Parijs? taille kooit teru Gert Bongers in hoog tempo naar regen boog- trui Wereldrecord voor Ada Kok Wa»tmans won derde etappe WINST VOOR JAN TIMMAN i Gert g wil je g I een stuk kaas I uit het g ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 De inspanning staat duide lijk te lezen op het gezicht van de succesvolle Gert Bong er s. Bijzonder geconcentreerd rij dend in de finale-rit tegen de Deen Frey, leverde hem dit op overtuigende wijze de wereld-, titel bij de achtervolgers op. (Van onze moderedactrice) PARIJS Het meest typi sche van de nieuwe winter mode is ongetwijfeld de terugkeer van de taille. Geen tenten of pyramides meer, maar een ceintuur om het middel. kettingen en wie dat mode snufje van het vorig seizoen nog heeft kan er dus mee verschijnen. Te dragen Een geruit pak met cape en [)je ceintuur maq noq breed en baret van Laroche stevig zijn ook. Yves St. Laurent kwam weer met de schakel- Van de kleine twintig voor aanstaande ontwerpers hield de helft het op een roklengte tot of over de knie. St. Laurent, Car- din, Dior en Patou lieten de rok even korter bleven en alleen de ontwerpers voor de jeugd Ungaro, Courrèges en Rabane neigden naar de minimode. Maar de vrouw, die van de grote couturiers af wil kijken en ideetjes over nemen hetzij via de confectie hetzij met eigen handigheid heeft er niet veel aan. Die kan misschien beter kijken naar de ontwerpen van Guy Laro che: rustig, niet opzienbarend, maar wel te dragen en modieus. Bijvoor beeld het ensemble in een grote ruit (grijs, camelkleur, zwart, wit). De rok heeft loopwijdte door een mini male gering, de mantel een tuniek- lijn en lange smalle mouwen, maar het grote effectstuk is de cape, ge voerd met camel. Het kraagje van de mantel valt precies om de halsuitsnij ding van de cape. Met zo'n pak komt men de winter door, al zouden we persoonlijk geen ruit verkiezen, want niets verveelt zo snel als opvallende kleding. De cape zal populair worden, maar blijft altijd een „extra" in de gardero be. Zeker een cape zoals het huis Lanvin toonde met een split voor, die slechts tot de taille reikt. Dat wordt altijd onelegant over het hoofd aantrekken. Het zijn zo van die kleinigheden, die men zich toch wel bedenken moet wanneer we deze schoonheden De Chivenchy maakte zijn opval lende streepmantels dan ook speciaal voor après-ski, dat wil zeggen „niet om elke dag te dragen" al zijn ze voor het overige gezellig en gemakke lijk. Geruststellend En Dior, of liever de ontwerper van Dior Mare Bohan, wat en hoe denkt hij over de vrouw 1968? Hij kwam in tegenstelling tot vele ande ren nog met de rechte soepel val lende japon, wat geruststellend is voor wie iets van verleden jaar nog dragen wil. Hij werkte met opval lende kragen. Zowel de opstaande boordjes, die de één toeschrijft aan de Russische boeren en de ander als navolging van Mao ziet, als grote kra gen en flinke revers sieren de japon nen en mantels. Voor de avonduren veel jabots, kanten manchetten en frou-frou en anders wel glinsterende borduursels. AMSTERDAM Gert Bon gers heeft het gehaald! De 21- jarige achtervolgings-specialist uit Voorst kon het allemaal niet meer verwerken. Tranen van vreugde biggelden over zyn ge zicht. De regenboogtrui, het eretricot van de wereldkam pioen, dat drie jaar in bezit was van Tiemen Groen, bleef in Ne derlandse handen. Met beide armen omhoog reed hij triomfantelijk een ere- ronde. De duizenden in het Am sterdamse Olympisch Stadion begeleidden hem met een ge scandeerd „Bon-gers, Bon gers". Als in een droom zag hij het gebeu ren van die avond aan zich voorbij gaan. Eerst had hij in de halve finale overtuigend afgerekend met de Australiër Biilsma om daarna in de eindstrijd de Deen Morgens Frey zon der meer te .overklassen. Zijn ideaal was werkelijkheid geworden. De re genboogtrui kwam in zijn bezit. OVERTUIGEND De klokken bleven voor Bongers in de overtuigende finale-rit staan op 4.57.00, terwijl de 4.59.84 van Frey er ook nog mocht zijn. Niettemin is Bon gers' zege geen moment in gevaar geweest. Van meet af aan nam hij de lei ding en nam een voorsprong die tenslotte vijftig meter bedroeg. Ge makkelijk uitrijdend ging hij als glo rieus winnaar over de finish. Tevoren had hij mei Bijlsma geen enkele