jonge te Emmercompas- Bedankt voor Bovensmilde: H. G. Verhaagen te Opperdoes; voor Hattem: H. Tien te Ede. Doctoraal examen theologie: aan de VU te Amsterdam slaagde cum laude ds. H. Eikelboom te Heinkenszand. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Meppel: kand. J. Verhage te Amsterdam-west, die be dankte voor Drogeham; naar Vlissin- gen: kand. J. W. Maris te Haarlem, die bedankte voor Heneelo (O.). GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Uddel: L. Vogelaar te Almelo. CHRIST. GEREF. GEM. Beroepen te Werkendam: M. J. Mid delkoop te Zwolle.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2