moeite gehad. Hij hoefde niet eens voluit te rijden. „In de laatste ronde trapte ik achteruit", schertste de dolgelukkige Gert Bongers. Maar hij begreep toen en met hem ook coach Jan Derksen dat hij de wereld titel zou grijpen. De ril óm de derde en vierde plaats werd gewonnen door de Tsjech Jiri Daler, die de Australiër Bijlsma naar de vierde plaats ver wees. Allereerst dan iets over het mate riaal. Tweed is in alle variaties te ruggekomen. Trouwens over de ge hele linie worden veel ruige stoffen gedragen, waarbij men niet karig is met felle streepdessins of plaid- grote ruiten. Fluweel in alle kwaliteiten, ver der kamgarens, crêpes en flannels. De mantels hebben veelal een ceintuur of tenminste een martin gale, zeker bij het redingotemodel Daarnaast zien we rechte mantels. De tailleurs hebben zeer geva rieerde lengtes van de jasjes, in- plaats van het geijkte ensemble van japon met jasje, zien we nu tnileurs met een cape. Soms vallen die capes heel wijd, maar vaker zijn ze tamelijk sluik met smalle schouders. De rokken hebben meer wijdte gekregen. Of ze klokken heel licht öf hebben diepe, niet uitgestreken plooien. Dikwijls is er ook alleen een heel diepe plooi middenvoor. Van dit mo del tot de rokbroek is voor een ont werper een kleine stap en zo zien we dan ook de rokbroek weer terug. Toe gegeven moet worden, dat een derge lijke rokbroek wel praktisch is, al zouden we dit kledingstuk toen altijd willen reserveren voor sportieve toch- Lange laarzen Omdat lange, heel lange laarzen de nieuwste rage is, komt er ook aan- dacht voor de kniebroek, maar dat jgj. toch slechts in enkele gevallen. WP' De japonnen hebben evenals de tailleurs ruimere rokken, brede cein tuurs en zeer gevarieerde halsafwer- kingen. De hoge col, de ronde hals, de V-hals en vooral ook weer: roman tische witte kragen van organza. De voornaamste kleuren zijn bruin in alle variaties, marineblauw, wit, middengrijs, oker, groen in alle ge dekte tinten, alle felle kleuren rood en vooral zwart. Het zwart wordt overigens dikwijls opgefleurd met fel le tinten of gegarneerd met bont. Wie het pure zwart verkiest krijgt de beste kans een opvallend sieraad te dragen. Iedere couturier heeft een eigen lijn en eigen kenmerken. Dat zijn geen toevalligheden, maar zorgvuldig uitgekiende ideeën, vaak voortbou wend op vroegere gegevens. Rustigst De rustigste zijn altijd Patou en Balmain, van welke twee Patou dit seizoen bijzonder fraaie robes-man- teaux ontwierp. De robe-manteau is een typisch herfstverschijnsel, wan neer de lange mantel nog iets te veel van het goede is en de lichte zomer kledij toch niet meer zo erg best staat. Ze hebben een gerende rok plus een diepe ingelegde plooi en sluiten van schouder tot heuphoogte. Een vrij grote iets opstaande kraag met lange punten en een. kostschool- meisjesstrik. Die kostschoolkraagjes vindt men ook bij Dior en Ricci. Balmain is altijd een meester ge weest in het aanbrengen van pattes en zakkleppen. Terwijl de meeste ont werpers met grote opgestikte zakken komen, zien we bij hem nog de verscholen zak met klep. Zijn schou derlijn is bijzonder smal, doordat de mouwen enigszins met een punt zijn Bizar Cardin is de onrust zelve. Zijn ver langen naar sensatie heeft hem er toe verleid een avant-gardistische mode te willen brengen, zowel ge richt op de jonge vrouw als op de jonge man. Dat is niet zo'n wonder, want de mannelijke jeugd is mo de-bewust en heeft niet zo heel veel ontwerpers, die zich hiermede bezig houdt. Cardin is zo een begrip gewor den. Zijn vondst van het vorig seizoen, de ovale, uitsnijdingen met tegenbe- leg heeft hij uitgewerkt. De ruimte vaart, gesymboliseerd in vreemde hoofddeksels en metalen ringen, speelt bij zijn ontwerpen ook een rol, maar is te bizar om meer dan een modegril te worden. Bijzonder mooi verwerkte Cardin, die werkelijk een kunstenaar in zijn vak is, de felle strepen, die kenmer kend zijn voor deze winter. De cape op de voorpagina van deze krant mag bizar lijken, ze is buitengewoon knap gemaakt. De diagonaal streep verloopt tot horizontaal in het voor pand. Een andere streep werd in cir kels verw-rkt in een wijde kuitlange mantel, die gedragen werd bij een effen jurkje, de wijde V-hals en de zoom afgewerkt met dezelfde streep. Cor Groenewegen in stayers-finale Ook in hun overige vindingen wa ren die laatste drie typisch extre mistisch en volkomen gericht op love-in, hip en hoe al die termen voor rages mogen zijn. Het meren deel van de vrouwen zal zich in die mode niet behoeven te verdie- Er is dan ook geen enkele reden om alarm te slaan, als er eens iets geks tussen is. De aloude huizen blijven werken voor de gemiddelde vrouw, want hun ontwerpen mogen in origineel door enkelen gedragen worden, hun ideeën zijn via de con fectie voor allen. Tweed AMSTERDAM Naast Piet de Wit en Dries Helsloot heeft nu ook Cor Groenewegen zich geplaatst voor de finale bij de amateur-stayers. Groenewegen was achter gangmaker Koch ongenaakbaar. Zijn voorsprong op de anderen van minstens twee ronden was bijzonder overtuigend. De Australiër Crowe kon Groene wegen nog vrij lang bijhouden, maar moest twee keer de rol loslaten en. dat kostte hem definitief de aan-, sluiting. In de halve finale rijdt Groenewer I gen weer achter zijn vaste gangma- I ker Pelser. Coach Zwartepoorter had geen risico willen nemen en daar voor de succesvolle Koch ingescha- j keld. Hij moest Groenewegen naar j de zege leiden. 1 Gangmaker Koch heeft inmiddels velen naar de finale gereden, onder meer Piet de Wit. en Leo Proost Ook de oud-wereldkampioen, de Spanjaard Timoner heeft een 'beroep i op de Nederlander gedaan. I NAMEN Rini Wagtmans heeft de leiding in het algemeen klasse- I ment van de ronde van Namen hero verd op René Pijnen. In de derde I etappe, een tijdrit over 26 kilometer, toonde Wagtmans zich met een tijd van 36 min. 56 sec. de sterkste. De Engelsman West eindigde op slechts vijf sec. als tweede. Pijnen en Tesse-, laar werden resp. vijfde en negende. De uitslag van de derde etappe: 1. Wagtmans, de 26 km in 36 min. 56 sec., 2. West (Eng.) 37.01, 3. Van Weevelt (Belg.) 37.L3. 4. Detant (Belg.) 37.36, 5. Pijnen 37.39, 9. Tesse- laar 38.18. Het algemeen klassement na de derde etappe: 1. WagtmariS 6.23.26, 2. Pijnen 6.23.29, 3. West 6.24.01, 4. De Schoenmaecker (Belg.) 6.26.46, 5. Capi- aux (Belg.) 6.27.00, 7. Nieuwkamp 6.27.40. JERUZALEM Jan Timman heeft in de zevende ronde van het wereldkampioenschap jeugdschaken in Jeruzalem een overwinning be haald op de Noor Wibe. De Nederlan der staat nu op de tweede plaats in het algemeen klassement. De belangrijkste wedstrijd tussen de Portoricaan Julio Kaplan en de Roemeen Ghizdavu werd afgebroken met Kaplan in het voordeel. De stand: Kaplan vier punten na vijf partijen. Timman 4 (6. eKene 3'li (5), Ghizdavu 3Va (6), Asplund 3Vt j (6), Hübner 2 (4), Day 1 (5), Wibe 1 (6). Haagse jongelui met hasjiesj aangehouden DEN HAAG In een woning aan de Marcelissestraat heeft de politie gistermiddag zeventien jongelui aan gehouden. In de woning werd hasjiesj gevonden. Van de jongelui, waaronder zes meisjes, zijn er negen jonger dan achttien jaar. Deze zijn door hun ou ders afgehaald, de anderen blijven ita arrest totdat het onderzoek is afgeslo- VOEDZAAM MAKtf^ ïf i vuistje i ^hvm wvvzaaoA BLACKPOOL In een klap heeft Ada Kok gisteravond in Blackpool twee wereldrecords verbeterd. De Amsterdamse vlinderslag-specialiste wilde een poging doen om ook het wereld record op de 220 yards te ver overen. Zij ging echter zo snel (220 yards is 116 centimeter langer dan 200 meter) dat zij ook een nieuw record op de 200 meter vestigde. De chronome ters bleven stil staan op 2.21.0, anderhalve sec. sneller dan haar „oude" tijd van Groningen. Onge wild zwom zij fantastische tijd. Imaicrs het record op de 220 yards was in het bezit van Elaine Tanner met een tijd van 2.29.9 en het moest al gek lopen wilde Ada niet sneller zijn. Overigens 'bleek halverwege de race dat er-iets- n-zat. De tussen stand was 1.07.3 i dat 'betekende 1 Vz seconde sneller dan in Gronin- g Verbaasd klom zij het water uit, toen coaoh Rob Kerkhoven haar van de kant de fantastische tijd toe schreeuwde. Ongetwijfeld was dit een fraai hoogtepunt in de zwem wedstrijd EngelandNederland. Tevoren had Ada Kok dè 110 yards vlinderslag gewonnen en toonde Diok Langerhorst en Bob Schouten zich op de vrije slag en rugslag on genaakbaar voor de Engelse concur-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9